Nieuwe Leidse Courant -GARANTIE VAN SOEKARNO Werkgevers doen beroep op de werknemers Vlag - dank zij beslissing in autobus... Begrip voor de Stichting Geen breuk tussen Londen en Djakarta Verontschuldiging onvoldoende itei een Frankrijk zou tunnel oncler Kanaal willen Commentaren Luns waarschuwt voor te groot optimisme CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Donderdag 19 september 1963, 44ste jaargang „Stantvastigh li ghabiavan mlja hart In taghanapoat" Zonnige perioden Droog weer met zonnige perloden. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen noord oost en oost. Dezelfde mlddagtempera- turen als vandaag of iets hogere. (zie voorts pagina 7) Postbus 76 Telefoon 31441 Dikke rookwolken puilen uit het Britse ambassadegebouw in Djakarta, nadat woedende Indonesiërs er brand hebben gesticht. Links op de foto nog enige resten van de ambassadeursauto, welke een dag eerder in brand werd gestoken. (Xelefoto) Blijft georganiseerd overleg steunen ucp gcuaau uji us ncms»" -| -| -| Nederland het georganiseerd ^,-q It- kmirlpri iin te blijven steunen. Het ge- V aJVJJUllUCll 111 De werkgeversbonden hebben een beroep gedaan op de werkge vers overleg te blijven organiseerd overleg, aldus bet Ver bond van Nederlandsche Werkge vers, het Centraal sociaal werkge versverbond, het Nederlandsch Katholiek Werkgevers Verbond het Verbond van Protestants-chris telijke werkgevers, moet de basis blijven van het loonbeleid. In een officieel perscommuniqué i ken de werkgeversverbonden op: „De verschillende actule vragen loon- en prijsbeleid, alsmede enkele andere vraagstukken die belangrijke onderdelen van het regeringsbeleid raken, vormen ook in de kring van de in de Raad van Nederlandse Werkge versverbonden samenwerkende naars is overleg niet goed mogelijk. Het overleg moet via de nomale instanties hiervoor verlopen. Overigens is er bij Fokker normaal doorgewerkt. Bij de Amsterdamse Ma chinefabriek „Voorwaarts" trad wel stagnatie op. In aansluiting op de mid dagpauze legden de metaalbewerkers van half een tot twee uur het werk NDO 1 ga DONESIë heeft vanochtend verklaard, dat bet zich garant stelt voor de veiligheid van de Britse onder enen in dat land. Tevoren had Engeland laten weten, iat de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen jerbroken zouden worden, als president Soekarno niet ou beloven, dat Brits personeel en Britse eigendom men op doeltreffende wijze zouden worden beschermd na de wilde onlusten, waarbij gisteren de Britse am bassade in Djakarta in brand gestoken en geplunderd werd. Een verontschuldiging zou niet als voldoende worden beschouwd. Voordat de Indonesische stap werd bekend gemaakt, had Howard Jones, Be Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, een bezoek aan Soekarno ge bracht en de Indonesische president verzocht, de orde te doen herstellen Britse levens en eigendommen te beschermen. Hij verzocht Soekarno ivens, een verklaring af te leggen om de Indonesische betogers tot be- laren te brengen. In Washington was de Indonesische ambassadeur Zain j minister Eusk op het matje geroepen. Na het onderhoud was Zain wit i woede. Intussen hebben de militairen de con- in Djakarta overgenomen. Zij pa- milleren door de straten en zijn ver- [Jitwoordelijk voor handhaving van de Het garnizoen kreeg opdracht, zo 1 mogelijk orde en rust te herstellen, fritse gezinnen, wier huizen door hon- m demonstranten waren geplun- brachten de nacht door in hotel jidonesia of in de woningen van Ameri- aanse diplomaten. Ambassadeur Gil- hrist vond met 50 landgenoten een toe- flucht bij de motorpolitie. Hij zou de fegering te Londen hebben voorgesteld, iet ambassadepersoneel terug te roepen n de Britse belangen in Indonesië door ie Amerikanen te laten behartigen. De ordeverstoorders sleepten gisteren |et meubilair het erf van de ambassade p, waar zij het opstapelden en samen het negen ambassade-auto's in brand taken Duizenden Indonesiërs schreeuw len „Doodt de Engelsen". Ambassadeur geraakt Ook de 22 mannelijke en vrouwelijke n de Britse ambassadestaf be- inden zich in een hoek van het erf. I de nabijheid van de brandstapels. een gegeven ogenblik zag het er- laar uit, dat zij het er niet levend af louden brengen. Ambassadeur Gil- Shrist was er intussen in geslaagd, het imbassadeterrein te bereiken. Toen de nenigte met stenen ging gooien, werd 'j twee maal getroffen, verscheidene vlogen rakelings langs enkele ecretaressen. f Vrouwen en kinderen van leden van let ambassade-personeel kropen in tussen in hun huizen bij elkaar, ter wijl grote aantallen vernielers alles mdersteboven haalden, huisraad naar [uiten sleepten en auto's in brand en. Mevrouw Peterson, echtgenote de eerste ambassade-secretaris, wond zich met haar 18-jarige doch- r Diana alleen thuis. Een man gooi- e een stoel naar haar, maar zij werd niet getroffen. Haar dochter gooide toen een pot pindakaas naar de man. ,Jk ben nog nooit van mijn leven zo bang geweest", zo vertelde mevrouw Peterson later, toen zij wat van de schrik bekomen was. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Britse ge in alsnog uit Indonesië zullen worden geëvacueerd. In Koeala Loempoer hebben 30 men- :n geruime tijd de woning van de vroe gere Indonesische ambassadeur in Ma- lakka bezet en een Indonesische functio- en twee bedienden als gijzelaars vastgehouden. Toen bleek, dat de Malei sische functionarissen veilig uit Indone- /aren teruggekeerd, werden de gij zelaars vrijgelaten. Vermelden we voorts nog, dat Soebandrio. de Indonesische minister van buitenlandse zaken, in Manilla heeft verklaard, dat er geen plan bestaat tot nationalisering van de Britse ondernemingen in Indonesië, die overi gens vrijwel alle bezet zijn en nog niet teruggegeven. Lord Home, de Britse minister van A.V 21 oogopslag Dean Acheson sprak in Den Haag over Europa (pag. 5) Nieuw voertuig voor infan terie (pag. 5) Luchtmacht waakt tegen radioactief gevaar (pag. 7) Vanavond: Ibsens Hedda Gabler op het scherm (pag. 7) DC-8 kwam te hoog binnen (pag. 7) Nieuw huis weer afbreken (pag. 9) Landbouwbegroting (pag. 9) Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de strijdkrachten van Engeland in het Verre Oosten paraat staan om de nieuwe Maleisische federatie te helpen, mocht het geschil met Indonesië op een oorlog uitlopen. „Onze troepen zijn daar om de Malesiërs te helpen, mocht zich een der gelijke gebeurtenis voordoen. Ik hoop echter vurig, dat dit niet het geval zal zijn," aldus Home. Japan bereid tot bemiddelen Gisteren heeft de Koningin een bezoek gebracht aan de tentoon stelling Frisianain Leeuwar den. De Koningin maakte er o.m. kennis met bekende sportlieden uit de geschiedenis van de Friese elfstedentocht. Zij schudt hier de hand van Jeen van den Berg, winnaar van de monster-schaats- .tocht in 1954. Naast deze S. Kas telein, die in 1923 als eerste ein digde en daarnaast de schilder Cees Bantzingerdie de op de ach tergrond zichtbare schilderijen maakte naar aanleiding barre tocht van dit ji Het Franse kabinet heeft giste- en een Frans-Brits rapport van deskundigen behandeld over een vaste walverbinding tussen Frank rijk ei^ Engeland over of onder het Kanaal. Een woordvoerder van de Franse regering heeft verklaard dat het rapport „zeer positief is ten gunste van een tunnel". Het rapport zal zeer binnenkort zowel in Frank rijk als in Engeland worden gepu bliceerd. De minister van voorlichting Peyre- fitte weigerde verdere bijzonderheden over het rapport te geven. Hij zei al leen: volgens de eerste schattingen zou een brug een zeer moeilijke en kost bare oplossing zijn. Gevraagd of president De Gaulle zich had uitgesproken ten gunste van een tunnel, zei Peyrefitte: als president De Gaulle tegen een tunnel was geweest, zou ik het vorige niet hebben gezegd. Peyrefitte zei niet te weten wanne het werk aan de tunnel zou kunnen beginnen en wanneer de Franse Britse ministers bijeen zullen komen de volgende stap te bespreken. Hij voegde eraan toe dat mogelijk een Frans-Britse conventie vereist zal zijn voordat met het werk kan worden be gonnen. In Londen heeft men de tunnel al de naam „Chunnel" gegeven, een sar I trekking van „Channel" en „tunnel". De naasting van Britse ondernemingen in Indonesië gaat voort, o.a. de Shell- installaties te Pladjoe en te Balikpapan. rubber-, thee-, koffie- en palmolie-onder nemingen op Java en Sumatra, verschei dene handelsondernemingen en bankkan- Schip liet zich zelf te water Het köelschip Frigion is bij j de Dordtse scheepswerf De Biesbosch zelf van de helling gegleden zonder de officiële te- xvaterlating op hedenmiddag 6 uur af te wachten. De oorzaak was een breuk in de klink, waardoor het schip ging glijden j in weerwil met al hét hellings- j materiaal dat het nog moest tegenhouden. Groot was natuur- lijk de opschudding bij het per- soneel, maar er kwam geen ramp. Aan de helling werd enige schade aangericht en een l werknemer werd getroffen door een stuk hout en licht ge- ivond. Een aan de overzijde van de Merwede varend schip liev door rondvliegend materiaal lich- te schade op. De Frigion stoorde zich aan niets, liep vlot van sta- pel en dreef statig op het water. j Men zal nu maar de plechtig- heid beperken tot het doven. trale organisaties een onderwerp intensief beraad. Hun streven is er op gericht in het kader van het overleg in de SER en de Stichting van de Ar beid zo spoedig mogelijk te komen tot een uitspraak over het loonbeleid voor 1964. Hierbij zullen de ernstige moeilijk heden, die zich de laatste maanden voordoen op de arbeidsmarkt de bij zondere aandacht hebben. Met be zorgdheid moet worden geconstateerd, dat deze moeilijkheden reeds in scheidene bedrijfstakken hebben ge leid tot een aantasting van het georga niseerd overleg. Hoewel de verbonden erkennen, dat de huidige situatie de individuele dernemingen voor grote problemen stelt, zijn zij van mening, dat dit ge organiseerd overleg in zijn verschil lende vormen basis moet blijven van het loonbeleid. In het belang van het bedrijfsleven zelf wekken de verbonden de werkge vers op hieraan hun steun te blijven geven", aldus de verbonden var werkgevers. Begrip Intussen is gisteren niet alleen door de werkgevers, maar ook in breder band intensief overleg gepleegd de loonpolitieke situatie- In het gebouw van de SER te Den Haag was het druk. Vanmorgen vergaderde iri dit gebouw de looncommissie van de Stichting var de Arbeid en vanmiddag in afzonder lijke vergadering het bestuur van do Stichting van de Arbeid en de Raad voor het Midden en Kleinbedrijf (zie el ders deze krant). Na afloop van zijn vergadering gaf het bestuur van de Stichting een muniqué uit waaruit bleek dat reeds de volgende week met de regering overleg zal plegen over de huidige si tuatie. Vermoedelijk zal dit topgesprek woensdag 25 of vrijdag 27 september worden gehouden Het beraad ln de Stichting van de Arbeid is in een goede sfeer gehouden. Het was een oriënterend gesprek, waar in de standpunten wederzijds werden uiteengezet. Drs. D. Roemers, werknemersvoorzit ter van het bestuur van de Stichting wilde meedelen het gevoel te hebben, dat bet begrip voor het standpunt van de vakcentrales groeiende is. In de ver gadering van gisteren was geen percen tage genoemd. „Maar", zei drs. Roemers, „het percentage, voorkomend in de ver wachtingen van het Centraal Plan bureau is belachelijk. In het officiële communiqué, dat het bestuur van de Stichting uitgaf, staat: „Het bestuur heeft aandacht besteed aan de vraag welke maatregelen, die tot vermindering van de spanning zouden kunnen leiden, in overweging kunnen worden genomen, met als uit gangspunt de grondslagen van het huidige loonbeleid en de verantwoor delijkheid, die het bedrijfsleven draagt voor de sociaal-economische ontwik keling van ons land. In deze maand zullen in de Com missie ontwikkeling nationale econo mie van de SER deze vragen even eens onder ogen worden gezien". Onrust Werd in Den Haag druk overleg ge pleegd, de onrust in de metaalindustrie duurde intussen voort. Zo heeft de di- e van de Vliegtuigenfabriek Fokker een brief gekregen, waarin een „duurtetoeslag" van f 30,— per maand werd gevraagd .ingaande 2 september, een reis-uur-vergoeding van een per dag. In de brief wenste men de beslissing van de directie uiterlijk vrij dagmorgen om tien uur te vernemen De directie deelde na ontvangst van deze brief mee, dat ze niet wist namens hoe veel personeelsleden deze brief is ge schreven. Er stonden maar zeven hand tekeningen onder. Met de onderteke- Het lid van de Tweede Kamer, de heer Engelsman (soc.) heeft gisteren schriftelijke vragen bij de minister t economische zaken aangedrongen op af kondiging van maximumtarieven de zogenaamde koppelbazen. Gevraagd wordt of het bedrijf van het uitlenen van arbeidskrachten als dienstverle- ningsbedrijf onder de werking va/n de prijzenwet valt. Dr. VELDKAMP onrust Zeldzaamste dier uit Artis door bok gedood In de Amsterdamse dierentuin Artis heeft een zwijnshertbok een wijfjes baweanhert, het zeldzaamste dier, zo ernstig verwond, dat het dier aan de gevolgen is overleden. Het was het enige exemplaar van dit diersoort dat buiten Indonesië in ge vangenschap leefde. Een spoedopera tie heeft het hert niet meer kunnen redden omdat de longen beschadigd De bok van een nauw verwant soort hield het hert al enige jaren gezelschap, zonder dat dit ooit tot ernstige moeilijkheden heeft geleid, wel werd het gewei van de bok in de bronsttijd afgezaagd, wat nu nog niet was gebeurd. In Artis is men zeer ontdaan over deze gebeurtenis. Het komt hoogst zelden voor dat dergelijke ongelukken zich bij zoogdieren voordoen. TVAT HIJ DE ZAKEN grootscheeps wil aanpakken, laat de minister voor de bouw niet in het onzekere- Zoals ook de Troonrede het heeft aangekondigd, zoekt hij het in wat daar wordt genoemd een samenstel van maatregelen. En inderdaad zal hét deze kant uit moeten. De woningnood is een bijzonder ern stig verschijnsel. Het ergste zou overigens zijn, indien wij aan het bestaan van het verschijnsel gingen wennen en in een fatale berusting kwamen te vervallen. Gelukkig is dat niet nodig. Er zijn nog mogelijkheden. Het meervoud dus. En in dat meervoud zal de op lossing ook moeten worden gezocht- De woningnood is een vijand, die van vele zijden zal moeten worden bestookt. Daartoe is nodig niet een star. doch veeleer een beweeglijk beleid, waarbij de voorschriften de strekking zullen hebben niet een belemmering van intiatieven doch veeleer een stimulering daarvan. Het betoog dat de minister voor de bouw nu heeft gehouden was stellig bedoeld om voor die verscheiden heid van maatregelen die nodig zul len zijn het juiste klimaat te schep pen. Voor zoveel dat althans nog noodzakelijk was. Want het ver schijnsel zelf van de woningnood is verontrustend en de onrust daarover mag ons niet loslaten. Onze belangstelling groeit naar de nota die de minister in het uitzicht heeft gesteld, een nota die mede het resultaat zal zijn van de besprekin gen die nu gaande zijn. Een nota die ons een concreter inzicht zal geven in dat samenstel van maatregelen waarmee, naar wij hopen, het nij pende en tegelijk ook beschamende probleem dichter bij de oplossing kan komen. staat Maleisië roept wel vragen op. Heeft de regering daar de zaken zo weinig in de hand dat zij dit niet verhinderen kan? Of zou ze het wel kunnen verhinderen, maar laat ze het oogluikend toe? Meer dan deze twee mogelijkheden zijn er niet, maar ze zijn beide ernstig. Waar moet het heen wanneer men zich rechtstreeks op buitenlandse verte genwoordigingen gaat wreken. De oorzaak van de moeilijkheden ligt rondom de nieuwe staat Malei sië. Deze staat is opgebouwd uit voormalige koloniale gebieden, waarvan de bevolking overigens zelf voor deze staatsvorm heeft gekozen. Men mag zich afvragen, wat de re gering van Indonesië daartegen kan hebben. Haar president heeft bij meer dan een gelegenheid doen uit komen, dat zijn wensen bevredigd zijn nu Indonesië hetzelfde grondge bied omvat als het voormalige Ne- derlands-Indië. Welke omstandigheden dan leiden ertoe, dat hij thans echter deze po litiek voert? Is het werkelijk zo als wel wordt gesteld dat hij de aandacht van zijn volk op telkens nieuwe doeleinden moet richten, tot zelfs buiten feitelijke problemen waarvoor dit volk staat? Behoort ook dit tot de elementen van de Indonesische revolutie, waar van ons immers altijd weer is voor gehouden dat haar wezen mee be staat in het immer voortgaan ervan en het nimmer voltooid zijn ervan? De brandende Britse ambassade heeft wel veel vuur, doch weinig licht gebracht. (Van onze parlementsredactie) De militaire kracht van de NAVO blijft het fundament van vrede en vei ligheid van het Westen. De defensie inspanning zal moeten worden voortge zet. Het Westen kan zich niet permit teren, dat door verslapping van zijn militaire inspanning een verschuiving in de krachtsverhouding met het Sov jetblok zou optreden. Deze waarschuwende woorden laat Rondvaartboten oplossing van parkeerprobleem AM MOGELIJK een bijdrage te leveren tot het oplossen van het parkeer- vraagstuk in Amsterdam zullen tien textielgrossiers, gevestigd aan de Nieuwezijdsvoorburgwal, zich noemende ,.T-10" op 3 oktober ten gerieve van lang-parkeerders als proef tijdens de ochtendspits van acht tot negen uur. vijf rondvaartboten heen en weer laten varen van punten aan de rand van de stad naar de Singel ter hoogte van de Raadhuisstraat. Een verkeersdeskundige zal de resultaten van deze ..Operatie Watergeus" in een rapport vastleggen, dat aan het gemeentebestuur zal worden overhandigd. HALS OVER KOP heeft de Kleiboer, had daarbij als voor- Ooststellingwerf nog steeds niet Officieus dan. want de offi- Idaarderadeel. die i gemeenteraad van Oost- waarde gesteld, dat dan ook over een eigen gemeentcvlag clële goedkeuring van de raad over een eigen vlag beschikken, stellingwerf gisteren de nieuwe alle 44 gemeenten vertegen- beschikt. Men toog daarom on- moet nog volgen. Dit leidde er- gemeentevlag vastgesteld. Na- woordigd zouden zün. Het ge- vervaard aan het werk. Burge- toe, dat de Dokkumer vlaggen- Er werd een noodoplossing ge- dat 't bestuur van de ma'nifes- meentebestuur van Ooststel- meester Bontekoe ontwierp een centrale met de spoedopdracht vonden door de gemeentewa- tatie Frisiana te Leeuwarden lingwerf raakte door dit besluit nieuwe vlag: een rode griffioen werd belast om een nieuwe pens tijdelijk als gemeentevlag alsnog zijn goedkeuring had ge- ln een lastig parket. Want de in een wit veld. vlag nog voor vandaag af te te laten dienst doen. dit in na geven om gisteren als 'n speciale burgemeester van deze ge- De tijd drong echter en daar- leveren Ook dat lukte. volging van het voorbeeld van groet aan de Koningin alle 44 meente, mr. G. A Bontekoe. om besloot de raad tijdens een het provinciaal bestuur van Friese gemeentevlaggen voor mag dan nog zoveel vlaggen excursie per bus, die deze week Drie Friese gemeenten zaten Noord-Holland, dat tot 1950 in de hoofdingang te laten wap- hebben ontworpen (hij is een werd gehouden, zijn goedkeu- gisteren nog zonder vlag Het de Ridderzaal ook over een wa- peren. De organisator van de specialist op het gebied van de ring aan het ontwerp te hech- waren de gemeenten Weststel- penvlag in plaats van een eigen tentoonstelling, de heer Jao heraldiek), een feit is, dat ten. lingwerf, Smallingerland en provincievlag beschikte. minister Luns horen in de toelichting op de gisteren ingediende begroting- 1964 voor buitenlandse zaken. Voor een verslapping van de NAVO-inspanning is volgens de minister te minder re den, omdat het streven naar een com munistische overheersing van de we reld ook voor de Sovjetunie bepalend voor haar buitenlands beleid blijft. In overeenstemming met de leer van de zgn. „vreedzame samenleving" maakt de USSR daartoe gebruik van alle mid delen die haar ten dienste staan en die niet direct leiden tot het uitbreken van een nucelaire oorlog. Mr. Luns herinnert in dit verband aan de passa ge in de brief van het Centraal Comi té der Russische communistische par tij van 14 juli j.L, waarin wordt ge steld dat Rusland niet slechts geloof, „in de onvermijdelijke vernietiging var het kapitalisme, maar dat zij ook voortdurend bezig is om dit door de klassestrijd en wel zo spoedig mogelij'-- te verwezenlijken". Een zeer ster' argument voor voortzetting van c> NAVO-inspanning acht mr. Luns het feit, dat de vastberadenheid, eensge zindheid en militaire paraatheid, die het westen in de kwesties Cuba en Berlijn heeft getoond, belangrijke fa' toren zijn geweest bij de bepaling van het gematigder geworden Sovjetstand punt. Met dat al lijkt het minister Lunr. niet uitgesloten, dat in de huidige om standigheden met de Sovjetunie enig? regelingen kunnen worden bereikt, waardoor althans het oorlogsgevaar be perkt zou worden. De regering juie overeenkomsten als die inzake de kern stop en de directe telexverbinding tus sen Moskou en Washington toe. Tegen het denkbeeld van een nlet- aanvalsverdrag tussen de NAVO-Ian- den en die van het Warschau-pact be staat echter volgens minister Luns de ernstige bedenking, dat zo'n verdrag ertoe bij zou dragen de splitsing van Duitsland te formaliseren. Er zal naar

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1