Roeping tot evangelisatie wordt beter verstaan Goede begin is moeilijk Soort baccalaureaat voor handel en nijverheid Een woord voor vandaag Omvang deputaatschap „Kerkopbouw" te groot Positieve bijdrage van de „jonge" landen Paus ontslaat bisschop van Aberdeen VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 Senoritas-Rood In het bekende rode blik Rapport op geref. synodetafel: „Protestants Nederlandzegt: Opheffing processieverbod niet overwegen (Van onze kerkredactie) Het hoofdbestuur van de ver eniging „Protestants Nederland", dat de laatste jaren herhaaldelijk van zich heeft doen spreken door uitspraken en verklaringen, heeft nu een uitspraak gepubliceerd, waarin zij zich opnieuw onom wonden verklaart tegen de zoge naamde processievrijheid. De verklaring richt zich tot de pro testanten met de woorden: ..Wij willen op dit moment alle protestanten, maar vooral de protestantse politieke partijen en de protestantse volksvertegenwoordi gers van andere partijen, met klem op roepen zich in deze zaak nie leiden door overwegingen vai nistische of tactische aard." Overwegingen In de verklaring wil men alle argu menten niet herhalen, maar er wordt wel met name gewezen op twee over- a. Loslaten van het door de grote meer derheid in de protestantse partijen en kerken tot dusver ingenomen standpunt is onverdedigbaar, indien niet bij her nieuwde toetsing zou blijken dat de voor de afwijzing gegeven argumenten zijn vervallen. b. Tot op dit tijdstip is er, ondanks bepaalde hoopgevende verschijnselen binnen het rooms-katholicisme, geen reden om aan te nemen dat in de theologische motivering van de proces sie een zodanige verandering is geko men, dat daarmee tegemoet zou ziin gekomen aan de bezwaren, die testantse zi'' de ophefi De vereniging komt tot deze verkla ring omdat het opmerkelijk genoemd wordt dat tijdens de jongste verkie- zingsacties de socialistische lijstaan voerder, prof. Vondeling, zowel als de liberale voorman prof. Oud met de ge dachte kwamen dat opheffing van dit verbod te overwegen ware. Dit geluid was ook te horen in de Nieuwe Rot- terdamsche Courant, hoewel men zich van de zijde van de K.V.P. in stilzwijgen hulde op een korte verklaring in het werkprogramma der K.V.P. na. De ver klaring van „Protestants Nederland" zegt: „Natuurlijk was hier politiek in het spel." De verklaring bevat ook een oproep tot de rooms-katholieken. „Wij roepen alle rooms-katholleken op hun kerk ln hoofd en leden te hervormen en het afgodsbeeld, dat „Mystici Corporis" ons toont, te niet te doen. Is dit eenmaal verricht, dan zal een herinterpretatie Zeven uitgaven kregen gouden oorkonde De expositie „De best verzorgde vijf tig boeken van 1962" is donderdag in het Stedelijk Museum te Amsterdam ge opend en duurt tot en met 6 oktober. Het was voor de 15e keer dat een jury ingesteld door de commissie voor de collectieve propaganda van het Neder landse boek iC.P.N.B.) een keuze uit de produktie van een afgelopen jaar had gemaakt. In 1962 zijn 9674 uitga ven verschenen. Iedere uitgever, uit wiens fonds een boek wordt bekroond, ontvangt een oor konde. Daarnaast is nu als nieuwe be kroning ingevoerd De gouden oorkonde. Als de jury een boek in alle onderde len bijzonder geslaagd vindt wordt aan alle medewerkers deze gouden oorkon de uitgereikt. Tot de zeven uitgaven die daarvoor in aanmerking kwamen, beho ren o.a. het „Grachtenboek van Amster dam" teen uitgave van de gemeente), de catalogus van „De collectie Sand- berg" (J. M. Meulenhoff Amsterdam», het boekje „de verbinding" «centrale directie der P.T.T. Den Haag) en de catalogus van de expositie van werken van de schilder Nanninga «museum Boymans van Beuningen Rotterdam). Bij de vijftig boeken bevinden zich enkele overheidsuitgaven: een rapport van de commissie grondkosten van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, het streekplan Utrechts Heuvelrug van het Provinciaal Bestuur van Utrecht en een drietal catalogi van de dienst voor Schone Kunsten der ge meente Den Haag. Voorts een grote huisbijbel van het Nederlands Bijbelge nootschap en het geschenk van de kin derboekenweek 1962 „Keesje Kruimel", een uitgave van de commissie voor de collectieve propaganda van het Neder landse boek. Een postuum literair werk door wijlen secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld van de Ver. Naties, zal op 17 oktober as. worden uitgegeven door een Zweed se uitgever. Ten tijde van de dood van Hammar skjoeld lag het manuscript in zijn flat te New York. Daarbij ingesloten was een niet gedateerde brief aan zijn vriend, de plaatsvervangend Zweedse minister van buitenlandse zaken Leif Belfrage, waarin laatsgenoemde werd verzocht om voor het manuscript te zorgen en over de publikatie te beslissen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nijverdal, vac. G. Jukema ftoez.): D. H. Bosma te Kortenhoef; te Dalen: G. R. Brink te Ysbrechtum. Aangenomen naar Elkerzee-Scharen- dijke: F. C. M. Roodenburg, kand. te Vlaardingen. Bedankt voor Tholen: H Zethof te Kockenge. van wat de processie Is en wil. volko men voor de hand liggen en daarmede reeds gegeven zijn. Komt deze hervor ming niet tot stand, dan zullen ook nog zo welwillende pogingen tot herinterpre tatie niet veel meer kunnen betekenen dan cureren aan een symptoom. TJET is een opvallende zaak -IT dat in de Gereformeerde J Kerken al meer en duidelijker de roeping tot evangelisatie wordt verstaan. Steeds meer dringt het tot de leden dezer kerken door dat zij „verkondigend in het le-i ven hebben te staan". Maar een probleem daarbij is het dat men veelal in onzekerheid verkeert hoe men zijn missionaire roeping moet vervullen. Met name ont breekt veelal de werfkracht van de plaatselijke kerken-dn-hun-ge- wone-doen. En het wordt hoe langer hoe duidelijker dat evan geliseren, met de Boodschap in het leven staan, niet tot het ge wone doen van het gereformeer de kerklid behoort. Veel meer dan vroeger xijn er thans leden der kerken begerig om aan het werk te gaan, maar men is over het algemeen onmachtig het goede begin te vinden. Dit valt af te leiden uit het rapport dat de deputaten voor de evangelisatie op de synodetafel in Groningen had den neergelegd, en dat gisteren in behandeling werd genomen. (Van een onzer verslaggevers) Bij de evangelisatievraagstukkep kwam ook het werk van de stichting ..Evangelisch Herstel en Opbouw" aan de orde. Maar belangrijke besluiten wer den nog niet genomen omdat een aantal voorstellen nader zal worden bekeken k met andere stukken orde moeten komen. Nederlandse maatschappij ivil: Het belangrijkste is echter, dat de leerlingen zich door de stage leren voegen in het bedrijf, oog krijgen voor menselijke, materiële en kostenverhoudingen, de sfeer van het bedrijfsleven aanvoelen en verantwoordelijkheidsbesef krij gen. Zij moeten bijv. lerendat een telling met „maar" één fout niet, zoals op school, een negen waard is, doch waardeloos. Dit wordt opgemerkt in het hoofdstuk over Contacten tussen het Bedrijfsleven en de „School voor hoger en admini stratief onderwijs" „een soort bacca laureaat" voor handel en nijverheid zo als dat voorkomt in het rapport, dat een commissie heeft uitgebracht aan het departement Alkmaar van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Bij haar beschouwingen over het leerplan van de „School voor hoger en administratief onderwijs" en de te vol gen methoden van instructie, heeft de commissie er naar gestreefd het kli maat te schetsen, waarin de leerlingen zich als mens kunnen vormen om niet alleen bruikbare werkers te zijn, maar ook hevrediging te kunnen vinden in de functies, waartoe dit onderwijs hen wil opleiden. Twee leerjaren De commissie heeft een school ont worpen met twee leerjaren na het v.h.m.o., waarvoor in ernstige overwe ging is gegeven het eerste jaar de leer lingen een algemene oriëntering te ge- yen met een beperkte keuzemogelijk heid. gevolgd door een tweede jaar met verdergaande differentiatie: in de boekhoudkundige of in de taalkundige richting. Vijf ochtenden per week zou gewerkt kunnen worden volgens een vast roos ter met elke morgen vier lesuren van vijftig minuten. De middag kan dan be steed worden aan discussies, lezingen. De school moet een algemeen opge zette vooropleiding zijn voor functies van een niveau als chef-inkoper, bedrijfs leider in een groot winkelbedrijf, lei der van een zelfstandige grote detail- Een nieuw blad voor geref. evangelisatie (Van kerkredactie) handel of groothandel, niet-academisch gevormde bedrijfsorganisator, hoofd van een administratie, eerste assistent accountant, verzekeringsinspecteur, ambtenaar middelbare rang. Academici De hogere sch«x>l zal moeten in de grote vraag naar hogere func tionarissen met een opleiding, die meer omvat dan de huidige middelbare school kan geven. Thans worden deze mensen grotendeels gerecruteerd uit academici, terwijl voor vele van deze functies een zo ver gaande opleiding niet nodig is. Bovendien zijn de afge studeerden van universiteiten en hoge scholen dikwijls te oud om een oplei ding in het bedrijf te ontvs veelal nodig blijft. Op de ontworpen leesrooster komen voor de school voor hoger economisch en administratief onderwijs de volgen de vakken voor: Nederlands, Frans, Duits, Engels, Spaans, bedrijfshuishoud- kunde, sociale economie, bedrijfspsycho logie, recht, bedrijfsadministratie, be- drijfscalculaties, organisatie en tech niek van de handel, statistiek, lezingen, excursies, lichamelijke opvoeding, ste nografie, machineschrijven en kantoor- machinearbeid. Gaat het bij de algemene ontwikke ling vooral om de leerstof, bij de vor ming tot maatschappelijke efficiëntie, gaat het vooral om de leermethode. Daarom zijn met betrekking tot die me thode de verplichte stages van de leer lingen in het bedrijfsleven uiterst be langrijk, zo niet het allerbelangrijkste, aldus de commissie, waarin bedrijfsle ven en onderwijs waren vertegenwoor digd en die onder voorzitterschap stond van drs. C. A. Koopman, directeur var de gemeentelijke middelbare handels dagschool en h.b.s.-a in Alkmaar. fluit". Enige maanden geleden werd beslo ten om de uitgave van het blad „Wit-, te Velden", dat veel betekent heeft voor het gereformeerde evangelisatie-' en zondagsschoolwerk te stoppen. De' zondagsschoolorganisatie Jachin kwam eig.cn blad ult De Herders-1 nu hebben generale deputa-' - oor de evangelisatie van de Ge-1 reformeerde Kerken besloten ook met een eigen uitgave te komen voor de I evengelisatiemede werkers. Het blad heeft de naam „Weerklank" gekregen, een naam die enige tijd ge-! bruikt is door een uitgave van PhiliDs1 over grammofoonplaten van geest liederen. Het blad komt uit in de geestelijke krant gedrukt op goed pa per) met vier pagina's. Kennelijk staat het onderredactie van ds. W. A. Wier- smga, maar het blad bevat verder geen colophoon waarin de redactiecom missie vermeld wordt. In het eerste nummer worden enke le artikeltjes opgenomen van ds. H H Grosheide, ds. P. B. Suurmond. ds. H W.A. Wiersinga. zeven maal per Overigens komt er weer een nieuw deputaatschap, dat een uitvoerige op dracht meekrijgt. Een van de onder delen van die opdracht luidt: het zoeken van wegenom jonge mensen te animeren een opleiding voor de evangelisatiearbeid te volgen, en de daarvoor ln aanmerking komende kerken te stimuleren dat zij bij het uitvoeren van hun evangelisatietaak gebruik maken van hen die voor dit werk een speciale vorming hebben ontvangen. Het gevolg van de boven geschetste situatie is dat het Evangelisatiecentrum in Baarn veel meer werk moet doen dan met de beschikbare mankracht kan wor den verricht. Momenteel zijn er voor dit werk twee predikanten, ds. P. B. Suurmond als evangelisatiepredikant in algemene dienst en ds. H. H. Gros heide als predikant in algemene dienst, in het bijzonder belast met het evan gelisatievormingswerk. Derde predikant In verband met de toenemende ar beid stelden de deputaten nu voor hier een derde evangelisatiepredikant in al gemene dienst aan toe te voegen. Een voorstel dat door de commissie van preadvies werd overgenomen. Maar de synode besloot hierin thans nog geen beslissing te nemen, omdat er nog een initiatief-voorstel van een achttal syno deleden ter tafel ligt, om het gehele benoemingsbeleid der synode in beschou wing te nemen teneinde te voorkomen dat door allerlei incidentele benoemin gen het overzicht van het geheel wordt verloren, en het gevaar van een almaar groeiende „top" gaat dreigen. De synode besloot de kerkeraden er op te wijzen dat het sterke aanbeveling kan verdienen bij de kandidaatstelling voor ouderlingen of diakenen geen personen anmerking te doen komen die werk- -n z'j op het terrein van de evan gelisatie. Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia list vooral uw dranken.Bij 6 flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG Ds. W. L. Kurpershoek naar Natal Ds. W. L. Kurpershoek van de (vrij gemaakte) Gereformeerde Kerk te Haar lem zal in november in Zuid-Afrika aan komen, waar hij werkzaam zal zijn op het zendingsveld in Natal. De aankomst van ds. Kurpershoek is het gevolg van onderhandelingen tussen de (vrijge maakte) Gereformeerde Kerken in Ne derland en de kerkeraad van de Gere formeerde Kerk te Vrijheid, Natal, in overleg met de synodale deputaten voor de zending. Ds. Kurpershoek zal zich op Mguti, drie mijl van Bloedrivier, vestigen, nadat hij eerst een tijdje bij zijn landgenoten, ds. J. Vonkeman en ds. M. R. van den Berg op Richmond door zal brengen. Het gesprek in de nachtelijke uren tussen Jezus en Nico- démus, een overste der Joden, gaat ook over het oordeel. Jezus zegt: „Dit is het oordeel, dat het licht in de wereld gekomen j is en de mensen hebben de duisternis liever gehad dan het licht, want hun werken waren boos". Dit oordeel is ver- J nietigend en het is maar beter Jezus niet tegen te spreken. I Wij mensen bevinden ons blijkbaar beter in de duisternis dan in het licht. In het licht worden onze boze werken gezien en worden wij misschien aan onszelf ontdekt. En dat is nooit zo aangenaam. Daarom blijven wij maar liever in de duis ternis, waar wij niet worden gezien. Eerder in het nachtelijke j gesprek heeft Jezus de noodzaak van het opnieuw geboren worden beklemtoond. Nicodémus heeft de schouders opge- haald. Nu zegt Jezus hetzelfde met andere woorden: de men-, sen prefereren de duisternis boven het licht. Zij weigeren de confrontatie met Jezus en met zichzelf, misschien omdat zij denken, dat zij van zichzelf zulke grote lichten zijn. Maar dan antwoordt Jezus: dit is het oordeel, uw oordeel, dat u niet wilt geloven, dat het licht in de wereld is gekomen. Dit j is uw oordeel, dat u doet. alsof Jezus nooit bij de mensen is i komen wonen, dat u niet wenst te aanvaarden, dat Hij de nachtelijke duisternis heeft verdreven, in de wereld en in uw eigen leven. Nicodémus zal nooit meer kunnen zeggen, dat hij deze boodschap niet heeft gehoord. En niemand van ons zal ooit kunnen volhouden, dat Jezus het ook niet tegen hem of haar zegt! Vrees bij leden geref. synode (Van een onzer verslaggevers) De generale synode van de Gereformeerde Kerken heeft in haar gistermiddag in Groningen gehouden zitting, bij monde van verschillende leden, uiting gege ven aan de vrees dat het depu taatschap voor kerkopbouw (of ficieel: deputaten voor voorlich ting en steun aan kerken, die voorzieningen hebben te treffen in verband met de migratie) zal uitgroeien tot een superorgaan in Ook anderen gaven uiting aan hun vrees voo. een ontwikkeling in verkeer de richting. Zo merkte de praeses zelf, dr. P. G. Kunst, op, dat de bedoeling destijds was een coördinerend orgaan in het leven te roepen. Wordt van die op zet thans niet teveel afgeweken? Dr. Kunst maakte zijn opmerkingen via de presidiale microfoon. „Eigenlijk zou ik, nu als lid van de synode .prekend' de sprekersmicrofoon moeten nemen, maar het is per slot dezelfde elektriciteit", zo voegde hij er aan toe. In zijn beantwoording wees ir. F. L. van der Bons uit Den Haag er namens de deputaten op dat de „kerkopbouw- arbeid" een goede ingang in de kerken heeft gevonden. Op het bureau van de algemeen adviseur komt een steeds was- j_ 1 sende stroom van vragen binnen uit da de kerken, waarvan de groei op j kerken. Deze stroom is zo groot dat de den duur niet meer in de hand i deputaten hierdoor waarlijk zijn ver- rast. Het is gebleken dat tal van ker- moeilijkheden zijn geraakt ten- kan worden gehouden. Ouderling A. Pieters uit Ede drukte het zo uit: „Toen met dit werk werd begonnen stelde de synode daarbij na drukkelijk dat het deputaatschap er een bescheiden bureau op na zou houden met één algemeen adviseur en een se cretaresse. Nu, nog maar 4 jaar later, zijn er al 5 personeelsleden, terwijl er voorstellen ter tafel liggen dit aantal nog op te voeren tot 7". Daarom meen de de heer Piefers dat thans de tijd is gekomen waarschuwend de vinger te heffen. „Deze uitbreiding gaat mij veel te snel", zo zei hij. Ds. R. J. van der Veen naar I.F.E.S. Er is hard gewerkt en gestudeerd in gevolge van de versnelde maatschappe lijke ontwikkeling in onze dagen. Hier door is een zodanige achterstand op het bureau ontstaan, dat het momenteel al ongeveer een jaar duurt aleer een ge vraagd advies kan worden uitgebracht. Om aan deze noodsituatie het hoofd te bieden valt aan uitbrèiding van de per- sonéelsstaf dan ook niet te ontkomen. Voorstel Uiteindelijk ontvingen de deputaten de goedkeuring der synode over hun ar beid. Maar over het punt van het groei ende bureau werd nog geen beslissing genomen. Hierover was wel een voor stel ter tafel in die zin dat voor de jaren 1963, 1964 en 1965 de eindcijfers van de begrotingen zouden worden vast gesteld op resp, 100.502, 127.490 en 130 168. Maar dit financiële onderdeel werd, zoals gebruikelijk, aangehouden. Het is namelijk de gewoonte der synode de financiële zijde van alle deputatenarbeid in één keer onder de loep te nemen, om een goed overzicht over het geheel der financiën te kunnen houden. Niettemin kreeg ouderling Pieters nog maals gelegenheid „waarschuwend de vinger te heffen", namelijk toen het werk van de deputaten Kerk en Indus trie (officieel: deputaten voor advies in zake moeilijkheden tengevolge van de industrialisatie) aan de orde kwam. Met ingang van 1 februari jl. is voor dit werk tot industriepredikant in alge mene dienst benoemd dr. L. Zielhuis, tot dan predikant te Baflo. Ook hier werd over de financiële zijde van het werk nog geen beslissing genomen. Wel werd besloter tot het opnieuw instellen I van een deputaatschap voor het onder havige werk. De vooruitstrevende en hen- Werken zolang het dag is (Van onze correspondent in Grand Rapids) „De International Fellowship of Evangelical Students is een groeiende beweging, die zich van Gods Woord Uit met ernst en toe wijding bezint op haar grote ver antwoordelijkheid van de versprei ding van het evangelie in de uni versitaire wereld." Aldus vatte de gereformeerde studentenpredikant te Delft, ds R. J. van der Veen, zijn indrukken samen van de zojuist gehouden vier-jaarlijkse bestuurs vergadering van deze internatio- reeds landen, waar de deuren universiteiten voor de verbreiding het evangelie zijn gesloten... Grand Rapids Na afloop van de I.F.E.S.-bestuurs- Amerika werd gehouden, vergadering is ds. Van der Veen op üit- werd bezocht door waarnemers uit Cey-n°d)ging van de Nederlandse Immi- ion, Venezuela, Taiwan, Spanje, Domi- grantenverenigmg naar Grand Rapids, nlca. Panama. Chili, Argentinië en Michigan. gereisd. Hij hield -• -- -- - - 6lezing over het kerkehj Jaarvergadering van Ger. Zendingsbond de Gerefor- nale studentenorganisatie, die van Haïti. Het ligt in de verwachting dat deze landen in de naaste toekomst eveneens toetreding tot de I.F.E.S. overwegen. Gestudeerd Talrijke zaken van organisatorische aard zijn uiteraard te Nyack besproken. Een 1424 pagina's tellend bijbels woor denboek. uitgegeven onder verantwoor delijkheid van de Inter—Varsity Fel lowship, hoopt de I.F.E.S. in het Spaans te doen vertalen. Er is veel gestudeerd gedurende de tien conferentiedagen. Verdeeld in verschei dene werkgroepen heeft men zich be zig gehouden met onderwerpen als de oecumenische beweging, de nieuwe ont wikkelingen in de Rooms Katholieke Kerk. het communisme, en de verant woordelijkheid van de christen-student in de universitaire wereld. het kerkelijk leven H. Woudstra Het zal op zijn minst jaar verschijnen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Haulerwyk: J. van Wijn gaarden te Treebeek. Beroepbaarstelling: H. J. Koffrie, legerpredikant te Doorn, Kampweg 72 is met ingang van 1 januari 1964 be roepbaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Harderwijk: B. Bijleveld te Bussum GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk-Pen- drecht-Lombardijen. H. Lissa. De jaarvergadering ülülipffilH!! IR BI meerde Zendingsbond in de Ned. Herv. oj tot 31 auirmtiic tp Nvark- Npw Kerk zal op woensdag 18 september in,°l_V augustus te INyacK, «ew Hotel Smits te Utrecht worden gehouden. York, Ver. Staten, werd gehouden. Door de voorzitter ds. A. Meyers teNederland werd op deze vergadering Utrecht zal deze vergadering met een vertegenwoordigd door ds D. N. Wou ters, gereformeerd predikant te Hoorn, drs. J. Klapwijk, docent in de logica aan de V.U., en ds Van der Veen. Zij i de verschil- rede geopend worden. Naast net uitbrengen lende jaarverslagen, zal hoofdbestuursverkiezing worden gehou den. Aftredend zijn: ds. J. H. Cirkel te Huizen en ds. C. J. v. d Graaf te Nijkerk, terwijl tevens voorzien moet worden in de vacature van de heer M. J. P. Vermooten, door diens overlijden ontstaan. In de regelingscommissie zijn aftre dend: ds. J. v. d. Heuvel te Ede en de heren C. de Bruin en C. Kreuner. Na de pauze zal door ds. D. J. van Dijk te Eemnes het referaat worden uitgespro ken, getiteld: „Ik verkeerde nog eens van Gilst te'onder de Toradja's", dat de spreker met j gehouden, I dia's zal toelichten. afgevaardigd door de Commis sie-Nederland van de I.F.E.S.. in welke commissie zijn opgenomen de Calvinistische Studentenbeweging, de Christelijke Gereformeerde Studenten- bond, Sermo-Delft en Sermo-Groningen, en de Civjtas Studiosorum in Fundamen- to Reformato, een organisatie die even eens studenten van gereformeerde sig natuur omvat. Sedert de vorige vier-jaarlljkse be stuursvergadering, die in 1959 werd 'WH* :ijn studentenorganisaties uit De predikant moet in dit systeem iede re zondag steeds voor dezelfde kerk preken en dus 100 preken per jaar ver zorgen. Dat is eigenlijk wel overvragen van de predikant, en bovendien veel dubbel werk. Door predikanten te doen rouleren zou zeker een werkbesparing de vrijgeko- de ge- referlJt1Behrn LDe •fs!»"d™. bejreep ds. Vsn der cuÏÏuur welk V"n :.Uf verweeenlijklnt vsn de- referaat later in fndieernenrn nader sedachte niet steeds toe. Een ,root onde" de loep !Et"i STta A .NEt"l*Cd\e Ds. Van der Veen had een zeer posi- tüüïL'?. "if 5! de beehtere kerkelijke tieve indruk gekregen van de bewuste bijdrage van studenten en van hen, die De Nederlander ds. Wouters van i Hoorn, had tot opdracht een rapport sa-1 verkregen men te stellen over oec blemen. naar aanleiding -II iciciam ictMiuu De afs*anden, christendom en cultuur, SSTLTSSi ™rmingsgezinde rooms-kathol.e. werken zolang het dag is. Er zijn ke bisschap van Aberdeen is door de paus Paulus weggehaald uit zijn I an bisdom. De oorzaak is echter niet i zijn progressieve inzichten, maar zijn huishoudster. Enkele maan- I den geleden had het Vaticaan hem opgedragen deze huishoud ster te ontslaan. De bisschop wei gerde gehoor te geven aan de opdracht. Dc huishoudster van bisschop Walsh, mevrouw Mackenzie was de vrouw van een predikant van de (protestantse) Schotse Kerk. Zij ging in 1955 over tot het rooms-katholicisme. Dit veroorzaak te spanningen in het presbyteriaanse ge zin, waardoor de vrouw haar man en kinderen verliet. Op grond van moed willige verlating sprak de rechter echt scheiding uit. Toen de bisschop haar in dienst nam ontstonden weerstanden vanuit zijn kerk. Sommige pastoors en leden beschuldig den hem er izelfs van een verhouding met deze vrouw te hebben. De bisschop reageerde dat de mensen beter op hun eigen zaken, gebeden en plichten kon den letten. Het Vaticaan werd in de af faire gemoeid en in april kwam de op dracht mevrouw Mackenzie binnen de drie maanden te ontslaan. De bisschop weigerde op dit bevel in te gaan. Paus Paulus heeft hem nu officieel ontslagen. Bisschop Walsh is echter niet uit zijn ambt ontzet, wegens ongehoor zaamheid. Hij werd benoemd tot bis schop van Birta. een titulaire functie geen bisdom is verbonden. derland, en gaf ook menkomsten zijn visie op tal van ker kelijke vraagstukken. De Delftse stu dentenpredikant ging eveneens voor in een Nederlandse dienst in de Christian Reformed Church aan Grandville Ave, te Grand Rapids. figuren uit het Hij heeft me. ..e„. RR kerkelijk leven kennis gemaakt sprekingen gevoerd. Het Amerikaanse systeem van gemeentevorming één predikant in één, naar Nederlandse be grippen soms wat kleine, gemeente had bij ds. Van der Veen wel vragen opgeroepen. landen bleken veel belangstelling te koesteren voor problemen als de relatie tussen het evangelie en het openbare leven teneinde zich mogelijkerwijze be ter te kunnen toerusten tot de taak om de Christelijke levensvisie in hun eigen dikant gemeenschap, die vaak uit dit svsteem voortvloeit. En •'at is een probleem, waar wij in Nederland, vooral in de stadskerken, nog geen oplossing voor hebben gevonden! landen meer gestalte te kunnen geven. I uitgesch: igenouaen. zijn studentenorganisaties uit Ook de theologische ontwikkelingen. ding zal IAfrika, Hongkong, Vietnam, Peru, Bra- die zich de laatste i Voor de republiek Congo (vroeger Frans gebied) wordt een nieuwe grond wet opgesteld, waarover binnen drie maanden een volksstemming zal worden Een maand na aanvaar- ---.. - nieuw parlement worden jaren voltrekken in gekozen. Klankbeeld over de chr. kerken in Indonesië Otto Burm. laat de KRO op dins dag 17 september a s. 's avonds om 8.55 uur een en ander horen over de bevolkingsgroei in dit land en de daar mee verband houdende problemen. Het perspectief in samenwerking tussen In donesië cn Nederland en de belangrijke

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2