m1# Ntenwe leidse Courant Uitdeling pamfletten bij bedrijfspoorten Parijs: dreigende inflatie gekeerd Opstand in Brazilië snel bedwongen Maatregelen tegen hogere prijzen Uitspatting bij ontgroening? IEMCO N.V. Na dag van onrust en stakingen Madame Nhu: boeddhisten Vietnam niet onderdrukt CHRISTEUJK-NADONAAl DAGBLAD Vrijdag 13 september 1963, 44ste jaargang Overwegend droog Enkele overdrüvende wolkenvelden wegend droog Vannacht morgenochtend plaatselijk mist. Aanvan kelijk weinig wind, later zwakke tot ma tige en in het Waddengebied vrij krach tige westelijke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of Iets lagere. (zie voorts pagina 7$ Drastische fingreep in economie [AE Franse regering heeft drasti- sche maatregelen genomen te- een dreigende inflatie. De be- loeling is in de eerste plaats de tconomische expansie te beteugelen. )e regering in Parijs wil dit berei- en door bepalingen, die diep in- ;rijpen in het Franse economische even. Maar, verklaarde de Franse liinister van financiën, leze maatregelen over een jaar of anderhalf moesten worden genomen, louden de gevolgen veel ernstiger :ijn. Dan zou er wellicht werkloos- leid ontstaan en moeten worden overgegaan tot devaluatie. Parijs heeft het vooral gezocht it prijsverlagingen en het iteniet doen ran onlangs ingevoerde prijsverhogin gen. Handelaren, die kunnen aanto- ïen, dat zij prijzen berekenen, die ager zijn dan de gangbare, kunnen lelasting verlaging krijgen. Verder omvat het saneringsplan voor de expansie de nodige maatrege- en tot versobering. Zo zal de staat elf het voorbeeld geven door de eigen lit'gaven te verminderen. In grote lijnen stelt de Franse lering zich voor het volgende door Een staatslening zal de liquiditeit noeten verminderen. 1 De kredietverlening wordt beperkt f Langlopende leningen worden aan- rekkelijkcr gemaakt dan kortlopende n middellange leningen. 1 De staat krimpt de begrotingsuilga- en in. Voor buitensporige winsten op grond f onroerende goederen moet meer be- isting worden betaald. De maatregelen zijn niet alleen ge- icht tegen het stijgen van de prijzen, lehalve tegenover het probleem van de tijgende lonen en prijzen worstelt men i Frankrijk ook met het probleem van et gebrek aan geschoolde arbeidskrach- en. Daarom is ook het volgende afge- ondigd: I Voor 1 oktober zullen 76.000 militai- en met vervroegd verlof naar huis zijn ezonden. I Er zal worden geprobeerd meer bui- enlandse werknemers aan te trekken. De bezuinigingen door de staat zijn rij spectaculair. Het tekort van 7 mil- ard frank op de begroting 1964 denkt ien te verminderen tot een tekort van .75 frank. De minister van financiën, die op een irukbezochte persconferentie was inge- aid door premier Pompidou. kondigde an. dat de groei van de bankkredieten al worden verminderd door een stelsel - 6ancties. dat met name een maxi- i van het bankdisconto inhoudt. De Controle VERFHANDEL IJ FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 «DEN TELEFOON 23135 len OEGSTGEES1 KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 50105 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 4f In één oogopslag Protestants Nederland kant zich tegen opheffing van het processieverbod (pag. 2) Roeping tot evangelisatie worvlt beter verstaan. (pag. 2) Voorbereiding van nieuw christelijk-sociaal program (pag. 5) Sport en spel Met ingang van vandaag zijn de prij zen van industrieprodukten onder eer stelsel van gecontroleerde vrijheid ge plaatst. In overleg met verschillende be drijfstakken worden de prijzen voo der meer textiel en schoenen verlaagd. De prijs van Gauloise-sigaretten worden eveneens verlaagd, evenals de prijs vooi benzine. De automobielfabrikanten heb ben inmiddels de prijsverhoging voor bepaalde modellen weer ongedaan ge maakt. Vandaag zijn -reeds in het staats blad een aantal besluiten gepubliceerd betreffende conjuncturele verlagingen van verscheidene douanerechten op ver bruiksgoederen. waarvan de prijzen on rechtvaardig zijn gestegen. Ingrijpend is ook. dat de handelsmar ge van de Importeurs wordt gebonden aan een maximum. ..Onze aktie is twee ledig", zo zei de minister van financiën gisteren. „Het is een aktie op middellan ge termijn (twee tot drie maanden) en een onmiddellijk ingrijpen om de prijs stijgingen te stoppen. Het welslagen bangt af van twee faktoren: Vertrouwen en Willen". Minister Veldkamp: maakt haast (Van onze soc.-econ. redactie) De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M." J. Veldkamp, heeft gistermiddag een informeel contact gehad met enkele bestuursleden van de Stichting van de Arbeid. Daar bij heeft hij opnieuw te kennen gegeven dat hij zo spoedig mo gelijk een officieel gesprek over de situatie in de metaalindustrie met de stichting wil hebben. Getracht zal worden de be stuursleden van de Stichting van de Arbeid op zo koift mogelijke termijn bijeen te roepen. 5e 20-jarige Wouter van de Burg heeft >ij een ontgroeiningsfestiviteit van de Dordtse HTS een hersenschudding op gelopen. Hoe het ongeval zich precies heeft voorgedaan, is nog niet bekend. Er schijnt een nogal wilde stoeipartij het gymnastieklokaal van de HTS zijn geweest, waarbij Van de Burg aspirantlid is van de leerlingenbond, genoemd letsel heeft gekregen. Woensdag zijn de „groenen" van de Dortse HTS in staking gegaan als pro test tegen de wijze waarop zij behan deld werden. Er zouden toen zelfs „groen"-boekjes zijn verscheurd. Dit conflict was in middels bijgelegd, nadat de ontgroei ningscommissie waiter in de wijn had moeten doen. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES Op de „Pic de la Rocaille", in de Pyreneën bij Perpignan, op een hoogte van 1653 meter, ligt zo als deze telefoto laat zien het uitgebrande wrak van een Franse Viking, die met vier Franse be manningsleden en 36 Britse toeristen aan boord gisteren is neergestort. Bij deze vliegramp kwamen alle inzittenden om het leven. (Van onze sociaal-economische redactie) Hedenmorgen zijn aan de poorten van alle grotere ondernemingen in metaalindustrie pamfletten uitgereikt, waarin de drie samenwerkende werknemersbonden in deze bedrijfstak een dringend beroep op de arbei ders doen vertrouwen te hebben in het beleid van de vakorganisaties. Daarbij wordt er op gewezen, dat de resultaten van het komende overleg met de werkgeversorganisaties over de collectieve arbeidsovereenkomst voor 1964 mede zullen afhangen van de houding, die de werknemers thans aannemen. Met de uitdeling van deze pamfletten, die vanuit Amsterdam tot gisteravond laat over contactadressen in het gehele land werden ver spreid, hebben de drie metaalbedrijfsbonden een gigantische poging ge daan een verdere uitbreiding van de onrust in de bedrijfstak te voorkomen. In enkele ondernemingen is het gis teren tot wilde stakingen gekomen. Zo legden bij Werkspoor in Utrecht ca. 1500 van de 2000 arbeiders het werk ser. Dit gebeurde 's middags, nadat morgens van acht tot negen uur reeds een paar honderd man in staking n gegaan om kracht bij te zetten eisen met betrekking tot een loonsverhoging overeenkomstig de loonsverbetering van ca. 5 procent, die directie van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij heeft toege zegd. Een delegatie van de ontevreden arbei ders is na de ochtendstaking bij de direc tie geweest, evenals de zogenaamde kleine commissie uit de ondernemingsraad van Werkspoor. Deze commissie maakte daar op bekend, dat zij de eisen van de arbei- met betrekking tot de loonsverho ging niet zou kunnen steunen. Wel heeft immissie bij de directie aangedron gen op een verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden, o.m. via het tarie venstelsel en de reisgeldvergoeding. De Vandaag is in de Amster damse RAI de dertiende inter nationale tentoonstelling van elektronica „Firato 63" ge opend. Op de foto een kijkje in de imposante televisiestudio. directie liet weten dat deze zaak reeds in de ondernemingsraad werd behandeld en dat destijds is toegezegd dat de verbe tering van de secundaire arbeidsvoor waarden aanhangig zou worden gemaakt bij de hoofddirectie van Werkspoor bij de metaalbonden. Dit overleg is gaande. Vele werknemers namen met deze mededeling geen genoegen. Om één 's middags werd een nieuwe staking Inge zet. Grote groepen arbeiders wisselden hun werk af met lopen door de fabriek, waarbij dc andere werknemers werden opgewekt te protesteren tegen de Ionen in de metaalindustrie. Ook bij Fokker Ook in enkele andere bedrijven hebben arbeiders het werk neergelegd. In Fok- ker's Vlicgtuigenfabriek te Amsterdam heeft een groot deel van de uur- en week- loners gistermiddag het werk gedurende ongeveer twee uur gestaakt. Nadat één der directeuren in een toespraak ii kantine had meegedeeld dat de directie het verlangen naar loonsverhoging wel kon begrijpen en dat de normale kanalen naar een eerlijk overleg met de directie altijd open blijven, werd het werk hervat. Voorts heeft het personeel van de N.V. Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek te Amsterdam gisteren gedurende één uur het werk neergelegd ter ondersteuning van de eis, dat de lonen zouden moeten worden verhoogd tot het peil waarop deze bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij worden opgetrok ken. In vele andere bedrijvèn was het, zo vernamen wij, wel onrustig, doch dit leidde niet tot uitbarstingen. In een aan tal ondernemingen in Rotterdam heeft het „Centrum voor eenheid in de vakbe weging en de klassenstrijd" (de voor malige communistische E.V.C.) een pam flet verspreid, waarin opgeroepen werd tot „een doorbreken van het loonfront". (Voor vervolg zie pag. 9) Vaste wal kan haringaanvoer niet verwerken Een overstelpende haringaanvoer heeft de laatste weken dé visserijwereld bannen- en buitenland verbaasd doen De laatste dagen is een machtige hoe veelheid aangevoerde haring in ons land tot een probleem geworden, omdat de drie visafislagen in Scheveningen. IJmui- den en Vlaardingen. noch het transport, noch de koelhuizen, noch in laatste stantie de vdsmeelfabrieken de massale hoeveelheden haring kunnen verwerken. Gisteravond hebben de redens alle sche pen op zee verzocht tenminste 300 kantjes haring op zee te kaken in verband met de grote doordraai van verse haring, die de afgelopen dagen de 50 pet benaderde. Niet alleen in Nederland, ook in Duits land, Engeland en Denemarken is de haringaanvoer ongelooflijk gestegen. Hierdoor en tevens door de transport moeilijkheden krijgt ook onze haring expert te lijden. Momenteel is nog niet In exacte cijfers uit te drukken hoe de situatie er voor staat. Wel is bekend dat in Scheveningen dit seizoen reeds andertialf maal zoveel verse haring is aangevoerd als tijdens de gehele teelt van het vorig jaar. V^n gezouten haring was de aanvoer tot nog toe twee maal zo groot als Hét Produktsdhap voor Vis en Viis- produkten zou als mogelijke oplossing zién dgf de schepen voor een deel op andere visserij overschakelen. NU LEVERBAAR Commentaren XJET nieuwe loonpolitieke systeem, ■^•dat de bedoeling had het bedrijfs leven meer verantwoordelijkheid voor de loonvorming te laten dra gen, doch dat dit bedrijfsleven tegelijk een strenge binding oplegde, staat voor een grote vuurproef. De elkaar snel opgevolgde gebeurtenis sen aan het loonfront in de metaal industrie, die werden ingeluid door een voortijdig openbreken van de c-a.o. om het kwaad der koppelbazen te bezweren, bedreigen het systeem, nog vóór het eerste proefjaar voorbij is, in zeer ernstige mate De „wilde" loonmaatregelen, die twee Amsterdamse scheepsbouw maatschappijen in de afgelopen da gen aankondigden, hebben het begin van een overstroming doen ontkete nen, welke als een vloedgolf over het land kan gaan razen, indien re gering, bedrijfsleven en vakbeweging geen kans zien hiertegen tijdig een dam op te werpen. De eerste pogingen daartoe zijn reeds ondernomen. We gaan spannende da gen tegemoet. Vrij spoedig zullen we weten, of over het loonsysteem-1963, gebonden aan een cijfer voor en een cijfer achter de komma, het faillise- raent moet worden uitgesproken. We hopen, dat allen, die verantwoor delijkheid dragen voor de loonvor ming in Nederland, zulk een faillise- ment zullen weten te voorkomen, want alle onvolkomenheden, die het nieuwe loonbeleid aankleven, zijn beter dan een verzeild raken in een oncontroleerbare lonen- en prijzen- spiraal. President Goulart van Brazilië, gisteren met spoed naar de federale hoofdstad van het land, Brasilia, teruggekeerd, omdat tijdens zijn verblijf in Porte Alegre militairen van luchtmacht en marine in op stand waren gekomen. Zij protes teerden tegen een uitspraak van het hooggerechtshof, waardoor militai ren zich niet niet kandidaat kunnen stellen bij verkiezingen. Dank zij snel ingrijpen van het leger waren de militairen echter gedwongen zich gisteravond over te geven. Gisteravond werd het steeds dui delijker dat de opstand geen schijn van kans had. daar de noodzakelijke bijval ontbrak. In een eerste rege ringscommuniqué werd reeds vóór middernacht gemeld dat de opstande lingen zich hadden overgegeven. Er schijnt evenwel nog enige tegenstand te zijn geboden, daar een volgende officiële mededeling melding maakte van enkele incidentele gevechten. De rebellen zouden zich in een aantal forten in Brasilia hebben verschanst. Hun aantal is niet bekend gemaakt. Wel werd gezegd, dat zij volgens een zeer nauwkeurig plan te werk zijn ge gaan. Zij bezetten vroeg in de ochtend het ministerie van (marine, het stadsoen- tnrm, het vliegveld en het post- en tele graafkantoor Bij de gevechten zou slechts één marinier zijn omgekomen. Gisteravond toonde Brasilia het beeld in een zwaar belegerde stad. Militairen hielden alle strategische punten bezet en i de andere grote steden van Brazilië as het leger in alarm toestand. De volksvertegenwoordiging is zo spoe dig als dat maar mogelijk was na het Een produkt van de Sikken» Groep bekend worden van de opstand bijeen- Verschillende parlementsleden hebben beloofd er op te zullen aandringen, dat onderofficieren zich verkiesbaar kunnen stellen. i het iden, heeft onder meer geleid tot het be sluit, dat een nieuw christelijk-sociaal program zal worden voorbereid. Een belangrijk besluit. Dc tijden gaan voort en brengen veranderingen met zich mee. In de tijd zelf moet worden verwerkelijkt wat men wenselijk oor deelt. Wat dan bij het voortgaan van de tijd voor de christen hetzelfde bli.jft, is dat hij zich bij hetgeen wen selijk is, gevangen geeft aan zijn christelijke overtuiging. Daarin ligt dan tegelijk de ware vrij heid besloten. Een sociaal program. Wij zouden het sociale willen zien als een stuk men selijkheid. Ook het sociale behoort aan het ontplooien van het menszijn bevorderlijk te zijn. Mens zijn we, ook op het kantoor en in de fabriek, mens in onze arbeid en in onze be trekkingen tot de medemens. Een christen mag met het aldus te zien geen moeite hebben. Het zal hem slechts kunnen aanmoedigen om ook het sociale volop ernstig te nemen en daaraan bijzondere inhoud te geven. Een program kan daarbij, als stuw kracht en als aantrekkingskracht, tot wezenlijke steun zijn. Het is voor een christelijk-sociaal program vanzelfsprekend, dat het wordt opgesteld door allen die in het sociale leven misschien weliswaar geheel verschillende posten bezetten, maar voor wie de christelijke levens overtuiging de gemeenschappelijke is. Vandaar dat het beroep van het C.N V. op het Convent van christe- lijk-sociale organisaties, waarin men bijvoorbeeld ook dc christelijke werk gevers aantreft, op medewerking. We zien naar het program met be langstelling uit. Moge het de uitdruk king blijken te zijn van een doelbe wuste eenheid, zoals onder christenen een natuurlijke zaak behoort te zijn. De 76-jarige heer L. Hage uit Brou wershaven is gisteren verongelukt ter wijl hij bij oogstwerkzaamheden bielp. Hij gleed plotseling van een met pak ken erwtenstro geladen wagen en kwam zo ongelukkig te vallen, dat een in allerijl ontboden arts slechts de dood kon constateren. Oe Thant: „Van kwaad tot erger' De aartsbisschop van Zuid-Viet- nam, Ngo Dinh Thuc, een broer van president Ngo Dinh Diem, heeft gisteravond kort voor zijn vertrek uit New York, waar hij een dag heeft vertoefd, verklaard het niet onwaarschijnlijk te achten dat de boeddhistische monniken in zijn land sterk worden geïnfiltreerd door communisten. Zij zijn zelfs doorgedrongen in een rooms-katho- lieke vrouwenorganisatie. Volgens Thuc zijn in sommige delen van Vietnam vrijwel alle pagodes door de communisten verwoest, en zijn de monniken vermoord of tot slavernij ge bracht, hoewel de communisten naar buiten het Boeddhisme verdedigen. De aartsbisschop zou zijn verklaring eerst hebben afgelegd bij zijn aankomst ln Rome, maar de heilige stoel had hier- /er echter een veto uitgesproken. De aartsbisschop deelde tevens mee dat hij op 20 september door de paus zal worden ontvangen. Zoals gemeld, zou hij afgelopen dinsdag reeds door het hoofd van de r.k. kerk in audiëntie zijn ontvangen, maar dit bezoek werd afge last zonder dat bekend werd door wie "it was geschied. De schoonzuster van de Zuidvietna- iese president, mevrouw Ngo Dinh Nhu. heeft zich gisteren in Belgrado, waar zij een conferentie van de interparlemen taire unie bijwoont, over de Boeddhis ten-kwestie in haar land optimisch uit- ;elaten, toen zij verklaarde dat de boeddhisten geen slachtoffer zijn van welke onderdrukking ook. Zij verweet de leiders van Oost en West in de Boeddhistische beweging te zijn door- gedrogen om haar te leiden naar ideolo gieën die in strijd zijn met het Boed dhisme. Madame Nhu zei, dat haar land evenals Zuid-Slavië had geweigerd voor buitenlandse dwang, hoe sterk ook. te buigen. „De toestand in Zuid-Vietnam wordt van kwaad tot erger". Met deze woorden karakteriseerde de secretaris-generaal van dc Ver. Naties, Oe Thant, dc huidige situatie in het omstreden land. De grond vesten waarop de democratie behoort te rusten, zijn hier niet aanwezig. Oe Thant noemde in dit geval als groto deugd van democratie het feit, dat een regering haar politiek bij voorkeur door overreding en niet door aanwending van geweld laat zegevieren. De V.N.- functionaris bet zich niet uit over een eventuele oplossing voor geloofsgeschil in dit Aziatische land. Hij volstond met te zeggen, dat hij voortdurend in over leg treedt met dc Amerikaanse verte genwoordiger in Zuid-Vietnam. Adlai Stevenson. Tweeëntwintig democratische en repu blikeinse leden van de Amerikaanse se naat hebben gisteren een resolutie in gediend waarin stopzetting van alle eco nomische en militaire hulp aan het land wordt geëist „zolang de regering van Zuid-Vietnam haar onderdrukkingspoli tiek jegens de Boeddhisten voortzet". Deze politiek betekent een belediging van het geweten van het Amerikaanse volk. aldus de resolutie. Zoals bekend, heeft president Kennedy onlangs gezegd dat het niet verstandig zou zijn de Amerikaanse hulp aan het regime van Ngo Dinh Diem te verminderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1