Verkeersvliegtuigen nu ook met een van ghaak? ,Onbegrijpelijk' goedkope bungalows in 't geding Voor 1965 op Amerikaanse vliegvelden Veiligheid groter Geen subsidie meer voor schoolmelk Boerderij van 6 etages voor zeker 500 dieren Nieuwe modellen DKW en Hillmann DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 Aan de achter- onderzijde rinevliegtuig w duidelijk de vanghaak zichtbaar, die direkt zal vastgrijpen in de dwars over het vliegdek liggende vangkabels. Sinds 1958 worden er door de FAA, de Amerikaanse Rijks Lucht vaartdienst, proeven genomen om verkeersvliegtuigen van een vang haak te voorzien. In verband met de gunstige resultaten die met deze proeven werden bereikt, is besloten om de voornaamste Amerikaanse vliegvelden uiterlijk in 1965 te voor- om ue aan- en uun zien van opv.nginstallaties voor ver- <v»° hichtv.artmedewerker) ttllgen te v„k?rl(!ni keersvliegtuigen met een vanghaak. Wanneer dit systeem in de praktijk toegepast zal worden is nog onzeker, maar een aantal Boeing-vliegtuigen worden al voorzien van de nodige hulpstukken. Militaire instanties gebruiken al sedert jaren verschillende afremsyste- men voor hun vliegtuigen. De maritie me luchtstrijdkrachten gaven het voorbeeld, door hun vliegtuigen uit te rusten met een vanghaak, die bij de landing in een over het dek ge spannen kabel grijpt en hiermee het toestel op het vliegdek tot stilstand brengt. Later volgden ook verschillende lucht machten die aan het eind van de baan een zgn. barrier oprichten, die in wer king treed zodra de machine aan het eind van de baan dreigt te rollen. Dit had eohter vaak tot nadeel dat de ma chines in het nylon-vangnet behoorlijk beschadigden en daarom is men er nu toe overgegaan om de Starfighter jacht vliegtuigen uit te rusten met een vang haak onder de romp. Vrees ding onder de romp werd neergelaten vastgreep in een dwars over de baan liggende kabel. In september 1962 volg den zwaardere machines en toen bleek dat de passagiers maar gedurende twee of drie seconden een lichte schok voel en de maahine behouden bleef, bleek dit wel dé oplossing te zijn. Het uiteindelijk te ver voeren om hier de verschillende afreminstallaties te be schrijven, maar om een idee te geven de kosten die hiermee gepaard gaan kunnen we nog vermelden dat de kosten een dergelijke installatie een klein half miljoen bedragen. Hiermee zijn we dan nog niet, want de vanghaak zelf de daartjy komende modificaties vergt weer een kwart miljoen. Maar wat doet het geld er uiteindelijk toe, mensen levens zijn niet te koop en als men er één viermotorig straalverkeersvliegtuig mee kan besparen heeft men 25 miljoen verdiend. Het gebruik van een dergelijke instal latie spreekt voor ons natuurlijk in eer ste instantie door de grotere veiligheid die er vanuit gaat. Daarnaast kunnen de luchtvaartmaatschappijen een dergelijke installatie in de toekomst gaan gebrui ken voor operaties vanaf kleine vlieg- i de Alhoewel dit militaire systeem, loop der jaren al vele mensenlevens er machines heeft gespaard, voelden de ci viele luchtvaartmaatschappijen nog niet bijzonder veel voor dit opvangsysteem. De machines bleven van de startbaan lopen hetgeen resulteerde in ernstige ongevallen Voor sommige machines bleek de baan te kort te zijn en in an dere gevallen kon de vlieger zijn toe stel niet tijdig van de baan lostrekken en aangezien hij zijn machine ook niet meer tijdig tot stilstand kon brengen, schoof het aan het eind van de baan. Alhoewel de luchtvaartondernemingen de vliegveiligheid geenszins verwaarlo zen, dienen zij er toch op berekend te zijn' dat de vliegveiligheidsvoorschriften de passagiers bang kunnen maken voor het gebruik van het vliegtuig. Vooral onder de ouderen bestaat nog steeds een zekere vrees voor het vliegtuig. Het is hun er dan ook alles aan gelegen het vliegen zo populair mogelijk voor te stellen, zonder dat de passagiers af geschrikt worden door veiligheidsmaat regelen. Noodgedwongen Desondanks waren de maatschappijen er van overtuigd dat er maatregelen ge nomen moesten worden en daarom start te de FAA in 1958 met een proefpro- gramma dat in november van het vorige jaar zijn beslag heeft gekregen. Het is nu eenmaal bekend, dat de meeste on gevallen zich voordoen tijdens de start of de landing van het vliegtuig. Zo ge makkelijk als bij de militaire instanties was de kwestie evenwel niet, aangezien de civiele vliegtuigen veelal zwaarder zyn. De machines die op de Europese trajekten gebruikt worden zou men even tueel nog tot stilstand kunnen brengen met een remparaohute, maar by de grote straalreuzen zou het nylon ongetwyfeld uiteen worden gerafeld. De oplossing van het vraagstuk bleek gelegen te zyn in de marine-toepassing Het maritieme systeem, de vanghaak, is eigeniyk geboren uit noodzaak, omda; steeds snellere machines de vliegkamp- schepen bevolkten, maar daarop niet tot stilstand konden worden gebracht. Noodgedwongen en door plaatsgebrek kwam daarom de vanghaak en kabels by de marine luchtvaartdiensten in ge- bruik. Domweg copiëren was niet mogeiyk, want het gewicht van de marinebom menwerpers is nog maar een kwart de 140 ton zwaar wegende viermotorige straalverkeersvliegtuigcn. Voor de eerste proeven gebruikten de Amerikanen een tweemotorige Convair, die uitgerust werd met een vangiaak, die op bet kritiek* moment van de start of lan- velden om op deze wijze met een gro tere betalende lading te landen. Hierdoor zou het mogelijk zijn om ook velden met kleinere landingsba nen in de dienstregeling op te nemen, zonder dat men daar aparte toestellen voor hoeft in te zetten. Alhoewel de vliegtuigfabrikanten momenteel druk in de weer zijn om zgn. STOL-machi- nes te ontwerpen, die ten doel hebben de aan- en uitloop van de vlieg- deze opvang- installatie mede met het oog op het veiliger luchtverkeer wel eens het eerst zijn intrede kunnen doen. Ind. onderminister naar ons land De Indonesische onderminister van ho. Nederland vertocen op een dienst reis, donderdag uit West-Duitsland komen en zaterdag weer vertrekken. Hij is aan de ryksuniversiteit van Leiden ge promoveerd. statistiek MO.: A Melis (Den Haag!. A G M Mok (Castricum) en J K Muntinga Cs-Cravenzande). Staatsinrichting M.O.; W C J van Roosmalen (Asten). M P van Z ren (Heeswjjk). J J Roth (Dordrecht) de Hart (Voorechoten). FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf Si Co) Uitgesproken: J Ruyter (Modehuis Hella), Vlasakkerstraat 10. Den Haag. cur mr. M W A Th Huysmans: J Mooy (asrarisch loon bedrijf). Tandhoflkade 12. Delft, cur. J L W Slllevis-Gmltt, De Haag Minister De Jong in La Courtine De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, is gisteren per vliegtuig naar La Courtine vertrokken om daar de oefening „Brandend zand" gade te slaan van de 42ste pantserinfanteriebri gade, een onderdeel van de eerste divi sie. In zijn gezelschap bevindt zich de chef van de generale staf, luitenant-ge neraal A. V. van den Wall Bake. In La Courtine is ook aanwezig de comm dant van de eerste divisie, generaal-i joar E. J. C. van Hootegem. De minister en de chef van de generale staf zullen heden naar ons land terugkeren. Brits zakenman moet goed Frans leren spreken Sir Richard Powell, directeur-gene raal van het Britse instituut van bedrijfsdirecteuren, heeft de oprich ting bekendgemaakt van een taal kundig laboratorium" dat de Britse zakenlieden moet afhelpen van hun gekrabbel in schoolfrans". Het laboratorium, dat in Londen ge vestigd wordt, zal worden uitgerust met het modernste elektronische materiaal. Het moet de Britse zaken lieden in drie weken tijd leren zich vlot in het Frans, Duits, Italiaans of Spaans uit te drukken. Het accent wordt hierbij natuurlijk gelegd op de gewone omgangstaal. Sir Richard Powell vond het „noch hoffelijk, noch getuigen van een goede zakenmentaliteit om maar aan te nemen dat het Engels de be langrijkste wereldtaal is". Fijnaart betreurt stopzetting bouw Geen achterstand in uitbetaling kinderbijslag De voorzitter van de Vereniging van de (22) raden van abbeid in ons land. mr. G. A. A. M. Boot, heeft op een persconferentie medegedeeld dat er u" de omschakeling van de uitvoering de kinderbijslagwetten over het alige- geen achterstand is ontstaan. Wel er de normale vertra-gingen di» ontstaan door o.a. verkeerde of te late aanvragen. Het aantal kindert>yslaggerechtigden in loondienst bedroeg in 1961 957.755 Aan ruim de helft werd de kinderbijslag uitbetaald door de bedryfsverenigingen. ruim 400.000 gerechtigden ontvingen het geld rechtstreèks van hun werkgever De raden van arbeid hebben de uitbe taling in vrijewl dezelfde omvang en vorm overgenomen van deze werkgevers Op 30 juni van dit jaar was de kin- derbyslag over het tweede kwartaal 1 1.181.381 gerechtigden uitbetaald, betekent een percentage van 95 procent wat de vereniging zeer bevredigend acht Op 31 augiustus bedroeg dit aantal 1,189.873. Volgens de voorlopige cyfers werd over het eerste kwartaal van dit jaar aan kinderbijslag uitbetaald 187 miljoen, waarvan 12 miljoen aan zelfstandigen. Van de naar raming 116.000 zelfstandi gen die in aanmerking komen voor kinderbijslag (in'komengrens f14.000) hebben er ongeveer 82.000 een aanvraag ingediend, aldus de heer Boot Vragen ir. Van Dis over Eindhovense reis naar Amerika Ir. C. N. Van Dis (SG) heeft aan de minister van binnenlandse zaken ge vraagd of het aan de regering bekend is, dat voor de Raad van State heeft ge diend een beroep van de gemeente Eind hoven ter zake van de vernietiging („niet in het belang der gemeente") door Ged. Staten van Noordbrabant var besluit van het gemeentebestuur Eindhoven tot het voteren van gelden ten behoeve vao een studiereis van bur gemeester en wethouders en van enige ambtenaren dier gemeente naar Fort Campbell (Verenigde Staten van Noord- Amerika), het hoofdkwartier der 101ste Amerikaanse Luchtlandingsdivisie, dit op 18 september 1944 de gemeente Eind- no ven neeft Devrijd van de vijand? Acht de regering het in het belang der gemeente Eindhoven, dat de banden betrekkingen tussen die gemeente haar bevrijders worden onderhouden der meer door een studie- en werkbe zoek van vertegenwoordigers van voor noemd gemeentebestuur aan Fort Camp bell, of acht ook zij zodanige reis in strijd met, althans niet in het belang der gemeente Eindhoven? zo vraagt hy ver der. Zo ja, waarom heeft de regering dan wel toegestaan en geen bezwaar ge maakt, dat de burgemeester van Eind hoven ambtshalve, al of niet buiten be zwaar van de openbare kas, de bovenbe doelde reis naar Fort Campbell heeft dernomen en voltooid? En tenslotte vraagt de heer Van Dis: Welk besluit heeft de Kroon genomen ter zake van het beroep van de ge meente Eindhoven, en wanneer wordt dat besluit openbaar gemaakt, indien zulks inmiddels nog niet is geschied? In het anders zo rustige West brabantse plaatsje Fijnaart is het de afgelopen zaterdag en zondag een drukte van belang geweest. Bij tien tallen tegelijk kwamen de vooral jonge mensen om de bungalows te bezichtigen, die hier voor nog geen tienduizend gulden per stuk zyn gebouwd. Maar degenen onder hen, die zich gisteren reeds meld den als adspirant-koper moesten teleurgesteld huiswaarts keren, want op het ogenblik mogen deze huizen niet meer worden gebouwd. hoofdingenieur-directeur van volkshuisvesting en bouwnijver heid in Noord-Brabant, ir. A. J. Gerritse gelooft namelijk niet, dat de huizen „zo weinig kosten". De kwestie is, dat voor bouwpro jecten van meer dan tienduizend gul den toestemming van Den Haag nodig is, terwijl de gemeentebesturen hun fiat mogen verlenen aan plannen, die minder kosten. In Fijnaart, Ouden bosch en Deurne alle drie Brabant gemeenten speelde men het klaar huizen te ontwerpen voor min der dan tienduizend gulden, waarvan er bovendien reeds een aantal is ge bouwd. Na de bouwstop is de zaak hard aan de rol gegaan eri inmiddels zyn er in de Tweede Kamer vragen gesteld met betrekking tot de gang van zaken. Enkele jaren geleden ontwierp de mi nister van volkshuisvesting: en bouwny- verheid een verordening, waarby werd bepaald, dat gemeenten toestemming mochten verlenen voor bouwprojecten van minder dan ruim negentienduizend gulden. Al spoedig bleek, dat binnen deze marge nog talryke huizen konden worden gebouwd. Om de regeling loen niet helemaal uit de hand te laten lopen, stelde de minister vorig jaar een grens van tienduizend. Edoch, de geschiedenis herhaalde zich. want met veel vindingrykheid gelukte het onder meer de directeur van ge meentewerken te Fynaart, de heer J. Snaterse, een ontwerp „zonder ryksver- gunning" te maken. Als reden daartoe zag hij de ook in zijn gemeente heer sende woningnood („veel mensen kochten hier krotten en knapten die voor duizenden guldens op, maar wat hadden ze dan nog: een moderne krot woning"). Met zijn goedkoop plan bleek hij dan ook velen van dienst te zijn ge weest. Spoedig rolden de opdrachten binnen en thans staan er reeds twaalf van deze bungalows in Fijnaart, terwyi er nog zes in aanbouw zijn. Bouwer is aannemer L. A. Jansen te Fijnaart („van hem heb ik uiteraard al le madewerking gehad", zegt de heer Snaterse) en als het aan deze ligt, bouwt hy er nog tientallen bij, zonder daarbij brodeloos te geraken. Aan de hand van begrotingen en aanbestedingsbiljetten zette hy ons de plannen uiteen. Aannemers dagen minister uit (Van een onzer verslaggevers) Bossche advocaat zou voor deze hebben uitgerekend, (lat de huizen geen ƒ9982,99 maar 11.600 kostten. Naar aanleiding daarvan kondigde het provinciaal be stuur het verbod af. In Fijnaart wordt betreurd dat het ge meentebestuur van Dinrther niet aan de bouwerij mee wilde doen. „Wij hadden hier nooit enige moeilijkheden, hoewel er van elke door ons afgegeven ver gunning een afschrift naar Den Bosch ging Het ging stilzwijgend," zo zegt men hier. Er wordt zelfs verteld en geschre ven, dat de hoofdingenieur-directeur niet onkundig was van deze goedkope wo ningbouw. Hij schijnt zelfs tips aan an dere gemeentebesturen over „dit spel" te hebben gegeven. Dat er voorts wel belangstelling voor zich in Deurne reeds 120 gegadigden zou den hebben gemeld en bij je aannemer te Berlicum, die het huis te Dinther wilde bouwen, meer dan 200. Aannemer Jansen te Fijnaart begrijpt helemaal niets van het lawaai om zijn werk. Nuchter rekent hij voor. dat de curveiprijs van het ministerie momenteel Ligt op 47 gulden per kubieke meter, ter wijl zyn bungalows een capaciteit heb- van 193 kubieke meter. Tegen die curveprijs kosten ze dus precies 9603 Vanzelfsprekend betreft de bouwprijs het standaardtype van de woning. Er is geen enkele luxe of overdaad in aan gebracht, maar zo zegt men dat kunnen de bewoners zelf laten doen, zo veel als ze willen. Uitgangspunten voor bouw waren slechts de minimum voorgeschreven afmetingen, te weten een woonkamer van 18 vierkante meter, slaapkamers van 9,5, 8 en 4,5 meter en een totale inhoud dus van 188 kubieke meter. Verbod De bouwstop voor de woningen kwam, toen moeilykheden rezen in het plaatsje Dinther. De bouwkundige C. van Laanen wilde hier ook van die bungalows laten bouwen, maar deze kreeg geen toestem ming van zyn gemeentebestuur. Eer Standaard Alles bij alles (grondkosten, notaris- kosten en overschryflkosten) komt de bungalow op ongeveer 14.000. De goedkope bungalows kunnen ove rigens niet in elke gemeente worden gebouwd. De bouwvoorschriften liggen jjn overal anders, vooral waar het gaat om jr; «*- -- en j Volgens de voorlichtingsdienst van het ministerie van volkshuisvesting is het ra' stellig niet de bedoeling geweest met de )n verordening deze goedkope bouw ooglui- L kend toe te staan. Voor dit jaar zyn over de verschillende provincies 25.000 wo- ningwetwoningen verdeeld, maar als men nu op deze wyze het regeringsbe leid zou doorkruisen, zou dat wel ec een vermindering kunnen betekenen capaciteit, die op een andere wijze moeten worden aangewend, zo zei rr ons van die zyde. Voor de woordvoerder was het echter een onbegrijpelijke zaak. dat nu plotse ling wel voor f 10.000 kan worden bouwd. terwijl de aannemers bU de aan bestedingen van woningwetwoningen al tijd steen en been klagen, omdat de be grotingen van het ministerie te laag z den zijn. hoewel die variëren van f 15.000 tot f 16.000. Daarom zal nu wellicht eerst nauwkeurig worden nagegaan in hoe verre de prijsberekeningen juist zyn of de aannemers en kandidaatkopers het misschien met elkaar op een akkoordje hebben gegooid, waardoor de calculaties geflatteerd zouden kunnen zijn. De betrokken aannemers beweerden tegenover ons met grote stelligheid dat de prijzen juist zyn. „Wy hebben geen geheimen en iedereen mag alles van ons zien". Ze mopperen flink op hun ge brek aan vrijheid en schuiven de maat regelen zelfs op proteotie van de grote aannemei-s En zij, die gedacht hadden binnen korte tijd een goedkoop eigen huisje te zullen bezitten, zullen moeten wachten op wat de minister antwoordt. Zij vrezen een nieuwe verordening, waarby voor alle te bouwen huizen Haagse vergunning moet worden v< Tenslotte vernemen wy nog, dat de as nemers Jansen te Fynaart, Ploegmakers te Bcrghem en J. Manders te Neerkant een brief hebben gezonden naar de mi nister van volkshuisvesting en bouwnij verheid, evenals aan de fratcievoorzit- ters van de verschillende politieke par tijen, waarin zy verklaren bereid te zynivi eik gewenst aantal woningen (minimaalvc 10 en maximaal 250) te bouwen, hetzij in de eigen gemeenten of in de gemeen-8 ten op geen grotere afstand gelegen dank) 15 km voor de bouwsom van f 10.000 De> woningen worden gescheiden aangebo den, te weten 50 cn 100 stuks voor res- pectieveiyk Jansen cn Ploegmakers, ter- wijl Manders 100 woningen in dubbele blokken voor zyn rekening verklaart te (Van onze speciale verslaggever) De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft besloten met ingang van 1 januari de f 1,1 miljoen op de rijksbegroting, die bestemd is voor schoolmelk-susidie, te schrappen. Een en ander is te constateren uit Toch nog „koe op zolder'? De koe op zolder, die jarenlang ve len geïnspireerd heeft tot flauwe grapjes heeft één man echter aan het denken gezet en wel de ar chitect K. G. Olsmeijer te Win- sum, die een plan heeft ontwor pen voor een veeboerderij van zes verdiepingen voor vijfhonderd koeien. Hy meent dat voor veehouders het ge zamenlijk oplossen van problemen en het gezameniyk verrichten of laten verrichten van de werkzaamheden veel voordeliger moet zyn dan het „indivi duele geworstel". Anderzyds heeft hy er b(j zyn opzet rekening mee gehou den, dat voor de boer zelfstandigheid een zeer zwaar wegend begrip is. (Van onze verkeersredacteur) Het grote nieuws is de fon- staafvering. Er is een gesloten rijs verschynende Super Minx -i( lo; ig uba st xutw aadns a kelnieuwe DKW F 102: een koelsysteem, dat eeen regel- naar de thans heersende mode ter vergroot. De doorlopende Met de autosalon van Frank- ruime tweedeurs wagen met matige controle vraagt, terwyi op z'n Italiaans gestyleerd. Dit voorbank ten slotte heeft voor fort in zicht op 12 «eptem- een topsnelheid van 135 kilo- de afstand tussen de service- betekent dat zowel het front individuele stoeltje» ber te openen als voortrekker van Parijs, Londen en Turyn blijft het autonieuws toe stromen. Hoewel het niet on waarschijnlijk ia dat deze in ternationale expositie stuk voor stuk nog verrassingen te bieden heeft, zyn de meeste primeurs er toch wel uit Ook in dit blad hebben we er al ve le besproken. De nieuwe iyn van Auto Union wykt op vele punten af van de vorige. De Junior meter per uur. de Junior de Luxe worden 1176 cê tweetaktmotor de kilometer, niet meer geproduceerd. Hun grootste tweetaktmotor, die in Een andere nieuwe plaats is ingenomen door de de automobiel-industrie inpro- - - iet* eenvoudiger duktie is heeft een vermo- plaats ge- De Citroën Ami 6 ten laatste is met een sterkere motor uit gerust. In de uitvoering, zoals deze thans in produktie geko men 16, is het motorvermogen op 25 pk gebracht bU 4750 omw./mln. Het vorige type le verde 22 pk bU 4500 omw/min. Deze toename is bereikt door De driecillnder beurten is verlengd tot 10.000 als de dakUjn aanzienlyk zUn verhoging van de compressie- verfraaid. verhouding tot 7,75:1 (vorige 34 pk motor van de De DKW F 102 neemt de pk, zoals het model, waarop ongeveer vyfduizend kilometer verbeterde. Volgens opgave carosserie dan de F 12 die gen de 800 Junior de Luxe smeerautomaat »eldt trouwens i 60 pk. Terwyi alle doorameerpun- type 7,5:1). Auto Umon^is ten vervallen zyn, heeft De max. snelheid van de Ami men de afstand tussen de pe- 6 steeg van 105 tot 112 km/u. wagen levert geen veertig riodieke onderhoudsbeurten op terwyl het acceleratievormogen heeft. De plaats in van de Auto Union hij geïnspireerd werd, r:.ij-ii_ vijf pk asm wUzi- geldt trouwens voor alle mo- ving heelt, vier geneei ge: dellen bleef gehandhaafd; chroniseerde versnellingen- schyfremmen vindt men niet schyfremmen voor is welhaast gingen ondergaan. Hoewel de de veren, de schokbrekers op de F 11 maar wel op de vanzelfsprekend. Voor en ach- krachtbron vrijwel onveran- de_ stuurinrichting. T 12 ter bezit hij bovendien torsie- derd gebleven is, is de in gebracht (3000 myi). De voor- van de fabriek wielen hebben schyfremmen der niet hebben geleid tot ver- Minx heeft gekregen en het comfort is hoging van het benzinever- verbeterd door wijzigingen aan bruik. Dit zou thans 1 liter per zestien kilometer bedragen by een gemiddelde snelheid van De benaintetanTc van deze 75 km/u. De vaste lasten mogen niet te zwa de exploitatie drukken, daarom een bedrijf, zoals hij dat voor ogen heeft, niet te klein zyn, meent de ar chitect Hij is daarom uitgegaan van "een bedrijf voor vijfhonderd koeien. Zou men al deze dieren op de begane grond stallen, dan zou men een e en moeiiyk te overzien gebouwencom plex krijgen met lange looplynen, waarin de voederberging zeer ver spreid zou komen te liggen en dat duur van opzet zou zyn. Etages De heer Olsmeyer geeft er daarom de voorkeur aan. de koeien „in etages te stapelen", waardoor zyns inziens het be drijf ineens veel economischer van op zet wordt en veel gemakkelyker te be werken is. Hij gaat uit van een bezet ting van honderd koeien per etage. Voor vyfhonderd koeien moet het ge bouw dus bestaan uit vijf etages plus een benedenetage, waar het voei borgen wordt. Het melken en het voeren der koeien zal zoveel mogeUjk moeten worden geme chaniseerd. Het voer dient met jacobs- ladders naar boven en met transport banden voor de koeien te worden ge bracht briefje, dat de bewindsman aan -a de Vereniging van Nederlandse Ge-L meenten heeft gezonden en waarin [a o.m. verklaard wordt dat de rijks- uitgaven bepeerkt dienen te wor-n den, in verband waarmee bepaalde a( prioriteiten zullen worden afgewo-jti In beton Het gebouw is geheel in beton gedacht. In de grond is ruimte voor opslag van bieten en ander voer, en voor melk tanks die gekoeld kunnen worden. Naast het gebouw zyn hoge silo's ge dacht voor de opslag van ingekuild voer. Een ziekenafdeling en kraamka mer zijn voorzien. De koeien worden per lift vervoerd. Op de begane grond dicht by de kraamkamer is het vertrek van de dag- en nachtwacht geprojec teerd. Deze wacht is met een geluids installatie verbonden met alle afdelin gen, zodat onrust op een afdeling ter stond kan worden opgemerkt- Ook is te denken aan een televisie-aansluiting per afdeling. De financiële opzet kan volgens de heer Olsmeyer zeer verschillend zyn. Een belegger zou het complex kunnen bou wen en verhuren aan de boeren, de boeren kunnen ook gezamenlijk het kapitaal aantrekken. De boeren kun nen gezameniyk vee en voeder aan schaffen of inbrengen. Men kan ook een aantal stallen buren el met eigen voeder. gcn' )r Een woordvoerder wenste zich van morgen van elk commentaar te onthou-P1 den. Dit naar aanleiding van het gelden- J" de gebruik dat de rijksbegroting tot dei dag van indiening de derde dinsdagen in september uit de publiciteit dient te d worden gehouden. In kringen van dejé Vereniging van Nederlandse Gemeentenat heeft het voornemen van de ministerjjj verbazing en ontsteltenis gewekt. Mor-e genochtend komt het bestuur in spoed-L vergadering bijeen, teneinde te trachten, het dreigende onheil af te wenden. Ver wacht wordt dat er een adres zal wor-r! den opgesteld om de bewindsman alsnog"1 te bewegen de maatregel, in te trekken.-" Als argument zal waarschijnlijk worden*0 gebruikt dat de schoolmelksubsidie een"g wezenlijk belang van de volksgezond-*" held dient. Aan de schoolmelkvoorziening nemen0 in Nederland een kleine zeshonderd-JJ"' duizend kinderen deel. Vier keer perM week wordt een kwart liter melk ver-I strekt. Het rijk betaalt zes cent per liter,-h: het centraal schoolmelkcomité het!0 Produktschap voor zuivel verstrekt aan0* dit lichaam de inkomsten drie centf en de gemeenten eveneens drie cent. Dee^ ouders van schoolmelk drinkende kin-P' deren geven zelf negenendertig cent per*1 week. Veertien jaar geleden heeft de toen malige minister van sociale zaken enf*' volksgezondheid ook de schoolmelksnb-^, sidle ingetrokken. Zowel de ouders alsw het Centraal schoolmelkcomité hebbeni toen het ontbrekende bedrag aangepast.^ Voor de ouders kwam dit op een extra, uitgave van twee cent per week per j kind te staan. h Onderscheiding voor* 70-jarige stenograaf In het Hilton-hotel te Amsterdam heeft P de heer W. Stemmer gisteren op zyn r-, 70ste verjaardag van de burgemeester F van Maastricht, vernomen dat hy be noemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Stemmer, die reeds 45 jaar stenograaf is verzorgt met^" zijn bureau te Amsterdam de officiële handelingen van de Provinciale Staten P an Zeeland en de verslagen van del jemeenteraadsvergaderingen van Arn- hem, Delft, Dordrecht, Eirdhoven, Gro- ningen, Haarlem, Hilversum. Maastricht, Rotterdam, Baarn en Renkum. Op de receptie werd de vitale steno graaf voorts gehuldigd door de burge meester van Hilversum en vertegenwoor digers van andere gemeenten waarvoor hij de verslagen verzorgt. J Gedurende de gehele oorlog heeft -.eer Stemmer de nieuwsberichten van .ie BBC opgenomen en in een illegaal blad, dat in 1943 De Laatste Ronden werd genoemd, verspreid Ook andere il- j legale bladen gebruikten Stemmers be- richtgeving. De heer Stemmer is B ondanks zyn leeftijd voorlopig niet B voornemens de stenopen te laten rusten-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6