WILHELMINA DEED WAT ZIJ ALS HAAR PLICHT ZAG DINSDAG 10 SEPTEMBER 1961 Overpeinzingen in memoriam Koningin Wilhelmina Om haar eigen populariteit heeft zij zich nooit bekommerd Diep onder de eeuwenoude Nieuwe Kerk van Delft slaapt zij de grote slaap. Onbereikbaar achter een gesloten ijzeren hek, onbereikbaar onder een steen van tonnen. Behalve dan voor de lofzang der Delftse gemeente. Hoe passend bij haar wezen: zij rust onder het zingende kerk volk. Zo besluit Thijs Booij op de laatste blad zij van zijn boek „Het is stil op Het Loo". Maar zij hoort de stemmen niet. Ook bij haar lievelingsliederen zal zij niet ontwaken. Afgekeerd van al het aardse slaapt zij voort, uit, in. door THIJS BOOIJ (voormalig particulier secretaris van koningin Wilhelmina) Door niets te storen. Zij zal het niet merken, als de zware steen weer weggewenteld wordt en zij zal het niet merken als het carillon verkondigt, dat een verre erfgenaam van haar troon ter wereld is gekomen. Maar en in dit vaste geloof is zij gestorven niet voor alle tijden zal zij hier slapen. Er komt een dag, die de vaderen de doorluchtige dag van Christus noemden, dat over Delft en de wereld de bazuinen van de Opstanding zullen schallen. Op hun eerste tonen zal het hek openspringen en de steen zich wegrollen en zal Wilhelmina met haar voorgeslacht opstaan en in een ongekend licht, een ongekend voorjaar de Markt betreden. Het is zwaar dit te geloven, ook als men die terugkeer op de Markt een beeld acht. praat door duizenden, Nog vreemder dan het leven en de dood is de opstanding door- uit de doden. Het wil er eigenlijk, starend op een dood gelaat niet in, dat deze ogen ooit weer opgeslagen zullen worden. Maar de Heer, die op Goede Vrijdag zo dood was als maar kon en op Paasmorgen zo levend als maar kon Zijn graf bekeek, heeft beloofd, dat ook over onze armzalige duistere graven naar een geliefd woord van Wilhelmina de zon van Pasen zal opgaan. voorjaar, dat haar levenswin- al niet zo erg op de dogmatici, oinnenviel. Je zag haar medi- maar als die „haar" gewone n. Maar ze zei alleen, toen ze man. om troost en bemoediging hevig op kousevoeten op het par- en dieper geloofsinzicht gekomen, ket het glijden Als ik een stuk onbegrijpelijke dogma- nog leef. moeten jullie volgend tiek offreerden, dan werd jaar terugkomen, jullie mijn vloer prima. Bijna altija als zij ontroerd was, ze nuchters. Had zij veel slag deren omgaan? Nee, niet woest. Waren dat hérders? Dat ,,mijn kleine man" frap- zij iets heel peerde ons vaak. Ik ben er nooit helemaal achtergekomen wat er an met kin- alles schuilging achter dit voor- erg. naamwoord in dit verband. In gaan. problemen, staande en wel staande als e< gaaf mens. Adieu, k Dieu, grote Koningin. A Dieu, beste baas. De zeer oude prinses Wilhelmi na. met wie het leven zo huisge houden had, was zo rechtschaper als de zeer jonge prinses Wilhel mina, die met de grote ernst van een kind probeerde zo te leven, dat God geen verdriet a had. Koninklijk goed. Wat wist la- schermende hand. Met een zach- En haar jeugd lag te palm en een harde rug. Wie in haar beschermelingen kwam, >n ervan lusten. Het woord: beschermen is ge- drift om te beschermen. Die had natuurlijk met de oer- trekken in haar bestaan -te ma- t0_ ken, maar ook met haar visie op pretjes te bedenken, het koningschap. Een essentieel stapel prent- element in het ware koningschap het moderne jonge- gebleven, renland af als het turfschip var de kern Breda van de tank. Maar zij spande zich vaak ont- vallen. Zeer^ sterk zaglijk in om kinderen i zier te doen. Wat kocht -chtsSïap» m.gnifj* jonge haar Altijd had briefkaarten voor. kinderen bij de hand. Ook al verging horen en haar en iedereen, jongens haar: beschermen, be hoeden, verdedigen, dekken van de eigen mensen en hun gave be- UCT IC CTII De Theesalon heet deze kamer, f" Ik zal er haar nooit meer zien zitten, soms gesticulerend als een Framjaise, dan weer met een kurken gezicht droge humor ten beste gevend als een ware En- gelse. een enkele maal losschie- I tend in een breed geestdriftig - betoog met welhaast Russische pathos. Steeds het middelpunt maar In een klaar besef van de plicht van het middelpunt: er voor zorgen dat ledereen zijn beurt krijgt. Theeschenkend met zwier en met de exactheid van een schutter. Informerend hoeveel klontjes Iedereen wil, op de toon waarop de notaris vragen over de boedel doet. Taart snijdend als of Iedere gast ondervoed is. In deze salon sprak prinses Wil helmina haar eerste en enige televisierede uit, over de onvei ligheid van het verkeer, een zaak, die haar ontzaglijk hoog ging zit ten, toen zij het verkeersdodencij- fer van een jaar las. Als zij er eens scherp aandacht voor vroeg, dat de weg elk jaar evenveel doden nam als het wa ter eenmaal in een mensenleven., ades nauw en gaf ze Wanneer het volk hier door haar ontstemming ferm blijk. «mi dit T - --- haar draaiorgel spelen tot De wijze waarop prinses Wilhel- moe waren of geen zin meer 3 mina de tafel presideerde, heb ik den. altijd bewonderd en in die bewon dering sta ik beslist niet alleen. Deze wijze was koninklijk. Ook op grond hiervan ben ik geneigd het veel verbreide ver haal te geloven, dat koningin Wil helmina. toen Paul Kruger aan haar tafel uit de vingerkom dronk, prompt de hare aan de lip- pen zette. Mocht het verhaal uit zich haar de lucht gegrepen zijn, dan is het - wel uit de Wilhelmina-lucht ge grepen. Zij was zeker tot deze uitzonderlijke hoffelijkheid in staat. Zij liet nooit een gast een figuur slaan. Zij nam, als alleen u„, dat de situatie kon redden, zelfs beeid waarvoor zovel» een fout van hem over. Tenmin ste als dat ging. Er was wel eens disgfenoot die het zo bruin bak- meisjes mochten net zolang met langen, schutsvrouwe zijn --de onder de kroon verenigden. Natuurlijk verliet deze gezind heid haar niet, toen zij het Voor haar eigen kleinkinderen is zij zelf eens als Sinterklaas getreden. Om trflvlngers bij krijgen: de statige grijze Konln- «en sen 1 gin der Nederlanden schminken ae zaag, en een baard opplakken... 'k Had haar graag gezien met mijter, rode mantel en k™»'*'- 'k mn-nern Denk dat weinig Nederlander» (wll|e „centen, feodale haar in haar schild worden voor een goe- bedreigde waarde, ln nood. En dat menigeen er vreemd van opkijkt, dat koningin Wilhelmina, de personificatie van het majes teitelijke, met een mooie, witte baard heeft rondgelopen. Zij ilet dat ongenaakbare stand In de laatste rede l navolging niet viel Wühelmina valt het krachtige ap- solidariteit met de te, dat t_ 0 te denken. Het glanzendste haal dat prinses Wilhelmina te de- voudigen op. Het zen wist te vertellen, was, dat recht uit haar hart eens een illuster lid van haar uitgesproken met tafelgezelschap, die juist een kunstgebit had, van een ogenblik dat de conversatie elders niet te twijfelen viel. - Eén der grote bekommernissen het meest eigen leven haar laatste levensjaren was, M In de vroege jaren v misschien hebben, te meer omdat zij haar troonsafstand tegenover het volk als volk geheel gezwegen j^n ~.g 0- had. Maar dan moest het ook echt strengheid bereikt, dat haar auto- haar ko- heel haar wereld bevolkt was met mensen van zij het kind of het kleinkind heeft zij met deze ge- geworden. Het ser- geestelijk leven zag zij de hóórde denken: allemensen, selwerking tussen top - goed gebeuren en dus niet alleen riteit een terp in'de weiden i de pers en de radio,- niet te vergissen, Koningin converseerde da televisie ingeschakeld worden. ais jk zeg dat toen achter deze voort. Ze hoefde over houding ook een felle angst huis- niet de peinzen, de: als ze me maar niet de baas zij, gezegend met worden, want als ze dat lukt, vier ogen, had, word ik een slechte Koningin. La- terwijl zij de an- die angst zeker verdwenen. dere kant op keek> broe- verlamd. Dit gaf haar gauw gelaten. De toekomst te denken. rustig De schuld gaf zij zonder meer die vraag aan de leidende kringen op vrij- Voor één leven Met nauwelijks verholen nieuws gierigheid wachtte zij de TV-men- sen af. Welk een evenement voor iemand die de telefoon en de tele graaf zag opkomen, de film en de radio, de auto en het vliegtuig. Wel veel voor één leven. Het stond toen voor haar dat er tot haar dood niemand over haar heen zou lopen. Toen had- den de teugels iets gevierd kun- stond alleen dóods. worden, maar zij was met angsten uit „Ik ben alleen irouw geweest en dat hoort een mens te zijn" Dat vond ze zelf ook. Maar niet snel geneigd een eenmaal ingeno- mijn particulier in de doffe sfeer werkelijk genoeg geweest, stop voor de rest van mijn leven maar met nieuwe dingen, die zoveel grillig. Ik had het ouden van dagen eigen post te verlaten. was wel wat te streng, niet uugul,Jia6 zelden lastig en ook nogal eens merkte, dat hij het ook had bleef openstaan voor alle voort- houden gang en vooruitgang, de jongste ooit verwerving van de menselijke 1 geest. Zij had de eerste minder interesse (en spanning!) gevolgd als de eerste autorit haar man indertijd ontkend, het kan niet en ik wil mij in 'haar vermaan: als u mij schrijft, moet u het igrlijk doen. «et is echter billijk voor haar niet veel te dezen een iets andere maatstaf aan te leggen dan voor de gewo ne burger. Men moet in rekening Mecklen- brengen, dat zij ter wille mondhoeken ik aflas, dat hij moeite had niet in tranen of lachen uit te barsten. nee, ik was in dit geval niet ook begonnen. Ik vond het zielig en ik heb geleerd me te beheer- wel elk gebied. Die maakten zich de kleine man af, nu ze hem dat haar inziens een gezond een stel mooie sociale wetten in deel en een fijne Intuïtie had. de hand hadden gedrukt. Zij gingen Zij had een volwassen volk. hun eigen weg. net als de ontdekking van de kleine man, waar deze intussen zelt voor had moeten zorgen. Een fa- dit verhaal kwam ta|« weg. Moeilijk Vleiers haatte zij en nadat haar lichaam haar geest wel heel luid had gewaarschuwd dat het hem niet meer bij kon houden, riep zij met een stem die tot de bosrand droeg op haar Soerense hei: ,.Ik ben niet le vensmoe." En dat was bepaald geen bezwering van een aanslui pende dood: ga nog maar een eindje om. Levensmoe IS zij eerst gewor- de„ hek der constitutie zichzelf vaak moeilijk was. Het 'onderlijk, dat zij Korte tijd er biefstuk op tafel. De Prinses, die zelden over een gerecht iets zei merkte ditmaal rijstdroog toc*1 op: ik hoop dat u'm opeet. ™na. Haar ontging niets of vrijwel niets. In de vijftiger jaren ont- ving zij een dame. waarover zij zij wist opmerkte: zij droeg dezelfde ju- dat zij welen als haar moeder toen ik ook niet die een jaar of dertig geleden moest het ontgelden. Deskundigen schreven in bladen vaak alleen digen. Voor de radio, toch half-deskun- vertrouwen nog had grillig een kooi moeten lopen met links het gou- fers. dat zij nooit meer zou kunnen werken, dat het lichaam, tot op de hartslag versleten, de dienst k|p ageren t opzegde. Dat was vlak telefonisten van Het Loo in de centrale bleven slapen. Hetgeen maar kort geduurd heeft. Theebezoek ontving prinses Wilhelmina vrijwel steeds in de vtuu, Theesalon. Waar de maaltijd werd h gebruikt, hing af. At de Prinses alleen, dan gebeurde dit verzoekineen in het zogenaamde Hoek-kabinet. verzoekingen, uitziende op de basse-cour, op de eerste verdieping, vlak bij haar privé-vertrekken. Een kleine ka mer, waarvan ieder geblinddoekt naar Het Loo gevoerde een hal ve minuut nadat hij zijn ogen weer mocht gebruiken: al zou zeg gen: hier moet Wilhelmina wo nen. Vol, druk, vol met herinne ringen aan voor- en nageslacht. Typerend voor de latere Wilhel mina: op een kast tussen de vors ten ook de bruidsfoto van een ty piste die haar jaren had gediend. Gevreesd Ook typerend voor haar karak ter: zij Het zelden of nooit een fout lopen, of het nu van een kok was of van een kamerdienaar of van een houtvester. Zij viel over alles of vrijwel alles wat niet pre cies overeenkomstig de bedoeling was. Dit maakte haar gevreesd. Men wist: ook het kleinste pasje terzij van de voorgeschreven weg bezorgt me een kritische opmer king en echt geen vage. Men was doodsbenauwd een fout te maken, een mentaliteit die als bekend nogal eens juist fouten op levert. Achtergrond van deze instelling van Wilhelmina, die ook haar eigen leven niet bepaald verge makkelijkte. was de er in haar Jonge jaren bij haar ingeheide overtuiging, dat met een chef die niet de reputatie heeft streng te «ijn, spoedig gespeeld wordt, wat, ■ou dat haar, de Koningin, over- korrti :i. fataal zou zijn. Dit zou has it.e: gebeuren en daarom zag ze niets door de vingers, nam te doen zijn. Hier ningin Wilhelmina staat op een n eens capriolen te ma- perron in het buitenland. Ineens iets anders te doen dan stapte zij weg. op het publiek af. iedereen verwacht, iets net an- begroet één vrouw en .bedankt ders te doen dan de vorige keer, haar nog eens voor wat zij vroe- zo maar eens iets te doen. wispel- ger voor haar gedaan heeft als turig te zijn. onberekenbaar. kamermeisje in een buitenlands Verwonderlijk is het. dat deze hotel, waar zij eens incidenteel met zoveel intriges om zich was geweest, zo vaak bedrogen en zo De laatste keer dat er kinderen, vaak ontgoocheld, omringd door speelden, in augustus, hield zij de stem tot allen, kon je voordracht sterkt na voordracht horen, waar het In Y halve volk voor aap bij zat. ven, t Bijzonder scherp werd zij als weggevaren werd haar inziens theologen zich je- J J~ 1~~ v" I..O, vuvi* gezichten. Over dat ge- f^ns de kleine man misdroegen, heugen zouden heel wat verhalen Als Z1J vo,or de. rad,9 ,n. al?e; mene bladen of in de kerk zich - van hun geheimtaal bedienden of haar de tranen uit de altijd zich verloren in zwaar-geleerde droge ogen liet vloeien, ontmoette. Haar ontging mets, Wie opgegroeid zij had een ijzeren geheugen, vijftig jaar heeft Voor feiten, Een herinnering aan de jaren tus sen de twee wereldoorlogen, samen met prins Hendrik er de mond ge- ogen i hen af. Zij ten die aan het beschermvrouwe zijn inherent zijn en feodale ac centen die aan haar karakter ont sprongen. Maar wie het alles in zijn werk zag gaan, houdt toch een wel zeer positieve totaal-lm- haar'hiëi- Press,e «ver. Altijd als zij vlak naar mi w - bij het verlicht despotisme landde, trad er een tegenkracht prinses *n werking, die uit haar zelf voort kwam. Altijd als haar kracht te hoog opbruiste, plaatste zij zelf appel schotbalken en bemande die. het werd Nooit was zij erop uit guldens om nadruk zetten in Invloed. Nooit werd haar bescherming een inbraak in biefstuk op te pakken en in zijn meestal ,,de kleine broekzak te stoppen. Rampzalig de verloren had. Op het ene le- 7iï voor hem viel het direct op, dat veasgebied na het andere en niet Jet («en naar polariteit. Zij zijn bord in een oogwenk zo kaal het minst op het terrein van het' *on spuwen op de lieden die ma- J - -= Je W1S_ thematisch berekende campagnes schare voerden of lieten voeren om po- ior de pulair te worden of te blijven. Zelden werd zij scherper dan neer zij het over zulke men- had. Om haar eigen populariteit heeft zU zich nooit be kommerd. Zy deed wat zy zag als haar plicht en daarmee basta. Met zich zelf en haar daden verko pen aan het grote publiek hield zy zich niet op. Dat was onwaardig, én dat publiek, Ja, ik ben er werkelijk diep van overtuigd, dat zij nooit iets ter wille van haar populariteit „t{. heeft gedaan en zelfs dat het In het bijzonder de voorlichting haar Siberisch liet of zij P£PU;; (eerlijkheidshalve moet gezegd: lair jjf* jg teresseerde haar hevig of zij dat of het hetzelfde gebleven of geleden had. In het grote uur van haar le- zij wegvoer of liever werd van haar strij dende leger en haar volk in nood. was het geen punt. geen puntje .v U1 voor haar of zij impopulair zou de kerk zich worden. Wat haar bezighield, wat Siberisch. De moet eerlijk zeggen: een verheven, nobel, waarlijk vorstelijk standpunt, maar voor een monarch van de twintigste eeuw wel een riskant gedragspa troon. Zij heeft de reis stralend gehaald. Punctueel Voor hofhouding en personeel van koningin en Prinses Wilhelmi na golden twee grote geboden, nimmer afgekondigd maar alge meen als zodanig bekend. Het eer ste: wees punctueel, het tweede: speld haar nooit iets op de mouw. Elke nieuweling kreeg ze voor gehouden als een oudtestamenti sche wetstafel en met de waar schuwing erbij, dat bij overtreding die tafel de zerk dreigde te wor den op zijn hofcarrière. Van logés van de Prinses heb ik vaak gehoord: nergens gaat alles zo op de klok als op Het Loo. maar daardoor voel je je juist vrijer en rustiger dan waar Iemand zal zich afvragen: hoe speelde Wilhelmina het klaar om overal precies op tijd te verschij nen. Door twee dingen. In de eer ste plaats, omdat de af te leggen afstand altijd getimed was en zo nodig proefgereden. In de tweede plaats door als zij te vroeg was (wat vaak voorkwam) in een stil le straat in de buurt van de plaats waar zij zijn moest, zolang te wachten tot zij op slag van het af gesproken uur kon voorrijden. De menigten die haar bij een ge bouw stonden af te wachten om een glimp van haar op te vangen, hadden eens moeten weten, dat zij een straat of wat verder als een meisje dat naar haar eerste bal mag haar beurt zat af te wachten. Het recept voor haar dienaren was: spreek altijd de waarheid te gen haar. ook al kom je helemaal voor schut te staan. Een leugen vergeeft zij je vermoedelijk nooit, Koningin Wilhelmina voelde zich sterk verbonden met het verzet. En bij het monument De Dok werker" in Amsterdam legde zij jaar in jaar uit een krans. Tot haar krachten haar dit niet meer toestonden... het door je leugen te verhullen misdrevene is in het algemeen di rect vergeven, als je het hebt toe gegeven en je leedwezen hebt be tuigd. Ik heb niemand gekend die ex cuses, behalve dan voor leugens, zo vlot aanvaardde en daarmee een zaak zo vlot afgedaan achtte als Wilhelmina. Ik verklaar dit als volgt: voor haar zelf was het een operatie in 'het eigen vlees iemand verontschuldigingen aan te bieden, een vorm van zelf moord; het kostte haar echt in nerlijke strijd voor zij eigen on gelijk of eigen verkeerd handelen toegaf; en zij nam aan, dat dat voor andere mensen net zo'n fol tering was. Zo excuses beschou wend vond zij dat iemand die ze aanbood, al geleden had, dat het barbaars was hem verder te straffen. Zij had dan iets oudtestamen tisch... gleed me zojuist uit de pen. Zij had het niet alleen dan. In menig opzicht was zij een oudtestamentische figuur en droeg haar wereld een oudtesta mentisch stempel. Zij was een ko ning uit het huis van David, zijn geestelijk huis- dan. Zwaar van symboliek, dat krachtens haar eigen wil de dienst der bijzetting besloten werd met het zingen van de koningspsalm van David. Oudtestamentisch was zij in haar haat en rancune jegens Hit- Ier en zijn trawanten. Oudtesta mentisch was haar visie op het koningschap: de koning is de ge zalfde des Heren, de door God tot leidsman des volks verkorene. Oudtestamentisch was zij als zij haar volk toesprak, dan sprak een profetes. Men leze er de Lon- dense redevoeringen op ha: voor alles getuigenissen van een ziener. Oudtestamentisch was haar stijl van regeren: er was een richter in de Nederlanden. Oudtestamentisch was haar stijl van leven: wettisch, groots-primitief, strijdvaardig, zo niet strijdlustig, de gerechtigheid boven de liefde stellend, sterker geaccentueerd door het besef een verbond met God te hebben dan door het besef op weg naar Zijn Koninkrijk te zijn, doordrenkt van het: Gij zült, en niet van het: Gij móógt. Eerlijkheidshalve: er was ln haar visie ook een accent, dat niet klopte. Zij was geneigd de Nederlandse geschiedenis te in terpreteren als de geschiedenis van het Israel van het Westen, het Nederlandse volk te zien als Gods nieuwe bondsvolk, een volk waar in Gods hart een uitzonder lijk grote plaats voor was. Zij kwam hiertoe na de bestudering kort na haar troonsaanvaarding van Groen van Prinsterers „Ge schiedenis van het Vaderland". (,,De geschiedenis van Nederland is boven die van de meeste, zelfs christelijke volken gewichtig. De Heer heeft grote dingen gedaan... Nederland onder do natiën der aarde tot een toonbeeld Zijner genade gesteld." ..Onze geschie denis is. meer wellicht dan die van enig ander christelijk volk, het verhaal der leidingen Gods en j- Gods wonderen.") de historie Grimmig De ontdekking van de histori cus Groen van Prinsterer stemde de jonge WOhelmina zeer grlm- mig jegens haar docenten, die naar haar mening zeer opzettelijk haar onwetend hadden gelaten omtrent deze figuur. Welke grim migheid natuurlijk de poort naar Groens opvattingen wijd openzet- Het boek van Groen bleef tot haar dood een ereplaats behouden in Wilhelmina's boekerij. Alle ja ren dat ik bij haar werkte, lag het binnen handbereik. Ik heb weieens gehoord: zij was als een ijsberg. Dat is vaak zo geweest, inderdaad. Maar men twijfele er niet aan. dat de Ko ningin die van buiten ijs was. van binnen vuur was. En voorts zij gezegd.dat haar levensreis heel wat lichter was geweest, als zij zich niet had gezegd, dat vorsten, verstaan ze hun taak goed. heel kalm. zij zei graag: heel bedaard, optreden. Zij heeft zich heel haar leven veel aangetrokken. Zij hoorde als zij een watersnoodgebied had be zocht, ui bed nog uren het geklots der golven. Zij heeft zich gewond aan de nood die de mobilisatie van '14-'18 bracht. Zij was vaak kapot van de ellende der crisiswerkloos heid. En in de oorlog gebeurde het, dat zij tijden de handen op de de rug, in haar tuin rondjes liep met een zo intens verdrietig ge zicht, dat niemand haar zelfs een boodschap durfde overbrengen. Het „daar moet veel leeds gele den zijn..." had zij wel bij kun nen vallen. Het hart dat in het middernachtelijk uur van 28 no vember 1962 tot stilstand kwam, was vele jaren eerder bezweken, als het niet zo 'buitenmatig sterk was geweest. Het heeft het bar baars ontgolden... Koningin, prinses Wilhelmina had een hand uit vele duizenden onmiddellijk te herkennen. Ik ge loof zelfs uit miljoenen. Ook voor de mens die van handschriftkunde nooit gehoord heeft, een uniek schrift. Ik geloof, dat haar dit wel aanstond. In de loop van haar lange le ven is haar schrift en handteke ning wel wat veranderd, maar be paald niet veel. Misschien zegt dit iets van haar standvastig heid, haar stabiliteit. Moeilijk te ontcijferen hand schriften ergerden haar. Zij vond het een belediging. wanneer iemand haar een brief stuurde, waar zij het vergrootglas voor moest pakken of lang op moest turen. Het overkwam haar nogal eens, vooral omdat vrijwel ieder een het onwelvoeglijk vond haar een getypte brief te sturen. Zij vond dit zelf niet, althans niet zo lang ik bij haar heb gewerkt. Een hoogst, hoogst enkele maal typte zij zelf. Het betrof dan een onderwerp dat haar sterk emo- tioneerde. Zo overhandigde ze mij de passages voor „Eenzaam maar niet alleen" over haar vertrek naar Engeland getypt. Zonder een woord. En direct over iets an ders beginnend. Het was nog meer een document humaine dan haar geschreven schetsen. Zij had vaak fout geslagen en soms kennelijk op de toetsjes gedreund. Over schrijfmachines gespro ken: wij waren op de secretarie gewoon haar over aanschaffin gen te raadplegen; haar ..accoord, Pr.W." stond vast. maar zij vond het prettig, dat haar ..ac coord" gevraagd werd. Een keer was er een nieuwe schrijfmachine nodig en ik zond haar een lijstje van machines die in aanmerking kwamen, met omschrijving en prijsopgaaf en ten slotte een aan beveling (aanvragen zonder een duidelijke aanbeveling irriteerden haar), 'k Schreef erbij, dat alle genoemde modellen op de secre tarie stonden en dat ik me kon voorstellen, dat ze ze allemaal even wilde zien. Dat was in de roos. Ze gaf opdracht, dat de hele collectie naar een van haar ka mers werd gebracht. Ik verwed er mijn geluk op, dat het zelf uitschrijven van de prinsessetitel onder brieven en stukken door prinses Wilhelmina geen staal van hoogmoed was. Het was integendeel een staal van nederigheid. Elke keer dat zij de handtekening begon met: Prinses, riep zij: ik ben geen Koningin meer. Wilhelmina was, bekleed met de koninklijke macht en waardigheid, prinses Wilhel mina bezit die niet en heeft er ook geen uitzicht op, als toen zij voor het eerst die naam droeg. Tegen ons zei zij vaak: dan komt Irene, dan Margriet, daar na de kleine Marijke en dan heel lang niets en ten slotte ik. Ik hoor er nog net bij als doch ter van Willem III". Ik ripos teerde eens: „Maar toch ook als de vroegere koningin Wilhelmina." Zij keek mij aan en zei toen haar hond: „Blackie, ik heb een meneer bij me, die nog altijd niet weet, dat koningin Wilhelmi na al wel tien jaar dood is." Keu rig hofhondje als hij was (het personeel noemde hem: de prins van Oranje» keek hij haar aan met een gezicht van: als ik spre ken kon. zou ik zeggen: was het niet op een vierde september, dat zij overleed, mevrouw? 1918 Die saluutschoten gelost op het Malieveld.Ze hadden deze vuurmonden niet ergens anders moeten zetten. Die hoorden daar. Op dit veld werd één der schoon ste bladzijden geschreven van het logboek van koningin Wilhel mina, ook in haar eigen oog. Hier werd in 1918 haar troon een rijtuig, voortgetrokken en om stuwd door aanhankelijke bur gers, wel een schommeltroon, maar stabieler dan die van de troonzaal. Een dagreis verder een twintig omvergeworpen tro nen. nog wat oostelijker een kei zershuis in een verlaten mijn schacht gesmeten, de beide ande re keizers van Europa met min der macht dan een dorpswethou der. Er is wel gefluisterd, dat ko ningin Wilhelmina zelf het initia tief genomen heeft voor deze grandioze trouwbetuiging. Dit ia niet juist. De Koningin was voor nemens een massale demonstra tie van rooms-katholieken ten gunste van het wettig gezag in een groot gebouw te Den Haag bij te wonen. Haar rooms-ka- tholfeké minister-president, daar mee handelend als een waar dienaar van de kroon door het groepsbelang bij het algemeen belang ten achter te stellen, zich verheffend van politicus tot staatsman, ontraadde Hare Ma jesteit deze demarche. Zij moest alleen bij een nationale manifes tatie van trouw verschijnen. Da* werd toen op het Malieveld ge organiseerd. Wijsheid blijken, dat zij er niet op gesteld was. dat het „Oranje-boven" en „Leve de Willemien" vergezeld ging van een „Weg met de so cialen." Zij had voorts de wijsheid het ontzaglijke antwoord aan Troel stra niet te interpveteren als een ontzaglijk ja tot de oude tijden. Zij wist goed en voelde nog steT» ker. dat het volk hervormingen wilde. Wie haar in die tijd mee maakte, hoefde er geen ogenbii* aan te twijfelen, of de Koningin was niet alleen genegen aan her vormingen mede te werken, maar zij was zelf ook hervor mingsgezind. Zij was in de ja ren na de eerste wereldoorlog progressiever dan menig deelge noot in de staatsmacht. Karakteristiek voor Wilhelmina: Zij beroemde zich vrijwel nooit op iets. Op vele zaken die zij bij zonder goed gedaan had, waa haar enige commentaar: ik ge loof. dat ik mijn plicht gedaan heb; schande, als ik die niet ge daan had. Vele grote figuren prijzen tich zelf. of luid en openlijk of subtiel en verpakt. Koningin, prinses Wil helmina hield zich hiermee niet op. Ontving zij brieven of beluis terde zij toespraken die haar d« lucht in staken, dan was zij snel geïrriteerd. „Het is niet zo iets bijzonders," zei zij dan soms. „De ben alleen trouw geweest en dat hoort een mens te zijn. Ja, trouw ben ik geweest...." Zij was neutraal? Bepaald niet Zij was bovenpartijdig. Zij dacht en leefde in een andere orde dan wij. Zij was niet kleurloos, zij had een andere verfdoos dan wij. Men heeft haar fluisterend in d« verschillende fasen van haar le ven wel bij een partij ingelijfd, merkwaardigerwijze in elke fas* bij een andere partij. Eerst zou zij liberaal geweest zijn, vervol gens christelijk-historisch, ten tij de van Colijn antirevolutionair en na de tweede oorlog socialist*. Ik geloof, dat zij ook innerlijk nooit tot een partij heeft behoord. Zij was de Koning en de Koning is lid van een bij verkiezingen niet op tredende partij. Zijn partij telt één lid: de Koning-zelf. V»or de oorlog heeft een poli ticus zich eens vermeten de ko ningin aan het eind van een con ferentie te vragen naar welke par- tij bij de komende verkiezingen Harcr Majesteits persoonlijk* voorkeur uitging. Terwijl zij bei. de om de lakei die mijnheer in zijn Jas moest hijsen, antwoord de zij plechtig: Had-Je-me-maar. De Amsterdamse straatslijper die bij die stembusstrijd als Had- je-me-maar om de kiezersgunst dong, zal nooit gedacht hebben, dat Hare Majesteit zo één barer staatslieden op straat zette. Fragmenten uit „Het Is stil op Het Loo", door Thijs Boolj. Uit gave W. ten Have N.V.. Amster dam. Het boek zal in oktober y*r- schynen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5