Perzië krijgt weer een parlement STOP* Verkiezingen deze maand erg belangrijk Blanken in protectoraat niet direct afwijzend Eisenhower en Kennedy maken niet dezelfde fout TUC is niet van plan looneisen te matigen Schuman: geen bloemen kransen en toespraken Jji een. bonte lij, Blussen van brand Referendum in Portugal DOKDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 Na twee en een half jaar ontbinding (Van een onzer redacteuren) IN Perzië lijkt deze maand eindelijk een eind te zul len komen aan het parlement- loze tijdperk. Ongeveer twee en een half jaar geleden zond de sjah de Majlis (zoals het parlement heet) naar huis, omdat het geheel door groot grondbezitters werd beheerst, die de stemmen van hun arme pachters hadden opgekocht. Bovendien bleek, dat er met de stemmen geknoeid werd, De ontbinding van het parle ment werd in brede kring toe gejuicht. Maar deze hoera- stemming verdween lang zaam maar zeker, toen bleek, dat er geen nieuwe verkiezin gen in het vooruitzicht werden gesteld. Premier Amini wei gerde ze uit te sdhrijven, om dat naar zijn mening een wer kelijke vrije stembusstrijd niet mogelijk was. En zijn opvol ger Asadoellah Alam heeft om dezelfde reden zo lang als maar kon gewacht. Nu is het dan zo ver. De beslissing van Alam is althans voor een deel het gevolg van de toenemende druk van de openbare mening. Men maakt zich in Perizë bezorgd over de lange duur van het extra-parlementaire bewind, alsook over de ongunstige economische ontwik keling. Niettemin meent men in rege ringskringen, dat zij van de boeren en de arbeiders veel meer steun dan vroe ger kan verwachten, nu de landbouw hervorming op grote schaal wordt uit gevoerd en ook andere herzieningen Of de regerig zich tegen al deze te genstanders zal kunnen handhaven hangt af van het antwoord op de al ge stelde vraag, hoe „men" zal reagereD op het beleid van premier Alam. Wanbegrip In een dit jaar gehouden volksstem ming heeft het land zich nog met een overweldigende meerderheid voor het hervormingsprogramma van de sjah uitgesproken. Zowel de communisten als de nationalisten, wie de wind uit de zei len was genomen, hebben toen niet an ders kunnen doen dan beweren, dat de bevolking een rad voor de ogen was ge draaid. Maar de Perzen hebben aan die bewering geen geloof geschonken en de opstand, die in juni van dit jaar door de moellahs en de grootgrondbezitters werd georganiseerd, is er het beste be wijs van geweest, dat de sjah tegenover boeren en arbeiders geen valse beloften heeft gedaan Het zou voor de Perzische verhoudin gen een weldaad zijn, als de altslag van de te houden verkiezingen een zo posi- 4 tief mogelijk resultaat te zien zou ge- ven. Er heerst echter nog veel wanbe- grip en daarom bestaat er zoveel onze- W I kerheid over het gedrag van do Perzi sche kiezers. Georges Braque begraven Op het kerkhof in Varengeville is gis teren het stoffelijk overschot van de Franse schilder Georges Braque ter aar de besteld. De plechtigheid in de kerk werd bijgewoond door dorpelingen en Franse schrijvers, schilders, kunsthan delaars, functionarissen en oude vrien den van de overledene. Ook de 84-jarige weduwe van Braque was bij de rouw dienst aanwezig. De Franse minister van cultuur. An- dré Malraux, had de baar vergezeld bij het vervoer van Parijs naar Varen geville. waar Braque enige van zijn bes te schilderijen heeft gemaakt. Toestand Heuss Volgens de behandelende geneeshe ren gaat de toestand van de Westduit- se oud-president Theodor Heuss vooruit. Het hart van de 79-jarige werkt thans regelmatiger dan tijdens de vooraf gaande dagen. De toestand van Heuss verslechterde nadat vorige week dins dag zijn linker been was afgezet. Reacties op Verwoerds plan Labour vraagt om Lagerhuisdebat De blanken van de Britse pro tectoraten Beetsjoeanaland, Zwa- ziland en Basoetoland hebben voorzichtig gereageerd op het aanbod van premier Verwoerd om deze gebieden met zelfbe stuur onder Zuidafrikaans be stuur te plaatsen. De leiders van de nationalistische volkspartij en Mansfield over kernstop in Senaat De Amerikaanse Senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen heeft het kernstopakkoord van Moskou in de Senaat aanbe volen met de verzekering dat worden doorgevoerd. De regering heeft een aantal regelln- knoelerijen zullen plaatsvinden. Zij heeft nu voor het eerst ook de wen kiesrecht gegeven. De sjah en zijn vrouw, keizerin Farah, die zich voor deze gelegen heid in padvindersuniform hebben gestoken. len aangetast. Ook allerlei ontevreden politici zullen zich bij hen aansluiten om een goed onderdak te hebben, als de bui losbarst. Aan de linkerzijde vinden we het Na tionale front (de aanhangers van de le gendarische Mossadeq, die tien jaar ge leden de boel in Perzië op stelten zette, ue regcrmg neen een aamai rcgeiux- zodat de sjah naar het buitenland gen getroffen, die moeten voorkomen, noest uitwijken)Dit front is niet Vraag De pers in de Perzische hoofd stad wordt echter niet moe te her halen, dat de knoeierijen in het vcrle- toegeschreven moesten i de wettelijke re den niet worden aan lacunes geling van de verkiezingen, rechtstreekse interventie van de zijde van de regering. De vraag is thans dus vooral, of Alam zijn belofte zal houden en een strikt onpartijdige rol m de ver kiezingen zal spelen. Alam heeft er zelf wel belang bij, want hij heeft ervaren dat het moeilijk is te regeren zonder een parlement dat met hem samenwerkt en dat boven dien de bevolking geen genoegen meer neemt met verkiezingen, waarbij het niet zo eerlijk als maar mogelijk is in een land als Perzië, toegaat. Toetsins de hervorming gekant, tegen de wijze, waarop ze worden uit gevoerd. Nationalisten Veel leiders van het Nationale front zitten al geruime tijd in gevangenissen. Het is dan ook de vraag, of op het laatste ogenblik niet zal worden ge tracht, het meedoen van deze partij te ijdelen. Gebeurt dit laatste, de verkeizingsuitslag weinig waarde worden toegekend. Voorts zijn er nog enkele individuele politici, die aan de verkiezingen zullen deelnemen om een gooi naar de macht te kunnen doen als er na de stembusstrijd een nieuwe re gering moet worden gevormd. Verwacht wordt, dat de vroegere premier Ali Ami ni er een van zal zijn. Ook wordt de oud-minister, van landbouw Arsanjari genoemd. Tot Labour aan de macht is De Britse vakbonden hebben gisteren wel heel duidelijk hun eisen naar voren gebracht. Zij weigeren hun looneisen te mati gen totdat een andere regering, die van Labour, aan de macht komt en een plan uitwerkt om zowel voor winsten als prijzen een plafond aan te brengen. Het is overigens de vraag of de Labourpartij wel zo in haar schik zal zijn met deze resolutie die op het jaarlijks congres van de TUC een grote kloof heeft geschapen tussen de vakbonden. Labour heeft altijd van de vakbonden veel steun gehad. Wanneer op het TUC-con- gres geschillen rijzen, dan zou het mogelijk zijn dat deze verdeeldheid zich in de partij zelf voortzet. De resolutie werd Ingediend door de vakbond van ketelmakers. Doordat Frank Cousins met zijn machtige vak bond van transportarbeiders zich achter stelde, behaalde de resolutie meerderheid van 380.000 stemmen, melijk 4.283.000 tegen 3.903.000. De Congresleiders hadden zich tegen de resolutie gekant omdat deze volgens Enkele moellahs religieuze lei ders) brachten een bezoek aan de sjah om hun spijt te betuigen over het verzet van andere moel lahs tegen de hervormingsplan nen van de sjah. De regering beschouwt ie verkiezin gen van deze maand vooral als een toet sing van de populariteit van het zesle dige hervormingsprogramma van de sjah, dat anderhalf jaar geleden gelan ceerd werd en in januari van dit jaar aan een herziening werd onderworpen. Het belangrijkste deel van dit program ma betreft de herverdeling van de land bouwgronden. Voorts omvat het een her ziening van het kiesstelsel, een wet die de fabrieksarbeiders een deel van 20% in de winst van hun fabrieken beoogt te geven, nationalisatie van de Perzi-j sche bossen, maatregelen ter bestrijding;; van het analfabetisme en de verkoop van staatsondernemingen, ter financie ring van het landbouwhervormingspro gramma. Het doel hiervan is, een krach tig front van boeren en arbeiders achter het regeringsbeleid, te krijgen. Progi ressie Ook verwacht men in Perzische rege ringskringen steun van een elite-groep, zo meldt de Times, voornamelijk be staande uit ambtenaren die een partij gevormd hebben, welke bekend staat als de Vooruitstrevende vereniging. Voorzitter van deze organisatie is Has san Ali Mansoer, een voormalig waar nemend premier, die een reeks belang-1 rijke functies in Perzië heeft bekleed. Mansoer heeft voor een zestigtal zetels van het 200 leden tellende parlement kandidaten gesteld. Een maand voordat de organisatie besloot als politieke partij te gaan op treden, heeft de sjah zich er officieel aohter geschaard en de vereniging tot zijn persoonlijke commissie voor weten schappelijk economisch onderzoek ge maakt. Tegenvaller Het is echter niet waarschijnlijk, dat de kiezers zich uitsluitend zullen laten leiden door de vraag, of zij voor of te gen de hervormingsplannen van de sjah zijn. Afgezien van de uiterst rechtse vleugel is vrijwel niemand in Perzië tegen hervormingen gekant. Maar ve len zijn van oordeel, dat de sjah nu wel wat te hard van stapel wil lopen en anderen menen, dat alles veel te langzaam van de grond komt. Ook plaatselijke belangen (waarin de landheren nogal wat te zeggen hebben) en een algemene ontevredenheid over het regeringsbeleid van premier Alam, kunnen een belangrijke rol spelen en de balans 1n het nadeel van de sjah doen doorslaan. Dat kan wel eens de grote tegenvaller van deze verkiezingen wor- Oppositie Oppositie tegen het regeringsbeleid valt te verwachten van de zijde van de moellah's. de vertegenwoordigers van de religieuze groeperingen, die al tijd grote invloed hebben gehad op de gang van zaken in Perzië. Deze moel- Uh* tullen zeker steun vinden bij de hen te ver ging. Zij hadden zelf ee: solutie opgesteld, waarin de te volgen politiek inzake beperking van looneisen was uiteengezet. Deze werd pas aange nomen nadat een verklaring was ge schrapt, waarin gezegd werd dat de lo nen minder snel moeten stijgen dan in het verleden. In plaats daarvan werd in de resolutie opgenomen, dat vermeerde ring van werkelijke koopkracht een noodzakelijke factor is van de economi sche groei en dat beperking van reële inkomen in lonen en salarissen dit te niet kan doen. In conferentiekringen beschouwt men het aannemen van de resolutie als een ernstige slag voor de Congresleiding. Zij zien het als een oorlogsverklaring van het vakverbond aan elke loonstop onder de Conservatieve regering en me nen dat het nu onmogelijk is geworden een loonpolitiek op te laten stellen door de nationale economische ontwikke- lingsraad, die door de regering is inge steld en waarvan de TUC deel uit maakt. Verder werd een rapport aanvaard, waarin gevraagd werd om meer plan ning om de Britse industrie te moder niseren. Een belangrijke passage was de stelling dat alle inkomsten lonen, winsten en dividenden een eind moeten maken aan de inflatiespiraal. Zuidslaven gearresteerd Emigranten naar hun land terug om te „saboteren" De Zuidslavische politie heeft negen Zuidslavische emigranten gearresteerd, die uit Australië zijn teruggekeerd om in Zuid-Slavië „ondermijnend-terrorls- tisch werk" te verrichten, zo is in Belgra do in een officieel communiqué bekend gemaakt. De negen mannen, van wie er twee in het bezit waren van een Australisch paspoort, waren volgens het communiqué in de nacht op 7 juli de grens overge stoken. De groep was in het bezit van 15 kilo tnt„ honderd slaghoedjes, vier transistorradio's, vijf pistolen met 450 kogels, twee dolken en drie landkaarten. Gezegd wordt dat de gearresteerden door een ..Oestasji" emigranten-organi satie in Australië waren gerecruteerd. (De „Oestasji" is een organisatie die vooral in Kroatië tijdens de tweede we reldoorlog met de Duitse bezetters heeft samengewerkt). De mannen waren vol gens het communiqué door deze organi satie in Sydney opgeleid, waarna zij in West-Duitsland nog tien dagen werden geoefend in het gebruik van wapens en ontploffingsmiddelen. Daarna werden zij nog een maand lang In Milaan geoefend in het oversteken van de grens vervullen van hun opdracht in Zuid-Sla vië. Zij hadden Zuidslavisch. Westduits, Italiaans en Australisch geld bij zich- De missie van de VN die onlangs naar Scrawak en Noord-Borneo kwam om de mening van de bevolking over de voor genomen aansluiting bij de federatie Maleisië te peilen, is gisteren met haar werk gereed gekomen. Vandaag gaat zij naar New York om de volgende dag secretaris-generaal Oe Thant verslag uit te brengen over haar bevindingen. Naar een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken mede deelde. heeft Indonesië bij de Britse rege- formeel proest ingediend tegen „de balans van risico's ten gun ste van bekrachtiging van het akkoord doorslaat". De commis sie stelt vast dat de strategische middelen waarover Amerika thans beschikt voldoende zijn om een atoomaanval op de Ver. Sta ten ongeacht zijn omvang met represailles te beantwoorden die de vernietiging van de Sow jetunie inhouden. De opstellers van het rapport ach ten het mogelijk, dat de Sowjetunie door het nemen van ondergrondse proeven langzamerhand de voor sprong die Amerika op bepaalde technische kanten van de atoombe wapening heeft, zal inlopen. Deze kloof zou echter nog sneller worden overbrugd, wanneer het nemen kernproeven zonder beperking sou zijn toegestaan. De tekst van het rapport is vorige week in de commissie goedgekeurd met een meerderheid van 16 tegen één. Maandag zal de Senaat het debat over het akkoord beginnen. De leider van de Democraten in de Senaat, Mike Mansfield, hield bij de diening van het rapport een hartstoch telijk pleidooi voor aanvaarding het akkoord. Het zou een „tragische vergissing zijn te menen dat onbeperk te voortzetting van de kernproeven Amerika's veiligheid zou vergroten". Onmogelijk Mansfield herinnerde er aan dat Eisenhower ook reeds soortgelijke bepalingen zoals nu zijn overeenge komen, heeft gelanceerd. Dat was voor hem het beste bewijs dat het akkoord niet nadelig is voor Ameri ka. „Want één president kan een fout maken bij de beoordeling van de internationale politiek, maar twee presidenten precies dezelfde fouten maken, lijkt mij uiterst moeilijk te geloven", aldus Mans- field. De Democraat Long liet weten dat hij zal vechten voor het opnemen in het verdrag van het voorbehoud, dat de V.S. het recht hebben om kernwapens te gebruiken voor zelfverdediging of ver dediging van de bondgenoten. Deze be paling zal waarschijnlijk worden worpen omdat in dat geval nieuwe derhandelingen met Rusland zouden moeten worden gevoerd. Bovendien zou in geval van bedrog door de Russen Amerika de waarschu wingstermijn van 90 dagen A-oor het hervatten van de proeven niet in acht behoeven te nemen. Verder krijgt de Amerikaanse president alle bevoegdhe den voor het gebruik van kernwapens oor verdediging. Een Amerikaanse patrouille is dins dagavond in Berlijn door Oostduitse grensbewakers met stenen bekogeld. Een militair werd aan de schouder ge troffen. De Oostduitsers lieten tevens enkele rookbommen ontploffen. de democratische partij daaren tegen verklaarden „de vrijheid te zeer lief te hebben" om het aan bod te aanvaarden. De Britse reactie was ook voor Verwoerd niet gunstig. De woord voerder van het ministerie van kolo niën herinnerde er aan, dat verschil lende ministers hadden verklaard, dat er geen sprake van is dat de protectoraten aan Zuid-Afrika zullen worden overgedragen zonder toestem ming van de inwoners en het Brit se parlement. De Labourpartij heeft de minister al benaderd en hem ge vraagd zich te keren tegen alle po gingen van Zuid-Airika om hier vinger in de pap te krijgen. De La bourpartij zal een debat over de be trokken gebieden aanvragen. Vrij volk De leider van de gekozen leden van de blanke adviesraad voor Swaziland, Carl Todd zei op een partij vergade ring dat het aanbod van Verwoerd moet worden bestudeerd. „Niemand is geluk kig met de Engelse plannen, een „on willige meerderheid" in Swaziland een grondwet op te leggen. Zuid-Afri- ka moet toestemming krijgen zijn po litiek aan de protectoraten voor te leg gen. omdat een vrij volk het recht heeft zelf te beslissen welke regerings vorm het wenst", aldus Todd. Al met al bleek wel uit zijn verkla ring dat hü in veel zaken met Verwoerd mee kan gaan. Vooral de economische gebondenheid van de drie protectora ten met Zuid-Afrika was voor Todd doorslaggevende aard. De Zuidafrikaanse minister van lichting, Waring, toonde zich gister avond nogal verontwaardigd over de be richtgeving van Verwoerds rede in de buitenlandse bladen. Volgens hem wa ren de meeste buitenlandse bladen er aan voorbijgegaan dat het Verwoerds be doeling was zijn politiek plan voor te leggen aan de bevolking van de Britse protectoraten. „Zuid-Afrika heeft geen territoriale ambities", aldus Waring. Spion Guy Burgess gecremeerd gecremeerd. Donald MacLean, de Britse diplomaat die in 1951 met hem naar Rusland ging, hield een korte toespraak bij de plech tigheid in het crematorium van Mos kou, die door een vijftiental Britten en Russen werd bijgewoond. Bij de kist stonden drie kransen. Aan een hing een lint, waarop stond: „Voor Guy, van zijn Britse vrienden". Een van de andere twee was van Burgess' collega's op de Russische uitgeverij voor publikaties in vreemde talen. Een Rus, die op deze uitgeverij werkte, hield eveneens een korte toespraak. Hij noemde ..Jim Andrejevitsj Burgess Russische naam een zeer goed mens, die de moed had voor zijn over tuiging uit Burgess komen". Het werk van de Sowjetunie en spe ciaal bij de uitgeverij, waar de Brit had meegewerkt aan de redactionelo verzorging van de werken van de grot* leraar Len in, zou volgens hem niet ver geten worden. Toen men de kist langzaam door de .vloer liet zakken, werd de „Internatio nale" gespeeld. Zeer eenvoudige begrafenis Eresaluut aan een groot man De begrafenis van Robert Schu man, die zaterdag zal plaats hebben, zal zeer eenvoudig wor den gehouden. In een uit 1950 da terende brief vraagt Schuman om een begrafenis zonder bloe men, kransen en toespraken het laatste woord enige malen onderstreept. „Personen, die al dus van de mogelijkheid zouden zijn verstoken, van hun sympa thie voor mij te getuigen, zou den er godvruchtige en liefdadi ge doeleinden mee kunnen die nen", aldus Schuman. Men heeft vaak gedacht, dat Schuman zijn laatste dagen nog eens in een kloos ter zou slijten. Hij zei zelf wel eens te gen vrienden: „Wanneer de politiek mij definitief gaat tegenstaan, zal ik mij te rugtrekken bij de Benedictijnen". Hij heeft dit nooit gedaan, doch hij heeft wel herhaaldelijk in de nabij gelegen abdy van Liguge vertoefd. een brief aan een familielid van Schuman schreef generaal De Gaulle gis teren:: „In naam van de natie breng ik ring e het inbeslagnemen door de autoriteiten van Serawak van een radiozender van de groep Indonesische waarnemers, die het VN-onderzoek in Serawak bijwoont. I Chroesjtsjef moet zich nu eenmaal ambtshalve overal mee bemoeien, zo ook met de vrouwen, al of niet met tegenzin. Tij dens een toast in Zagreb liet hij onlangs weten zich er helemaal niet druk over te maken, dat de vormen van de da mes in de socialistische landen een beetje te rond zijn. „Onze vrouwen schamen zich een beetje over hun gewicht, maar hun uiterlijk is het be wijs van een goed leven en van de rijkdom van het land. Misschien vin den de vrouwen hun ge wicht een beetje lastig, maar is dat niet een be wijs van algemeen wei rijn?", zo vroeg hij rijn gasten. I Het Zoölogisch onder- zoekings-instituut „Mu seum König" in Bonn heeft de bevolking in het zuiden en zuidwesten van de Bondsrepubliek verzocht te letten op vlinders die men licht gevende aluminium- rondjes op de vleugels heeft geplakt om de rondzwervingen van de ze diertjes te kunnen na gaan. Voor deze vrije tijdsbesteding wordt men echter niet betaald. I Het op Schiphol geves tigde Nationaal lucht vaart museum „Aeropla- norama" heeft gisteren de vijftigduizendste be zoeker ontvangen. De gelukkige, de 26-jarige elektromonteur A. J. Brouwer uit IJmuiden, kreeg hiervoor maar liefst een gratis retour vlucht (per KLM uiter aard) van Amsterdam naar Brussel aangebo den. In totaal hebben reeds een kwart miljoen personen sinds de open stelling (in 1960) het bezocht. I Als de geallieerden tij dig op grote hoogten verkenningen hadden uitgevoerd, zou de Twee de Wereldoorlog voorko men hebben kunnen wor den. Deze „achteraf-re- denering" is van dr. Pos- sony van het Hoover-in- stituut van de universi teit van Standford (Cali- fornië). De geallieerden hadden op die hoogte d* Duitse verrichtingen kunnen waarnemen en dan zou men deze ten minste niet verkeerd hebben beoordeeld, aldus Possony. I Volgens het persbu reau Tass hebben Russi sche natuurkundigen ontdekt, dat de concen tratie kooldioxyde op de planeet Mars tachtig procent minder is dan tot dusver is aangeno men. De natuurkundi gen, die de planeet heb ben bestudeerd, zeggen, dat de oppervlakte van de heldere gebieden van Mars, die soms de „rode planeet" wordt ge- j noemd, schijnbaar be- j staat uit een soort Ijzer-1 oxyde. I brandbaar boven 400 gr. C, steen- die op het i wordt gelegd, kan kolen boven 400 a 500 gr. Voor kooks de zuurstof niet toetreden, en anthraciet zijn de temperatui voor het ontbranden nog veel hoger. Door het zuurstofgehalte van de lucht te verhogen, kunnen de ont- brandingstemperaturen tot lagere maar wat waarden worden teruggebracht, gaat, of blijft bran den, ook al zijn de temperaturen niet zo hoog als we bo ven aangaven. Maar het omge keerde Is öök waar, het zuurstofgehalte de lucht verlaagt, zijn hogere temperatui TOCH IS HET ZO! nodig on het vuur aan te steken, of te onder. houden. Bij het blussen van branden neden die waarde Is gedaald, gaat door de ontbrandingstemperatuur zulke hoge waarden bereikt, dat geen enkel vuur dit kan leveren. Alles goed en wel, zult u zeggen, de Averklng van het allen bekende blusAvater op vuur? Wel, Avater onttrekt doordat het op het vuur wordt gespoten by ver damping zóveel verdam plngs- warmte aan de brandende stof, dat by voldoende hoe veelheden Avater de temperatuur in het vuur snel daalt tot beneden de ont brandingstemperatuur. En als het be- ook al geeft men zich hetvuur uit. Klaar Is Kees! clljks rekenschap Het blussend vermogen van water kan nog verhoogd Avorden door in paar procenten op te stof, die beter in de in het algemeen er op uit de peratuur van het vuur te doen dalen het water tot beneden de ontbrandingstempe- lossen ratuur. Dat kan men doen door het poriën van de brandende materialen gebruik van brandblusmiddelen. Die doordringt en zich beter over de op- middelen kunnen blcarbonaten in op- pervlakte daarvan verspreidt ter- lossing bevatten, Avaardoor bij het Avljl geen waterdruppels er af rol- bespuiton van brandende vrij grote hoeveelheden koolzuur worden vrijgemaakt die het zuurstof gehalte van de lucht verlagen, Avaar door verdere ontbranding wordt voor komen. De blusmiddelen kunnen ook ln vloeistof opgeloste zuurstof- houdende kalizouten bevatten, len zonder hun beschermende king te hebben uitgeoefend. Speciaal bij bos- en heidebranden kunnen de ze „natmakers" goede diensten doen, evenals bij brand in bool, zaag sel e.d. los materiaal. Over branden sprekend, moeten we overstappen naar een onderwerp dat katalytlsch sterk blussend werken, daarmee slecht* zijdelings verband Bij gebruik van koolzuurspuiten en houdt, want een lezer heeft ge- koolzuursneeuw worden beide prin- vraagd, hoe het komt dat in oorlogs- clpes tegelijk toegepast. Enkele dro- tijd de ruiten bij bominslagen naar ge blussers voeren met koolzuur bi- bulten vallen, terwijl men toch zou dat ook snel een la- mogen veronderstellen, dat ze ln de daar- kamer terecht zouden komen. ge temperatuui door blussend werkt. U ziet, alles draait n, de ont- Nadruk verboden. een eresaluut aan de grote waarachtig heid, waarmee hy zijn land heeft ge diend en de buitengewone bijdrage, wel ke hy geleverd heeft voor de zaak van landse zaken) prees Schuman als „een van de eersten die onderkend en gede finieerd hebben wat de A'oornaamst* richtlijn van de Franse politiek behoort te zijn. Het blijft dit ook. nl. de T werking Visie Onder de vele staatslieden, die hulde hebben gebracht aan de nagedachtenis van Schuman bevindt zich president Kennedy. Hij noemde hem een man, die visie paarde aan realisme. Hij was een vriend van vrye mensen, overal ter we reld. Zijn voorstel voor een Europese kolen- en staalgemeenschap markeerde het begin van de vorderingen naar Euro- g;se eenheid. Robert Schuman, aldus ennedy, was een burger van Frankrijk, Europa en de wereld. Nederland De Nederlandse regering betreurt het heengaan van Schuman als een vooraan staand Frans staatsman en een poot Europeaan, die een voorname rol neeft gespeeld bij het leggen van de grond slagen voor de Europese eenwording. D* achting van de Nederlandse regering voor de heer Schuman kwam in 1950 tot uiting in zijn benoeming tot Groot kruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In de nagedachtenis van Robert Schuman eert de Nederlandse regering een van de grote zonen van Frankrijk die de nauwe verbondenheid van dat land met alles wat zich in Europa af speelt door zijn onvermoeid streven ge stalte heeft gegeven. Chroesjtsjef: handel met W.-Duitsland uitbreiden Premier Chroesjtsjef heeft gisteren toch nog de vice-president van de Westduitse bondsdag, de liberaal Tho mas Dehler, ontvangen. Eerder was gezegd dat de Russische premier geen tijd kon vrijmaken voor Dehler. Ook Chroesjtsjef herhaalde, hoewel iets vriendelijker geformuleerd dan mi nister Gromiko, de Russische eis dat een Duits vredesverdrag met beide Duitslanden gesloten moet worden en dat er zo alleen sprake zou kunnen zijn van Duitse hereniging. Chroesjtsjef herinnerde aan zyn ver klaring van 1961 waarin hy West-Duits land uitgebreide handelsvoordelen aan bood', wanneer de Westduitse regering zich vriendelyker toonde ten opzichte van de Russische politiek. Onmiddellijk na het onderhoud vloog Dehler, die verklaarde een zeer prettig gesprek met Chroesjtsjef te hebben ge had, naar Bonn terug. Er bestaat een grote kans dat bin nenkort in Portugal een referendum zal worden gehouden over de over zeese politiek van premier Salazar. Dit referendum zou nog dit jaar moeten worden gehouden en is een uitvloeisel van de rede van de pre mier van 12 augustus. De Portugese regering wilde geen commentaar leveren op de verklaring van de leider van de „beArrijdmgsrege- ring voor Angola", dr. Roberto Holden, die aankondigde dat de rebellen hun ac ties tegen de Portugezen zullen intensi- mier had hij begrepen dat Portugal vastbesloten is wat betreft zijn politiek 'n Afrika en daarbij alle resoluties vam de V.N. naast rieh neerlegt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5