Nieuwe Leidse Coniramt Gouverneur Wallace boekt geen enkel resultaat WEG IS VRIJ VOOR HANDEL, MAAR RUSTIG AAN Nederlandse export van aardappelen in gevaar Ondanks voortwoeden van rassenstrijd Jonge neger bij gevecht Dr. Kroese over Indonesië Amerikanen geven diefstal bont toe op straat gedood Door Belgische en Franse dumping Goudschat gevonden op kamertje van Italiaan Trein rijdt in op arbeiders: twee doden CHRISTEIUK-NATIONAAL DAGBLAD m. 2,80, p.kw. 8,25 Donderdag S september 1963, 44ste jaargang Enkele opklaringen Enkele opklaringen, maar ook plaat selijk een bul, ln hoofdzaak In de kust provincies. Koudere nacht met plaatse lijk mist, morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Over wegend matige westelijk wind. (zie voorts pagina 7) Klachfendienst bezorging 18—19 IN THEORIE IS DE weg vrij voor hervatting van het economische verkeer met Indonesië, aldus dr. W. T. Kroese, maar dit moet in rus tig tempo verlopen. Buitenlanders hebben sterke stellingen ingenomen en de Nederlanders zullen grote te genstand ontmoeten. Hij heeft in In donesië een grote welgezindheid voor Nederland ontmoet, een bijna mys tieke band. Wij kennen Indonesië grondig, de taal is bijzonder belang rijk. Wij dienen echter te beseffen dat Indonesië niet op ons zit te wachten. Ons beleid dient positief op Indonesië gericht te zijn. Indonesië ligt op het kruispunt van wegen in het Verre Oosten". Men wijst buitenlandse investerin gen en beleggingen af maar staat wel toe dat het buitenland kapitaal en ken nis inbrengt, waarbij eigendom en lei ding van ondernemingen in Indonesi sche handen blijven, terwijl de buiten landers als tegenprestatie een deel van de produktie der ondernemingen krij gen. Economie De economie staat onder sterK infla. toire druk. De index van de consumer tenprijs zou 700 zijn tegen 100 in 1953. De Bank Indonesia heeft internationaal goede naam. De handelsbalans toont de laatste jaren een tekort Door daling van uitvoer is het invoervermogen de laatste tien jaar gehalveerd; vooral de invoer van kapitaalgoederen en soms onmisbare grondstoffen is getroffen. De verzamelde cijfers en internationale rapporten wijzen erop dat produktie en uitvoeren vooral van de bevolkings- en ondernemingsland- bouw zijn achteruitgegaan tot op 30 a 50 pet van vóór 1940, behalve rubber, dat aanzienlijk boven dat peil is gestegen. Bij mijnbouw is de produktie gedeeltelijk beneden en anderzijds belangrijk boven het peil van vroeger. Kolen en tin zijn lager en bauxiet en ruwe petroleum veel hoger dan voor 1940. In de industriële produktie openbaart zich een stremming door gebrek aan grondstoffen, onderdelen en energie. De rijstproduktie is wel toegenomen maar niet evenredig aan de enorme bevolkings aanwas. Zeer belangrijk is de achteruit gang van de onderbouw (wegen, spoor wegen, scheepvaart, vooral havens en ri vieren). Tegenover een gering aantal goe deren voor binnenlandse voorziening en uitvoer staat een stijgende vraag, vooral door de bevolkingsaanwas. Sfeer De ontvangst door president Soekarno op de laatste dag verliep zeer gemoede lijk en deze is een erkenning van de waarde, die men van Indonesische zijde hechtte aan het bezoek. De sfeer was opvallend goed. In elk gesprek met ministers was de voertaal Nederlands. Premier Djoeanda en plaatsvervangend eerste minister, dr. Rapport gereed Dr. W. T. Kroese, een van de I acht leden der studiecommissie, van 15 tot 25 juli Indonesië bezocht, sprak gisteren op een vergadering van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel te Enschede. Hij is directeur van de N.V. Kon. Textielfabrieken j l Nijverdal/ten Cate. Het rapport van de studiecommissie van het Centraal orgaan voor de econo- j c mische betrekkingen met het I buitenland zal einde dezer week e verschijnen. Leimena, ontvingen de commissie. Voorts waren er audiënties met de mi nisters van buitenlandse zaken, z\ industrie, landbouw, begroting en landverbindingen, allen met hun assis tenten. Verder besprekingen met ver tegenwoordigers van de ministeries var volksindustrie, openbare werken, zee verbindingen, financiën,bestuurders van de Bank Indonesia, het planbu reau, staatshandelsbedrijven, particu liere importeurs en vele anderen, al dus dr. Kroese. Nadat vorige week een grote hoe veelheid bont, die afkomstig zou zijn van een in Duitsland gepleegde dief stal in de buurt van Eindhoven was gevonden, zijn nu ook twee mannen aangehouden, die ervan verdacht worden de (hoofd)daders van deze roof te zijn. In de loop van de werden gisteren twee jonge Ameri kaanse militairen in de kraag ge grepen, die na een kort verhoor door de Eindhovense politie volledige be kentenis hebben afgelegd. Een van de beide militairen were in een hotel in Amsterdam gearres teerd, terwijl de tweede op een Ame rikaanse basis in Zuid-Duitsland tegen de lamp liep. Beide militairen, van wit de namen in verband met hun statione ring op een geheime basis in Duitsland niet bekend zijn gemaakt, zijn daarna onmiddellijk naar de Lichtstad overge bracht om daar aan de tand te worden gevoeld. De bontmantels (honderd stuks met een totale waarde van ongeveer f46.000) werden enige tyd geleden uit een Ame rikaanse legeropslagplaats ontvreemd. Naar de Eindhovense politie gister middag meedeelde, heeft zij vorige week een kostbare partij bontmantels in beslag -genomen ln het stadsdeel Woen- In één oogopslag l par- Perzië krijgt weer i lement (pag. 5). Kansen voor Verwoerds plan met Britse protectoraten (pag. 5). Britse TUC weigert loon matiging pag. 5). Geen warme maaltijden meer op (vrije) zaterdag (pag. 2). Arbeid van gehuwde vrouw nog niet geaccepteerd (pag. 2). Ned. Kankerinstituut be staat 50 jaar (pag. 9). Politie treedt strenger op bij zebra's (pag. 7). DAF veel beter en goed koper (pag. 7). Europa rouwt om Schuman (pag. 5). Een dertienjarige Utrechtse scholier, Hendrikus Dirk de Klein, is vanmorgen bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. De jongen keek om, toen hij op zijn fiets de Leidseveertunnel in Utrecht uitkwam en begon te slingeren. Hij bleef hangen aan de laadbak van een vracht auto en viel, waarna hij onder het rech- terachterwiel van de auto terechtkwam. TVTADAT gisteren in Birmingham de eerste negerkinderen zijn ingeschre- ven, hetgeen zonder incidenten plaats vond, zijn er tegen de avond hevige onlusten uitgebroken na een aanslag op een woning van een neger leider, waarbij een 21-jarige jongeman werd gedood. Tenminste acht men- werden gewond. Een opgewonden menigte snelde de straat op, nadat een hevige ex plosie vele ruiten had doen sneuve len. Het bleek dat men het weer had gemunt op de negerleider Arthur Shores, op wie enkele weken gele den ook al een aanslag was gepleegd. De woning van de neger, die zelf, evenals zijn vrouw en dochter onge deerd bleven, liep betrekkelijk wei nig schade op. De ontploffing is waarschijnlijk veroorzaakt door een lading dynamiet die op enkele meters van het huis was geplaatst. Voor de negers was dit echter de druppel di de emmer deed overlopen. Woedende groepen kleurlingen beko gelden de op volle sterkte uitgerukte politie met stenen. Er werden vele waarschuwingsschoten gelost, terwijl ook de kleurlingenleiders de mensen opriepen naar huis te gaan. Pogingen van de politie de betrokken wijk af te zetten mislukten evenwel. Rustig In de vroege ochtend leek het in Bir mingham allemaal volkomen rustig te zullen blijven toen de eerste leerlingen naar vroeger slechts voor blanken toe gankelijke scholen gingen om zich te laten inschrijven. Alleen een van de scholen, waar twee negerjongens zich lieten inschrijven, werd bewaakt door zes agenten De rust werd slechts ver stoord door een paar demonstranten, die borden meedroegen met het op schrift ..Houdt Alabama blank". De dag tevoren had gouverneur Wallaee. die zich hevig tegen de gelijkstelling heeft verzet, honderden leden van de staats politie naar de stad ontboden Gisteren was er echter geen politieman te zien in de straten van Birmingham, nadat de gemeenteraden en de federale auto riteiten de gouverneur hadden verzocht zich niet met de toelating van de ne gerkinderen te bemoeien. (Voor vervolg zie pag. 9) Op deze plek in het Zwitserse dorp Dürrenasch stortte gisteren een Caravelle van de Swissair neer. Onder de tachtig intittenden allen kwamen om het leven bij de geweldige explosie, die sommigen zelfs aan sabotage deed denken waren er 43 uit één gehucht, Humlikon. Er bleven 174 inwoners crver en daarvan zijn veertig wezen. Uit heel Zwitserland zijn aanbiedingen binegekomen van mensen die bereid zijn voor deze kindéren te zorgen. Tweeëntwintig echtparen keren in hun dorpje terug De Amsterdamse politie heeft gis ternacht op het huurkamertje van de in Amsterdam werkende Italiaanse lasser Fernando Tronconi (30 jaar) een enorme hoeveelheid gouden sie raden gevonden: gouden ringen, horloge-banden, kettingen en film camera's en horloges. De totale waarde wordt geschat op een kleine f 50.000. De Italiaan die reeds twee jaar in Am sterdam werkt, werd aangehouden ver dacht van een poging in te breken bij een radiozaak. Toen de politie een ver der onderzoek instelde, ontdekte men in de kamer in de Rustenburgerstraat een ware goudschat, keurig ingepakt in kof fers en dozen. Inmiddels heeft de Ita liaan, die goed bekend stond bij zijn werkgever, de N. D. S. M.. bekend dat een groot gedeelte van de buit afkom stig is van de diefstal bij een juweliers- zaak in de Roelof Hartstraat te Amster dam in begin maart van dit jaar. Toen verdween echter slechts voor een waar de van ruim f 25.000, zodat de politie concludeert dat de man nog veel meer op zijn kerfstof moet hebben. Hij heeft inmiddels ook toegegeven zo'n twintig auto-inbraken in Amsterdam te hebben gepleegd. De politie noemt het opvallend dat alle gevonden sieraden van een bijzonder goede kwaliteit zijn. „Schijnbaar met zorg uitgekozen. Waarschijnlijk had Fer nando er ook wel een beetje verstand van, want zijn familie in Como heeft een (Van onze sociaal-economische redactie) TTET bestuur van het Produktschap voor Aardappelen heeft in zijn gis- termiddag gehouden vergadering unaniem uitgesproken, dat op de kortst mogelijke termijn moet worden overgegaan tot subsidiëring van de export van consumptie-aardappelen naar landen buiten de E.E.G. om te voorkomen dat onze piepers door België en Frankrijk van de afzet markten in deze landen worden verdrongen. De gewenste exportsubsidie zou f 4 per 100 kg aardappelen moeten bedragen, die gedurende een pe riode van twee maanden gegeven zou moeten worden. Daarmee zou dan maximaal drie miljoen gulden gemoeid zijn, welk bedrag volgens het pro duktschap door de overheid zou moeten worden gevoteerd. De situatie ten aanzien van de aard appeloogst en de -afzet ziet er vr(j som ber uit, zo bleek in de vergadering van het schap. Sommige bestuursleden spra ken zelfs van een „ernstige toestand". In de eerste plaats is daar het slechte weer. Verder wordt de Nederlandse aardappel- handel bedreigd met een Duitse invoer- stop, omdat onze oosterburen overwegen een minimumprijs in te stellen, evenals onlangs met o.m. de komkommers het geval was. De moeilijkheden worden nog vergroot door de maatregelen, die België en Frankrijk hebben genomen om de export van consumptie-aardappelen naar derde landen te stimuleren. Gevaarlijke dumping Frankrijk geeft sinds enige maanden een exportsubsidie, die voor de periode van 15 augustus tot 30 september ƒ3,65 per 100 kg bedraagt. België heeft van eind juli tot 19 augustus op door exporteurs voorgelegde buitenlandse biedingen een subsidie van ca. 3,70 per 100 kg toegezegd. Hiervoor komt 52 min kg consumptie-aardappelen in aanmer king, waarvan de afzet ook in de komen de maandan nog doorloopt Het gevolg van deze maatregelen ls, dat de buiten-Europese markten, die door onze exporteurs in de loop van tientallen jaren zijn opgebouwd en waar op Nederland tot voor kort een over heersende positie innam, thans hoofd zakelijk voorzien worden met Belgische en Franse aardappelen. In enkele (verre) landen zijn onze piepers reeds geheel van de markt verdrongen. De door België en Frankrijk toege paste dumping wordt door het produkt schap vooral gevaarlijk geacht voor de toekomst, omdat een eenmaal verloren markt dikwijls moeilijk te heroveren blijkt Minister wil afwachten Op advies van zijn Commissie Markt regeling heeft het Produktschap voor Aardappelen inmiddels een brief gericht aan de minister van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, waarin werd voorgesteld als tegen maatregel eveneens over te gaan tot het verlenen van exportsubsidie en wel van ƒ4,per 100 kg voor de duur van twee maanden. Het produkt schap toonde zich. onder voorbehoud van de bestuursgoedkeuring, bereid de helft van de daaraan verbonden kosten voor eigen rekening te nemen (ten laste van het Consumptie Egalisatiefonds), doch het bestuur bleek het hiermee niet eens te zijn. Unaniem werd uitgesproken, dat de subsidie geheel ten laste van de Zo staat de tarwe, afgesneden, maar nog niet geoogst, op vele doorgeweekte Nederlandse ak kers. Aan dc Aren hebben zich nieuwe tarweplantjes gevormd, welke in vele gevallen de rijpe korrels in de aren waardeloos hebben gemaakt en in het gun stigste geval de waarde van het produkt aanzienlijk hebben ver minderd. Deze foto werd gemaald in de Haarlemmermeer. juwelierszaak", aldus de politie. Zelf is de verdachte uit Bergamo afkomstig. Hij is juist teruggekeerd van een bezoek aan zijn vaderland. Gevreesd wordt dat een gedeelte van de buit al over onze grens is verdwenen. De politie weet nog niet of de man ook in Italië al met de justitie in aanraking is geweest. In het zeer ordelijke kamertje dat Fer nando bewoonde, is ook een spaarbank boekje aangetroffen met een tegoed van enkele duizenden guldens. Een van de grootste moeilijkheden bij het verhoren van de Italiaan is, dat hij bij lange na niet meer weet van welke diefstallen alles afkomstig is. BEZOEK onze HUISHOUD- en VERWARMINGSSHOW in DEN BURCHT - Nieuwstraat Geopend van 1022 uur. ZWART HOOIGRACHT 18 LEIDEN rijkskas zou moeten komen, evenals in België en Frankrijk geschiedt. (Het Landbouwschap is dezelfde mening toe gedaan). De voorzitter van het schap, de heer C. H. J. van Beukering, deelde mee van de minister te hebben vernomen dat deze op dit moment nog niet voelt voor sub sidiëring van de aardappelexporten, om dat de marktsituatie daarvoor z.i. thans nog te onoverzichtelijk is, ook m.b.t. de eigen binnenlandse voorziening. Het schapsbestuur deelde dit standpunt van de minister niet Besloten werd de Commissie Marktregeling op te dragen met spoed een onderhoud met de be windsman aan te vragen. Vlieger omgekomen bij ongeluk met Starfighter Vanochtend tegen kwart voor elf is een Lockheed fl04g Starfighter van de basis Twenthe van de Koninklijke luchtmacht verongelukt. De bestuui-der van het toestel heeft het vlieguig met de schietstoel verilaen en is omgeko men. Het vliegtuig is ongeveer een kilo meter ten noorden van Losser neerge komen. Het is ruim een half jaar geleden dat de luchtmacht de eerste Starfighter in gebruik nam. De vliegtuigen werden ge stationeerd op de basis Twenthe. Dit ongeluk is het eerste met een vliegtuig van dit nieuwe type bij de luchtmacht. Een paar maanden geleden deed zich bij het invliegen van een Starfighter een ongeluk voor toen de invlieger genoodzaakt was zijn toestel een buiklanding te laten maken op Schiphol. De luchtmachtvoorlichtings dienst heeft om twaalf uur medegedeeld dat de bestuurder van de Starfighter om het leven is gekomen. He ongeluk is gebeurd, zo deelt de Luchtmachtvoorlichtingsdienst verder mede, in de laatste fase van de landings manoeuvre op de basis Twenthe. Bij het indraaien voor de landing op de baan heeft de Starfighter een motor storing gekergen. De vlieger van het toestel heeft de schietstoel in werking gesteld en het vliegtuig daamede verla ten. Hij heeft evenwel het ongeluk niet ovrleefd. Omstreeks kwart over elf van ochtend is tussen Winterswijk en Aalten een goederentrein ingereden op een groep spoorwegarbeiders. Er zijn twee doden en een gewonde ge vallen. Het treinverkeer tussen Rotterdam en Gouda is gistermiddag drie kwartier ge stagneerd geweest als gevolg van het klem raken van een drijvende bok. Het gevaarte kwam bij het passeren van de Gouwebrug even buiten Gouda vast te zitten, waardoor de brug niet meer kon worden neergelaten. Nadat de bok met vereende krachten was verwijderd, kon de brug weer in zijn oorspronkelijke stand worden gebracht. Even later da verde de eerste trein voorbij. Commentaren TN het eerste kwartaal van dit Jaar leek het wel, of de vaart bij de levensverzekeringsmaatschap pijen eruit was. In vergelijking met het eerste kwartaal van vorig jaar nam de produktie, dat is het afslui ten van nieuwe polissen, slechts met 1 pet toe. Dat was echter de rust om in het tweede kwartaal een pro- duktiesprong van 9 pet te kunnen nemen. Eind juni van dit jaar kon daardoor afgesloten worden met een totale produktie van ƒ3.402 miljoen in het eerste halfjaar. Maar niet alleen de produktie ls ge stegen, uit de nieuwste cijfers van de voorlichtingscommissie uit het levensverzekeringsbedrijf blijkt bo vendien dat het bedrag aan betaalde premies en koopsommen (voor lijf rente o.a.) verder is opgelopen. Bij elkaar werd door particulieren en bedrijfsleven in het eerste halfjaar van dit jaar 617 miljoen betaald; in de eerste helft van 1962 was dit 574 miljoen. Is dit bedrag op zichzelf veel? Ter vergelijking kunnen wij opgeven, dat bij de gezamenlijke spaarban ken in de eerste helft van dit jaar 765 miljoen netto aan besparingen binnen kwam. De levens verzeke ringsbedrijven komen dus niet slecht voor de dag. Nu ontvangen zij niet alleen geld, maar zij keren ook uit: wegens over lijden, wegens afloop van de verze kering en in de vorm van periodieke renten. Bij elkaar loopt dat nogal op. Zo stroomde er in de eerste helft van het jaar in totaal 185 miljoen naar de verzekerden. Er gaat dus een ononderbroken stroom geld naar de levensverze keringsmaatschappijen, maar hier vloeit ook weer een deel van te rug naar de verzekerden. Er vloeit echter meer geld naar onze volks huishouding terug. Telken jare ontvangen de maat schappijen meer geld dan zij moeten terugbetalen. Haar vermogen wordt dus steeds groter. Het is echter geld dat te zijner tijd aan de verzeker den moet worden terugbetaald. Zo lang dat niet het geval is, wordt het belegd. En dat betekent dus, dat de levensverzekeringsmaatschappijen de besparingen van de verzekerden weer doorgeven aan instellingen en bedrijven die geld nodig hebben. Eind juni van dit jaar blijkt de to tale beleggingsportefeuille de 10 miljard gulden gepasseerd te zijn. Dat is een enorm bedrag. Iets min der dan de helft (49,2 pet) van het ♦otaa! belegde bedrag (ƒ10.418 mil joen) bestond uit onderhandse le ningen, ten dele aan de overheid en ten dele aan instellingen en het bedrijfsleven verstrekt. Dit zegt nog niet zoveel. Duidelijker wordt het echter, ais wij weten dat de verzekeringsmaatschappijen de woningbouw in belangrijke mate helpen financieren. Van de leningen aan de overheid komt dat neer op ruwweg VA miljard gulden. Daar naast komt dan nog het bedrag aan uitstaande hypotheken (ƒ2,6 mil jard), voor een groot deel bestemd voor financiering van de woning bouw. En tot slot het bedrag aan vaste eigendommen ad 791 mil joen, dat voor het grootste deel uit woon- en winkelhuizen bestaat. TN ROBERT SCHUMAN, de wereld door de dood ontvallen, is een groot Europeaan heengegaan. Wat hij ons heeft nagelaten, was zijn vi sie, waaraan, bovendien, in de ge meenschap van kolen en staal, een belangrijk begin van uitvoering is gegeven. Het is de oorlog geweest die in aan zienlijke mate stimulerend heeft in gewerkt op de Europese gedachte. Toen de volken elkaar dreigden te verscheuren, juist toen rijpte het In zicht, hoe waanzinnig dit moest heten, hoe dit alleen het produkt kon zijn van een waanzinnig brein. Door mannen als Schuman hebben wij weer zicht gekregen op Europa en dank zij manhen als Schuman is Europa doende, hoe moeizaam ook. weer gezicht te krijgen. Er is ook voor ons reden, deze grote Europeaan eerbiedig te gedenken. was het het kleine en vriendelijke Zwitserland dat werd getroffen, een land waarmee wij in banden van sympathie verbonden zijn en dat zich van onze bijzondere deernis overtuigd mag weten. Waarom spreken luchtrampen ons zo aan? Zou het niet zijn om het onverhoedse ervan en vanwege dc omvang die zij zo spoedig hebben? Trots verheft de vogel zich in de lucht. Hij draagt een dierbare last aan mensenlevens kan men zich kostbaarder denken? Op reis zijn zij cn in hen leeft de verwachting. Dan de plotselinge val met de on voorstelbaar trieste gevolgen. De reis wordt afgebroken, zij bleek een levensreis. De blijdschap moet wij ken voor de smart, de verwachting van het vreugdevolle voor dc zeker heid van de dood. Ook als verre toeschouwer wordt men dan wel even stil. En men over weegt even hoe het staat met de be reidheid tot het eigen sterven. De zeventigjarige kantoorbediende M. Rokers is gisteravond met z(jn fiets in botsing gekomen met een tramwagen in Rotterdam. De man viel met zijn hoofd op de stoeprand en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1