mmu Volwassen Firato biedt aan „elck wat wils" RADIO - TELEVISIE - AUDIO Grootste tv- studio van Nederland Tweed en ruiten in j de wintermode Medewerkers van Briels j wellicht geen honorarium j Anderhalfmiljoenste kijker is in zicht Da Vinei 7 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 De Firato 1963 zal een groots op gezette tentoonstelling worden, die bijna het hele Amsterdamse RAI-ge- bouw behoeft. De nieuwste snufjes op het gebied van radio, televisie en audio (geluidstechniek) zullen van 13 tm. 22 september te pronk staan. De grootste tv-studio van Nederland is reeds in opbouw, teneinde het Ne derlandse publiek, dat tezamen reeds anderhalf miljoen televisie-toestel len bezit, een interessant en vooral boeiend kijkje achter de schermen te geven. Firato 1963 is de dertiende tentoon stelling in de Firatoreeks. In 1950 werd op een oppervlakte van slechts vijf honderd vierkante meter begonnen en het duurde tot 1959 voordat deze ruim te vertwintigdvoudigd was. Op 't ogen blik is voor de expositie 32.000 vier- ikante meter uitgetrokken, of wel bijna de hele oppervlakte van het RAI-com- plex. Bijna een-zesde deel hiervan zal door een televisie-studio worden opgeslokt, waaraan de NTS en de omroepverenigin gen hun naam hebben verbonden. In meer dan één opzicht is deze tv-studio een unicum. In de eerste plaats is de grootste televisie-studio, welke land tot dusver heeft gekend. Met speelruimte van twintig bij dertig meter worden alle in Bussum en Hilversum ge. bruikte studio's gemakkelijk en overtroffen. Dan is het zeker de enige studio deze omvang die voor een totale tijdsduur van slechts tien dagen is opgebouwd. Na de tentoonstelling verdwijnt het bouwsel weer in het niet omdat de volgende evenementen in het RAI-gebouw een meer permanent karakter onmogelijk maken. Het is ook de eerste maal dat het Ne derlandse publiek van zeer nabij kan zien hoe het in de tv-wereld nu eigenlijk toegaat. Ruimtegebrek is in Bussum en Hilversum altijd de doorslaggevende re den geweest waardoor studio's terra in cognita bleven voor de ongetwijfeld grote groepen belangstellende leken. Beeldbuismenu Het beeldbuismenu zal het publiek van a tot z worden opgediend. De repetitie, de regie, het decorwerk en eelfs de schmink-kamer alles en nog eens alles zal zijn te zien. Op een spe ciaal gebouwde tribune, die niet minder dan duizend personen kan bevatten, zul len, elke dag weer, vijf opnamen te vol gen zijn, waarvan sommige naar de huis kamers zullen worden uitgezonden. De Firato laat zien dat de technische Zomer '63: te nat te somber en te koud Het KNMI de analyse v Juni, juli en augustus, de „zomer maanden" hebben veel koud, somber en nat weer gebracht. Na 1959, het jaar met een bijzonder mooie, lange en droge zomer, zijn er uitsluitend slechte zomers geweest: in de laatste vier jaren was het tijdvak dat de drie zomermaanden beslaat, steeds kouder en somberder dan normaal en alleen in het vorige jaar aan de droge kant. Van de 92 dagen, die de zomer telt, waren er ditmaal 59 te koud, in De Bilt zijn dan ook slechts zeven zomerse dagen voorgekomen te gen negentien van deze warme dagen normaal. Augustus was de koudste van de drie zomermaanden. In De Bilt werden 513 uren zonne schijn geregistreerd: gemiddeld bedroeg het tekort, vergeleken met het normale aantal uren zonneschijn, één uur per dag Het was over het algemeen nog een weinig somberder dan in de zomer van het vorige jaar. De hoeveelheid neer slag was boven riormaal, vooral augustus was een bijzonder natte maand. Daaren tegen was juli aan de droge kant. In Limburg waren de hoeveelheden regen ever het algemeen minder groot dan elders, plaatselijk is de normale hae- veeiheid daar niet bereikt. Figaur-pnzzel Vul in: 1-2. schrijfkasten, 2-3. fort. h-4. iemand die aan lepra lijdt, 3-4. pro- Keet, 3-6. gemeente in N.-Brabant, 4-5. stilletjes. 5-6. voorwerp om te malen, f Bij juiste oplossing leest men in de Hikomrande hokjes de naam van een bluvierachtige vogel. OPLOSSING VORIGE PUZZLE. I 1. peer, 2. Erna. 3. Enos. 4. Rastatt,] 15. ader, 6. tere. 7. tremmer, 8. Mina i». enig. 10. rage. (Van onze speciale verslaggever) ontwikkeling de laatste jaren niet heeft stilgestaan. Er wordt een grotere keuze aan produkten geboden terwijl tevens opvalt dat het mogelijk is verbeterde produkten tegen gelijke of lagere prijzen te brengen. In de radioseotor moet gewezen den op wederom gerealiseerde kwalitei/ts. verbeteringen. Van veel gewicht hierbij is de recente introductie van FM-Stereo stereo-over-radioeen nieuwe mijl- paal in de geschiedenis van de radio. Bij de grammofoons valt vooral de verbetering in de weergave bij de elek- tro-grammofoons op. Dit zijn grammo foons met ingebouwde versterkers waar van het marktaandeel dit jaar al vijftig procent bedraagt. Bijzondere plaats De televisie-ontvangsttoestellen, po leert deze Firato, zijn gereed voor de ontvangst van het tweede programma. De bediening van de apparaten is de laatste jaren door automatisering be langrijk vereenvoudigd. De vormge ving kreeg veel aandacht, waaruit o. praktische afmetingen resulteerden. Op het vlak van de bandrecorder mag dan weinig revolutionairs te zien zijn, in vergelijking met het buitenland neemt dit apparaat in Nederland een bijzondere plaats in. Per hoofd van de bevolking ligt-het niveaü van bandrecorder-aanko pen in Nederland ruim vijftig procent hoger dan dat in de Verenigde Staten. Waarschijnlijk speelt hier het Nederland se volkskarakter een rol, anders gezegd: de bandrecorder appelleert aan de huise lijkheid van de Nederlander en zijn wijze van vrijetijdsbesteding. Velen hebben behoefte aan voorlichting over de principes en de toepasingsmoge- Mannen voorzichtig met de mode (Van onze moderedactrice) We dachten, dat we het gehad had den, die smalle pijpen bij de heren pantalons, maar kijk eens aan, op de achttiende herenmodebeurs in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw zijn ze er weer volop Oordeel zelf maar. Voor maat 50 mag de voetwijdte 42 tot 44 cm zijn en voor de „twintigers" zelfs 3840 cm. We leerden verder, dat het kostuum (al dan niet met vest) de nonchalante dracht van verschillende pantalon jasje gaart vervangen. Bij de keuze hert vest behoeven de heren niet bang te zijn voor wat fantasie. Zo werd bij een vaag geruit zandkleurig pak een zwart vest gedragen met een smalle ovale revers van pied de poules. De des sins van de kostuums zijn vrij rustig, veel kleine werkjes of zachte ruiten, waarbij een ietsje glimeffect toegestaan De knopen geven weer de kans een beetje op te vallen. Soms zijn zé van het materiaal van het pak, dan weer zijde of pure fantasie. De lengte het jasje is ongeveer 75 cm, zowel dubbelrijs als met één rij knopen geslo ten. De schouders zijn breed en vloeiend. De overjassen zijn overheersend spor tief. Veel raglanmodellen en een lengte variërend van 106 tot 96 cm. Veel tweed, zowel ruig als glad. Ergopzxenbarend lijkt ons de nieuwe mannenmode beslist niet of we moesten dat vinden in het „te- levisiepak", dat gemaakt was van glanzend zwart fluweel met lamee revers en zakopslaggen. Men drage er geen overhemd met das bij, maar zijden geknoopte sjaal. lijkheden der elektronica. Het bedrijfs leven trouwens ook want er bestaat een ontstellend tekort aan arbeidskrachten in deze sector Vandaa.r dat het Nederlands Radio Genootschap een groot voorlich tingscentrum zal laten zien, waarbij zo wel de industrie als de strijdkrachten, de PTT en de Nederlandse Radio Unie be trokken zijn. De principes van de elek tronica en de toepassingen ervan zullen op aanschouwelijke wijze gedemonstreerd worden. De presentatie Bedrijfselektronica ten slotte is een voortzetting van de voor malige .Stille Zaai", waar het grote pu bliek niet wordt toegelaten. Een en ander is bestemd voor ..mensen uit het vak", die op bepaalde punten nader geïnfor meerd wensen te worden. Aan de Firato 1963 wordt deelgenomen door bijna 150 standhouders. De samen stelling en omvang is zodanig dat zij representatief voor de branche kunnen worden genoemd. De geëxposeerde pro dukten zijn naar hun technische aard zeer gevarieerd. Alle landen, die naam hebben op het gebied van de elektronica zijn vertegenwoordigd. Ruiter overleden r na val van paard De 48-jarige J. Bonthuis uirt Middel- burg is op de Schonevalweg onder Veere van zijn paard geworpen en zeer ernstig gewond. In het ziekenhuis is hij later Avondtoilet om thuis te blijven (Van onze moderedactrice) TNPLAATS van met de traditionele ochtendtoiletten begon de show van Metz en Co, althans de selectie die de pers gisteren te zien kreeg, met avondtoiletten. Maar geen robes van zijde of kant. Behoorlijk dikke tweed en fluweel zijn de materialen voor deze combinaties van voetlange rok, blouse en eventueel tailleur jas je. Het moderne „avondtoilet" is niet om erin uit te gaan, maar om er heerlijk thuis mee bij de t.v. te zit ten of er gasten mee te ontvangen. Ook overdag is tweed bijzonder in trek, zowel voor japonnen als voor de bij passende negentiende mantel. De zoom van de mantel en rok hangen dan vlak boven elkaar, iets wat niet altijd ge slaagd kan heten. Veel japonnen had den hetzelfde effect, door een onder rok van hetzelfde materiaal, die ook te zien kwam bij de lange splitten. Bijzonder fraai waren de robes man- teaux, op de rug geheel doorgeknoopt en soepel de lijn van het figuur vol gend. Een verlaagde taille was ken merkend voor het voorpand. Op deze japonnen kan een brede opstaande col gedragen worden van langharig bont. Veel lange mouwen met manchet, maar ook de zevenachtste mouw, soms met een ondermouw, die er weer even onderuit komt. Ruiten zijn gewild, zowel voor tailleurs en mantels als voor de complets, waarbij mantelvoering en japon dan van hetzelfde materiaal zijn. De long torso overheerste, maar een enkele soepele japon had de blousende rug met diepe plooi en de taille op de normale plaats. Kermisbedrijf door brand verwoest Drie grote vrachtauto's en twee aan hangwagens, waarin de autoscooter van de kermisexploitant D. Sipkema, gisteren Nijmegen naar Leiderdorp zou wor den vervoerd, zijn vannacht bi. een brand verloren gegaan. De heer Sipkema had met zijn autoscooter op het terrein van de Europese landelijke markt op het Goffert- complex gestaan. In het holst van de nacht schrok hij in zijn kampeerwagen wakker van het geknetter der vlammen. Bijzonder mooi waren de driekwart po plin regenmantels, gevoerd en de re vers belegd met bont. Natuurlijk gaat men met zoiets niet op de fiets zitten, uitonden."*Dit bitlö^rf een actueel het is een mantel om de regen i~ - auto te beleven! Duits le programma Zwakke avonden worden herzien De Westduitse omroepen gaan de concurrentie van het tweede programma voelen en schenken daarom aandacht aan verbetering van zwakke televisie avonden. Dat zijn met name de maan dag- en de vrijdagavond. In een vergadering van de ARD (het overkoepelend orgaan van de gezamen lijke omroepen) hebben de intendanten van de elf organisaties besloten, deze twee avonden in het komende seizoen boeiender te maken door het vertonen van speurdersfilms en amusements shows. Tot nu toe waren dit de avonden voor wat meer uitgebreid nieuws, een speel film (uiteraard geen nieuwe!), herhalin gen van tv.-spelen, sport, enz. Lang zamerhand zijn de omroepen, die geza menlijk het avondprogramma op het eerste net verzorgen (door beurt om beurt een programma-onderdeel uit te zenden) er aan gewend geraakt op maandag- en vrijdagavond het een en ander weg te stoppen. Zulks tot toe nemende ontevredenheid van de kijkers. Dat deze programma's nu wat opge fleurd worden, is niet overbodig. Televisieplannen van de NCRV Als alles volgens plan verloopt, zal de NCRV-televisie op donderdag 19 september de Engelse vertoning van „Hedda Gabler" op het scherm brengen. Er is vele maanden lang onderhandeld over de rechten van het stuk, dat de NTS oorspronkelijk had willen claimen. Dit is niet doorgegaan, maar nu hoopt de NCRV de produktie, waarin Ingrid Bergman de hoofdrol speelt, te kunnen uitzenden. Op zaterdag 5 oktober a.s. denkt de NCRV de Amerikaanse Montreux-in- zending „It's a square world" als avond amusement te kunnen presenteren. Ook al zo'n programma, dat moeilijk is te krijgen. Als zaterdagavondamusement in het komende seizoen wil de NCRV zes programma's van Jaap van de Merwe Wat dwaas waren de zandkleurige jeugdige japonnen van wollen jersey. De zakjes zaten.... op het zitvlak en een had zelfs ronde lappen op de el- deboog gezet. Er behoren geruite knie kousen bij gedragen te worden! De mantels zijn meestal vrij recht var rug met een lichte vloeiende lijn aar de voorzijde. Opvallend veel knoop- garneringen. Simmige mantels den tot de zoom met kleine knopen gesloten. Veel combinaties van grijs-bruin-zwart, tinten groen tot brons en zwart geklede jurkjes. baret te worden, met liedjes ches, waaraan telkens andere artiesten meewerken. Jaap van de Merwe en Jaap Molenaar zullen de teksten schry- Bij een verkeersongeluk op rijksweg 13 is gisteren de 60-jarige mevrouw M. C. Kossman van der Hoop uit Rotterdam om het leven gekomen. Haar auto werd j ingehaald door een personenwagen. Tij- j dens de inhaalmanoeuvre kwamen ze met elkaar in botsing, tengevolge waarvan haar auto tegen een lichtmast reed. Beide j voertuigen werden zwaar beschadigd. De bestuurder van de inhalende auto liep lichte verwondingen op. Verlangt zelf deel onkosten f 30.000) j (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de stichting „Vie ring 150 jaar koninkrijk" heeft be kendgemaakt, dat de begroting voor alle evenementen in en buiten het Goffertstadion in Nijmegen in eer ste aanleg op f 355.000.bedroeg, bedrag dat later in verband met de gewijzigde opzet is opgelopen tot f 456.000.Het bestuur kon nog niet meedelen hoe de financiële stand van zaken is, omdat de daar toe benodigde gegevens nog niet be schikbaar zijn. Er wordt op het ogenblik een uitgebreid accountants onderzoek ingesteld. Duidelijk is echter wel dat het zeer twijfelachtig is of de medewerkers van Carel Briels hun honorarium zul len ontvangen. Slechts zijn naaste me dewerkers hebben een „voorschot" van 20 procent ontvangen, maar het ziet er niet naar uit dat dit nog zal kunnen worden aangevuld. Briels zelf heeft van zijn honorarium; (f 50.000.afgezien, maar zou wel een gedeelte van zijn onkosten (f 30.000. willen ontvangen. De moeilijkheden van de laatste we- ken hebben er toe geleid dat Briels en het stichtingsbestuur slechts contact onderhouden via hun advocaten. Inmiddels is een-tipje opgelicht van de sluier van geheimzinnigheid over het garantiefonds. Het Nijmeegse zakenleven blijkt 80.000 gulden in Briels avontuur te hebben gestoken. Volgens Briels bere- keningen zouden door kaartverkoop en pachtgeld ongeveer 270.000 gulden bin- nenkomen. Van de 120.000 verwachte toeschouwers kwamen er eohter nog geen 5000 op het tuinfeest, terwijl Briel3 zelf beweerd had al 90.000 kaarten te hebben verkoóht. Een arts uit Nijmegen die reeds een aanklacht wegens mishandeling had in- gediend tegen de heer Briels. heeft thans zijn advocaat opgedragen ook een civiele procedure tegen de Waterloo-organisator te beginnen wegens belediging. De arts acht zich in zijn eer en goede naam be- ledigd door uitlatingen van de heer Briels. dat hij de arts had geslagen „na- dat deze zijn vrouw had beledigd". Vol- gens de arts heeft h(J mevrouw Briels nauwelijks gezien. Na twaalf jaar televisie: 13 „Dat js ook een manier om de zaak te bekij ken", meende Marius Rappaport droog. „Nee, beste kind", zei Anne Tergaard een paar uur later tegen haar huishoudster, „alsje blieft geen taxi. Het is zo'n prachtige avond, laat ik daar maar zoveel mogelijk van profite ren. Voor we het weten, zitten we weer in de winter". Juffrouw Tine gaf, al was het dan met een zeker voorbehoud in haar toon, toe, dat het dit jaar werkelijk een prachtige herfst was. „Maar terug neemt u een taxi mevrouw. Als die auto dan tenminste nog niet klaar is. Ze weten daar in die garage van Post ook niet meer van opschieten. Vroeger had je je wagen dezelfde dag nog terug, maar nu mag je blij zijn, als ze er na drie dagen mee aankomen". „Ze zullen wel gebrek aan personeel hebben zoals overal", meende Anne Tergaard. „Laat Floris maar geen moeite doen de auto vanavond nog te krijgen. Dat kost hem zijn vrye avond maar". Juffrouw Tine mompelde, dat Floris vrije avonden genoeg had. En vrije dagen ook. Als het wat kon, reed mevrouw altijd zelf. Iets, dat veel te vermoeiend voor mevrouw was met dat drukke verkeer. Maar als iemand niet verstandig wou zijn Ze mopperde nog steeds door toen de lift al op weg was naar beneden. „Neen", zei ze weer, een paar uur later, toen haar gastheer voorstelde een taxi te bellen. „Kom nu, Frans, voor dat kippeëindje? Wees toch wijzer. Kijk eens, wat een prachtige maan. Het zou zonde zijn daar niet van te genieten." Langzaam liep ze door de milde nazomer nacht. Een ronde zilveren maan hing aan de hemel, de grillige kartellijn van de gevels stak donker af tegen de lichte lucht, waarin een paar wolken statig klommen tegen de horizon. De wind werd wat sterker en Anne Tergaard be dacht met een lichte weemoed, hoe dit wel eens de laatste mooie avond kon zijn voor lange tijd. De straten waren leeg. De stappen van een en kele verlate voetganger weergalmden onnatuur lijk luid in de stilte, een auto zoefde voorbij. Ze De verdwenen door MARTIN MONS verwonderde zich erover, dat zo weinigen profi teerden van deze toegift op de zomer. De mees te mensen schenen niet te weten, dat alleen een zo laat uur de mogelijkheid bood van een rustig, ongestoord flaneren, een zich kalm laten gaan op zijn gedachten, niet telkens weer afgeleid door de gevaren van een rusteloos voortjakke rend verkeer. Uit de zwarte schaduw van de Bijenkorf maakte zich een tengere figuur los en rende recht op haar toe. Onwillekeurig hief ze beschermend haar tas op en voelde een stoot, die haar byna het evenwicht deed verliezen. Toen ze zich had hersteld, was de man al uit het gezicht verdwenen, ze hoorde alleen nog zijn in de verte wegstervende voetstappen. „Wat een lomperd", zei ze verontwaardigd en vervolgde haar weg. Een troepje rezigers van een late trein kwam haar achterop. Het geluid van hun stemmen gaf haar een gevoel van vei ligheid, dat haar opeens scherp deed beseffen, hoe de botsing met de man bij de Bijenkorf haar uit haar evenwicht had gebracht. Ze be trapte zich erop vurig te hopen, dat ze dezelfde kant op moesten en het was haar een pak van het hart dat drie van hen tot de brug van de Heerengracht haar weg volgden. „Mevrouw", zei juffrouw Tine, „wat ziet u bleek. Dat komt ervan, zo'n eind lopen in die kille nachtlucht. Het weer lijkt wel mooi, maar we hebben nu toch al bijna oktober. In de herfst moet een mens oppassen met mooi weer. Mooi herfstweer is bedriegelijk. U moest nu maar da- delijk naar bed gaan, dan breng ik u zo iets warms te drinken. Uw bed is lekker warm, ik heb de deken om half elf ingeschakeld". „Dank je, Tine, ik geloof, dat ik het maar doen zal". Ze had niet de minste lust tot praten over wat haar was gepasseerd, omdat zij haar reacties alleen maar kinderachtig vond. Een man of een opgeschoten jongen was in zijn haast tegen haar opgebotst. Was dat iets om zich van streek over te maken? De vlegel was blindelings voortgehold en had niet opgelet, waar hij liep. Zoiets kwam honderd maal voor, een kleinigheid. En daar maakte zij, de kalme even- wichtige Anne Tergaard zich nu druk over. Het was eenvoudig belachelijk. Nu ja, ze wou er niet langer aan denken. Maar de volgende morgen werd de onaangena- me, maar in haar ogen tot nu toe onbeduiden- Z de episode op een schokkende manier weer onder haar aandacht gebracht door juffrouw Tine. „Mevrouw, wat is er toch met uw tas ge- beurd? U heeft toch geen ongeluk gehad? Waar- om heeft u mij dan gisteravond niets gezegd? Z Nu begrijp ik, waarom u zo doodsbleek zag". „Mijn tas? Een ongeluk? Maar waar heb je het toch over. Tine? Ik begrijp er niets van. Z Een ongeluk heb ik helemaal niet gehad. Hoe kom je daar nu toch bij?" Anne Tergaard keek verbaasd naar haar huis- houdster, die in de deuropening stond en zwij- gend de grote tas van lichtgrijs leer in de hoog- te hield. „Neen", riep ze luid en hief haar hand afwe- rend op, zoals ze gisteravond die tas had opge- l heven. Want op het lichte leer vertoonde zich, scherp omlynd, de afdruk van een bloedige handpalm. „Neen", herhaalde ze op een toon, waarin on- geloof en afgrijzen om de voorrang streden. Maar dan hernam het nuchtere verstand zyn rechten. (Wordt vervolgd) Juist tien jaren heeft Nederland er over gedaan om een miljoen te- levisietoestelbezitters te krijgen en waarschijnlijk zal het nog niet helemaal twee jaar later zijn, als straks de anderhalfmiljoenste wordt geregistreerd. De PTT neemt aan, dat dit in oktober het geval zal zijn. Dat is toch wel een heel snelle ont wikkeling in de laatste jaren. Die be wijst, dat het televisietoestel langza merhand „gemeengoed" wordt en dat men niet meer kan spreken van „be paalde lagen van de bevolking die zich voor televisie interesseren". Gaan we de historie even in het kort na, dan moeiten we eraan herinneren dat op 31 december 1951, toen de Ne derlandse televisie drie maanden oud was, er ongeveer 500 ontvangtoestel len in het land werkten. Vier jaar la ter, in 1955, waren dat er ongeveer 30.000, maar het werd pas 30 april 1956, toen men tot een juiste telling kon komen. Op die datum kwam men tot ruim 55.000. In 1957 bereikten men de 100.000 in 1959 overschreed men het half mil joen en op 14 november 1961 was het de familie Milius in Deventer, die het miljoenste ontvangtoestel aangaf. Met de regelmaat van een klok is de verkoop van televisietoestellen voort gegaan, want nu, juist twee jaar later, hoopt men de anderhalfmiljoenste „kijker" d.w.z. toestelbezitter te kunnen inschrijven. Geen plannen Aangezien het nu net september ls, heeft men bij de NTS, zoals wi) van daag op onze vraag daarnaar verna men, nog geen plannen om dat ander half miljoen te vieren. „WU zijn voor lopig helemaal in beslag genomen door de Firato". werd ons gezegd. „Maar het ls nog lang geen oktober". Nu is dat iets verontrustends en be paald geen bewijs van laksheid bij de NTS, want ten eerste is anderhalf mil joen niet zo'n extra mijlpaal en ten tweede behoeft zo'n kleine viering geen maand van tevoren te worden ge pland. We zullen dus maar even af wachten. Dat er ondertussen verheugenis be staat over de gestadige groei van het Nederlandse kijkersdom, behoeft geen betoog. Deze groei getuigt van toene mende belangstelling voor het jongste communicatiemedium en dat stemt tot voldoening voor degenen, die samen aan het grote televisiebedrijf werken. Het is wonderlijk gegaan met die belangstelling. In de allereerste tijd was het een bewijs van luxe, wanneer men zich een apparaat kon aanschaf fen. Wie tegen de kosten opzag of de ze eenvoudig niet kon lijden, camou fleerde dat nogal eens door op te ken „dat het allemaal toch niks was". TF elvaa rts beivijs Langzamerhand echter werd het be zit van een kijkkastje een soort- wel- vaartsbewys. Toen werd het voorna melijk het eenvoudige gezin, dat alle zeilen bijzette, om zich een toestel te kunnen veroveren. Dat dit gewoonlijk wonderwel lukte, werd ook In de hand gewerkt door gemakkelijke betalingsvoorwaarden die ka lm-aan werden Ingevoerd. Toch ls daar van ln Nederland relatief vrij weinig gebruik gemaakt, zoals men ons van de zijde der handelaren verzekert Veeleer spaarde men eerst het verels- te bedrag bjj elkaar en meende dan. dat contante betaling wel beloond zou worden met een gratis antenne of an dere voordeeltjes. Nog maar enkele jaren geleden ont stond zo de situatie, dat het intellec tuele gezin minder in het bezit van een televisieapparaat was dan het arbei dersgezin. Hiervan is nu veel minder sprake. De televisie doet op dezelfde wijze in trede in alle gezinnen als eenmaal het de radio heeft gedaan en aangenomen wordt, dat deze opmars zich zal vol trekken, totdat het begrip „wel of niet televisie" geen vraagpunt meer is. evenmin als dat nu nog geldt voor de radio. Beletselen Beletselen voor het aanschaffen van een televisietoestel bestaan er echter ook nu nog wel. Nederland kent een bevolkingsgroep, die volgens religieus principe bezwaar heeft tegen televisie. Voorts acht men dikwijls in gezinnen met schoolgaande jeugd de aanwezig heid van een apparaat een gevaar voor het huiswerk en voor voldoende nacht rust. En natuurlijk blijft er een groep, die eenvoudig niet houdt van het veel kijken omdat het voor andere dingen nuttige tijd kost. terwijl weer anderen liet kijken op zichzelf niet appreciëren. Niettemin blijft de Centrale Afde ling Marktanalyse en Prognose van de PTT rekenen met een voortgaande ont wikkeling van de televisiebelangstel ling. Het blijkt achteraf, dat men zich in 1961. toen de miljoenste kijker werd geregistreerd, niet heeft vergist in de verwachting, ja zelfs de tijd nog wat ruim heeft genomen. keling van de televisie zelf. hoe het tweede net gaat werken en in hoever re een twéede prograi^rfca de belang stelling zal vergroten. Speculeren op de toekomst is altijd moeilijk, hoewel het tijdsverloop tus sen miljoen en anderhalf miljoen toch keurig is geschat. Daarom zullen we niet te ver op de dingen vooruitlopen, maar eerst eens uitkijken naar de datum waarop de al in zicht zijnde mijlpaal wordt bereikt. Vanavond Taptoe met jubilerend spookpeloton Der traditie getrouw zullen wij van avond een televisiereportage zien van de Taptoe Delft, dit jaar verzorgd door de N.T.S. Zeventig minuten lang, van 9 tot 10.10 uur, zullen wij kunnen kij ken naar een belangwekkend gedeelte van het programma dat deze Tiende Taptoe biedt. Begonnen wordt met De bevrijding van 1813 (het programma staat immers in het teken van 150 jaar Koninkrijk); om 9.38 gaan zeven tamboerkorpsen optreden en om 9.48 kunt U kijken naar de Koninklijke luchtmacht Hierbij zal natuurlijk niet ontbreken het wereldbefaamde „Spookpeloton". of, zoals het officieel heet: het Demon stratiepeloton van de Kon. Luchtmacht dat eveneens tien jaar bestaat, maar zich voortdurend heeft vernieuwd. Dit is juist een van de bijzondere kwaliteiten van het Spookpeloton, het wordt telkens weer uit nieuwe krach ten gevormd. De leden, twintig jaar oud en zes maanden ln dienst, voeren de ingewikkelde excercitiefiguren zón der commando, zonder aanwijzing, ge heel uit het hoofd uit, altijd weer een frappante en boeiende aangelegenheid Het peloton zal echter slechts een onderdeel vormen van de fraaie para des welke wij mogen verwachten op het scherm, en waarbij wij weer liet kleurenfestijn zullen moeten missen. Wie de Taptoe Delft al eerder op de buis zag, weet reeds dat men vanwege 19,00 Zwerftochten door Opera-tand (gr.) 20Ou Nws 20,23 Pro- menadeorkest en solist: klass. en moderne muziek 20 35 Logboek 1923 21.16 KonrtruG- ten: gev. muziek 22.00 Pianorecitalkla&s muziek 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten 23.00 Actualiteiten 19.25 Lichte i Strijkkwartet met altviool- klass. muziek 20.45 Geest, koorliederen (gr.) 21 16 Lim- 22,30 Nws 22 40 Mezzo-Sopraan en piano: Bedienen^ (^r.) 23.16 Lichte gr. ziek 23.5524.00 Nws. vanavond TELEVISIE: NTS: 19.30 Ir/t. agrarisch nieuws 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brand punt 20 45 Harten vijf, een kort film ver - slag over zieken op vakantie NTS: 21-00 150 jaar Koninkrijk 50 Jaar Kon. Lucht macht. reportage van een gedeelte van de tiende Taptoe Delft 22.10 Overname ven de Vlaamse Televisie: Onder één draad, een documentair programma over de (te spoorlijn Amsterdam- ".45 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA: 7 00 Nws 7.10 Ochtendgymn. 7 20 Soe strijdlied 7 23 Klaarwakker: lichte gr. muziek, reporta ges, med. en commentaren lOm 7.35 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nws en p«v strijdlied 8.18 Lichte g- praatje 9 00 Gymn. v derrie gr. muziek 9.35 Waterstanden'VPRO 9.40 Morgenwijding 9 55 Inzicht en uit zicht, lezing. VARA; 10.00 Klass. gr. mu ziek 10.20 v. d vrouw 11.00 Lichte orkest muziek (gr 11.30 Vocaal ensemble met orgelbegeleiding (opn.) 12,00 Adamse Po- - alle landen, vraaggesprek 16 10 v. d jeugd 17 00 Dix ielandmuzlek 17 30 Tea Lingsagenda 1735 Musettc-ermem 17.50 RegeringsultizcndtngGeven en ne men. Tips van en voor weggebruiken; Veibgheidsgordels in auto's 18.00 Nwscn commentaar 18.20 Politiek vraaggesprek - V.V.D 18.30 Metropolc-orkest. II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws en - - Dagopening 7.20 8.55 Kook- 9.10 Mo. koor (gr.)- a 9 35 Lichte Sneller -Tfuaiek 9.40 v. d Vrouw 10 10 Klass. gr. muziek 10.15 Morgendienst 10.45 Geest, liederen 11.10 Radiophilharmo- nisch orkest: klas* muziek 12 00 Lichte gr, muziek 12.30 Med. t b.v. land- en tuin bouw 12.33 Licht orkest met zamgsollsto 12 53 Gr. muziek event, actualiteiten 13 00 Nwg 1(3.15 Licht ensemble: muziek uit de twintiger jaren 13.35 Hongaarse kamer muziek (gr.) 15.00 Gitaar-recital (gr): mo derne muziek 16.16 Knapenkoor (gr volksliederen 16.30 Viool cn h»*-n- muziek 15.50 Bljbelvcrtelling De toeneming van het aantal televi sietoestellen In Nederland is Iets snel ler gegaan dan men had geschat. In 1961 verwachtte deze afdeling dat de anderhalf miljoenste kijker ln decem ber 1963 zou worden Ingeschreven en het ziet er naar uit. dat dit twee maan den eerder zal gebeuren. De twee miljoenste meende men toen in begin 1966 te zullen begroeten, maar hoogstwaarschijnlijk zal dit nu al eind 1965 kunnen zijn. Overigens zal dit mede afhangen van de onrtwik- TELEVISIE; NTS: 17.00 De Verrekijker mt. Jeugdjournaal. VARA: 17 10— 17.4t Voor de kinderen VARA: 19-30 Licht lnfclr kwintet 19,50 Een film uit het aïap.atick archief. NTS; 20 00 Journaal. VARA: 20 2o Achter het nieuws 20.45 JordaanfeeUva l 1963 21,15 Gas in huls: Wat gaat Neder, tond doen met zijn nieuw ontdekte bo demrijkdom 7 21.55 Inspecteur Lcclert - Obsessie, TV-film NTS: 22.20—22.25 Jour-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7