DRUM Finnen zitten weer op rode spelden ■s s Russische minister in Helsinki STEEDS MEER MANNEN ROKEN HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! vormen Syrië en Irak economische unie Indiase leger was goed, generaals uitgezonderd Th eeft Êoafce \ij. HELP MET Hansaplast GRATIS UW RODE KRUIS sapiast Nieuwe richtlijnen voor bejaardenzorg Neerslaand bierschuim DINSDAG S SEPTEMBER 1063 Achtergrond van kabinetscrisis (Van een onzer redacteuren) TUINLAND zit op het ogenblik met «en kabinetscrisis, omdat het goede vrienden wil blijven met zijn machtigste na buur: de Sowjetunie. Men kent de situatie: De Finnen zijn in de tweede wereldoorlog vijan den van de Russen geweest en hebben hun samenwerking met Hitler-Duitsland duur moeten betalen. Wel hebben zij een vorm van onafhankelijkheid kunnen bewaren, daartoe in staat gesteld door een neutra liteitspolitiek, die ten onrechte deze naam heeft gekregen, Finland ls neutraal, maar dan op de manier, die men in Mos kou nodig oordeelt. Als het Kremlin ergens zijn veto uit spreekt, gaat het niet door. De Russen dwingen de Finnen vooral piet economische middelen, aan hun leiband te lopen. De Finse economie is ale gevolg van de ontwikkeling in de eerste Jaren na de tweede wereldoorlog Vrijwel volledig afgestemd op die van de Sowjetunie. Finland moest omvang rijke herstelbetalingen verrichten en was reeds uit dien hoofde geheel aangewe zen op de medewerking van de Russen, Wilde het niet geheel te gronde gaan. Ook onder Stalin heeft men de Finnen ontzien, vooral omdat men zich in Mos kou realiseerde, dat dit de beste wijze Was om invloed te kunnen uitoefenen op de Scandinavische landen, met name het •au neutraliteit gehechte Zweden. Niettemin was het aftreden in over eenstemming met een vorig jaar door de Boerenpartij genomen besluit betref fende het opnemen van de drie vak bondvertegenwoordigers, als concessie aan de Sowjetunie. Dit ondanks het feit, dat men ook zonder de stemmen van de communisten een meerderheid In het parlement zou hebben gehad. Bezoek President Urho Kekkonen, die opnieuw een ingewikkeld pro bleem moet oplossen. Realisme Deze Russische opzet is niet helemaal geslaagd, want Noorwegen en Denemar ken zijn toch hun eigen weg gegaan, vkoral toen zij zich aansloten bij de Na- vo (Noordatlantische verdragsorganisa tie). Maar Zweden handhaafde angst vallig zijn neutrale positie, al verwaar loosde het zijn bewapening niet en liet het er nooit twijfel over bestaan, hoe het over de houding van de Sowjet unie dacht Wat het belangrijkste voor da Sowjetunie was, gebeulde evenwel: Finland ging zich al spoedig realise ren, dat een zo nauw mogelijke samen werking met de Sowjetunie en een poli tiek gericht op het vermijden van span ningen tussen Moskou en Helsinki, de •nige manier was om de binnenlandse Onafhankelijkheid, die het steeds heeft genoten, te bewaren. Uitvloeisel De weg van de Finnen is echter niet over rozen gegaan. Soms moesten zij een houding aannemen van ,,tot hier toe en niet verder". De wereld hield dan de adem in, maar steeds slaagde dit moedige volk er in, de Russische leiders tot rede te brengen. De span ningen bleven echter voortduren, ook nadat Urho Kekkonen, die zijn land lan ge tijd als premier had gediend, tot pre sident van de Finse republiek was ge kozen. Kekkonen heeft er meer dan wie naar gestreefd, een politiek van goe de verstandhouding met de Sowjetunie te Een uitvloeisel daarvan is vorige week geweest, dat hij het ontslag van het kabinet Karjalainen heeft aanvaard, al leen maar omdat de drie ministers, die op aandringen van de Sowjetunie in het kabinet waren opgenomen, de aanleiding vormden tot het heen gaan van de mi nistersploeg. Het kabinet De drie ministers, die de uiterst link se vakorganisaties vertegenwoordigden, hadden bezwaren tegen de nieuwe prijs politiek van de meerderheid van het ka binet. Zij verzetten zich tegen het feit, dat de consument de prijsverhoging van graan zou moeten betalen. Het kabinet bestond uit vijf ministers van de Boe renpartij (waarvan Kekkonen zelf lid is), drie van de Nationale coalitiepartij, twee van de zgn. Zweedse volkspartij en drie van de linkse vakbonden. Op het ogenblik, dat de kabinetscri sis een feit werd, bevond zich de Rus sische minister van buitenlandse handel, Patolitsjef, in Helsinki,. Hij was er ter regeling van de omvang van het goe derenverkeer tussen beide landen voor het volgend jaar en tevens om voor bereidingen te treffen voor een nieuw handelsverdrag voor de periode van 1966-1970. Het laatste punt levert de no dige moeilijkheden op, daar men zich in Helsinki nog geen beeld kan vormen van de te verwachten ontwikkeling. Het grootste probleem wordt veroorzaakt door de voortdurende liberalisatie van de Finse invoer. Sinds de handelsbeperkingen In Fin land zijn opgeheven, valt het de Finse regering steeds moeilijker, de Invoer S5 uit de Sowjetunie op een peil te hou- Moeilijker Herhaaldelijk hebben de Russen de Finnen al aangemaand, hun aankopen in de Sowjetunie te vergroten en zij heb ben zelfs al de nodige aankoopkredie ten verleend. Nu zijn een aantal secto ren van de Finse economie (zoals de metaalindustrie) sterk van de Russische markt afhankelijk. Vorig jaar ging 65 pet. van de export van Finse metaal waren naar de Sowjetunie. Geheel af gezien van politieke overwegingen is Fin land dus reeds in een voor de West- europese verhoudingen zeer levendig han delsverkeer met de Sowjetunie geïnte resseerd. En sinds Finland deel uitmaakt vai de door Engeland als tegenhanger vai de EEG geformeerde Vrijhandelsasso ciatie, bevindt het zich tegenover Sowjetunie in een steeds moeilijker wor dende situatie. Staking legt Santos lam Brandweerlieden op trams - politie als doodgraver In de grote Braziliaanse koffiefaav^n Santos is gisteren een algem^..^ staking uitgebroken waardoor meer dan honderd schepen worden opge houden. De spoorweg van Santos naar Jundiai ligt stil en benzine en olie worden niet vervoerd. De staking is uitgeroepen door 40 vakbonden uit sympathie met zie kenhuispersoneel dat reeds een week staakt voor hoger loon. Havens, openbare diensten en de straten in de stad worden door sol daten bewaakt. De minister voor openlbare veiligheid van de staat Sao Pa-ulo, Lemos, heeft gezegd machinegeweren en tanks te zullen gebruiken wanneer het nodig blijkt ter handhaving van de orde. Maandag werden volgens radio Sao Paulo meer dan honderd arresta ties verriaht. De -politie heeft bevel vakbondsleiders te arresteren. In Santos worden de trams bestuurd door brandweerliedenpolitie agenten werken als doodgravers. De scholen zijn geöloten en het huisvuil wordt niet opgehaald. De gas-, licht-, waterleiders en rio- leringsbednjven worden gaande ge houden door kleine groepen perso neel, die door de staldngsleiding zijn toegestaan. In de staat Sao Pau lo zijn staatstroepen in staat var alarm geibracht voor het geval de staking zich uitbreidt. Samen ten strijde tegen Israël Syrië en Irak zijn gisteren overeengekomen zich te vereni gen in een volledige economische unie met gezamenlijke defensie commissies. Tevens beloven de ze twee Arabische buurlanden plechtig gezamenlijk de strijd te gen Israël te voeren. De Iraakse delegatie stond onder leiding van president Aref en de delegatie van de gastheer onder leiding van generaal Hafez, voorzitter van de nationale revolutionaire raad. Over de plannen om met Egypte zich weer te verenigen in een VAR wordt niets gezegd. Wel staat deze unie open voor alle andere Arabische revolutionai re landen, aldus het communiqué. Van sident Nasser zullen worden beëindigd. Tijdens zijn bezoek aan Cairo heeft pre sident Aref van Irak niet eenzelfde be lofte van Nasser kunnen loskrijgen. De twee landen zijn van mening dat de Arabische atmosfeer moet worden gezuiverd. Verder moeten er betere voorwaarden gevonden worden voor de gezamenlijke strijd tegen Israël. Van daar de instelling van militaire com missies ter coördinering van de defen sie. Irak en Syrië brachten hulde aan het „objectieve en oprechte stand punt ter ondersteuning van recht en vrede", dat de Sowjetunie huns in ziens in het jongste debat in de Vei ligheidsraad over de spanning aan de Syrisch-Israëlische grens heeft ingenomen Bij die gelegenheid verklaarde de Rus sische afgevaardigde zich tegenstander van een Amerikaans-Britse ontwerpre solutie, waarin de .moedwillige moord" op twee Israëlische boeren vorige maand Syrië wordt aangerekend. President Aref werd op het vliegveld van Damascus bij zijn vertrek storm achtig toegejuicht. Prinses Alexandra nog ernstig Italiaanse artsen vechten in een Venetiaans ziekenhuis nog steeds voor het leven van prinses Alexandra van Griekenland, de 42-jarige vrouw van ex-koning Peter van Zuid-Slavië, die er ernstig aan toe is, nadat zij zondag avond een grote hoeveelheid slaappil len had ingenomen. Ex-koning Peter, die gescheiden van ijn vrouw leeft, kwam gistermiddag uit Parijs aan. Hij bracht onmiddellijk een bezoek aan het ziekenhuis. Een woordvoeder van het ziekenhuis n gisteravond dat de prinses in de loop an de dag enigermate is vooruitgegaan, ïaar dat haar toestand nog „zeer ern stig" is. Zij ligt in een coma en krijgt voortdurend medische bijstand. Verband Het lijkt er op, dat de kabinetscri sis en de aanwezigheid van de Russi sche minister in Helsinki veel met el kaar te maken hebben. De Sowjetunie is er op uit, Finland nu al vast tot 1970 aan handen en voeten te binden om te voorkomen, dat het zijn handel met de niebcommunistische landen nog, meer gaat uitbreiden. En ook nu het de Finnen moeilijk vallen, aai door Moskou uitgeoefende druk te ont komen. Het enige wat Finland wellicht nog uit het vuur kan slepen is een wat voordeliger handelsverdrag, hetwelk het Finse volk in staat stelt, uit de nomische moeilijkheden te geraken, waarin het nu telkens weer terecht komt wanneer dc Sowjetunie dat nood zakelijk acht. Het parlementsgebouw tn Hel sinki, waarin de communisten een naar verhouding veel te belang rijke rol spelen. Rapport over oorlog met China Erhard ontvouwt plannen voor de toekomst De aangewezen opvolger van kanse lier Adenauer, prof. Lndwig Erhard, heeft in Bonn gepleit voor een loyaal samengaan van de Westduitse bondsre publiek met de westelijke geallieerden. Hij eiste tevens voortzetting van de po- litrefc van Europese integratie. Erhard zei dit voor het fractiebe stuur van de CDU. Hij sprak hier voor de eerste maal over zijn toekomstige plannen als kanselier. Erhard meent dat bij mogelijke af spraken tussen Oost en West de Duitse vraagstukken in het belang van de ge meenschappelijke westelijke politiek in aanmerking genomen moeten worden. De voornaamste punten voor zijn ko mende regeringswerk achtte hij de hulp aan de Duitse landbouw, een duidelijke sociale politiek en een begrotingspoli- tiek waarbii voorrang wordt gegeven aan nationale belangen en niet aan die van bepaalde groepen. Met deze verklaringen van Erhard is de voorbereiding begonnen van de re geringswisseling, die midden oktober zal geschieden. Dehler niet naar Chroesjtsjef Minister Gromlko van Rusland heeft ten overstaan van de vice-voorzitter van het Westduitse parlement Thomas Deh ler vastgehouden aan het Russische standpunt, dat een vredesverdrag met de beide Duitslanden afzonderlijk dient te worden gesloten. Dehler sprak twee uur met Gromiko in Moskou. Het was overigens voor de Duitser een geweldige teleurstelling dat hij pre mier Chroesjtsjef niet zal ontmoeten zoals aanvankelijk was afgesproken. Chroesjtsjef heeft hef te druk. Rus wil toch geen politiek asiel Oleg Malkof. een 27-jarige Russische academicus, heeft vorige week op het vliegveld van Athene asiel in Grieken land gevraagd omdat hij ontevreden was over de regering van zijn land. Giste ren ls hij echter weer op het Griekse ministerie van buitenlandse zaken ver schenen met de mededeling dat hij toch maar weer naar de Sowjetunie terug wilde. Hij was in gezelschap van een functionaris van de Russische ambassa de. Menons politiek veroordeeld De Indiase regering heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaken van de nederlagen tegen de Chinese communisten bij het „grensgeschil" aan de noordoos telijke grens. Vooral de generaals krijgen de schuld van de debacle. Deze conclusie geeft steun aan de kritiek van de oppositie op oud-minister van defensie Krisj- na Menon, die bij voorkeur in de hogere functies politieke mee- standers in plaats van goede mi litairen had benoemd. In het rapport dat door de nieuwe minister van defensie, Chavan, in het parlement werd besproken wordt er op gewezen dat de hogere legerleiding zich teveel had bemoeid met de takti- sche oorlogvoering in plaats van deze te laten aan de commandanten te Oe Thant stuurt Nigeriaan naar Portugal Secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties heeft besloten zidh in Portugal te laten vertegenwoordigen door een vertegenwoordiger van een der Afrikaanse landen, de groep die juist axt fel gekent is tegen de kolo niale politiek van premier Salaizar en de zijnen. Hij stuurt de Nigeriaan Anachree, een m de secretarissen van de Ver. Na ties. Het Portugese ministerie van bui tenlandse zaken stemt in met het be sluit van Oe Thant. Zoals bekend nodigde Portugal Thant enige dagen geleden uit een bezoek aan Portugal te brengen ter bespreking van kwesties die in de Veiligheidsraad bij het debat over de politiek van Portu gal tegenover Afrikaanse gebieden aan de orde zijn gekomen. In principe had Thant de uitnodiging aanvaard, maar door drukke werkzaamheden is hij ver hinderd New York te verlaten. Het Indiase leger moet meer gehard worden. Het leger had te kampen met chronisch tekort aan militaire uit rusting. Ook het wegennet stond een solide oorlogvoering in de weg. De wapens waren voldoende en een vergelijking met de Chinese viel ten voordele van de Indiase wapens uit. In het koude klimaat is het auto matische wapen evenwel van schatbare waarde. De Indiase militairen waren licha melijk geschikt voor een normale taakuitoefening, doch zij waren niet gewend aan de strijd in net berg gebied, met een zeer koud klimaat. Chavan deelde ook mee, dat op het ogenblik plannen worden bestudeerd van Zweedse en Engelse aanbiedingen voor de bouw van een oorlogsvloot. Onder- eeërs zullen misschien worden ge- I Een Nederlandse uitge ver heeft een Ameri kaans boek over Polen, getiteld „15 jaar onder slavernij", dat hij op de najaarsbeurs in de Oost- duitse plaats Leipzig had tentoongesteld, weer snel verwijderd. De Am sterdamse uitgever ver klaarde gisteren dat zijn boek bij vergissing op de tentoonstelling is terechtgekomen. Hij had met dit boek niemand wil len uitdagen en het was hem bovendien bekend dat anti-communistische literatuur in Oost-Duits- land niet gewenst wordt, zo voegde hij er duide lijkheidshalve aan toe. I Aan de Kamaririvier, een zijrivier van de Wol- ga, zal een haven wor den gebouwd die volgens het Russische persbu reau Tass een van de grootste rivierhavens van de Sowjetunie zal worden. De haven zal de naam Kambarka krijgen en miljoenen tonnen erts en hout uit Siberië te vefwerken krijgen. I De Inwoners van Fi- denza in Italië kunnen voortaan rustig slapen. De kerkelijke autoritei ten hebben namelijk be sloten dat tussen acht uur 's avonds en zeven uur 's morgens de klok ken van het uurwerk in de toren van de kathe draal het zwijgen zal worden opgelegd. De klokken luiden ieder kwartier, hetgeen de om woners uit hun slaap hield. Het onafhankelijke Lon- dense dagblad The Ti mes is met ingang van gisteren overgegaan tot nieuwsuitwisseling met het gezaghebbende Ame rikaanse blad The New York Times. Beide kran ten zullen de nieuwsga ring onafhankelijk van elkaar blijven voortzet ten, maar van eikaars berichten en speciale ar tikelen gebruik mogen maken. Oostduitsers zullen geen visa krijgen om het toneelfestival in Edinburgh (Engeland) bij te wonen. Het minis terie van buitenlandse zaken van Engeland gaf hier de volgende verkla ring voor: de maatregel is gebaseerd op de door de NAVO-landen gevolg de politiek en zij is te vens een gevolg van het feit dat de Oostduitse autoriteiten door muur in Berlijn in vele Duitse families een scheiding teweegbrengen, velde, die tot een betere beoordeling staat waren. Ook deze conclusie lijkt direct een aanklacht tegen Menon, die in het begin van het conflict tegen mili taire adviezen in gehandeld zou hebben. Chavan verklaarde ook dat de alge mene bekwaamheid van de jongere officieren goed was. Ook de brigade commandanten hadden blijk gegeven van voldoende bevelvoering. De militaire inlichtingendienst had volledig gefaald. De gegevens waren vaag en gaven een onnauwkeurig beeld van de sterkte en samenstelling der Chi nese troepen in het grensgebied. Deze dienst zal grondig worden gereorgani seerd, evenals de generale staf. Honderd jaar Internationaal Rode- Kruis! Koop een étuitje Hanaa- plast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Rode Kruis. Let op de raam biljetten bij apotheker en drogist Malakka gaat nu bij Engeland protesteren Malakka zal, verrassenderwijze, „krachtige stappen" ondernemen bij de Britse regering, omdat Engeland zelfbestuur heeft verleend aan Brits Noord-Borneo en Serawak en onaf hankelijkheid aan Singapore. Singapore heeft defensie en buiten landse zaken aan zich getrokken onmid dellijk na verlening van de onafhanke lijkheid. Na een spoedzitting van het Maleise kabinet werd een communiqué uitgegeven, die de onafhankelijkheids verlening ongrondwettig noemt. Ook zal opheldering worden gevraagd over het verlenen van zelfbestuur aan Brits- Noord-Borneo en Serawak, een daad „die in flagrante tegenstelling staat tot de vorming van de federatie Maleisië, en dan nog wel veertien dagen voor deze federatie een feit zal worden". De V.N.-missie heeft intussen het on derzoek in Noord-Borneo beëindigd. Indonesische en Philippijnse waarnemers waren aanwezig. Verwacht wordt echter dat de groep nog enige bijeenkomsten zal houden om de waarnemers gelegen heid te geven te zien, hoe de commissie te werk is gegaan. Het Britse leger liet meedelen dat Goerka's in Serawak zes uit Indonesië afkomstige, terroristen hebben gedood. Generaal Jani, de staf-chef van het Indo- Gestapo-beul: Ik ben onschuldig De 70-jarige voormalige chef van de Gestapo in de Poolse plaats Lodz, dr. Otto Bradfisch, heeft voor zijn rechters in Hannover verklaard niet schuldig te zijn aan medeplichtig heid aan de massamoord op Poolse joden tijdens de Tweede Wereldoor log. Bradfisch staat tezamen met een on dergeschikte officier, de 52-jarige Guen- ther Fuchs, terecht wegens medeplich tigheid aan het vergassen van 85.700 Poolse joden in het concentratiekamp te Chelno. Bradfisch zou zelf de joden hebben uitgezocht, die voor transport van het ghetto in Lodz naar Ohelno in aanmerking kwamen. Voor de recht bank verklaarde hij dat er in de beve len voor transport die hij ontving, niet gesproken werd over het doden". Fuchs is nu drie jaar onder arrest. Daarvoor werkte hij op het ministerie voor vluchtelingen in de deelstaat Ne- der-Saksen. Hij wordt ervan beschuldigd eigenhandig 46 joden, die zich., tegen transport teweer stelden, te hebben neergeschoten. Aan meer dan honderd getuigen uit Israël en de Verenigde Sta ten is verzocht het proces bij te wonen. Vermoedelijk zal het twee weken duren. Bradfisch zit reeds sinds 1961 gevan gen. In dat jaar werd (hij veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan moord op 15.000 Russische joden. Tijdens tweedaags bejaarden gerekend worden. Van dit percentage is een vijfde in een of ander opzicht hulpbehoe vend. Dit zijn (C.B.S.)-cijfers, die duidelijk aantonen dat het probleem rond de bejaardenzorg een niet onbelangrijk deel van ons volk raken 1306) Over bierschuim valt eigen lijk méér te vertellen dan we aan vankelijk dachten. Niet dat we tot degenen behoren die tot vervelens toe kunnen doorpraten over een bier „manchet", want eelijk gezegd in teresseert het schuim op zichzelf ons maar weinig. Laten we, inplaats van de dich terlijke zijde, dus liever de fysische kant van het bierschuim bezien. Om te beginnen trekt dan de aandacht de onder bierdrin kers geldende op vatting, dat alleen bij gezonde men sen het schuim tot het laatst in het glas blijft, en dat bij ongezonde bier drinkers het schuim direct neerslaat, zodra het glas aan de mond wordt gezet. Het lijkt er op, dat we hier niet eens met fy sische, maar met bovennatuurlijke eigenschappen van het bier te maken hebben, want hoe kan de bierman chet nu weten of de bierdrinker ge zond, of ongezond ls? Begrijpelijker wijs heeft bovenstaande mening van de bierdrinkende bevolking veel ver zet uitgelokt en weinig geloof gevon den, zodat deze bierdrinkersopvat ting naar het rijk der fabelen werd verwezen. Helemaal juist was dit toch niet. Want hoewel de opvatting als zo danig geen steek houdt, schuilt er toch een kern van waarheid in. Al thans wanneer de ongezonde men sen die men op het oog heeft, tot de maaglijders behoren, wier adem een spoor van aceton, of van een al- dehyde-achtige verbinding bevat. Dan zal het bierschuim inderdaad direct neerslaan, zodra het glas aan de mond wordt gezet. Want het is congres in Scheveningen Van een onzer verslaggevers Tien procent van de Neder- landse bevolking is ouder dan 65jningse Kurhaus onderwel-p" jaar en kan dus tot de categorie i sprek vormen op een grote landelijke 'bijeenkomst van alle organisaties die hij de bejaardenzorg zijn betrokken. Tweeduizend deelnemers komen er in totaal, onder wie maatschappelijk wer kers en werksters, artsen, zij die verple gen, vertegenwoordigers uit de huis vestingssector, vertegenwoordigers van de bejaardenorganisaties e.a. Het con gres wordt gehouden onder auspiciën van de Nederlandse federatie voor be jaardenzorg, het overkoepelend orgaan van alle organisaties (zowel particuliere als uitgaande van de overheid) voor de bejaardenzorg. TOCH IS HET ZO! een vaststaand feit dat bierschuim, ook al is het nog zo stevig, onmid dellijk in elkaar zakt wanneer het In aanraking komt met een damp die eter, aceton e.d. bevatten. (Dat het omgekeerde zou plaats vinden bij overgezonde mensen die saponi- ncn in him adem zouden hebben, zo dat zij bij het drinken van bier het effect van een schuimblusser teweeg brengen, ls gelukkig nog niet gecon stateerd). De saponinen, die we zojuist noemden, veroorzaken een krachtige schuim- vorming, zodat ze voor de brandblus- apparraten hoogst nuttig zijn. Voor de bierbereiding mo gen ze echter niet worden gebruikt omdat ze de bloed lichaampjes aantasten en daardoor grote schade aanrichten zodra ze in het lichaam komen. Geen bierbrou wer zal het daarom In zijn hoofd halen deze schuimmiddelen in zijn produkt aan te wenden. Maar ge heel zonder schulmvormende midde len kan dc bierindustrie het toch niet stellen en daarom worden schuimmid delen gebruikt die van de zoethout wortel zijn getrokken. Dit geeft een krachtige schnimwerking aan het bier en het spreekt vanzelf dat toe voeging van dit schuimmiddel wel geoorloofd is en niet de nadelige uit werking heeft van saponinen. Dat was dus de vraag over het al dan niet neerslaan van het bier schuim. Maar we kunnen niet na laten óók nog even aan te haken op de mededeling betreffende het schuimende ossebloed, dat voor een landing van een vliegtuig werd ge bezigd. Onderwerp van het congres is: „Be jaarden in de samenleving" en doel er van: Duidelijke richtlijnen aan te geven voor de bejaardenzorg in de komende Deze richtlijnen zullen op werkverga deringen en een na-conferentie meer in detail worden uitgewerkt en later zullen de plannen op plaatselijke niveau wor den uitgevoerd. Met dit congres hoopt de federatie een nieuwe injectie te ge ven aan hen die werkzaam zijn op het gebied van de bejaardenzorg. Evolutie-stadium Zegt de federatie: Dit werk verkeert nog steeds in een evolutiestadium en het ls daarom belangrijk dat men zich re gelmatig oriënteert, bezint en van ge dachten wisselt over nieuwe mogelijk heden. Reeds driemaal is een dergelijk congres gehouden en steeds zijn daar mee belangwekkende resultaten ge boekt. Op dit vierde congres zal o.a. worden gesproken door de nieuwe minister voor maatschappelijk werk. Op het program ma staat voorts o.m. de vertoning van de nieuwe film ..Gymnastiek voor bejaar den" van de cineast Hans Götze. Tevens zullen de deelnemers er een tentoon stelling kunnen bezichtigen, waar alle facetten van de bejaardenzorg worden uitgebeeld, terwijl zij ook zullen kunnen kennismaken met het nieuwe maand blad van de federatie „Op leeftijd". In Hazleton heeft men alle hoop op gegeven de mijnwerker Bova levend te rug te vinden en de reddingspogingen gestaakt. Er zal niet opnieuw iemand afdalen in de tunnel die zaterdag werd voltooid. De minister voor de mijnen Chambury, heelt na overleg met de mijndirectie en deskundigen besloten de mijn te sluiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6