castECS In Rijnlandse Kamer niet 9 maar 6 werknemers Zwemexamens Hazerswoude NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 n Verenigingen De leden voor industrie, groothandel en tussenpersonen zullen uit de volgen de verenigingen worden gekozen: Leid- se vereniging van industriëlen 5 zetels, Nederlands Katholiek Werkgeversver bond 2, protestants-christelijk werkge versverbond De Rijnlandse Club 2, de industriële club Alphen 2, De Bond van Bloembollenhandelaren 2, de coöpera tieve veilingvereniging 1, de kring be drijven bloembollenstreek 1. De zetels voor klein- en middenbe drijf komen uit de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond (2), de Ne derlandse Katholieke Midddenstands- bond (2», de Christelijke middenstands bond (3), de Alphense middenstands vereniging tl) en de raad grootwinkel bedrijf (1). Wie de zetel van de Horeca zal be zetten. moet worden uitgemaakt door de Horeca Den Haag en de Horecaf Noordwijk, de zetel van verkeer en ver voer moet komen uit de KNVTO of de NVO, die van de visserij uit de reders vereniging Vuurbaak of de Vereniging van schippers-elgenaren. De heer Meerburg attendeerde de Kamer op het bestaan van de Vereni ging van schippers-elgenaren. Het be stuur vond, dat deze Vereniging zich maar eens moest komen voorstellen. Bezwaar dat een afgevaardigde uit deze kring In de Kamer komt, was er niet. De nieuwe wet schrijft verder voor, dat de werknemersleden een zetel in het bestuur krijgen. Straks zal de Ka mer dan ook uit de werknemers een ondervoorzitter kiezen. In de rondvraag vroeg de heer Meer burg of niet eens een brief aan de mid denstandsverenigingen en de VW's in de kustplaatsen kan worden gestuurd ter bestrijding van de ontsierende Duit se opschriften in Katwijk en Noordwijk. In de winkels wordt men zelfs in het Duits aangesproken. Dat is allemaal niet zo leuk. Er werd opgemerkt, dat men deze kwestie in Noordwijk gedeel telijk heeft ondervangen door bordjes met tekeningen beschikbaar te stellen. Ned. Her. school te Koudekerk aan den Rijn: A-diploma: Simon van Veg- ten, Koudekerk aan den Rijn, Katharina W. v. d. Kuilen, Jacobus J. Spelt. Waar geen plaats naam ls vermeld, is dit Hazerswoude. Schaakclub is aan verjonging toe Gisteravond kwam de schaakvereni ging H.S.C. bijeen in het Hervormd ver- enigin9gebouw. Voorzitter Jac. Harkes memoreerde de minder gunstige succes sen van het vorig jaar. Het spelpeil van de oudere garde is gedaald. Het tiental is wel aan verjonging toe. Het was daar om jammer, dat enkele jeugdleden, in wie zeker goede krachten schuilden, zich moesten terugtrekken. Ondanks deze te genvaller moet men trachten verloren terrein te heroveren. Uit het jaarverslag van secretaris P C. Helmus bleek, dat het bezoek op de wedstrijdavonden is gedaald. Penningmeester B. C. Poot liet weten, dat de financiën goed waren en de ver eniging momenteel over een gunstig saldo beschikt. Besloten werd een ge deelte van het materiaal te vernieuwen, wat beslist geen luxe betekent. M. J. Ravensberg werd door de voorzitter ge feliciteerd met het behaalde kampioen schap. Hem zal de wisselbeker ter hand worden gesteld, nadat deze is gegra- Vervolgens werd het tiental bekend gemaakt voor de komende competitie. Dit is als volgt: 1 M. J. Ravensberg, 2 J. A Vos, 3 Jac. Harkes, 4 J. v. d. Haven, 5 B. C. Poot, 6 P. den Hertog. 7 P. C. Helmus. 8 J. P. Cok, 9 L. v. Gor- kum, 10 J. v. Dorp. De aftredende voorzitter Jac. Harkes en penningmeester B. C. Boot werden bij acclamatie herkozen. Breedvoerig werd gesproken over de onderlinge com petitie. Besloten werd deze weer op de oude voet voort te zetten, nadat een voorstel van het bestuur hierin een wijzi ging te brengen, werd verworpen. De heer J. A. Vos blijft commissaris van het materiaal. Er zullen nog twee vriendschappelijke wedstrijden worden gespeeld en wel op 9 september a..;. tegen Koudekerk en 7 oktober tegen schaakclub „De Hoorn' (Delft). Ook het vervoer voor de te spelen competitiewed strijden werd weer naar genoegen gere geld. Nadat in de rondvraag nog enkele huishoudelijke zaken onder de loep wa ren genomen, werd het verder gedeelte van de avond gevuld met een vriend schappelijk partijtje schaak. Er traden nog twee jeugdige spelers toe als lid. Voetbalnieuws Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden gingen zaterdagmiddag de voetbalwedstrijden tegen het bezoe kende S.V.G.T. uit Den Haag alle door. Zij het dan, dat de seniorenelftallen slechts tweemaal een half uur speelden. Het eerste elftal van de Boys zag al vrij snel tegen een 1—0 achterstand aan, toen na 5 minuten spelen linksachter Raaphorst blunderde, wat door De Bruin werd afgestraft. Op het door de regen spekgladde veld hield S.V.G.T. een licht overwicht Jac. Vos schoot eenmaal kei hard tegen de staander. Toch kwam S.VG.T. op 02 toen rechtsbinnen De Jong zich vrij speelde en een schuiver loste, die doelman v. d. Ark te machtig was. In de Boys-aanval lukte het niet al te best, men kwam wel eens tot vrij dicht voor het doel der gasten, maar DE OFFICIEEL ERKENDE MIDDENSTANDSCURSUSSEN van het ONDERWIJS-INSTITUUT ff o.l.v. M. van der HORST Herengracht 4 Lelden Telefoon 01710—30660—34784 (Door het I.M.O. officieel erkende Middenstandsopleiding) beginnen de volgende maand in: KATWIJK AAN ZEE Inlichtingenavond (vragen staat vry!) in Katwijk aan Zee, heden woensdagavond van 79 uur bij de firma Van Rijn. Princestraat 27, telefoon 3819, waar U zich ook kunt opgeven voor de cursussen DUITS EN ENGELS (voor beginners en gevorderden). Reeds duizenden malen - enkel dit seizoen al 244 keer- ls daadwerkelijk bewezen: Wie zeker zijn wil van succes die neme bij de „M.E.A.B." les! Schriftelijke inlichtingen op aanvrage In het zwembad te Hazerswoude zijn examens gehouden. Een diploma be haalden: R.K.-school te Hazerswoude-dorp: A- diploma: Elly van Nlerop, Peter Hooge- Chr. Nat. School te Hazerswoude- Rijndijk: A-diploma: Corrie van der Vis. Herv. school te Hazerswoude-dorp: A- diploma: Michael Bouman, Willie den Hertog, Atie van "Ofwegen, Greetje Vierstra, Gerie Quartel, Anneke Kroon. B-diploma: Riet Vermeulen, Jan Dick Voets, Gerrit Boer, Geert Posthumus. R.K.-jongensschool Groenendijk: A- diploma: Koos Jansen, Peter Heemskerk, Sjaak van Wijk. School met den Bijbel te Hazerswoude dorp: A-diploma: Greetje Dompeling, Sjanie van Veen, Willie Slappendel, Tninie Slappendel. B-Diploma: Piet van Aalst, Jeannette van Beek, Ella van Beek, Ansje de Rui ter. Waterpolo De Futen overspeelden DVZ: 9-1 De wereldrecordhoudster op de 100 meter vlinderslag, Ada Kok, was gister- avond wel aanwezig in Alphens zwem bad „De Hoorn" maar ze speelde niet mee met het kampioens-zevental van „De Futen" uit Amstelveen in de pro motiewedstrijd tegen D.V.Z. uit Delft. Haar zus Greta, die ook al eon bekende naam heeft in dc zwemwereld, was wel van de partij. De 16-jarige Ada had het direct toen zj) in het zwembad kwam druk met handtekeningen zetten en ze deed dat met genoegen. Vóór de wedstrijd begon heeft de voorzitter van de Alphense Zwemclub, de heer P. v. d. Neut. de wereldkampioe ne even bij de microfoon geroepen, haar verteld, dat de A.Z.C. geen leden heeft die haar prestaties op zwemgebied ook maar kunnen benaderen; niettemin was het een eer dat de zwemster deze avond In het Alphens zwembad was en spreker bood haar als blijk van hulde een doos De wereldrecordhoudster op de 100 m vlinderslag Ada Kok (met bril) deelt de zojuist van de voorzitter van AZC, de heer P. van der Neut, ontvangen bon bons uit aan haar clubgenotes van „De Futen" uit Amstelveen. bonbons aan, ,,want bloemen zal je al meer dan genoeg hebben!" Ada Kok toonde zich zeer ingenomen met deze attentie. De polowedstrijd zelf was een spel van kat en muis, waarbij de jeugdiger Delftse meisjes de minder prettige rol hadden van het laatste dier. Reeds bij de eerste aanval moest de niet vooi haar taak berekende keepster van D.V.Z vissen en dat mocht zij nadien nog acht maal doen. ,,De Futen"-dames speelden knap en zwommen snel. Met de rust was de stand 40, toen het 50 gewor den was wisten de moedig volhoudende Delftse meisjes tegen te scoren. Het einde kwam met 9—1 voor de ploeg van Ada, die na afloop haar club-vriendinnen uit de doos bonbons trakteerde. De kringsecretaris, de heer C. J. v. d. Bijl, uit Alphen a. d. Rijn, had het niet moei lijk met de leiding van deze wedstrijd. ROELOFARENDSVEEN Bloemen zijn duur SER-advies niet gevolgd rPEGEN het advies van de Sociaal Economische Raad in heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gistermiddag besloten het aantal leden-werknemers niet uit te breiden van 3 tot 9, maar van 3 tot 6. De drie andere zetels blijven open. Pas na vier jaar zullen weer 3 werk nemers-leden worden benoemd. Behalve de drie tegenwoordige werkne mers-leden stemden tegen het bestuursvoorstel de heren B. D. Arentshorst en F. J. E. Ürlus, beiden uit Noordwijk aan Zee. De stemmenverhouding was hierdoor 12 tegen 5. De Kamer moest over deze zaak een uitspraak doen in verband met de aan staande invoering van de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel en Fabrie ken. De staatssecretaris van economische zaken heeft de SER advies gevraagd omtrent deze materie en deze stelt op zijn beurt de Kamers in de gelegenheid van hun inzicht te doen blijken. Onmiddellijk In het voorlopig advies van de SER, dat dus nog moet worden getoetst aan de mening van de Kamers, is een zo danige aamenstelling van de Kamers ontworpen, dat het in de wet genoemde mantal warknemers-aetels onmiddellijk en in zijn geheel wordt toegewezen. Bi) de behandeling van het wetsont werp in de volksvertegenwoordiging :s weliswaar ten aanzien van deze toewij zing van geleidelijkheid gesproken, maar deze geleidelijkheid brengt naar het oor deel van de betrokken SER-commissie met zich, dat enige malen een wijziging in de samenstelling van de Kamer mo>t plaats hebben. De moeilijkheden aan die wijzigingen verbonden zullen niet min der groot zijn dan die van een eenmalige volledige doorvoering van de nieuwe samenstelling op dit ogenblik. Voorzitter ir. J. J. G. van Hoek zei verbaasd te zijn over dit SER- advies. De staatssecretaris heeft im mers in de Tweede Kamer gespro ken over aanpassing en groei. Vreemd is ook, dat de SER een uit breiding met zes werknemers hele maal niet bezwaarlijk vindt, maar wel bezwaren ontwikkelt tegen een uitbreiding met vier ondernemers. De heer Van Hoek kon de logica hiervan niet inzien. De voorzitter voorzag een schier ein deloos overleg bij de nieuwe samenstel ling. Hij deed nu alvast een beroep op de werknemers-organisaties die hierbij betrokken zullen worden zo soepel mo gelijk te zijn. Vooruitstrevend De heer N. Langezaal, sprekend na mens de werknemers-leden, meende, dat het niet nodig is geleidelijkheid te be trachten. Bij de benoeming zullen geen moeilijkheden ontstaan gezien de goede samenwerking tussen de vakcentrales. Ook aan de vakbekwaamheid van de te benoemen leden behoeft niet te worden getwijfeld. Kadercursussen hebben voor goede instructie gezorgd. Laat deze Ka mer zich vooruitstrevend betonen en d# knoop meteen doorhakken. Ir. Van Hoek ontraadde hierna nog eens met klem het SER-advies te vol gen, daarbij gesteund door secretaris mr. H. A. C. Branderhorst die juridisch# motieven aanvoerde. De heer Arenthorst pleitte voor directe benoeming van het maximum aantal werknemers, waardoor meteen een veel betere verdeling zou worden verkregen- De stemming leidde er tenslotte toe. dat het aantal Kamerleden van 30 op 33 zal worden gebracht, waardoor per 1 januari 6 werknemers in de Kamer zit ting krijgen (thans 3). Coöperaties De heer Langezaal zei ook de coöpe raties in de Kamer 'n zetel te willen ge ven. Voorzitter Van Hoek gaf als zijn mening te kennen, dat de werknemers dit in eigen hand hebben. Zij kunnen èén van hun zetels iemand van de coöperaties beschikbaar stellen. De verdeling van de zetels werd als volgt vastgesteld: industrie 11 (9 onder nemers en 2 werknemers), groothandel en tussenpersonen 7 (6 ondernemers en I werknemer), midden- en kleinbedrijf II (9 ondernemers en 2 wericnemers). HILLEGOM Najaarsfeesten Van 14 tot en met 17 september wor den in Hillegom de historische najaars feesten gehouden. Zaterdagmiddag 14 september wordt om 2 uur het lunapark geopend. Verder vermeldt het program ma: 2 u., rolschaatsen voor Jongens meisjes van 10 tot 14 jaar op de baan bij de Julianaschool; bromfietsen met hindernissen voor 16 jaar en ouder, vang half 3; hengelweóstriJd in de vaart langs de Wilhelminalaan voor jongens van 8 tot en met 12 jaar; straattekenwed- L'.rijd voor de jeugd. De dag wordt be sloten met een muzikale rondgang ..Crescendo". Maandagavond. 7 uur: kruiwagenrace voor paren op de Meerstraat en zeepkistenrace om het kampioenschap van Hillegom. Voor dinsdag staat onder meer op het programma: internationale kortebaan- draverij om het zilveren paard voor d< piquers, aanvang 2 uur op de Meerstraat; van 9 tot 12 uur volksfeesten bi) het lunapark; 's avonds om half 11 vuurwerk. Tegen stilstaande wagen gebotst De 24-jarlge bromfietser W. P. v R.. woonachtig te Lisse reed zondagavond om elf uur over de Meerstraat te Hille gom Vanwege het slechte weer zat hij voorover gebogen op de brommer. Daar door reed hij in volle vaart tegen een geparkeerde aanhangwagen. Met een ernstige hoofdwond en een zware her senschudding met velerlei kneuzingen aan handen en benen moest hij naar de Mariastichting worden vervoerd na dat dokter Wijkmans de eerste hulp had verleend. Hond achter het vee Van een loslopende hond die jach'. maakte op vee in de omgeving van Hillegom-noord werd door de politie de eigenaresse opgespoord. Proces-verbaal volgde. KATWIJK AAN ZEE Duif won bromfiets voor Teun Onze jeugdige plaatsgenoot Teun de Liefde heeft met een zijner duiven een prachtig succes geboekt. HU korfde een viertal duiven in voor de vlucht opPar- kesone (Engeland) op 24 augustus j.L De duiven werden die dag niet losgela ten wegens de slechte weersomstandig heden. Op maandag 26 augustus j.l. wer den de 6000 duiven, ingekorfd in geheel Nederland, 's morgens om acht uur los gelaten. Een van de Katwijkse duiven kwam aan om tien over half tien en vloog met een snelheid van 122 km p.u.! Ge noemde duif lag op de tweede aankomen de duif (uit Berkel) ongeveer 20 voor. Op deze vlucht won de duif v baasje een bromfiets. Een mooi voor een „melker", die de duivensport pas enkele jaren beoefent. Rijkspostspaarbank In augustus werd bij de Rijkspost spaarbank te Katwijk aan Zee ingelegd 138.527.29 en uitbetaald 74.219.30; op :iet hulppostkantoor te Katwijk aan der Rijn werd ingelegd ƒ59.554,73 en uitbe taald 40.376.85. Hoog en laag water Woensdag 3.27 u„ 15.54 uur; laag wa ter 11.41 uur. Foto D. Kruyt. Volgende week maandag worden de eerste klassen van de lagere tech nische school een streekschool te Roelof ar endsveen in gebruik ge nomen. Voor het eerste „voorberei dende" jaar zijn 85 leerlingen inge schreven. Directeur A. A. Coone heeft nu nog enkele plaatsen vrij. In café Heemskerk te Roelofarendsveen en café Bakker te Rijpwetering, is een tweetal ouderavonden gehouden. In september 1964 hoopt men de school te hebben voltooid. OUDE WETERING Geen voorrang verleend Doordat de bestuurder van een perso nenauto gistermorgen niet oplette bij het verlaten van de parkeerplaats bij hotel Muller kwam hy in botsing met een bromfiets. De bromfiets werd be stuurd door de 18-jarige P. ïdelenburg uit Oude-Wetering. Door deze aanrij ding werd hij tegen de grond gesmakt en brak een bovenbeen. Door de assis tent van dokter Van Haselen en een EHBO'er werd eerste hulp verleend, waarna hij naar het Academisch Zieken huis te Leiden werd vervoerd. TER AAR Burgerlijke stand GEBOREN: Geertruida dv W Kroon en J Bregman, P v Schravendijkstraat 16; Martinus J C v d Pijl zv C J v d Pijl en M M C vd Jagt, Westkanaal weg Astrid dv H Hesseling en F L van Ber kel P v Schravendijkstraat 6; Ingrid G M dv A C Hoogervorst en M J Leliveld Geerweg 4; Petrüs C J zv J P Mollers en M de Wagenaar J M Halkesstraat 12. ONDERTROUWD: P van Lammeren 24 jr en B D Lenting 22 jr; A C M IJ Hoogeveen 26 jr en J M R Bakker 23 jr. GEHUWD: J A Röling 28 jr Uithoorn en K A de Jong 23 jr; C H van Leeu wen 27 jr Nieuwkoop en K M J Zwirs '21 jr; C de Kleer 29 jr en M Kapteijn 20 jr; G A M Kiphardt 28 jr Rheden en H K Waltuch 23 jr. OVERLEDEN: M de Frankrijker 83 j; C Drubbel 90 jr; A M de Prie ev P N Dobbe 69 jr; C Esveld 61 jr; A M van Tol 69 jr; P den Haan 81 jr; E M H J Schoots ev J D v Kints 70 jr. OEGSTGEEST Gespaard Bij de rijkspostspaarbank werd in augustus f 118.818,40 ingelegd en f 105.300,22 terugbetaald. veel gevaar ontstond er niet De Haagse doelman stopte nog een keihard schot van linksbinnen De Gelder, maar moest voor rust toch zwichten voor een listige schuiver van P. Pos (1—2). Hiermede kwam de rust Na de thee heeft de Boys een licht overwicht gehad. Al gauw resulteerde dit in een doelpunt van J. v. d. Maas (22). Nu moesten de gasten meer in de verdediging waardoor hun aanvallen minder talrijk waren. Toch duurde het nog vrij lang alvorens het winnende doelpunt werd gescoord. Het was J. v d. Maas. die de bal in de vijandelijke veste prikte. De gasten trachtten nog wel de balans in evenwicht te brengen maar stuitten steeds op de hardnekkig verde digende Boys-achterhoede. Verdere uitslagen: Haz Boys II-SVGT II 2—3; Haz. Boys III-SVGT III 1—0; Haz. Boys IV-SVGT IV 11; Haz. Boys jun -SVGT jun. 32; Haz. Boys adsp.- SVGT adsp. 21. Gezien de uitslagen ontloopt de kracht Van beide verenigin gen elkaar maar weinig. Al mag dan voor velen de vakantie letterlijk in het water zijn gevallen, een feit blijft, dat de weersomstandig heden de bloemisterij-sector geen wind eieren heeft gelegd. Immers, al waren in het begin der voorgaande week de prijzen reeds op een zeer behoorlijk peil, de laatste dagen kon beslist van dure bloemen worden gesproken. Voor al de export heeft een groot aandeel in deze prijszetting Amerikaanse anjers in de Sim-soor- ten noteerden tot 0,33 per stuk waa. de rozen nog aanmerkelijk boven uit kwamen. Echter niet alleen voor deze fijnere bloemen, maar ook voor de mid delgrote chrysanten bestond veel vraag en zo kwamen deze tot een notering van 0.45 per stuk, hoewel diverse soorten be grijpelijk ook met een prijs van 25 tot 40 cent per stuk genoegen moesten ne men. De aanvoer van chrysanten, vooral van de tros. is voor de tijd van het jèar echter nog klein te noemen. Overigens mag de notering voor de goede tros to* f 1.60 per bos er wel wezen. Een prijs die er niet om liegt. Maar als over enkele dagen de „vloed'" los gaat komen, dan zullen de Neder landse huismoeders ongetwijfeld weer voor een heel wat lagere prijs het on misbare bloemetje op tafel kunnen zet ten. Thans komt zelfs de gewone bos asters tot f0,60 en dahlia's tot 80 cent per bos. Een goede vraag voor export is er ook voor de Ornithogalum. vooral ook in de geverfde bloemen. Al met ai een periode, die voor de kweker niet ongunstig is te noemen en voor velen misschien nog weer iets goed maakt van het kostbare, niet al te beste voor- KOVDEKERK a. d. RIJN Een dag in Koudekerk Gisteravond werd dn het Verenigings gebouw de film „Een dag in Koudekerk" vertoond. Deze kleurenfilm, die is ver vaardigd door twee amateur-fotografen, geeft een goed beeld van wat m Kou dekerk aan den Rijn te zien is en hoe er wordt geleefd en gewerkt Na de intree in de gemeente, met en kele mooie stukjes natuurschoon, wordt een bezoek gebradht aan het gemeente huis, waar het college van burgemeester en wethouders en de directeur van ge meentewerken bezig zijn met de uit breidingsplannen. Na een blik op enkele bedrijven, waaronder de kaasmakerij op de boerderij, volgen enkele toto's van oud-Koudekerk, met beelden van de Hervormde kerk en het torentje. Dan het uitbreidingsplan, waar de mooiste plekjes zijn gefilmd, waarna de speeltuin, de scholen en de sport (voet bal. gymnastiek en roeien) worden be- "licht. Met „Hoe Koudekerk feest viert", waarbij onder meer beelden van de auba de. besluit de film. Burgemeester Waverijn heette in het bijzonder de familie Goedhart, uit Kou dekerk aan den Rijn afkomstig doch thans woonachtig in Artesia en tijdelijk in Holland verblijvend, welkom. Na de vertoning sprak de burgemeester woor den van dank tot de makers van de film. waarna hij hun echtgenotes een bloe- menbak aanbood. Bij de tweede voorstelling was de zaal geheel gevuld met belangstellenden. Zo als bekend zal de film naar Artesia wor den gezonden om daar op 14 september bij de opening van een nieuw commu nity-building te wordien vertoond. Jeugdappèl Op woensdag 4 september wordt in de Gereformeerde kerk een jeugdappèl gehouden voor de leden van alle jeugd verenigingen die zijn aangesloten bij de Hervormde Jeugdraad en bij de Gere formeerde Jeugdcentrale. Dit appèl is reoeld als inleiding van het winterwerk /an de verenigingen. Ds. H. Makkinga, gereformeerd predikant, zal spreken over ..Belijden" en ds. G. Koereelman, her vormd predikant, over „Getuigen". DE KAAG Repetitie zangkoren De repetities van het gemengde zang koor en het kinderkoor beginnen morgen weer op dezelfde plaats en tijd Ereboog in Katwijk bij huwelijk Gistermiddag zijn in Katwijk ge trouwd mejuffrouw Coby de Mol en de heer Jan Koning. De bruid is jarenlang leidster bij de Katwijkse padvinderij geweest en omdast zij dat altijd zo leuk heeft gedaan, lieden de padvinstertjes op deze voor hun leid ster grote dag niet verstek gaan. Zij vormden een feestelijke ereboog. Het huwelijk werd ingezegend in de Nieuwe Kerk door ds. A. Vink.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4