£M Ontwikkelingsprogramma van K. en O. is veelzijdig V erkeerso vertredingen aan de lopende band Grond voor studentenflats Nieuwe verkeersmaatregelen in Leidse binnenstad Gemeente wil boerderij in Bosch- en Gasthuispolder aankopen NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag: Doezasfcraat 22-24, 3-5 uur: Openings receptie nieuw bedrijf foto N. van Horst Zaal Fetrakerk, 8 uur: NCVB Leiden- Noord, rooster winterseizoen en decla matie door Wil van Leeuwen. Kantine HCW-NEM, Zoeterwoudseweg 1, 8 uur: Leidse Aquarium Vrienden, A. v. d. Nieuwenhuizen over „Van 's morgens 4 tot 's avonds 10". Stadhuis, 7-8 uur: Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Doezastraat 8, 3-5 uur: Openingsre- eeptie zuivel- en comestiblesbedrijf fa. De Geus. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De reizi ger zonder bagage", van Jean Anouilh. Voorburg, Vaste Burchtkerk, Pot gieterlaan, 8 uur: Wim van der Panne, orgelconcert Woensdag 't Karrewiel, 3-5 uur: Receptie mej. M. E. Selier t.g.v. zilveren jubileum bij fa. M. Brinks. Pelikaanstraat 8 uur: Openluchtwerk Baptistengemeente. Oegstgeest Gemeentehuis, 7.30 uur: Gemeenteraad. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur, Nederlandse Comedie met „De Phy- sici", van Fried-rich Dürrenmatt. R.K. Kerk, Leyweg, 8.15 uur: Nico v. d. Hooven, orgeL v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE, MAUTHE Donderdag Prediker, 8 uur: ds. J. A. Smink. Gebouw Prediker, Jan Vossensteeg, 8 uur: lezingen cyclus Geref. Bond; prof. ds. S. v. d. Linde, Utrecht over „Ver schuiving in de waardering van de na dere Reformatie. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De reizi ger zonder bagage", van Jean Anouilh. Lutherse Kerk, Lutherse Burgwal, 8 uur: Feike Asma, orgelconcert. Vrijdag Consistorie Pieterskerk, 7.30 uur: Re ceptie J. W. Serlie, 40 jaar in dienst van Herv. Gemeente. Kantine fabriek Royal Mc Bee, Roo- seveltstraat 8-10 uur: Receptie bestuur „De Royalisten" t.g.v. 10-jarig bestaan. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De reizi ger zonder bagage", van Jean Anouilh. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond tg.v. 10-jarig bestaan „De Royalisten". Rembrandtlyceum, 7 uur vm: Vertrek dagtocht NRV naar Dusseldorp. Station, 1.54 uur: Vertrek excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar dierenpark Wassenaar. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De reizi ger zonder bagage", van Jean Anouilh. Apotheken Geopend voor spoedgevallen: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel- 24807; apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is geopend. Films Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: „De onbe- vredigden (18 j.) Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: „Rats, kuch en mooie meisjes' (14 j.) Lido. 2.30 en 8 uur: „55 dagen in Pe king" (14 j.) Studio, 2.30, 7 en 9.15 uur: „Mijn bes te vijand" (alle leeftijden). Trianon, 2 en 8 uur: „West Side Story" (14 j.) Rex, 2.30, 7.15 en 9.16 uur: „Caesar de veroveraar" (14 jr); woensdag en don derdag: „Immer wil ich dir gehören". Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op Trek" expositie van nomaden trekken en kamperen (tot 6 oktober). Jeugdhotel „De Ruif", Jan Vossensteeg, fototentoonstelling „Ultima Ratio" in zwart en wit, naar theorieën van Nico- laas Kroeze. Foto's: Ab Pruis. Boerhaavezalen, werk van drie Vlaam se kunstschilders, Elze Verhoef, Alda Vos en Joop Mijsbergen (2-5 en 7-9 uur, t.m. 12 september). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27. maandag en woensdag van 9 tot 580 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Ook in de sectie ontwikkeling heeft de Leidse volksuniversiteit K. en O. een veelzijdig programma samengesteld voor het komend seizoen. Dit programma kan worden onderverdeeld in: werkcursussen, studie- en luistercursussen, filmlezin gen en talencursussen. Hieronder volgt een korte beschrijving van het pro gramma. „De werkcursussen hebben ten doel de mogelijkheden en de creativiteit, die elk mens schuilen, te ontwikkelen of te bevorderen, hem te brengen tot expres sie van eigen, soms nauwelijks begrepen gevoelens en ervaringen", zeggen de mensen van K. en O. Aan het eind var het seizoen wordt jaarlijks een tentoon stelling gehouden van de diverse „stuk ken", die op de werkcursussen werden vervaardigd en dikwijls blijkt het een artistieke verrassing te zijn als men ziet wat amateurs presteren. Cursusprogramma: Artistieke bloemsierkunat - 6 lessen; leider: C. Kriest; aanvang 11 oktober. Fotograferen - 10 lessen; leider: G. Kikkert; aanvang 11 oktober. Tekenen en aquarelleren - 18 lessen: leider: Kees Buurman; aanvang 14 okto- Boetseren - 10 lessen; leider: Jan Snoeck; aanvang 15 oktober- Praktische Autotechniek - 5 lessen: leider: J. van Wijk; aanvang 16 oktober. Kunstnaaldwerk - 8 lessen; leidster: mej. M. E. Vlas; aanvang 18 oktober. Schilderen - 18 lessen; leider: Kees Buurman; aanvang 18 oktober. Zelf filmen - 8 lessen; leider: Nico Crama; aanvang 14 januari. Schoonheidsverzorging en handen arbeid. Studie-luistercursussen De volksuniversiteit K. en O. streeft maar zich te richten naar de eisen de huidige tijd, waarin de mens tracht - communicatie met de medemens te krijgen door gesprekken, uitwisseling gedachten en formulering van om tot inzicht in de problemen te komen. Een nieuw cursustype voorziet hierirn .in of meer door het publiek, na de in formatieve lezing of inleiding, in groe pen in te delen, die elk een gesprekslei der hebben. Deze gespreksleider heeft reeds een korte opleiding genoten gedu rende enige week-eimden op Volkshoge scholen. Vragen, die In de groep rijzen, worden door hem gebundeld en gericht; hij _t dat ieder de gelegenheid krijgt te spreken. Op deze wijze komt men geza menlijk tot redelijke conclusies. K. er O. stelt zich voor dit jaar te beginnen met deze nieuwe cursusvorm bij: studiecursus kunstgeschiedenis, „liet zelfportret door de eeuwen heen" o.Lv. mevrouw drs- O. L. Bouma, op 6 woensdagavonden om de 14 dagen, te be ginnen 6 november. n cursus o.Lv. dr. W. A. t Hart, waarbij één avond een inleiding wordt gegeven over een nader te bepalen on derwerp, de andere twee drie avonden worden aan groepsdiscussie besteed. Voorts staan de volgende luistercursus sen op het programma: „China, een grote onbekende", docent: prof. dr. E. Zürcher. „Bijbelse verkenningen", een studie- ïis door het Oude Testament; docent: s. B. van Gelder, Haarlem. .Problemen van oorlog en vrede"; do cent: prof. dr. B. Landheer, directeur der bibliotheek van het Vredespaleis. „Wie was Shakespeare docenit: prof. dr. A. G. H. Bacbrach (ook voor leerlingen van middelbare scholen). Medisch-ethische problemen, vermoe delijk in februari. Algemene inleiding: de heer Jongsma, geneesheer-directeur van het Academisch Ziekenhuis. Enige speciale aspeoten van de medische ethiek: dr. De Boer, privaat-docent in de medi sche ethiek. Nieuwe geneesmiddelen: prof. dr. Noach (Wassenaar). „Dieren en hun gedragingen"; docent- prof. dr. J. J. A. van Iersel in het zoö logisch lab. experimentele dierkunde; observaties bij de proefbakken van ste- Filmlezingen De meest filmlezingen brengen het pu bliek in woord en beeld naar verre vreemde landen, maken het wat meer vertrouwd met de volkeren die daar le ven, zodat er begrip en belangstelling ontstaat, die in het huidige wereldbestel alleen maar een voordeel kan zijn Jacht onder water, door Bernard Kruy- sen, 30 september. Suomi (Finland), het land der 1000 meren door Simon de Waard. 29 oktober Suriname, door dr. G. van Wengen, 26 november. Picos de Europa (over reservaten), door G. K. C. ven, 18 december. Sicilië, het land van de tijgerkat, door Bianca Dony, 17 januari. Dwars door de Himalaya, door prof. dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy, februari. T alen cu r sussen De cursussen zijn bestemd voor vol wassenen, schoolsheid en dwang zijn uit gesloten. Een opleiding voor enig examer wordt niet gegeven, er worden geen di ploma's uitgereikt. Na afloop van de talenopleiding (zo wel grammatica- als conversatielessen) kan men zich echter gerust land van de betreffende taal begeven; men kan zich daar vlot bewegen. Voor toeristen worden jaarlijks in de lente toeristencursussen gehouden, die mensen op de hoogte brengen van heersende gewoonten in het land hun ner keuze, het muntstelsel, de taal, op welke wijze men zich moet gedragen ir trein, restaurant of hotel, als kampeer- Cursussen in het Frans, Duits, Engels, Spaans, Latijn en Antieke Cultuurge schiedenis. Dit jaar wordt voor het eerst een cursus Zweeds gehouden i-v.m. de toenemende belangstelling kanitieland bij uitstek. Kantongerecht Leiden GISTEREN werd voor het Leidse kantongerecht „opruiming gehouden" van legio kleine zaken, waarbij de overtreding van de maximumsnelheid en het zonder rijbewijs rijden met motorrijtuigen wel de hoofdschotel vormden. Hoewel de aard van de overtredingen gelijk bleef, was er in de verontschuldigingen een grote ver scheidenheid. Wat de boeten betreft, spande een 31-jarige Leidse reclame-ontwer per de kroon. Hij had op de.Zeeweg te Katwijk met zijn auto een snelheid be reikt van 78.3 kilometer per uur. Verdachte verklaarde „dat hij zich had aange past aan het overige verkeer". De officier van justitie, mevrouw mr. Londonck (die had gesteld dat sinds de maximumsnelheden zijn ingesteld het aantal ver keersongelukken is verminderd) eiste een boete van f 75. De kantonrechter, mr. De Bruin, verminderde de boete tot f 60 of 24 dagen hechtenis. Een 46-jarige Leidse havenarbeider ed met een auto over de 5 Meilaan te Leiden met een snelheid van ongeveer 70 kilometer per uur. Naar zijn mening had hij echter niet sneller gereden dan toegestaan. Het grootste bezwaar verdachte was wel, dat hij eerst vijf entwintig minuten later terzake was aan gehouden. De kantonrechter wilde de zaak aan houden om de verbalisant te horen. Verdachte stelde deze geste niet op prijs, daar hem dat weer een loonverzuim van 25 zou opleveren. Daarom werd de zaak voortgezet. De officier van justitie meende dat het wettig en overtuigend bewijs was geleverd en de eis werd 50 boete. De kantonrechter verminderde dit bedrag tot 35. De 18-jarige Leidse bloembinder hoor de tweemaal 25 tegen zich eisen, om dat hij in Noordwijk had gereden met brommer zonder uitlaatpijpjes en een te hoge snelheid. Verdachtes beroep op clementie leverde hem een vermindering van 10 op. Wegens het te hard rijden op een brommer zonder wit achterspatbord werd een 18-jarige Leidse wikkelaar veroordeeld tot 30 (eis 35). Een 21-jarige bloembollenkweker uit Warmond had met een tweewielig mo torrijtuig gereden zonder in het bezit te van een rijbewijs A. Wel had hij bewijs BE. De eis werd 35, het vonnis 30. Daar hij tien dagen later eenzelfde overtreding beging, nam de politie het motorrijtuig in beslag. De bollenkweker werd voor de tweede maal Kennisgeving van ES LAM i Met ingang van heden wordt het touringcar-bedrijf van de Eltax door Elam N.V. overgenomen. Het zal onder de naam ELTOURS worden voort gezet in hetzelfde pand aan de Zoeterwoudseweg 11a (tel. 22445). De taxi-afdeling van de Eltax zal onder de naam Eltax blijven bestaan en worden voortgezet door Mark's taxibedrijf alhier tel. 22444. Namens de Directie der andere bedrijven, Directie ELAM N.V. Offic. Forddealer voor Leiden e.o. en de Bollenstreek, Haarlemmerweg 2—4 Leiden Telefoon 01710—33141. veroordeeld, en wel eveneens tot 30. Eveneens tweemaal verscheen, een 19-jarige Leidse scholier voor de rech ter. Op de Rijnsburgerweg, tot tweemaal toe, had hij per bromfiets met een snel heid van 40 kilometer gereden. Voor de eerste maal eiste de officier 25, voor de tweede 30. Voor beide gevallen werd het vonnis 20. Omdat hij zonder rijbewijs op een bromfiets óver de Rijnsburgerweg had gereden werd een 19-jarige leerling van de kweekschool te Leiden veroordeeld tot 35. Een 21-jarige student uit Lei den stond voor eenzelfde overtreding terecht, ook hij kreeg 35 boete. Een 71-jarige Leiderdorper kreeg 20 boete, omdat hij geen gevolg had gegeven aan een rood stoplicht. Een 58-jarige vader en 30-jarige zoon uit Voorschoten hadden niet voldaan aan de verplichting ter stembureau te komen in het afgelopen voorjaar. Tegenslag bij het werk was daarvan, volgens verdach ten, de oorzaak. De eis tegen ieder was 4, de rechter maakte er voor allebei 1 van. Ten behoeve van de bouw van studen tenflats heeft de „Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting" venzocht van de ge meente te mogen kopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Haagweg en de Churchilllaan en grenzend aan het aan haar in erfpacht uitgegeven terrein. Het te koop gevraagde terrein meet 13.095 m2. Met voornoemde stichting is overeenstemming bereikt omitrent de verkoopprijs. Deze bedraagt voor een gedeelte, groot 1865 m2, ƒ30 per m2 en voor een gedeelte, groot 11830 m2. 23 per m2 (bouwrijp en in de staat, waaarin de gronden zich bevinden). Betegeling speeltuin Het bestuur van de speeltuinvereniging „Rondom de Maredijk" heeft de gemeen te verzocht een tegelplateau van 150 m2 aan te leggen achter het clubgebouw. De kosten worden op f 3750 geraamd B. en W. verzoeken de raad hiermee akkoord' te gaan. Ook de onderwaterzwemmer Bernard Kruysen neemt een plaats in het nieuwe ontwikke lingsprogramma van K. en O. in. Benoeming docenten aan het gymnasium Met verwijzing naar het mede ter in zage gelegde advies van de inspectrice van het gymnasiaal en middelbaar derwijs, geven B. en W. van Leiden de raad in overweging: alsnog met ingang van 1 september 1963, tot wederopzeggens, doch uitérlijk tot het einde van de cursus 1963-1964, behoudens gunstig geneeskundig onder zoek, te benoemen aan het gymnasium: a. mejuffrouw Anke Louise Bouma, ge boren 2 augustus 1940 te Djokjakarta (Indonesië), tot tijdelijk lerares in de Engelse taal en letterkunde; b. de heer Herman van Santen, gebo- •n 18 september 1935 te Rijswijk (Z.-H.) tot tijdelijk leraar in de Engelse taal en letterkunde; c. mevrouw drs. Atje Margarethe Christine Koster-van den Bovenkamp, geboren 24 juli 1908 te Kruiningen, tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taai en letterkunde. Onderscheiding de heer Massaar Gisteren heeft de heer P. Massaar te Leiden uit handen van wethouder Harmsen de aan de Orde van Oranje verbonden gouden ere-medaille ontvan gen. De heer Massaar is vijftig jaar ln dienst van de Stedelijke Licht Fabrieken, hy op dertienjarige leeftijd begon, was werkzaam op verscheidene ad ministratieve afdelingen, werd corres pondent en in 1950 zelfs chef-correspon- De onderscheiding had plaats ln tegen woordigheid van dc directeur van de Licht Fabrieken, ir. Y. Ykèma. Ds. Mackenzie door auto aangereden Gistermiddag werd ds. J. T. Macken zie, de predikant van de Remonstrantse Gemeente te Leiden, terwijl hij fietste over de Leidsestraatweg, voor de ingang van het Zendingshuis, aangereden door een auto die zich naar het Zendingshuis wilde begeven. Ds. Mackenzie, die over pijnen in de rug klaagde, werd voor nader onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar men geluk kig geen ernstig letsel constateerde. Na het onderzoek is de predikant naar huis gebradhrt Prof. dr. Van der Linde spreekt in Leiden Donderdag 5 september 's avonds om acht uur spreekt in gebouw Prediker voor de afdeling Leiden van de Gere formeerde Bond prof. dr. S. van der Linde uit Utrecht over: Verschuiving in de beoordeling van de nadere Refor- Bü de behandeling van het preadvies Inzake het nemen van verkeersmaatre gelen ten behoeve van het eenrichting verkeer op de singelroute (Ingekomen Stukken no. 124 van 1963) hebben B. er W. van Leiden de toezegging gedaan na te gaan of eventueel nog andere verkeers maatregelen gewenst zün voor een vlotte afwikkeling van het verkeer op deze route. Naar aanleiding hiervan delen z(j de raad mee,, dat zU in overeenstemming met het advies van de Verkeerscommissie hebben besloten voor de Zijlsingel, de Herensingel, de Maresingel en de RUns- burgersingel een stopverbod aan de zijde het water vast te stellen, alsmede wachtverbod aan de zijde van het water vast te stellen, alsmede een wacht verbod op de Hoge Rijndijk, voorzover gelegen tussen de Utrechtsebrug en de P J. Blokstraat ,aan de zijde van de even huisnummers. Daarnaast komt het B. en W. in ver band met het minder goede uitzicht op de splitsing Prins Frederikstraat-Marc- singel in de richtting Zwarte Pad als ge volg van een bocht in de singel, gewenst voor de Prins Frederikstraat gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee in de richting van de Maresingel Van deze gelegenheid zouden zij ge bruik willen maken de raad voor te stel len tevens eenrichtingverkeer in te stel len op de volgende wegen en weggedeel- Het Levendaal, voorzover gelegen tus- ;n de Korevaarstraat en de Garenmafkt. Ter voorkoming van ongewenste ver keerssituaties op de kruising Levendaal- Wat Leidens raad behandelt Maandag 9 september om 2 uur komt d Leidse raad bijeen. Op de agenda kome docenten aan het Gyiruia- am de Raad in drie afde- l wijziging vam het besluit i ten behoeve vam de scholen voor en u.l.o. aan de Hooglandse Kerk- gracht 20a. uitgaande vam de Gereformeerde Schoolvereniging, ailsmede Kat bij de school voor gewoon~lager onderwijl aan de Potgieter!aam; voorstel inzake hei beschikbaar stellen vam gelden voor d« aanvullende inrichting vam het h-uishoud- lokaal en de aanschaffing van een na ai- behoeve vam de Albert Schweit- zerschool (openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aam de Oude Vest 35); voorstel imza-ke wijziging vam het getal wekelijkse lesuren. gedurende hetwelk •erplichte leerkracht vakonderwiji G-asthuizerpolder verbonden aan het Pedologisch Insta tuut: •rstel imzaike het beschikbaaretellen vam iern voor het aanleggen vam een tegel- pi aiteau op de speeltuin ..Rondom de Mare dijk"; voorstel inzake het beschikbaaretellem lanvu-llemd krediet voor de bouw bergruimte ten behoeve vam de Sportstichting en de Dienst vain Gemeente werken op het hockeycomplex Roomburg; voorstel inzake het instellen van een Rem- brandt-prijs voor de grafiek en het vast- Ve.rordening op de verlening amdit-prijzen der gemeente inzake het aankopen van gelegen in de Bosch- en HHG5 en het verhuren van de hoeve „Stochem" gelegen im de Kleine •f Kn otterpolder; voorstel het aankopen vam de panden Oranje- 71. 73 en 75 en Waardgracht 70, 74. 76. 78. 80 en 82. alsmede van het open erf de Waardgracht 71; voorstel inzake ver- van een perceel bouwterrein gelegen de Haagweg en de Churc'hill-laam eigendomsoverdracht van n vier bijzondere scholen aangewende grondenvoorstel tot hot wijzi gen vain de gemeenschappelijke regeling inzake de brandbestrijding in de gemeend civiele verdediging; voorstel beschikbaarstell en van gelden gracht 7 Korevaarstraat, veroorzaakt door bestuur ders van voertuigen, die komende vai de Korevaarstraat ,uit de richting Lam- menschansweg, linksaf willen slaan het Levendaal en door bestuurders voertuigen, die van het Levendaal, uit de richting Plantagelaan, rechtdoor naar dit onlangs gedempte gedeelte van het Levendaal. achten zij het van belang op dit weggedeelte eenrichtingverkeer in te voeren in de richting van de Korevaar- Teneinde het bestaande en toekomstige parkeerterrein op de Garenmarkf vooi verkeer uit de richting Jan van Hout- brug-Korevaarstraat op eenvoudige wijze bereikbaar te maken fde Raamsteeg is nl. betrekkelijk smal), achten zij het wenst .dat het tweerichting verkeer dit gedeelte van de Raamsteeg wordt vervangen door eenrichting-verkeer in de richting van de Garenmarkt. Deze maatreeel is ook van belang in verband met de voorgestelde maatregel op het Levendaal omdat hierdoor aantrekkelijk eenrichtingsysteem ontstaat. De Vestestraat In deze straat, waar veel bedrijven zijn gevestigd, doen zich herhaaldelijk verkeersopstoppingen voor, welke een gevolg zijn van de geringe breedte van de rijbaan. Hierin kan ver- betereing worden gebracht door voor deze straat eenrichtingverkeer in te voe- in de richting van de Oude Rijn. RADIO TELEVISIE Zoals we gisteren in het kort méldden, nam de heer C. H. Roosendaal afscheid als brug wachter bij de Leidse Markt- en Havendienst. Directeur M. Wei- ma rechtssprak hem en zijn vrouw hartelijk toe. Foto N. van der Horst Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Sonja Helena Geertrui- da dr van J Th Vissers en W F M Koek; Steven zn van A van het Veld M Kuijer; Frans Theodoor zn van F Th Tebrugge en J Schouls; Gilbèrt Jacobus Maria zn van C Holling en A M A Hartwijk; Cornelia Johanna Elisabeth dr van H H A Geerlings en E M van der Geer; Ingrid Petra dr van J G Bremer en P J Koning; André Joachim zn van J H de Vree- de en J W Martini; Monica Mania dr van W van der Blom en M W de Grijs; Simon Adrianus Jozef zn van W P Hoogeveen en M A Oostveen; Caitharina Pietennella Cornelia dr van C de la Rie en C M Singerling; Reinalda Hildegard Maria dr van M B van der Klugt en A M Fit; Jantina dr van A C Polane en J Hoving; Hendricus Theodorus zn van A van der Zwan en M A A M Caspers; Elly dr van W J Jonen en G Veerman; Antoinette Cornelia WiLhelmina dr van C J N van den Meijdenbeng en W J Verhoeven: Manon Odette dr van J F de Mooij en G Baars; Fne- derik Johannes Antonius zn van F W Geuke en W J A van Huizen; Marcel Cornelis Jacobus zn van K van Leeuwen en M M J 't Hart; Ru- dolf Pieter zn van P W Stam en C H Koning; Marian Maria Johanna Cornelia dr van G M Lelieveld en M T A Schel tens; Edwin Richard zn van M B van Leeuwen en M Hoge- veen; René Alfons zn van M C van Oosten en J M Steijn; Jozef Domini- cus zn van T W Loos en G M van Klink; Adriaan an van J van der Velde en C Rijnberg. OVERLEDEN; J van Bloppoel, 81 jr, echtgenote van M Dorst; W van der Lelij. 85 jr. man; C C de Kruif, 67 jr, echtgenote van A Vogelaar; E Kampman, 68 jr, echtgenote van J Haimerama; J Kloos, 83 jr, man; W Oudshoorn, 66 jr, man. GEHUWD: W S van der Meer en A L IJsselstein; J Oomen en J M A Vinken; R R Hillébrandt en J E Nikkel; J Verhoog en W M van Es; G F Veenstra en S Renzema. Op 15 oktober 1962 besloot de Leidse raad o.m. tot aanbieding van een koop som van f32.000 aan de heer J. W. M. Droogh, Bosch- en Gasthuispolder G 5, voor de aan hem in eigendom toebeho rende boerderij met erf en water, teza men groot 0.32.13 ha. Dit om te komen, dat het besluit tot onteigening van gronden in de Bosch- en Gasthuis polder (onteigeningsplan Fortuinwijk), welk besluit ook genoemde boerderij begrepen, ingevolge de Onteigenings et zou vervallen. Dc onderhandelingen hebben er toe ge- Rembrandtprijs voor grafiek De Leidse raad heeft in 1957 besloten tot de instelling van de verordening Rembrandtprijs. De belangrijkste arti kelen daarvan luidden: Ter bevordering van de scheppende kunst in Nederland wordt een Rem brandtprijs voor de schilderkunst uitge loofd. Eveneens kan een Rembrandtprijs Kor de grafiek worden uitgeloofd. De prijs voor de schilderkunst wordt voor het eerst beschikbaar gesteld 1957, daarna in 1961 en vervolgens de 5 jaren. De prijs voor de grafiek zal niet eerder dan in 1961 kunnen worden beschikbaar gesteld en vervolgens de 5 jaren. Het bedrag van de prijzen wordt door de gemeenteraad vastgesteld. De prijs voor de schilderkunst, ad. 5000 is tweemaal uitgereikt, n.1. in 1957 en in 1961. Om financiële redenen is tot dusverre geen prijs voor de gra fiek uitgeloofd. B. en W. van Leiden achten thans de tijd gekomen tot instelling van een Rem brandtprijs voor de grafiek over te gaan Na ingewonnen advies van de huidige jury voor de Rembrandtprijs voor de schilderkunst, zijn zij van mening, dat het bedrag van de prijs voor de grafiek dient te worden gesteld op 1.500. Het is gewenst de toekenning van de grafiek- prijs, die voor het eerst in 1966 kan ge schieden te doen beoordelen door een afzonderlijke jury. Begint eer gij bezint99 Onder het motto „Begint eer gij be zint" heeft het Geref. Jeugdverbond Lei den het winterprogramma ontvouwd. De bedoeling is uiteraard zoveel mogelijk inschrijvingen te krijgen. De adressen waar dit mogelijk is, met als centraal punt het Geref. jeugdhuis, publiceerden wij vrijdag. leid, dat de heer Droogh bereid is de boerderij aan de gemeente te verkopen voor f 25.400, zulks onder voorwaarde, dat de gemeente aan hem van jaar tot jaar verpacht de hoeve „Stochem" c.a. gele gen in de de Kleine Cronesteinse- of Knotterpolder, te Zoeterwoude, waarbij voor rekening van de gemeente komen de kosten van verhuizing van de heer Droogh en diens gezin naar de hoeve „Stochem", het treffen van de nodige elektriciteitsvoorzieningen, alsmede de aansluiting van hoeve „Stochem" op het waterleidingnet Bedoelde kosten worden geraamd op in totaal op f 13.100. De ver pachting zal kunnen geschieden voor wat het land betreft met ingang van 1 mei 1963, voor wat de bedrijfsgebouwen met woonhuis betreft per 1 januari 1964. tegen een totale pachtsom van f 1.597,56 per jaar. De pachtsom, alleen voor het ge deelte land, kan worden gesteld op f90 per ha, per jaar, ofwel f940,84 in totaal over het tijdvak 1 mei 1963 tot en met 31 december 1963. B. en W. merken hierbij nog op, dat de verpachting van de hoeve „Stochem" aan de heer Droogh slechts kan plaats vinden onder voorbehoud van goedkeu ring door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van het besluit van 22 juli 1963 tot ontbinding van de pachtovereenkomst met de heer J. J. de Wit te Zoeterwoude, inzake de hoeve „Stochem". GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie» VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten om meit intrek king van het op zaterdagen van 8 tot 18 uur voor de zuidoostzyde van het Gan getje geldende wachtverbod, een wacht verbod vast te stellen voor de zuidoost- zijde van het Gangetje. Afschriften van dit besluit zijn ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van ver- keersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3