Nieuwe Lends e Courant Yakraad metaal legt nu de koppelbaas aan oanden Commentaar Drie kleuters bedolven onder instortend pakhuis Roompot kon de branding niet aan Geen hoger loon meer buiten c.a.o. Meisje van 3 werd zwaar gewond Verf met voldoening In hotel 300 gasten 3 weken in quarantaine V.S. in actie tegen Diem? Okactawri F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. t. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvaitigh i> gh «bleven mijn hert In teghempoet" Maandag 2 september 1963, 44ste jaargang Het Witte Huis Vervoersbedrijf Zie pagina 5 0,65, 'p.m. f 2,80, p.kw. 8,25 Klachfendiensf bezorging 18—19 uqr Volledige overeenstemming werkgevers-werknemers (Van een onzer redacteuren) Het kwaad van de koppelbazen, dat in de metaalindustrie grote arbeids onrust heeft veroorzaakt, wordt de kop ingedrukt. Van de diensten var uitleenbedrijven kan geen gebruik meer worden gemaakt, tenzij de vak- raad voor de metaalindustrie daartoe een vergunning afgeeft. In elk geval zal geen ontheffing van de bepaling worden verleend voor het verrichten van werkzaamheden gedurende de weekends door werknemers, die te vens elders in loondienst zijn. Aldus is zaterdag besloten in een vergadering van de vakraad, het overkoepelend orgaan van werkge vers- en werknemersorganisaties. Men hoopt dat de Stichting van de arbeid de overeenkomst zeer spoe dig zal goedkeuren. Het College rijksbemiddclaars zal worden zocht de bepaling algemeen verbin dend te verklaren, zodat ook de georganiseerde werkgevers er gebonden zijn. In overeenstemming met het voorstel in de werknemersbonden zal de CAO >or de metaalnijverheid, die nog maai er maanden van kracht is worden open gebroken. Deze procedure is noodzake- om daarin een artikel 20a te kun- In krottenbuurt bij het Haagse Spui (Van één onzer verslaggevers) Van ouderdom en ellende is gistermorgen in de krottenwijk bij de Schedeldoeksliaven in Den Haag een pakhuis ingestort. Drie kinderen, die in het twee- en-eenhalve meter brede steegje de Elsemoerstraat speelden, werden door vallend puin bedolven.- Toen het stof optrok, zag een voorbijganger hoe Hans Wilson (7) en zijn vriendje Joop Scheffer (6) zich uit het puin naar buiten werkten. De twee jongens waren overdekt met schaafwonden en hadden vele kneuzin gen opgelopen. Hans Wilson had nog een hevig bloe dende hoofdwond en een gekneusde enkel. Joop Schef fer liep bovendien een shock op. Onder het puin lag toen nog het driejarig meisje Anneke Scheffer. Drie mannen waren onmiddellijk bij de hand om met het reddingswerk te beginnen. Het waren de heer P. Tichelaar, een 38-jarige koopman uit de Elsemoerstraat die het ongeluk had zien gebeuren, de paardenslager H. Vrijenhoek (34) van de Schedeldoekshaven, die juist kwam aanlopen en de vader van Joop en Anneke, de heer Scheffer. Vader Scheffer zat gistermorgen om elf uur thuis. Toen hij buiten het geraas van vallende stenen hoorde, had hij maar één gedachte: „Dat is op straat, en daar spelen mijn kinderen." Hij stormde naar buiten. Zijn zoon Joop zag hij tussen de brokken kruipen. Anneke bleek bedolven. De drie mannen hebben het kind bijzonder snel vrij kunnen krijgen. Met haar broertje Joop en met Hans Wilson is Anneke naar het ziekenhuis Zuidwal ge bracht. Het meisje is daar opgenomen met eeu gebro ken dijbeentje, een zware hersenschudding, inwendige kneuzingen en een shock. De twee jongens werden ver bonden, maar konden in de loop van de middag weer naar huis. De Elsemoerstraat is een nauw zijstraatje van het Spui tussen de Turfmarkt en de Schedeldoekshaven. Als nage noeg alle panden is ook het pakhuis eigendom van de Exploitatiemij. Scheveningen (Zwolsman-concern). Het pakhuis was in gebruik bij de aardappelhandelaar A. de Winter. Het'pand verkeerde in een zeer bouwvallige staat. Het cement tussen de bakstenen was grotendeels verdwe nen. De balken waren totaal vermolmd en verrot. Om elf uur zakte de voorgevel naar voren. Het dak kwam beneden, maar bleef gedeeltelijk hangen op een stapel van 500 lege aardappelkisten. die in het pakhuis stonden opgeslagen. Brandweer, GG en GD en politie rukten met groot materieel uit. De ambulances van de GG en GD brachten de kinderen en hun ouders naar het ziekenhuis. De brandweer haalde het dak naar beneden. Toen geen verder gevaar voor instorten meer bestond, werd het werk afgebroken. Vanmorgen vroeg zijn de slopers aan de gang gegaan. Het straatje is voor alle verkeer gesloten. Gaat verdwijnen De buurt Schedeldoekshaven gaat eerstdaags geheel tegen de grond. De meeste huizen en pakhuisjes zijn op gekocht door de E.M.S. De gemeente is doende nog enkele panden te onteigenen. De E.M.S. heeft zoals men weet grote plannen voor dit stukje Haagse binnenstad. Er zullen winkels, kantoren, een schouwburg, een enorme garage en een hotel verrijzen. Nu staan er echter nog de krotten. Drie jaar geleden is ook al een pakhuis ingestort. Toen werden alleen een paar konijnen bedolven. Twee jaar geleden stortte een dak in. Bouw- en Woningtoezicht laat de panden die er het ergst aan toe zijn, stutten. Anderhalf jaar geleden werd tegen het gistermorgen idgestorte pakhuis ook een steunbalk geplaatst. Vieuws in pslag een oogo W. G. van der Hulst zaterdag overleden (pag. 2). Briels vond zijn Water loo in Nijmegen (pag. 7). Kennedy en Chroesj- tsjef hebben hun „hete lijn" (pag. 5). Spion Guy Burgess stierf in Moskou aan hartkwaal (pag. 5). Labour haalt Berlijn- paardje van stal (pag. 5). Wereldraad van Ker ken centra der apartheid (pag. 2). Blanken maken ruïne van huis van neger (pag. 2). Indrukwekkende pre mière van stuk van Anouilh in Den Haag (pag- 7). nen invoegen. Het eerste lid daarvan luidt woordelijk: „De werkgever zal in zijn onderneming geen werkzaamheden doen verrichten en niet toelaten dat werkzaamheden worden verricht door personen, die niet in dienst zijn hi na genoemd ..vreemde werknemers" tenzij het werkzaamheden betreft, die krachtens hun aard in de onderneming niet door de eigen werknemers plegen te worden verricht." Voor het verkrijgen van dispensatie zal de werkgever de naam en het adres van de uitlener moeten opgeven en lichtingen moeten verschaffen over aard en de geschatte duur van de wi zaamheden, die door de vreemde werk nemers zullen worden verricht, alsmede hun aantal en hun werktijden. Boven dien zal hij een verklaring van de uit lener moeten overleggen, -waarin deze uitspreekt dat hij zich zal houden de loonregeling, die het College rijksbcmiddelaars verleden jaar voi uitlening van arbeidskrachten heeft vastgesteld. De werkgever is voorts plicht om met de ondernemingsraad in zijn bedrijf overleg te plegen alvorens hij een aanvrage om ontheffing indient Sancties De voor bepaalde of ombepaalde tijd verleende ontheffing kan - worden inge trokken indien bij de aanvraag onjuiste gegevens zijn verstrekt of van de dis pensatie een onjuist gebruik wordt ge maakt. Voor intrekking is zelfs hetern stige vermoeden, dat de uitlener han delt in strijd met de overgelegde ver klaring. al voldoende. Zoals men ziel zal herinneren hadden de werknemers bonden voorgesteld om de cao-artikelen 31 en 32 niet van toepassing te verkla ren. Zij zouden dan naar het wapen de staking kunnen grijpen 'en de werk gevers naar dat van de uitsluiting niet verplicht zijn een meningsverschil over de naleving van het bepaalde bij de geschillencommissie aanhangig te maken. Zij waren namelijk van mening en de werkgevers denken er klaar blijkelijk net zo over dat de geschil lencommissie voor gevallen als de on derhavige te langzaam werkt. In de vakraad kwam men overeen, dat artikel van kracht blijft, maar artikel 32 et van toepassing wordt verklaard. In plaats van de geschillencommissie in te schakelen, zal by het vermoeden dat het nieuwe artikel niet wordt nage komen, een beroep op de burgerlijke rechter worden gedaan. De vakbonden zullen dan naleving op straffe van een dwangsom eisen. De werkgevers zyn met de voorstel- n van de werknemers (grotendeels) akkoord gegaan in het uitdrukkelijke vertrouwen, dat soortgelijke maatrege len ook voor andere bedrijfstakken zul len worden genomen. Het euvel van de ronselarij komt immers niet alleen in de metaalindustrie voor. In de brief van de vakraad aan de Stichting van de arbeid zal daarop met klem worden aangedron gen, terwijl ook van de overheid mede werking wordt verwacht. Er moet een algemene sanering komen, zo werd van werkgeverszijde verklaard, omdat an ders een groot aantal ongeregelde me taalarbeiders afvloeien naar andere be drijfstakken, waarin koppelbazen actief zijn. Formeel moeten zowel de werkge- als de werknemersbonden nog hun aan het besluit van de vakraad ge- Men verwacht dat door de over eenkomst dc echte koppelbazen uitge rangeerd zullen worden, maar dat er de bonafide uitleenbedrijven ..vrij dispensaties kunnen worden ver- Een produkt van de Sikkens Groep Het Westlandse Oogstfeest werd zaterdagmiddag rijkelijk door regen omspoeld althans het tweede gedeelte. Drui venprins es Nel y v. d. Hout kon op haar met bloemen en druiventrossen versierde praalwagen een eind komen, maar in Wateringen uitgerekend in Wateringen) werd het al te waterig. Pokken in Boedapest Ongeveer 300 gasten van het grote Boedapester hotel Royal zijn gisteren in quarantaine gesteld wegens enke le verdachte gevallen van pokken. Dc quarantaine is gisteren voor periode van 21 dagen in gegaan. Een employée van het hotel is in een zie kenhuis opgenomen, omdat men ver moedt dat hjj pokken heeft. Tot toe is dit echter niet bevestigd. Alle Amerika zou op het punt staan .een actie te ondernemen, die tot omverwer ping van het bewind van de Zuidviet- namese president Ngo Dinh Diem kan leiden, zo schrift de New York Times. De Ver. Staten zouden in de richting m een „confrontatie" met de familie regering van de president willen gaan. De meeste waarnemers in Saigon nemen dat Amerikaanse functionarissen sleutelfiguren onder de militairen seintje zullen geven en in bedekte termen te kennen zullen geven, dat zij ";n andere regering wensen. Intussen hebben de Amerikanen ge weigerd, drie boeddhistische monniken uit te leveren, die gisteren hun toevlucht hebben gezocht in de Amerikaanse am bassade te Saigon. Zoeken naar tas met f 157.000 stopgezet Het zoeken naar de tas met 157.000 an de Rotterdamsche Bank in de Kost er lorenstraat in Amsterdam, dat gis termiddag is gestaakt, zal niet worden voortgezet. Zoals gemeld zou de tas in het water terecht zijn gekomen bij het ongeluk van de 31-jarige bankchauffeur. Hij reed woensdagmiddag met zijn auto in genoemde vaart en verdronk. Kikvorsmannen van een particulier bergingsbedrijf hebben een paar dagen achtereen tevergeefs de bodem van de Kostverlorenvaart afgezocht. De politie heeft nu ook haar vaste bewakingspost ter plaatse opgeheven. gasten en het gehele hotelpersoneel zijn gevaccineerd. Het ministerie van gezondheid heeft bevolen dat alle Hongaren, die Hongarije willen verlaten, moeten worden ingeënt. Verscheidene Hongaren moesten gisteren aan de grens de trein naar Oostenrijk verlaten, omdat zij geen „pokkenbrief jes" bezaten. Onder de 200 buitenlandse gasten, die in hotel Royal logeren, bevindt zich één Nederlander, de heer Pieter J. van Buul, Weigelialaan 29, Rotterdam. Hij was op zakenreis door Oost-Europa en is door de quarantaine, naar hij zei, bijzonder ge handicapt. Hij vertegenwoordigt een gro te Amerikaanse maatschappij, waarvoor hij niet aan zijn zakenafspraken kan voldoen. Twee gasten van het Boedapester hotel Royal,, die zondagavond in Oostenrijk zijn gearriveerd, hebben pokkenvrees ge wekt bij de Oostenrijkse autoriteiten. Het zijn een Argentijn en een Zwitser. De Argentijnse toerist bleek te zijn ge vaccineerd en mocht doorreizen. De Zwitser moest in een ziekenhuis in We nen blijven voor de periode van twee weken na te zijn gevaccineerd. De twee toeristen hadden het hotel verlaten vóór de quarantaine werd ingesteld. Nederlander staat terecht in Polen De 34-jarige Nederlandse zakenman Jacob de Ray uit Amsterdam zal op 12 september in Warschau terecht staan, sa men met een jonge Oostduitse vrouw. Hij wordt ervan beschuldigd te hebben ge tracht de vrouw uit Polen te smokkelen iet een lijnvliegtuig van de KLM. De Poolse grenspolitie heeft op 23 juni De Ray en de 25-jarige Christe Neffe verwijderd uit een KLM-toestel. kort voordat de Turbojet uit Warschau naar Schiphol zou vertrekken. Sedertdien zit ten beiden in de mokotow-gevangenis in Warschau. strekt tot voldoening, dat de werk gevers- en werknemersbonden in de HET ge metaalindustrie gezamenlijk een oplossing voor het koppelbazenprobleem hebben ge vonden. Bij beide partijen leefde het be sef, dat het sociale gebouw werd onder graven. Gevolg van het laatste was on vrede en onrust in de bedrijven, waarbij alleen de communisten zijde spinnen. Zij spanden zich in om de situatie politiek uit te buiten, maar zijn door de bereikte over eenkomst tegelijk met de a-sociale koppel bazen op dood spoor gezet. Het georganiseerde bedrijfsleven is zich zijn verantwoordelijkheid bewust geweest en heeft orde op eigen zaken weten te stellen, zodat Ingrijpen van hogerhand niet nodig is. Zo behoort het te zijn in de maatschappij. Alleen zal de overheid door een alge mene verbindendverklaring de helpen de hand moeten bieden. We nemen aan, dat zij dit inderdaad zal doen. Ten be hoeve van de sociale vrede is het nood zakelijk, dat ook de ongeorganiseerde werkgevers worden verplicht, zich aan het vergunningenstelsel te houden. Zoals het ook noodzakelijk is, dat andere be drijfstakken het voorbeeld van „de me taal" volgen, aangezien het probleem an ders alleen maar wordt verschoven. Aan de werknemersbonden komt de eer toe, dat zij met constructieve voorstellen zijn gekomen. Zij willen het uiterste doen om door redelijk overleg tot overeenstem ming te komen, zodat het stakingswapen niet behoeft te worden gehanteerd. Aan de werkgeversorganisaties komt eer toe. omdat zij bereid bleken zich aan een vrij straf stelsel te onderwerpen, hoewel zij de koppelbaas-arbeiders vaak maar al te goed kunnen gebruiken. Zij hebben een goed voorbeeld gegeven en we hopen en vertrouwen met hen, dat hun collega's in andere bedrijfstakken hen zullen vol gen. In de S.E.R.-commissie, die dit vraagstuk heeft behandeld, hebben de werkgevers destijds gesteld, dat het zachte middel van een loonregeling voor de uitlening van arbeiders wel voldoende zou zijn. Royaal hebben zij thans toegegeven, dat hun hoop ijdel was. Zij wentelen hun ver antwoordelijkheid niet af op de loon- controledienst, die belast was met het toe- zich op de naleving van de loonregeling. Integendeel, zij werken zelf mee aan de invoering van een vergunningensysteem. Dit alles geeft blijk van realiteitsbesef en goede wil, hetgeen hoop geeft voor de toe- TJET feestvieren gaat ons als natie maar slecht af. Dat komt niet alleen omdat het weer ons niet vaak mee zit. Waar wel de oorzaak te zoeken? Met enig heimwee kunnen we denken aan vieringen van Koninginnedagen in het verleden. Het buitenland Zwitserland bijvoorbeeld leert ons, dat het heel wat beter kan dan thans bij ons veelal het geval is. De jongste trieste ervaring is nu te Nij megen opgedaan. Wat een manifestatie moest worden, werd een blamage. Het eindigde in ruzie. En in de lege kast huist nu een kater. nPRAGISCH moet men het einde 1 van de destijds naar de communis tische wereld uitgeweken Britse diplomaat Burgess. Hij had zijn land in de steek ge laten, maar was door het communisme nauwelijks geaccepteerd. Wat hem, ook bij het ouder worden, over bleef was een onvervuld verlangen naar zijn oude moeder in het oude vaderland. Dat verlangen is niet meer bevredigd. In een niemandsland, zoals onze tijd er vele kent. kwam voor hem de dood. Die is altijd wel tot accepteren bereid. Maar situaties als deze mogen ons, als medemensen, nimmer onverschillig laten. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rjjn 4f op 19 augustus jl. in noodweer wijks bedrijf zUn er namelijk In bij de Wassenaarse Slag in geslaagd het bootje bü eb on- moeiiykheden kwam en daar- geveer vijftig meter in de rlch- door op het strand liep. Is terdagmiddag opnieuw ln moei lijkheden geraakt. Na büna twee weken graafwerk waren de opvarenden van het jachtje, doen kiezen. Maar twee richting van de Scheve- ningse haven voer, ontstonden er voor de derde keer moeiiyk- te tillen en het heden in de geschiedenis van de weluks de zuidoosteiyke wind dreef tegen half drie een verbinding ee uur later, toen het jachtje het jachtje al spoedig In de rich- tot stand wist te brengen met de richting van de Scheve- ting van de zee af. Noodseinen de Roompot. Het jachtje was Bn aan boord was toen nog op i Roompot-moeilijkheden (Het bootje was twee jaar geleden reeds vastgelopen op de Haaks- de Duitser Wei verloofde Brigitte Loibel, zater dagmorgen vroeg weer ln het Roompot weer veilig slaagden de gronden bü Den Helder). De gewaarschuwd. Uit toen echter i wezig Is. Mevr. Rooyakkers Wassenaar zag het ge- heeft de kustwacht koerste de Brand*aris Sche- Ade en zijn twee Duitsers er met behulp motor van het Jachtje viel nit veningse haven is toen om- wat nog ernstiger was, het strceks half twee de redding- r raakte onklaar. Mede door boot Brandarls uitgevaren, die regenachtig weer ln de rich ting van de Schevenlngse Ha ven, waar men omstreeks vier uur aankwam. J^E depressie die als restant te beschou wen is van de tropische cycloon Beulah, is gedurende het weekeinde van Ierland naar de ingang van het Kanaal getrokken, vervolgens omgezwenkt naar Normandië en verplaatste zich daarna over het Kanaal naar de omgeving van Londen. Om het centrum heen stroomde vrij droge maar ook locaal onstabiele lucht binnen. Zondagavond kwamen plaatselijk en kele regen en onweersbuien voor, waar bij plaatselijk 5 tot 6 mm regen werd afgetapt. Uit Zuid-Frankrijk nadert een zwakke rug van hoge luchtdruk die onze omgeving maandagnacht passeert. Daar. na is het niet uitgesloten dat een storing volgt met een regenzone. De wind zal vit richtingen tussen zuidoost en zuid west waaien. In de temperaturen komt over het algemeen niet veel verandering 3 september: Scheveningen 19 v.m.; 15.05 n.i lendeni stogend De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met opklarin gen en enkele verspreide buien. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 11.15 uur). Zon en maan Dinsdag 3 september: zon op 5.53, on der 19.25, maan op 19.45, ouder 4.57.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1