Nieuwe Leidse Courant In 1968 verkoop verwacht J van 400.000 gaskachels Commentaar De Gaulle steunt Diems bewind Amerika geeft dollar voor een ei Ruimteverwarming over tien jaar alléén gas Kolen een gulden per mud duurder Ombouw nodig van j 4 miljoen toestellen Onrust bij Wilton en bij Verolme Anderhalve ton nog niet boven water i 19| CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 30 auguetu# 1963, 44ate jaargang Eigen mode voor al tv* JOISG is Zie pagina 7 'l Kantoren ""Uteehstraat 37 Pólibus 76 l*~'— Telefoon 31441 BW 58936 Abonnementsprijzen -p.w. 0,65, 'p.m. f 2,80, Klachtendiensf bezorging 18-19 De huisbrandkolen worden per 1 september tot omstreeks één gulden per mud duurder. Dit is een gevolg van drie prijsverhogin gen: de „normale" verhoging, die samenhangt met het overgaan van de zomer- op de winterprijs (ongeveer 45 cent), een ver hoging van de tot dusver geldende marge voor de detailhandel van 35 cent in steden met meer dan 50.000 inwoners en van 30 cent in de overige gemeenten, en van 10 tot 20 cent voor de af-mijnprijs doord e mijnen. Voor deze laatste verhogingen heeft de minister van economische zaken toestemming verleend. De verhoging van de af-mijnprijs, die door de detailhandel mag worden doorberekend, sluit aan bij de verhoging, die de buiten landse mijnen hebben toegepast. 'remier Kenyatta van Kenya eeft zich een nieuw hoofd- eksel aangeschaft. Kennelijk eeft hij er veel plezier in. Nieuws in één oogopslag President De Gaulle van Frankrijk heeft besloten vriendschappelijk te gaan samenwerken met presi dent Ngo Dingh Diem van Zuid-Vietnam bij het ver wijderen van buitenlandse invloeden- De Gaulle heeft gisteren in een kabinets vergadering kritiek geuit op het Amerikaanse optre den in het omstreden ge bied. Bij de mijninstorting in Moab (VS) zijn achttien mensen om het leven ge komen. In totaal bevonden zich vijfentwintig perso nen in de mijn op het mo ment dat het ongeluk zich voordeed. Gisteravond werden de laatste vijf mijnwerkers gered. Britse kankerspecialis ten hebben een middel ge vonden om ongeneeslijk zieke patiënten verlichting van hun lijden te bieden: een inspuiting met leven de miltcellen van gezonde personen. Er heeft even wel geen genezing plaats. De tas met inhoud ter waarde van f 157-000. die in het water langs de Amsterdamse Kostverlo- renkade terecht is geko men, toen een chauffeur van de Rottei-damse bank met zijn auto in het water reed, is nog steeds niet terecht. De politie gaat er van uit, dat geen misdaad in het spel is. Het tegenwoordige sy steem van ruilverkaveling deugt niet. Een nieuwe opzet is nodig, waardoor lichte landbouwgronden en kleine agrarische be drijven worden afgestoten, zo wordt betoogd in het maandblad „De Pacht". Het kernstopverdrag is goedgekeurd door de com missie uit de Amerikaanse senaat voor buitenlandse betrekkingen met zestien tegen een stem. Het is nu wel zeker, dat de Senaat met een overweldigende meerderheid voor de defi nitieve ratificatie zal stem men. Jongi ;e moordenaar voor rechtbank De 16-jarige jongen, die op 8 augustus in Charleston, omstreeks 60 km ten oos ten van Adelaide, het Nederlandse echt paar Thomassen en hun 10-jarig dochtertje Roxane vermoordde, is van daag door een kinderrechtbank in Adel aide officieel in staat van beschuldiging gesteld. Het gezin Thomassen emigreerde in no vember 1958 uit Nieuwenhagen, in Lim burg, naar Australië. J (Van onze soc.-econ. redactie) 2 /'AVER tien jaar zal voor de ruimteverwarming in Nederland alleen nog J maar aardgas worden gebruikt. Daartoe zullen per jaar ongeveer 250.000 gaskachels geplaatst worden. Over vier a vijf jaar valt zelfs een 1 piek te verwachten in de jaarlijkse verkoop van gaskachels van 400.000 stuks. In alle nieuw te bouwen woningen zullen bij de stookplaatsen gas- 2 aanslut-ingen worden aangebracht en in vertrekken zonder schoorsteen die 2 echter wel in aanmerking komen voor verwarming zal een gasaansluiting J bij de gevel worden gemaakt. De nieuwe aardgaskachels zullen wegneem- baar zijn omdat zij geconstrueerd worden met een zogenaamde insteek- verbinding met de muur, waarbij de gasaansluiting automatisch wordt verbroken en bij herplaatsing ook weer automatisch tot stand komt In totaal zullen naar schatting 2 miljoen bestaande installaties gecon troleerd moeten worden en ongeveer 4 miljoen toestellen omgebouwd. Van deze ontwikkeling is het Nederlands Gasinstituut van de vereniging tot ex ploitatie van gasbedrijven in ons land volkomen overtuigd. Het instituut heeft er het volste vertrouwen in dat de gemeenten in ons land overal met zulke prijzen voor het aardgas uit de bus zullen komen, dat overal de voor keur zal worden gegeven aan aardgas boven andere brandstoffen. In de jaarvergadering van de Bond van Indirecte aanval op V.S. Generaal De Gaulle heeft de ver warde situatie in Zuid-Vietnam een deel van het vroegere Frans In- do-China aangegrepen om te po gen, Frankrijk de rol toe te bedelen, die Amerika sedert enkele jaren in dat land speelt. Hij uitte gisteravond bedekte kritiek op het Amerikaanse optreden in Zuid-Vietnam en stelde voor, dat Frankrijk vriendschappe lijk gaat samenwerken met het be wind van president Diem in Saigon „bij het verwijderen van buiten landse invloeden". Dit verklaarde De Gaulle op een ka binetsvergadering. Zijn commentaar werd later doorgegeven door zijn mi nister van voorlichting, Peyrefitte. De generaal zei, dat Vietnam een grote rol kan spelen in Azië als het „onafhanke lijkheid van buitenlandse invloeden, bin- Bij Wilton Fijenoord in Rotterdam is donderdagochtend door ongeveer tien procent van de arbeiders voor korte tijd gestaakt. De ploeg, die om 2 uur moest beginnen, en ook de avondploeg heeft volledig gewerkt. De directie heeft veertien werklieden, die via koppelbazen op de werf werkten, op staande voet ontslagen. Ook bij Verolme Verenigde Scheeps werven op Rozenburg was het donder dagmorgen onrustig. Bij beide scheepswerven betrof het een wilde actie ter verkrijging van ho gere lonen. Een aantal arbeiders meen de. dat die zeer wel mogelijk zouden zijn, nu er aan de via koppelbazen wer kenden zo veel meer wordt uitbetaald dan aan de eigen arbeidskrachten. Op de werf van Wilton was het eerst maar een klein groepje, dat het werk neerlegde. Tegen het middaguur had de staking zich uitgebreid tot 500 man. Na de middagsohaft was de rust grotendeels weergekeerd. Op de Verolme-werf legden 80 man het werk neer. De directie van Verolme en Rotterdamse vakbondbestuurders heb ben in de loop van de dag een gesprek gehad om zioh te beraden op eventuele maatregelen Beslissingen waren donder dagmiddag nog niet genomen. De Rotterdamse afdelingsbesturen van de vakorganisaties in de metaalindustrie zijn over de gang van zaken niet te spreken. Men meent, dat er bij het vast stellen van de c.a.o.'s jarenlang is be knibbeld op kleinigheden, terwijl nu blijkt, dat er voor de koppelbazen ruim geld beschikbaar is. nenlandse rust en eenheid, alsmede vreedzame betrekkingen met de buur landen verwerft." De verklaring zou zelfs de meeste van zijn ministers hebben verrast, die niet van tevoren op de hoog te waren gesteld. De uitspraak van de Franse president trof ook door het feit, dat deze zowel Zuid- als Noord-Vietnam op 't oog had. Hij sprak n.l. over Frankrijks verbonden heid en belangstelling voor de ontwikke ling van Cochin-China, Annam en Ton kin. Toen het voormalige Frans Indo- China in onafhankelijke staten uiteen viel, ontstond behalve Laos en Cambod ja de staat Vietnam (samengesteld uit Annam, Tonkin en Cochin-China). Later werd het verdeeld in Noord- en Zuid- Vietnam. Het noordelijke deel kwam in communistische handen en omvat Ton kin, terwijl Annam en Cochin-China sa men Zuid-Vietnam vormden. Voor vervolg zie pagina 7 Chr. Ondernemers in het Loodgieters-, Fitters- en Sanitair Installatiebedrijf in Nederland, gisteren te Aihersfoort gehou den, zette de technisch poofdambtenaar, de heer A. M. Buyserd, niet deze opvat tingen het standpunt van het gasinstituut De heer G. Bolmeyer, directeur van het Gemeentelijk Energie en Waterlei dingbedrijf te Amersfoort verklaarde nog eens nadrukkelijk dat de Neder landse gemeenten wel degelijk voor aanlokkelijke gastarieven zullen zorgen dit in tegenstelling tot andersluidende berichten. Hij betreurde het dat op dit punt verwarring is ontstaan en dat hier en daar door minder juiste bericht geving het toekomstig aardgasgebruik in discrediet is gebracht en het publiek kopschuw gemaakt. Voorzitter Breukelaa^ kon melding ma- en van een speciale vakopleiding uit gaande van de gezamenlijke ondernemers organisaties waarin volledig de leerstof verwerkt voor omschakeling van stads- op aardgas. Een speciale cursus hiervoor wordt in Groningen en Leeuwarden reeds gegeven. De voorzitter betreurde het dat juist inzicht in de bedoelingen van de regering met de aardgasvondsten nog zoveel te wensen overlaat. Deze ondui delijkheid belemmert het voeren van eer gericht beleid door de installateursbon den. Hij hoopte echter dat de nieuwt minister van economische zaken spoedig met voorstellen zal komen wat betreft de coördinatie van bevoegdheden er prijs. Alleen dan zal snel tot massaal gebruik kunnen worden overgegaan. Voor vervolg zie pagina 7 Donderdag 5 september wordt de Friese vierling Lautenbach in Deinum alweer vijf jaar. Als vader van zijn werk komt, gaat het kwartet hem op de step tegemoet, zo laat de foto zien. V.l.n.r. Meint, Dirkje, Willem en Ytje. De 14-jarige Anthony Cutter (rechts) en zijn 13-jarige vriend Richard Mackenzie waren de eerste betalende bezoekers, die de Leatherslade- boerderij bezochten, waar de treinovervallers zich hebben schuil ge houden. De eigenaar Brixon heeft het huis tegen betaling open gesteld. Duikers doken zonder succes De tas met geld en effecten tot een totale waarde van 157.UOO gulden, die eergiste- in he water van de Kostverloren- t te Amsterdam is verdwenen, nadat de 31-jarige employee van de R'damse bank P. J .Valks met zijn bestelauto in het water was geraakt, is nog steeds niet terecht. Zoals bekend zijn duikers steeds bezig geweest met pogingen de waardevolle tas terug te vinden, evenwel zonder succes. Gisteren is er voortdurend overleg geweest tussen de politie, de Rotterdamse bank en de assuradeuren Blom en Van der Aa over nieuwe po gingen om de tas te vinden, met als re sultaat dat duikers van een particuliere bergingsmaatschappij vanmorgen in op dracht van de verzekeraars opnieuw het water van de Kostverlorenvaart hebben afgezocht. Dc politie heeft de plaats van het ge beurde gisteren streng bewaakt, maar aangezien het hier volgens een zegsman van de politie naar alle waarschijnlijk heid geen misdrijf betreft, bemoeien de agenten zich niet met het opsporings werk. Gistermiddag heeft dr. J. Zelden- rust sectie verricht op het stoffelijk over schot van de verdronken bestuurder. Daaruit is gebleken dat de dood door ver- drinking is ingetreden. De auto is aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, maar werd geheel deugdelijk bevon den. De remmen en dc stuurinrichting werkten normaal. Hoe de heer Valks dan ook, over de vrij brede stoep heen. het water heeft kunnen in rijden, is voc politie vooralsnog een mysterie. T\E VERENIGDE STATEN hebben niet alleen een negerprobleem, maar ook een werkloosheidsvraagstuk. Geheel los van elkaar staan deze vraagstukken niet. Maar men moet wel goed onderscheiden. Amerika ziet het aantal werklozen voort durend stijgen. Het bedraagt thans 4,8 miljoen of 5,8 pet van het aantal arbeiders dat tot werken in staat wordt geacht. Er is een groot aanbod van jongeren op de arbeidsmarkt, dat de vraag aanzienlijk overtreft. En er zijn veel arbeiders die slachtoffers worden van de technische ont wikkeling, met name van de toenemende automatisering. Vooral jongeren tussen 16 en 19 jaar kun nen moeilijk een baan vinden. En dat is nog het moeilijkst voor de negers. In een woongebied met 125.000 inwoners bleek, dat van de 16- tot 21-jarigen ongeveer 70 pet geen school meer bezocht en werk loos was. Onder hen waren het vooral de negers die hun dagen in ledigheid moes ten doorbrengen. Dat deze toestand ook zedelijke gevaren doet ontstaan, behoeft niet meer betoogd te worden. Het is duidelijk genoeg. Nu behoren de Verenigde Staten tot de welvarende landen. Financieel zijn zij nog wel in staat om hulp te bieden. Maar zelfs voor dergelijke landen is er een grens aan de mogelijkheden. Men zegt hier en daar: de technische ont wikkeling moet worden geremd. Wij zijn daarvoor huiverig. Misschien is het mo gelijk. dat een fonds wordt gesticht waar aan de sterk gemechaniseerde bedrijven tijdelijk een bijdrage geven. Maar men moet hier wel zeer voorzichtig zijn en de technische ontwikkeling niet onmogelijk maken. Wat doen de Amerikaanse kerken voor de iverklozen? Doen zij al het mogelijke om de dreigende demoralisatie te voorkomen? (RITA) „Nee, dat is niet waar, u hebt het nog geen vijftig keer gezegd. Dit was pas de tweeëntwinstigste maal TSoven otis land bevond zich vannacht een zwak hogedrukgebied, waardoor er weinig wind was. De temperatuur kon daardoor bij heldere hemel sterk da len. Er werden in ons land minimum temperaturen waargenomen van 4 gra den Celsius. Het hogedrukgebied wordt naar het oosten weggedrongen door een van de Oceaan komende depressie, die de luchtdruk op de Britse eilanden flink doet dalen. De kern van deze depressie zal morgen boven de Britse eilanden zijn aangekomen, het bijbehorende front kan ons land bereiken. In verband hiermede zal de bewolking toenemen en moet plaatselijk enige regen worden ver wacht. De wind wakkert aan uit zuid oostelijke richting. De komende nacht zal belangrijk minder koud zijn dan de afgelopen nacht. ZON EN MAAN Zaterdag 31 augustus: zon op 5 48. on der 19.32: maan op 18.06, onder 1.24. 3 sepL volle maan. Strandverwachting Een klein hogedrukgebied brengt ook morgen nog overwegend droog en vrij zonnig strandweer, met later iets meer bewolking. Matige, meer zuidelijke wind. In de middag 19. a 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Oceaanfront met regen heeft Engeland bereikt en komt nu lang zaam naar het oosten, waardoor de voor uitzichten nog onzeker blijven. Tendens stijgend De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar enige regen. Matige tot vr(j krachtige zuidoostelijke wind. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Hoogwater Scheveningen 31 augustus: 0.02 v.tn.; 12.39 n.m. HET WEER l/V EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Nieuw aanvraagnummer mobilofoongesprekkcn Met ingang van 1 september zal voor met mobilofoonabonnees, die zijn aange sloten op het landelijk mobilofoonnet, een nieuw aanvraagnummer worden inge voerd, namelijk 005. Tot nu toe moest men 000 draaien. /"ANDANKS de reeds enor- haantjes en 10.000 kippetjes niet deze wekelijkse zendin- derdier schijnt van zo'n goe- land in Europa op de vierde me produktie van Ame- gebroed. De laatste zijn zgn. gen de reeds eivolle Ameri- de kwaliteit te zijn, dat de plaats achter Frankrijk met rikaanse slachtkippen. is gis- moeder-hennetjes die nadat kaanse slachtkuikcnmarkt Amerikanen besloten hebben 420.000. Groot Britannic met teren een eerste wekelijkse ze nog dit jaar grootgebracht gaat infiltreren, noemde de- over te gaan tot aankoop van 225.000 en Italië met 210.000 zending van 20.000 Neder- zijn, volgend jaar elk circa ze export naar Amerika deze Nederlandse broedeie- ton en boven Duitsland met landse broedeieren per vlieg- 100 broedeieren zullen gaan uniek, omdat reeds jarenlang ren. Intussen bedraagt de ge- 114.000 ton. tuig van Schiphol naar de leggen, waaruit dus in totaal verreweg het merendeel V.S. verzonden. De Amerika- ongeveer nen betalen hiervoor een dol- kuikens lar per ei. gine zullen voortspruiten. Wel beschikken de Amerika- Uit deze 20.000 eieren wor- De heer D. Toonen, export- nen zelf over vele rassen, den straks in Amerika 10.000 manager van het bedrijf dat doch het Nederlandse moe- Met 118.( amenlijke Europese produk- i miljoen slacht- de Europese slachtkuikens tie van slachtkuikens slechts Al deze andere Europese i Nederlandse ori- van Amerikaanse origine is. ruim een derde van de Ame- landen eten echter hun eigen rikaanse, die het vorige jaar produktie geheel op, zodat er ruim 3,3 miljoen ton haalde, voor de export weinig of I ton staat Neder- niets overblijft. lili Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki ge Stockholm Oslo Kopenhagen z' Aberdeen zw Amsterdam Grenoble Nico ombew. Berlijn zw. bew. Frankfort mist München geh. bew Zürich gch. bew' Genève onbew. Locarno onbew Wenen regen mist windstil mist windstil mist windstil bew windstil is no l 17 windstil 20 windstil 19 windstil 18 n 6 31 windstil 16 Athene niet regen noo 5 31 l« bew' windstil 25 16 Madrid Mallorca Lissabon onbew! windstil motregen I rvrrw 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1