Nieuwe Lekke Courant Twee mijnwerkers na veertien dagen gered Derde ingeslotene niet bereikbaar? Zaans beeld geheel van de baan Fellin: ..De beste rit van mijn leven Gearresteerde studenten in leger ingelijfd? DE NIE Gebruik van vuurwapens sterker aan banden Ia II CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Dinsdag 27 augustus 1963. 44stc jaargang Vreemde zaken in Nijmegen Zie pagina 7 v*.. p.kw. 8,25 Klachtendiensf' bezorgin Vu mag u het zien De rokken, de taille, de schou- derswat zal het worden? Nog één ogenblikje en alle irijse geheimen worden onthuld! De piepjonge mannequin van Pierre jrdin staat klaar om de deuren te openen. Haar wat mysterieus ge- j wel heel toepasselijk voor dit grote ogenblik. Cardin noemde n mantel zonder mouwen". Maar misschien is „een paar mou- ~cen zonder mantel" juister. Op pagina 5 zijn de deuren al wijd ge- end en worden de geheimen van de mode voor winter 1963 getoond. TTENRY THRONE (28) EN DAVID FELLIN (58) zijn vanmorgen vroeg veilig aan de oppervlakte gebracht na veertien dagen lang meer dan 100 meter onder de grond in een ingestorte mijn in Hazleton, Pennsyl vania, te hebben doorgebracht. Beide mannen maakten de tocht omhoog door de 45 centimeter brede koker, die was geboord. Van de derde inge sloten mijnwerker, Louis Bova, (42), is niets meer vernomen sinds van morgen. Er zal eenzelfde boorgat naar Bova worden gemaakt. In het zie kenhuis in Hazleton ondergaan de beide geredde kompels een volledig medisch onderzoek. Niemand heeft de twee telefoon gesprekken gehoord. Mevrouw Fel lin en mevrouw Throne werden naar beneden gebracht, waar zij kort voor de redding met hun echt genoten spraken via een gesloten telefoonlijn. Toen, om 23.23 uur W.E.T., kwam de ontsnappingsschacht klaar, juich ten en lachten de arbeidersDe dagenlange acties waren niet voor niets geweest. Twee mensenlevens waren gered. Om. 17.00 uur (W.E.T.) schreeuwt Fel lin: „Er is iets naar beneden gekomen, „wat klei". Een goed teken. Het bete kent, dat wij door de betonnen plug zijn geboord en nu bezig zijn de houten plug omlaag te duwen," roept Goron Smith, plaatsvervangend secretaris van het mijnwezen. Na 39 minuten boren per 15 secon den slechts één omwenteling wordt het boren stopgezet Fellin roept r boven: „Hij heeft nog wat meer nodig." Drie minuten later wordit het boren voortgezet. 23.23 uur: Het ontsnappingsgat is vol tooid. Het zal nog enige tijd in beslag nemen voordat de boor uit het gat is gehesen en voor de reddingcapsule bo ven het gat is gemonteerd. Luid gejuich en vreugdesprongen boven. De spanning is gebroken. Nadat de boorinstallatie is weggerold, wordt de ingang van de schacht bedekt met een deksel, om te voorkomen, dat er iemand invalt. Schijnwerpers werpen een fel licht op het toneel. De adem van de reddingsbrigades hangt als een ivitte mist in de koude lucht. Verderop zitten zich te warmen bij een vuur. ïeuws ui één oogopslag Twee van de drie mijn werkers die bijna twee weken opgesloten hebben gezeten in een mijn te Hazleton (V.S.) zijn van morgen kort na zeven uur de oppervlakte ge bracht. Tijdens de instor ting bevonden zij zich op een diepte van 101 meter. Over het lot van de derde man verkeert men in onze kerheid. De minister van defen- de heer De Jong. heeft medegedeeld dat er maat regelen zullen worden ge nomen om te voorkomen dat het gebruik van vuur wapens door militairen op nieuw tragische gevolgen kan hebben Dit naar aan leiding van vragen uit de Kamer over het ongeluk waarbij een soldaat uit Oud-Beijerland om het le ven kwam. Een zieke dr. Moh. Hat- voormalig vice-presi- van Indonesië, is gisteren ons land aangekomen. i doorreis naar Zweden. De heer Hatta maakte een zwakke indruk en kon de pers niet te woord staan. In een boodschap aan president Kennedy deelt Ohroesjtsjef mee ingeno men te zijn met de onder tekening van het gedeelte lijke kernstopverdrag. In de verklaring die de Rus sische ambassadeur in de V.S-, Dobrmin, gisteren aan de president heeft aangeboden, zegt Chroesj- tsjef tevens verheugd te zijn met het bezoek dat Dean Rusk aan Rusland heeft gebracht. In het Nijmeegse stads park De Goffert is gisteren 1000-paardenkampe- ment „Van jachthoorn tot kampvuur" geopend. De belangstelling was helaas zeer klein en ook van de zijde van de gemeente was de medewerking vrywel nihil. In Saigon verwacht men dat honderden van de 3000 zondag gearresteerde stu denten in het leger zullen worden inge lijfd. Een groot aantal van hen wordt in een militair oefenkamp gevangen houden. De strijdlustigcn zouden militair worden. Zij die, ondanks hun demonstre ren tegen de anti-boeddhistische rege ringsmaatregelen, meer ontvankelijk blij ken te zijn voor „de uitleg van hel geringsstandpunt", zouden worden vr(j- De gewezen minister van buitenlandse zaken Voe Van Maoe is gisteravond aan gehouden, toen hij trachtte Saigon te verlaten voor een pelgrimstocht naar India. Voe Van Maoe had vorige week zijn ontslag ingediend uit protest tegen de anti-boeddhistische regeringsactivi teit. waarop de regerirrg hem driemaan den verlof verleende. Hij wordt thans in zijn woning bewaakt. De voltallige staf van de Zuidvietna- mese diplomatieke vertegenwoordiging in Washington heeft gisteren het voor beeld van ambassadeur Tran Van Tgjoeong gevolgd en eveneens ontslag genomen. Uit een aantal openbare gebouwen in de Zuidtvietnamese hoofdstad zijn de por tretten van diens president Ngo Dinh Diem sinds enkele dagen verdwenen. Naar aanleiding daarvan zijn geruchten ontstaan volgens welke zijn broer Nigo Diruh Nihoe, op het punt staat de macht Cambodja heeft de politieke betrek kingen met Zuid-Vietnam verbroken. De boeddhistische hogepriester Thitsj Tinh Chiet heeft een aantal andere lei ders richtlijnen verstrekt voor het zoeken naar een oplossing van het conflict in Vietnam. Chiet werd vorige week gear resteerd. Volgens zijn richtlijnen moeten de boeddhisten zich aaneensluiten om vrij lating van de monniken, nonnen cn andere geloofsgenoten die momenteel gevangen zitten, gebruikmaking van de pagodes in ale vrede en rust en eerbiediging van het boeddhisme te bewerkstelligen. Om dit te bereiken moet men zich alleen van vreedzame methoden bedienen, aldus Chiet, die leider is van het grote alge mene verbond van boeddhisten in Zuid- Vetnam. Hij deed tevens een beroep op do De Amerikaanse ambassadeur, Henry Cabot Lodge, is gisteren tweemaal bij Diem geweest. De eerste maal had hij de president een boodschap van Kennedy twee helikopters Die ziekenauto": staan klaar vo< beide kompels naar een ziekenhuis. Er gaan twee pakken, twee helmen en een emmer vet naar beneden. „Blijf praten wanneer jullie naar boven worden ge haald," wordt er naar beneden in de donkere schacht geroepen. Ned. bergbeklimmers allen in veiligheid De groep Nederlandse bergbeklimmers, die zaterdag niet in haar hotel in Le- vico. Trento. was teruggekeerd, is daar gisteren behouden aangekomen. De zestienjarige Johan Rietwaldirle had zaterdag vanuit een berghut alarm geslagen, dat de groep in moeilijkheden verkeerde in een pas. De jongeman had een gebroken sleutelbeen en is opgeno men in een ziekenhuis in Levico. De reddingsploeg slaagde er gisteren in hen te bereiken. Onverlaat lieeft het op handen voorzien In twee achtereenvolgende nachten hebben onverlaten van zes gasten van het vakantieoord De Bikkels bij Vlierden (Noordbrabantde banden van hun auto's doorgesneden. Van andere auto's waren de spiegeltjes verwijderd, een radio antenne afgebroken en ruitenwissers ver bogen. (Advertentie) HAARDENSHOW Duizenden fietsen, brommers en motorfietsen stonden giste ren bij dikke rijen tegen e muur van de universiteit Saigon, na de massa-arrestatie van studenten, die zondag uitgevoerd. De jongemannen werden zo van de straat opge pikt en naar militaire kampen vervoerdwaar ze prompt w den gemilitariseerd. Radiofoto De mijnwerkers Throne en Fellin, die meer dan veertien dagen in een mijn in Hazleton opgesloten hebben gezeten, zijn vanmorgen vroeg naar boven gehaald. Op de foto wordt Throne naar een helikopter gebracht, die hem naar een ziekenhuis zal vervoeren. (Telefoto) Na dodelijk schot hij kazerne: In afwachting van het onderzoek inzake het dodelijk waarschuwings schot van een schildwacht van de Kolonel Palmkazerne te Bussum moeten reeds nu maatregelen wor den genomen waardoor het risico van het gebruik van vuurwapens in gevallen zoals dit wordt uitgesloten. Dat heeft de minister van defensie gisteren meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Wierda (soc.). Het Kamerlid had in zijn schrifte lijke vragen onder meer de suggestie gedaan dat zodanige richtlijnen voor de bewaking van militaire objecten dienen te worden gegeven dat buiten twijfel wordt gesteld dat deze bewa king het onbevoegd betreden van der gelijke objecten moet verhinderen. De minister heeft nu meegedeeld.d dat een dergelijke oplossing in beschouwing zal worden genomen. Inmiddels zijn de bevelhebbers geïn strueerd hun commandanten reeds nu op te dragen nauwkeurig toe te zien dat het verstrekken van scherpe munitie aan met wachtdiensten belast personeel be perkt blijft tot die posten, waarbij het te bewaken belang en omstandigheden waaronder die bewaking geschiedt een dergelijke verstrekking vorderen. Volgens de bestaande algemene voor schriften heeft een schildwacht als al gemene consignes, de verantwoordelijk heid voor de orde op en nabij zijn post en het waken voor de veiligheid van de wacht. De bijzondere consignes voor deze post hielden in. 9 Toezien dat de militairen, die de ka zerne verlaten of binnenkomen, gekleed zijn in het voorgeschreven tenue; Toezien dat er geen samenscholing van personen plaatsvindt binnen een straal van 15 m van zijn schilderhuis; 9 Toezien dat op rijwielen en bromfiet sen gezeten personen, die de kazerne betreden of verlaten voor de poort afstap pen en dat bezoekers hun rijwiel of brom fiets stallen in of bij de rijwielblokken tegenover het schilderhuis. De minister meent zich, nu door de be voegde autoriteit een beslissing omtrent het al dan niet instellen van een straf vervolging nog niet is genomen, van het uitspreken van een oordeel omtrent de uitvoering der consignes te moeten ont houden. Ook staking bij de N.D.S.M. Ongeveer 500 arbeiders van de on- geveeer 3000 man tellende middag- ploeg van de Ned. Dok- en Scheeps bouw Mij. zijn gisteren na de mid- dagschaft in staking gegaan. De ar beiders verzamelden zich voor het hoofdgebouw en eisten hoger loon, volgens de directie naar aanleiding van de koppelbazen-affaire. De avondploeg ging normaal aan het werk. De koppelbazenzaak wordt door de arbeiders gebruikt, aldus de woord voerder van de directie, om hun eigen eisen voor hoger loon eraan vast te kop pelen. Volgens hem was de staking van gisteren meer een soort demonstratie dan een staking. Bij de ADM heeft het werk normaal voortgang gevonden. XJET DROEVIG gebeuren met de mili tair die onbevoegd zijn kazerne ver liet en dodelijk werd getroffen, heeft vele reacties opgeroepen. De voorschriften ble ken onhoudbaar en getuigend van te wei nig eerbied voor het mensenleven. Daarom getuigden ze ook van een te geringe eer bied voor die waarden, ter bescherming waarvan onze landsdefensie heeft te die- Al blijft het tijdstip weemoedig stemmen, niettemin verdient het een erkentelijke vermelding dat de minister de voorschrif ten kritisch is gaan bezien. Aangenomen mag worden, dat zij worden gewijzigd. Met vuurwapens behoort men bijzonder zuinig te zijn. In een geval als het onderhavige behoorde het uitgesloten te zijn, dat ze zouden wor den gehanteerd. Hier waren geheel andere maatregelen mogelijk en dus ook vol doende. Daarnaast blijft de meer algemene vraag naar de eisen waaraan in deze tijd de keuring van de dienstplichtigen heeft te voldoen. Er is verandering gekomen in de mense lijke gesteldheid. De democratisering is voortgeschreden Hoe staat het met de aansluiting van de militaire dienst aan de maatschappij? Dat is een vraag die vele aspecten heeft, onder meer ook psy chologische. Soms ontstaat twijfel of die aansluiting op de juiste wijze functioneert: dan wordt de aansluiting tot kortsluiting, met de mogelijkheid van in het leven van de individuele mens bedenkelijke gevolgen. Aan het antwoord op een vraag als deze is de minister thans niet in het bijzonder toegekomen. Begrijpelijk. Zij was hem als zodanig nog niet voorgelegd, zoals het ge val was met het ongelukkige schot. Maar een werkelijke vraag is het wel. en zij zal stellig aan de orde komen bij de behandeling van de defensiebegroting. Wij vermoeden, dat de minister echter niet zolang zal wachten met zich op de pro blematiek die zich hier voordoet diep gaand te beraden. Een juiste werking van het defensie-appa raat cn de doeleinden die het moet dienen zijn het waard, zo goed als al de mense lijke waarden die hier in het geding zijn. (MTV) „Ik heb een paar karweitjes, die u fijn in uw nieuwe knutselkamer zou kunnen opknappen". A AN de achterkant van een depressie, die vanmorgen bouen het noorden van de Noordzee was gelegen, stroomt lucht van polaire oorsprong naar West- Europa. In deze luchtstroming komen enkele buien voor. afgewisseld door tij delijke opklaringen. Op de oceaan houdt de depressie-activiteit aan. Een storing, die gisteravond nog bij Newfoundland lag, bereikte vanmorgen een punt hal verwege Ierland en Newfoundland. Bij deze verplaatsingssnelheid zal de storing morgen aan het einde van de dag het weer in ons land gaan beïnvloeden. Het weer blijft dus nog steeds onbestendig. De Bilt verwacht tot woensdagavond Enkele opklaringen maar ook enkele plaatselijke buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige, maar langs de kust nog af en toe krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 28 aug.: zon op 5.43, onder 19.39; maan op 16.24. onder 23.47. Dinsdag 3 september: volle maan. Strand verwachting Hoogwater Scheveningen 28 augustus: 8.47 v.m.; 21.20 n.m. HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Weer». (MttkUL ia 4 is Vllssingen regenbui h bew. droog met verspreide opklaringen. Krach tige later matige wind, krimpend naar Eindhoven zuidwest. In de namiddag langzaam weer HeLsinkl1*1^ toenemende bewolking. Te koel. Overdag Stockholm 16 h 17 graden, zeewater 17 graden. Oslo regenbui Vooruitzichten: boven de oceaan komt Aberdeen**1 zw' bei snel een nieuwe depressie naderbij, waar- Londen 'onbei het regenfront reeds morgenavond Amsterdam dicht bij ons land komt. Brussel Luxemburg regen V* beu Het college van B, te Zaandam heeft gisteravond den namens een commissie van drie, die het beeld „De hout dat het beeld niet kan 'aard. issie die vrijdag het Frans Halsmuseum gips opgetrokken model de Joegoslaaf bekeek, bestond uit de heren or- de P.T.T., D. Schwagerman te andere deskundigen was af- Men verwacht, dat van de Haarlem, directeur van het gekeurd, besloot het college zijde van het 'gemeentebe- i drs. H. van B. en W. het beeld nog- stuur gisteren het laatste Swart te Zeist, directeur maals te laten testen. Een en woord is gezegd over het de Nederlandse Kunst- ander was ingegeven door beeld dat in gunstiger Miletic op zijn K. E. Schuurman uit Den stichting. In verband met de vragen die namens de fractie standigheden een plaats zou kunstzinnige en technische Haag, oud-< va tor van geruchtmakende zaak rond merites beoordeeld. De ge- het Gemeentelijk Museum, het beeld, dat eerder meenteraad heeft meegedeeld thans esthetisch adviseur van hand van een uitspraak de PSP waren gesteld, moeten krijgen op de Beatrix- cn ook door tal van adhesie- brug te Zaandam, betuigingen uit de burgerij. »rljs Locarno Wenen Belgrado Madrid Madlorca Lissabon 3 19 1(2 3 windstil 31 27 0 ono 2 26 13 0 windstil 33 17 O windstil 30 19 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1