Uw probleem is het onze Indonesische studenten belijden hun geloof Ds. F. J. B. Schiebaan naar Soemba en Makassar Staatssecretaris voor ruimtelijke ordening Een woord voor vandaag „Alleen in het gezin kan cle mens „zichzelf' zijn" Grieks priester mag niet naar zijn land terugkeren 2 MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 In eredienst van hervormde en geref. kerk (Van een onzer medewerkers) De hervormde Thomas-kerk in Zeist herbergde in de ochtend dienst gisteren een 120-tal Indo nesische studenten, samen met tal van hervormde en gerefor meerde gemeenteleden. Zij kwa men bijeen voor een dienst onder gezamenlijke verantwoordelijk heid van de hervormde en de ge reformeerde kerkeraad. In deze dienst deden vijf Indonesische studenten belijdenis en werd sa men het Heilig Avondmaal ge vierd. Deze kerkdienst paste in het kader van de jaarlijkse reünie die de Indo nesische christenstudenten in Europa houden en waarvoor ditmaal het con ferentieoord ,,Woudschoten" in Auster- litz was uitgekozen. Het vorige jaar kwamen zij in Oost-Duitsland bijeen en het volgende jaar zal weer een ander gastland de eer te beurt vallen. Voor ruim tachtig studenten was dit een aparte ontmoeting; zij kwamen van de andere zijde van het ijzeren gordijn. En al zijn het allen dan Indonesische studenten, men zou in dit geval kun nen spreken van een samenkomen uit vele landen, in ieder geval: Polen, Rus land, Hongarije. Joegoslavië, maar ook uit West-Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. Het waren theologische stu denten, maar ook studenten uit de tech nische wetenschappen, landbouwtech- In het conferentieoord Woudschoten hielden zij zich bezig met de woorden glorie" werden door de Indonesische studenten resp. in het Engels en Frans gezongen. Ds. Van Nieuwpoort preekte over de ekst 2 Cor. 5 17 in de Indonesische taal; dezelfde tekst werd door ds. Hof man in het Nederlands in een predi king toegelicht. Ds. Hofman legde er de klemtoon op dat boven alle verdeeldheid de vernieuwing staat die ons nu is ge worden door de opstanding van Jezus Christus. Als nieuwe mensen dienen wij ons in te zetten voor de toekomst van ons ieder eigen vaderland, in de we tenschap dat de nieuwe tijd komt van God als geschenk i Hem Belijdenis Cor. 5:17 „De en vroegen zij zich af hoe ze tegelijk christen en Indonesiër konden zijn, wat daarin hun taak is, zowel hier pa als in het eigen vaderland. Eredienst De kerkeraden van de hervormde gemeente en van de gereformeerde kerk in Zeist ontvingen In verband met deze reünie het verzoek een gezamen lijke dienst te beleggen. Belde kerke raden hebben zich met dit verzoek kun nen verenigen, waarbij de kerkeraad van de gereformeerde kerk aantekende: omdat hij tegemoet wil komen aan hel verlangen van de Indonesische chris tenstudenten, uiting te geven aan hur geloofsgemeenschap in Christus met de kerken die door haar zendingsarbeid hebben bijgedragen tot het ontstaan van de christelijke kerken in Indone sië. Belde kerkeraden waren van me ning dat de Nederlandse verdeeldheids- problematiek dit niet in de weg mocht staan, en dus deze dienst diende te worden belegd. Vier predikanten gingen voor in deze zeer druk bezochte dienst: Ds. A. Hof man, gereformeerd predikant arbeid onder de oosterse studenten, zijn collega van de Ned. Herv. Kerk, ds. F. van Nieuwpoort, ds. Odeh Suardi stu dentenpredikant voor Afrikaanse en Aziatische studenten uit München, en wijkpredikant ds. D. Groeneboej be traden achtereenvolgens de kansel. Nieuw De dienst begon met de samenzang van gezang 93: „Ere zij aan God de Vader", welk lied, evenals de andere psalmen en gezangen, tegelijkertijd in twee talen werd gezongen: het Indone sisch en het Nederlands. De gezangen „Een naam is onze hope" 'en „U zij de Deze oecumenische dienst verkreeg nog een bijzonder accent door de open bare belijdenis des geloofs die een vijf tal studenten aflegden. Ds. OIch Suar di stelde de vragen (in het Indone- i bevestigde hen daarna als be- Het werd een sobere, maar juist daardoor een indringende gebeurte- ver van huis. komend uit ver schillende landen in een voor hen to taal vreemde omgeving en kerk, ga- zij hun .ja-woord" aan hun Heer. Het was echter ook een getuigenis te midden van velen die in een Heer hun geloof beleden. Na de geloofsbelijde- voordat de gemeente hen toe zong met het: „Neem hun leven, laa het Heer", werden de vijf studenten toegezongen voor een koortje van hun collega's aangrijpend in eenvoud. De voorbereiding voor de viering het H. Avondmaal werd eveneens zorgd door ds. Suardi. Er werd specia le voorbede gevraagd voor de kerken n Zeist, Nederland en Indonesië or geheel Christus' kerk op aarde het bijzonder voor de regeringen Nederland en Indonesië om elkanaer te mogen vinden. Ds. Groeneboer bediende het Heilig Avondmaal, waarin hij geassisteerd werd door ouderlingen van de her vormde gemeente en de gerefoime kerk alsmede door twee leden vai christen studentengemeenschap. Na de inzameling der gaven (een col.ecte was bestemd voor het getroffen Skoplje) werd deze intens meegeleefde dienst besloten met het zingen van „Dankt, dankt nu allen God". Voor eerste maal thuisfront-bezoek Verhouding van zending-missie bezien Radiozangdienst uit Valkenburg In de prettige reeks radiodagsluitin gen waarvoor de NCRV stad en land af reist, gaan de luisteraars woensdag avond a.s. mee naar Valkenburg, ei van de drukste Nederlandse vakantie oorden dat ook door toeristen uit eigen land wordt begunstigd. Predikanten troffen elkaar ach ter de kansel van de hervormde Thomas-kerk te Zeist. Geheel links staat ds. O. Suardi uit Miinehen. geheel rechts ds. Siem uit Berlijn. Tweede van rechts is ds. A. Hofman. Ds. F. van Nieuwpoort is de vierde van links en achter hem staat ds. D. Groeneboer uit Zeist. Hij trekt de belangstelling van dr. J. Ver- kuyl die naast hem staat. voor werd door boeren uit de NO-polder bijeengebracht. Op het ogenblik maak ik me druk voor de bouw van een kerk Matar op West-Soemba. Maar mijn ABINOS-actie heeft niet direct te ma ken met de reis die volgende week aanvangt". Thuisfront (Van onzer medewerkers) Ds. F. J. B. Schiebaan, predi kant van de Gereformeerde Kerk van De Krim (Ov.), een van de generaal-deputaten van de Gere formeerde Kerken en moderamen- lid voor de Soembazending, ver trekt volgende week zaterdag naar Soemba. Hij maakt de reis samen met ds. P. J. Luijendijk, die vroeger zelf op Soemba heeft gearbeid. De twee predikanten zullen vermoedelijk vier weken op het eiland dat meer dan 150.000 inwoners telt blijven Daarna hoopt ds. Schiebaan, die ook tweede voorzitter van de SU(matra)MAK(kassar) zending is, ook nog een bezoek aan Makassar te brengen. zelf in de studeerkamer van zijn pas torie in De Krim: het is voor het eerst dat iemand van het thuisfront een be zoek aan de zending op Soemba brengt, de nieuwe, na-koloniale verhoudingen scheppen problemen die een bestude ring ter plaatse wettigen, de inventa ris aan zendingsgebouwen moet worden opgemaakt mogelijk zijn bouwplan nen te verwezenlijken en er zal moe ten worden gesproken over een „com prehensive approach", een benadering van het zendingsgebied met steun in praktische zin, bijvoorbeeld door de op richting van een gecombineerde land bouwschool-ambachtsschool, die de landbouw een rationeler basis kan ge- Al jarenlang beijvert ds. Schiebaan zich voor het bijeenbrengen van gel den voor zaken die niet op de begro ting van de Soembazending staan, maar die toch dringend nodig zijn. „We heb ben bijvoorbeeld een paar jaar geleden een trekker gekocht. Het geld daar- Pleidooi van ir. W. F. Schut (Van r redacteuren) Nu de ruimtelijke ordening „vol wassen" is geworden, is het ge wenst, dat hiervoor op korte ter mijn een staatssecretaris wordt Daar staat het kleine Ned. Hervorm-benoemd. M'n oordeel daarover is - 1-1-:- dat door i wijde omtrek ontvangt, dat deze staatssecretaris niet ver zondag aan zondag bonc}en zou moeten worden aan het Ir. Schut volstond met de te spreken, dat het standpunt heer Van Dijken in het college va opinio zou worden... Goede wet fels telkens hele rijen kerkgangers ten worden teruggewezen omdat de kerk echt niemand meer bevatten kan. Dat een doorn in het oog predikant, die juist in de dienst heeft en niet moe wordt, hen ook te laten zien hoe goed het voor protestanten wonen is in deze uitge sproken r.k. streek. meten kleine departement van-opgesomd In zijn inleiding had de heer Schut geen woord van kritiek op de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening. Hij vond het een „heel goede, mooie, dui delijke wet", naar de invoering waar van men slechts hunkeren kan. In eer subcommissie van de Anti-revolutionai- desiderata volkshuisvesting en bouwnijver- volijverige heid, docht veeleer aan het grote! f^er c ?rfaa^„i°^Siltn| investeringen isende departement debouwkundige wetgeving en maatrege- net moe wordt. I s coördinatie van het beleid, een gro- mate van openbaarheid, een beter geeft de leende oplossing. Stuk punten vrijwel al deze i bevredi- van verkeer en waterstaat. Aldus de de zondagse kerk-1 Schut, directeur de wekelijkse en landschap van Zuid-Holland veel belangstelling. Velen het, aldus ds Stoffels, als en een uur van bezinning lijke vrijheidsroes, zomaar samen psal- ;zangen zingen bij passen. r U woensdagavond om 10.40 uur afstemt op de NCRV. Misschien zult U dan ook iets horen van de plan nen om te komen tot de bouw van een nieuwe en veel grotere kerk, waarvoor men mede hoopt op de steun van de ve le gasten, die 's zomers zulke goede ogenblikken vinden in klein geworden kerkje. samenspel tussen overheid en burgerij o, j en tussen de drie overheidsniveuas fiSJKK K i situatie, die te vergelijken valt met raadhuis, waarin men met vol- rondkijkt als men komt uit ialig herenhuis met allerlei bijge- Vragen en afscheid :angavonden tonen de vakantiegangers j terdam, die op de zaterdagmorgen - "-'»n zien i Maassluis gehouden jaarvergadering rustpunt de Zuidhollandse vereniging van a.r. 1 doenine rondkiikt als de feeste- gemeente- en provinciebestuurders sprak, voormaliff herenhuis men psal- Sver de nieuwe wet op de ruimtelijkeBeremims 0_.. luiste- ordening. Eventueel zou naar zijn me- enkele Bijbelteksten die daar- ning de ruimtelijke ordening ook kun- .j inen worden ondergebracht bij het Hoe dat toegaat, zult U kunnen ho- door de minister-president beheerde de- 1 partement van algemene zaken, terwijl ningsvraagstukken te belasten. Gedeputeerde mr. T. A. var uit Den Haag het denkbeeld i ning van Volkshuisvesting en Bouwnij- verheid naar Verkeer cn Waterstaat ver te brengen. U moet niet vergeten, dat de betrokken ambtenaren plegen DS. F. J. B. SCHIEBAAN. iemand van het thuisfront er naar geweest. Juist in deze na-koloniale tijd is een persoonlijk contact zeer belang rijk. De samenleving in Indonesië heeft een heel andere basis gekregen en door zijn geweldige problemen staan, bijvoorbeeld bij de verhouding gezag-vrijheid." Ds. Schiebaan geeft daar enkele voorbeelden van, vertelt on der meer hoe moeilijk het voor de arts- directeur van een ziekenhuis, een Ne derlander, kan zijn om leiding te ge ven. Al gauw immers kan een Indone sische ondergeschikte het gevoel krij gen dat hij, net als in de koloniale tdjd, door de overheerser wordt gediri geerd, inplaats van door de directeur, ie nu eenmaal de leiding heeft, onge acht zijn nationaliteit. Ook in sommi ge van de internaten is het daardoor niet altijd even prettig gelopen. „Het gaat erom dat wij de i de overtuiging geven dat we op basis van geli-jkgerechtigheid met hen spre ken en werken", zegt ds. Schiebaan daarvan. Een hele andere reden voor zijn reis: „Ik wil ook eens gaan zier hoe onze zendingsgebouwen er bij lig gen. We hebben hoop daar nieuw te kuntlen gaan'lJo'uwen". Comprehensive approach „En praten over de „comprehensive approach". Ja, dat is een mooie Ame rikaanse term, die de vraag raakt of dit nog zendingswerk is. Tot nog toe hebben wij ons altijd beperkt tot de hoofddienst, de schooldienst en de me dische dienst". Ds. Schiebaan springt op de scholen over wanneer hij de nei ging noemt, ook op Soemba aanwezig, verscheidene middelbare scholen te stich ten. „Die gaan geen zege, maar ee vloek voor de mensen daar betekenen' meent hij. „Wat moeten vele mense op dit eiland met een eindexamen mid delbare school wanneer men hei slechts werk op het land kan bieden? Ze zullen zich er al gauw te ontwik- ld voor achten en zo ontstaat 'het ge- lar van een intellectueel proletariaat". Belangrijk vindt hij dat hij daar met de kerk contact krijgt en de zaken kan doorspreken waarmee de mensen daar zitten. „Het klinkt misschien ijdel van me", voegt hij daar aan toe. „maar als ik daar kom ben ik niet d®. Schie baan uit De Krim maar een autori teit, iemand met gezeg". Praten wil ds. Schiebaan ook met de leiding van de r.k. missie. De verhouding zending missie is de laatste jaren sterk aan het verbeteren. Er komt onderlinge waar dering en zelfs samenwerking. Hoe omvangrijk is de zending op Soem ba? De predikant grijpt naar een boekje en citeert de cijfers van eind 1961: viei missionaire predikanten, een landbouw kundig ingenieur, twee artsen, twee zie kenhuizen, verscheidene hulpziekenhui zen en ploliklinieken, 31 Indonesische predikanten, 76 evangelisten, 163 hulp- evangelisten, 107 lagere scholen met 433 leerkrachten en 15.200 leerlingen, vijf mulo-scholen, een h..s.b, een kweek school en een huishoudschool met sa men 51 leerkrachten en 1003 leerlin gen. „Ds. Luijendijk kent het land en de talen. Ik zal me in Nederlands en En gels moeten behelpen. Toch denk ik over de bediening des Woords. Dan staan we met zijn tweeën op de preekstoel. Ja. zoiets als bij Billy Graham". Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen door classicale verg. Heusden, met standplaats Doeveren: Schipper, kand. te Ede; te Oegstgeest (wijkgem. Rhijngeest): W. E. Verdonk, te Workum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-O: J. Brons, te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Z: P. Blok, te Dirksland en W. C. Lamain. te Grand Rapids (Mich. U.S.A.) New York bedreigd met onderwijsstaking De openbare scholen in New York worden op het ogenblik geconfronteerd met een dubbele crisis. Het onderwij zend personeel dreigt met een staking over twee weken, als de scholen weer beginnen, en de voorstanders van hel programma voor de burgerrechten zijn van plan de scholen te gaan boycotten. Meer dan een miljoen scholieren bezoe ken de 850 openbare scholen in de stad. De burgemeester van New York, Ro bert Wagner, heeft verklaard dat het stadsbestuur vastbesloten is tegenover de stakingsdreiging een krachtige hou ding aan te nemen. „Zij hebben noch het wettelijke noch het morele recht in staking te gaan omdat het algemeen be lang prioriteit heeft boven particulie re belangen", aldus de burgemeester. De vakbond van onderwijizers, c 20.000 van de 42.000 onderwijzers in stad als lid heeft, eist salarisverhoging en een verandering in de arbeidsvoor waarden. De voorstanders van de bur gerrechten eisen onmiddellijke maatre gelen om een einde te maken aan de rassendiscriminatie op de scholen. Komt Mindszenty eindelijk vrij? Uit welingelichte Hongaarse rooms- katholieke bron wordt vandaag verno men dat een oplossing voor het pro bleem van kardinaal Joszef Mindszenty, 71 jaar oud, wordt verwacht tijdens de tweede zitting van het Vaticaans cilie en niet eerder. in tegenspraak met gissingen ipest en elders dat de kardinaal wellicht voor het begin van de zittingen het concilie een einde zal maken zijn zelfverkozen ballingschap in Amerikaanse legatie in de Hongaarse hoofdstad. Men neemt aan dat het geval Minds zenty een van de problemen is geweest die de onderminister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, W. Ave- rell Harriman heeft besproken met de Hongaarse premier Janos Kadar tij dens hun verblijf in Moskou. Men ver moedt dat Harriman heeft laten wetten dat dit probleem moet worden opgelost, omdat het een verbetering in de be trekkingen tussen beide landen in de weg staat. Wie in de Bijbel de tocht van het volk Israël door dt woestijn volgt maakt kennis met een bijzonder boeiend stul geschiedens. Centraal staat daar de figuur van Mozes, nu een schijnbaar onbeheerst het volk de allerzwaarste straffen aan zeggend, maar dan weer bij God met een scala van argumen ten pleitend voor het behoud van dit volk. Er zijn van die mo menten, waarop wij de Israëlieten zouden willen toeoepen Gebruikt toch uw verstand, doet wat Mozes in opdracht va\ God zegt, want anders loopt het fout! En nog vaker gebeur het, dat wij onszelf herkennen in dit volk, nu eens verkereni in extase over Gods daden, dan weer diezelfde God op d meest schandalige wijze beledigend.... Zeker: God dreigt on niet op dezelfde wijze als het oude volk met Zijn straffer, met (om maar iets te noemen) builen, uitslag en schut] waarvan wij niet kunnen genezen. Maar als wij mochte denken, dat dit alles voo ons niet meer betekent dan een ir teressante geschiedens, dan vergissen wij ons. Het ging Go in de tijd van Israël niet in de eerste plaats om het naar d letter opvolgen van Zijn geboden evenmin als het Hei in onze tijd daarom gaat. Het ging en gaat God om onze rru nier van leven. De tegenstellingen in het mensenleven zij werkelijk niet economisch of sociaal bepaald, meer religieu Het gaat om een duidelijke keuze, voor of tegen God. H< is noodzakelijk, dat wij dit ons dagelijks voor ogen houden. Duitser legt krans bij Budel (Van onze correspondente) Een nabij het gedenkteken voor d gevallen verzetslieden te Budel nee: gelegde krans, blijkt afkomstig i zijn van een inwoner uit Mönchen- Gladbach. Het had sommigen enigs zins bevreemd dat er een krans was gelegd met het Duitse opschrift. „Sie starben für die Freiheit". Nu is echter gebleken dat een door de oorlog invalide geraakte Duitse glasslijper deze krans heeft neerge legd. Deze Duitser had bovendien het graf van de betrokken verzets man, die door de SS met bajonetten doodgestoken werd, versierd. Congres maatschappelijke werkers Eigen onzekerheid opheffen In Nijmegen is zaterdag het tien de Unciss-wereldcongres voor rooms-katholieke maatschappelijke werkers geopend. Een van de in leiders, prof. dr. L. Neundörfer uit Frankfurt, stelde dat de maat schappelijke ontwikkeling van de laatste jaren een gevaar is geble ken voor de hechtheid van de familieband. De familierelatie heeft aan betekenis ingeboet en de onzekerheden van de enkeling zijn talrijker geworden. Prof. Neundörfer stelde, sprekend over de factoren die een harmonisch gezinsleven bepalen, dat de tegen woordige mens vaak in de eerste plaats gewaardeerd wordt om zyjn prestatie in het bedrijfsleven, moet zijn neerslag wel vinden functionele positie van het gezin. Dat moet de maatschappelijke werker zich realiseren. Hij moet zi juist het gezin betekenisvol plaats waar men „zichzelf" kan zijn. Onderwerp van bespreking op dit con gres is een discussienota: „De petsdöh- lijkheid van de maatschappelijke wer ker". Hierin wordt een beeld gegeven van de maatschappelijke werker dat maar al te vaak opgeld doet en dat vooral een gevolg is van het feit dat dit nog zo'n jong beroep weinig concreets Amateurs Tenslotte zijn er nog teveel mensi e menen zonder specifieke beroepso; leiding op dit terrein een verdienstelijl amateur te kunnen zijn. land zijn htans naar scha' itng 4800 personen als maatschappi lijk werker werkzaam. De behoefi is echter nog veel groter. Een scha ting van 500 vacatures is nog aan c lage kant. Daarom zou het aanbevi ling verdienen meer mannen in d werk in te schakelen, om zo het euvi /rouwen die bij hun huwelij hun werk vaarwel zeggen, te ondei vangen. Sittards Marotten collecteerden voor gereformeerden De marotten van Sittard hebben gisl ren niet opnieuw de collecte voor i Gereformeerde Kerk van Sittard li gesteld. Hoewel het weer nog slee ter was dan de week er voor, beslot ze toch maar op stap te gaan vo de actie: „Door de brand, uit brand", een slagzin van de burj meester van deze stad. De actie W een spontane daad van de hoofdz kelljk rooms-katholieke bevolking vi Sittard om de gereformeerden te he pen een nieuwe kerk te bouwen. werken en handelen. Namelijk het volgende beeld ..Maatschappelijk werk is wat vaag gedoe van meisjes, die onder het drin ken van een kopje koffie met me over hun moeilijkheden praten". Het maatschappelijk werk wordt, aldus de nota, maar langzaam opgenomen en moet eerst zijn waarde bewijzen. Het moet niet alleen resultaten behalen die de moeite waard zijn, maar ook de nodige zekerheden bieden. Het moet veel te igen tv-zender voor de UNO Eig. de provincie nog Diiken tussen stac* en dorp, waaruoui tai van nipt ppwnnnen voor Izaken stagneren. Als voorbeeld noemde niet gew orde. hij de verkeersvoorzieningen. Wanneer imyenjKe orae |ig rijksweg 3 Amsterdam-Rotterdam via Gouda gereed? Wanneer krijgt Schoon hoven een brug? Waar zijn boven de "g I grote rivieren de ontbrekende schakels Na verblijf in Engeland De Griekse regering heeft de voorganger van de Griekse evangelische kerk Argos Zodhiates geweigerd terug te keren naar dit land. De mi nister van binnenlandse zaken van Griekenland noemde de priester „on gewenst". Zijn gemeente in Katerini die 600 leden telt en officiële verte genwoordigers van de Griekse evangelische kerk hebben bij de re gering geprotesteerd te gen deze gang van Het uitvoerend comité van de Presbyteriaanse wereldfederatie heeft de leiders van de Griekse orthodoxe kerk ver zocht mee te helpen de terugkeer van as. Zod hiates te bevorderen. Het comité zei bij deze oproep aan de Griekse orthodoxe kerk, die met de presbyterianen lid is van de Wereldraad van Kerken, ervan overtuigd te zijn dat, „in dit land waar de vrijheidsidee zo diep is geworteld", het mogelijk moet zijn ds. Zodhiates weer te laten terugkeren. Ook de Wereldraad van Kerken wendt zijn invloed aan om de te rugkeer van ds. Zod hiates te bespoedigen. De reden van de wei gering de priester weei in Griekenland toe te laten is dat hij, gebo op Cyprus en daarom Brits onderdaan, gerui me tijd. in Engeland heeft doorgebracht. Zijn vrouw en kinderen kon den ongehinderd naa\ Griekenland terugkeren De marotten, onder leiding van de voi Marot, trokken in hun carnavaisk ding de stad in, voorafgegaan dt de Marottenkapel. Zij waren allen kleed In de prachtige rode cOstuuj die zij als prins tijdens de carnava' feesten hadden gedragen. Het ging nu echter niet om de jo maar om te helpen. Deze actie in binnenstad van Sittard bracht in ki te tijd rond duizend gulden op. Naar wij vernemen hebben particu) ren nu reeds ongeveer 14.000 guld geven. Alleen reeds de collecte in Gereformeerde kerken van Den Hat West bracht bijna 5000 gulden op. andere kerken zal nog gecolleeter worden. 1 Sittard heeft ongeveer 200.000 gulff nodig om de afgebrande kerk te k( nen vervangen. Britse vlugschriften tegen de Joden ken ongeveer tienduizend vlugschrii met leuzen, waaronder anti-Joodse n West-Duitsland gestuurd voor versp ding. Dat heeft een woordvoerder de beweging gisteren bekendgemai Hij kondigde zelfs aan dat er m propagandamateriaal van de Verei de Staten zal volgen. Dc woordvoerder zei dat het materij in eerste aanleg naar Westduitse j drijven en zakenlieden zal worden stuurd. Daarna zouden de vlugschrift worden bestemd voor „algemeen I bruik". In de nacht van zaterdag zondag werden uit Engeland afkomli ge anti-Joodse pamfletten aangebra op het gebouw van de Joodse gemej schap in de Britse sector van West-0 lijn. Twee weken geleden waren cl gelijke beledigende aanplakbiljetten al gebracht in Frankfort. overgeheveld, hield hij de inlei- r. Ir. Schut was over deze amb- de Noord-Zuid en Oost-Westverbin- Vraag: Waar Krethi en Plethi betekenen zij? Antwoord: Deze woorden vindt 'tenaren „niet zo ontevreden" over de werkwijze van Verkeer staat bepaald gunstiger dan de gede- rmipprrfp at 7atr hii nnk wel een enkel ningmeesier zijn Braziliaanse perschef Hernane Tavares een voorstel bestond om de UNO een eigen televisiezender, te bezor gen. Thans is dit plan door vrijwel alle leden goedgekeurd. Onder de tegen- Star of niet uteerde en inleider waren het nd over eens, dat het betrach- _o... soepelheid in de stedebouwkun- bevond zich ook de Sovjet de van groot belang Unie. De Russische afgevaardigden zijn op elegante van mening, dat televisiebeelden te betering gebracht, vluchtig zijn en men beter via brochu res, boeken en andere uitgaven de bete kenis van de UNO-activiteiten kan kenbaar maken. Aangezien de stemming echter vóór het plan uitviel, zal er nu in het hoofdkwartier van de Ver. Naties in New York een televisiecentrum wor den gesticht, dat zoveel mogelijk ge bruik zal maken van ruimtesatellic- ten, om belangrijke gebeurtenis met de wereldorganisatie r den, ook over de gehele te zenden. Tevens zullen beelden var activitei ten op de band worden vastgelegd zo worden verzonden De wet heeft tok op dit punt ver- o betoogde ir. Schut. „Als u soepelheid van zo grote betekenis vindt, hoe komt het dan, dat uw instituut en andere advi seurs van de gemeentebesturen bij het opmaken van bestemmingsplanne nen zo star zijn?", vroeg mr. Van Dijken. Interruptie van de heer P. C. Eliferich uit Delft: „Omdat gede puteerde staten dat vragen!" De gedeputeerde wilde dit niet aan- emen en gaf het advies aan de ge- ereid uitjmeentebesturen om er de tijdrovende procedure van beroep bij de Kroon voor over te hebben, als men meent .dat GS. te star zijn. Door te gedetail- vele land-1 leerde verordeningen wordt de bouwac tiviteit geremd. :rband hou- goedmoedig plagerig antwoord nam hij afscheid van de heer E. A. Polet uit Gouda, die tot voor kort pen ningmeester van de vereniging was. Hij overhandigde hem een boekenbon. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden herkozen en de heer T. Hopman uit Zoetermeer gekozen. Na afloop van de vergadering werd de vereniging door het gemeentebestuur van Maassluis ontvangen, 's Middags maakte men een autobustocht door de ze snel groeiende gemeente. Econ. Hogeschool van Tilburg krijgt een andere naam Met ingang van 1 september zal de naam van de rooms-katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg worden gewijzigd in Katholieke Hogeschool voor economische, sociale en rechtsweten schappen. Dit is een gevolg van de toe voeging van de juridische faculteit. De overdracht van het rectoraat door prof. dr. F. J. P. van Dooren aan de nieuwe rector-magnificus. prof. dr. C. F. Schef- fer, zal op 16 september plaatsvinden. Koningen 1:33, 44, 1, Kron. 18:17. De betekeni is Cretenzen en Philistijnen. buitenlandse hulptroepen in dienst van koning David. Vraag: Geeft een nieuw model gas haard (gesloten) voor aardgas bij het stoken vocht en daardoor een benauw de atmosfeer. Familieleden gaan na melijk binnenkort aardgas gebruiken en zouden gaarne hun huis met gas ver- de echtgei i welke soort ook. die lucht voor de verbranding, voe- de verbrandingsgassen de schoorsteen i Antwoord: Vermoedelijk is de „mat" waarop het tapijt vervaardigd is, ge broken. U kunt proberen die onder- 2 Samuel 8:18. 15:8. 20:7, 23, 1; klep, kieren en spleten buitenlucht i i de lucht- laag te verstevigen. Beter is het dat de verbranding. Hierdoor komt er steeds verse lucht van buiten naar binnen, die een normale vochtigheids graad heeft. Vraag: Sinds een jaar hebben wij plaatst te worden. de leverancier gaat. Vraag: Hoe lang duurt de opleiding voor verpleegsters aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam en wat zijn de voorwaarden om op deze school ge- heeft last schildpad, die toen ze enige maanden bij ons was, een eitje leg de. Wij hebben toen dit eitje zo goed mogelijk warm gehouden maar het is niets geworden. Misschien kwam het Vrije Universiteit aan de Laan tengevolge van een verkeerde behan- Rozenburg te Amstelveen kan Antwoord: Deze opleiding duurt 3'.£ jaar en alle gewenste inlichtingen over de opleiding aan de verpleegstersschool het academisch ziekenhuis Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet inh behandeling worden genomen Ge-j heimhouding is verzekerd Vragen* die niet onderling met elkaar iir verband staan, moeien in afzonder-- Hike brieven worden gesteld Per( brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten nuwde in 1869 met vorst, later kon Carol I van Roemenië. Haar doclj overleed reeds in 1874, vier jaar nal geboorte. Dichtbundels van haar hi ia. Zelf heb- deling niet uit, prima gashaard, die di en ons goed bevalt. Maar tj< wel worden dan de ramen gauw- be- zc slagen. Zodra we de kolenhaard bran den, is het vocht weg. We bewonen een droog en z.onnig huis. Antwoord: Een gashaard stookt ze ker niet vochtiger dan een kolenhaard. Dat u last heeft van beslagen ramen, kan misschien worden ver< doordat u de gashaard 's nachts zet, waardoor de temperatuut daalt, wat bij een kolenhaard 's nachts blijft branden lang niet erg het geval is. Droege lucht wij wisten ook niet of in contact was geweest. Ongeveer weken geleden hebben we enige da gen twee mannetjes in huis gehad en die zijn in gezelschap geweest van Pe- pito (onze schildpad). Nu pas heeft zij Meine Ruh, Heimat, Romt js zwei Weiten, Astra en Koningin Maria, geboren I~band met het artikel vangen van de directeur-geneesheer an dit ziekenhuis. Vraag: ran de heer G. Puchinger in blad van juli over Koningin Maria van Roe- nenië zou ik willen weten of deze ko ningin ook schreef onder het pseudo- dolgraag willen dat het uitkwam. Hoi men, kan ik dit ei het beste uitbroeden, ;aakt op welke temperatuur. uit- Antwoord: Een schildpadei moet sterk den uitgebroed in droog warm die bij een temperatuur van 28 graden Celsius. Dus geen water bijvoegen. Vraag: Op welke wijze wij zouden piem Carmen Sylva. klein Biecht" en ook is in mijn bezit wor- bundeltje spreuken of aphorismen ge zand weest. Het gaat me echter alleen maar om de naam Carmen Sylva. Antwoord: Carmen Sylva was de veel Tc ichuilruam van Koningin Elizabeth Ot- ng Ferdinand I, die was van Carol I. Haar zoon wa: bekende Carol II. In 1926 was zij der personen die Cirol II tot aftr bewoog. In 1930 nam Carol II ec de kroon terug. Zij was dochter Alfred, hertog van Edinburgh en k koningin Victoria. kamer ontstaat over het algemeen bij chinaal Smyrnakleed, dat tengevolge tilie Luise van Roemenië. Volgens de vliegtuig' Vraag: Hoeveel ton weegt een D' als hij de lucht in gaat? Bagage, en brandstof inbegrepen. H" brandstof kunnen de tanks C vatten en waar zitten de tanks in r gebruik van verwarmingsmiddelen die de lucht in de kamer niet afvoeren, verwarming e ombuigen vertoont, gerepareerd kunnen bijvoorbeeld centrale den en hoe is het ontstaan van elektrische kachels, gelijke scheuren te voorkomen? tafelrand scheu- Winkler Prins leefde 2 decem ber 1843 tot 2 maart 1916. Zij dochter van Herman prins van Wied en Marie, prinses van Nassau. Zij ton Antwoord: Het maximum-startgewï 142.880 kg. Het vliegtuig draagt; 1!dstof mee in de vleugi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2