i Nieuwe Leidlse Courant Saigon is thans veranderd in één groot fort Amerikaan ziet iets in Curasao Honderden studenten gearresteerd Cambodja vraagt zitting van Verenigde Naties Terwijl Engelsen IJmuidense [en het spelt toekijken slepers klaar Vanavond bevrijding van mijnwerkers? Treinrover mogelijk als priester naar Ierland Blauwtje leidde tot felle brand Maandag 26 augustus 1963, 44ste jaargang eIate itirtiwi f. DIEME* *wf«Me<twm Dr. E. OlEMEt ikekd CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Inbreker ketende zichzelf Zie pagina 4 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postb 2,80, p.kw. f 8,25 Klachtendienst' bezorging 18 19 mk CAIGON is een groot fort. Politie en militairen bezetten de voornaamste punten van de stad. Pantserwagens en luchtdoelgeschut zijn inge schakeld om de regering van president Ngo Dinh Diem in het zadel te houden. Alle universiteiten en scholen in de Zuid-Vietnamese hoofdstad zijn tot nader order gesloten. Intussen zou de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, vandaag door Diem worden ontvangen. Hij zou bij die gele genheid het standpunt van de Amerikaanse regering aangaande de crisis in Zuid-Vietnam uiteenzetten. Het aanbieden van de geloofsbrieven volgt op de arrestatie van honderden studenten en andere jongelieden in de stra ten van Saigon, gisteren. Volgens onbevestigde berichten werd een meisje van zeventien jaar gedood bij de betoging, die op de centrale markt werd gehouden uit protest tegen de anti-boeddhistische maatregelen van de re gering. mg De uit protest afgetreden Zuid-Vietnamese minister van barehuitenlandse zaken, Voe Van Manoe, werd zaterdag door stu- *en ienten In Saigon toegejuicht. vloerheeft ziJn hoofdhaar als een yoeddhi&tische monnik laten ardeijcheren om daarmee zijn sym- aard<ï>athie met de gearresteerde religieuze leiders te demonstre- uis teren. In bevoegde kringen in Washington is verklaard, dat de jongste berichten er op duiden, dat de aanvallen op de Boeddhistische pagoden zijn uitge voerd door de politie en speciale een heden van Ngo Dinh Nhu, broer van president Ngo Dinh Diem. dlie thans grote invloed zou hebben. Het gewone leger heeft niet aan de aanvallen op pagoden deelgenomen en voert de or ders van Diem uilfc, waaronder hand having van de staat Van beleg. Lodge .wil nu precies te weten komen, wat de positie van Diem is in de gewij zigde siibuatie in Saigon. Nhu staat letst jVieuws in één oogopslag Saigon is één groot fort. Politie en militairen bezet ten de voornaamste punten van de stad. Pantserwa gens en luchtdoelgeschut zijn ingeschakeld om de regering van president Ngo Dinh Diem in het za del te houden. Alle uni versiteiten en scholen in de Zuidvietnamese hoofd stad zijn tot nader order gesloten. In het donker en bij windkracht 8 hebben twee Nederlandse sleepboten een prachtige prestatie ge leverd door het Britse booreiland op sleeptouw te nemen, dat zaterdagmid dag omstreeks drie uur op 20 mijl ten noordwesten van IJmuiden was losge slagen van de Britse sleep boot Serviceman. Scotland Yard heeft al weer een arrestatie in de treinroofzaak verricht. Za terdag werd de negende, wienst identiteit niet werd bekend gemaakt, ingeslo ten. Ook de achtste arres tant, die vrijdag werd aan gehouden, wordt nog steeds ondervraagd. Behalve in Duitsland schijnt er ook in Oosten rijk, Zwitserland, België, Frankrijk, Denemarken en Engeland belangstelling te bestaan voor aardgas uit het zeer rijke areaal in Noord-Nederland. Premier Abdoel Rach- man van Malakka heeft gezegd, niet te zullen toe geven aan de eisen van In donesië met betrekking tot de statenbond Maleisië. De bevindingen van de VN- commissie zullen beslis send zijn. Als daaraan wordt voorbijgegaan, zal Malakka doorgaan, on danks de gevolgen. Vandaag ging de ver groting van het laatste ge deelte van het ontsnap pingsgat voor Henry Thro ne en David Fellin, die al veertien dagen opgesloten zitten in een mijn in Hazle- ton (VS) gestadig door. Als alles meeloopt hoopt men de mannen vanavond levend terug te zien. De Sowjetunie heeft Amerika en Engeland la ten weten, dat Oost-Duits- land door de onderteke ning van het kernstopver- drag een gelijkrechtigd deelnemer aan dit verdrag is geworden met alle daar uit voortvloeiende rechten en verplichtingen. Booreiland - op drift - behoed voor stranding Twee sleepboten wan N.V. Bu reau Wijsmuller uit IJmuiden, de Simson en de Nestor, hebben het af gelopen weekeinde een bijna hero- ische strijd gelewerd om het behoud van het Britse booreiland Hubinsel-4, dat zaterdagmiddag omstreeks drie uur op twintig mijl ten noordwesten van IJmuiden van de sleepboot Ser viceman is losgeslagen. Bij een wind kracht zeven a acht hebben de twee slepers er voor moeten zorgen dat het .eiland" niet op de Nederlandse kust strandde. Omstreeks drie uur vanmiddag zou de Hubinsel-4 bij stil water LJmuiden worden binnen gesleept. Eerst ongeveer twaalf uur nadat de sleepdraad tussen het booreiland en de Britse sleper was gebroken, slaagde de Simson erin de Hubinsel-4 vast te maken. Tevoren had de Serviceman al verscheidene pogingen gedaan on sleepverbinding opnieuw tot stand te brengen .raaar zonder resultaat. Kort na half zes zondagmorgen heeft ook de Nestor vastgehaakt omdat het er naar uitzag dat het schip bij het storm achtige weer op de Nederlandse kust zou slaan. Op dat moment bevond het ge vaarte ziöh reeds op één mijl ten westen van Koog op TexeL Na eerst nog enkele weerberichten te hebben afgewacht, besloten de kapiteins A. van der Wiele van de Simson en A. Ferisutti van de Nestor koers te zetten naar IJmuiden. Terwijl de bemanning van de Serviceman in het licht van de schijnwerpers met lede ogen toekeek hoe hun Nederlandse collega'6 dit gevaar lijke karweitje opknapten, maakte men in Umuiden alles in gereedheid om de Hubinsel-4 te kunnen opvangen om deze dan zo snel mogelijk naar rustig vaar water te brengen. De Britse sleepboot volgde het transport op enige afstand De kapitein van de Serviceman had intussen gelegenheid om zijn maatschap pij, de United Towing Company in Hull, te seinen dat hij groot respect heeft voor het zeemanschap dat de bemannin gen van de Nederlandse slepers aan de dag legden. Hij moest toegeven dat zijn bemanning hiertoe niet in staat ls ge- De Indonesische zaakgelastigde in Nederland ,drs. Moh. Sharif, is zaterdag met de K.L.M. naar Djakarta vertrok ken, waar hij overleg zal plegen over technische aangelegenheden van zijn vertegenwoordiging. breed en zes meter hol van Embden naar Southampton slepen. Het eiland, dat van het zg. Delongtype is, was door een Duits bedrijf aan de Britse firma verhuurd voor boringen bij de Engelse zuidkust. Dat het booreiland zaterdag zo vlug naar de kust koerste wordt voornamelijk geweten aan de op het schip vastgemaak te palen die dertig meter hoog zijn. Vanmorgen is een derde sleepboot, de Stentor, naar zee gegaan om het gevaar te bij het binnenlopen te assiteren. De Hubinsel-4 zou na binnenkomst te IJmui den via de Noordersluis naar het binnen- spuikanaal worden gesleept om daar aan de Britse sleepboot Serviceman te wor den overgedragen. Drijvende booreilanden zijn windvangers, zoals uit deze foto blijkt. Het was dan ook een knap staaltje „Hollands glorie", om een dergelijk bij nacht en ontij op drift geraakt „vaartuig" weer in bedwang te krijgen, zoals dit weekend op- de Noordzee ge schiedde. aan het hoofd van een para-imilitaire organisatie, die bekend is als de „Re publikeinse jeugd". De arrestatie van de honderden stu denten was bedoeld om te voorkomen, dat er een massale revolte tegen het regime van Diem zou uitbreken. Overal zjjn nu prikkeldraadversperringen aange bracht en bovendien is rondom het pa leis op verscheidene belangrijke punten luchtdoelgeschut opgesteld. Deze laatste maatregel kan er op wijzen, dat Diem een opstandige actie van de luchtmacht Alle eenheden van het leger en de veiligheidstroepen hébben opdracht ge kregen, het vuur te openen op iedere demonstratie of bijeenkomst, die tegen de regering is gericht. De studenten werden bij honderden ge arresteerd, toen zij zich gisteren in alle vroegte naar de universiteit "begaven, om te demonstreren. Zij werden in gereed staande vrachtauto's gesmeten en meege- ïn. De arrestaties bleven de gehele dag doorgaan. Zaterdag hadden de studen- een massabijeenkomst gehouden om te demonstreren tegen het afkondigen van de staat van beleg. De vrachtauto's die gisteren gebruikt werden, droegen voor het grootste deel de kentekenen van de Amerikaanse dienst voor economische hulp. Onder de aangehoudenen bevinden zich ook enige leden van het studenten comité. dat het protest-optreden tegen Diem moet leiden. (Voor vervolg zie pagina 4) De reddingsploegen zijn gister avond begonnen met het verbreden van het onderste deel van het boor gat waardoor de 58-jarige David Fellin en de 28-jarige Henry Throne, die al veertien dagen door een storting in een mijn in Hazleton, Pennsylvania, opgesloten zitten, omhoog gehaald moeten worden. Drs. J. A. Bakker staatssecretaris In Haagse politieke kringen verluidt dat T drie figuren zjjn aangezocht on staatssecretaris te gaan optreden. Het zijn drs. J. A. Bakker (a.r.) thans burgemeester van Hoogeveen, aan wie op het departement van economische zaken het staatssecretarisschap voor midden standszaken is aangeboden; vervolgens dr. Bartels (kath.v.) uit Utrecht, die als staatssecretaris van sociale zaken zich met kwesties op het gebied van de volks gezondheid zou kunnen gaan bezighouden dr. J. Vixseboxse (c.h.), thans gevol machtigd minister te Moskou, die kan didaat zou zijn hetzij voor tweede staats secretaris van buitenlandse zaken, hetzij voor staatssecretaris van verkeer en wa terstaat Als alles meeloopt, hoopt men de mannen vanavond levend terug te zien, maar men moet zeer voorzichtig te werk gaan omdat de trillingen van de reusachtige boor, die het gat van dertig tot vijfenveertig centimeter moet verbreden, nieuwe instortingen kunnen veroorzaken waardoor men mogelijk dagen achterop komt. Er is nog steeds geen nieuws vai derde ingesloten mijnwerker, de 4 rige Louis Bova, die van de anderen ge scheiden is door tonnen puin. Men heeft weinig hoop hem levend aan te treffen, daar hij bij de instorting werd gewond ten niet in staat was voedsel en me dicijnen naar hem neer te laten. Men zal echter alsnog trachten een smal gat te boren om, zo hU in leven is, contact met hem te maken. Mr. Scholten vindt: V olksstemming niet nodig Mr. N. J. Sdholten, de leider van de groep Nederlandse studentten die op uitnodiging van de Indonesische studen tenraad een bezoek van een maand aan Indonesië brengt, heeft tijdens een ge- daéhtenwisseling met Indonesische stu denten gezegd, dat Indonesië in staat is de belangen van het volk van Irian als deel van de Indonesische republiek te behartigen. De volksstemming in West-Irian, zoals bij de overdracht van dit gebied is be- t, aoht de Nederlandse studenten delegatie overbodig. Scotland Yard onderzocht van daag de juistheid van berichten vol gens welke de 28-jarige coureur Roy John James, bijgenaamd „de wezel", zich vermomd heeft als priester. Men nam aan dat James van plan was naar Ierland te gaan, een land. waar een als geestelijke vermomd persoon wel licht weinig argwaan zou wekken. Het is bekend, dat James vrienden in de re publiek heeft en dat hfj daar vaak ge weest is om deel te nemen aan autoren nen of rennen bij te wonen. Bij de politie zijn berichten ingekomen volgens welke „de wezel" gezien was op verschillende plaatsen o.a. Epsom Downs, het eiland Wight in de buurt van Ports mouth en de graafschappen Hamoshire en Norfolk. Volgens een bericht uit Ier land zou een man. die aan zijn signale ment beantwoordde, gezien zijn in een hotel te Tipperary. waar hij dineerde met een aantrekkelijk meisje. Het bericht, dat James zich vermomd had in een donker kostuum met een priesterboord, kwam uit een Engels dis trict op het platteland. De politie wei gerde de plaats van herkomst bekend te maken zolang haar onderzoek aan de gang is. De achtste persoon, die in verband met de grote treinroof is gearresteerd, Robert William Pelham, (26) is in het week einde beschuldigd van heling ten bedrage van meer dan 500 pond sterling (ruim 5000 gulden. Hij moest vanmorgen voor ie rechter verschijnen Volgens een onbevestigd bericht zou den vijf van de zeventien gczochten als figuranten^of stuntmen hebben ge- In Leeuwarden is gistermiddag de 56- jarige winkelier J. Doetjes na een ver keersongeluk overleden. De heer Doet jes die op een bromfiets reed, kwam op 't kruispunt Bleeklaan-Groninger straat weg te vallen doordat een hond. die de weg overstak, onder zijn voorwiel te recht kwam Sloper hoeft niet meer te komen Deze kleine oude arbeiderswoning in de buurtschap Bomarbroek is zaterdag tot een ruïne gemaakt, toen een geslipte tank auto voor het vervoer van melk de woning binnendrong. Het huisje, dat aan de pro- vinciaLeweg AlmeloDelden staat, werd bewoond door echtpaar Peeze met hun tweejarig dochtertje, waarvan gelukkig niemand thuis was. De heer Peeze had met zijn dochtertje net de woning verlaten en bevond zich toen zijn huis door de tank auto werd geramd, op nog geen honderd meter afstand. Overigens heeft dit ongeluk de sloper werk bespaard. Het htiisje zou namelijk binnenkort ten behoeve van een verkeersverbetering worden afgebroken. Een blauwtje in tweede instantie dat de bouwkundig tekenaar J. C. uit Hardenberg liep, heeft hem geïnspireerd tot het in brand stéken van een hooischuur, waarin twee ton hooi was opgeslagen. De schuur plus inhoud behoorde toe aan zijn „ex-scthoonvader-in-spe", de veehandelaar W. Stegeman te Nieuw-Leus den, Het geheel brandde tot de grond toe af. De jongeman is aangehouden en zal voor de officier van justitie worden geleid. De achtergrond was nader als volgt. Vijf jaar was de jongeman verloofd geweest met de dochter van de veehandelaar. Een half jaar geleden kregen ze hooglopende ruzie, waarna C. boos wegliep. Lafar kreeg hij spijt en poogde hij een herstel der betrekkingen te bewerkstelligen. Zonder succes, want het meis je had er compleet genoeg van. De jongeman bleef echter aanhouden, zowel door steeds aan de deur te komen als door telefonisdh contact Zijn teleurstelling culmi neerde in de brandstichting. Buren hadden de jongeman op het erf zien rondsluipen. Hij werd 's nachts van zijn bed gelicht en bekende on middellijk. TkE onrust van de atmosfeer boven het 1 oostelijk deel van West-Europa houdt nog steeds aan. De storing, die zaterdag regen en aan de kust stormachtige wind veroozaakte, was vanmorgen boven Zweden gelegen en vul de snel op. Een nieuwe en omvangrijke depressie voor de Schotse westkust begon zondagmiddag het weer te beïn vloedenHet eerste regengebied van deze depressie trok gisteravond en vannacht over ons land, in de ochtend gevolgd door een tweede regenzone. Langs de kust wakkerde de wind de afgelopen nacht opnieuw tot stormachtig aan, maar nam tegen de ochtend weer af. Morgen augustus: eerste kwartier." staat het weer onder invloed van een randstoring van de depressie bij Schot land. In verband daarmede zullen af en toe nog buten vallen met nu en dan in de kuststreken een krachtige tot harde HET WEER IN EUROPA wind tussen zuidwest en west. Tendens stationair Hoogwater Schevenlngen 27 augustus; 7.50 vm.; 20.17 n. eden De Bilt wacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Iets lagere temperaturen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strand verwachting Morgen enkele opklaringen, maar plaatselijke buien met nog een vrij krach- zT-Limb' tige westenwind. Koel. Overdag 16—17 Helsinki graden, zeewater 17 graden. Een rug van gockhol hogedruk brengt later een kleine betering, maar door de krachtige blijft het strandweer te koel. Dén Helder z Ypenburg Vli^stngen Kopenhagen 'regen Aberdeen regenbui Amsterdam jy/JET de bedoeling het gebied Curasao en van bet De heer Hunt is van plan gonnen worden met de bouw Curasao's zuidkust, gelegen toerisme op Curacao te Sint Elisabeth-gasthuis nn a- -«* bevorderen (en iets te ver dienen) is in Willemstad aan gekomen de Amerikaan Ja- op het ogenblik door Hunt, die de toeristen- dere Amerikaan op de door hem verworven ton grond gekocht rond grond vakantiehuizen de baai Santa Martha, waar Amerikanen te bouwen. n an- De heer Hunt heeft zich hotel contractueel verplicht vlakbij de haveningang wijk Fort Lauderdale in de wordt gebouwd, voorzien van project in de tijd van z Amerikaanse badplaats Mia- specifieke Amerikaanse at- minstens zes miljoen gulder mi (Florida) heeft gebouwd tracties, zoals een compleet te investeren. Binnen twee en tot bloei gebracht. ingericht amat Hij heeft van het eilanden- en zendstation. ran vijf huizen Jü enige verkoch', dan zal de Willemstad Deze optie bouw worden voortgezet. Hij acht maanden geldig vertelde al de bouw van zes- i dit duizend dergelijke huizen ir jaar Amerika te hebben verwezen lijkt. Ook heeft hij van het ellan- die tijd zal de heer Hunt zien of het hem mogelijk is, of wel een eerste klas hotel met tussen de 125 tot 150 kamers te bouwen dan wel te komen ingericht amateur ontvang- maanden, zo vertelde hij op dengebied Curasao optie ge- tot de bouw van een flatge en «mHcfaHnn persconferentie, zal be- kregen op een stuk grond aan bouw van tachtig kamers. Berlijn Frankfort München Zurich Genèv< Wenen Innsbruck Belgrado Lissabon h, bcw. windstil 25 2 23 20 0 9 21 13 3 25 H 1 27 15 O 25 15 windstil 24 windstil 22 15 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1