Nieuwe Leiclse Coerant Kennedy ziet buitenlandse hulp drastisch besnoeid I Commentaar Huis: 2,1 miljard dollar minder Traktatie op nieuwe schoolbanken SPAART Amsterdamse Droogdok verlamd door staking Boor bereikt ingesloten mijnwerkers 1963 Zaterdag 24 augustus 1963, 44ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD Telefoon 31441 ALARMSY STEEM LEVENS Zie pagina f 2,80, p.kw. 8,25 Klachfendiensf' bezorging 18—19 uqr tedders zijn nu al dagenlang Vzig, gaten te boren om drie in Iazleton opgesloten mijnwer kers te hulp te komen. James mompson geeft order, een tas let voedsel, medicijnen enz. in en der boorgaten te laten zak ken. Niéuws in één oogopslag Bij een stemming in het Huis van afgevaardigden heeft de regering-Kennedy gisteren een verbijsteren de nederlaag geleden: op het wetsontwerp voor de hulp aan het buitenland werd een enorme be snoeiing toegepast van ruim twee miljard gulden. De president noemde het Huis kortzichtig en onver antwoordelijk. Jonge bankwerker levend verbrand De 19-jarige Utrechtse bankwerker C. A. Hovius is gisteren in de lakspuiterij van de N.V. Stork-Jaffa m Utrecht om het leven gekomen. De jongeman hield een brandende lucifer bij een bak met een verfverdunnende vloeistof. De zgn. „thinner" vloog in brand en de jongen pakte in paniek de bak op, waarschijn lijk met de bedoeling hem naar buiten te brengen. De vloeistof vloog over de rand en in een oogwenk stonden de kle ren van de bankwerker in brand Col lega's schoten te hulp met brandblus- apparaten, maar dit baatte niet. Een verbijsterende nederlaag voor de regering-Kennedy werd in diplo matieke kringen te Washington het resultaat van de stemming in het Huis van Afgevaardigden genoemd, nadat de Republikeinen een besnoeiing van 585 miljoen dollar, of 2,1 miljard gulden, op het wetsontwerp voor de hulp aan het buitenland er door hebben gekregen. Van het door pre sident Kennedy gevraagde bedrag van 4,1 miljard dollar werd die enorme hoeveelheid afgeknabbeld, dank zij i zijde, dat met de grote meerderheid v „Geen verhand met koppelbazen Gistermiddag om half twee heb- ïn enige honderden werknemers in de Amsterdamse Droogdok Maatschappij het werk neergelegd. Rond het middaguur verzamelden 45 Na enkele mislukte po gingen is het gisteren ge lukt een schacht van der tig centimeter doorsnee naar de mijngang in Haz- leton in de V.S. te boren, waar twee mijnwerkers al tien dagen zitten opgeslo ten. De hoop dat men de derde man zal kunnen be reiken is nihil. Overigens zal de redding nog wel dertig uren duren. Scotland Yard zoekt in verband met de treinroof thans naar een zilversmid die luistert naar de bij naam „de Wezel". De foto van deze Roy James is gis teren eveneens verspreid. Tevens is gisteren een achtste man gearresteerd. Enige honderden werk nemers van de Amster damse Droogdok Maat schappij hebben gistermid dag het werk neergelegd. Van de ongeveer 400 sta kers vroeg een delegatie van vier man een onder houd met de directie aan. Directeur Thomson wei gerde en verwees de sta kers naar de erkende vak bonden. De staking heeft niets met de koppelbazen- affaire te maken. Secretaris-generaal Oe Thant heeft een beroep ge daan op Syrië en Israël alle mogelijke voorzorgs maatregelen te nemen om nieuwe grensincidenten te voorkomen, opdat de Vei ligheidsraad zich kan uit spreken zonder dat de hui dige spanning nog wordt vergroot. De Noorse chef van de VN-organisatie heeft van beide landen toe stemming gekregen een onderzoek in te stellen. De Britse regering heeft meegedeeld, dat de kolonie Sera wak op Borneo op 31 augustus binnenlands zelf bestuur zal krijgen in plaats van de volledige on afhankelijkheid die door toetreding tot de nieuwe federatie Maleisië zou zijn ontstaan. Eerste verzoek: warme maaltijd Schacht moet nu verbreed worden Het is reddingsploegen gister avond gelukt een schacht van 30 cm doorsnee naar de mijngang in de mijn in Hazleton (Pennsylvania) te boren, waar twee mijnwerkers al tien dagen 110 meter onder de grond zitten ingesloten. De der de mijnwerker die door ongeveer acht meter puin van de andere twee is afgesloten, heeft men nog steeds Mijnwerkers gezien op tv tijdens redding Redders hebben gisteravond de beide opgesloten mijnwerkers in Hazleton, die zij proberen te bevrijden, op een tv- scherm gezien, nadat een kleine camera door een der geboorde gaten naar bene den was gelaten. De onduidelijke beelden toonden vuile gezichten van de 58-jarige David Fellin en de 28-jarige Henry Throne, die nu tien en een halve dag ongeveer 112 meter onder de grond op gesloten zitten. Men had de tv-camera laten zakken om de schacht te controleren, de ruimte te bestuderen, waarin de mannen zich be vinden en een dokter in de gelegenheid te stellen hen te onderzoeken. De stem men van de beide mannen werden dui delijk gehoord via een versterker, die op ongeveer 25 meter afstand stond. De camera wordt gewoonlijk gebruikt om riolen van New York te inspecteren. De vice-president en directeur-gene raal van de K.L.M. te New York. de heer F ,G Kielman. heeft aldaar ver klaard dat hy voor verlaging van de huidige passageprijs in de economy- klasse tussen Londen en New York van ƒ946 tot 720 is. Hij meende tevens dat niet kunnen bereiken. Men heeft weinig hoop dat hij nog levend zal worden gevonden. Zoals bekend raakten de mannen ingesloten toen vorige week plotseling een mijn schacht instortte. Men is thans bezig de schacht tot 43 cm te verbreden, waarna gepro beerd zal worden de mannen in spe ciaal hiervoor gebouwde capsules naar boven te hijsen. Dit karwei zal min stens 30 uur vergen. Er worden bal en ander bouwmateriaal naar de nen gestuurd om de pasgeboorde schacht af te sluiten en te verhinde- dat puin en stof naar beneden ko men wanneer men de schacht gaat verbreden. Kort voordat de boor door het plafond an de gang kwam. stuurden de twee kompels een boodschap naar boven met het verzoek om twee warme maal- Zij wilden: roastbeef. aardappelpuree groente („ongeacht welke"). Een boodschapper werd naar een dichtbij gelegen eethuis gezonden om de maal tijden te halen, die even later via het verbindingsgat van 15 cm naar beneden werden gezonden. Met een kleinere boorinstallatie is men thans bezig met het boren van een gat van 10 cm doorsnee in de richting van de plek waar de derde mijnwerker inge sloten moet zitten. ■nkel irief klas Oceaan. Dit zou dan moeten liggen tus sen dat van de economy- en van de eer ste klasse. Dr. Mohammed Hatta, de vroegere vice-president van Indonesië, vertrekt morgen uit Djakarta om zich in Stock holm medisch te laten behandelen. ZOMERPRIJZEN zich ongeveer vierhonderd van de bijna 1600 ADM-arbeidcrs op het werfterrein in Amsterdam-noord. Nadat het besluit tot staking was genomen, vroegen vier vertegenwoor digers een onderhoud met de direc tie. ADM-directeur ir. J. W. R. Thom son weigerde ihen te ontvangen. Hij verwees naar de erkende vakbonden en liet weten, dat hij niet met vier willekeurige werknemers over loon eisen kon spreken. Later verklaarde ir. Thomson, dat de staking „absoluut niets" met de kiwestie van de koppelbazen te maken heeft. Onze werknemers ageren niet tegen te hoge lonen van anderen, maar willen al leen zelf een hoger loon hebben." De directeur zei, dat hij daarvoor zijn werknemers naar het overleg moest verwijzen. Enkele honderden ADM-ers hielden de staking vol en zij probeerden werkwil lige collega's te overreden de arbeid eveneens neer te leggen. Van de ruim tweehonderd arbeiders, die de avondploeg moesten vormen bij de ADM, ging sledhts de helft aan het werk. De stakende arbeiders slaagden erin op verscheidene plaatsen van het werfterrein de stroomtoevoer af te slui ten, zodat de werkwilligen het bij hun arbeid bijzonder moeilijk kregen. In dlrectiekringen in de Amsterdamse haven vreest men. dat de wilde staking bü de Droogdok zich in de komende da gen zou kunnen uitbreiden tot andere bedrijven. De heen- G. J. Cole, voorzitter van de raad van bestuur van Unilever Ltd. en vice-voorzitter van Unilever N.V.. is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem uitgereikt door de Nederland se ambassadeur te Londen. Door het uitvallen van het ge maal heeft Marken te kampen met hoog water. Alen heeft nu de mobiele kolonnen te Laren te hulp geroepen, die met be hulp van een groot aantal mo torspuiten aan de slag zijn ge gaan om het overtollige water het IJsselmeer te pompen. amendement van republikeinse an 222 tegen 188 stemmen werd aan- De president reageerde op deze ver mindering van de buitenlandse hulp met de opmerking, dat het Huis „kort zichtig, onverantwoordelijk en gevaar lijk partijdig" gehandeld heeft. Vele Zuidelijke Democraten schaarden zich achter het republikeinse amende ment en slechts enkele Republikeinen stemden tegen vermindering. Vóór be snoeiing stemden 66 Democraten en 156 Republikeinen en tegen 172 Democraten en 16 Republikeinen. De stemming van vrijdag volgde op een motie van republikeinse zijde om het ontwerp terug te zenden naar de com missie met instructies om op vier punten vermindering aan te brengen. Grimmig President Kennedy reageerde onmid dellijk na het bekend worden van het resultaat van de stemming. In het Witte Huis werd een speciale persconferentie belegd. Kennedy zag er grimmig uit, toen hy een beroep deed op beide partyen in de Senaat (die het ontwerp nu in behan deling gaat nemen) om het bedrag te verhogen, zodat het Huis van Afgevaar digden, als het daar weer ter behan deling terugkomt een kans zal hebben een compromis-oplossing te vinden. Op woedende toon zei de president tot de verslaggevers (zijn speech werd ook door radio en tv uitgezonden), dat dit jaar voor het eerst de leiding van één partij de aanval op het buitenlandse hulp programma heeft ingezet. Als de be snoeiing doorgaat, dan zal het afgelopen zijn met toekomstige leningen voor eco nomische ontwikkeling aan landen als Iran, Griekenland en Thailand, die aan de rand van het IJzeren Gordijn liggen, aldus president Kennedy, die voorts aan voerde, dat de inkrimping door het Huis op de „Alliance for Progress Fund" be tekent, dat de Amerikaanse hulp aan La- tijns-Amerika zal verminderen tot een beetje meer dan hetgeen de Sowjetunie alleen aan Cuba geeft. De bedragen, die nu door het Huis zijn goedgekeurd. n< Oorlogsmisdadiger nam de benen De 61-jarige voormalige advocaat dr. Gerhard Bohne uit Dusseldorp, die in liet najaar, tezamen met zijn vooi lige chef, prof. dr. Heyde, terecht staan op beschuldiging van het moorden van duizenden geestelük ge stoorde en lichamelijk misvormde mensen tydens het Nazi-regime, is uit zyn woonplaats verdwenen. Volgens de gerechtelijke autoriteiten heeft Bohne kans gezien met de hulp van gelijkgezinden de Bondsrepubliek te verlaten, ondanks het feit dat zijn pas poort ingetrokken was en dat hij zich iedere dag my de politie moest melden. JOHN F. KENNEDY ....kous op de kop Minister van buitenlandse zaken Dean Rusk toonde zich minstens zo geïrriteerd over de houding van het Huis van Afge vaardigden. Hy vond het schrappen van de vele miljoenen dollars „precies in de spieren van de Amerikaanse buitenlandse politiek snyden". Tegen de trein - in de trein Hendrik Jan Wolshuis. een twintig jarige jongeman uit Bentelo. vertrok gisteren met zijn bromfiets naar Hengelo en kwam er per trein aan. Tussen Goor en Delden reed hij tegen de trein, die onderweg was van Zutfen naar Enschede. Hij had na melijk niet goed uitgekeken, toen hij een zogenaamd overpad pas seerde. Wonder boven wonder liep de jongeman geen letsel op, maar van zijn brommer was niet veel Hendrik Jan gooide het op een ak koordje met de conducteur, liet de bromfiets voor wat ze was en stapte in de trein, die door het in cident met dertien minuten ver traging Hengelo binnenliep. TJE AMERIKAANSE regering en zij niet alleen is bezorgd over de gang van zaken in de Oostaziatische staat Zuid- Vietnam. Voor die bezorgdheid bestaat reden. Het land is gewikkeld in een felle wor steling met de communisten. In deze strijd ontvangt het belangrijke hulp van Ame rika. Tegelijk echter is de situatie, dat in het land de macht is geconcentreerd bij een minderheid die van haar machts positie gebruik maakt om de lakens uit te delen. Zuid-Vietnam is de laatste weken meer en meer in het nieuws gekomen. Daartoe hebben belangrijk bijgedragen de opzien barende zelfmoorden van boeddhistische monniken, wier bitter einde door henzelf als een publieke demonstratie van protest was bedoeld. Er zijn aanwijzingen dat het eigenlijke regeerheft lig* in de handen van een vrouw, schoonzuster van de pre sident en evenals de andere leidende figu ren en de regering aanhangende het r.k. geloof. Overigens twijfel aan de diepgang van haar christelijke levensovertuiging zodra men kennis neemt van de onbarmhartige en liefdeloze taal waarvan zij zich tegen over andersdenkenden bedient. De daden waartoe zij de regering weet op te zetten lijken met het meedogenloze van deze taal helaas in overeenstemming. Het is het oude lied. Een regering benut de omstandigheid dat het land in strijd is gewikkeld met de communisten om eigen beperkte positie te schragen. Intus sen staat zij gezonde democratisering van de samenleving in de weg en geeft daar door aan liet communisme temeer voedsel. De Amerikaanse regering ziet het met lede ogen aan. Zij kan de staat Zuid-Vietnam niet de hulp onthouden die het tegenover de communistische dreiging nodig heeft. Aan de andere zijde heeft zij het onbeha gelijke gevoel dat zij door die hulpverle ning in veler oog vereenzelvigd kan raken met de regering ginds en derzelver onge lukkig bewind. Dat onbehagen behoort ook te zijn ons deel als christenmens. De wijze waarop daar tegen andersdenkenden wordt opge treden kan niet anders van strekking zijn dan dat het christendom en wat on metelijk erger nog is hem naar wie het is genoemd wordt gecompromitteerd. Zou overigens met de ervaringen ginds rondom de Amerikaanse hulp niet samen hangen, dat Kennedy juist op het punt van de hulpverlening in eigen land op toenemende weerstand gaat sthiten? Het is alleszins mogelijk, al behoort die weerstand zelf in wezen te worden be treurd. VAN WIJK HERINGA N.V. VLIET 15 LEIDEN De vraag naar Van Wijk Modewol en Van Wijk Airvel wordt steeds groter. Wij moeten uitbreiden en vragen dus: MEISJES - JONGENS en MANNEN Inlichtingen over lonen, sociale voorzieningen en reisgeldvergoeding kunt U dagelijks tussen 9 en 5 uur en 's-zaterdags tussen 11 en 12 uur krijgen by de afdeling Personeelszaken. Vliet 15. Leiden geluid meer kunnen laten horen. Steeds blijft het te koel en de depressies leggen een zeer grote activiteit aan de dag. Tot nu toe heeft augustus al een tekort van 60 uren zonneschijn. Vandaag be reikte ons opnieuw een regenfront met langs de kust een tot krachtig tijdelijk stomuichtige toenemende wind. Morgen bereikt ons een gebied waarin nog enkele opklaringen voorkomen, maar het gehele weerbeeld is vrijwel geheel west en een deel van midden-Europa heeft weinig meer met de zomer gemeen. De temperaturen die overdag 17 d 18 graden bedragen zullen hier in het wes ten normaal 20 a 21 graden moeten be dragen. De Bilt verwacht tot zondagavond: Opklaringen en plaatselijk enige regen, weinig verandering in temperatuur. Ma tige. langs de kust aanvankeiyk nog krachtige wind. tussen noordwest en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 25 augustus: zon op 5.38, on der 19.45; maan op 12.09, onder 22.23. Maandag 26 augustus: zon op 5.40. on der 19.43; maan op 13.15. onder 22.46. Dinsdag 27 augustus: eerste kwartier. Hoogwater Scheveningen Tendens stationair HET WEER ES EUROPA Happorten hedenmorgen zeven uur llill.liili de bouw ehc Christelijke lagere school in en vond haar oorzaak in een aanschaffen van driehonderd Weesp hadden vrijdag een overwinning van dat bestuur moderne, nieuwe schoolban- onverwacht buitenkansje, op de leiding van de gemeen- ken niet verantwoord geacht. Zonder dat één van hun on- te Weesp. derwijzers jarig was, werden Het gemeentebestuur had De uitgave van 17.000 von- zij toch royaal getrakteerd, wel zijn medewerking gege- den de vroede vaderen te veel En is daar in Weesp nu ning, dat de oude banken nog nog een feest in het vooruit- goed genoeg waren. Het zicht. De school, die aanvan- schoolbestuur ging in beroep kelijk zonder enig vertoon en vrijdag kwam de beslis- in gebruik werd genomen, sing van de minister van on- zal nu officieel en feestelijk derwijs af: de nieuwe banken worden geopend, waren wel degelijk nodig. Parijs Bordeaux Grenoble Frankfort MUnchen ZUrlch Belgrado niet o 17 11 02 '.9 11 0.2 windstil 25 14 windstil 24 13 wlnctetll 29 12 ono 3 23 13 windstil 31 12

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1