Negerbevolking kan nu niet langer wachten Zwarte schaduw over Amerika Alles gaat met grote snelheid HELP MET DIT ETUITJE RODE KRU5S 1+ [-•gsa'"l GRATIS UW RODE KRUIS rn Zuid vietnamees officier m„ar schiet op boeddhisten Britse troepen versterkt na incident in Serawak EEG moet politieke besluiten nemen „Er deugt maar weinig van Nehroes bewind" Aardige geste aan &onta Kleuren en dieren DINSDAG 20 AUGUSTUS 1003 EEN zwarte schaduw hangt over de Verenigde Staten. Het is de rassencrisis, die vrij- wel geen enkele plaats in het land ongemoeid laat. Lang heeft dit probleem gesluimerd, omdat de zivarte bevolking van het land van Abraham Lincoln een grote verdraag zaamheid en een bewonderens waardig geduld aan de dag legde. Maar plotseling lijken de Amerikaanse negers te zijn ontwaakt en treden zij op met een felheid, die ontnuchterend heeft getverkt voor tientallen miljoenen blanken. bestuii Jarenlang heeft vrijwel iedereen gedacht i en gezegd, dat het negerprobleem tijd nodig had, heel veel tijd zelfs. Maar de zandloper heeft een enorme haast ge- B kregen en het tijdstip waarop belangrij- s laats beslisiingen zijn in de wandelgangen tgang i van het Congres te Washington, de ge- kondl meenteraad van Dambridge in Mary- argeldj land, op het schoolplein en in de fabriek, ecemtjin New York en Chicago, in Danville miljd (Virginia) en Greenwood (MiisissippD, in de zich ontwikkelende voorsteden, waar nax, j de niet-blanke gezinnen de straat op gin- l?°n' Jjgen, op de bijeenkomsten van de grote 3 politieke partijen en in de hoofden Volgende week woensdag be ginnen Amerikaanse negers, ge steund door blanken, hun „mars naar Washington". Aanvankelijk was die mars bedoeld als een demonstratie van de eenparige eisen van de negers betreffende burgerrechten en werkgelegen heid. Thans sporen de organisa toren alle Amerikanen aan, zich bü hen aan te sluiten tot het eisen van een doeltreffende wet inzake de burgerrechten, die aan allen behoorlijke woningen, toegang tot openbare instellin gen, doeltreffend onderwijs zon der rassenscheiding en het kies recht waarborgt. De bedoeling is ook, invloed uit te oefenen op de gang van zaken in het Ameri kaanse Congres, waar een ver tragingsactie (filibuster) wordt gevoerd tegen een wetsvoorstel van president Kennedy. In een drietal artikelen geven wij momentopnamen van de si tuatie, zoals die op het ogen blik in de Verenigde Staten is. Hansaplast wondverband.. 100 jaar Internationaal Rode Kruist Koop nu een étuitje Hansaplast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Nederlandsche Roode Kruis. Zie raambiljetten bij apotheker en drogist k on<|* t af alle Amerikanen, die voor zichzelf moe ten beslissen, aan welke kant zij staan in het rassenconflict. Nieuw is de snelheid, waarmee de ne gerbevolking optreedt ter verkrijging van de rechten, die haar volgens de grondwet toekomen. En opvallend is ook het feit, dat de acties zich over het ge- Blanke politie-agenten nemen een negervrouw onder handen, die nogal fel demonstreerde tegen de achterstelling van haar ras. invloed sterk gelden. De negers al de Jongeren onder hen willen werk. In een grote stad als Detroit vormt de ne ger twintig procent van de bevolking, maar zestig procent van de werklozen. De helft hiervan is in de leeftijdsgroep van zestien tot eenentwintig jaar. In het gehele land is het werkloosheidspercen tage van de negers driemaal zo groot igg als dat van de blanken. Voor de neger aldus prof. Kenneth Clark van de universiteit van New York is er geen recessie geweest; hij be vindt zich in een depressie. Hij wordt geconfronteerd met een groeiende auto matisering, welke grotere scholing en Een jonge neger koelt zijn opleiding vereist, dan hij heeft genoten. woede op een blanke in Nashville (Tennessee), waar veelvuldig ras- Skrfool€Tl senónlusten zijn voorgekomen. Een ervaren vakbondsleider merkt in v,„i. i,,uh.n dit verband op, dat het anders hele land van oceaan tot oceaan nebDen ,„ol AiM uitgebreid. Vanzelfsprekend is de ontwik keling in Afrika niet vreemd optreden van de Amerikaanse negers. In de afgelopen jaren werden negervolken aan de lopende band onafhankelijk en ook al bleef het in vele gevallen slechts bij de uiterlijke schijn, het feit dat de ze mensen volkomen zichzelf konden zijn had een bijzonder grote aantrekke lijkheid. Maar het is niet alleen het Afri kaanse voorbeeld, dat aanstekelijk heeft gewerkt. Het werkloosheidsprobleem doet zijn geweest, als de neger wel die scholing had bezeten. Er bestaat volgens hem geen vooroordeel wat bekwaamheid be treft. Maar je kan geen ongeschoolde werk geven, dat scholing vereist. De vakbonden zouden zichzelf de das om doen, als zij het peil van de bekwaam heid zouden verlagen. Men moet beden ken, dat er monteurs zijn, die in atoom reactors kleppen moeten aanbrengen, die niet groter zijn dan een vuist, maar honderdduizend gulden kosten. De ne gers zeggen hierop: geef ons dan die scholing en zij betogen tegen de tradi tionele buurtscholen, die rassenscheiding in de hand hebben gewerkt. Huizen Of zij nu gelijk hebben of niet: de negers eisen, dat zij him kinderen naar de betere scholen kunnen sturen, die buiten de negerwijken zijn gelegen. Zij hebben hiervoor gedemonstreerd en soms hun zin gekregen. Maar vele blan ken geven er dan de voorkeur aan, te gaan verhuizen inplaats van hun kinde ren met „een stel negers" naar school te laten gaan. Als de blanken verhuizen, komen er vaak negers in hun huizen wonen. Daaraan proberen de blanken paal en perk te stellen. En dan begint weer een ander probleem: er ontwik kelen zich spanningen onder de respec tabele negers, die onderwijs hebben ge noten, de huizen van de blanken kunnen betalen, maar die huizen niet krijgen, omdat zij de ongeschreven kleurengren- zen niet kunnen overschrijden. Bewijzen 40+ Intussen hebben de boeddhistische lei ders normaals gedreigd met geweldige betogingen. In verscheidene plaatsen zijn de garnizoenen ln staat van paraatheid gebracht. twee -I- ze priji tenissei De toestand in Zuid-Vietnam Wordt langzamerhand onhoud- J dgfz3>aar. Steeds weer is er sprake iroorai ?an betogingen, vechtpartijen en ige profliscrimerende maatregelen tegen ^j^Jioeddhisten. Deze schijnen nu irengst Werkelijk door te willen zetten om Én einde te maken aan het auto- :aire bewind van president Ngo nh Diem. in do' In Da Nang kwam het gisteren tot een al hanifhietpartij tussen een officier van het jtekenefu'dvietnamese leRer en boeddhistische wil mefet°8ers- De officier probeerde met zijn and Iirep op een men'Ste van 10.000 beto- h_nripifers in te rijden. Hij begon te schie- _1 toen hij zag dat hij werd omsingeld. p hierbij vielen enkele gewonden. De woe- b aanvtende demonstranten sleurden de man genoveitit zijn jeep en ranselden hem af. Het prijzetfoertuig werd in brand gestoken, blijft ti De studenten van de universiteit van aflever?"* hebben besloten de colleges niet 1 pet. neer b') te wonen zolang de zaterdag mtslagen rector niet in zijn functie is lersteld. Naar verluidt zou president Igo het ontslag van 40 hoogleraren van eze universiteit hebben geweigerd. Der- Un studenten hebben zich vrijwillig jemeld voor openbare verbranding uit getest tegen de discriminatie op leb- Nu («bied. De neger uit het Zuiden komt naar het Noorden. Hij ziet geen bordjes met „Verboden" er op en niemand die .nikker" tegen hem zegt. Maar toch constateert hij, dat het in wezen niet anders is dan in het Zuiden. Dat is het probleem van de neger in het Noorden. In de wet van Kennedy slaat geen en kele bepaling op de situatie in dat deel de Verenigde Staten, zo zeggen in siders. De wet heeft het over stemmen openbare gelegenheden, maar niet over de negers, die door de automatise ring op straat zijn gezet en in de get to's wonen omdat zij geen huizen kun- >n kopen, ook al hebben zij het geld er De negers beseffen zelf ook wel, dat zij niet van de ene dag op de andere in een geschoolde arbeider kunnen ver anderen. Wat zij wel weten Is, dat zij de tastbare bewijzen willen zien, dat ge daan wordt wat mogelijk is om verbe tering ln hun toestand te brengen. Gelijk Prof. Clark zegt: „De neger vraagt geen verandering in de maatschappij, maar hij wil er in opgenomen worden. Hij wil stemrecht, gelijkwaardig onder wijs, opheffing van de arbitraire beletse len bij het kopen van huizen, bij het- betreden van openbare gelegenheden. Wat hij vraagt aan Amerika is om een eind te maken aan de schijnheiligheid, de beloften na te komen dia in de grondwet zijn neergelegd. Ik vind dit V.N.-missie op Borneo aangekomen De toestand in de toekomstige federatie Maleisië is nog steeds niet vrij van spanningen, ook .niet na de .geslaagde" topconferen tie van Manilla tussen Indonesië, Malakka en de Philippijnen. Britse commandotroepen zijn naar Brits-Noord-Borneo gediri geerd wegens toenemende guerilla-activiteit vanuit Indone sië. De leiders van Serawak en Noord-Borneo hebben nogmaals gezegd dat zij in de federatie willen en zij hekelden de „im perialistische plannen" van Indo nesië en de Philippijnen. De laatste berichten over bloedige schermutselingen tussen de Ghurka- t roe pen en guerrilla's vallen samen met de aankomst in de beide gebie den van een V.N.-missie die moet uit maken of de inwoners van de beide Borneose gebieden in staat waren zelfstandig te kiezen voor het samen gaan met Singapore en Malakka in de nieuwe federatie. De toekomstige preimer van Noord- Borneo. Donald Stephens, verklaarde bij aankomst van de V.N.-groep tegen over een grote menigte dat zijn land geen behoefte heeft aan een V.N.-onder zoek: „Wij willen Maleisië en alleen In donesië en de Philippijnen willen om zelfzuchtige redenen niet inzien dat wat wij willen is: Maleisië en onze onaf hankelijkheid door middel van Malei- nogal bescheiden doeleinden. Niemand behoeft daarvoor te sterven. De neger kan niet zo geïntimideerd worden, dat hij zijn eisen niet meer zal stellen. Als de wet van Kennedy ver worpen wordt, moet de neger wel in actie komen. Doet hij dit niet, dan zou hij de mythe van zijn eigen inferioriteit bevestigen". Geen vreemde Clark ziet echter remmingen in het negerkarakter, welke zullen verhinderen, dat de crisis de grens van het redelijke overschrijdt. Hij bedenkt daarbij dat de en van slavernij de negers geleerd hebben, af te zien van het gebruik van geweld als laatste redmiddel. Bovendien heeft de neger naar zijn mening een verachting voor het extremisme. Zijn hele geschiedenis door heeft de neger soepel moeten zijn om in leven te blij- i. De verstarring van het communis- is onverenigbaar met de soepelheid 1 de Amerikaanse neger. Bovendien zegt Clark ls de neger hier twee keer zo lang geweest dan de Kennedy's, ij is geen vreemdeling in Amerika. Wellicht kan de diepe achting, die de neger koestert voor het enige land dat hij liefheeft een brug worden, waarover hij de blanke halverwege tegemoet wil komen. Want het moet stellig als een teken van hoop worden gezien, dat de woedende, diep verbitterde vrienden van Medgar Evers die de avond nadat hij vermoord was bijeenkwamen, hun bij eenkomst niet besloten met een wapen- oproep of een eed van wraak. Zij zon- »n een van de Amerikaanse volksliede- sn. Aan belde zijden zijn er mensen, die hun uiterste best doen, dat er verande ring komt: gouverneurs, vakbondslei ders, Congresleden en dergelijke. Maar de uiteindelijke oplossing zal geen wets artikel zijn. Die moet komen uit de „som van alle Amerikanen", hoe ze rea geren op de crisis, zowel thuis als op hun werk, in de tram en In het stem lokaal.... Drie Amerikaanse mijnwerkers die vorige week dinsdag reeds werden af gesneden van de buitenwereld door de instorting van een mijn op 125 meter diepte, bleken zondagavond toen men alle hoop op redding reeds had opgege- "»n nog in leven te zijn. Zij lieten via een telefoon, die door een boorgat was neergelaten, weten dat zij ongedeerd zijn. Via de boorgaten werden de drie van voedsel, deKens en medicamenten voorzien. Een woordvoerder van het Britse le ger in Serawak heeft melding gemaakt van een vuurgevecht tussen Ghurka- troepen en terroristen, waarbij twee ter roristen werden gedood en een onbekend aantal gewond. Dat is het tweede tref fen binnen 48 uur. De guerilla's hebben hun basis in Indonesisch Borneo. Mi litaire waarnemers zagen geen verband tussen het optreden van deze terroristen en de aankomst van de V.N.-missie. Jaarverslag Europarlement: ALS men de Europese integra- heuvel. Alleen wanneer dat lukt heataal A 4J_ i de kans dat bepaalde Interne tegenatel- lingen worden vereffend. tie niet in het thans bereikte stadium wil laten steken, zullen de zes EEG-landen er toe moe ten overgaan politieke besluiten nemen. Tot deze conclusie komt mr. B. W. Biesheuvel in het jaarverslag aan de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, dat hij voor hij minis ter werd namens het Europese Parlement heeft opgesteld. De heer Biesheuvel schrijft, men Frankrijk (i.e. president De Gaulle) eigenlijk dankbaar moet zijn voor een goede les. De mening dat de politieke eenwording van de landen der EEG onvermijdelijk en bijna automatisch uit de Europese integra tie zou voortvloeien, is een illusie ge bleken. Het rapport-Biesheuvel, waarop Gaullistische ziide reeds kritiek is j zal op 17 en i8 september te Str et uitgangspunt zijn voor debat- de jaarlijkse gemeenschappelijke conferentie van het Europese parle ment. bestaande uit parlementaire afge vaardigden uit de zes landen der ge meenschap, en de Raadgevende Verga dering die afgevaardigden uit de 17 denstaten van de Raad van Europa T egenslellingen Sedert het afbreken van de onderhan delingen met Engeland is het grote pro bleem, of het verenigde Europa in staat zal zijn de eigen politieke handelings bekwaamheid te venverven, die het steeds meer nodig heeft, aldus mr. Bies- Debat over motie van wantrouwen: Het Europese parlement heeft na het afbreken van de onderhandelingen met Engeland reeds verklaard, dat alleen de spoedige oprichting van een politieke unie van Europese volken een oplossing mogelijk kan maken van alle vraag stukken waarmee de gemeenschap wordt geconfronteerd, aldus het verslag. Een overeenkomst tussen de staten op zui ver nationaal niveau, die een vertraging van de gemeenschapsontwikkeling ten gunste van een zuivere regeringssamen werking ten gevolge zou kunnen heb ben. zou echter niet in de behoeften kun nen voorzien, noch voor regeling van de Europese interne aangelegenheden, noch ten aanzien van de vervulling van de taken van Europa in de wereld. Gewonde soldaten willen terug De twee Oostduitse militairen die eer gisteren op een landmijn zijn gestapt en die nu beiden een been moeten mis sen. willen terug naar Oost-Duitsland. Zij hebben echter de voorwaarde ge steld dat zij niet gestraft zullen worden in de D.D.R. Zij eisen een schriftelijke verklaring van de Oostduitse autoritei ten dat geen vervolging zal worden in gesteld. Nadat een Oostduitse officier eerst mondeling gezegd had dat hun in Oost- Duitsland niets zou overkomen, heeft hij dit later schriftelijk bevestigd. Oppositieleider Kripalani, die de motie van wantrouwen tegen het beleid van premier Nehroe van In dia heeft ingediend, noemde tij dens het driedaags debat over deze motie de buitenlandse en binnen landse politiek van de regering een mislukking. De economische poli tiek was niet minder een fiasco ge bleken. Hij eiste verandering van Indiase neutraliteitspolitiek, verbreking van de diplomatieke betrekkingen met China en terug name van het door China verover de land. In het verleden was Kripalani voor zitter van de nu regerende Congrespartij een van de naaste medewerkers van Nehroe. Hij sprak als woordvoerder van de onafhankelijke partij. Nehroe behoeft niet bang te zijn dat de motie wordt genomen. De Congrespartij bezit 371 de 509 zetels in het parlement. Boven- Niets goeds Kripalani eiste ook nieuwe verkie zingen en de vorming van een coalitie kabinet. Hij verklaarde dat het vijfjaren- ilan verkeerd was opgesteld en onnauw- :eurig werd uitgevoerd. Op het gebied ■an de kolenwinning en de winning van ijzererts was geen vooruitgang geboekt. Kortom, er deugde maar weinig van Neh- tes bewind. Nehroe verdedigde de overeenkomst die India met Engeland en Amerika heeft gesloten voor het houden van gemeen schappelijke luchtmachtoefeningen. Dat was geen schending van het neutraliteits beginsel, maar deze oefeningen waren noodzakelijk om Indiërs ervaring te laten opdoen bij het gebruik van ingewikkelde radarapparatuur. Nehroe zei ook dat er „goede vooruit zichten zijn" dat India van Rusland en Tsjecho-SlowakUe materieel zal krij gen ter versterking van de luchtverde diging. Volgens de communisten is de overeen komst met de V.S. een eerste stap naar de vestiging van bases in India. Ook De heerser van het olierijke Koeweit, sjeik Abdoela as Sa- lim as Soebah, heeft zich ran zijn goede zijde laten zien: hij heeft tien miljoen gulden uit eigen middelen ter beschik king gesteld om huizen te la ten bouwen voor minvermo gende inwoners van zijn land. Wie gedacht mocht hebben dat de sjeik nu droog brood en wa ter moet eten, dat hij al zijn auto's moet verkopen en zijn vrouwen hun congé moet ge ven, komt bedrogen uit. Het lieve sommetje dat de sjeik aan zijn onderdanen geeft komt, naar wordt aangeno men, overeen met zijn inko men van een week. NIET BEVOEGD GENEZEN Het is de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, en zijn ambtgenoot van justitie, mr. Y. Scholten, niet duide lijk, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat sinds het optreden van het kabinet-De Quay het klimaat gunstig zou zijn geworden voor de leden van de Nederlandse werkgroep van paranormale genezers, zoals volgens het Tweede-Kamerlid dr. J. H. Lamberts (soc.) in de op 16 juni jl. gehouden jaarvergadering van deze organisatie door de voorzitter van de werkgroep zou zijn verklaard. De ministers, die dit meedelen in hun antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid, wijzen er verder met nadruk op, dat het uitoefenen der geneeskunst door onbevoegden een strafbaar feit oplevert, ongeacht of dit al dan niet heimelijk geschiedt. Ook vestigen zij er de aandacht op, dat het in het openbaar aankondigen, dat de geneeskunst wordt uitge oefend en het voeren van een titel, die de betrokkene aan het publiek aanwijst als geneeskundige, uitsluitend aan geneeskundigen binnen de grenzen van hun bevoegdheid is toegestaan. BURGEMEESTER ZIET FOUT IN Omtrent het incident in de raad van de gemeente Roden, waarbij de burgemeester zich over vragen van een raadslid zo opwond, dat hij de man het woord ontnam en hem verzocht de vergadering te verlaten, heeft de minister van binnenlandse zaken a.i., mr. Y. Scholten. in ant woord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer R. Zegering Hadders (lib.) meegedeeld, dat de burgemeester blijk heeft gegeven het onjuiste van zijn handelwijze in te zien. Hij heeft in een volgende raadsvergade ring zijn spijt betuigd over het feit, dat hy „zijn gevoelens in deze te sterk heeft doen spreken". Voor enige vrees, dat de burgemeester in de toekomst naar willekeur zal handelen, bestaat naar het oordeel van de bewindsman geen grond en hy ziet dan ook geen aanleiding voor maat regelen zijnerzijds. I Mademoiselle Nadine Roy uit Melun in Frank rijk heeft een typisch Frans ongevalletje ge had. Het 18-jarige ver koopstertje is gisteren in een ziekenhuis be handeld wegens ernstige snijwonden in haar rechterarm die zij had opgelopen, toen in de zaak waar ze werkt, plotseling een fles cham pagne uit elkaar sprong. I Van de Europese ma nifestatie „De tuin van Europa", naar ideeën en onder leiding van Ca- xei BrMa, os la vmni in Nijmegen, zal een tv-film gemaakt worden voor de buitenlandse te levisiestations in Euro pa en Amerika. De film zal een lengte hebben van 50 minuten. De Westberlijnse poli tie speurt in Spandau intensief naar een indi vidu, dat bezeten is van het plan om rijn stad „mooier" te maken. De agenten hebben werke lijk niets tegen bet mooi er maken van de stad, het is alleen maar de methode die toegepast vovdtt VMurtefaa «tf b*- zwaar maken. De per soon die zij zoeken is een pyromaan, die alleS wat de stad ontsiert in de as legt. Hij gaat heel systematisch te werk. Hij begon aan de rand van Spandau en trok in de richting van de bin nenstad verder op. „De vuurduivel" heeft tot dusverre oude krotten, krantenstalletjes, schu ren en zelfs auto's, die volgens hem op een autokerkhof en niet op straat thuishoorden, ia d* as gelegd. Een 33-jarige man stapte in Italië het poliitebureau van de stad Siracuse bin nen met een wel zeer zonderling verzoek. Hij vroeg of hij, zoals hij was, dat wil zeggen in badkostuum door de stra ten van de binnenstad naar huis mocht wande len. Hij had geen andere keus zei hij, daar dieven zijn kleren hadden ont vreemd terwijl hij aan het zwemmen was, ook zijn rijbewijs was ver dwenen, vandaar dat hem wandelen het meest ver trouwd voorkwam. TOCH IS HET ZO! 1293) Wanneer het oog licht van ver- in dit licht niets konden zien. Door schillende golflengten kan onder- rode, groene en gele glazen konden scheiden -— onafhankelijk van de zijn hun omgeving uitstekend waar- lichtintensiteit dan Is dat oog nemen, zodat we gerust kunnen aan- kleurgevoelig. Dit vermogen om kien- nemen dat het niet de bril zelf was ren te zien, komt bij talrijke lage- die de dieren verhinderde te zien, re dieren voor, zoals kreeften, insek- maar dat de kleur van het glas hler- ten en inktvissen, maar eveneens bij van de schuld droeg, vele gewervelde dieren. In dit op- Trouwens, leder die zich hiervoor zicht is vooral de honingbij goed on- interesseert en over kippen beschikt, derzocht en we hebben (héél lang kan zelf een eenvoudige proef nemen geleden, dus u behoeft het zich niet door een violet glas op een bureau- meer te herinneren) dan ook al eens lamp te monteren en een deel van verteld dat bet bij en oog ongevoelig is voor rood licht, maar daarentegen zeer goed ultravio let kan zien. Het zichtbare spectrum Is bij bijen dus als bet ware verscho ven naar de kant van de korte golf- le°£*en- 6e graankorrels die door het violette Kleurgevoeligheid bij dieren wil licht beschenen worden, zien ze een dus geenszins zeggen, dat zij dezelf- voudig niet. de kleuren zien als wij. Integendeel, We zelden daarnet, dat de zlchtba- de voor hen zichtbare „kleurenband" re kleurenband bij dieren gewijzigd kan allerlei variaties vertonen, al Is, al naar gelang de functies die het naar gelang de functies die het oog oog dient te vervullen. Het zou dus heeft te vervullen. En deze functies geenszins vermetel zijn te veronder zijn uiteraard verschillend, al naar stellen, dat vogels die in nachtelijke gelang de omstandigheden waarin uren jagen, andere kleuren zien, dan het dier leeft en de wijze waarop de dagvogels. Dit blijkt in de enke hij zijn voedsel verzamelt. 1« gevallen die onderzocht werden, Uit proeven is gebleken, dat ook ook inderdaad het geval te zijn, want vogels kleuren kunnen onderschelden, uilen kunnen niet alleen blauw licht Zij zien echter niet dezelfde kleuren goed onderschelden, maar zij zien als wij. Rood, geel en groen kunnen blauwe kleuren zelfs beter dan wij. de meeste vogels goed waarnemen, Deze gevoeligheid voor blauw licht maar bij blauw beginnen de moei- zal wel verband houden met het feit lljkheden want deze kleur schijnt dat bij zwakke avondbelichting groen moeilijk te worden gezien en bij vlo- en blauw de helderste kleuren zijn, let laten de meeste vogelen-ogen ver- de kleuren dus, waarmee nachtvo- stek gaan. Tijdens onderzoekingen gels het meest te maken hebben, werden duiven die ais proefdieren Heeft u, tussen haakjes, wel eens fungeerden, brillen opgezet, die uit- gehoord van een vogel zonder vleu- sluitend blauw en violet licht door- gels? lieten, waarbij bleek, dat de dieren H. Pétillon. de kippenren met dit violette licht te beschijnen. Wor den door de hele ren graankorrels gestrooid, dan zul len de kippen uit sluitend de kor rels pikken die bul ten de violette licht kring liggen. Want Youlou ondervraagd over vermist geld De nieuwe Kongolese regering heeft _isteren de afgezette president Youlou ondervraagd in verband met de verdwij ning van honderden miljoenen francs uit de staatskas. Youlou zou tijdens een recent bezoek aan Europa 30 miljoen francs meegeno men hebben. De voormalige minister van industriële produktie. die gisteren uit Europa terugkeerde in Brazzaville, werd in verband met deze financiële malversaties op het vliegveld voor on dervraging gearresteerd. Youlou en enkele van zijn ministers verblijven nog steeds in het militaire kamp dat even buiten Brazzaville is gelegen. Paniek na beving in Griekenland De stad Patras in Griekenland is gis teren getroffen door een sterke aard schok. De stad werd geheel in duisternis gedompeld en bewoners en toeristen vluchtten in paniek de straten op. De meesten durfden hun huizen niet meer binnengaan omdat de trillingen aan hielden. Overal in de stad stonden groepjes mensen en aan de haven verzamelde zich een menigte. De politie heeft geen schade of persoonlijk letsel gerappor- Britse bouwvakkers in staking Ruim 150.000 Britse bouwvakarbeiders zijn gisteren begonnen met een onge regelde stakingsactie omdat de regering hun eisen voor salarisverhoging en een tigurige werkweek heeft verworpen, is de eerste officiële staking in de Britse bouwvakwereld sinds veertig jaar. Tot nader order zal het werk op een 'ijfhonderdtal belangrijke projecten op on gezette tijden voor een week worden neergelegd. De andere 850.000 leden van i&SïïStiSL'*

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5