Boterhandelaar Buisman een hartaanval kreeg In vliegtuig (na zaken in Ierland) Met spoed naar ziekenhuis Herfstweer NTS koopt in Hilversum hotel voor opleiding Weer auto door berm:; officier omgekomen Padvinders terug 7 MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 De grote particuliere boterhan- 'delaar H. H. Buisman, die vorige week van zich heeft doen spreken door de roomboterprijs drastisch te verhogen, heeft tijdens een vlieg reis van de Ierse hoofdstad Dublin naar Nederland een hartaanval ge had. Hij is na aankomst op Schip hol onmiddellijk naar een Amster dams ziekenhuis gebracht. Hij zou zich overmatig hebben ingespannen. De heer Buisman, die in Leeuwar den woont, had kort voor zijn ver trek uit Ierland nog bekend maakt, dat hij een heuvel aan de Ierse westkust in het graafschap Gal- way had gekocht om het te be hoeden voor exploitatie door Westduitsers, en dat hij een plan smeedt om standbeeld van de Britse oor logsheld admiraal lord Nelson, dat in het hartje van Dublin staat, te vervangen door beeld van de Ierse president Ra mon de Valera.... Hiervoor hij het gemeentebestuur een drag van 100.000 geven. üe heer Buisman voegde aan zijn klaring toe, dat hij twee of drieduizend ton ongezouten boter wenste te kopen. Van Ierse zijde is medegedeeld, dat de Prinses Margriet heeft zaterdag haar vakantie in Porto Ercole on- derbroken om aanwezig te kun- 5 zijn by de huwelijksinzegening i de jongste dochter van de nmissaris van dc Koningin in Limburg, mej. J. G. M. Houben, met de enige zoon van de burge- meester van Wittem, mr. J. P. H. H. Mcrckelbacli. Na dc kerkelijke l plechtigheid deed mgr. Jennes- kens, pastoor-deken van Maas- tricht, in een toespraak voorlezing een telegram met gclukwen- van paus Paulus VI aan het bruidspaar, de familieleden en l deelnemers aan het huwelijksfeest met dc bijzondere pauselijke zegen r de heer en mevrouw Mcrckel- bach-Houben. Eind juli was het huwelijk reeds burgerlijk gesloten 1 door de vader van de bruidegom. fungerend als ambtenaar van de 1 burgerlijke stand van Wittem. Het huwelijksfeest kreeg zater- dagavond nog een bijzonder aar- 5 dig besluit. De koninklijke harmo- van Limburgs hoofdstad ver- 3 scheen in haar kleurige gala-uni- 2 form en besloot haar hulde met kramignon, een Limburgse rondedans. Dat was voor de jon- gere bruiloftsgasten, onder wie de Prinses, aanleiding om hand in md tussen de muzikanten een ndedans op straat te maken. Tei* receptie werd het bruids- paar onder meer gelukgewenst door de afgetreden minister-presi- dent prof. dr. J. E. de Quay, en de l particulier secretaris van de Ko- ningin, mr. J. van der Hoeven. Prins Rainier vloog naar Monaco terug Prins Rainier van Monaco is zaterdag middag, zonder het vooruitzicht dat hij op korte termijn op zijn in Groningen gebouwde jacht Albecaro II kan gaan varen, naar zijn land teruggekeerd. Hij vloog met het sportvliegtuig van de heer 1 Alfred Heineken naar Brussel en zette per Sabena de reis voort naar Monaco. Met zekerheid is niet te zeggen hoe lang de reparatie van het uitgebrande jacht zal duren. Er zijn onderdelen ver loren gegaan die' in Duitsland moeten worden nabesteld. De Prins heeft goede boop, dat hij wellicht binnen enkele maanden en zeker nog dit jaar naar Ne derland terug kan komen voor de over dracht van het schip De brandschade' beloopt zeker f 750.000, terwijl het jacht in totaal f 2.500.000 heeft gekost. Inviil-puzzel In de middelste rij onder II woorden invullen welke met de woorden van dc eerste rij als met die van de derde rij samenstellingen, vormen. Bij juiste invul ling vormen de beginletters van de in te vullen woorden een zegswijze. I TI III stuk winkel lang OPLOSSING VORIGE PUZZEL te - Megen, 15. va., 16. Ned, 18. >ns i een, iö. den. 20. Griek. 22. stern, 24. Eger, 25. arme. 26. netel, 28. smeer. 29. Ans. 30. elk, 32. Ned, 33. A D 34. egaal, 36 re. 37. agentes, 39. voordelig. v Verticaal: 2 et, 3. rem. 4. preek. 5. egge fi Leens, 7. Inn, 8. n.d.. 9. aange naam. 11. Pannerden, 13. tergend, 15. 5194 Vermeer, 17 diet? 19 deren, 21. ere. 23. tam 27. leger 28. skate, 31. land, 34. tgo. 35. lel, 37. Ao. 38. si. Motieven Het officieel orgaan van de F Maatschappij van Landbouw, het Fries Landbouwblad, vraagt zioh in een arti kel af of een drastisahe verhoging de boterp-rijs wel in het belang is de boterafzet op lange termijn. Mede door de rustige prijsontwikkeling kon de boterafzet in ons land in de afge> lopen tien jaar groeien van 28.000 tot 68.000 ton en dat aspect is zeer belang rijk, aldus dit blad. Als belangrijkste motief voor de hoging van de afrekenimgsprijs voor bo ter door de heer Buisman (tien cent per pakje) ziet het Fries Landbouwblad het feit, dat door verschillende boterhan- delaren een prijs werd geboden die be langrijk hoger was dan de geldende marktprijs. De op deze wijze verkregen boter werd opgeslagen in de koelhuizen en gereserveerd voor het komende krap pe seizoen, in welke prijsverhogingen worden verwacht. Hoewel de verkoop- verenigingen van mening zijn dat verdere uitloop van de boterprijzen de komende winter niet uitgesloten zal zijn, is een zo drastische verhoging (twee weken geleden was de prijs reeds met vijf cent per pakje gestegen) zeker niet in het belang van de boterafzet op lan gere termijn. Verder heeft de produktie momenteel nog een zodanige omvang, dat voldoende boter besdhikbaar is voor de binnenlandse markt Ten slotte wordt nog opgemerkt dat gebleken is, dat de boterprijs de kaas- prijs meesleept. De situatie van de bo- Jongen (15) dood in douche gevonden In de nacht de 15-jarige Jaap Stoller uit Oostzaan, die met zijn ouders in Ugchelen logeerde, dood in de douchecel van het huis, waar hij zijn vakantie doorbracht, aangetrof fen. Omstreeks het middernachtelijk uur is de jongeman naar de douchecel gegaan. Enige tijd later trof een van de huisge noten hem daar dood aan. Dr. Zelden- rust heeft sectie op het lijk verricht. Hij kwam tot de conclusie, diat waarschijn lijk door een gebrekkige ventilatie, de jongeman onwel is geworden en docxr zuurstofgebrek is overleden. Stoffelijk overschot luitenant Dekker naar Nederland Het stoffelijk overschot van de reser ve tweede luitenant P. G. Dekker, die vorige week woensdag om het leven kwam doordat hij een handgranaat, waarvan de veiligheidspal was verwij derd, te lang vasthield, is gisteravond van Paramaribo naar Nederland overgebracht De kist, die afgedekt was met de Neder landse driekleur, werd met militaire eer het militaire hospitaal tot aan de stadsgrens van Paramaribo gebracht. Ze was geplaatst op een DAF-truck. Vanaf de stadsgrens werd de baar met het stof felijk overschot per auokolonne naar Zanderij vervoerd, van welk vliegveld het met een lijntoestel van de KLM is overgebracht naar Nederland. Met dit vliegtuig is ook soldaat J., die werd gewond, vervoerd. Hij maakte de ze reis in gezelschap van zijn ouders, die zaterdagavond vanuit Nederland in Pa ramaribo waren aangekomen. Hij heeft e verwondingen in de buikstreek opgelopen en zal in het militair hospitaal „Oog in Al" vérder worden verpleegd. De andere zwaar gewonde bij het on geluk met de handgranaat, soldaat A. M. Dibbits, die zaterdagavond zijn va- en zijn verloofde uit Nederland kon begroeten, is buiten levensgevaar. termarkt, zo zegt het blad, was er in de afgelopen weken mede oorzaak van dat tegen de verwaahtingen in, de kaas- prijzen weer opliepen. De oplopende bo terprijs, met daarnaast de dalende pro duktie van kaas en de goede vraag naar de jonge soorten, zullen waarschijnlijk een verdere stijging van de prijzen tot gevolg hebben. Vannacht was de toestand van de heer Buisman redelijk goed, maar de artsen vonden het nog te vroeg om iets over het ziekteverloop te zeggen. De compag non van de heer Buisman, de heer L. Borkhuis, deelde mede dat de ziekte geen enkele invloed zal hebben op de gang van zaken in het bedrijf. (Vervolg van pagina 1) Het kille weer op het vasteland ging het afgelopen weekeinde gepaard met een stevige storm op de Noordzee. De loodsdiensten Wielingen en Oostgat moesten worden gestaakt Ter hoogte van Oostende kwam het Nederlandse Z jacht Vrouwe Elisabeth gistermiddag in moeilijkheden. De verbouwde Zeeuwse tjalk raakte in de storm met windkracht tien en zware regenbuien onklaar. Dc heer B. van den Oever, eigenaar van het j restaurant Kota Radja te Rotterdam. kon niet meer manoeuvreren met het scheepje en zond noodseinen uit. Hij vroeg hulp van een sleepboot of een Z reddingboot. De sleper Zeeti.iger uit Oostende voer uit. Ook verscheen een Belgische helicopter boven de Vrouwe Elisabeth, maar deze kon weinig uit- richten boven het heftig schommelende scheepje Ten slotte gelukte het de heer I Van den Oever weer veilig de haven Oostende binnen te lopen en konden an zijn vier passagiers eindelijk aan land stappen. Een angstig avontuur was ten einde en tevens de vakantietocht, die zij naar Engeland wilden onderne- Benoemd ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. Scholten. directeur van de N.V. Scholten en Van Heek te Ensche- Com mentaar Buitenlands produktie Reeks dodelijke ongelukken De 28-jarige luitenant ter zee der tweede klasse H. Jarman, gelegerd in Den Helder en afkomstig uit Was senaar is op de rijksweg tussen de rotonden van Rijswijk en Voorburg om 't leven gekomen bij 'n verkeers ongeluk. Hij verloor de macht over het stuur, doordat hij een hond die plotseling over de weg sprong wil de ontwijken. Zijn auto schoot door de middenberm, raakte de rand van de andere rijbaan vloog over deze rijbaan door de lucht tegen een bestelauto. De marineofficier is ter plaatse overleden. De bestelauto werd aan de linkerzijde opengeschampt en de bestuurder, de 24- jarige J. Hampel, een t.v.-monteur uit Den Haag, liep een verwonding op aan De hond kwam ondanks de uitwykpo- ging van de heer Jarman toch tegen een radiateur van diens auto terecht. Het dier moest wegens zeer zware verwondingen ter plaatse worden afgemaakt. Het was kort voor het ongeluk bij de rijksweg losgelaten. 3ij een autobotsing op de kruising Schipholweg-IJweg in de gemeente Haarlemmermeer is zaterdag de 58-jari- ge J. Thie uit Zaandam om het leven gekomen. Zijn 22-jarige zoon, die naast hem zat, is zwaar gewond naar een Haarlems ziekenhuis vervoerd .De be stuurder van de andere auto, de 43-jarige fotojournalist Cees Pot uit Zandvoort werd eveneens zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De botsing op de kruising tussen de twee personenauto's ontstond doordat de automobilist die de IJ weg bereed geen voorrang verleehde. 0 De 51-jarige directeur van de dienst van openbare werken van de gemeente Wychen, Th. H. A. de Hair, raakte zater dagmiddag op de rijksweg Den Bosch- Nijmegen in Lunen zo ernstig gewond bij een autobotsing, dat hij enkele uren later in een ziekenhuis in Nijmegen overleed. Zijn vrouw werd ernstig ge wond, hun beide kinderen licht. 0 De 21-jarige Otto Bauer uit Weseke (Did.) is in de nacht van zaterdag op zondag in de buurtschap Usselo (gem. Enschede) uit een auto geslingerd en ter plaatse overleden. 0 De 22-jarige J. R. Schildkamp uit Hengelo is in de nacht van zaterdag op zondag tussen Hengelo en Enschede ver ongelukt. De jongeman was van zün er gevallen en Inleef op de weg lig gen, terwyl de scooter in de berm vloog Een naderende auto, waarin twee echt paren zaten, stopte. De inzittenden tracht ten de naderende automobilisten attent te maken op het ongeval. Hierbij werd 'leer Ten Donkelaar uit Enschede door auto aangereden. HU kreeg eensche- delbasisfractuur en een gebroken been. Mevr. Zinke uit Enschede, die ook in deze auto had gezeten, werd eveneens geraakt. Zü slaagde er nog in de gewon de scooterryder een eindje naar de kant te slepen, echter niet ver genoeg. Een uit de richting Enschede naderen- de auto reed over Schildkamp heen, waardoor deze dodelijk werd gewond. De gewonden werden opgenomen in het zie- kenhuis in Enschede. 0 De 80-jarige G. Martijnse uit Am- sterdam is zaterdagavond bij een ver- keersongeluk om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde op de hoek Haarlem- merweg-Burg. de Vlugtlaan in Amster- dam, toen de auto van de heer Martijnse Z op een andere auto botste. Zaterdagmiddag is in Lisse de drieja- rige Jantje Eigenbrood verdronken. Toen het kind vermist werd, is men gaan De NTS Is er eindelijk in geslaagd nieuwe huisvesting te vinden voor haar opleidingscentrum en wel door aankoop van het midden In Hilversum gelegen hotel Santbergen, dat een gezocht mid delpunt van het verenigingsleven Is geweest. Het hotel op zichzelf, vlak bij het station gelegen, is niet zo erg groot (het telt slechts 15 bedden) maar het bezit flinke vergaderruimten en daarvan maakten nogal wat Hilversumse orga nisaties druk gebruik voor het houden van bijeenkomsten en het geven van uitvoeringen en feestavonden. Voor deze verenigingen is het dus wel een verlies, dat Santbergen een totaal an dere bestemming krijgt. Enige tijd geleden was er sprak» van dat de NTS het aan de 's-Gravo- landseweg gelegen ouderwets-statige hotel Palace zou kopen, maar dat is door de Landbank aangekocht met de bedoeling het neer te halen en er een flatgebouw voor in de plaats te zetten De NTS moet op 1 oktober a.s. het kasteel Groeneveld in Baarn, waar de opleiding van regisseurs en cameralie- den anderhalf jaar geleden tydelyk kon worden gevestigd, hebben verlaten Het heeft er naar uitgezien dat de cur sus .dakloos" zou worden, maar te elf der ure is deze oplossing gevonden Dit betekent opnieuw een noodsprong voor de NTS, die evenals de NRU met benauwend gebrek aan ruimte heeft te kampen. Het uitblijven van bouwver gunningen noodzaakt zowel NTS als NRU om telkens ergens gebouwen te kopen of te huren, want men moet aan onderdak komen voor de verschillende diensten en afdelingen Nog altijd lirt het in de bedoeling, dat alle diensten tullen worden geconcentreerd op het terrein aan de Insullndelaan, maar deze toekomstmuziek schijnt steeds af te gaan klinken. In elk geval heeft de NTS weer een gaatje gevonden om er de hoogst no dige technische en artistieke cursus in te stoppen en dat geeft weer eventjes soulaas. Eind september zal de NTS zich dus kunnen terugtrekken uit kasteel Groe neveld in Baarn. waar men enige ka- zaal had gehuur: n alweer drie buitenlandse die zaterdagavond het tele- de VARA moesten verzekeren. Met de serie „Vrije nieuws- paring", een van de meest luidruchtige Amerikaanse strips, met avonturen die weinig gemeen hebben met een normale samenleving, kunnen wij het na drie jaren vertoning op het Nederlandse scherm nog altijd niet vinden. Gelukkig heeft de VARA de afleveringen nu in het voorprogramma geplaatst, want naar onze smaak ontsieren zij elke tels- risieti i trend in g. We hebben voorts drie kwartier een van de geliefdste Amerikaanse shows op het scherm gehad, via de (niet be kroonde) NBC-inzending van het festu val in Montreuxmet vooral veel la waai en beweging, humbug en senti ment, niet slecht in zijn soort, maar wel echt iets voor de liefhebbers. De deze een geniet er van en heeft veel plezier. erder de ander kijkt eens op de klok hoe lang het nog mort duren. Toch nemen toe r een °nn dc VARA heel veel kijkers een genoegen heeft gedaan met de uitzen- Er was ook weer een avontuur van de Parijse inspecteur Leclerc op het scherm en besloten werd met de nieuws-quu, die bijna ten einde is. In de actualiteitenrubriek liet de De Winterspelen TV-uitzendingen nu volledig geregeld In de Weense centrale van de Oosten- zoeken met een speurhond. De gedra- rijkse televisie lopen de voorbereidin- gingen van deze hond duidden erop dat gen voor de uitzendingen van de Olym- het kind kon zijn verdronken in een pische Winterspelen, welke van 29 ja- sloot in een park, vlak bij zijn ouderlijk nuari tot 9 februari as. in Innsbruck huis. Zeven mensen zijn naast elkaar de I worden gehouden, op volle toeren, sloot afgelopen, waarbij het lijkje werd j Met de Amerikaanse televisie, de gevonden. Op het nippertje Onbemande locomotief stort van spoorbrug gisteren de kwestie van de koppelbazen, welke on rust verwekt in de metaalsector. Goede informatie voor wie daar het fijne nog niet van wist. Engelse kleuren tv. op 625 lijnen Zoals wel te verwaahten was zal de te brengen, dit geeft toch maar heel Engelse kleurentelevisie worden uitge- weinig verademing in de huisvestings- zonden op 625 lijnen, aanpassende bij nood, welke de stichting in zorgen het Europese systeem dus Hoewel er houdt. nog geen besluit is gevallen welk kleu- Met de studiobouw in het Omroep- rensysteem zal worden toegepast, heeft kwartier is men achter op het schema. de Britse minister van posterijen laten o m. ten gevolge van de lange en inten- weten, dat Engeland zidh daardoor niet - winter. Ook is het^ nog altijd niet laat ophouden. Komt men in internationaal! overleg van de tegenwoordige eigenaar, de VARA enip licht schijnei fotograaf J. Colson. NTS in de klem met huisvesting Al heeft de NTS onlangs het Hilver sumse hotel Sandbergen gekocht om er haar zich steeds uitbreidende opleiding cameralieden en regisseurs onder zeker, of inderdaad op 1 oktober de eerste spade in de grond kan gaan de bouw van het tweede studio- niet tot overeenkomst, dan zal Erxge- complex de vergunning daartoe ^md zelf kiezen en onverwijld begin- Een elektrische lokomotief i op het spoorwegemplacement door een andere locomotief op geduwd, dat normaal niet in gebruik De locomotief, kwam, niet zoals gebrui- kelijk is, na enkele tientallen meters j tot stilstand, maar vervolgde zijn weg tot het einde van de rails. Op die plaats, waar een spoorbrug in aanbouw is, stortte de locomotief op de tien meter lager gelegen omleidingsweg en op de voet van het talud van het landhoofd. Een dame uit Tegelen,.die juist met een kind passeerde ontsnapte op het nip- pertje aan de dood. De (onbemande) lo- comotief werd ernstig beschadigd. Eurovisie en de Intervisie is men tot volledige overeenstemming gekomen inzake de technische regelingen, de kostenbetalingen en de tijdstippen van uitzending. Er is een programma-overzicht dat reeds tot in de finesses is vastgesteld tot ieders tevredenheid. Voor de Oostenrijkse televisie bren gen deze uitzendingen heel wat de voorbereidingen van kleu- renuitzendingen. Onverwijld wil gen: in het komende voorjaar. De 560 Nederlandse deelnemers aan de Wereldjamboree in Marathon (Grieken- land) zijn zaterdagmiddag in het vader- land teruggekeerd. Via het grensstation Z Wijier arriveerde de karavaan, die be- stond uit dertien autobussen en een ma- teriaalwagen. op de Wedren in Nijmegen namens de Nationale Padvinders- raad, de hoofdcommissaris Pos uit Hil- versum ter begroeting aanwezig was. Nadat het contingent zich rond de vlag- gemast had verzameld, sprak de veld- prediker een dankgebed uit voor de be- houden terugkeer. De heer Pos op de verplichtingen van de padvinders de rijkdom aan ervaringen, die bij deze bevoorrechte reis was opgedaan, de achtergebleven padvinders door te geven. Nadat de groep padvinders het Griekse volkslied ten gehore had gebracht, zon- alle aanwezigen tot besluit het Ne derlandse. Venlo - Quenties mee. Gedurende de tijd, waar- spoor E in sPelen worden gehouden, zal het i«. E totale technische apparaat van de Oostenrijkse televisie ter beschikking van déze uitzendingen moeten staan. Daarom zullen de Oostenrijkers in die tijd niet anders dan films, docu mentaires op film en van tevoren op genomen programma's te zien krijgen Slechts een enkel interview in de actualiteitenrubrieken en de pro gramma-aankondigingen zullen „le vend" zyn, maar daar tegenover staat, dat de Oostenrijkse kijkers tal van re portages uit Innsbruck direct en uit de eerste hand krijgen voorgezet. Ruim 800 medewerkers zullen nodig zijn om de uitzendingen van de Spelen te verzekeren. Van deze zijn 400 bij de omroep betrokken personen, 200 bui tenlandse televisiemensen en 200 mili tairen, die technische assistentie zullen verlenen. U ziet, de zaken worden stevig aan gepakt, en zo zullen in de koudste win tertijd letterlijk de ogen „van de hele wereld" op Oostenrijk zyn gericht laat nog op zich wachten. De afgebouwde decor- en montage hal, waaraan zo dringend behoefte be staat omdat de huidige decorfabriek de opdrachten bijna niet meer kan ver. Duitse Olll lOCD SClieiltt werken, is in gebruik als noodstudlo L Bij het toenemen van zendtijd en pro- Rwanda een volkslied dukties is het echter de vraag, of deze hal inderdaad zal kunnen worden ont- In het kader van de hulp aan onder- ruimd als het tweede studio-com- ontwikkelde gebieden heeft de West- plex gereed is. Aan studioruimte be- Duitse omroep een origineel gebaar ge- staat enorme behoefte. maakt. Ter gelegenheid van de eerste Een ander probleem vormt de huis- verjaardag van de jonge staat Rwanda vesting van de administratie, die dreigt heeft men nl. namens alle elf omroepen spaak te lopen. De overheid geeft ech- de president van de staat een volkslied ter geen toestemming ott kantoorbouw, aangeboden, dat getoonzet is door leden Niet minder dreigend is het gebrek van het omroep-symfonieorkest van de aan woningen voor het zich voortdu- West-Duitse Omroep (WDR). rend en noodzakelijk uitbreidend per soneel. Al wordt er in Hilversum veel en vlug gebouwd, de NTS ziet geen kans om een voldoende percentage van deze woningen aan haar personeel toe gewezen te krijgen: de wachtlijst is toch al veel te lang. Zo nijpt het huisvestingsprobleem op alle fronten en in de naaste toekomst is. bij de huidige gang van zaken, niet of nauwelijks op verruiming te rekenen. Het is een hymne, die tot titel heeft „Rwanda Rwacu", hetgeen betekent „Ons Rwanda". De president van Rwan da, Gregoire Kayibandan, heeft zijn er kentelijkheid betuigd. I&aélto' vanavond Benoeming bij AVRO-radio Het hoofd van de AVRO-radiorepor- tagedienst de heer Tom Nieuwenhuijsen is met ingang van 1 september a s. be noemd tot plaatsvervangend program- maleider van het AVRO-radiobedrijf. nog jjjj jjgi jn deze functie de adjunct-di- recteur van dit bedrijf, de heer J. M. van Overvest, in voorkomende gevallen Z vervangen in zaken met betrekking tot - de programma's. De heer Nieuwenhuij- sen blijft echter ook zijn huidige functie vervullen. Wim Ruth, verslaggever bij de AVRO -radio, zal het bedrijf gaan verlaten. (gr) 23 5; 74 Het klonk of er een penning in een ietwat overjarige automaat werd gegooid. Hij rammelde en rammelde; het enige, dat somtijds tot de goe gemeente doordrong, was een „aangezien", wan- r de secretaris even naar lucht moest hap- i. De vierschaar was wat onderuit gegleden de volumineuze armstoelen en scheen de zaak wel zonder meer te geloven. Met elk mo ment voelde Bart Beunders de gevoeligheid van zijn posteriores in opstand komen tegen de on verbiddelijke hardheid van de keukenstoel. De broeders Martijn. hun vurig-rode klomphandjes de oorschelpen geklemd, waren de enigen, die zij het ook vergeefs, iets trachtten op te .•angen van hetgeen de secretaris, blijkbaar slechts tot eigen lering en vermaak, voor zich uit mummelde. De vierschaar fluisterde alsof de hele zaak hen niet aanging, totdat eindelijk de secretaris, het zij aan gebrek aan tekst of adem, stopte als een automobiel, waarvan de laatste druppel benzine juist uit de carburator is weggezogen. „En", zei de voorzitter met een gezicht als de vader op een familieportret uit 1880, „wat heeft de beklaagde daarop te antwoorden?" Kapitein Beunders, die zulke vertoningen slechts uit de bioscoop kende en nimmer ge droomd had, dat hij in zijn leven deze rol moest vervullen, was met stomheid geslagen. Eindelijk, zei hij, kort en zakelijk: „Niets, want ik heb tot mijn spijt geen woord verstaan van wat mijnheer ons heeft voorgele- ..Ahem", zei de voorzitter, terwijl hij met zijn brilétui speelde, „Maar u weet toch waarschijn lijk wel heel goed. wat u ten laste wordt ge legd?" „O ja," bekende Bart, „ik geloof zelfs, dat we het er allemaal over eens zijn, dat daar geen speld tussen te krijgen is. Alleen, ik heb het ze ker niet voor mijn plezier gedaan, maar uitslui tend om een grof onrecht, niet tegenover mij, r tegenover derden, te voorkomen. Overigens ben ik volkomen bereid alle consequenties daar voor mijn rekening te nemen." vier gewichtige mannen achter het groene weidje keken hem aan met een menselijke, ja byna welwillende blik. Daarop smoesden we weer ONDER VALSE VLAG wat onderling, gluurden even in de richting van de gebroeders Martijn, die zich alles behalve op hun gemak voelden. Toen gluurden ze naar Geert- sema, die hoe langer hoe breder borst begon op te zetten en er volmaakt van overtuigd was, dat ze „die knaap wel 's mores zouden leren en hij ook even een duit in het zakje zou doen. Het werd een ontgoocheling voor die zelfbewus te Geertsema. Hij was er werkelijk van over tuigd, dat de dag van glorie en van zijn wraak gekomen was. Bart Beunders. die hem ver smaad had, die geweigerd had bij hem le mon steren, zou zijn „ticket" kwijt raken. De oude Martijns, die hem in koelen bloede hadden zit ten tè vernaggelen, zouden een boete krijgen, die hen voor goed de nek zou breken en hy, Geert sema zou de heren achter de tafel eens even vertellen, hoe er gekonkeld was om te beletten, dat het recht zijn loop kon hebben. De voorzitter, die instemmend geknikt had te gen de medeleden van de Raad, klopte even met de hamer en nam plechtig het woord. „De Raad, na kennisneming van de acten, die volgens haar mening geen verdere toelichting behoeven, heeft besloten deze zaak, gezien de con sequenties, die uit een openbare behandeling zouden kunnen voortvloeien, met gesloten deuren te behandelen. De opgeroepen getuigen kunnen buiten wachten en ik verzoek de bode de zaal verder te ontruimen." Briesend stond Geertsema op. Hij wilde nog luidkeels protest aantekenen, dat hij niet als ge tuige was opgeroepen, maar zijn „Mijnheer de Voorzitter" was nog maar nauwelijks uit zijn mond of het klonk van achter de groene tafel: „Bode, verwijder deze persoon." Op de kale gang buiten de zitting-zaal zaten op een bii de omgeving passende bank de gebroe- ders Martijn. Het leken twee overjarige studen- ten, die, met vrees in het hart, op de uitslag van hun examen zaten te wachten. Met hun handen, die als nutteloze dingen op de dikke knieën la- gen gespreid, wisten ze blijkbaar geen raad. Hun harde zwarte bolhoeden lagen onder de bank als het potje in een kinderstoel. Als een waakhond stond de bode bij de geslo- wul[se K1 ten deur. Zo iets had hij nog nooit meegemaakt bejaarden en zijn oren waren gespitst als die van een jacht- hond. die geritsel in het struikgewas hoort. Het was ook niet te begrijpen. Telkens klonken door de gesloten deuren de stemmen harder op dan j in een gewone zitting. Het was geen toon van ruziënde mensen, maar het leek wel of er grap- jes gemaakt werden. Zo nu en dan schalde zelfs een bescheiden lachje op. Wat er achter die gesloten deuren gesproken en behandeld werd, zal wel altijd een raadsel blijven. Na een dikke drie kwartier werd de deur ge- j •opend door kapitein Beunders. die met een te- vreden glimlach op de Martijns toekwam Achter hem klonk in de zaal een vrij luid gekakel en gegrinnik van de anders zo ernstige vierschaar. „Zullen we maar?" zei Beunders. „En vroegen de Martijns in duet. Bart Beunders haalde lachend zijn schouders op. „Onbegrijpelijk, dat ze nog menselijk kunnen j denken en voelen. Ze zagen er zo fossiel-achtig uit. De zaak met Geertsema heeft de deur dicht gedaan. Dat vonden ze toch ook wel een beetje bar. Enfin het is voorbij „Ja, maar wat is de uitslag?" „De uitslag Niks. Doodgezwegen, de zaak. Eerst wilden Principe van NCRV Radiogebed heeft aparte plaats In verband met de door de Westduitse Evangelische kerk geuite klacht inzake „conservenpreken" vernemen wij bij de NCRV, dat ook zij een deel van het radlozHvervtoo geestelijk woord, gesproken voor de sabeth Mooy i microfoon, op de band vastlegt, maar dat zij vasthoudt aan het principe dat ".Opzoeken" aan het radiogebed een aparte plaats over vakantie moet worden toegekend Combo °met'C! Daarom worden geestelijke ultzen- praatstoel 23 dingen waarin de predikant een gebed Nws uitsprcck|. altijd direct uitgezonden, ook al moet de dominee daarvoor van ver af komen. De NCRV is van mening dat het gezamenlijk bidden tot God in direct contact moet geschieden en niet via een geluidsband. Dit is ook de reden waarom IKOR en CVK kerkdiensten rechtstreeks uitzen den, zoals wtj reeds opmerkten. Toah kan het bandapparaat op zich- zelf een zegen zijn voor velen, die door Mi ziekte of ouderdom niet ter kerke kun- nen gaan. Steeds meer kerken gebruiken zulke apparaten om opnamen van de gehouden diensten in eigen kerkgebouw Hllvcrs door te geven aan thuiszittende gemeen- Morgengt teleden. Wij hebben, ook al in verband met de g.33 Wat« Duitse klacht, eens geïnformeerd bij Klass gra ieken, die zulk een ap- paraat ter leen krygen van de kerk. Unaniem is men er gelukkig mee. al geeft men de voorkeur aan rechtstreek se geluidsaansluiting op het kerkge bouw, de zgn. „kerkradio". Luistert men thuis de band af, dan ondervindt men geen stoornis, men weet te maken te hebben men een opname. Men maakt de gehele dienst mee, zelfs zó intens, dat de meesten tijdens de col lecte onder de dienst ook gun gave in dei het bij het apparaat behorende eollee- ao. tebusje doen. Men vindt dat heel ge- i 9.10 Lichte gram 9.:» Radiokrant 1( en zang 20.20 Eer t, hoorspel 31.15 I (gr) 22.lp Carillonbespeling 23.55—24.00 fÈIèhiiid 1 vanavond CVK/TKOR/RKK: 10.30 Witte sari's en rn zwart kruis, documentaire film. NTS. 00 Journaal en weeroverzicht 20 20 De ine wereld van Don Camillo, speel- a 22.(ö Mannen met principes, spee4- a 32 30—22.35 Journaal. Programma voor morgen I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 7::. Ouvertureradio 7.55 Overweging 3.00 klok 12.04 Lie iek 14.00 V d jeugd 3o Ziekenlof igsuit 15 Beursberichten .7 5 fiscus in dc Nederlands, drs F P de Vries :8.(V ersitcit^'verledcn. 'hc Wereldsamenwerking in radio en tv Ochtendgym 7 20 Lichte 1 Dagopening. AVRO: 8.O0 Nws 8 15 hte gram 9.00 De groenteman 9 05 Klass Morgenwijding gen De Europese Radio Unie bereidt een conferentie voor die tot doel heeft te komen tot nauwere samenwerking op radio- en televisiegebied over de ge hele wereld Nu er meer en meer gebruik kan een disciplinaire straf opleg- worden gemaakt van ruimtesatellieten l voor directe relais, achten de Euro pese deskundigen de tijd gekomen om van de geschapen mogelijkheden meer te profiteren dan tot nu toe het ge- 10.50 v c Lichte o zending: behoeve van lanc Lichte gram .3 00 1 geestelijk levei iziek 12.20 Regeringsui .nabouw 12 30 Meded ti cimbel: Iclassieki 13.25 Beursberich- instrumental ensemble ;k (g-r) 4 0o Fluit, fagot 15 45 Zangrecital Hein Martijn grinnikte. „Disciplinaire straf opleggen? Ach, jongen, ze bedoelden wat anders." „Wat dan?" „Alleen de beginletters natuurlijk. DSO Dis tinguished Service Order En die had je ge kregen, wanneer we in ons land die onderschei ding kenden Nu krijg je de Huisorder van de Martyns." EINDE orders, gevar p "25 New d Jeugd val i Ter conferentie, in Stockholm te hou den, zullen ook vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Canadese, Austra lische en Japanse omroep worden uit genodigd. NCRV 9 30 Jambore TV-flim 21 50 Pi 15 Dagsiuiti 2' Oo Geheime brigade. moderne mu- NTE: 22.25—22.30

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7