Eerst overleg in NAVO voor gesprek met Rus Oostduitse soldaten op landmijnen getrapt Engeland in de roes van de 3 miljoen beloning Indonesisch schip doet Nederland weer aan Hm Guerilla op Haïti Paus doet beroep op Ngo Dinh Diem Grote betoging in Saigon ARENDSOOG toch is het zo! 63' Eis van West-Duitsland Het Westduitse ministerie vanj,k'nS van de Amerikaanse minister van huitenlanrtep 7nk-pn hppft Hp Amp buitenlandse zaken. Dean Rusk. vol- Duuemanase zaken neeit ae Ame- gens welke de onderhandeiingen over nkaanse regering zaterdag langs controleposten alleen tot succes kunnen diplomatieke weg voorgesteld, de|leijen' wannecr de Russen 'nier geen Y i andere voorwaarden aan vastknopen, kwestie van wederzijdse waarne- West-Duitsland meent hieruit te kun- mingsposten te land tegen verras singsaanvallen en andere voorstel len die ontspanning tussen Oost en West beogen aan de permanente NAVO-raad voor te leggen. Naar een woordvoerder van het nisterie meedeelde is deze stap onder nomen nadat de Amerikaanse afge vaardigde op de Geneefse ontwape ningsconferentie de bereidheid van zijn land had geuit om over het Russische voorstel Inzake uitwisseling van w nemers te onderhandelen. De Westduit se regering stelt zich op het standpunt, dat de westelijke bondgenoten eerst on derling overleg moeten plegen, voordat tot dergelijke onderhandelingen met de Russen wordt overgegaan. Te Bonn heeft men met grote belang- ■telling kennis genomen van de opmer Venvoerd: aanval op Engeland en de Ver. Staten Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft zaterdag op een bijeenkomst van de nationale party in Smithfield gezegd, dat Zuid-Afrika voor zjjn belangen zal vech- ten als degenen die kritiek op het 1: •dert hebben hun woorden in daden zullen klaa: zetten. Venvoerd zei: „We zullen nooit toe- geven. Zuid-Afrika zal niet aarzelen zich te verdedigen." i Hij drong er bij zijn aanhangers op aan I zioh niet te veel op te winden over de v0°! „aanvallen met woorden door Afrikaans- I Aziatische landen". Premier Verwoerd zei dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zich met de jonge Afrikaanse staten verenigen omdat zij hun stem wensen in de Verenigde Na ties of vanwege economische betrekkin gen. Zij zijn ook bang dat als zij hun sympathie niet winnen de Sowjetunie of China dit zullen doen, aldus Verwoerd. In werkelijkheid echter zijn zowel Groot- Brittannië als de V S. zich bewust van de waarde van Zuid-Afrika. Het in Johannesburg verschijnende blad Sunday Times meldde dit week- lespe1 einde dat een jonge Afrikaanse neger- irdie arts met geweld uit Beetsjoeanaland naai Kaapstad is ontvoerd om daar terecht te ,estej staan. X Duits opperbevel ridge y,; met voor taak berekend lwed opmaken dat de Verenigde Staten ccn koppeling van waarnemingsposten aan een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het Warschau pact afwijzen. Bondskanselier Adenauer en minister van buitenlandse zaken Gerhard Schro der hadden zaterdag een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur in de Bondsrepubliek, George McGhee, over het vrijdag door de bondsregering ge nomen besluit, het kernstopverdrag van Moskou te ondertekenen. Adenauer zou vandaag naar zijn vakantieverblijf in Cadenabbia vertrekken. James Meredith haalt graad James Meredith, de eerste .neger die tot de universiteit van Mississippi in Ox ford werd toegelaten, heeft aart deze universiteit de graad van baccalaureus in de politieke wetenschappen behaald Bij de plechtigheid waarbij hem het diploma verbonden aan het behalen van deze graad werd verleend, hebben zich geen incidenten voorgedaan. Toen Mere dith het vorig jaar toegang tot de univer siteit kreeg, braken er relletjes uit. uit gelokt door blanke voorstanders van ras senscheiding. Twee mensen kwamen hier- ij om het leven. Meredith is de eerst neger, die aan deze universiteit een graad behaalde. Een persoon werd gedood en 34 ern stig gewond, toen een autobus uit Wuust- wezel met merendeels jeugdige passa giers in Herentals als gevolg van slippen door de leuning van een brug reed en op de lager gelegen dijk van het Al- j bertkanaal stortte. Joule West-Duitslands minister van defen sie, Kai-Uwe von Hassel, heeft on langs verklaard dat het opperbe vel van de Bundeswehr niet in staat is om aan een noodtoestand het hoofd te bieden. Er waren ech ter nog meer feiten aan het licht gekomen waar hij beslist niet over te spreken was. HaJ Een en ander verklaarde hij n-aar aanleiding van de oefening van de NAVO, Fallex. Von Hassel was van mening dat het opperbevel drastisch gereorgani seerd diende te worden, maar hij kon nog niet aangeven hoe dat zou gebeuren. niginj Verder was aangetoond dat de ge oefendheid van het bondsleger niet toereikend was voor een defensieve actie. Dit komt omdat de opleiding van de recruten „niet hard genoeg Dat hadden de recruten zelf meester' Is on Vreedzaam praatje aan de grens Jongens brachten hen in veiligheid Ze mogen er dan uitzien als Arabieren in de woestijn, in werkelijkheid zijn het tien Ame rikaanse astronauten met hun instructeur, die met een keiharde training bezig zijn. Ze oefenen zich nl. in het overleven van een landing in een onherbergzaam gebied, en zij dragen daarbij niet alleen een kleding, die be scherming biedt tegen de weers invloeden, maar zij hebben ook de taak hun eigen voedsel te vinden, om alles zo echt moge lijk te maken. De oefening wordt gehouden in de staat Nevada. De ijver waarmee de Britten; hall-brug werd af gedregd, nadat de Eerste na herstel betrekkingen r enige tijd geleden ONDER commando van de ge-i Zoals bekend i zagvoerdef H. L. Lie is het Indonesische motorschip Tham- de Thamrin en zijn lading, in "verband i werd echter gistermorgen de sluizen IJmuiden binnen gevaren. mee kwam een einde aan een lan- doen van expioiten ge periode van afwezigheid van j Ind?".?ai?rs .vrc"° t i - verbluf in Amsterdam tot moeilijkheden Indonesische schepen in Neder- aanleiding zal geven, land. De Thamrin is het eerste In Amsterdam waren van de Indonesi an hun speurtalenten gebruik maken om te pogen een deel van de bijna drie miljoen gulden be loning in de wacht te slepen be zorgt Scotland Yard een hoop werk. Met dat al is de jacht op de treinrovers enigszins op dood spoor geraakt: 2,5 miljoen van de buit is binnen, maar er rest nog slecht één nieuw spoor. En dat is het spoor van de zwarte Austin-Healey sportwagen die op de avond van 9 augustus bij een garage in het Westen van Londen voor 8500 gulden is gekocht. De auto is contant betaald met vijf ponds biljetten, de opgegeven naam van de koopster Mary Mason, bleek vals. Zij plompe vrouw met een lelijk Londens accent. Haar begeleider was een van 35 jaar, ongeveer 1.80 lang en prettige verschijning. Indonesische schip dat sinds het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië ons land binnenvoer. De Thamrin kwam uit Londen. Na irige week in Hamburg een dokbeurt te hebben gehad, had het schip eeri Antwerpen en daarna in de Engelse hoofd stad lading ingenomen. De Thamrin zal drie dagen in Amsterdam biüven. In de hoofdstedelijke haven zal een beschei den hoeveelheid goederen (totaal onge- 50 ton) met bestemming Djakarta worden ingeladen. Dat de Thamrin drie dagen in Amster dam bluft heeft nog een andere reden. Vanmorgen zijn gezagvoerder Lie en zijn bemanningsleden op het Amsterdamse gemeentehuis ontvangen door de burge- 'ethouders en morgenavond i het Westduitse leger i vangst boord van het schip houden. Woensdagochtend zal de Thamrin via Le Havre en Marseille naar Djakarta ver trekken. De auto is inmiddels teruggevonden 1 de dactyloscopische dienst va •boden*hebben. De I Yard heeft zich erop geworpen. Maar dan ook niet dat hun de plaats waar de Austin gevonden i: brengt de politie tot wanhoop: London Airport, niet de kans dat de dieven gevlogen zijn. sche vertegenwoordiging in ons land ter begroeting aanwezig het hoofd economische afdeling, dr. A. Sikik, het hoofd van de consulaire dienst, de heer M. Darnadi en de perschef, de heer Wi- jarto. Voorts weren enkele familieleden van de bemanning naar de Coenhaven gekomen. In Londen is de loco-burge meester van Djakarta, mr. H. Ngamtun/g als passagier aan boord gekomen van de Thamrin. Hij heeft dn Londen een oog operatie ondergaan. Kapitein Lie vertel de dat ongeveer 20 van de 67 beman ningsleden familie in ons land hebben. „Maar cr zal wel weinig tijd zijn om te passagieren, omdat er heel wat officiële ontvangsten op het programma staan". Kapitein Lie die in Delfzijl en Rotter dam heeft gestudeerd, deelde mee dat de Thamrin onder andere 48 zakken met In donesische post bestemd voor Nederland heeft meegebracht. Hij zei vereerd te zijn als eerste met zijn schip een Neder landse haven aan te kunnen doen na het hei-stel van de betrekkingen. De Thamrin die onder andere machinerieën en tele foonkabels vervoert, zal op 23 september Djakarta terugkeren. Om de i Neder- De politie is echter niet van plan om het spoor koud te laten worden. De bende heeft bijna al het geld nog en de politie moet koste wat kost be letten dat dit uitgegeven wordt. Voor een tiende van de buit waren niet minder dan acht koffers nodig. Geen kleinigheidje om te verbergen dus. Grapje De politie is enkele malen door thousiaste mensen opgebeld, die hét spoor hadden. De Theems bij de Vaux-, Spanning aan grens Syrië-Israël Syrië heeft de aandacht van de V.N. n de vier grote mogendheden geves tigd op de ernst van de situatie aan de Syrisch-Israëlische grens. Langs deze grens zouden de Syriërs „verdachte plaatsingen en ongewone concentraties in Israëlische troepen" hebben waarge- amen met „agressieve oogmerken". Aan de andere kant van Israël zijn ook weer incidenten geweest. Een Is raëlische patrouille heeft in het woestijn gebied van de Negev een vuurgevecht geleverd met drie Egyptische infiltran ten, onder wie een agent van de Egyp tische inlichtingendienst, en hen alle drie gedood. Dit werd van Israëlische zijde meegedeeld. Vliegtuig vermist: wrakstukken gevonden Bij het eiland Hacüo, 120 mul ten zui den van Tokio, zijn vanuit de lucht in zee wrakstukken van een vliegtuig en olievlekken waargenomen. Zaterdagochtend is van Hacüo een vliegtuig opgestegen met 19 inzitten den, dat sindsdien wordt vermist. Het toestel was op weg naar de Japanse hoofdstad Tokio. Zondag is de Thamrin ra» de Djakarta Lloyd in de Coenhaven te Amsterdam aangekomen, als eerste Indonesische schip, dat Nederland aandoet na het her stel van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. L. met I ns ga Haïtiaanse guerrillastrijders onder lei »sgev*ding van ex-generaal Cantave hebber "3-1 een hi ecft Kij, 450. •generaal Cantave hebben regeringsconvooi in een hinderlaag gelokt en 27 soldaten gedood, nd hf Een groep van enkele honderden aan- aanvd hangers van president Duvalier werd la- 1.486.0 ter aangevallen en leed zware verliezen. 750 1 De rebellen hebben zich inmiddels in le aë het gebergte teruggetrokken. ilg h< Vier Britten, die zich in de trein be vonden die van Hoek van Holland naar Berlijn gaat, zijn zondagmorgen door de Oostduitse autoriteiten gearresteerd. Reizigers, die ook in deze trein zaten, hebben dit aan de Westberlijnse politie meegedeeld. I Russische technici zou den weer een wonder hebben geproduceerd: een machine, die niet be hoeft te worden ge smeerd. De drijfas draait in een zogenaamd „droog kogellager". I Studenten van de uni versiteit van Tokio doen ook nog wat anders dan studeren. Zij zijn er in geslaagd een 8000 meter hoge top in Tibet, de Balloro Kangri-top, te beklimmen. Deze berg was nog niet eerder be stegen. I Prinses Soraya, de vroegere keizerin van Perzië, is zaterdag in Miinchen aangekomen om zich daar te voegen bij haar oude vriend, de acteur Maximillian Schell. Zij weigerde journalisten te woord te staan. Arbeiders die werken aan een project voor een waterreservoir in Cali- fornië hebben wellicht de overblijfselen bloot gelegd van een immen se mammoet-barbecue, die 1.000 tot 2.000 jaar geleden gehouden moet zijn. Het lijkt er op dat in die tijd de mensen mammoeten roosterden zoals wij een kippebuotje aan het spit rijgen. De Amerikanen zijn maar wat verheugd met deze vondst, „iets van natio nale betekenis", zei een van de archeologen. I Zaterdag heeft de schutterij van de ge meente Teveren het „mooiste schuttersfeest van na de oorlog" ge-, vierd. Eindelijk heeft zij haar oude vaandel terug, dat in 1944 bij het bin nentrekken van de Ame rikanen door een onbe kende militair als „sou venir" werd meegeno men. Dit jaar kreeg de schutterij een brief van een Amerikaanse anti quair, die bet vermiste vaandel voor 400 dollar te koop aanbood. Na veel gemarchandeer werden zij het eens op 200 dol lar, nog A-at geld in ka; een groots feest te vie ren... In Nepal is zaterdag een wet van kracht ge worden waarbij polyga mie en kinderhuwelijken in het vervolg verboden zijn. Meisjes beneden de 14 jaar mogen niet meer trouwen, voor jongens is de leeftijdsgrens 18 jaar. Ook is bepaald dat het leeftijdsverschil tussen echtgenoten niet groter mag zijn dan 20 jaar. chaufeur van een melkauto gemeld had, dat iemand vanaf deze brug kleine pakjes in de rivier wierp. Geen resultaat. In Hampshire kreeg de poli tie ean aanwijzing, dat twee mannen bezig waren een groot gat te graven in de plaatselijke golfbaan. Zes agen ten stelden zich verdekt op, slope1 naderbij en besprongen twee mannen die met graafwerk voor een n' clubhuis bezig waren. Intussen verwacht de recherche daag de strafregisters bij elkaar te hebben van ongeveer een dozijn leden van de bende die de overval gepleegd heeft. In de afgelegen boerderijdie als opslagplaats gebruikt is voor het geld, heeft men vijftien stel vinger afdrukken gevonden. Ook is een mo- nopoliespel gevonden dat de overval lers mogelijk met echt geld als be taalmiddel gebruikt kunnen heb ben om de tijd te doden. j In het grensgebied tussen de i Oostzone en West-Duitsland is 'zaterdag een verschrikkelijk onge- luk gebeurd toen twee Oostduitse |i soldaten die enige tijd met een groepje jonge Westduitsers hadden Ij staan praten, bij hun terugkeer op Oostduits gebied op een landmijn trapten. Van beiden werd een voet afgerukt. De Westduitse jongens kropen over de grens en brachten de soldaten naar een Westduits ziekenhuis. Hun toestand is ernstig. Volgens de Westduitse jongeren waren de twee Oostduitsers van hun normale patrouilleroute afgeweken toen zij de jongens zagen staan. Zij knoopten een gesprek met hen aan over de huidige politieke toestand. Uit niets bleek dat de soldaten plan nen hadden om te vluchten zoals la ter werd gesuggereerd. Na enige tijd vervolgden de twee grenswachten hun patrouille. Plotseling hoorden de Westduitsers een geweldige ontploffing en luide hulpkreten. Zij kro pen Qnder het prikkeldraad door er sleepten de soldaten naar de Westduit se kant. Van Oostduitse zijde werd niet gereageerd. In het ziekenhuis zeiden de soldaten dat zij geen vluchtplannen had- Ure» na de ontploffing versche nen de eerste Oostduitsers op dc plaats van het ongeluk. Een Oost duits officier stapte naar de ver sperring toe en bedankte de West duitse jongens voor de hulp aan zijn ernstig gewonde kameraden. In de grensplaats Altenbuschla ir Ook groenteprobleem in Sowjetunie Ook in Moskou stellen groente en aardappelen de bevolking voor proble men; men klaagt er namelijk over dat er wat betreft de groente maar veertien procent geleverd kan worden van de hoeveelheid die volgens de staatsplannen beschikbaar moet zijn. Voor aardappelen bedraagt het percentage twintig procent De Prawda, die dit bericht brengt, meldt dat er te weinig opslagplaatsen voor groente zijn. Vrede en onderling begrip Peter Fechter In Berlijn hebben de Amerikaanse commandant, generaal-majoor Polk. en burgemeester Willy Brandt zaterdag kransen gelegd bij het monument ter nagedachtenis van de 18-jarige Oostber- lijner Peter Fechter die een jaar gele den bij een poging om naar West-Ber- lijn uit te wijken, door de Oostduitse grenspolitie werd gedood. In de nacht van vrijdag op zaterdag week een gezin van vier personen uit Oost-Duitsland naar het Westen uit. Een jong echtpaar wist met een opvouwba re boot naar West-Duitsland te ontko men via de Oostzee. Dr. F. J. Fokkema overleden (Vai kerkredactie) De paus heeft een beroep ge daan op de r.k. president van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, naar vrede en onderling begrip te streven in zijn land. waar in de afgelopen weken vjjf boed dhisten zelfmoord pleegden uit protest tegen discriminatie. De boodschap zou al een week ge leden zijn verzonden. Ook de r.k. aartsbisschop van Saigon heeft in een herderlijk schrijven aan gedrongen op begrip voor de boeddhistische demonstraties. De bisschop waarschuwde de rooms- katholieken in Zuid-Vietnam. zich geen buitengewone rechten en privileges toe te eigenen. Zich richtend tot de rooms- katholieken in openbare functies ver maande hij hen. de eisen van een goed beleid in overeenstemming te doen zijn met de rechten en de belangen van de particulieren. Ten behoeve van de interne vrede is het thans meer dan ooit nood zakelijk. liefde te betrachten tegenover hen. die niet tot de rJc. kerk behoren, aldus aartsbisschop Paul Nguyen van Binh. Hy leverde tenslotte felle kritiek op *n, die voornameiyk in het buiten land de geruchten rondstrooien dat de s-katholieken in Vietnam de boed- Twee Spanjaarden ter dood gebracht De twee Spaanse verzetsstryders die origc week op beschuldiging van het plegen van twee bomaanslagen door een krügsraad ter dood werden veroordeeld, zijn zaterdag terechtgesteld. >e 30-jarige Francisco Granados Gata de even oude Joaquin Delgado Mar tinez hadden ontkend dat zij vorige maand bommen hadden geplaatst bij het hoofdbureau van politie en bü een vakbondsgebouw in de hoofdstad. Zij zeiden bij het vooronderzoek tegenover de politie een bekentenis te hebben af gelegd om het leven van anderen te sparen Wel gaven zij toe kneedbommen naar Spanje te hebben gebracht voor terroristische doeleinden. Volgens de openbare aanklager wa- .jn de twee beklaagden zoons van voor aanstaande Spaanse anarchisten die aan het einde van de burgeroorlog na - Frankrijk uitweken. Beklaagden hadd' zelf ook vele jaren in Frankrijk g woond en waren leden van de tegen het bewind van Franco gerichte anarchis tische jeugbeweging „Juventudes Liber- tarias". waarvan het hoofdkwartier in Frankrük is gevestigd. Naar verluidt had de Spaanse rege ring onder voorzitterschap van generaal Franco vrijdag de kwesties van de dood- Dnnissen op een speciale vergadering i San Sebastian besproken. Het vonnis werd door wurging vol trokken. een methode die normaal wordt toegepast op burgeriyke terdoodveroor- deelden. De Spaanse communistische leider Ju lian Grimau, die ter dood veroordeeld werd wegens zijn optreden tydens de burgeroorlog in Barcelona, werd in april j.l. door een vuurpeloton terecht gesteld. dhisten onderdrukken. „Er heerst on danks Incidenten in Saigon en Hue nog steeds geloofsvrede, gebaseerd op ver draagzaamheid iu Vietnam", zo zei hy. Zoals men weet, heeft zich vorige week in Hue een monnik levend verbrand. Demonstratie Gisteren hebben ongeveer 17.000 men sen by een indrukwekkende boeddhisti sche demonstratie in Saigon twaalf uur afwisselend in de verzengende zon en plensende slagregens gestaan. De politie was op haar hoede rondom de voornaam ste pagode, maar greep niet in, toen de menigte luid haar instemming betuigde met de redevoeringen die monniken tegen de regering van Ngo Dinh Diem hielden. De monniken kondigden een hongersta king af van 48 uur. De strijd van de boeddhisten krygt op de universiteit van Saigon de steun van zowel rooms-katholieken als boeddhisten. Studenten en professoren hebben een gezamenlijk protest laten boren tegen het ontslag van de r.k. rector. Deze zou een ernstig meningsverschil hebben met aarts bisschop Ngo Dinh Thuc, een broer van de president. Ongeveer 600 studenten hebben verklaard, de examens te zullen boycotten, die deze week beginnen. Zoals wy in enkele edities reeds me dedeelden is tydens een vakantiereis in Duitsland overleden de bekende emeri tus-rector van de Zendingshogeschool te Oestgeest. dr. F. J. Fokkema. Hy was vyfentachtig jaar oud en nog steeds dienstdoend predikant in de zelfstandige hervormde zendingsgemeente te Doe- tinchem. Dr. Fokkema heeft vrijwel zijn hele leven gewijd aan de zending, hoewel hy nimmer als zendeling ons land heeft ver laten. Hij werd in 1878 in Friesland ge boren en studeerde zowel aan de Rijks universiteit te Groningen als te Berlyn. Na een jaar hulppredikant geweest te zijn bij de bekepde ds. J. van Dijk, de Uichter van „Ruimzicht" werd hij in 1908 bevestigd te Westeremden, Reeds in 1914 volgde zijn benoeming tot zen- dings-director van de samenwerkende zendingsorganisaties. Deze benoeming betekende in zekere zin een ommezwaai voor hem, omdat hij gepromoveerd was op een proefschrift over de godsdienstig wijsgerige begin selen van mr. G. Groen van Prinsterer. Later (1937) werd hy door de hervorm de synode benoemd tot hoogleraar aan de universiteit waar hij studeerde en promoveerde (Groningen) om onderwijs te geven in de bijbelse godgeleerdheid en christelijke zedekunde. maar voor de ze benoeming bedankte hij om zijn zen dingsopdracht te blyven vervullen. Zyn gehele leven is vrijwel gewijd ge weest aan de zending. Na enkele jaren ge werkt te hebben als zendingsdirector, werd hij benoemd tot rector van de toen malige zendingsschool in Oestgeest. Hij behield deze functie tot 1946. was toen nog een jaar waarnemer en werd daarna docent aan deze school. In 1953 wilde hij ig niet gaan genieten van een de rustige levensavond, want toen nam I hij een beroep aan naar de hervormde zendingsgemeente in Doetinchem, en diende hij dus de gemeente weer die 'hij als hulppredikant had gediend. Hij bleef daar predikant tot nu toe. Op dinsdag a s. zal er om half drie in de kapel van de Hervormde zendings gemeente te Doetinchem een rouwdienst worden gehouden. De begrafenis zal plaats vinden op woensdag om 2 uur vanuit de Hervormde Kerk van Wester geest. Twee aardbevingen Het seismologisch instituut van Moskou heeft zaterdag een aardbeving geregi streerd die een kracht moet hebben ge had van acht tot negen graden. Het epi centrum lag vermoedelyk in de Oost- chinese zee. De seismografen in de Italiaanse stad Pavia registreerden zaterdag een aard beving i sterkte van negen gra- het epicentrum in de Stil de buurt van Zuid-Ameri- Slagregens in Japan: 18 doden Het Zuidjapanse eiland Kioesjoe wordt reeds zes dagen achter elkaar door zware slagregens geteisterd. Op zijn minst zijn 9 500 gezinnen in Kioesjoe. Koemaoto, Nagasaki en Foekoeoka dakloos door de overstromingen. Wegen en spoorlijnen zijn onbegaanbaar. Tot nu toe zijn 18 doden te betreuren. Verwacht wordt, dat de regen nog een paar dagen zal aan houden. 1292 Als zeldzame wintergasten ko- hoogte rondcirkelde. Plotseling schoot men arenden ook in Nederland wel dc arend lijnrecht omlaag en greep eens voor. Minder zeldzaam is hier een vis, die hij klaarblijkelijk al die de zeearend, maar deze roofvogel is tijd in het oog had gebad, met wel- toeh ook weer uitsluitend gast in de ke buit hij meteen weer verdween, wintermaanden, evenals de vis- Nu weet u nog weinig aangaande arend, die zich vroeger blijkbaar de scherpte van de arendsbiik. We veelvuldiger in onze streken liet zien geven het ogenblikkelijk toe. Geluk- dan thans. kig heeft Eaton het bij deze mede- Doordat arenden zich in ons land deling niet gelaten, maar tevens een dus weinig vertonen en dan nog op nauwkeurige berekening uitgevoerd, ongeregelde momenten, ontbreekt waardoor hij kon uitmaken, dat de het ons aan ervaring aangaande de arend ongeveer 3 km hoog vloog spreekwoordelijke scherpte van blik toen hij zijn prooi in het oog had. die deze vogels be zitten. De enkele exemplaren die in dierentuinen te kijk zitten en de ogen onbewegelijk ge richt houden op een oneindig punt in de niet voldoende ma teriaal om de arendsbiik aan de praktijk te teraard niet, ervaringen rel- vlieg- tuig hebben opge daan, maar degenen die dit genoegen nog niet gesmaakt heb ben. kunnen we ver zekeren dat op 3000 m hoogte het vlieg veld akelig klein lijkt en dat dc leek zich op dat moment werkelijk niet kan voorstellen, hoe dc piloot er den straks in zal slagen dat geweldig gro- 'licgtuig neer te zetten op dat In andere landen is men in dit zicht gelukkiger omdat de zich daar thuis voelen en In de vrije tc natuur proeven afleggen die iedere miserabele kleine lapje grond, dat op waarnemer in verrukking brengen, die hoogte niet groter schijnt dan We zullen u vandaag dus geen fei- een velletje van een bloknoot. (Het ten onthouden die een steun zouden hangt er natuurlijk wel een beetje kunnen zijn voor de veronderstelling van af, welke landingsterrein we hier dat een arend goed kan zien. En we op het oog hebben). Het iandlngsdck behoeven daarbij niet eens te put- van ons enige vliegtuigmoederschip ten uit de talrijke gegevens die le- lijkt op die hoogte de grootte le heb- ken op dit gebied hebben opgetekend, ben van een dominosteen, maar wc kunnen te rade gaan bij Hoe arenden er dus In slagen op een ornitholoog, een man dus die ge- 3000 in hoogte een vis in het water wend is vogels in hun doen en laten waar te nemen, is volkomen onbe te bestuderen. Een man ook, die grijpelijk en zou ook nauwelijks te weet welke fouten op dit terrein ge- geloven zijn, indien deze waarnc- maakt kunnen worden zodat we van ming van leken afkomstig was ge- hem dc vereiste nauwkeurigheid kun- weest. nen cn mogen verwachten. Welnu, E. H. Eaton stond aan de En weet u dat vogels geen violet kant t een arend, die op

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5