Vakkundig gesprek over treinroof Goede haringvangsten geboekt in juni Nieuwe ontdekking op het gebied van kernenergie Nieuwe formule voor de kleurentelevisie NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963 NOORDWIJK Zigeunerdansers in het Huis ter Duin In Huis ter Duin te NoórdwIJk treedt [onderdagavond 22 augustus het unieke imenco-ensemble „Fiësta Gitana" it in tal van voorname cultuurcentra 'eldige succesen boekte. Flamencoloog [erbert J. da Silva heeft in zijn groep meest talentvolle zigeunerdanseressen gitaristen samengebracht. Wij noemer gitaar-virtuoos José Motos, de mil isirszoon, wie een artiestenloopbaan ir lokte dan de rechtenstudie. Zijn zuster Maria Antonia is de vurige (snvoerster der danseressen. Indertijd t»d zij met een eigen groep op bi) het juwelijk van koning Boudewijn en (ingin Fabiola van België. Milagros, de verloofde van José Motos |it het Spaanse Sevilla, wordt in haar tderland geroemd als een volmaakt bal Trots en edel zal Antonio el Camborio p het toneel verschijnen, zijn dans ge- kei uit improvisatie opbouwend. Verder werken mee de bariton Tomas Huelva. Pedro Patena. tokkelaar in rootse stijl, de jonge gitarist Luis Adama b zijn vrouw Irene, die zich de kunst ■n dansend gitaarspelen heeft eigen «naakt, Perla Moreno, verwant aan be- pemde Spaanse dansers, en de bekoor- Hke danseres Maruchi Soto. Het optreden begint om half negen. Feike Asma speelt Feikc Asma zal maandagavond 19 ugustus het orgel van de Grote Kerk te foordwijk-Binnen bespelen. HU voert het plgende programma uit: |1. Praeludium über den Choral „Lobet en HerrenN. W. Gade; 2. a. Trio in C moll (Adagio-Allegro). S. Bach; b. Fuga in G moll. 3. Concerto in A dur, G. F.Hgndel, a. «rg-Allegro, b. Menuetto, c. Fuga. 4. Choralvorspiele. a. „Nun ruhen alle filder", O. Ttlrke, b. „Schmücke dich, o kbe Seele", G. Merkel. 15. Praeludium und Fuga in C Moll, F. lendelssohn. M. Pastorale, César Franck. I a. Purcell-variaties, J. Bonset, b. Ca- hlon, S. de Lange. 8. Finale (psalm 42), Feike Asma. Concert en lampioenoptocht Op de koningin Wilhelminaboulevard irzorgde Crescendo een concert, waar in grote lampionoptodht door het werd gehouden. Er was veel be- injfstelling. Visserijgolfjes T^R IS in 1962 grote belangstelling geweest voor het werk van de rij- dende viskeuken. Dit blijkt uit het verslag van het produktschap voor vis en visprodukten. Er waren 11.601 bezoeksters tegen 10.249 in 1961. De kleinhandel heeft in de bezochte plaatsen goed meegewerkt. In juni van dit jaar werd de haringvisserij op grote schaal uitgeoefend. De vangsten van de drijfnetvaartuigen waren bevredigend, die van de treilschepen vielen tegen. Zowel het aanbod van rondvis als platvis was geringer dan in mei. Hierdoor was de uitvoer van zeevis aanzienlijk lager dan de laat ste maanden het geval was: 1.902 ton voor een waarde van f 5 miljoen. Afnemers waren onder meer België (437 ton), West-Duitsland (179 ton), Frankrijk (773 ton), Italië (186 ton), Groot-Brittannië (114 ton) en de USA (95 ton). De uitvoertotalen in juni waren 2.599 ton en f 4,8 miljoen. In juni werd 617 ton verse en bevroren zeevis ingevoerd voor een waarde f 889.000 tegen 687 ton voor f 913.000 in de overeenkomstige maand van 1962. Le veranciers waren onder meer België (91 ton) West-Duitsland (344 ton), Groot- Brittannië (37 ton) en Zweden (85 ton). Aan de haringdrijfnetvisserij namen 51 vaartuigen deel, de haringtreilvisserij werd door 106 schepen uitgeoefend. In Katwijk werden in de verslagmaand 5,410 kantjes drijfnetpekclmaatjes ver kocht voor gemiddeld f 60.55 per kantje. Verder werden 8.466 kantjes afgeslagen van de treilers tegen een gemiddelde prijs van f 75.69. Deze prijzen lagen aanzien lijk lager dan in juni 1962. Toen brach ten de kantjes van de drijfnetvloot f 48- f 280 op, die van de treilers gingen voor f 41-f 272 van de hand. De uitvoer van gezouten haring bedroeg 1.433 ton voor f 1.5 miljoen tegen 1 186 ton voor f 1.5 miljoen in Juni 1962. Ver zonden werd onder meer naar België (545 ton) en West-Duitsland «719 ton). Het aanbod van verse haring was gering; 897 ton voor een gemiddelde prijs van f 0.42 per kilo. Hiervan werd 348 ton uit gevoerd voor f 209.000 tegen 162 ton voor f 135.000 in juni 1962. De verzending van bokking lag op een voor de tijd van het jaar betrekkelijk hoog peil. De uitvoer bedroeg 112 ton voor f 178.000 tegen 27 ton voor f 38.000 in 1962. Afnemers waren onder meer België (10 ton), West-Duits land (27 ton) en Griekenland (71 ton). De haringvisserij verliep voor de ha- ringtreilers beter dan op de voorgaande dagen. Weliswaar werd er al vr(j veel kuitzieke haring buitgemaakt, maar Anti-deeltjestheorie bevestigd (Van een onzer redacteuren) Een belangrijke ontdekking op het (ebied van de kernenergie, namelijk iet vinden van de ontbrekende thakel, die een tot nu toe heersen-' t theorie tot waarheid verheft, is edaan door een groep natuurkun- igen van de Amerikaanse Yale Iniversity, en door een laborato- Ium van de AEC (Amerikaanse '0CK jmmissie inzake de atoomenergie) b New York. De ontdekking betreft èt vinden van het zogenaamde i| hti-deeltje „anti-xi-zero", waarvan I* et bestaan reeds lang werd ver- )oed. Reeds jaren geleden werd in vak- ringen de theorie opgeworpen als zou- ien protonen, elektronen, neutronen n andere kleine deeltjes rechtstreeks tgendeeltjes hebben, die men anti- rotonen, anti-elektronen en anti-neu ronen enz. zou kunnen noemen. De »an- anti-xi-zero" is nu het laatste anti- leeltje dat men met behulp van een j tote atoomsplitser en een „bellenka- 8 èer" heeft ontdekt. Wetenschappelijk gezien is het bestaan an anti-deeltjes nu niet meer voor dis- van (issie vatbaar en een nieuw facet van Bderzoek met betrekking tot de kern- Bergie is daarmee succesvol afgesloten. Als gevolg hiervan heeft men weer lke„ verder inzicht gekregen in de fun nel. pmontele opbouw der materie, of, zo- Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. beleefdheidsbetuiging, stand; 2. water in Utrecht - telwoord; Onbekende - assistant engineer Jafk) - begrip; 4. uitstalling - oude J" gtemaat; 5. voortzetting muziek- tt; 6. plaats .in Zeeland - straat (Fr) voegwoord; 7. gem. in Limburg - ■ft vo ijksi oudsmaat (afk) - sluiskolk - klank. •rhuid; 3. voorzetsel - planeet - rund; nobel - afgelegen - familielid; 5. oorzetsei jaar (afk Lat) - royal li- ence (afk) - spil van een wiel; 6. vogellijm - boomloot; 7. jon- ensnaam - gekeerd naar - in opneh- ng (afk); 8. muzieknoot - elk - ont reet - toer; 5. oker - roek; 6. olm- >1; 7. Nede Deen; 8. stal last; poes - soep; 10. als - las; 11. bin; 12. noot - toon; 13. els' - les; 14. ap pan. De zegswijze luidt: toon spannen". Een sneltrein van Amersfoort naar wolle heeft gisteren vijfentwintig minu- vertraging opgelopen door een bot- ng met een personenauto op een niet- iveiligde overweg tussen Harderwijk unspeet. De auto, die defect op de ov blijven steken was inmiddels oor de bestuurder, een inwoner van een oonwagenkamp in Harderwijk, verlaten trein werd licht beschadigd. als een der geleerden, die dit feit gisteren wereldkundig maakte het uitdrukte „is het afpellen van de ui, zoals men de atoomkern zou kunnen noemen, weer verder gegaan t moet niet ondenkbaar worden ge acht, dat het met behulp van deze beves tigde theorie mogelijk zal blijken te zijn beter begrip te krijgen van do grote krachten, die binnen de atoomkern be sloten liggen, hetgeen op zijn beurt weer zou kunnen lelden tot winst voor het toepassen van de kernenergie. Ook voor het onderzoek van het heelal de ontdekking belangrijk. Zo krijgt de theorie, dat zien in het heelal wellicht hele Melkwegen bevinden die uitsluitend uit „antistof" bestaan meer steun. Wel licht is ook de vraag hoe het komt dat er achter „onze Melkweg" andere Melkwegen moeten zijn die zulke enorme hoeveelheden energie uitstralen door de- fundamentele ontdekking dichter bij oplossing komen. Er zou daarbij bij voorbeeld sprakzijn van een wissel werking tussen eenheden materie en een. heden anti-materie. hoofdzaak was dat er eindelijk weer eens goed werd gevangen. Van vele schepen kwam bericht binnen dat men een dagvangst van tegen de 200 kantjes had kunnen bereiken. De SCH 5 Guus, de voormalige IJM 18 Ariadne, gaat Nederland verlaten. Het schip is aan een Italiaanse rederij ver kocht. Ook de SCH 302 Willem van Ier Zwan heeft de langste tijd onder Neder landse vlag geopereerd. Onderhandelin gen over de verkoop naar een maatschap pij in de Canadese haven Halifax verke ren in een vergevorderd stadium. De VL 7 Ada gaf donderdagmorgen aan het hos pitaalkerkschip De Hoop door dat de beide echometers alle diensten weigerden Op 56 graden is de haringvisserij zeer wisselvallig Er waren schepen met een goede vangst, zoals de VL 73 Elly. die een dagvangst van 200 kisten boekte, maar andere schepen kwamen niet ver De Elly vaart nu thuis met 628 kantjes haring, 700 verse haring en 40 makreel. Op weg naar huis is ook de VL 121 Wil lem met 478 kantjes haring en 520 kisten Wat er was In IJmuiden zorgden woensdag zestien schepen voor 1200 schelvis, 200 wijting. 250 gul en kabeljauw, 160 koolvis. 1300 haring, 600 kleine haring, 1200 makreel. 230 schol, 2 tarbot. 350 diversen, 910 stuks kabeljauw en 1350 kilo tong. In Scheve- ningen was de aanvoer 30 schelvis, 10 wijting, 40 gul en kabeljauw, 260 haring, 30 makreel, 200 schol, 200 kilo tong. In IJmuiden verzorgden 36 vaartuigen donderdag een aanvoer van 7940 kisten vis waarvan 820 kisten schelvis, 210 kis ten wijting, 200 kisten gul en kabeljauw, 10 kisten koolvis, 3820 kisten haring, 750 kleine kisten haring. 1560 kisten makreel. 920 kisten schol. 10 kisten tarbot. 210 kis ten diversen, 40 kisten toters, 820 stuks stijve kabeljauwen en 9000 kilo tong. Voor de platvis werden goede prijzen betaald maar voor de meeste rondvissoorten be stond zeer weinig belangstelling. Vooral de schelvis was bijzonder goedkoop. De grote schelvis noteerde f 26-f 17. de pen nen f 17-f 6. en de braad f 15-f 5.70. In IJmuiden lagen vandaag onder meer aan de markt de IJM 33 Torina met 315 kisten en 400 kleine kisten haring, de IJM 9 Haarlem met 210 kisten en 300 klei ne kisten haring, de KW 153 Francina met 110 kisten, de KW 49 Antje met 275 kisten en 100 kleine kisten haring en de KW 53 met 250 kisten en 150 stuks stijve kabel jauw. In Scheveningen bedroeg de aanvoer 210 kisten schelvis, 30 kisten wijting, 180 kisten gul en kabeljauw, 300 kisten ha ring, 500 kisten makreel, 500 kisten schol 3000 kilo tong. VALKENBURG Wielnjdster ernstig gewond De uit Voorschoten afkomstige mej. J. is gistermiddag omstreeks 3 uur op de Voorschoterweg te Valkenburg in de be ruchte „krom" door een bus van de N.Z.H, aangereden en in een sloot ge worpen. Nadat buspassagiers haar op het droge hadden gebracht, verleenden de dokters Hueting en Lodders de eerste hulp. In ernstige toestand werd zij naay het academisch ziekenhuis gebracht. gÖËSg?; DE SKODA-COMBI STAAT ALTIJD VOOR U KLAAR cj/nnü *4? o /f^l een veilige keuze jlBaHWRI 125 km/u Geheel compleet - v.a. f 6475, H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010 OEALERS:Autobedrijf V A. RFYS Hoge Rijndijk 55 Zoeterwoude tel 22381 Automobielbedrijf L C OTTO Here 21 Noordwijlc-B.. fel 2820 NOORDWIJK Boeken van de VVV I in orde bevonden i Commentaar echt voldaan zijn Dinsdag 20 augustus c dert de gemeenteraad v; agenda vermeldt onder r Niet omdat het spel van de acteurs van onvoldoende kwaliteit zou zijn ge weest of de aankleding te wensen liet, maar het blijspel zelf is toch te zeer verouderd om nog de indruk van echt heid te maken. Dit mankement werd nog vergroot doordat men bij het voe ren van een wat losse toon een zekere aanpassing bij het heden had gezocht, onderling 2 waardoor de juist belangrijke tekening van het tijdsbeeld goeddeels verloren ging. Juist door die kwasi-moderne en- tourage werden de onbedorvenheid van de 17-jarige Richard, de slaafsheid van zijn domme moeder, de terughoudend heid van het meisje Muriel en de hele M| bi cis misluk- emelijk. Men had beter iets zwaarder kunnen tillen aan de gegeven karakteristiek, dan waren althans de psychologische inzichten van O'Neill meer tot hun recht gekomen. Nu werd het stuk uit getrokken en zo kwam n dosis geforceerde ruwe üzaam tot leven. Tegen- enkele goede momenten stond een l aan toneelmatigheid, dat rolvast, heid noch beweeglijkheid konden weg nemen. Dat was jammer, want we za. gen begaafde tonelisten in actie. Al evenmin voldeden de gesprekken i 8 uurt verga- met in ons land wonende Surinamers, i Noordwijk. De die gelegenheid kregen voor de came- verhuur van ra's hun klachtenboek over Nederland Het Leidse accountantskantoor Tombe en Demenint heeft de boeken van de Stichting VVV Noordwijk gecontroleerd. 2 Daarmee zijn de kwade geruchten over financieel wanbeheer volledig onge- 2 grond verklaard. Er heerst nu een sfeer vertrouwen in het bestuur en er wordt krachtig naar gestreefd bij alle VVV- zaken zoveel mogelijk openheid te be trachten. Vermoedelijk volgende maand wordt weer een openbare vergadering belegd, persoonlijkheid waarop de gang van zaken in het af- gelopen seizoen uitvoerig zal worden besproken. De duurzame activa van de stichting zeem y^Kuiumi. nu u/eiu bedroegen aan het einde van het boek- dc elge„ sfcer getrokke„ jaar 157.753,59, het eigen vermogen het ondanks beliep op 31 december 1962 55.000, het 'aa' gebouw bracht in 1961/1962 29.000 op teveel en de logiesinformatiedienst 28.000. Raadsvergadering gemeentewoningen, afbraak van krotwo- ongedwongen te openen en zich te ningen, bezoldiging ambtenaren burgerlijke stand, aanpassing regeling wethouders pensioenen, verzoek van het bestuur van de Chr. Kleuterschool Noord wijk aan Zee om medewerking voor aan koop ontwikkelings materiaal en hulp middelen, verhoging van de kredieten voor watervoorziening en verlichting 5 van het Vuurtorenplein, herziening be- sluit toewijzing grond in verband met herbouwplichten. ruiltransactie in ver band met aanleg Parallelboulevard. SflE5" .Htthr-irfinoanidi., derland. AU dwaze verwachtingen dan verdedigentegen in kranten gepu bliceerde onaangename opmerkingen en uitspraken over „de Surinamers". De AVRO trachtte met deze uitzen ding iets recht te zetten en meer begrip voor de Surinamers als samengeselde bevolkingsgroep te bevorderen, maar of t dat doel heeft bereikt, is twijfel achtig. Het grondmotief van deze re portage was het verwijt, dat Suriname verkeerd wordt voorgelicht aanpassingsmoeilijkheden en daaruit ■ijziging van de bebouwings dening. regeling bebouwde kom en bij zondere rooilijn voorschriften gedeelte Parallelboulevard, bouwv.erbod gronden Parallelboulevard krediet voor voort zetting verbetering gedeelte van de Duindamseweg, bezwaarschriften in ver band met vergunningsrecht ingevolge de Drankwet, begrotingswijziging. LISJE-HAARLEMMERMEER BEZORGER Spoedige indiensttreding gewenst. Goede bijverdienste. Zeer geschikt voor scholier boven de 14 jaar. Aanmelden Abonnementen afd. Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37, Leiden, telefoon 01710—31441. komen soms ongeregeldheden voort. Belangwekkend was het in elk geval te horen op welke wijze Surinamers (die overigens onderling sterk discrimine rend voelen) in Nederland discriminatie ondervinden of menen te ondervinden. Prof. Diepenhorst blijft bij tv. Hoewel prof. mr. dr. I. A. Diepen horst op 22 juli afscheid heeft geno men van de NCRV-radio, waar hU twaalf jaar lang de parlementaire ru briek „Volk en Staat" verzorgde, bete kent dit niet, dat hij de omroep ver laat. Ook in het komende seizoen zal hij als voorzitter van het NCRV-televisie- forum blijven optreden en daarbij ge legenheid hebben, ook zijn persoonlijke visie op allerlei actuele onderwerpen te laten blijken. DE sproken wanneer daar circa wachtmeester H. J. Verdellen die met stevige kei van de dienst luchtvaart der hun broekriem kettingen wóen vei veran- derdelen het politiebe- slot staan op de agenda nog reld op het jaarlijkse Inter- moeite uit de stroom van bin- politie in Argentinië het niet pol-congres bijeen zijn. Gisteren kon men de i sten op Schiphol reeds doorreis naar Finland e- rijkspolitie zonder enige kerd. Volgens hen doet dc roep. Zo staat op de agenda vermeld unificatie nieuwe computer, die communicatiemiddelen (radio en telex) en de wijze waarop dank zij identificatie van het 1 gouden penning, die waardevol is wegens de materiaal kan worden vastgc- snelle automatische en elek- steld uit welke en wat voor wapens kogels zijn afgevuurd, die men in slachtoffers aan- i treft nenkomende reizigers den gelicht. „Bij Interpol zijn thans 86 landen aangesloten", men hen temidden der vele tie van Argentinië, Camilo plaats de illegale handel in gegevens. op adem komen. 72 „Hier gaan ze dan", riep Koenraad, terwijl hij zijn glas hoog hief. „Lang zullen ze leven!" En de hele goegemeente viel in; elk in zijn, of haar eigen toonaard, zodat de verwarring met onvermakelijk aandeed. Bij de derde strofe had den ze elkaar gevonden en ging het „volle kracht vooruit", totdat ze vrijwel zonder uitzondering amechtig waren. Met een breed-gulle lach op het gezicht ston den de gebroeders naast elkaar het feest kijken. Ook zij moesten ev.en c~ ~J g Toen nam Hein weer het woord: „Ik heb jullie dat nu wel verteld", zei hij, „en dat klinkt allemaal heel erg mooi, maar ik be grijp heel goed, dat er mensen onder julllie zijn die onwillekeurig denken: wat schiet ik daar op het ogenblik mee op? Ik zit te steunen en te zuchten om de schoolcenten voor de kinderen bij elkaar te schrapen. Een tweede heeft weer an dere kopzorg en zo gaan we door. Dat begrijpt mijn broer Koenraad en dat begrijp ik. En daar moet wat aan gedaan worden. Jullie zult natuur lijk ook wel snappen, dat we het niet te gek kun nen maken, want anders krijg ik de grootste keet met jullie mannen. Maar wie kopzorg heeft, moet van zijn kopzorg af zijn, dank zij de jon gens aan boord". Zo mogelijk glunderden de gezichten nog meer. Je kon het vrouwvolk zien dromen van een nieuw vloerzeil en schoenen voor de jongens, die zo sleets zijn; van een fonkelnieuw groen gas stelletje en een behangetje met bloemen voor de goeie kamer. Het enige, waaraan ze niet durfden denken was de mantel voor zichzelf, die ze toch broodnodig hadden, omdat moeder nu eenmaal het voorrecht heeft altijd als nummer lest te komen. „Zo is het", viel Koenraad bij. „Geen kopzorg meer en wie kopzorg heeft, komt morgen maar 's langs en dan klaren wij het zaakje wel. D'r zijn er misschien ook wel, die het boeltje een beetje willen opknappen, voordat de baas thuis komt. Wel, ook dat zullen we wel voor elka.r kunnen boksen. Maar jullie moge, vooral niet vergeten, dat zij het gedaan hebben en niet wij ONDER VALSE VLAG wel dankbaar zijn schudde zijn ouwe kop. „Maar ik kan het niet helpen vlag zit me nog altijd dwars, broer eeg hij even en die valse En nu Betsy", riep hij tegen de gezellige schom mel „laat nou maar 's kijken, waar we onze tan den in kunnen zetten, want een glas mag een glas zijn, maar alles op zijn tijd. Drinken zonder eten, dat is niks gedaan". Opgestapeld tot formidabele hoogten, die amper in evenwicht konden worden gehouden, werden de schalen binnengetorst. Sneeuwblanke boterhammen, duimendik met gouden boter be smeerd en gedekt door het teder rose van de plakken ham, die als blanke stola's de mollig- witte vetranden droegen. Dan was er plokworst met de oplichten de vierkante stukjes spek,^ de tongenworst en de sneden kaas, dik als een'halve pink. En daar tussendoor staken hard gekookte eieren hun ver waande bolle kopjes naar boven. Ja, er was ge noeg voor een weeshuis, maar de grage handen tastten toe en in minder dan geen tijd kwam het blank van de schalen er al doorgluren. Als een grijsblauw gordijn hing de sigaren rook in de kamer, toen de gasten vertrokken wa ren. Koenraad en Hein zaten zwijgend naast el kaar en rookten hun laatste sigaar. „Kom", zei Koenraad, terwijl hij opstond. „Het wordt tijd voor de kooi Het was een mooie avond", Zwijgend schudden ze elkaar de hand, zonder elkaar aan te zien. Eindelijk zei Hein: „Ja Koen een mooie avond. We mogen God Het doet er niet toe hoe vaak je de lichten van Hoek van Holland hebt zien opgloeien of de pieren aan de horizon hebt zien opdagen. Telkens weer is het na een lang verblijf buitengaats of er op dat moment iets in je breekt. Vergeefs tracht je jezelf in te prenten, dat je eigen land- je je niets te zeggen heeft, dat slechts de we- reld je levenskringetje is en het kleine en benar- 2 de van Holland je drukt. Je durft te spreken over „dat vervloekte kikkerlandje" en tracht de band, die onverbiddelijk bindt, te negeren. Vergeefs! Wanneer de zon maar even wil schijnen, giet ze haar gulden stralen over dat vlakke, wijde land, gespreid als een onafzienbaar groen veld, omrand door het goed van dc duinenreeks. Het wordt slechts gebroken door de popperige huisjes, 2 die er kwistig gestrooid zijn en de tevreden koe- beesten, die het sappige gras „in de bek groeit". Plotseling ontwaar je de eerste vlag, die zijn rood-wit-blauw vrolijk het hemelruim doet indar- telen en zelfs de meest ruwe klant voelt even een broek in zijn keel schieten. De „Katrijnsveen" ci-devant Fairy Queen", was het lichtschip voor de mond van de Nieuwe I Waterweg reeds gepasseerd. Kapitein Beunders had het niet gewaagd om onder Zweedse vlag het anker voor Vlaardingen te laten vallen. Maar zwaar drukte de wetenschap op zijn zeemansziel dat de scheepspapieren, die in zijn hut lagen, zo intens en zo gruwelijk vals waren.Al woei de drie- kleur van zijn achtersteven, toch voer hij nog onder valse vlag. Hij betrapte er zich op, dat hij soms meer aan de Raad voor de Scheepvaart j dacht, dan aan het weerzien met Marie. Voor een gezagvoerder bestaat er niets ergers dan het intrekken van zijn „ticket" waartoe de Raad ge- machtigd is. Werkelijk, hij had te veel geluk gehad. Zo iets kon maar niet tot in lengte van dagen doorgaan. (Wordt vervolgd.) Kosten belangrijk omlaag? treinroof in Engeland zal andere passagiers direct als Salces en Jorge Cónte. Niet verdovende middelen bespre- Ook gaat men voor grote n de week van 21 tot 29 rechercheurs herkennen. Dat zonder trots legitimeerden zij ken, voorts enkele grote nog zaken de samenwerking on- zich met grote, blinkende niet opgeloste internationale der de loep nemen, eerst per penningen van zuiver goud, fraudezaken - - - - In de Amerikaanse vakpers wordt gesproken over een spoedig te ver wachten „belangrijke doorbraak" van de kleurentelevisie, zulks ten gevolge van een nieuwe technische vinding. Dit betreft het ontwikkelen van een speciale belichtingslamp in opnamecamera's. Toepassing daar van zou de technische produktie- kosten zo sterk drukken, dat zij tot het peil van die voor zwart-wit- produktie zouden kunnen dalen. ,.Het is nog te vroeg om „hoera!" te roepen, want het gaat inderdaad alleen nog maar om berichten verschenen In Amerikaanse technische bladen Er wordt daarin gesproken van d« ontwikkeling van een kleine, doch zee: sterke lamp of buis, die bij de opnamen tienmaal zoveel elektronische kracht zou ontwikkelen als de veel grotere, die nu worden gebruikt, en die even zeer aanwezig zijn in de camera's voor zwart-wit-opnamen. Mogen deze voor laatstgenoemde krachtig genoeg zijn. niet alzo voor de kleurenopnamen. Daarbij zijn dan noa zoveel hulpmiddelen nodig, dat de toch al uitermate kostbare camera's bij de produkties door nog meer ook al heel dure apparatuur moeten worden ge- En dan nog heeft men bij de uitzen ding te kampen met de tintvervloei- ingen en de kleurvervorming, die de grootste vijanden van de Amerikaanse kleurentelevisie zijn Door toepassing van de nieuwe lamp echter zou men zoveel winnen aan be lichtingssterkte, dat niet alleen de camera's aanmerkelijk kleiner en daar door minder kostbaar worden, maar dat men ook geen andere apparatuur meer nodig heeft. Dat dit een geweldig voordeel zou betekenen, Is logisch Juist de veel tc dure opnametechniek is een van de factoren, die de Amerikaanse kleuren televisie zo kostbaar maken. Voegt men daarbij de hoge prijzen, welke lot voor kort werden gevraagd voor de ont vangtoestellen dan komt men tot de grootste handicap in de onwikkeling van de Amerikaanse kleurentelevisie. Meer dan eens is In technische krin gen in de V.S. de verzuchting geslaakt, dat alleen vereenvoudiging van de apparatuur de levenskansen van de kleuren-tv zou kunnen vergroten en als de voortekenen niet bedriegen en de vakpers niet al te hard van stapel is gelopen, lijkt het er op dat men nu over het dode punt heen is. Kentering In elk geval is er een zekere kente ring waar te nemen. Daarbij speelt ook een rol, dat men er in Amerika einde lijk in is geslaagd de prijzen voor de ontvangtoestellen flink naar beneden te krijgen, want een dergelijke gunstige ontwikkeling wordt gewoonlijk van verschillende kanten tegelijk beïnvloed Het lijdt geen twijfel, of men komt nu veel narigheid nu op een zekerde- spoor en daarvan zullen ook andere televisielanden kunnen profiteren. Hier wordt een nieuwe technische weg ge wezen welke ook anderen kunnen gaan Dat de kleurentelevisie op den duur een goede opmars zal maken en in de toekomst het zwart-wit-beeld zal gaan beconcurreren om ten slotte vellicht geheel tc vervangen, is geen stout veronderstelling Film en foto zijn immers evenzeer die richting uitgegaan, al ligt hier he; tempo relatief trager en is daarbij het zwart-wit nog lar»g niet in de minder heid gekomen. Bij de televisie zijn wij echier ge wend aan grotere onstuimigheid en vooruitstrevendheid en de veronder stelling. dat hier de ontwikkeling naar kleuren sneller zal gaan, mag dus voor zichtig worden onderschreven. Wij kunnen intussen niet anders doen dan deze Amerikaanse poging tot tech nische vooruitgang met belangstelling signaleren, temeer, omdat nog een tweede nieuwigheid eraan wordt toe gevoegd. Voor die tweede nieuwigheid heeft de Amerikaanse industrie gezorgd. Eer, x-an de grootste elektronische concerns heeft nl een geheel nieuw ontvangtoe stel voor kleurentelevisie aan de mark: gebracht. Dc bolle, rondhoeklge beeldbuis Is daarbij verx-angen door een platte, korte buis met rechte hoeken, waardoor het toestel niet alleen een veel beter aanzien heeft gekregen, maar ook vee! gemakkelijker te hanteren is en een stuk minder ruimte in dc kamer vraagt. Naast dit moderne vlotte apparaar. dat een handx-ol dollars minder kosh zien de dikke, bolbuizige ontvangers er inderdaad „ouderwets" uit en men is in verkoopskringen algemeen van mening dat dit nieuwe toestel gretig aftrek zal vinden. In de komende herfst x'erxvacht Ame rika een top-afzet x'an kleurenontvan- gers, en dat, terwijl er op dit gebied in de eerste helft van het jaar al zulk een grote opleving in de x'erkoop is ge- U ziet: in Amerika is het op het ogenblik alles kleuren, xvat de tele- visieklok slaat en de nabije toekomst zal leren, of men de hoop niet te hoog heeft gesteld. Kommer Kleyn met pensioen Op 31 augustus zal de heer Kommer Kleyn, vroeger hoorspel-regisseur bij de AVRO en nu sinds lang hoofd van de hoorspelkern van de Ned. Radio Unie, met pensioen gaan. Hij is onlangs 70 jaar geworden. De heer Kleyn wil bij zijn afscheid zo rustig mogelijk de omroep verlaten en wil ook geen interviews toestaan. Dat hij een werkzaam leven heeft ge leid bij de omroep is voldoende bekend. Vrijwel van het begin van de radio af heeft hU, eerst als acteur en later in leidende functies, meegeholpen om on telbare dramatische produkties de ether in te zenden. vanavond Slotzusters: een Nederlandse versie van de met de Prix Italia bekroonde Italiaanse reportage (herhaling van 1 november 1959) 21.2o Oude muziek (gr) 21.30 Bandshow 22.15 22.20 Do Nationale Zwemkam- Apeldoorn 22.25 Boek- Jws 22.40 Lichte strijk orkesten (gr) 23.00 Moderne Amerikaanse orkestmuziek (gi l 23.60—24 00 Nw6. Hilversum II, 298 m. 19.00 V d kleuters 19.10 Klass gram. VPRO: 19 3o Onthullin gen, programma over vertolken en her scheppen (V) 19.50 Weckend-agenda 20.00 Nttii 20.03 De stad vanuit het huis. ge sprek 20 20 Moderne orkestmuziek (gr) 20 4o Op bezoek bij anderen, klankbeeld ingsoliet denking VARA ln Esperanto 23.10 Pret gram 23 53—24 03 Nws. 20 20 Ne( Oceaan. bij Rlta ig weekend: lichte vanavond 2.4o Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7 Morgengebed 7 15 KlS'JS gram 7.43 Gr. telljke 'lederen (opn> 7.55 Overweging 8. ---■•• ~.oo Djinn, gev na 12.30 Meded tuinbouw 12.33 Lichte gram 12 k nieuws 13.00 Nws 13.15 Plate 3.20 Musicerende dilettanten 13.45 rende dilettai i Licht orkest en k ■elantiincn Tops. eer beeld 16 30 Eui laire gram :8.5o V d kleuters. Hilversum II. 298 m. VARA: 7 00 Nws 7 0 Gym 7.20 Socialistisch strijdlied 7.23 snipperdagen 9 00 Postduivei i ochtendgym voor het gezin jzlek 9.35 ïziek 9 45 Buitenlands VPRO: .0 00 S; Zo rijk 10 20 KI: 'haling uzlek 12 30 Meded 2.3 Elektroni postduivt 3 20 Lichte grai azzclubr*yi5 VVar finish: ae- 13 15 VARA- TELEVISIE VARA: 1S.( bone. TV-fili 10.50 Kinderen op de i imentaire 16.1 o Licht Expcditii .15 Achter het nws - Per speciale bc- 22 05 Wereldwijs. DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Vrijdag :6 augustus 963 bediüt Uitvoerenden: Juan Onel als Graaf Ory; Miehei Roux. bas I -aaf Ory: Derr van Graaf Ory; Sari Barabas. gravin Adète: Monica Sinclair, onde. gezelschapsdame van Gra- Jeannettc Sinclair, sopraan als Jong boerenmeisje The Glyndr- itlval Orcheatra and Chorus. Di-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7