Jjei een. éhmfce lij, Satelliet geeft voor elk land apart weerbericht Aardbevingen zwaarder dan die van Skoplje wereldmerk i Ongemunt goud, zilver en een droomauto de prijs Volgens art. 19 verliezen Russen stemrecht in VN Waar sterven olifanten? s VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963 Bonn krijgt garantie Schroder tevreden uit Londen terug Engeland heeft West-Duitsland pre cies dezelfde waarborgen gegeven die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk in Bonn heeft gedeponeerd nadat de West duitsers nogal ontevreden waren over het verloop ven het Moskouse kern- stopoverleg. De ondertekening door West-Duitsland van het akkoord zal geen wijziging brengen in de be trekkingen tussen Engeland en Oost- Dui'tsQand. Dat is het doel geweest van het be zoek dat de Westduitse minister Schro der gebracht heeft aan zijn Britse col- legé lord Home. Men verwacht dat nu de weg is geëffend voor de Westduitse regering om het verdrag te onderteke nen. Schroder verklaarde dat de West duitse ministerraad vandaag een defini tieve datum zal vastleggen. Schroder zal eerst verslag uitbren gen aan Adenauer en ook spreken met de burgemeester van Berlijn, Willy Brandt. Schroder zei dat de Sowjetunie er op gewezen moet worden dat mo gelijke verdere stappen op de weg van vermindering van de internationale spanning de status quo" niet moeten bestendigen. M.a.w. maatregelen die een afneming van de spanning op mili tair gebied beogen, zouden moeten sa mengaan met een geleidelijke oplos sing van het Duitse probleem. Schro der had van lord Home de indruk ge kregen dat de Sowjetunie niet zal aan dringen op snelle oplossingen, en daar kon hij vrede mee hebben. Treinongeluk eist drie levens De sneltrein van Birmingham naar Londen is donderdagmiddag in botsing gekomen met een rangeerlocomotief en daar. a ontspoord. Het ongeluk gebeur de na'oij Knowle en er zijn drie doden en een gewonde. De brandweer stelde vergeefse pogingen in het werk om hen te bevrijden. Eind dit jaar experiment Van groter voordeel voor de bewoners van onze planeet dan welk ander ruimteproject ook zal het experiment zijn dat de V.S. aan het einde van dit jaar waarschijnlijk gaan verwezenlij ken. Dan zal een ruimtesatelliet worden afgeschoten, die dienst zal doen a!*s weerbureau en foto's zal uitzenden van plaatselijke wolkendekken. Niet alleen voor Amerika zullen de weerberichten gelden, maar voor alle landen ter wereld. De bijzonderheden over deze „nim bussatelliet" (wolkensatelliet) zijn gis teren door een afgevaardigde van het Amerikaanse ruimtecentrum uiteenge- Men wil door een dergelijk doeltref fend stormwaarschuwingssysteem vele levens redden en voor miljoenen dol lars aan verlies van bezittingen bespa- De nimbus is een meer gevorderde versie van de reeks Tirosweersatellie- ten, die met succes werden gelanceerd. De nimbus zal vanuit Californië afge schoten worden voor een 800 kilometer hoge baan om de polen. Hij zal zo ge stabiliseerd zijn dat camera- en waar nemingsinstrumenten altijd op de aar de zullen zijn gericht. Nieuw systeem Dat het mogelijk wordt om in de gehe le wereld mee te profiteren van de waarnemingen van de satelliet is to schrijven aan een nieuw systeem 1963 wordt het beste jaar lil V.S. twee keer zoveel auto's als babies Dit jaar zijn er bijna twee maa? zo veel personenauto's in de Ver-, enigde Staten van de band geko men als er babies geboren wer den. De verhouding tussen nieu we personenauto's en geboren ba- bies zal zich echter uiteindelijk nivelleren: daar het geboorte cijfer sneller stijgt dan de pro- duktie van de autofabrieken, zal er spoedig tegenover elke gebo ren baby slechts één nieuwe auto staan. Deze statistiek geeft de fabri kanten de overtuiging dat 1963 het beste jaar voor de autoindustrie zal worden dat ooit voorkwam en zeis de records van 1955 zal bre ken. Volgens de verwachtingen zal deze hoogconjunctuur aanhouden tot in de jaren tachtig. Verwacht wordt, dat het produktie- record van 1963 7.34 miljoen stuks zal worden, welk aantal 210.000 gro ter is dan het record van 1955. Op 24 juli was het aantal nieuwe 1963- wagens 7,14^ miljoen groot: de produk- boorten verwacht. De Amerikanen kopen meer auto's dan ooit tevoren, omdat hun loonzak jes dikker worden, er meer leerlin gen van de middelbare scholen aan het wegverkeer gaan deelnemen en omdat er steeds meer mensen in de voorsteden gaan wonen. In dit laat ste geval bestaat de neiging twee auto's te kopen, een voor de huisva der om naar het werk te gaan, de andere voor zijn vrouw om de kin deren naar school te brengen en te winkelen. Meer dan 11 miljoen ge- joen zal bedragen. Meer dan 750.000 gezinnen bezitten drie auto's. De toe nemende vraag naar een tweede en een derde wagen is voor Europese au tofabrieken op de Amerikaanse markt gunstig geweest. Men koopt Engelse, Westduitse, Franse en Italiaanse kleine wa gens, omdat er geen geschikte klei ne Amerikaanse wagen is. Naar Europese maatstaven is de Ameri kaanse .compact-car" een midel- grote wagen. De Amerikaanse voorliefde voor verandering zal dit jaar 5 miljoen auto's naar de sloper doen verhui- de APT (Automatische beelduitzending Door de APT zal een station op de grond met een betrekkelijk goedkope ont- vangstapparatuur in staat zijn foto's van de nimbus op te vangen, wanneei de satelliet zich binnen een straal var ruim 2700 kilometer bevindt. Op elk sta tion zal men in staat zijn onmiddel lijk analyses te maken. Amerika zal over de gehele wereld 45 APT-stations. die ruim 100.000 gulden elk kosten, in stalleren. Meer dan 20 landen bouwen of kopen hun eigen waarnemingsinstru menten. Elk station krijgt dagelijks maximaal zeven foto's en elke foto zal een beeld geven van een gebied van 2560 vierkante kilometer en elkaar 480 kilometer overlappen. Engeland schaft de Thor-raketten af De geleide projectielen voor middel bare afstand van het type „Thor" ma ken sedert donderdag geen deel meet uit van het Britse verdedigingsstelsel. Dit heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van defensie meege deeld. Engeland beschikte over 60 in Ame rika gebouwde „Thor" raketten, die eer bereik hadden van ongeveer 2800 kilo meter en voorzien waren van kernkop pen met een kracht van twee megaton De „Thor" raketten zijn afgevoerd omdat ze te kwetsbaar waren geworden. Engeland besloot vorig jaar Brits- Amerikaanse regelingen te beëindigen volgens welke de raketten in Engeland waren gestationeerd. Promotie Meredith niet vertraagd De Senaat van de universiteit van de Amerikaanse staat Mississippi heeft gis teren het verzoek van de gouverneur van de staat, Ross Barnett om de promotie van James Meredith te vertragen van de hand gewezen. Met zes tegen vijf stemmen werd een aanbeveling van een subcommissie aan genomen, waarin wordt gezegd, dat een vertraging gevaar kan opleveren voor de accreditering van de universiteit bij de Amerikaanse organisaties op onderwijs gebied. Meredith werd als eerste neger toegelaten tot de universiteit. Bij zijn aankomst waren er ernstige ongeregeld- Eltenkoffie wordt toch nog belast Over ongeveer veertig ton koffie die na 1 augustus uit de weer bij Duits land gevoegde voormalige Nederlandse grensgebieden in de Bondsrepubliek zijn ingevoerd zonder dat daarvoor invoer rechten zijn betaald zullen de Westduit se belastingautoriteiten alsnog een na- heffing doen. Voor de geregistreerde hoeveelheid koffie bedraagt dit ongeveer honderdvijftigduizend mark. Tweede kernproef sinds „Moskou" Sinds de sluiting van het gedeelte lijk kernstopakkoord in Moskou heb ben de V.S. twee ondergrondse kern proeven genomen. Gisteren vond in Nevada de zeventigste ondergrond se proef plaats, een explosie van geringe sterkte. Albanië heeft in navolging van munistisch China het verdrag van Mos kou formeel verworpen. Chroesjtsjef werd gebrandmerkt als een verrader De Russische ambassadeur in Londen. Soldatof, heeft gisteren gezegd dat Moskou met succes is afgesloten het dringendste probleem dat een oplossing vraagt de ondertekening van een Duits vredesverdrag is. Gelijkertijd zou de toestand in Berlijn moeten worden ge normaliseerd. Oude leuzen die Chroesjts jef al enige malen heeft aangeheven. Soldatof zei dat het onmogelijk is Duitsland nu te herenigen. West-Duits land kan de D D R. niet opslokken er omgekeerd is dat ook niet mogelijk. Hij zei dat een niet-aanvalsverdrag de enige methode is om te komen tot een verdergaande verlichting van de inter nationale spanning. Het geschil tussen de Sowjetuni China noemde Soldatof „zeer ernstig". Tokio en Peru opgeschrikt OP totaal verschillende punten van de aardbol hebben zich gisteren twee zware aardbevin gen voorgedaan. Een schok was zelfs zeven keer zo zwaar als de beving, die de Zuidslavische stad Skoplje verwoestte. Hoewel de oorsprong van deze trilling 7""" km van Moskou lag, ten oosten van het Japanse eiland Honsjoe, veroorzaakte de schok grote schrik in Tokio. Gedurende 20 seconden schudden de huizen in e binnenstad. Ongeveer elf uur later werd een krachtiger schok geregistreerd, die zich voordeed bfj de grens tussen Peru Amerikaanse spion krijgt levenslang De 34-jarige Nelson C. Drummond va de Amerikaanse marine, die vorige maand schuldig werd bevonden aan spio nage voor de Sowjetunie, is gisteren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Drummond, een neger, werd gearres teerd, toen hij in gezelschap van twee Russische functionarissen geheime docu menten bij zich had. bezitten thans Prins Rainier vatte het sportief' op Volgens de bouwers van het uitge brande jacht van prins Rainier heeft de prins het „incident" zeer sportief opgevat. Zijn eerste gang was naar de volkomen geblakerde machinekamer en zijn gezicht betrok duidelijk. Pas later tijdens de verdere inspectie van zijn luxe jacht kreeg de vorst van Monaco kennelijk weer wat meer ple zier in het schip. De heer Kerstholt, bouwer van de Albecaro. vond de reacties allemaal erg meevallen. Wat de directie van de scheepswerf niet zo goed begreep, was het feit, dat de technische recherche van de rijkspo litie te water gisteren een onderzoek heeft laten instellen naar de oorzaak van de brand, hoewel men besefte, dat ge zien de bijzondere eigenaar van het schip, de Nederlandse justitie ook aan dacht aan het gebeurde met de Albecaro wil besteden. Wat de prins erg graag wilde weten was de datum waarop het jacht weer klaar zou zijn. Maar daarover bestaat nog geen zekerheid. Prins Rainier heeft deze vraag wel verscheidene malen te berde gebracht, maar hij kreeg geen uit sluitsel. Ecuador. De trillingen van de aarde hielden hier geruime tijd aan en den het krachtigst gevoeld in de stad Huarez, 400 km ten noorden van Lima. Er vielen geen slachtoffers in deze stad van 12.000 inwoners. Wel ontstond geringe schade aan huizen. De sterkte van deze aardbeving gelijk aan die van 1906, waardoor San Francisco werd getroffen. Toen kwamen er 450 mensen om en moest een schade van 350 miljoen dollar worden geïn casseerd. Vooral de seismologen in Chicago kwa men onder de indruk van de schok in Pe ru. Want de trilling was zo hevig, dat hun registratieinstrumenten onklaar raakten. Een uur nadat de beving was gere gistreerd, was de aarde nog niet tot rust gekomen. In La Paz, in Bolivië, waar men ver onderstelde, dat de beving van middel matige sterkte was, veroorzaakte de schok verscheidene aardverschuivingen en scheuren in de woningen. Vakbonden in V.S. steunen mars naar Washington niet De twee grote Amerikaanse vakbon den zullen geen steun verlenen aan dc massabetoging die op 28 augustus ir. Washington zal worden gehouden. In groten getale wil men op die dag naai de Amerikaanse hoofdstad trekken oir 'ing te geven aan het onbehagen ovei in bepaalde delen van de Ver. Sta- nog bestaande rassenscheiding. Het bestuur van de beide samenwerkende vakbonden heeft de leden echter wel toestemming gegeven individueel de mars deel te nemen. Reeds eerder had het bestuur te kennen gegeven scep tisch te staan tegenover de mars. Er gaat in de V.S. nog steeds vrijwel geen dag voorbij of er worden in een van de vijftig staten wel rassenrelletjes gehouden. Gisteren was dit in Chicago het geval. Demonstranten klommen in lantaarnpalen, wierpen zich voor vracht auto's, dit alles om te protesteren tegen opening van een school in de neger- wijk van deze industriestad. Niet min der dan honderd personen werden door de politie gearresteerd. Aan het einde van de dag werd met de demonstranten overeenstemming bereikt. De demon stranten beloofden voortaan geen stenen meer te zullen gooien en zich te ont houden van protestacties. Chroesjtsjef naar Hongarije? Chroesjtsjef zal na zijn „vakantie" in Zuid-Slavië een officieel bezoek aan Hongarije brengen, zo wordt in door gaans betrouwbare kringen in Boeda pest vernomen. De Russische premier zou hiertoe zijn uitgenodigd door premier Kadar toen deze vorige maand in Moskou was. Eind augustus of begin september zou hii in Boedapest aankomen. FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS Komt Andrea Doria boven water? £EVEN diepzeeduikers, die ge bruik zullen maken van een zelfgemaakte duikklok, hebben zich vast in het hoofd gezet, dat zij het volgend, jaar de gezonken Italiaanse passagiersboot Andrea Doria zullen bergen. Met hun voorbereidingen zijn zij in ieder geval niet over ijs van één nacht gegaan. Voor de eigenlijke berging plaats vindt zullen de diepzeeduikers, bij wijze van oefening proberen om de brandkast van het gezonken schip te kraken. De 39.500 ton metende Andrea Doria zonk op 25 juli 1956 in de Atlantische Oceaan na een aanvaring met het Zweedse passa giersschip Stockholm in water van ongeveer tachtig meter diepte ten zuidwesten van Massachusetts. Bij de aanvaring kwamen 72 mensen om het leven en er werden ruim zeventienhonderd personen gered. Jim Taylor, een 29-jarige duiker die de leiding van de bergingsploeg op zich hoopt te nemen, heeft verklaard, dat de eerste poging de volgende maand zal worden ondernomen. De bergingsploeg wil in de eerste plaats de scheepsbrandkast, waarin voor mil joenen dollars aan ongemunt goud en geld ligt, kraken. Daarna wil men proberen een zuiver zilveren herden kingsplaat uit de passagierssalon te redden Ook hebben de bergers het oog laten vallen op een gouden beeld van admiraal Andrea Doria en op een droomauto die door Chrysler is ge bouwd en die mee in de golven ver dween. Men heeft een plan de campagne opge maakt dat er ongeveer als volgt uit ziet. Men wil eerst trachten de rui men van het schip vol te pompen met Moskou moet vóór 31 dec. betalen Komt het stemrecht van de Sowjetunie in de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties in gevaar nu dit land samen met andere communistische staten blijft weigeren zijn aandeel bij te dragen in de kosten der V.N.- legers, die in Kongo en langs de grens bij Gaza tussen Israël en de VAR de rust en orde hand haven? Het is namelijk zo dat artikel 19 van het Handvest bepaalt, dat het stemrecht van een land vervalt wan neer het achterstallige bedrag op loopt tot de normale contributie voor de tijd van twee jaar. Voor de Sow jetunie komt dat op 51 miljoen dol lar, terwijl Rusland nog 60 miljoen schuldig is. Het artikel wordt dus toepasselijk op de Sowjetunie indien dat land niet vóór 31 december ten minste negen miljoen dollar betaalt. Over deze en andere zaken de finan ciën van de V.N. betreffende is de De modderige bodem van de Theems heeft een archeologische schat prijsgegeven in de vorm van een groot aantal brokstuk ken van een Romeins schip. Het schip ligt vlak bij de Beurs bij Blackfriars en wordt nu boven water gebracht. Een groepje stu denten heeft zich als vrijwilliger gemeld om de stukken en brok ken met zorg en heel voorzich tig schoon te maken. Later hoopt men al die delen weer samen te kunnen voegen. De Engelse voetbal bond heeft drie spelers geschorst voor de duur van het leven, omdat zij geld hadden aangeno men om de uitslag van een beslissende wed strijd te beïnvloeden. Zelfs de kantonrechter kwam er aan te pas; hij legde de doelverdediger de forse boete van dui zend gulden op, de twee spelers moesten ieder de helft betalen. I Een pauselijke bul van paus Paulus de vierde die van 1555 tot 1559 paus is geweest, is in Nairobi gevonden en een aalmoezenier van het Engelse leger overhan digd. Volgens de bul wordt de aartsbisschop van Dublin aangesteld op een afgelegen semi narie in de omgeving van Nairobi. De bul, die van dierenhuid is ge maakt, verkeert in uit stekende staat. I De archeologische dienst op Bali heeft menselijke beenderen en ander materiaal ge vonden dat dateert uit het bronzen tijdperk. De opgravingen geven de geleerden reden te gelo ven, dat er vroeger be volkingsgroepen uit het Noorden naar het eiland zijn afgezakt. Men denkt in dit verband aan ras sen uit de Philippijnen. Alle doden hadden krui ken en speren bij zich. I Voor het eerst sinds het einde van de tweede wereldoorlog heeft de Japanse regering giste ren een minuut stilte in het gehele land laten houden ier nagedacht*,.. nis iljoen Japanners die de oorlog zijn omge komen. To' dusver had den de socialisten zich immer tegen de demon stratie verzet, omdat zij die van godsdienstig ka rakter achtten. De politie van de Pa- rijse voorstad Sceaux is eindelijk achter een pijnlijk probleem: de laatste tij i werden er regelmatig putdeksels ontvreemd en geen mens kon dc daders be trappen. Nu is dat dan gelukt, het zijn twee werklozen die een begin van een bloeiende schrootzaak in de toe komst zagen. plaatsvervangend permanente vertegen woordiger van de V.S. bij de Ver. Na ties, Plimpton, dezer dagen in Den Haag komen praten met hoge vertegen woordigers van het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken. Eén mening De heer Plimpton verklaarde op Schip hol dat het uiteraard de heer Schürmann is die als permanent vertegenwoordiger bij de V.N. voor Nederland met deze problemen te maken krijgt, maar hij zal zijn instructies uit Den Haag krijgen. Daarom achtten de V.S. het nuttig over deze zaak met regeringen van andere landen overleg te plegen om een eens luidend standpunt te kunnen innemen In totaal derven de V.N. op het ogen- ik aan contributie-inkomsten een be drag dat de 100 miljoen heeft overschre den. want ook Frankrijk weigert iets voor Kongo bij te dragen, hoewel het is aangeslagen voor 14 miljoen. Resolutie dat artikel 19 alleen betrekking heeft op de normale vaste contributie en dat daarin af en toe opduikende kosten voor V.N.-legers niet zijn inbegrepen. Het in ternationale Hof van Justitie heeft ech ter in een advies het tegendeel beweert, een mening die wordt gedeeld door de Algemene Vergadering in een desbe treffende resolutie die met 76 tegen 17 stemmen aangenomen. 1290) Wijd verbreid is de opvat ting dat oude, of zwaar gewonde olifanten zich terugtrekken naar een gemeenschappelijke rustplaats om daar de laatste adem uit te bla zen. Deze rustplaats zou het zgn. „olifantenkerkhof" zijn, waar de beenderen en vooral het ivoor, van talloze olifantengeneraties zich se dert eeuwen en eeuwen ophoopt. We vrezen dat de wens hier de vader van de gedachte is. Niet de wens dat olifanten een gezamenlijke rustplaats krijgen, maar de wens naar grote hoeveel heden van het be geerde ivoor, dat rijkdom voor de vinder betekent. Deze begeerte heeft niet belangrijk deel de fantasie in werking gesteld en ons op gescheept met een legendarisch olifantenkerkhof dat niet bestaat. Fantasieboekjes en di to films hebben de verhalen over olifantenkerkhoven nog wat aange wakkerd en als ik mij niet vergis, was het Tarzan die te zamen met een lieftallige nimf uit de wildernis op de brede rug van een aftandse olifant regelrecht het olifantenkerk hof opwandelde. Maar dat is dan ook het enige steekhoudende bewijs dat voor het bestaan van een olifan tenkerkhof pielt. Verdere bewijzen zijn er niet. In tegendeel, de meeste olifantenken ners en dat zijn degenen die we hierover moeten interpelleren ont kennen ten stelligste het bestaan van een olifantenkerkhof. En zij zijn degenen die het weten kunnen niet alleen omdat ze de dieren in hun natuurlijke staat jarenlang op alle paden en sluipwegen hebben ge volgd, maar vooral ook, omdat de olifantenjagers in Afrika, India, Siam en Sumatra zich natuurlijk óók het hoofd hebben gebroken over de vraag, waar die enorme dieren blij- TOCH IS HET ZO! ven wanneer ze dood zijn. En om dat bijna nooit lijken van olifanten gevonden zijn, dachten ook de oli fantenjagers evenais de Inheem se volksstammen dat er van die verhalen over olifantenkerkhoven toch wel iets waar zou kunnen zijn. En als dan zo'n olifantenjager eens het geluk zou hebben.... ziedaar hoe via de begeerte de fantasie zich in werking stelt. Welnu, men heeft er heus moeite genoeg voor gedaan en de meest afgelegen plaatsen in de wildernis van allerlei uiteen lopende streken op olifantenkerkhoven onderzocht, maar succes hceeft het nooit opgeleverd. Ook heeft men ge dacht aan moeras sige streken, waar heen dc kolossale dieren zich zouden begeven en waarin ze zich na hun dood zouden laten wegzakken. Over al dergelijke mogelijkheden behoeven we ons echter het hoofd niet te breken, tenzij ons een aan wijzing in die richting wordt gege ven. Want al die veronderstellingen vinden nog steeds hun grond in het feit dat olifantenlijken in de wilder nis zeldzaam zijn. Welnu, dit laat ste is helemaal niet onbegrijpelijk, want ieder die in de tropische oer wouden thuis is, weet uit ervaring dat een gestorven dier een welkome prooi is voor tal van andere dieren, dat door ontbinding de zachte delen van het lijk zeer snel worden afge broken en dat in korte tijd van een zo groot dier als een olifant niets dan een skelet overblijft dat zelfs nog begerenswaard is voor al lerlei insecten. Nu wc het hier toch over hebben, weet u waar (in vreemde landen) altijd de gieren zou gauw vandaan komen als er wat te halen is? (Nadruk verboden). H. Pétiilon. lucht waardoor het hopelijk gaat drijven. Lukt dat, dan zou de Andrea Doria in de richting van de kust kun nen worden gesleept. Daar zouden de nodige reparaties kunnen worden ver richt om het schip aan de oppervlak te te brengen. Intussen heeft Taylor aan de Italiaanse verzekeraars hon derdduizend dollar betaald om zich te verzekeren van de exclusieve rechten op de Andrea Doria. Amerikaanse hulp voor Somali De Verenigde Staten zullen de repu bliek Somali militaire hulp verlenen, ter aanvulling van de Westduitse en Itali aanse hulp. Dit heeft het Amerikaans® ministerie /an buitenlandse zaken ver klaard. Bepaalde defensieve wapens zullen onmiddellijk uit de V.S. worden ver scheept. Amerika zal de republiek ook helpen bij het vormen van genie-eenhe den. Het verzoek om militaire bijstand wat reeds lang geleden door Somali aan de VS gedaan. Is Rakosi toch niet overleden? De geruchten als zou de vroegere sta linistische premier van Hongarije, Ra kosi. enkele dagen geleden in de Sow jetunie zijn overleden, zijn ongegrond, i i^ donderdag uit goede Russische bron Rakosi zou volgens deze bron tezamen met zijn vrouw in een Russische pro vinciestad leven. Het is niet bekend deze plaats ligt. Rakosi, die in maart van dit jaar 71 jaar werd. heeft de afgelopen jaren geruime tijd in Tasjkent, de hoofdstad van Oezbekistan, gewoond. Een westelijke zegsman verklaarde donderdagavond echter van Russen ver nomen te hebben dat Rakosi in het Kremlinziekenhuis in Moskou is over leden. Men had hem geen nadere bij zonderheden willen verstrekken. KLM zal niet op Cuba vliegen Ofschoon de KLM deze maand twee diplomatieke vluchten naar Cuba zal ma ken zijn er geen plannen om de dienst op Cuba te hervatten. Dat hebben Ne derlandse functionarissen gisteren in Washington bekendgemaakt. De vluch ten zijn bedoeld om de huidige ambassa deur van Cuba op te halen. De tweede vlucht wordt gemaakt om de nieuwe ambassadeur naar het eiland te brengen en tevens enkele leden van de ambassa de. Op beide vluchten zullen geen be talende passagiers worden meegenomen. Export van E.V.A. steeg 5 procent Uit het derde jaarverslag van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA), over de periode 1 juli 1962 tot 30 juni van dit jaar, blijkt dat de export van de EVA met vijf pro- cent is toegenomen en de interne handel van de groep met zes procent. Hierdoor komt de EVA wat de ex- porthandel aangaat op de tweede plaats, na de Europese Economische Gemeenschap (maar oor de Ver enigde Staten). De leden van de EVA (Engeland, Zwitserland, Portugal. Oostenrijk Zwe den, Denemarken en Noorwegen) en Finland (als geassocieerd lid) hebben de interne tarieven op de meeste pro- dukten reeds gehalveerd. Deze invoer rechten zullen samen met andere han delsbelemmeringen tegen het einde van 1966 geheel zijn afgeschaft. Dit betekent dat drie jaar eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was voor industrieproduk- ten en verscheidene andere categorieën goederen een vrije markt zal ontstaan negentig miljoen verbruikers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5