ATTENTIE Sunkist Onrust klopt op poort van „Luilekkerland" North State i "i Moskou weigerde China de bom 12L hP 99- „Andere Congo" lijkt nu aan de beurt te zijn 't is weer tijd voor Ook Sow jetzone zou nu worden opgeofferd Onderzeeër trok visser half uur over Oostzee Predikanten schrijven Kennedy HELP MET Hansaplasl GRATIS UW RODE KRUIS saplost Dood van liet dier DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1963 Vrede op ruwe wijze verstoord voor kort leek Brazza ville, de hoofdstad van het vroegere Franse Congo, wel de hoofdstad van Luilekkerland te zijn. Vooral voor een inwo ner van het drukke Leopold- stad, de hoofdstad van het vroe gere Belgische Kongo moest dit wel zo lijken. De mensen in Brazzaville, dat op slechts een kwartier varen van Leopoldstad vertvijderd ligt, leken op hun neven van het platteland, die in de tropische zon lagen te dutten. Verschillen De verschillen tussen Leopoldstad Brazzaville waren in de afgelopen ja ren groot. Leopoldstad draagt de litte ken» van de strijd, die in Kongo is los gebrand nadat het onafhankelijk geworden. Het heeft thans bijna een joen inwoners. Daar geen pracht praal en geen welvaart, die men in Brazzaville vindt. Weelderige kels tonen de jongste mode-artikelen uit Parijs en luxe restaurants bieden de be zoeker de fijnste delicatessen uit Frank rijk, die de mensen in het door sober heid geplaagde Leopoldstad doen wa> tertanden. Het leven in Brazzaville ii ook voor de Europeanen nog altijd aan genaam. Bedrieglijk Zal hierin nu verandering komen? De rust in Brazzaville is deze week ruw verstoord door stakende arbeiders. Er heerst blijkbaar toch grote ontevreden heid over het beleid van president Youlou. Ook hier geldt wellicht, dat de uiterlijke schijn bedriegt. De Congole- zen van Brazzaville hadden al verschei dene jaren voor hun broeders in Bel gisch Kongo politieke rechten. En juist het schouwspel van de grotere vrijheid in Brazzaville gaf de stoot tot het ge roep om onafhankelijkheid aan de an dere kant van de Kongorivier. Voor bij na iedereen was Brazzaville ,,het an dere Congo", dat buiten de kranten koppen in de wereldpers bleef en daar trots op was. Youlou Uiterlijkheden zijn in Brazzaville al tijd bedrieglijk geweest. In januari 1959 voerde de stam der Dit is Youlou, de president van Congo-Brazzaville, die zich nog steeds als abbé beschouwt. Lari's uit de omgeving een stammen- oorlog tegen de Mbochi's uit het noor den, waarbij 200 krijgers sneuvelden. En in oktober van het vorige jaar leid de een betwist doelpunt in een voetbal wedstrijd tegen Gabon tot een bloede rig spel. President Fulbert Youlou, een 46-ja- rige Lari, die vroeger r.k. parochiegees telijke te Brazzaville is geweest, heeft na de herrie in 1959 de leiders van de oppositie achter de tralies gezet. Deze week concentreerden de gewelddadig heden zich rondom de gevangenis te Brazzaville, die bestormd werd door stakers, die twee maanden geleden op gesloten vakverenigingsleiders wilden bevrijden. Oppositie President Youlou noemt zichzelf nog steeds abbé. ofschoon hem verboden is de mis te lezen. Hij is in 1956, het jaar waarin hij in de actieve politiek is ge gaan en zijn thans heersende De mocratische unie fr verdediging van Afrikaanse belangen (U.D.D.I.A.) heeft gesticht, gésuspenaeerd (in zijn geeste lijk ambt geschorst) Tegen hem hadden zich in 1959 ver enigd de Afrikaanse socialistische bewe ging (M.S.A.) onder leiding van ex-pre mier Jacques Opangault en de Progres sieve Congolese partij (P.P.C.) zo zacht zo geurig Snelle patrouilleboten van Congo-Brazzaville houden een wa kend oogje in het zeil op de Kongo rivier, die de grens vormt tussen het Kongo van Leopoldstad. Stephane Tsjitsjele en Felix Tsjicaya. De U.D.D.I.A. vertegenwoordigt stammen uit het gewest Brazzaville met inbegrip van Lari's van abbé Youlou, de M.S.A. van Opangault heeft haar grootste aanhang onder de bewoners het noorden en de leiders van P.P.C. komen van Pointe Noire aar Atlantische kust. Eén partij Verscheidene weken geleden heeft Youlou bekend gemaakt, dat alle par tijen zouden worden samengesmolten tot een enkele ..Congolese partij" en dat de drie verschillende federaties van ar beiders tot een organisatie zouden wor den verenigd. Ofschoon reeds een aantal vakvereni gingsleiders in de gevangenis zat, klit ten de de drie federaties samen om zich tegen het besluit van de president te verzetten. Ondanks waarschuwingen de zijde van Youlou en een de vo rige week afgekondigd verbod van alle politieke bijeenkomsten hebben de bon den dinsdag de algemene staking af gekondigd, slechts 72 uur vóórdat de president van plan was op 15 augus tus. de Onafhankelijkheidsdag van Braz zaville, de geboorte van de éénpartij- staat te vieren. waarmede de naburige Kongo van Leo poldstad begiftigd is. De republiek van Brazzaville, die in het noorden wordt begrensd door de Kameroens en Centraal Afrikaanse republiek, in westen door Gabon en in het zuiden door de Kongo van Leopoldstad, is spaar zaam bevolkt en bijna geheel een land- bouwstaat. Behalve wat ijzererts vor men hout, palmolie en andere tropische produkten haar voornaamste uitvoer- produkten. De stad Brazzaville is gesticht door de Franse graaf Pierre Paul Francois Savorgnan de Brazza in 1882, een jaar na Leopoldstad. Beide steden zijn gele gen bij het punt, waar de rivier de Kongo in een reeks onbevaarbare stroomversnellingen van een hoogte van ongeveer 350 meter naar zee begint af te dalen. De Gaulle In koloniale tijden was Brazzaville het regeringscentrum van Frans Equato riaal Afrika, dat thans is gesplitst in d© onafhankelijke staten Tsjaad, Congo (van Brazzaville), de Centraal-Afri- kaanse republiek en Gabon. t was in Brazzaville dat een onbe kende Franse generaal met name Char les de Gaulle op 26 augustus 1940 voor het eerst de vlag der vrije Fransen hees. Hier ook is de Gaulle in de zo- van 1958 zijn rondreis door Afri ka begonnen, gedurende welke hij de nieuwe politiek aankondigde, die de Afrikaanse koloniën van Frankrijk naar nafhankelijkheid heeft gevoerd. Touré De meeste waarnemers zijn het er- 'er eens, dat de wind voor de storm (die thans door Youlou wordt geoogst) juni is gezaaid door de president Guinee, Sekou Touré, die het door Youlou in oktober van het vorige jaar Guinee gebrachte bezoek kwam beantwoorden. Hij kreeg in Brazzaville pijnlijk hartelijke ontvangst. Vol gens politieke kringen te Brazzaville Youlou diep gekwetst door de voor de vuist uitgesproken toespraken van Touré. Arbeiders te Pointe Noire be groetten de boeiende Guineeër met de kreet: „Lange leve de president van Afrika", terwijl zij tevens „Weg met Fulbert Youlou" riepen. De Congolese president zette, zodra zijn gast aan boord van het vliegtuig huis was gegaan, verscheidene linksgezinde arbeidersleiders achter slot. Niettemin was Youlou volgens wel ingelichte zegslieden sterk onder de in druk van Touré's argument voor een regime van één partij naar het voor beeld van de Democratische partij van De Congo Brazzaville bezit wei- g van de fabelachtige rijkdommen, Door kernexplosie meer kennis over Van Allengordel Een kernontploffing op grote hoog te, die de Verenigde Staten vorig jaar boven de Stille Oceaan tot stand brachten heeft waardevolle gegevens opgeleverd over de Van Allen-gordel, een gordel van natuurlijke straling rondom de aarde. Dit heeft een we tenschappelijk medewerker van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart op een conferentie over kunstmanen meegedeeld. Terwijl de explosie de levensduur van enkele kunstmanen bekortte en de stralingskracht rondom de aarde deed toenemen had zij ook een waardevol effect, aldus de geleerde. Voor de ont ploffing kon men slechts raden naar de gedragingen van bepaalde deeltjes van de gordel. Indonesië hoopt tegen 1968 een half miljoen toeristen per jaar aan te trek ken. De autoriteiten willen ook andere eilanden dan Java en Bali voor het toe risme openstellen. Dit heeft de Indonesi sche handelsattaché in Sydney meege deeld. Woedende Chinezen geven toe: Hongaren die tijdens de opstand in de herfst van 1956 hun land zijn ont vlucht, kunnen er nu als bezoeker tijde- delijk terugkeren. Dit heeft een Ameri kaanse reisbureaudirecteur na een be zoek aan Boedapest meegedeeld. Chroesjtsjef heeft op 20 juna 1959 (al meer dan vier jaar gele den!) geweigerd rood China een model van een atoombom te geven of haar in te lichten over de wijze, waarop kernwapens worden ver- Zweeds schip verspeelt net van f7.000.- Volgens de zeelieden lijdt het geen twijfel dat een onderzeeër hun dit koopje heeft geleverd. Aangezien er geen Zweedse onderzeeërs op dat ogenblik in de buurt geweest zijn moet het een Russische onderzee boot geweest zijn. Deze vreemde vis is vermoede lijk recht in het zakvormige net ge varen en heeft de trawler toen op sleeptouw genomen. Met een snel heid van vijf knopen ging het voor waarts. Waarheen? Dat was voor de Niet boven Onmiddellijk kwam de trawler er pal boven en kreeg op de onderwa terradar luide echo's. De diepte van het andere schip moet ongeveer 20 tot 35 meter geweest zijn. Maar het vreemde schip kwam niet boven. Na even gestopt te hebben zette de onderzeeër zich weer in. bewe ging.' Op dat moment kapten de Zweden hun netten. Zonder zich te laten zien verdween hun vangst, of liever gezegd verdween degene die ving. Het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken overweegt geen op treden omdat het incident zich in de internationale wateren heeft afge- vaardigd. Aldus een Chinese woordvoerder in Peking, die te vens de beschuldiging uitsprak, dat de Russische premier bereid is, Oost-Duitsland op te offeren om bij de Amerikanen in het ge vlei te komen. Geste Volgens de Chinese woordvoerder was Chroesjtsjets weigering bedoeld als een geste tegenover president Eisenhower, die hij in september van dat jaar zou bezoeken. Tezelfdertijd aldus de Chi nezen werd het op 15 oktober 1957 gesloten verdrag tussen Peking en Mos kou. dat voorzag in technische hulp China, bij de opbouw van zijn nationale verdediging, eenzijdig door Rusland op gezegd. Er werd aan toegevoegd, dat China thans niet langer op Russische hulp rekent. Washington Intussen gaat de behandeling kernstopakkoord in Washington voort Generaal Maxwell Taylor verklaarde de Senaatscommissie voor buiten- i betrekkingen, dat de Amerikaanse militaire leiders het verdrag goedkeuren, ook al kleven er militaire nadelen aan. Taylor is voorzitter van de commissie van stafchefs. Hij zei dat bij voldoende waar borgen het risico dat dit verdrag inhoudt, aanvaard kan worden bij het nastreven van de belangrijke winst, welke geboekt kan worden door stabilisatie van de in ternationale betrekkingen. Ook ls een gecensureerde samenvat ting aan de pers verstrekt van de ver klaring, welke de atoomgeleerde dr. Edward Teller (de „vader van de atoom bom") maandag in de commissie heeft afgelegd. Hij kwam tot de conclusie, dat het verdrag ernstige gevolgen zal heb- "Dor de veiligheid van de V.S. West-Duitsland zal waarschijnlijk op jn vroegst volgende week het kernstop akkoord ondertekenen. Morgen vergadert Adenauers kabinet. Minister Schroeder is dan uit Engeland teruggekeerd. Wel licht wordt dan een definitieve beslis sing genomen. Inmiddels heeft Franz Joseph Strauss, voorzitter van de CSU (de Beierse zus terpartij van Adenauers CDU), die lange tijd minister van defensie ls geweest, zich tegen het akkoord verklaard. Hij meent dat West-Duitsland het niet moet onder- Ongeveer 15.000 Amerikaanse geeste lijken hebben in afzonderlijke brieven aan president Kennedy in antwoord op oproep van vooraanstaande prote- Vietnamese regering veroordeeld. Kritiek op houding Ferhat Abbas De federatie van het Algerijnse Natio nale Bevrijdingsfront heeft gisteren in een verklaring scherpe kritiek geleverd op de in het begin van de week afgetre den voorzitter van de Algerijnse Natio nale Vergadering Ferhat Abbas. Hij heeft zijn functie ter beschikking gesteld uit protest tegen de manier waarop de rege ring van premier Ahmed Ben Bella de Ds. Donald S. Harrington, secretaris van de predikantencommissie voor Zuid-Vietnam, verklaarde dat de gees telijken er bij Kennedy op hebben aange drongen een einde te maken aan de fi nanciële en militaire hulp aan de rege ring van Zuid-Vietnam. Zij keurden het bespuiten van ge deelten van Zuid-Vietnam met oogst- vernietigende chemicaliën en het drijven van een gedeelte van de bevolking in concentratiekampen op morele gronden af. Ook heeft dc Amerikaanse onderminis ter Roger Hilsman verklaard dat e kenen zjjn dat het conflict in Zuid-Viet nam tussen de regering van Diem e boeddhisten van invloed begint te den op de oorlogsinspanningen en voor- De verkeerspolitie in Californië maakt tegenwoordig gebruik van bandopname apparaten als zij meent dat een wegge bruiker te diep in het glaasje heeft ge keken. Het afdraaien van de band met een meer of min onsamenhangend betoog van de geverbaliseerde is meestal vol doende om de beklaagde in de rechtzaal tot een bekentenis te brengen. Jjfi eea &onte. hij, I Negen leden telt het hondenkorps van de fa milie Kennedy. Het nieuwste lid is een negen weken oude Cocker Spa niel, die de president bij zijn bezoek aan Ierland van enkele neven cadeau kreeg. Alle honden, be halve de trots van de fa milie, Poesjinka, bevin den zich op het zomer verblijf van de familie. Poesjinka, een dochter van Strekla, de Russische ruimtehond, die Kenne dy van Chroesjtsjef heeft gekregen, heeft het Wit te Huis als domicilie- de aardappelen van de straat worden opgeraapt. Honderden vrouwen ver drongen zich op het grootste plein waar de monstrerende boeren vijf ton aardappelen hadden neergestort uit protest tegen de lage prijzen. De boeren stelden nog vijf ton beschikbaar voor ou den van dagen. Voor vijf kilo aardappelen zouden de boeren, naar hun zeg gen, een bedrag hebben gekregen dat gelijk staat met drie sigaretten. I Of het gezegde dat wie het kleine niet eert ook het grote niet weerd is, ook opgaat bij dieven, zal de praktijk moeien leren. Inbrekers hebben in West-Duitsland een spaarbank beroofd van 38.000 mark. Maar voor wat kleingeld dat ook in de kluis aanwezig was hadden zij geen belang stelling. In het veen ke ken zij niet op een turf je. I Italië heeft de 45-jarige Amerikaanse antiquair Robert Hecht uitgewe zen, omdat hij gevaarlijk „voor het Italiaanse ar cheologische bezit wordt geacht". Hij dreef voor namelijk handel in zeld zame voorwerpen die uit Etruskische en Romeinse nederzettingen waren ge stolen. Vanuit Zwitser land werden deze naar de V.S. en Engeland ge zonden, l' De Belgische badplaat sen zullen zondag het to neel worden van de taal strijd tussen Vlamingen en Walen. De Vlaamse nationalistische beweging zal een stoet van 500 auto's formeren en langs de kust rijden met op schriften als „De kust is Vlaams gebied" en „Wel kom voor de toeristen". De Waalse nationalisten hebben op hun beurt aan gekondigd in Noord- Frankrijk de zondag door te brengen. delig wordt voor de communisten. Hij verklaarde dat de zaak Amerika niet aangaat, maar voegde er aan toe: „Wfj steunen de Vietna mezen tn hun strijd tegen het communistische terrorisme, maar slaan de godsdienstige strijd met zorg gade, omdat wij ook op de bres staan voor vrijheid van geloofsovertui ging. Dit probleem moet op vriendschap pelijke wijze worden opgelost". Het blijft roerig in Griekenland De Griekse regering heeft een onder zoek gelast naar berichten als zouden links-extremistische elementen het voor nemen hebben openbare politieke per soonlijkheden „aan te vallen" (wat daar mee bedoeld is. werd niet gezegd) met het doel de regering in verlegenheid te brengen en het publiek een slechte in druk van haar te geven. De aanvallen zouden gericht zijn te gen leiders van de communistisch gezin de verenigde democratische partij en van de centrumpartij. (Advertentie) Alleen de echte SUNKIST sinaasappelen zijn gestempeld met SUNKIST en de citroenen met SUNKIST ofSK. Overtuig u dus dat u de echte krijgt! (Advertentie Honderd jaar Internationaal Rode Kruis I Koop een étultje Hansa- plast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Rode Kruis. Let op de raam biljetten bij apotheker en drogist 1289. HET schijnt ons toe dat die ren zonder angst en in leder ge val met meer vertrouwen tegenover het verschljnnel van de dood staan dan wij, mensen. Eigenlijk staan dieren helemaal niet tegenover dit verschijnsel, want zij verzetten zich niet tegen het onvermijdelijke. Ze ker, een dier heeft ook levensdrang daarom zal het togen elke vijand voor zijn leven vechten, maar zij verzetten zich niet tegen het doodgaan zelf. G. de Josselin de Jong die, als lk me niet vergis, ve le jaren met wilde dieren van een cir cus heeft opgetrok ken, geeft hiervan de volgende type- ring: „ZIJ (de die ren) voelen bij voorbaat de dood aankomen; zij we ten of en wanneer het einde komt, hun eigen einde en soms dat van an deren. Beseffen zij dat eenmaal, dan leggen zij zich er berustend bij neer, noch verdrietig, noch blij. Zij „plegen" de stervendaad met de zelfde passieve mentaliteit als de koe, die zich voorbereid om te kal veren. of de kip, die gedwee, ma- chinaal-instinctief een nestholte gaat zoeken voor een el. waarvan zij voelt, dat het daarbinnen rijp en al is. Zó tijdig krijgen zij het sein om dood te gaan of om te baren dat zij de tijd hebben om hun (In stinctmatige) maatregelen te tref fen". Eigenlijk kennen allen die enige ervaring met dieren hebben, deze verschijnselen maar al te goed, de hond of de kat die voelt dat het af gelopen la, trekt zich ln een don kere schuilhoek terug om rustig te sterven. Alle sentimentaliteit van onze kant is hem daarbij te veel. TOCH IS HET ZO! Het dier dat erg aan ons gehecht ls, mag ons dan nog eens een laatste blik gunnen, maar er ligt geen ver driet of strijd in. Alleen berusting in het onvermijdelijke, waarvan hij weet dat het komen gaat. Ook in de natuur gaan het gewonde of aftandse dier zich verbergen om te kunnen sterven. Het valt anderen niet lastig en wil ook anderen niet tot last zijn. Het oude paard dat z(]n einde voelt na deren. zondert zich stilletjes van dc kudde af en geen van de kuddegeno ten zal trachten hem te weerhou den, of zal hem nit nieuwsgierigheid of uit „kuddegeest" achterna lopen. De kudde vervolgt haar weg en het oude afgeleefde paard gaal het zijne. Wel zal het aftandse dier bij een ontmoeting met vijanden nog trach ten weg te vluchten en zich bU een aanval verdedigen. Maar dat is geen verzet tegen de dood. De kans op een dergelijk gevecht om lijfsbehoud in de laatste uren is echter niet groot, omdat ook de roof zuchtige wolven weten dat het dier zijn einde nadert en behoudens bijzondere omstandigheden liever zullen wachten tot het natuurlijke einde is gekomen in plaats van zich te wagen aan de hoeven, die nog machtig kunnen slaan zo lang het dier op de benen is. Met dat al hebben we nog steeds niet betoogd, dat er géén olifanten kerkhoven bestaan. Begrijpende le zers zullen echter wel vermoed heb ben dat het voorgaande daartoe een noodzakelijke inleiding was. H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5