Zware straf na Wild-West in Leids woonwagenkamp KOLEN CARON Diamanten echtpaar aan Verversplein Wordt bollenexport door Amerikaanse maatregelen echt ernstig bedreigd? Lunapark in Warmond ook op zondag open Simon Jansen maakte het zich gisteren niet gemakkelijk NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Den Haag, Kurzaal 8.15 u. Residen tie-Orkest o.l.v. Roberto Benzi CHenryk Szeryng, viool). Nieuwe Kerk 8.15 u. concert Franse orgelwerken, Gerard Akkerhuis. Donderdag Kikkerpolder, 2.30 u. openluchtvoor- stelling circus Pepino (bij regen in de Leidse groenteveiling). Jan Vossensteeg 17: 8 u ds. J. A. Smink van Den Haag. N o o r d w ij k, Wilhelminaboulevard, 130 u. kortebaandraverijen. Den Haag, Kurzaal 8.15 u. amuse mentsprogramma voor tieners (Anneke Grönloh, Willeke Alberti, Willy Alberti, Gert Timmerman, Carlo). Openluchttheater Zuiderpark 2 u. ge zelschap John van Brussel met „Piet do Smeerpoets". Vrijdag Den Haag, Kurzaal 8.15 u. Residen tie-Orkest o.l.v. Roberto Benzi (Jorge Bolet, piano). Openluchttheater Zuiderpark 2 u. Leids Jeugdtoneel met „Bulletje en Bonestaak bij de rechters". Zaterdag Oud-Katiholieke Kerk, 4 u. vesper dienst en afscheid pastoor A. J. Glaze- Den Haag, Poppentheater Nassau Dillenburgstraat 8 2 30 u. „Je6sie en de grijze koning". Poppentheater Galileïstraat 2A 2.30 u „Reintje de Vos op de maan". Dagelijks DEN HAAG, Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toon Hermans One Man Show beh. donderdag). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7. tel. 23535. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Zuider- epotheek. Films Casino, 7 en 9.15 uur: „Jeugdlbacoha- nalen" (18 jr); 2.30 uur: jeugdvakantle- programma; donderdag 7 en 9.15 uur: „De wonderen zijn de wereld nog niet uit" (a.1.) „55 dagen in Pe- Lido, 2.30 en 8 king" (14 jr). Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: „Zoetwa termatrozen" (a.l.) Studio, 10.30 uur v.m.: „Sjors en Sjimmie op het piratenedland" (aj.); 2.30, 7 en 9.15 uur: „Mijn beste vijand" 1 (a.l.) Trianon, 2 en 8 uur: „West Side Story" (14 jr). Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: „Sergeants 3" (14 jr); donderdagcyclus: Uit Holly- woods lachfabriek. Tentoonstellingen Lakenhal, aquarellen en tekeningen uit 19de en 20ste eeuw, verzameling Paul Brandt, Amsterdam (tot 29 augustus). Rijksmuseum van Oudheden. Het dier als motief in de antieke kunst (t/m 25 augustus). j Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Op Trek" expositie van nomaden trekken en kamperen (tot 6 oktober). Jeugdhotel „De Ruif", Jan Vossensteeg. schilderijen en tekeningen van Victor Linford (bot 31 augustus). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 9 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Muzikaal besluit Leidse jeugdvakantie Als sluitstuk van de vakanitiebezighe- den komt er vrijdagavond een muzikale intocht die begint bij de Burggraven- laan om 7 Alle kinderen, waarvan het merendeel naar Jeugdland in Rotterdam is geweest, maken onder politiegeleide de volgende i rondgang: Burggravenlaan, Plantagelaan, Levendaal, Korevaarstraat, Steenschuur, Rapenburg, Kort Rapenburg, Apothe- kersdijk. Stille Rijn, Korte Mare, Haar lemmerstraat Pelikaanstraat Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje, Korevaarstraat, J Jan van Houtkade, alwaar de stoet ont bonden wordt. De muziekkorpsen „Groot K. G I Trouw en Durf en Klein K. G. bege leiden de autobussen. Deze intocht is georganiseerd door de Commissie voor de Jeugdvakantiebezig- heden. de Bond van Speeltuinverenigin gen en het R.K. Stedelijk Comité. RIJNSBURG Vliegeren verboden De groepscommandant der rijkspolitie te Rijnsburg vestigt de aandacht op het feit dat het ingevolge de Luchtvaartwet verboden is in de gemeente Rijnsburg vliegers op te laten of in de lucht te heb- ben. Deze maatregel is in de gemeente Rijns- burg van toepassing in verband met het in de nabijheid gelegen vliegveld Val kenburg. De politie zal tegen overtreders streng optreden. '"TWEE jaar gevangenisstraf met af- trek van voorarrest eiste de offi- van justitie bij de Haagse recht bank tegen een 33-jarige en een "1-jarige koopman wegens uitoefe- ;n van geweld openlijk tegen perso- :n en goederen. Het was het gevolg in een schietpartij in Wild-West stijl, die op zondag 3 maart in het woonwa genkamp te Leiden plaats had. Het was een gevolg van een vete tussen twee familiegroepen, die reeds eerder, in Breda tot uitbarstingen had ge leid. Toen was de 36-jarige koopman zwaar „afgetuigd". Op de bewuste zondag arriveerde een groep van zes families met wagens aan het kamp te Leiden. Toen men vernam, dat zich daar ook de familiegroep van de koopman bevond en moeilijkheden ver wacht konden worden, besloot de aan voerder van eerstbedoelde groep terug te keren en naar Haarlem te rijden. Vóór t zover was, ontbrandde de strijd. Een •jarige jongeman uit de op het kamp staande groep wilde zijn oom wreken en rende het kamp uit naar de juist gearri veerde groep. Er ontstond een vuurge vecht, waarbij zeker 20 schoten werden gelost en de bedoelde jongeman door en kele kogels in het onderlichaam werd getroffen, waardoor hij thans nog zwaar invalide is. Enkele maanden geleden stond een lid an de in het kamp aankomende groep terecht wegens toebrengen van zwaar li chamelijk letsel, doch hij werd door de rechtbank vrijgesproken wegens nood- Bij de behandeling van de strafzaak gisteren was de publieke tribune dicht bezet met familieleden van verdachten. Herhaaldelijk vlamden de hartstochten n werden uitroepen gedaan, waar op de president, mr. Braun, verwijde ring van betrokkenen gelastte. De ver dediger, mr. M. Thoolen, had acht ge tuigen a décharge doen dagvaarden. Door hun verklaringen trachtte hij aan tonen, dat heide verdachten niet in het bezit van vuurwapenen zouden zijn geweest. Er vielen soms harde woorden tussen verdachten en getuigen, zoals plegen van meineed. Deining Verdachten zaten bijna de hele rechts zitting te huilen.. Bijzondere deining veroorzaakte de verschijning van de 50-jarige mevr. Van Gulik, die tegen de echtgenoten van ver dachten zou hebben gezegd, dat haar dochter Trees alles had zien gebeuren, doch geen vuurwapen in de handen van verdachten had gezien, noch hen had zien schieten. De getuige betoonde zich alles behalve willig om de vragen van- mr. Thoolen te beantwoorden. ,Ik moet eerst weten wie die meneer anders geef ik geen antwoord," zo kon digde zij aan. „Maar mij moet u antwoord geven," al- Prof. W. den Boer (Leiden) rector magnificus Bij koninklijk besluit is prof. dr. W. den Boer benoemd tot rector magnificus de Leidse universiteit voor het stu diejaar 19631964. Prof. Den Boer werd in 1946 benoemd tot hoogleraar in de oude geschiedenis de Leidse universiteit Geboren in 1914 te Rotterdam volgde hij gymna siaal onderwijs in Dordrecht. Van lu32 tot 1938 werd klassieke letteren gestu- i aan de universiteit in Leiden, hfj in 1940 promoveerde op een proefschrift getiteld „De allegorese in het werk van Clemens Alexandrinus". Prol Den Boer was leraar oude talen en oude geschiedenis van 1938 tot 1940 aan het lyceum te Bussumu en van 1940 tot zijn benoeming als hoogleraar een gymnasium te Den Haag. Aan het gymnasium in Den Haag was hij 1942 af conrector. Van de hand van prof. Den Boer schenen verscheidene publikaties, zoals „De godsdienst van de Grieken" (1948), „Benaderbaar Verleden" (1952), „Laco- nian Studies" (1954) en artikelen op historisch en filologisch gebied in we tenschappelijke tijdschriften. Speeltuin jeugd Leiden maakt dagtocht dus de president, die alle vragen van de verdediger daarop herhaalde. De getuige ontkende de genoemde uit lating te hebben gedaan. Toen daarop dochter Trees als getuige verscheen, riep zij deze toe: „Denk erom Trees, laat je niet beïnvloeden". De president gelastte daarop de ver wijdering van mevr. Van Gulik uit de zaal. De getuige „Trees" ontkende ook iets te hebben gezegd omtrent de vuur wapens; zij had niets van het gebeurde gezien. De president waarschuwde haar ernstig tegen meineed. Trees, zeg nou dc waarheid, je weet toch dat ik familie van je ben," zo pro beerde de 33-jarige koopman. ,,Dat heb ik tenminste door deze ge schiedenis pas gehoord," aldus Trees. Het bleek overigens wel, dat bij alle getuigen wel een familierelatie, soms dichtbij, soms veraf bestond. De 36-jarige koopman, bij genaamd „Tom Mix", gaf bij het verhoor door de president toe dat hij het aller minst op de andere groep „Van Est" had begrepen. Toen hij zijn neef, de 23-jarige zoon van de andere verdachte het kamp zag uitrennen, was hij deze gevolgd. „U was dus ook nogal geladen," consta teerde de president. De verdediger meende dat er geen en kei bewijs is. dat verdachten in het bezit van vuurwapenen zij» geweest. Hij cludeerde vrijspraak i^jpocg verdachten onmiddellijk in vrijheKHte stellen, het geen de rechtbank na raadkamer wei- Te grote vrijheid De officier van justitie, mr. G. J. de Lint, verklaarde te hebben afgezien on getuigen a charge te dagvaarden ten einde te voorkomen, dat de gemoede ren te fel zouden worden opgejaagd en een lont zou worden gelegd vooi nieuwe explosies bij de reeds sterk ge spannen verhoudingen. Hij gispte het feit, dat in groepen woonwagenbewoners een te grote vrij heid bestaat. Het zal er heel anders moeten toegaan, omdat dergelijke ge beurtenissen in de rechtsstaat niet ge duld kunnen worden. Uitspraak op 27 augustus. Tot besluit van de vakantiebeziigheden 163 hebben de Leidse speeltuinvereni gingen voor hun vaikantiegangerijjes vrij- een dagtocht met autobussen op het programma staan. Onder meer zullen de jongens en meisjes een bezoek brengen in „Jeugdland" in Rotterdam. Van de daguitstapjes teruggekeerd in Leiden zullen de ruim 1300 vakantiegan- gertjes vrijdagavond om 7 uur op de Burggravenlaan worden opgewacht door het muziekgezelschap „T. en D." en het senioren- en juniorenkorp6 van K. en G. Nadat zich een met mutsen en vlaggen opgeluisterde feeststoet heeft gevormd, zal men een rondgang door een deel van Leiden maken. Dat dit een ware triomf tocht zal worden, behoeft nauwelijks be toog. De route die dc feeststoet zal ne men: Burggravenlaan - Hoge Rijndijk - Plantagelaan - Levendaal Korevaar straat - Steensdhuur Rapenburg - Kort Rapenburg - Apothekersdijk - Stille Rijn Stille Mare - Haarlemmerstraat - Pe likaanstraat - Hooigracht - Nieuwe Rijn I - Gangetje - Korevaarstraat - Jan Houtkade. .JLMIJN moeder zei altijd: jullie zijn net dwalende schapen". Nu de moeder van de nu 87-jarige mevrouw A. van der Zwart-Heems- kerk had wel reden om dat te zeg gen, want haar schoonzoon, de nu 82-jarige heer W. van der Zwart, en dochter verhuisden zo vaak dat het wat ongewoon begon te worden. ,.Wij wonen nu in ons twintigste huis", weet de diamanten bruide gom ons te vertellen. „Dat kwam niet omdat we het nergens naar onze zin hadden, maar als ik ergens een kwartje meer kon verdienen, dan gingen wij er heen" Gistermorgen waren wij even bij dit echtpaar op bezoek in verband met de zestigjarige echtvereniging op 27 augustus. Aan een wand van de huiskamer hangt al een schilderijtje: ,Ter herinnering aan uw 60-jarige echtvereniging". „Dat heb ik aan mijn man gegeven, speciaal voor deze gelegenheid besteld". Het hangt er temidden van vele herinneringen aan vorige bruiloften, 25, 30, 40, 50, 55 jaar. JLÊEVROUW Van der Zwart, vijf jaar ouder dan haar man, is nog be hoorlijk fit. Ook van haar gehooi heeft ze geen last; aan een gesprek neemt ze heel gemakkelijk deel. Haar man. die niet zoals zij in Rijns burg. maar in Oudshoorn (Alphen aan den Rijn) is geboren heeft een moeilijke winter achter de rug. ,,lk kwam bijna niet van m'n stoel af en heb drie weken op een kom karne melk geleefd omdat er niets in bleef". Maar nu gaat het wel weer. Alleen, de hoest is nog niet over. Hij mag eigenlijk niet roken, toch neemt hij zijn pijpje wel eens ter hand; „ik kan er zo moeilijk afblij ven, maar ik rook dan maar heel lichte tabak". Lichamelijk mag de oude baas dan iets achteruit zijn gegaan, zijn ge heugen is nog oersterk. Vijf-en-twin tig jaar heeft hij in de schoorsteen- bouw gewerkt en daarvóór op ver schillende kleifabrieken en van al zijn karweitjes (in Valkenburgin Alphen in Rijnsburg, in Hazers- woude, in Zoeterwoude, in Oegst- geest en nog wel meer plaatsen) weet hij nog de fijne bijzonderhe den te vertellen, de blijde maar ook de zorgelijke. Hij had een vrouw en vijf kinderen (vier dochters en een zoon) te onderhouden. Drie doch ters zijn er nog in leven. En de heer en mevrouw Van der Zwart prijzen zich ook gelukkig met dertien klein kinderen en negen achterkleinkin- fiP 24 augustus wordt het feest in de familiekring gevierd. Niet in het kleine huisje aan het Ververs plein 5, waar het bruidspaar woont, maar bij een dochter aan de Magda- lena Moonsstraat. Dan hopen deze dankbare mensen te gedenken hoe zij nog tien jaar méér dan een halve eeuw geleden in Rijnsburg in dc echt werden verbonden, een echi die hun naast donkere ogenblikken ook veel zon heeft gegeven. O Goed en verzorgd. Zomerprijzen HAAGWEG 15 TEL. 20105—20521 Naar visserij-unie West-Europa De organisatie van de Westdnitse vis serij heeft gisteren in Hamburg de vor ming van een Noordweseuropese visserü- unie voorgesteld, waarbij zich de landen van de Europese Economische Gemeen schap (EEG) en de overige landen aan de Noordzee en de Ierse Zee zouden moeten aansluiten. Van de zijde van de Westduitse visse rij-organisatie werd verklaard, dat ge streefd moet worden naar een gemeen schappelijke politiek 'voor gesloten vis- serijgebieden zonder rekening te houden met de grenzen van de EEG Een derge lijke visserij-unie zou een samenwerking van de EEG en de E.V.A.-landen beteke nen. De unie zou moeten leiden tot de gelijkschakeling van alle deelnemers. De doelstellingen zijn: opheffen van alle be perkingen binnen de territoriale wateren het recht aan alle kusten vrij te vissen, het recht de vangst in alle vissershavens van de ledenlanden aan wal te brengen, vrije toegang van alle ledenlanden tot al le vismarkten en vrijheid van vestiging. RIJNSBURG Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur hoopt ds. L.Vroeg- indeweij in de zaal achter de Chr. Geref. Kerk een spreekbeurt te vervullen voor de Herv. Geref. Evangelisatie. Gevestigde en vertrokken personen in de week van 31 juli t.m. 7 aug. In Leiden vestlgdei zich: J M Joris en fam, Mozartstraat 155; A H Tan en fam, Bachstraat 7; C van Een- nennaam en fam, Amstelstraat 5; G van Oeveren, Hogewoerd 87; B A Hulscher- van Dommelen, Herensteeg 21: N F Stel- ma-Beckering, Witte Singel 19: W Loek Sumatrastraat 44a: B Sol Beethovenlaan 247; K Brouwer. Ververstraat 22; C van der Klaauw, Minnebroerstraat 4; E C Schoonemeijer. Morskade 12; J M H Schrier. Breestraat 152: A H van Bors- •Waalkes, van der Waalsstraat 48; D A Bhoep, Uifterstegrt 5a: J A Lindhout, Herensingel 31: G J M König. Meijerska- de 10; H J Mulder. Hogewoerd 177. Uit Leiden vertrokken F L C Sinke. Aerent Bruunstr 3, Arn hem. Heijenoordseweg 5; A Warren, Bil- derdijkstr 17a, Wassenaar, Schouwweg 4; F E Schaake. Klikspaanweg 38, Haar lem, Lorentzkade 330; A Haverkoort-van Tongeren, Meerhof 13, Warmond, Nor- remeerstr 56; C J L van Egmond, Olt- mansstr, 2, 's-Gravenhage, Bronovolaan 5; J C Kluppel, Roodborststr 45, Hazers- woude, Staringstr 20; T W Heys, Rijns- burgerweg 91a, Amsterdam, Rustenburg- gerstr 21 III; C F Bierhoff, Rijnsburger- weg 10, Breda, Dillenburgstr 18; A Lank- baar, Rijnsburgerweg 10, Amersfoort, Utrechtseweg 160: A W M Speet, Boer- haavelaan 62, Amsterdam, Jozef Israëls- kade 94 H; G H van Pelt. Piet Paaltjens- pad 3, Rijswijk ZH, Lijsterbeslaan 103; JAM Smit, Roodenburgerstr 59, Oegst- geest, Terweeweg 31; J A de Graaf, Le- liestr 2, Renkum, Grintweg 24; J G Ne- derend, Hooigracht 11-29. Papekop, Pa- pekop 68: P van Elk. Hogewoerd 161, Katwijk, Duinstr 84; J Bezemer, Klok- steeg 12, Rotterdam, Saftlevenstr 13a; A B Statius Muller-de Graaff. Plantage 20. Amsterdam, Zeeburgerdijk 1581: A Dijkxhoorn, Plantsoen 37a, Rotterdam, Y\7"ORDT de vaderlandse bollenexport ernstig bedreigd door de komen- W de verhoging van de invoerrechten die Amerika heeft aangekon digd? Ach, zo zegt men bij de Bond van Bloembollenhandelaren, deze affaire is in hoofdzaak ontstaan als gevolg van het slachtkippenvraagstuk èri we geloven dat de kippensoep niet zo heet gegeten zal worden, als ze nu wordt opgeschept. Er valt trouwens nog niets van te zeggen. Om te beginnen is slechts een voorlopige lijst van artikelen gepubliceerd, die in aanmerking kunnen komen. Er is dus een mogelijkheid dat er artikelen afvallen en waarom zouden daar de bollen niet onder kunnen zijn? De definitieve lijst zal eerst op 16 september aan het Amerikaanse congres worden voorgelegd. Op 23 september as. komen de minis- •rs van buitenlandse zaken van de EEG-partners nog bijeen. Dan zal ook hierover ongetwijfeld worden gesproken en men mag aannemen, dat er van deze zijde nog wel het een en ander zal wor den gedaan om de Amerikanen van hun voornemen af te brengen. Eerst op 16 oktober valt in Amerika de definitieve Optimistisch Of de Bond van Bloembollen'handela- •n nog invloed kan uitoefenen op de gang van zaken? Om te beginnen zal Gus Springer, de vertegenwoordiger van de Bond in Amerika, stellig al zijn in vloed aanwenden. Verder is er op 4 sep tember een hearing van alle importeurs, men de bezwaren kenbaar kan maken. De Bond zal daar wellicht zijn mannetjes hebben om een pretesterend geluid te laten horen. Gus Springer heeft zich tegenover de vertegenwoordigers der Amerikaanse pers vrij optimistisch uitgelaten over de exportkansen van de Hollandse bollenmcnsen. Het enige dat Amerika met de ver hoging van de invoerrechten bereikt, zo moet hü hebben gezegd, is dat de Amerikanen meer voor de bollen moeten gaan betalen, want men is immers toch op de bollen uit Neder land aangewezen. De heer Springer repte niet over de bollen uit Japan, die toch al goedkoper zijn, die toch al meer en meer terrein veroveren cn die dan in prijs nog gunstiger zullen liggen. Beschouwt de Bond van Bloembollen- handelaren de Japanse kweker nog niet als een ernstige concurrent? Het valt niet te ontkennen, zo zei men ons, dat de Japanners inderdaad steeds meer bol len op de Amerikaanse markt weten te plaatsen. Aan de andere kant is het ook zo, dat de Japanners aan de kwaliteit van de Hollandse bollen en ons assorti ment eenvoudig niet kunnen tippen. En dat is een scherp wapen in de handen van de Hollanse exporteur. Hoe het ook zij: de exporteurs volgen de ontwikkeling met de grootst moge lijke aandacht. Maar zo lang het niet vast staat, dat straks de bollen onder de artikelen vallen waarvoor verhoogde in voerrechten zullen gelden, kunnen ze geen tegenmaatregelen nemen. Misschien schrapt men de „bulibs grown in Hol land" wel van de lijst. En daar hopen alle exporteurs intussen wel op. Ze heb ben al problemen genoeg Secretariestr 38; C L S A van der Maat, Herengracht 13, Rotterdam. Hoflaan 16; F M A H Schuurmans Stekhoven en fam, Warmonderweg 45, Ede Gld, Pr Bernhardlaan 38; G W Corporaal en fam, Moddermanstr 6, Voorschoten, Palestri- nalaan 30; F P Janzen en fam, Hoogl Kerkgracht 24, Iraël; D C M A Huijgen, Boerhaavelaan 5, 's-Gravenhage. Vree- wijkstr 41: A R M Langezaal, Heren- steeg 21, Wassenaar, Eikenlaan 3-5; A Barendrecht en fam, Boshuizerkade 13, Apeldoorn. Witte Kruisweg 4; D S Smit van der Haven en fam. Lage Rijndijk 107. Voorschoten, Rijndijk 238; SST Salomé-v d Kasteelen en fam. Oppen- heimstr 25, Geldermalsen, D J van Wijkstr 8; M van der Marei cn fam. Buys Ballotstr 12, Bodegraven, Ambachtshof 29; G C R Krenz, Papengracht 23, Am sterdam, Stadhouderskade 28; R S B Kleinkramer, Plantsoen 89, Irsaël; E R v d Hoeven-Lepinat, Rapenburg 94, Nederl Antillen; H Visser. Janvossen- steeg 36. Duitsland; J Kempe, Oude Singel 228, Haarlem, Wijde Appelaar- steeg 11K; G Voorvelt, Hoge Rijndijk 51a, 's-Gravenhage, Deimanstr 76; J B Wattel, Meidoornstr 20, Wissenkerke, Noordeindstr 1; A M J Kellerhuis, du Rieustr 13, Soest, De Zoom 7; B Mole naar, van Riebeeckhof 49, Capelle a/d IJssel, Kievitlaan 135; H J Stegink, Rijnsburgerweg 86, Diepenveen, Bath- menseweg 15; C J M Hölscher, Morsweg 2, Ermelo, Leuvenumseweg 88; H Wes tendorp, Morsweg 138, Winterswijk, Groenloseweg 30; D van der Veen, Bachtstr 412, Marum, Kerkpal 7; P W Gout. Klikspaanweg 11, 's-Gravenhage, Rodenbachstr 57; A M Brenninkmeijer- Poodt, Joh Verhulststr 1, Haren Gr, Muntinglaan 19; J Kooien, Lod van Deijsselstr 3. 's-Gravenhage, Barentzstr 15; N M T Weenink, Sweelincklaan 45, Sassenheim, Menneweg 63; I Swellen- grebel, ab ligg Morssingel, Amsterdam, ab ligg Zeeburgerpad t/o 112; M W Neddermeijer-van Halderen en fam, Lokhorststr 17, Losser, Havikstr 18; A G Barbier-Beumkes, Haarlemmerweg 29, 's-Gravenhage, P Potterstr 332; J G M Hosman, J W Frisostr 7, Delft, Ter- natestr 2a; C J M Vroonhof, Varkens- markt 24, Zaandam, Wibautstr 260; L M J van Haasteren, Utr Jaagpad 123, Lei derdorp, Resedastr 24; T Mieremet, An na Paulownastr 33, Apeldoorn, Franken- laan 70; M Meijer-Gerritsen, Boerhaa velaan 15, Rotterdam, Mijnsheerenplein 48a; T C Jansen, Joh de Wittstr 52, Oegst- geest, Pr Bernhardlaan 53; L W Tausent- Jansen, Akkerhof 34, Heusden, Singel 2; M H J Kraan-Koek, de Genestetstr 29, Voorschoten, Papelaan 114; H A M van Zaal, Rooseveltstr 21, Amsterdam, Jekerstr 92 HI; A L Sweet, Sweelinck laan 7, Suriname; M Dunné en fam, Jan van Goijenkade 11, Rheden Gld, Jan Steenlaan 5. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria Johanna dr van H. Obreski en C. J. M. Trommelen; Piet Marinus zn van M. de Kleijn en M. C. van Eijgen; André Arie Cle mens zn van C. van der Niet en W. Ouwehand. OVERLEDEN: J. M. A. Flaton, 49 jaar, vrouw; W. van Beelen, 92 jaar, man; J. van Uldcn, 52 jaar, vrouw; J Lucas, 57 jaar, man; D. J, Polman, TNE gemeenteraad van Warmond besprak gisteravond in openbare ver- gadering een brief van de V.V.V., waarin een uitspraak inzake het openstellen van een in dc toekomst in te richten lunapark op zondag werd gevraagd. In hun prc-advies hadden B. en W. meegedeeld hiertegen principiële bezwaren te hebben. De heer Van Vliet achtte de zondagshei liging een belangrijke zaak, maar vroeg zich af of die in de huidige tijd wel geheel houdbaar is. De meerderheid van zijn fractie zag geen be zwaar, mits er op die tijd geen kerkdiensten worden gehouden (dus na 's avonds acht uur). De heer Groenendijk zei respect te heb ben voor de mening van de minderheid, maar vond dat men niet altijd rekening kan houden met de belangen van die minderheid. Buiten de kerkdiensten zou hij het lunapark wel willen openstellen. De heer Van der Voet kon zich met het advies van B. en W. verenigen en dacht dat de meerderheid van de Warmondse ingezetenen tégen het openstellen van het park op zondag zou zijn. De heer Van Bladcl schaarde zich achter hem, omdat hij zich afvroeg wie er op die tijd op zo'n Lunapark zouden komen. Bovendien vroeg hij zich af of de middenstand wel LEIDERDORP Gedenksteen voor dokter De Bruyne Het comité uit de patiëntenkring van wijlen dokter G. A de Bruyne is van plan deze maand bij alle patiënten een collectelijst aan te bieden. Van het inge zamelde geld zal een gedenksteen wor den opgericht. Er kan ook worden gegi reerd Het postrekeningnummer is 17.87.53 ten name van ir. R Poels te Leiderdorp. In het comité hebben zitting mr. R. M. Gallas, voorzitter, A. Kruidenier, secre taris, ir. R. Poels, penningmeester, dok ter H. Bakema. P van der Poel te Zoe terwoude en W. D. C. v.d. Wijngaard. Orgelconcerten Pieterskerk GISTEREN concerteerde Simon C. Jansen in de Pieterskerk voor een gehoor van enige honderden belangstellenden. Zoals men weet maken kerkbestuur en K. en O. dit mogelijk. De solist had het zichzelf, zijn ge hoor en zijn instrument niet gemakkelijk gemaakt. Van de muzikanteske musiceertrant van Simon Jansen kon men volop genieten. Merkwaardi gerwijs bevatte het programma bijna uitsluitend koraalvariaties, zij het, dat hierin wel naar de nodige afwisseling in stijl was gestreefd. Toch had ik zelf, juist om de manier van spelen, liever een anders geaard program ma van deze organist gehoord. Ik stel mij voor, dat de jeugd van Leiden bij het lezen van de aankondiging in het K. en O.-blad met als eerste werk: Mein junges Lebcn hat ein End, gevolgd door tal van andere koraalvaria- tics, niet aanstonds per bromfiets naar dc Pieterskerk ijlt. Men kan dit niet nodig oordelen, zeker is in elk geval, dat deze orgelprogramma's een te gcote muzikale kennis bij het publick veronderstellen. Men kan het publiek ook tegemoet treden. Het lijkt wel of men dat in dit milieu prin cipieel niet doet. De variaties van Sweelinck werden overigens stijlvol gespeeld, zij het op een wat zakelijke manier, die later ook hier en daar te bespeuren vieL Het tweede programmanummer bevatte maar even de magistrale c moll praelu- dium en fuga, drie koraalbewerkingen en een fuga in Es dur van J. S. Bach. Waar lijk, Jansen heeft zich geen moeite be spaard. De Es dur was warm en levend (ook aan de koraalmelodie verwant), vooral virtuoos cn duidelijk de gecom pliceerde fugatische bouw. Zo nu en dan kreeg ik echter het beklemmende ge voel, dat het oude orgel naar adem snak te in de slotcadenzen. De solist was be paald niet voldoende ingesteld op de ge breken in mechanisch opzicht en de ademnood in het volle werk. Mendelssohns variaties vormden de zesde sonate en werden rijkelijk afwisse lend geregistreerd, fraai was het gebruik van hoofdwerk en rugpositief, knap de ritmische duidelijkheid, waar de melodie in het pedaal ligt. Wonderlijk genoeg het vertroostende Andante weer zakelijk, bo vendien gestoord door het geraas van het De Wolfs psalm 33 sluit natuurlijk uit stekend aan op Mendelssohn. Interessant was echter Gagnebin in zijn kleurige om speling van Psalm 19. Kleurig voor wat betreft de vernuftig gevonden registratie, interessant om te horen hoe de moderne Zwitser de strenge melodie van psalm 19 als een veilig koord door zijn figuratie van deze tijd weeft En bijzonder fraai vertolkt. Nogmaals: jammer, dat we deze organist wiens bewerkingen voor koor van verschillende gezangen zo boeiend zijn niet in meer van deze modern ge aarde muziek konden beluisteren. Bachs grote Toccata en fuga in d moll, gemeengoed voor elke concertbezoeker, jong. oud. geschoold of zo maar muzikaal (eigenlyk leuk om dit te künnen zeggen!) volgde zeer origineel pardoes op Gagnebin. Ik schreef al eerder, dat hier tegen geen enkel bezwaar bestaat, liet was in elk geval weer typerend voor deze concertgever. Meesterlijk bleef hij de moeilijke tractuur de baas, maakte een kwistig gebruik van de klankmogeljjk- heden. Alleen het slotaccoord Ij mü als een kreet om hulp in de oren blijven na klinken. Henri Welbooren met dergelijke festiviteiten gediend is. De heer Willemse zei, dat het slechts ging om één dag en dan nog van 8-12 uur (in de Kaagweek). De heer Van der Kroft had het advies van de recreatiecommissie gemist Over deze aangelegenheid werd nog lang gesproken, waarna de R.K. fractie in beraad ging en het voorstel van B. en W. met 6 tegen 5 stemmen werd verworpen. Tegen stemden mejuffrouw Schakenbos en de heren Groenendijk, Van Vliet, Eil- lensen. Van Schie en Van der Kroft. Het voorstel tot verkoop van de hooi berg op het erf van de boerderij aan de Jan Steenlaan werd goedgekeurd. De heer Willemsen merkte op dat de hooi berg al verplaatst was; de voorzitter deel de mee dat een paar dagen geleden pas de goedkeuring is binnengekomen voor aankoop van het woonhuis met weg en tuin Dorpsstraat 11, zodat thans de plan nen kunnen worden uitgevoerd. Beroep De wijziging van de bouwverordening met betrekking tot het inwinnen van welstandsadvies ten aanzien van aanvra gen om bouwvergunning werd afgekeurd. G. S. willen dat wél adviezen worden in gewonnen, tegen de weigering tot goed keuring gaat men in beroep bij de Kroon. Achtereenvolgens werden goedgekeurd begrotingswijzigingen met betrekking tot de verlichting van de Kerkdam, het aan schaffen van boekwerkjes met betrekking tot het Huis te Warmond en het verlenen van een subsidie aan de stichting inter kerkelijke gezinsverzorging. Na enige be spreking werd besloten een krediet be schikbaar te stellen voor de verbreding van de Meerrustlaan en een gedeelte van de Herenweg alsmede tot overname om niet van de daarvoor nodige grond. De heer Van Vliet zou gaarne zien dat de verlichting van de Dorpsstraat nader werd bekeken. Hij zou hier ook gaarne lichtmasten geplaatst zien. want de ver lichting door over de straat hangende draden is zeer onrustig en bovendien erg hinderlijk voor de bewoners van de hui zen waaraan deze draden bevestigd zijn. De voorzitter zei dat dit een zeer grote uitgave met zich mee zal brengen, maar zegde toe een en ander nader te zullen bespreken. Goedgekeurd werd het voorstel tot ver koop van twee percelen bouwterrein, ge legen hoek Beatrixlaan-Irenestraat, in het uitbreidingsplan „Oost" aan de heren Stol en Zoet Ook werd goedgekeurd een voor stel tot het stellen van zekerheid als be doeld in artikel 7 van het besluit bevor dering eigen woningbezit ten behoeve van drie gegadigden die aan de Van Mathe- nessestraat een premiewoning bouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3