Nieuwe Leidlse Courant Heel langzaam gaat net om daders treinroof dicht Commentaar V.S. lanceren satellieten als soort ruimtepolitie Controle op naleving akkoord Kernstoppact Na vinden van mysterieuze schuilplaats geen risico voor Amerika Paratyfus in militair kamp Den Helder Amerika wil „Moskou als een begin zien Goederen uit Elten vinden hun weg wel CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 - Postbus 76 Telefoon 31441 Gi Woensdag 14 augustus 1963, 44ste jaargang EMIGRANT krijgt GOEDE KANSEN Zie pagina 7 V- .w. 0,65, p.m. f 2,80, p.kw. f 8,25 1 Klachtendlensf bezorging 18—19 Binnen twee maanden zullen de Ver. Staten de eerste van een reeks satellieten lanceren, die geheime kernproeven miljoenen kilometers in de ruimte moeten opsporen. Pas wanneer dergelijke proeven op een afstand van meer dan dertig mil joen km van de aarde worden ge houden (80 maal de afstand van de maan) bestaat er een goede kans, dat zij op aarde niet worden opge merkt. Dit heeft Robert McNamara. de Ame rikaanse minister van defensie gisteren verklaard voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Volgens de minister hebben de VS. in kernbewape ning een voorsprong op de Sowjetunie. Het kemstopaikkoord zou Amerika de gelegenheid verschaffen, met de minste risico's de oprechtheid te itoetsen van de Russische vredesmanifestatie. McNamara meet, dat heimelijke proeven. ook al Nieuws in een oogopslag Scotland Yard heeft gisteren dicht bij de plaats waar vorige week de post trein werd overvallen de schuilplaats gevonden waarin de bende zich zou hebben opgehouden. Een intensieve speuractie is in middels ingezet naar de leider van de rovers die zich aan de Franse Rivièra zou bevinden. Gisteren was het twee jaar geleden dat de „muur" in Berlijn werd opgericht. Dit feit is in de vroegere Duitse hoofdstad niet onopgemerkt voorbij gegaan. De politie had de handen vol om aan de tal rijke (nozem)relletjes een einde te maken. Tien toeristen zullen nog lang terugdenken aan hun vakantietrip door de lucht. Gisteren moest het vliegtuigje waarmee zij een rondvlucht boven Am sterdam hadden gemaakt, een noodlanding op Schip hol maken. Geen der pas sagiers liep een schram metje op. Premier Macmillan heeft gisteren in' Stock holm duidelijk te verstaan gegeven dat Engeland geen kniebuiging zal ma ken om maar tot de EEG toegelaten te worden. In middels is bekend gewor den dat eind oktober op nieuw over de Britse toe treding in Brussel zal wor den onderhandeld. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de dienst plichtige die heden ten dage in dienst komt, meer aanpassingsmoeilijkheden heeft dan zijn collega-re- cruut van enige jaren ge leden. Men neemt aan dat dit te maken heeft met het feit dat de recruten van jaar tot jaar jonger wor den (i.v.m. personeelsge brek bij het leger). De Ver. Staten zullen binnen twee maanden de eerste van een reeks satel lieten lanceren, die gehei me kernproeven miljoenen kilometers in de ruimte moeten opsporen. Dit heeft minister McNamara de Amerikaanse Senaat me degedeeld. De president-directeur van de Philipsfabrieken in Eindhoven, ir. F. J. Phi lips, heeft bij zijn terug keer uit Indonesië mede gedeeld, dat zijn concern geen stappen zal onderne men om de fabrieken in Soerabaja en Bandoeng weer in eigen beheer te krijgen. Wel zal technische hulp worden geboden. John Maris, beweert dan ook dat hij de eerste is geweest die de recherche heeft getipt om een onderzoek op de boerderij te doen, nadat de nieuwe be- heeft gevonden, welke enkele dagen gebruikt werd door de bende posttreindieven, volgt zij geheel nieuwe sporen. Deze vond zij op de een zaam gelegen boerderij in Oakley op ongeveer 50 kilometer van Londen, en slechts enkele kilometers van de plaats van de overval in Cheddington. Kennelijk zijn de bendeleden in grote haast vertrokken. De auto's waar mee de buit werd vervoerd, stonden nog op het erf, toen de Scotland Yard arriveerden. De Yard beschikt nu over de vol gende gegevens: 1. De naam en het adres van de man, aan wie de boerderij nog geen maand geleden werd ver kocht; 2 Een volledig signalement van een aantrekkelijke, duurgeklede heer, de de sleutels heeft afge haald; en 3. signalementen van een vreem deling met gemberkleurig haar en een brunette, die in het- dis trict zijn gezien en die de aan dacht van het achterdochtige landvolk hebben getrokken. Geld weg Het net lijkt zich te sluiten, ofschoon er nog geen spoor is van de 25 mil joen gulden aan bankbiljetten, die vorige week donderdag uit de nacht posttrein van Glasgow naar Londen werden geroofd. Er zijn wel enige postzakken gevonden, maar er was geen geld. De vensters van de boer derij waren gesloten en er bevond zich een flinke voedselvoorraad in de kas ten. De politie verklaarde te geloven, dat de bende twee o fdrie dagen ge leden haar schuilplaats in paniek heeft verlaten. Er waren alle tekenen van een overhaast vertrek. Rechercheurs, vingerafdrukken en an dere wetenschappelijke medewerkers van Scotland Yard hebben elke vier kante centimeter van de boerderij „Leatherslade" nauwkeurig onderzocht. Tegelijkertijd hebben rechercheurs in Londen husn jacht op verdachten met verdubbelde ijver voortgezet. Volgens een door de Yard nog niet bevestigd be richt zou een .onderwereld! iguur de na men hebben geleverd van tien bekende misdadigers, van wie wordt veronder steld, dat zij aan de roof hebben deel genomen. Het onderzoek strekt zich thans uit tot de Franse Riviera waar naar men aanneemt de leider van de bende enkele dagen voor de overval is heengegaan mo zich een alibi te ver sahaffen. De beloning van tweeënhalf miljoen gulden geldt nu ook voor Frank- Verbrand Naast de boerderij was een graven put. Verder waren er sporen, die er op duiden, dat de bende iets heeft verbrand, blijkbaar lastig bewijsmate riaal. Het kunnen ook de bankbiljetten zyn, waarvan de nummers aan alle ban ken in Engeland en Frankrijk zijn door gegeven met het verzoek, er naar ui te kijken. In de schuilpaats van de ben de was geen meubilair en he doorzoeken zal naar men aanneemt een hele tijd vergen. Naar verluidt werd de schuil plaats ontdekt nadat twee chauffeurs, die door de bende waren gehuurd, de litie hadden ingelicht. Zij waren schrokken van de kranteberichen Dit bericht werd niet door de Yard bevestigd. En de 33-jarige veehoeder,! woners zijn achterdocht hadden ge wekt Hij zei, dat zij nooit werkten en dat zij de ramen hadden geblindeerd echt wantrouwend werd hijT-toen hij in de tuin van de woning een voertuig met een dkezeil er over zag staan. Als er arrestaties worden verricht het geld wordt achterhaald, zal Maris misschien een kandidaat zijn voor door de verzekeringmaatschappijen de posterijen aangeboden beloningen tot een totaalbedrag van meer dan twee ei een half miljoen gulden. V oor vervolg zie pag. 6 worden zij niet ontdekt het fundamen tele evenwicht niet meer kunnen wijzi gen. De minister verklaarde dat de V.S over een voorraad kernkoppen voor tac tische en stretegisohe doeleinden beschik ken. die in de tienduizenden loopt. Hij gaf toe. dat de Russen een voorsprong hebben op het gebied van de zeer krach tige kernwapens, maar dat Amerika dit van geen betekenis aoht. aangezien het zich heeft toegelegd op de vervaardiging van een groter aantal kleine wapens. McNamara gaf ondubbelzinnig te ken nen, voorstander te zün van het kern- stopakkoord, dat alle kernproeven be halve de ondergrondse verbiedt Vol gens de minister hebben de V.S. belang rijk meer ervaring met proeven onder de grond dan de Sowjetunie. Door de Naar in antwoord op vragen van de luehtmacbtvoorlichtingsdienst wordt nomen, heeft zieh vorige week vrijdag in het militaire kamp Deybel nabij Den Helder een ziekte gemanifesteerd die later paratyfus bleek te zUn. Negen mi litairen twee van de luchtmacht er zeven van de luchtdoelartillerie van d< landmacht lijden aan die ziekte. De patiënten maken het goed. De in spectie van de militair geneeskundige dienst heeft de luchtmachtvoorlichtings dienst laten weten, dat alle in het kamp verblijvende militairen zijn onderzocht Verder is de inspectie van de volksge zondheid over de ziektegevallen inge licht. Welke de oorzaak van het uitbre ken der ziekte is, is nog niet bekend. Russische proeven tot die onder de grond te beperken, zouden de V.S. tenminste de Russische vorderingen kunnen vertra gen en de duur van de eigen technische superioriteit kunnen verlengen. Explosie in India eist 32 doden In Gauhati (Noordoost-India) zijn gis teren 32 mensen omgekomen toen drie vrachtwagens met dynamiet en ander ex plosief materiaal in de lucht vlogen. De vrachtwagens werden afgeladen voor een opslagplaats van de staatspolitie. Tot de omgekomenen behoren 15 arbei ders. zes politieagenten en de chauffeurs van de vrachtauto's. Een inspecteur van politie heeft gezegd dat niemand de explosie had overleefd, waardoor niet kon worden nagegaan hoe zij was gebeurd. De drie vrachtwagens, de opslagplaats en een wachthuisje werden vernietigd. Boot omgeslagen: twee mannen verdronken De motorkotter Wieringen 47 (43 brt> is vanmorgen vroeg ter hoogte van de noordpunt van Terschelling omgeslagen. Van de vier opvarenden zijn er twee verdronken, de 33-jarige schipper Jacob Dekkers uit Enkhuizen, vader van kinderen en de 40-jarige stuurman Toon Kolk, eveneens uit Enkhuizen, vader twee kinderen. Het vissersvaartuig Jan Hendrik ging met de beide geredden Nico Nieuwland uit Wieringen en Ja cob Smt uit Enkhuizen, op weg naar Den Oever. De dit jaar gebouwde kotter eigendom van Gerbrand Smid uit Den Vermiste sergeant is weer terecht Personeel van de brigade Amster dam van de Kon. marechaussee heeft in Abcoude de 21-jarige dienstplichtige sergeant-fourier G. C. Miltenburg gehouden. Nog gisteravond is hij gegeven aan personeel van de brigade marechaussee in Ermelo. Sergeant Miltenburg had op 18 juli moeten terugkeren bij zijn onderdeel dat toen voor oefening in Duitsland v Hij deed dat toen niet. wellicht als een broer van hem meedeelde omdat hij bij zijn onderdeel in Ermelo met moeilijkheden te kampen had ge- TTET BESLUIT dat een groot boterhan- delaar in het noorden des lands ge nomen heeft, voor zijn deel van de pro- duktie de boterprijs niet onbelangrijk te verhogen, is Mei van een strekking om, althans voor het ogenblik, ons prijs- en dus ook ons loonbeleid tot voorwerp van gesprek te maken. Men mag zich afvragen, wat de boterhan- delaar gaat doen, nu, naar het zich laat aanzien, de anderen hem niet zullen vol gen. Van prijsverhoging immers gaat niet, zoals bij prijsverlaging het geval is, zulk een dwingende werking uit. Toegegeven: onze boter is goedkoop: de omstandigheden althans in aanmerking genomen. Die goedkoopte is niet natuur lijk, doch kunstmatig. Zij wordt door sub sidie mogelijk gemaakt. Op haar beurt heeft zij mogelijk gemaakt, dat het boter- verbruik in ons land aanzienlijk is toe genomen. Wij zeggen niet, dat de huidige situatie gezond is. Elke subsidie, waar ook ver leend. roept terecht vragen op. Maar voor de landbouw moet heel dit probleem ook in zijn geheel worden bezien, niet het minst ook in internationaal verband. Zelf standig optreden van een enkele hande laar kan nauwelijks geacht worden tot verbetering van de situatie bij te dragen. Integendeel is het niet onwaarschijnlijk, dat een optreden als dit verwarrend werkt. Zoals gezegd, het boterverbruik is toege nomen. Thans zegt de handelaar in kwes tie dat hij de verbruiker aan een hogere prijs wil wennen, de verbruiker met een hogere prijs vertrouwd wil maken. Maar zou een gevolg niet veeleer kunnen zijn, dat de verbruiker vertrouwen gaat ver liezen en toch weer van het verbruik gaat afzien? Er kan ook zich iets gaan voor doen dat lijkt op de vlucht uit het produkt. De zaken liggen hier gevoelig. Zij liggen ook gevoelig in verband met heel ons loon- en prijsbeleid. Loonpeil en prijspeil vertonen in ons maatschappelijk bestel van vandaag een hoge mate van samen hang. De redelijke welvaart waarin het ons vergund is te leven, is daaruit voor een niet gering deel te verklaren. Gemak kelijk echter kan tussen deze beide een spanning ontstaan die heel de hier be staande verhouding kan bedreigen en op het evenwicht verstorend kan inwerken. De problematiek is in haar totaliteit zo zeer verweven, dat van het optreden van een enkeling geen baat, omgekeerd echter wel risico kan worden verwacht. RIT AT) de verf, mam." Nieuwe voorstellen aan Rusland Amerika heeft vandaag een beroep gedaan op de Sowjetunie om het be perkte kernstopverdrag van Moskou te laten volgen door speciale overeen komsten om een einde te maken aan de nuclaire bewapeningswedloop en de voorraad splijtmateriaal die ge bruikt wordt om atoombommen te ma ken te verminderen. De Amerikaanse ambassadeur Charles C. Stelle, heeft speciale voorstellen in gediend inzake toezicht op de kernwa pens bij de uit zeventien landen bestaan de ontwapeningsconferentie in Genève. Zij dienen om een plafond in te stellen voor het kernwapenvermogen van de stoomlanden en te voorzien in een daar opvolgende vermindering door aanzien lijke hoeveelheden U-235 te gaan gebrui ken voor andere doeleinden dan de kern- wapenproduktie. Stelle maakte verder bekend, dat Ame rika bereid is een grotere hoeveelheid splijtmateriaal dan de Sowjetunie over te hevelen, als Rusland van mening is dat dat nodig is om de Sowjet-belangen te beschermen. Stelle zei, dat hij dit al eerder (in april) had voorgesteld. Ongelukkigerwijze was de reactie van de Sowjet-delegatie hierop negatief. „Wfl hebben echter de hoop niet opgegeven dat na verdere bestudering de Sowjet unie onze voorstellen een ernstig onder zoek waard vindt". Mevrouw Kennedy verlaat hospitaal De echtgenote van de Amerikaanse president, meyrouw Jacqueline Kenne dy, heeft vandaag het hospitaal van de luchtmachtbasis in Otis verlaten. Voor verder herstel gaat zij naar het zomer verblijf van de familie Kennedy in Cape Cod. Mevrouw Kennedy was vorige week in het hospitaal van dp luchtmachtbasis De 32-jarige leraar Fr. de Rooy uit Nuenen is bij Lavangne, in de buurt van Chiavari, bij het zwemmen in zee ver dronken. Hij was gehuwd Goed afgelopen! Een vliegtuig dat rondvluchten maakt boven Amsterdam, moest gistermiddag op Schiphol een buiklanding verrichten. In het toestel zaten de 30-jarige vlieger en tien passagiers. Niemand liep een schrammetje op. Het vliegtuig kreeg uiteraard tvèl schade, al bleef die tot een minimum be perkt dank zij de massa schuim, die de brandweer tevoren op de baan had gespoten, zoals op de foto blijkt. (Verslag op pagina 6) J VCHTDRUKSYSTEMEN ■*-' omvang bepalen het u Europa. Het is daardoor rustig worden. Een tweetal kleine storingen boven Engeland bewogen vanochtend langzaam naar het Oosten. Het ziet er naar uit dat deze storingen morgen ook enige invloed op het weer in Nederland kunnen uitoefenen. De kans op regen blijft daaroin bestaan, terwijl in de tem peratuur niet veel verandering komt. Er zal over het algemeen maar weinig wind zijn. Regen van betekenis is van ochtend nog afgetapt in de omgeving van de Alpen. Enkele stations brachten het tot ongeveer 20 millimeter. De Bilt verwacht tot Donderdagavond: Tendens stitgend ZON EN MAAN Donderdag 15 augustus: zon op 522. Half tot zwaar bewolkt met plaatse- onder 20.08; maan op 0.59, onder 17 41. Overwegend zwakke Maandag 19 augustus: nieuwe maan. lijk enige regen, wind. Dezelfde of iets lagere middag- temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Strandvericachting Perioden met zonnig en goed strand weer. Zwakke wind tussen zuid en west. In de middag 18 tot 20 graden, zeewater 17graad. Vooruitzichten: in de bovenlucht wordt via Engeland iets koudere lucht aange voerd, waardoor de ontwikkeling van een bui morgen iets groter gaat worden. Hoogwater Schevenlngcn 15 augustus: 1125 vnv; nm. HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uut Volgens de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen in Düsseldorf, zijn er sinds 1 augustus 367 vrachtauto's met in totaal 4270 ton aan Nederlandse goederen uit Elten naar andere plaatsen in West-Duitsland gereden. 122 vrachtwagens vervoerden te zamen 2100 ton boter. Verder werden granen, levensmiddelen, koffie, eieren, kaas, meel, conserven, gevogeltè melkpoeder, aardbeien en vee vervoerd. Al deze goederen waren vóór 1 augus tus uit Nederland naar het tot West-Duitsland teruggekeerde Elten gebracht, zodat geen invoerrechten hoefden te worden betaald. Temper. li SB li d It h Eindtiover Zd.-Limb. Helsinki Stockti. windstil 13 12 ndstll 19 U windstil 18 13 21 12 0.3 windstil 13 13 ono 2 20 11 windstil 21 11 n 1» 14 windstil 23 15 n 17 0.3

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1