„GAS- RUSH" Burgemeester fietste vóór op 50ste tocht z ON DAGSBLA N: iemw e Lei else Conra iiiiniiiiiiiiiiiH Ook gas onder wadden? OP DE \WM NIEUWE BOEKEN ^Vloorclzez^ Moest Ruth sterven ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 Dertig oliemaatschappijen nemen deel aan race (Van een onzer verslag gevers) De gasvondsten in het Groninger Slochteren en omgeving hebben op de Wadden en de Noordzee een ware ,,gas-rush" doen ont staan. Uit alle delen van de |wereld (haasten zich olie maatschappijen naar het Noordzeegebied om zich te verzekeren van een aandeel in de gas- en olierijkdom men die zich volgens geo logen onder het Noordzee- plateau moeten bevinden. Op vele plaatsen wordt uit gebreid seismisch onder zoek verricht, waaraan nu al meer dan dertig maat schappijen deelnemen. Over de Wadden ronken da gelijks de Shell-helikopters en tot amphibie-vaartuigen om gebouwde Landrovers. De eilandbewoners zijn er al aan gewend, evenals aan de zo nu en dan donderende explosies van uitgeworpen dynamiet. Daarmee hopen de seismo logen gegevens te verzamelen over de structuur van de bo dem en mogelijke aanwijzin gen te vinden die duiden op de aanwezigheid van gas of olie. i De verwachtingen zijn hoop vol. De tot nu toe gedane vond- j sten geven daar alle aanlei ding toe. Want de bel in Sloch teren is, zoals bekend, niet het enige resultaat. Het Friese ■-Sohnega e no Blije? blijken everi^" eens op kosjbare gas-onder- gcpnd te zijn veldjes (van 4 a 6 miljard m3) kop in de aardgas-race. Maar heeft de NAM al bij Gedepu- de concurrenten zitten Kaar teerde Staten van Friesland dicht op de hielen. Evenals de aangevraagd. indertijd gedane gasvondsten Het zijn deze succesvolle in Libye en de Spaanse Saha- vondsten die o.m. ook de Cal- ra is ook hier sprake van een tex naar het noorden van ons rush. land hebben getrokken om daar in het Waddengebied naar olie Een rush, waarin kosten en aardgas te komen zoeken. n°ch moeiten worden gespaard om vooraan te komen want het Dare goud lokt. Goud dat zich onder de bodem van Wadden en Gro- Vooralsnog ligt de NAM ningen en Friesland moet be- (Shell en Esso) met haar Gro- vinden maar dat volgens de voor u besproken I 'rijiccl dagelijks i igOan de meh 'banden erv drijvers uitgeruste Landrovers de Wadden op voor onderzoek, dat moet uitwijzen zich inderdaad ook in dit gebied gas oj olie onder de bodem bevindt. geologen mogelijk ook verbor gen is onder de bodem van de Noordzee. Onderzoek Britse scheepsbouwcapaciteit leveren) is hierin vertegen woordigd. Het is duidelijk dat dit onder zoek op grote schaal een be langrijke stimulans kan bete kenen voor scheepswerven en machine-industriën in vele west- 5 europese landen. Ook op het continent worden voorbereidingen getroffen voor de jacht op gas. Onlangs nog is in West-Duitsland een consor tium van acht oliemaatschap pijen opgericht om onderzoekin gen te gaan verrichten binnen de drie mijls territoriale zone, terwijl enkele andere oliemaat schappijen de Noorse regering hebben gevraagd om concessies voor zeebodemonderzoek. In Denemarken is men juist weer met nieuwe onderzoekingen be gonnen, nadat de operaties in 1957 waren gestaakt. En zoals bekend werkt de NAM al enke le jaren voor de Nederlandse kust met het booreiland Triton, waarmee al vele proefbpringen zijn gedaan. Conventie De onderzoekingen verkeren i thans nog in een beginstadium, i Hier en daar is inderdaad olie of gas aangetroffen, maar of de hoeveelheden zodanig zijn dat rendabele exploratie moge lijk is, is nog niet te zeggen. Overigens is met het vinden van explorabele velden de zaak voor de oliemaatschappijen niet afgeddan. De juistheid van het gezegde ,,wie het eerst komt, het eetst maalt" wordt door yerr len namelijk nog betwijfeld. Wat gebeurt er als een maat schappij de lang verwachte vondst doet en een concurrent met de buit verdwijnt? Het is lang niet zeker of de regeringen van de Noordzeelan- den in staat zullen zijn de vin- i- ders te beschermen en te voor- komen dat andere de bronnen zullen gaan exploreren. Ruzies in de toekomst behoren dan BmMM: ook niet tot de onmogelijkhe den, want een waterdichte wet- telijke regeling is er niet. Weliswaar is er de Continen- Tot nu toe heeft van de Noordzee-landen slechts Dene marken getekend. Nu deze lan den echter direct bij het vraag stuk betrokken zijn geworden, kan meer belangstelling van deze zijde voor de Conventie worden verwacht. Engeland heeft al aangekondigd dat het ratificatie van het verdrag in voorbereiding heeft. Onzekerheden De Noordzee biedt het voor uitzicht van belangrijke gas- en olievondsten op de drempel van West-Europa en de olie industrie is bereid een hoop geld uit te trekken voor onder zoek en exploratie. Niemand heeft er dus belang bij dat dit werk wordt opgehouden door le gale onzekerheden. Daarvoor staat er teveel op het spel. Het booreiland Triton, dat al ge- ruime tijd voor de Nederlands* kust bezig is met proefboringen. Als de verwachtingen van geologen uitkomen, zullen i kom veel 'de Noc errijzer .v, - Slechts bij een vlak zeefje kunnn de Landrovers opereren. Het onder 'zo^k beperkt zich dus alleen tot di zomermaanden, (foto links) f1 Langs Vorden's acht kastelen De Dag Dc Dag. door Elie Wiesel. Uitgave De Dag C. de Boer Jr., Hilversum. De dynastie des doods door Taylor Caldwell. Vertaling M. L. Ohl. Uitgave Ad. M. C. Stok, Zuid-Hollandsche Uitge versmij, Den Haag. Deze knap geschreven en diep doorleefde roman van Elie Wie sel verhaalt de geschiedenis van een Amerikaans (Joodse) journa list. Deze, verder niet met naam genoemde, hoofdfiguur, wordt op een oversteekplaats door een tax.' aangereden. Levensgevaarlijk ge wond wordt hij naar een zieken huis vervoerd. Dagenlang zweeft hij tussen leven en dood. Daar voor reeds en ook tijdens zijn langdurig verblijf in het zieken huis worstelt hij met zijn herin neringen aan de tijd die hij in (Juitse concentratiekampen heeft Ioorgebracht. Zelfs de liefde van ijn vriendin wordt door de her- ïneringen aan folteringen en ood (vooral die van zijn groot- ïoeder) op de achtergrond go- rongen. Hij wil zelf ook sterven, lechts door de volharding van de Chirurg, van een vriend en van gijn vrienden wordt hij genezen »an deze geestelijke ziekte. Boei end heeft Wiesel deze strijd gete kend. Omvangrijke boekwerken roepen veelal een zekere weerzin op. Men meent wellicht dat met de toeneming der bladzijden de ver veling gemakkelijker om de hoek komt kijken. Taylor Calwell is er echter de schrijfster niet naar om taxi onder dit euvel van de verveling gebukt te gaan. Haar jongste ro man is een demonstratie van haar meesterlijk kunnen, een gegeven ten volle uit te buiten. Zij doet dit op zo'n manier dat men eigenlijk aan de bijna 500 bladzijden nog niet genoeg heeft. In De dynastie des doods heeft Taylor Caldwell ons een geslacht wapenfabrikanten geschilderd generaties. Het is en boeiende op eenvolging van episoden, waarin menselijke hartstochten elkaar botsen en raken. Maar behalve de verdienste als roman vormt het boek ook een appèl op het gewe ten van de mens. Taylor Caldwell is er namelijk in geslaagd haar boodschap zo te verwoorden, dat het boek ons rijke stof tot naden ken geeft. Het is als het ware een actueel probleem, gebed in de romantische str tijdeloos thema. Op het ogenblik wordt het meest actief gewerkt onder de Britse kusten. Drie grote olie- tal Shelf Convention (in 1958 concerns Shell, Esso en BP door de Geneefse Conferentie zijn vorig jaar gestart met over het Zeerecht aangeno- een uitgebreid seismisch on- men), maar deze conventie is I derzoek in een gebied van tot nu toe slechts door 21 lan- 75.000 km2 tussen Suffolk en den geratificeerd. Het wachten Midlothian aan de oostkust van is nu op het 22ste land dat met Schotland. Andere maatschap- zijn handtekening de conventie I pijen zijn ter hoogte van York- rechtskracht moet geven, shire, Lincolnshire en Norfolk begonnen. Plannen bestaan er Rechten voorts voor onderzoek van gro- w te gebieden van de Noordzee jn deze overeenkomst wordt I tussen Groot-Britanme en Ne- bepaald dat kustlanden souve- reine rechten mogen uitoefenen over continentale plateaus mits deze niet dieper dan 200 meter I liggen (de Noordzee is ner gens dieper). Betreft het twee I landen die tegenover elkaar I liggen, zoals dus bijvoorbeeld met Nederland en Engeland het geval is, dan ligt de grens van het gebied waarover die I rechten mogen worden uitge oefend in het midden van het i plateau, mits de landen onder- ling geen andere afspraken hebben gemaakt. Hoewel de Conventie officieel nog steeds geen rechtskracht I bezit, is de ervaring tot nu toe dat men zich over het algemeen wel aan het in de overeen- I komst bepaalde houdt. De noodzaak van een rechtskracht De burgemeester van Vorden is een cultuur drager: hy fietst nog. En alles wat „reest"; van mensen die tegen de ver drukking en verleiding in derland door twee consortia van oliemaatschappijen, maat schappijen uit alle delen van de wereld. In Londen is al een speciale maatschappij opgericht om de oliemaatschappijen van het no dige materiaal te voorzien bij onderzoek en boringen op zee. Een groot aantal scheepswer ven (die samen de helft van de hoe? Elke week, zegt hy- de fiets zijn trouw geble- zelf, fietst hij de route In het bivak i s hun tlm de NAM bij de vaar de helikop en hebben, geldt evoegden. Potter ri een „rush" nu e t worden gebruik. waarvoor hy woensdag 7 augustus extra lang de tyd nam de fraaie weg die langs de acht kastelen in de buurt van Vorden voert. Het was een heel fees telijke stoet die over de ze weg trok een stoet van mensen die zichzelf de tijd gunnen door het leven te komen; van men sen die nog met gemeen de ernst een gezicht vol walging opzetten tegen VOORAAN Amerika zonder masker door Kes Grosrichard. Uitgave N.V. Arbeiderspers. De schrijver heeft zo maar in feet wilde weg een reis door een groot deel van de Verenigde Sta ten van Amerika gemaakt. In het in de pocketreeks van genoemde uitgeverij verschenen boekje ver telt Grosrichard op zeer smake lijke wijze van de humoristische ontdekkingen en vreemde weder waardigheden van zijn reis. Daarom laat het boekje, dat huwelijk van Bengta doorspekt is met veel humor, js vol beproevingen zich prettig lezen. Bij lezing blijkt. Een vrouw als Bengta, door Clara Nordstrom. Uitgave N.V. Zomer en Keuning, Wagenln- gen. De Zweedse boerendochter Bengta neemt de leiding van het bedrijf van dokter Sven Grahne op zich. Eerst is ze zijn rent- later zijn vrouw. Het de Amerika- kenner te doen heeft, doch met een verbaasde toerist, die op zijn door het land van de vele mogelijkheden voor de Europese mens vele onmogélijkheden zag. Het boekje is een opsomming van indrukken die echter nergens ver velend wordt. Wat 'heeft Grosrich ard op zijn reis zoal ontdekt? Dat in dit land, waar de electri- A^„..v regeert, na zessen iedereen dere ar sven is een ..prachtfiguur" Bengta ..zeer bijzonder, scherp geest, vakkundig, energiek vastberaden". Er kan dus niets s gaan. Hier en daar vindt deze roman, die vertaald is uit het Zweeds door T. Vos- Dahmen von Buchholz, voortref felijke milieu- en natuurbeschrij vingen. Ook aan huimor ontbreekt het de schrijfster niet. Zij ont leende de stof voor deze bijzon- het leven zelf. de senaat met het trein- ,f| J komen en de havenarbeiders de districtsarts Nordstrom. Het is te begrijpen, dat dit boek, dat het Zweedse leven zo treffend weergeeft, in verscheidene andere boeken. i Buick naar huis gaan dat de rechters tijdens de recht spraak een pijp roken. Vooraan die stoet ging burgemeester A. E. van Ar- kel. Eigenlijk is dat niet zo bijzonder dat de burgemees- ster (buiten dienst fietsend, wel in zijn functie van plaat selijk V.V.V.-voorzitter) an deren voorgaat in de liefde voor de fiets op die ruim dertig kilometer lange tócht langs de acht kastelen. Voor de V.V.V. is dat namelijk in de zomer een wekelijks agendapunt (hoewel het in Amsterdam een hele sensa tie zou zijn als burgemees ter Van Hall de buitenland- se sight-seeers op de fiets "I over de Amsterdamse I grachten zou leiden; of als burgemeester Van Walsum per fiets een achthaventocht I zou animeren). I VIJFTIG IMaar het opmerkelijke van die Vordense achtkaste- lentocht is, dat die dit jaar Ivoor de vijftigste keer sinds 1913 is gehouden. De ver- I geelde, stokoude Reisgids voor Gelderland van J. Wes- seling vermeldt in het begin Ivan deze eeuw al de toeris- i tische attractie van die acht kastelen, die zo dicht bij el- I kaar liggen. Van het oudste, I in 1208 al bekende kasteel I Vorden, van 't Hackfort, van I Den Bramel. 't Medler. De I I Wiersse, Onstein en de Kief- 1 tenkamp, zoals ze allemaal I heten. De tocht, die jaarlijks vele honderden fietsers op weg I brengt, is destijds ontworpen I door W. F. van Mourik, die I I toen V.V.V.'s secretaris was. al paradijselijke Gelderse Achterhoek (hoe verder ach ter de IJssel, hoe ijler de schoonheid van dit vrijwel onbetreden park- en wei- derijke land). Kasteel Vorden was in de krijgshaftige dagen van de machtige, maar oorlogszie- ke Van Heeckerens en de heren Van Bronckhorst een vesting waartegen alle ge weld tekort schoot. Het kas teel is nu eigendom van een grondexploitatiemaat schappij. Onbewoond en triest staat het gebouw nu in zijn groene gracht. Ach ter het koetshuis staat de majesteitelijke Lodewijks- linde waaronder Lodewijk de Veertiende, volgens de .Gelderse historie, eens in de schaduw moet hebben geze- BLOEMEN Op de Wiersse wordt elk jaar een bloemenshow ge houden die een leger van be zoekers trekt. Ook in het na jaar heeft de entourage van dit kasteel een heel aparte charme: iedereen die van de natuur houdt, zou mins tens eenmaal in zijn leven bij dit kasteel moeten heb ben gewandeld. Er is nog een hele genera tie poëzieminnaars, die Ten Kate's, De Genestets en Stratings in hun boekenkas ten hebben staan. Voor hen is kasteel De Wildenborch nog altijd een mekka: hier heeft de dichter Staring ge woond. Hier schreef die zijn gedichten, zijn grote, in de negentiende eeuw als leer stof verplichte Gelderse ge dichten. MINNAAR Deze Staring was een groot minnaar van deze streek en van de natuur en hij was ook landbouwer en ontginner van betekenis (hij liet een afwateringskanaal naar de Berkel graven). Toen de eerste achtkas- telentocht werd gehouden, was de Wildenborch juist vervallen tot een bezit zon der zie'l. Het landgoed was verkaveld, de boerderijen waren door de pachters ge kocht en het machtige woud was in handen gevallen van houtopkopers. Nu is de Wil denborch weer bewoond door een Staring nadat de Starings in 1907 van het to neel verdwenen die enke le jaren geleden de zilveren anjer van prins Bernhard kreeg voor de restauratie het landgoed. Het gaat weigeren op grond I UNIEK Vorden is door het unieke bezit van deze kastelen een heel boeiend plekje in de I door zijn natuurpracht toch J. Richel. Ultg. F. G. Kroon- geschreven journalistiek verslag, der, Bussum. terwijl de film veel meer inging t T, op de maatschappelijke, staats- In zijn roman ..Life for Rutn rechtelijke, medische en theolo- behandelt William Drummond het gische gevolgen, die dergelijke ge- probleem van de gewetensbezwa- wetensbezwaren met zich mee- - maatschappelijk verband, brengen 'n dit geval over het Dat deze bezwaren hun oor- an de bloedtransfusie sprong vinden in een totaal ver- an teksten uit Leviti- keerd Bijbelgebruik, doet aan hun het eten van bloed), ernst, met name voor de betrok- welke bezwaren bij sommige Je- kener. zelf. natuurlijk niet veel af. hovagetuigen bestaan Naar het In een democratische samenleving boek heeft Basil Deardcn een goe- dienen gewetensbezwaren geres- de film gemaakt (Nederlandse pecteerd te worden. Maar dan is J. "Waarom moest Ruth ster- men niet van de moeilijkheden ven. Het is opmerkelijk, dat af; integendeel, dan komen zij de film beter is dan het boek. juist. want van deze uitgave van Kroon- Het is van belang, dat dit boek der kwam ik niet bijzonder onder (er. deze film' hiervoor de aan- de indruk. Het kan zijn, dat de dacht heeft gevraagd. Ev.Q. beste vertaling daaraan

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9