Malaria ENGELSE SPELEOLOGEN 1135 in. ONDER GROND Chloorgas lekt uit tank: mensen bewusteloos Ziekenhuizen overvol Op en brief aan president Kennedy Kleine brand met grote gevolgen Buit van liefst Engelse treinroof 25,2 miljoen Journalisten te gast Nehroe wil aftreden om voor partij te werken Zeehond niet te vangen Jjh eca Gajute \y, Echte valse en valse echte ZATERDAG 10 AUGUSTUS MS uit Europa verdreven De wereldgezondheidsorgani satie heeft de overwinning op de malaria in Europa geprocla meerd. In haar jaarverslag meldt het Europese bureau van ge noemde organisatie, dat zich in 1962 de laatste gevallen van na tuurlijke besmetting met mala ria hebben voorgedaan op het vasteland van Europa, waardoor dit het eerste werelddeel is waar de uitroeiing van de malaria tot stand is gebracht. In geheel Europa, met inbe grip van het Aziatische deel der Sow jetunie, werden in 1962 slechts 882 gevallen van malaria geconstateerd op een bevolking van 648 miljoen zielen In dit bied werden tot het einde van de tweede wereldoorlog jaarlijks meer dan tien miljoen malaria- gevallen geregistreerd. Sedertdien is een gecoördi neerde uitroeiingscampagne ge voerd, die nu praktisch met suc ces is bekroond. Van de 882 ge constateerde gevallen waren 194 inheems. De rest waren geïmpor teerde gevallen uit andere we relddelen door vroegere infectie of veroorzaakt door bloedtrans fusies. De inheemse gevallen waren als volgt verdeeld: het Aziatische deel van de Sowjetunie 125, Joe goslavië 8, Griekenland 59, Por tugal 1 en N e der land 1. Twee leden van een Britse speleologische expeditie hebben een nieuw diepterecord bereikt in de Berger-grot in de Alpen (bij 31-jarige Ken Pearce en de 25- 25-jarige Steve Wynne Roberts, waren door een met water ge vulde syphon gezwommen, waar door zij het diepterecord met 13 meter verbeterden en brachten het op 1135 meter. Het oude record stond op naam van de Franse speleoloog Jo Berger, die de grot in 1953 ontdekte. Het nieuws werd bekendgemaakt door drie leden van de 13 man tel lende expeditie die even boven zijn gekomen om proviand in te slaan. Zij verklaarden dat de andere leden van de groep in goede welstand ver keren en zich op een punt 90 meter onder het aardoppervlak onder de ingang van de grot bevinden. Daar rusten ze nu wat uit om aan de laat ste steile klim te beginnen. Hun uitrusting hebben zij in 40 zwa re tassen gepakt. Een aantal vrienden en familieleden die kampeerden bij de ingang van de grot zijn te voet naar het basiskamp gegaan om levensmidde len te halen. De ingang is een nauwe sombere schacht in het hart van een verlaten bebost rotsgebied op een hoog- 1500 De i die O Een vliegtuig van de Zuidafrikaan- se luchtmacht met dertien man boord wordt vermist na een vlucht de kust van de Kaapprovincie, toestel, een Avro-Shackleton voor verkenningen, nam deel aan gezamen lijke marine- en luchtmachtmanoeuvres van Britse, Franse, Portugese en Zuid- afrikaanse schepen. Paniek in Philadelphia Een lek in een met chloorgas geladen tankwagen heeft gisteren in Philadelphia enkele uren lang grote paniek doen ontstaan. Ten minste 200 mensen moesten v den opgenomen in ziekenhuizen wegens gasvergiftiging en vrijwel alle bedden zijn bezet. Voor zover bekend zijn er geen doden ge vallen. Het lek was ontstaan in een tankwa gen op een rangeerspoor bij een che mische onderneming. Het meeste gas bleef daardoor in de industriewijk hangen. De politie verklaarde dat volwasse nen en kinderen in de wijk gewoon op straat voorover vielen. Van de zijde van de brandweer werd meegedeeld dat het gas zeer vergiftig, zelfs sterker dan zuivere amonia is. en dodelijk kan zijn. De brandweer slaagde er spoedig in het lek te dichten, maar toen was het kwaad al gedaan. Onder de patiënten bevinden zich 17 brandweerlieden. Bij de reddingsacties van brandw en politie werd gebruik gemaakt t Baby Kennedy werd bijgezet in familiegraf Het stoffelijk overschot van de twee dagen oude baby Patrick Bou vier, het zoontje van president en mevrouw Kennedy, zou vandaag in het familiegraf van de Kennedy's op de begraafplaats Holywood in Brook- line (Massachusetts) worden bijge zet in aanwezigheid van enkele fa milieleden. Tevoren zou kardinaal Cushing van Boston de rouwdienst celebreren in de particuliere kapel van zijn residentie. Dit zou een zgn. engelenmis worden, zo als gebruikelijk is in de Rooms-katho- lieke kerk. als een pasgeboren kind komt te overlijden. Mevrouw Kennedy hoorde gisteren de droeve tijding v^n haar verloskundige dr. John Walsh. Zij kreeg een licht slaapmiddel en sluimerde tot de presi dent bij het Otis-ziekenhuis arriveerde. Hij bleef twee uur bij zijn echtgenote. Daarna vertrok hij met zijn broers Ro bert en Edward naar het zomerverblijf op^Squaw Island, ter hoogte van Cape De baby is overleden door de vorming van een vlies over de microscopisch klei ne luchtzakjes van de longen, waar door het bloed geen zuurstof uit de lucht kon opnemen. Amerikanén moeten op buitenlandse effecten belasting betalen Het Amerikaanse ministerie van fi nanciën heeft bijzonderheden bekendge maakt over het wetsvoorstel van presi dent Kennedy inzake heffing van belas ting op buitenlandse effecten. Krachtens het ontwerp zal een speciale tijdelijke belasting worden geheven op buiten landse aandelen en obligaties. Deze be lasting blijft tot 1966 van kracht. In een algemene inleiding tot het wets ontwerp wordt gezegd, dat de belasting door alle Amerikaanse burgers, ingeze tene en maatschappijen moet worden be taald. De belasting zal gelden voor porte feuille-aankopen van aandelen of obliga ties die worden uitgegeven door buiten landse maatschappijen, regeringen of andere personen ongeacht of de effec ten nieuw zijn of reeds uitstaan en onge acht of de aankoop in de Ver. Staten of het buitenland tot stand komt. De belasting zal - echter geen betrekking hebben op aankopen door Amerikanen van andere Amerikanen. Aan de tekst van het ministerie financiën is de volgende passage ont leend: ,,De belasting zal een belangrij ke invloed op de betalingsbalans heb ben, zonder evenwel de Amerikaanse markt ontoegankelijk te maken buitenlanders, die niet in staat zijn geld middelen op langere termijn op rede lijke voorwaarden elders te betrekken. De toewijziging van gelden voor bïlcg- ging in buitenlandse effecten en het vast stellen van de effecten, die op de Ame rikaanse markt zullen worden aange boden, zullen blijven resulteren uit marktprijzen en marktbesluiten". gasmasker*. Urenlang zijn ploegen be zig geweest In de verlaten straten met het zoeken naar bewusteloos geraakte Ooggetuigen verklaarden dat in de lucht over een afstand van kilometers een gele gloed zichtbaar was. Vele hon den, katten en vogels stierven. Helikopter beschiet per ongeluk dorp In Zuid-Vietnam is een nieuw dorp in gebruik genomen, dat strategisch be schermd is tegen aanvallen van terro risten. Bij de opening heeft een Ame rikaanse helikopter echter per ongeluk het dorp beschoten, waardoor een zes jarig jongetje om het leven kwam. Volgens Amerikaanse autoriteiten ls het ongeluk met de helikopter gebeurd toen de provinciale bestuurder het dorp per helikopter inspecteerde. De Ameri kaanse bemanning van een van de he likopters deed een microfoondraad ver ward raken rond de trekker van een machinegeweer bij het opstijgen, waar door een lange vuurstoot in -de richting van de dorpsbewoners werd gegeven. De jongen was onmiddellijk dood. Vijf anderen, onder wie de moeder van de jongen, werden gewond. Arrestaties in Birma De Birmaanse regering heeft vrijdag negen politici en een vooraanstaand journalist laten arresteren in Rangoon. Bij de gearresteerden zijn Oe Ba Swe, de voorzitter van het antt-fasclstl- sche-verbond voor de vrijheid van het volk, Oe Win, Oe Chan Tha en Bo Min Gaoeng, leiders van de eenheids partij van ex-premier Oe Noe. Birma wordt geregeerd door eert re volutionaire raad onder leiding van ge neraal Ne Win die het parlementaire bewind van Oe Noe op 2 maart 1962 omverwierp. De gearresteerden zouden hebben ge poogd onrust te stoken door het contact tussen de regering en de rebellen die vredesbesprekingen wilden, onmogelijk te maken. In het V.P.R.O.-televisieprogramma „Gesprek aan de schrijftafel", dat zon dagavond a.s. om halfnegen zal worden uitgezonden, zal prof. dr. L. J. van Holk een open brief voorlezen, die door de in Nederland woonachtige Ameri kaanse neger Paul Charter Harrison aan president Kennedy van de Verenig de Staten is geschreven namens ..de gezamenlijke stemmen van Amerikaan se negers in Europa". Deze brief heeft betrekking op het rassenvraagstuk in de Verenigde Staten en op het congres over het rassenvraagstuk dat 28 augustus a.s. in Washington zal worden gehouden. Russen bleven weg van herdenking in Nagasaki Terwijl randstoringen van de orkaan Bess harde wind veroorzaakten in Na gasaki, hebben inwoners van de haven stad gisteren VQor de achttiende maal het ontploffen van de tweede atoombom in 1945 herdacht. De ontploffing kostte 74.000 levens. Om twee minuten over elf in de och tend, het tijdstip waarop de bom ont plofte, begonnen de klokken van kerken en van Boeddhistische tempels te lui den. Fabrieken en schepen lieten sirenes en stoomfluiten loeien. De stad heeft nu weer 380.000 inwo ners. 800 personen woonden een mis bij ter herdenking van de bomaanval. An dere plechtigheden werden bijgewoond door afgevaardigden van de chaotische negende conferentie tegen atoomwapens in Hirosjima. Onder de aanwezigen waren wel de Chinese afgevaardigden, maar niet de Russische die van Hiro sjima naar Tokio zijn gereisd, kenne lijk om een nieuw treffen met de Chinezen te vermijden. Wladimir Tkasjenko, directeur van machinefabriek in Sjoeja (Sowjet unie) is ter dood veroordeeld, wegens het aannemen van steekpenningen voor snelle levering van textielmachines. 42 andere verdachten in deze zaak. onder wie twee vrouwen van een overheids bureau, die vergunningen voor hem had den verzorgd, kregen gevangenisstraffen tien jaar of minder. Het brandje had weinig te betekenen en was in vijf minuten geblust, de ge volgen waren echter enorm. Door het brandje, in een kabel, werd het belangrijke elektrische seinstelsel dag met zorgelijke gezichten het Bankaandelen kelderden Britse boekhouders telden vry- het Londense Waterloo Station be schadigd. Het gebeurde gisteren bij het begin van het avondpiekuur Bijna 120 treinen, die naar het station onderweg waren om forensen op te halen, bleven on derweg steken. Inmiddels ontdekten de duizenden rei zigers die het station binnenkwamen, dat er geen treinen waren. De menigte groeide en groeide tot er nauwelijks nog enige ruimte op de 25 perrons Rond 60.000 Londenaars kwamen twee uur en meer te laat thuis. Zij die niet meer tot het station toege laten werden probeerden via andere routes thuis te komen. De taxi' ren in minder dan geen tijd binnenstad verdwenen. De b konden de drukte evenmin aan. Bij de haltes vormden zich onafzienbare rijen. Het ondergrondse station „Waterloo" kon. de mensenmassa's alleen verwerken door alle vier de roltrappen beneden waarts te laten draaien. De passagr die het station wilden verlaten, v den per lift boven gebracht. Vele andere forensen probeerden via dere stations thuis te komen. Charingcross en Victoria was het bij zonder druk. De stagnatie op Waterloo station duurde 75 minuten. Toen begon het stations- personeel te treinen met de hand te dirigeren een een tempo van één trein per tien minuten. Ook vandaag waren er nog grote ver tragingen. Verwacht wordt, dat de Amerikaan se automobielfabrikanten de prijzen van de modellen-1964. die de volgende week aan dealers en pers getoond zul len worden, niet zullen verhogen, meldt Business Week. Alle traditionele gegevens wijzen op •n prijsverhoging-, hogere produktie- kosten voor staal en banden en hogere arbeidskosten. verlies, dat in de grootste trein- roof ter wereld werd geleden en zij kwamen tot een schatting van 25,2 miljoen gulden. Recher- eheurs zwierven over renbanen!lóSdè'n'Svertiegën en door duistere kroegen om dC| uitgaven van bekende figuren uit; GOEDE HOOP de onderwereld in de gaten te houden. Op de Londense beurs leden de aandelen van Engelse banken grote koersverliezen. Het was allemaal het gevolg van de 'désensationele beroving Ook record bedrag aan beloningen BELONINGEN De buriijnen posttrein GlasgowLonden een eenzaam baanvak, ongeveer zestig kilometer ten noorden var de Britse hoofdstad. Allen, die bij het onderzoek betrok ken zijn. waren het er over eens, dal de bandieten een grote precisie in hur werk hebben gelegd, die een commando eenheid in tijd van oorlog tot eer zou strekken. Scotland Yard heeft, zoals reeds ge meld. een groot gedeelte van het poli- tie-apparaat gemobiliseerd in de jacht op de gemaskerde bandieten, die zich na hun brutale overval met juwelen bankbiljetten (weliswaar met ezelsoren, maar nog altijd gemakkelijk uit te ge ven) uit de voeten maakten. Hoofdinspecteur Gerald MacArthur van de Yard ontving een tip over een rood vliegtuig, dat op een buiten ge bruik zijnd vliegveld in de buurt van de overvalplaats Cheddington landde en weer opsteeg. Op alle vliegvelden werd een minu tieus onderzoek ingesteld om te voorko- Dit is een Amerikaanse A-bom vrije schuilkelder, bedoeld om er vee in onder te brengen. De capaciteit van dit gevaarte is: 20O koeien die er kunnen ver toeven, inclusief hun verzorgers. Dezer dagen hebben 30 koeien er een proeftijd van twee weken in doorgebracht. Wy voor ons zou den er in geval van nood liever mensen in zien, of zijn koeien in Amerika misschien meer waard? Het in zekere zin zelfbewuste opschrift dat de fabrikanten bo ven deze schuilplaats aanbrach ten luidt vertaald: ..Oorlog, een opoffering voor de VS, zelfmoord voor de VSxzeao xzëaoaxzea voor de USSR, nonsens voor iedereen." Vooral radio-activiteit in Noorwegen De Noorse westkust is op het ogenblik het meest radio-actieve gebied van de wereld. In het proefgebied Mastfjord bij Bergen is de radio-activiteit der le vensmiddelen 20 maal hoger dan waar ook op de wereld. Volgens de directeur van het radiolo- gisch-fysiologisqhe staatslaboratorium, Kristian Koren, is de radio-activiteit in Siberië misschien nog groter, maar dat is een gesloten gebied, waarover geen rapporten beschikbaar zijn. De levens middelen. die de grootste mate van ra dioactiviteit vertonen zijn melk. aard appelen. rapen en schapevlees. De mate van radio-activiteit is volgens Koren echter nog niet gevaarlijk. Premier Chroestsjef heeft de tientallen binnen- en buiten landse journalisten, die naar zijn landgoed in Gagra waren geko men voor het gesprek met mi nister Rusk, gisteren wel een onverwachte verrassing bezorgd. Toen zij na hun werk te hebben gedaan uit het gebouw werden geleid, stond Chroestsjef plotse ling op en riep tegen zijn adju dant: laat de journalisten doen wat zij willen, een wandelingetje maken of zwemmen (in het pri- vézwembad van de premier), of alles wat zij maar willen. De verbaasde functionaris, die van plan was de journalisten snel van het landgoed te ver wijderen, stelde onmiddellijk het badhuis en andere facilitei ten tot hun beschikking. De Amerikanen verspreidden zich onmiddellijk over het grote land goed om zoveel mogelijk van dit onverwachte buitenkansje te profiteren len kunnen ontmaskeren; men rekent er op, dat er onenigheid zal zijn o\ de verdeling van het geld en ook. dat bendeleden zullen zijn, die met geld zullen gaan smijten. De eigenaars van nachtclubs en de exploitanten van gok gelegenheden hebben bericht gekregen, De politie is ook tot de overtuiging gekomen, dat de plunderaars bij de Britse posterijen een tipgever moeten hebben gehad, omdat zij alles zo haar fijn hadden voorbereid. De Britse PTT zal alle medewerking geven om die Up- gever te ontmaskeren. Van de zijde der gedueperde banken is de openbare bezorgdheid over het verdwenen geld onmiddellijk gesust. De koersdalingen vond men wel begrijpe lijk. maar niet nodig, omdat de ver liezen door verzekering gedekt worden. WIE IS MR. X? Vannacht maakte Scotland Yard be kend, dat rechercheurs op zoek waren naar een figuur uit de Engelse onder wereld. uit wiens brein de treinroof ont sproten zou kunnen zijn. Het werd mo gelijk geacht, dat hij vóór de overval Engeland heeft verlaten, om zich een alibi te verschaffen. De naam van de gezochte werd niet bekend gemaakt. Wel werd verklaard, dat deze geheim zinnige Mr. X vrijwel de enige is, die een dergelijk precisiewerk zou kunnen uitdenken en met een bijna militaire grote De vliegende brigades van Scotland Yard hebben vanmorgen Invallen ge daan in een groot aantal woningen in het oosten van Londen als onderdeel van hun jacht op de treinrover», die rich met meer dan 30 miljoen gld. uit de voe ten hebben gemaakt. Inmiddels wacht men met spanning op het resultaat van het uitloven van een beloning van 2 miljoen zeshonderd dui zend gld., die groter is dan welke belo ning die ooit is uitgeloofd om een mede dader of andere ingewijde tot spreken te brengen. Aangezien de bende, die de misdaad heeft uitgevoerd, 20 tot 30 man sterk was. is deze beloning veel groter dan het persoonlijk aandeel van wie de misdadigers ook by verdeling van de buit zou zijn. Daar geen vragen zouden worden gesteld en het geld evenzeer als de buit belastingvrij zou zijn, kan deze beloning een grote verleiding zijn. Wie inlichtingen wil geven, behoeft slechts een bepaald telefoonnummer te draaien waarop de telefoonbei zal over gaan op het op de derde verdieping van een gebouw in een rustige laan in de financiële wijk niet ver van de Bank van Engeland gelegen kantoor van de heer Cecil Hart. de 63-jari^e directeur van een firma die zich bezighoudt met het treffen van schikkingen bij diefstal en aan wie de uitkering van de belo ning is opgedragen (lees met het tref- *:n van schikkingen bij diefstal). Zijn zoon en deelgenoot, Anthony Hart, ..Wy geven de politie inlichtingen, die haar zuilen helpen de dieven te grijpen, r wij geven nooit op enigerlei wijze aanduiding van de bron van deze inlichtingen". t gewone verloop van zaken is, dat anbrenger een onderhoud voorstelt. Hij wordt door een auto opgepikt en rijdt een poosje met de adjuster (de onder- handelaar bovenbedoeld) rond en ver telt wat hij weet. Daarna zet de auto hem af en de inlichtingen worden door gegeven aan de politie. Als de buit wordt afgehaald wordt de beloning op dezelfde wijze overhandigd. Premier Nehroe van India heeft gis- gen te behandelen die het gevolg zou- teren te kennen gegeven eventueel af Hen riin v» j.?. te willen treden als regeringsleider zich geheel te kunnen wijden reorganisatie van zijn congrespartij. Hij sprak op een besloten bijeenkomst van het partijbestuur, dat echter naar later uit partijkringen vernomen werd unaniem besliste dat Nehroe zowel regerings- als partijleider moet blijven. De partijleiding, die bijeenkwam als werkgroep, besprak gisteren een v [ministers van de centrale gering en van de regeringen der schillende staten te laten aftreden op- tij. De laatste tijd heerst er binnen de partij nogal wat verdeeldheid en is de kritiek op haar beleid toegenomen. De werkgroep besloot om het voorstel aan te bevelen bij het Indiase congrescomi té het „parlement" van de partij dat momenteel in de Indiase hoofd stad vergadert. Premier Nehroe kreeg de taak toegewezen de ontslagaanvra- De Spaanse regering heeft vrijdag weer toegeslagen tegen mijnwerkers in j het bekken van Asturias. die een lang- zaam-aan-actie voeren. Zij sloot nog I drie mijnen en volgens officiële schat tingen zijn 14 000 van de 75.000 mijn- werkers in het gebied nu zonder werk. hetzij doordat mijnen gesloten zijo of I door staking. Alle Franse dagbladen zijn vrijdag op het vliegveld van Algiers bij aan- I komst in beslag genomen, omdat ze I een verklaring hebben afgedrukt van het Algerijnse parlementslid Hocine Ait Ahmed, die scherpe kritiek op de rege ring van premier Ahmed Ben Bella be vatte en het ontwerp voor een grond wet „monsterlijk" noemde. den zijn van de goedkeuring door het congrescomité van het voorstel. Nehroe zal moeten beslissen wie in functie- moet blijven en wie zich aan het par- tijwerk moet gaan wijden. Kwart Atlantisch verkeer voor PANAM Een kwart van het totale Transatlan tische passagiersverkeer is thans in handen van P"an American Wold Air ways, zo heeft deze Amerikaanse luchtvaartmaatschappij bekend ge maakt. Hét Transatlantische vervoer van Panam is over de eerste 6 maan den van dit jaar nl. 12 procent hoger dan in het eerste halfjaar van 1962, zo dat haar aandeel in het totale passa giersvervoer over de oceaan van 22,4 steeg tot 25.1 procent. Daarnaast boekte de maatschappij gedurende de eerste 6 maanden van dit jaar een netto winst van 4.775.000 dollar, een grote verbetering in verge lijking met 1962, toen in het eerste half jaar een verlies van 756.000 dollar werd geleden. De bereikte winst is deels te danken aan een bezuiniging van 10 pro cent op de onkosten per ton-mijl. On danks deze beajiniging bij aet vliegen stegen de totale bedrijfsonkosten met 7,7 procent Dit werd echter opge vangen door een stijging in het passa giersvervoer van 18 procent en een van 12 procent in de totale ontvangsten. die bekend i (Van een onz verslaggevers dergelijks TN het Waterweggebied herinneren. A houdt zich een zee hond op. Niemand be grijpt dat dit dier lust heeft in het vüile water anders" dan Waterweg en Nieuwe op Maas te gaan zwemmen hij deed het toch. sterke verhalen zich iets i hun het dier i l handige strikken kunnen toen bleek dat een zee hond ook lelijk kan doen. Met een enkele beweging NABIJ de Algerabrug wist hij het touw van zich was dus „niemand af te schudden, zeehond LATER toen er te veel jongelui met brom- vlot neergestre ken. Omstreeks zeven uur was de zeehond door Enkele dagen geleden brugwachters van de het dier vertrokken. Maar •erd het dier in de Schie- rijkswaterstaat waargeno- dat kwam omdat één der damse jachthaven gesig naleerd. Vermoed wordt althans dat het hier om hetzelfde exemplaar gaat. Vrijdagavond bleek Ca- pelle en Krimpen aan de toonde. IJssel op het programma De Rijkspolitie, die van deze vondst op de stond, hoogte -ver,', gesteld narr kontakt op met diergaar de Blijdorp, waar met. echter weinig interesse telde Versteeg de toernee. die de zeehond maakt, te staan, is men in die plaat- wel gewend Zeehonden kunnen indijk moeilijk in leven heeft hij worden gehouden „en er is hier momenteel te die de stormvloed- weinig personeel," was het het commentaar. Inmid dels deed men in Capel- kering als schakel grote geheel der Delta werken, komen bezoeken. Maar een visite van een zeehond is toch wel bui staart Capel- vertellen. Het dier had ongeveer een lengte één meter, zo ver wachtmeester n de Rijkspo litie. Even over half acht wij zelf getuigen van nog tweemaal zijn kop boven water gesto ken. Gezien de belangstel ling op de kant heeft hij le hardnekkige pogingen zich daarna niet r la- zelfs dat oude Zo bijzonder liet zich zelfs Sluis- gen nog wel wachter Hoeksma wist ken... Douglas Chandler, die tijdens de tweede wereld oorlog met een zuiver Brits accent voor de Duit se radio sprak, is deze week uit de federale ge vangenis in Lewisburg (Pennsylvania) ontslagen. Volgens de gevangenis autoriteiten heeft Chand ler presidentiële gratie verkregen. Hij is naar New York overgebracht, waar hij In de centrale gevangenis de regeling van zijn terugkeer naar Duits land afwacht Chandler zat sedert 1947 gevangen. HU had levenslang gekre gen wegens hoogverraard. I De Franse politie heeft op het vliegveld Orly 2 Canadese handelaren in verdovende middelen aangehouden. Op een van hen werd tien kg heroïne in beslag genomen. I Regenbuien hebben de Belgische Koning Boude- wijn en Koningin Fabio- ia, die met vakantie in Spanje verblijven, het grootste deel van de af gelopen twee dagen bin nengehouden. Het slechts weer maakte het hen on mogelijk hun vakantie verblijf te verlaten. I In Moskou is een direc teur van een fabriek van textielmachines ter dood veroordeeld. Hij behoorde tot een groep handelaren die 900 meter stof hadden ontvreemd met het doel deze te laten verwerken en op de zwarte markt te verkopen. De overige le den van de groep, die uit 43 man bestond, kregen gevangenisstraffen. I Zweden en de V.S. heb ben met succes een reeks lanceringen met peilra- ketten uitgevoerd met het doel nachtglanswolken bij de poolcirkel In het noor den van Zweden U be studeren. Nachtglanswol ken zijn zwak lichtende, zeer hoge cn zich snel bewegende wolken, die laat in de zomer en op ho ge breedtegraden tijdens de schemering uitslui ten gedurende korte peri oden worden waargeno men. De Zweeds-Ameri kaanse samenwerking maakt deel uit van programma dat gezamen lijk met de Zweedse com missie voor wetenschap pelijk ruimte-onderzoek wordt uitgevoerd op het terrein van het weten schappelijk onderzoek van de boven-atmosfeer. Addis-Abeba zetel Afrikaanse Eenheid De Afrikaanse ministers van buiten landse zaken hebben vrijdagavond Ad dis-Abeba gekozen als stad voor de ves tiging van de permanente hoofdzetel var. de organisatie voor Afrikaanse eenheid (O.A.E.). De ministers gaven aan de Ethiopische hoofdstad de voorkeur boven Lagos (Ni geria) en Leopoldstad. Zij hadden vooi het bepalen van hun keuze een langdu rige middag- en avondzitting in he Senegalese ministerie van buitenlandse zaken nodig. Tot O.A.E. secretaris-generaal hebben zij de Guinees Diallo Telli gekozen Tel- li vertegenwoordigt op het ogenblik de regering te Conakry bij de Verenigde Naties. In Addis-Abeba is in mei de Afrikaan se top-conferentie gehouden, die besloot tot de oprichting van de Organisatie Afrikaanse eenheid. Zowel de keuze van Addis-Abeba als die van Telli behoeft thans nog het fiat van de eerstvolgende conferentie van de staatshoofden. Voordien hadden de ministers het voorstel van Tunesië aanvaard om deze topconferentie in Tunis te houden ver moedelijk in mei 1964. Intussen zullen de ministers van buitenlandse zaken in februari nog eenmaal bijeenkomen. Waar de ministers dan zullen vergaderen staat nog niet vast. Ballingen op Haïti trekken zich terug in de bergen De Haïtiaanse ballingen die Haïti zijn binnengedrongen rijn naar wordt ge meld het heuvelland ingetrokken van waar zij een guerrilla zullen voeren te gen de regeringstroepen van president Duvalier. Dit wordt gemeld uit Port au Prince. Een woordvoerder van Esso Standard Oil heeft verklaard dat de olie-installa ties bij fort Liberté weer normaal wer ken. Amerikaanse evacuees keren terug de noordelijke kust vaar de i heeft plaatsge- In de praktijk van het dagelijks rel, die uiterlijk in niets van echte leven is het voor de meest volslagen parels verschilt. Toch wordt het als leek vaak helemaal niet moeilijk bedrog beschouwd indien deze ge- echte parels van valse te onderschei- kweekte parels voor echte worden den. Indien een dame uitdrukkelijk uitgegeven. Kenners schijnen trou- haar welstand wil demonstreren wens het verschil op het oog te kan door aan het diner te verschijnen nen zien. Bovendien kan de kern met enige snoeren parelmoerachtige van deze parels met Röntgenstralen, knollen om haar hab, dan zijn de of met optische middelen worden afmetingen cn de hoeveelheid van aangetoond en mocht n zelfs deze deze sier„stenen" genoegzaam be- hulpmiddelen niet bij de hand heb- wijs voor de valsheid van de parels, ben, dan kan het weegschaaltje nut- dle zij moeten uitbeelden. De heer tige diensten bewijzen, want het soor- naast haar die als dasspeld een pa- telijk gewicht van gecultiveerde pa rel draagt ter grootte van een kleine reis ligt tussen 2,715 en 2,805 terwijl Franse doperwt kunnen we gerust de eer gunnen een echte parel te dra gen. Ook al zou de parel vab zijn, dan kunnen wc 's mans beschei denheid best hono reren met een klein agio. TOCH IS HET ZO! dat van echte pa rels lager Is en 2,685 bedraagt. Maar nogmaals de kleine Franse doperwt van uw disgenoot gaf ons werkelijk geen aanleiding zijn das speld op de brie- venweger te con troleren. Het is een deze ontboezeming, doet het edite parel, al Is hU eigenlijk vab. wellicht wat zonderling aan. Indien De echte valse pareb kunnen ont- we verkondigen dat de hierboven bc- staan door glazen bolletjes te vullen doelde dame de enige van de twee met een stroperige massa, verkre- b, die „echte" sieraden droeg. Het gen uit vlsschubbetjes die in verdun- waren nl. echte valse parels, terwijl de ammoniak worden gewreven en haar tafelbuurman met een vabe geslagen, waarna ze met alkohol ge- echte parel prijkte. Wie hier nog uit wassen en met een gelatlneoplosslng wil komen, leze onvermoeid verder, gemengd worden. Aan de binnenkant Zoals bekend, worden pareb ge- van de glazen bolletjes ontstaat dan vorrad in bet lichaam van bepaalde een irberende stof, die de tot snoe- oestersoorten, doordat het eitje van ren geregen knollen een parelmoer een parasiet, of een ander korreltje, glans geven, zeer tot ongenoegen In het weefsel ls gekomen en dit met van leder die er naar moet kijken, parebtof wordt omgeven. Die stof Valse parels kunnen ook verkregen bestaat In hoofdzaak uit ealeiumcar- worden door bolletjes van loodhou- bonaat en conchyline. Door herhaal- dende email herhaaldelijk te dopen de afzetting van nieuwe lagen van in celluloid- of celionlak. Deze soor- deze stof wordt de parel steeds gro- ten worden, vooral in Parijs, jaar ter. lljks bij honderdduizenden grossen Uitgaande van deze ervaring, liet gemaakt. Het voordeel b, dat ze de Japanner Mikomoto nit parel- vrij snel lelijk worden en gasn af- moer kleine bolletjes draaien en leg- schilferen. Voor mensen die graag de deze in de oesterschelp tassen het met Jnwelenverzamelingen lopen zal weefsel en de schaal. Zodra nu aan dat geen bezwaar zijn. de kant van de weefsellaag de parel- Over verzamelingen gesproken, we vorming begon, werd dit weefsel moeten nog iets vertellen over de weggeprepareerd en In het lichaam verzamelwoede In de 18de en 19de van een andere oester vastgehecht, eeuw. waar het als een zakje aan het om- H. Pétlllon liggend weefsel vastgroeide. Hier vormt zich dan verder de ronde pa- (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7