Het was zijn afscheidsavond Waarom geen beslag op Indonesische schepen? ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 Kamerleden vragen minister: T ANCE VOORHOUT. In de avondsche. mer glijden de CJD.-wagens geruis- taarns bij de ingang werpen hun licht op excellenties in rok. dames in avond kleding. Juwelen en decoraties glinste ren als sterren. Saluerende politieman nen dirigeren de lange zwarte wagens verder. In de hal staat de charmante gastheer Z.E de hei\og de Buena San Lucas la Mayor. Sprekend in rap Spaans, Frans en Engels verwelkomt hij en buigt zich vele malen over handen van de dames. Het is rijn afscheidsavond. Levenskun. stenaar. groot diplomaat, maar ook een verzamelaar van exclusieve voorwerpen, vissen van porselein en zilver, bezitter van een miniatuur zilvervloot. Hij voelt zich een gelukkig mens daar in die hal. De beroemde pianist Eduardo del Pueyo een landgenoot van de hertog, yeeft vanavond een recital. Langzau vullen zich de prachtige zalen van c ambassade. Daarna speelt del Pueyo Albeniz. Heel de Haagse high-society hoort toe. Tijdens de pauze bieden witgejasle be dienden zilveren plateaus vol kelken champagne aan. Na de dronk en de small-talk weer de Spaanse klanken uit de vleugel. In een aangrenzend vertrek ivorden de tafels voor het koude buffet klaargemaakt. Onder al de schalen met voedsl geuren zoet de aardbeien op kris tallen schalen. Lang applaus De hertog biedt de maestro een antiek zilveren vleugeltje aan. Daarna duurt het niet lang of ieder heeft een bordje met spij zen en een glas dieprode wijn. Het ge sprek van de pauze wordt voortgezet. On vermoeibaar beweegt de hertog zich tus sen zijn gasten. Hij spreekt en lacht. De laatste afspraken worden gemaakt. Z.E. El Du que de Baena y de San Lucas m Mayor nam afscheid. Oo de foto's, die Theo Meyer jr maak te. bevinden zich o.a. de ministers mr J M. A. H. Luns, P. JS. de Jong. mr Y. Scholten en hun echtgenotes onder de talrijke gasten. Sparen Boerenken en Raiffeisenbanken Juli heeft voor de banken, aangesloten by de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht en de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven, een gunstig spaarresultaat opgeleverd. Ge stort werd aan spaargelden f 282 miljoen en terugbetaald f 203 miljoen zodat het spaaroverschot f 79 miljoen bedroeg. Het spaaroverschot is hoger geweest dan in juli 1962 toen f 58 miljoen meer werd gestort dan terugbetaald. Hiermede is de ontwikkeling van het eerste halfjaar voortgezet. Tweede-Kamerleden mr. K. van Rijckevorsel en H. C. W. Moor man, beiden KVP, hebben aan de mi nister van justitie schriftelijke vra gen gesteld over de opdracht van de minister op 31 juli aan deurwaarders in een aantal arrondissementen om geen beslag te leggen wegens vorde ringen op de srtaat Indonesië op sche pen en ladingen die eigendom zijn van Indonesië of op schepen die door dit land worden geëxploiteerd. De minister nam deze beslissing op «ron-< van het deurwaardersreglement en deelde mee, dait het volkenrecht zich tegen inbeslagneming verzet. De Kamerleden vragen de minister om deze aanzegging in te trekken en de beoordeling van d« volkenrechtelijke aspecten over te laten aan de rechterlijke macht. Indien de minister hiertoe niet bereid is, zou de maatregel zo moeten worden gewijzigd dat hij geldt voor alle staten. Verder willen zij van de minister vernemen welke volkenrechtelijke plichtingen zich tegen beslaglegging zouden verzetten, indien de vorderingen zelf gebaseerd zijn op het geschreven volkenrecht, met name op de in de man telresolutie opgenomen, in december 1949 tussen Indonsië en Nederland van kracht geworden „volkenrechtelijk nog steeds verbindende overeenkomsten." Otem gaat door Houders van oprichtersaandelen van de Onafhankelijke televisie exploitatiemaat schappij (OTEM) N.V. i.o. hebben be sloten de activiteiten voor invoering reclametelevisie onverkort voort te zet ten. Het streven zal thans in de eerste plaats gericht zijn op een bundeling krachten, die reclametelevisie voorstaan, Naar de mening van de OTEM verdient het aanbeveling deze samenwerking rm te geven binnen een vooi doel in het leven te roepen stichting. Houders van oprichtersaandelen OTEM besloten tot oprichting van de vennoot schap over te gaan. Op voorstel voorzitter van het werkcomité, prof. dr. J. R. M. van den Brink, werd tot volgende samenstelling van de raad commisarissen besloten: dr. C. F. Kars- teir voorzitter, drs. W. J. Claus, mr. J. C. S. Nijenbandring de Boer. W. Pluygers mr. D. J. Veegens. Voorts verenigde de vergadering zich met het voorstel de besprekingen tenein- komen tot samenwerking met an dere groeperingen, te doen voeren door de heren dr. C. F. Karsten en mr. C. A. Steketee. Betere gang van zaken bij Palthe Op de jaarlijkse algemene vergadering van Palthe's textiel veredelingsbedrijven N.V. hebben aandeelhouders een minder somber beeld van de gang van zaken gekregen dan in het jaarverslag werd gewekt. Zonder blijk te geven van groot optimisme werd van bestuurszijde toch wel verklaard, dat de gang van zaken was verbeterd, hoewel een deel afschrijvingen in 1963 niet zal worden verdiend. Enige dochterondernemingen ontwikkelden zich gunstig en de verlie zen, die in Duitse deelnemingen werd gevreesd, zullen minder groot zijn dan werd verwacht. In dit verband werd een bedrag van vier ton genoemd. De president commissaris, de heer H. A. M. Kroese, verklaarde dat men nog niet kon komen met een geconsolideerde balans. Het streven is erop gericht per eind december een schone balans te heb ben. Dan ook kan men beter dan nu tot hrwaardering overgaan en de stille serves opvoeren. In plaats van zich in een avontuur te storten, wil Palthe liever onrendabele deelnemingen, met name in Dusseldorp, afstoten. De jaarstukken werden goedgekeurd. Wel verzette een aandeelhouder die 160 de 1368 uit te brengen stemmen uit bracht, zich tegen het verlenen van dé charge aan de directie voor het gevoerde beheer tot commissaris werd herkozen de heer J. J. van Wulfften Palthe te Almelo. Het Italiaanse vrachtschip Maria Lauretano in 1944 gebouwd meten de 7189 brt zal op 11 september in het openbaar verkocht worden ter delging schulden van de rederij de Compag- Sicula di Navigasone S.P.O. in Pa lermo. Het schip ligt thans in de Maas haven te Rotterdam. Het zal worden In gezet voor f 75.000. Dc Kamerleden stellen, dat de mi nister zich beter van ingrijpen hed kunnen onthouden, Omdat de Hoge Raad onlangs de be voegdheid heeft gekregen om in hoog ste instantie de inhoud van het volken recht vast te stellen, een taak die bo vendien „in een rechtsstaat niet aan de uitvoerende macht doch aan de rechter lijke macht toekomt"; omdat Indonesië en Nederland elkaar blijkens de rege ringsverklaring wederkerig niet ongun stiger, maar ook niet gunstiger willen behandelen dan andere staten; omdat een minister van de bevoegdheid krachtens het deurwaardersreglement alleen ge bruik moet maken indien dit nodig is op grond van 'n duidelijk aanwijsbare volkenrechtelijke verplichting van Ne derland of op grond van een duidelijke regel van het volkenrecht. De Kamerleden noemen het gebruik maken van de bevoegdheid krachtens het deurwaardersreglement in dit geval „een ernstige inbreuk op de regelmatige rechtsgang van onze rechtsstaat." ATLETIEK Finnen wonnen van Hongaren: 107-105 Dank a|j een behoorlijke voorsprong op de eerste dag van de Interland-atle tiekwedstrijd FinlandHongarije (5^— 47) hebben de Finnen op de tweede bijzonder kleine overwinning behaald op Hongarije (107105). is vooral te danken aan Finse overwinningen door Jahani Vuori op de 110 m. horden in 15.- sec., Olvai Salon- nen op de 1500 meter in 3 44.7 en Penn- ti Nikula bij het polsstokhoogspringen met 4.60 meter. De Hongaren boekten maar liefst zeven overwinningen door Istvahn Gyula, die de 200 m. won in 21.9 en de 400 m. in 47.8 sec. Discus werper Josef Szecsenyi (56.25), Sandor Iharos op de 5000 meter in 14.05.4, Hen- rik Kalocsai bij het hinkstapspringen (15.89). de Europese kampioen kogel slingeren Gyula Zsivotsky met een worp van 68.95 en de Hongaarse 4x400 m ploeg, die inn 3 min. 13.7 sec. het Finse kwartet klopte. ROEIEN Geen Oost-Duitsers naar Kopenhagen Er zullen aan de Europese roeikam- pioenschappen, die dit jaar in Kopenha gen wol-den gehouden, geen Oostduitse roeiers deelnemen. Niet in verband met het weigeren van visa, maar omdat in de kwalificatiewedstrijden, die vrijdag in Berlijn werden gehouden, alle races door de Westduitsers werden gewonnen. De hieronder volgende winnaars zul len Duitsland vertegenwoordigen by de Europese kampioenschappen: Twee zonder stuurman: Neptune (Zum- keller en Bender) 7.28.92. Skiff: Lebert (Passauer RV) 7.46.70. Vier zonder stuurman: Ratzeburger RC i Luebecker RG 6.44.80. Twee met stuurman: Nassiovia (Neuss, Jordan, stuurman Steinhauser) 7 44.46. Dubbeltwee: Suurbrucken/Kastel (Stef- fes Mies. Krause en Wichmann) 6.59.64. Acht: Ratzeburger RC 6.09.74. ZEILEN Hestia weer tweede Het Nederlandse jacht Hestia, dat wordt gezeild door H. A. van Beuntngen, blijft een geduchte concurrent in de internatio nale zeilregatta, die rond het eiland Wight plaatsvindt. Eindigde het Nederlandse schip in de eerste drie races op de tweede, tweede en eerste plaats, in de race van vrijdag be zette de Hestia de tweede plaats met een 2 uur 24 min. 40 sec. Winnaar werd in 12 uur 20 min. 16 sec. het Britse jacht Sunmaid 4 van G. B. Bowles. Zwemmen Chet Jastremski, wereld recordhouder op de schoolslag, heeft zich vrijdag niet kunnen plaatsen voor de fi nale van de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen. die in Chicago worden gehouden. In de series van de 100 meter schoolslag maakte Jastremski een tijd van it 13,4 seconde, terwijl nummer acht er precies 0,1 seconde korter over deed. De beste prestatie werd geleverd door Bill Craig met 1.10.2. „Well captain", zei mr. Peck op een toon, die elke muur, die tussen twee vreemden kan zijn opgetrokken, onmiddellijk neerhaalde, „ik heb van onze wederzijdse vriend gehoord, dat U in een „pickle" zit. maar aan de andere kant op rozen. We zullen maar niet lang spreken over het mysterie van de „Fairy Queen". Dat is iets, dat alleen maar in romantische literatuur be hoort voor te komen, maar in de praktijk tja, daar heeft onze vriend volmaakt gelijk. Wij zeg gen dan vaak: „Least said, soonest mended". Ik geloof niet, dat Zweden het u erg kwalijk zou nemen, wanneer men alle finesses wist, maar de „Kweichow" vaart onder Chinese vlag met een Engelse gezagvoerder. Waarom zou dus de ..Fairy Queen" niet onder Zweedse vlag met een Hollandse captain kunnen varen? Daarin steekt niets vreemds. Een waarom zou een kleine Zweed se rederij, die niet dik in het kapitaal steekt, niet bereid zijn om zonder verdere kopzorg een affaire als deze in alle gemoedelijkheid af te wikkelen zonder te staan op het volle pond? Kan welk verstandig wezen dan ook daar iets te gen hebben? Zou zelfs een assuradeur, die zon der meer weet. dat de „onus" op hen valt, be zwaar maken er goedkoper af te komen, dan wanneer er beffen en pruiken aan te pas moe ten komen? Well captain, ik ben maar een ou derwets man, maar al is het mijn brood: ik ge- geloof, dat er herrie en ruzie genoeg in de we reld is, om er willens en wetens nog meer bij te maken. Denkt u er ook zo over?" Bart had met aandacht en vreugde in het hart geluisterd. Dit was spekje naar zijn bekje en wanneer deze man de kerels van de „Fu kong si" ook zo onder hypnose vermocht te brengen, dan was er zeker geen man overboord. ONDER VAGSE VLAG zeker van, or mij ben ik kan al- ran de „Fu ze ook tot ,Mr. Peck", zei Bart, „ik ben elkaar bokst. Ik v bereid zo redelijk mogelijk te zijn leen hopen dat u met de mensen kongsi" op zult kunnen schieten ei redelijkheid kunt brengen". Mr. Peck lachte bijna meewarig. „Captain Fu Ah Lie heeft bij mij op schoot gezeten, toen hij een hummeltje van vijf was Dertig jaar geleden. De oude „Fu" en ik zijn wel geen broeders uit één huis. want nimmer heeft een man een woord gesproken dat meer waarheid inhield als toen Kipling zijn gevleugeld woord dichtte: „East is East and West is West and never the twain shall meet" Maar voor zo ver daarvan sprake kan zijn, ben ik bijna de oudere broeder van Fu Keng Hong, al slaat hij mij in jaren. Yong Hiang, die nu natuurlijk een hele baas is in de Far Eastern Shipping nou ja, die heb ik nog aan de borst gezien van de „eerste" vrouw, die al lang bij haar voorvade ren is. Wij, de oude Fu en ik, lachen wel eens als we zien wat voor grote en gewichtige man nen de kinderen geworden zijn vol trots na tuurlijk. Maar je merkt dan pas, hoe oud je wordt en hoe de tijd vliegt. Captain Beunders, wanneer ik de zaak niet zag als een eerlijke zaak tussen fatsoenlijke en welmenende mensen, dan had ik direct gezegd: „mijnheer, u moet niet bij mij wezen Dus, aan u de beslissing." Bart Beunders stond op en stak zijn grote zee manshand uit, terwijl hij Mr. Peck in de ogen keek. „Sir", zei hij en in dat enkele woord klonk de achting voor iemand, die onaantastbaar was, „het enige, dat ik kan zeggen is: dank u! Zelfs nog voordat u iets concreets voor me hebt gedaan. Het blijkt, dat er nog vertegenwoordigers van ons in het buitenland zijn, die steun en waar achtige steun weten te vinden voor hen, die het nodig hebben. Al moet ik tot mijn spijt er aan toevoegen, dat het als regel de hoge uitzonde ringen zyn". Mr. Peck klopte Bart Beunders bemoedigend op de schouder. 1 „Troost u, captain, ik kan u de verzekering geven, dat U, als Hollander, in dit trieste pro bleem niet alleen staat". De oude Mr. Peck had zich nog niet helemaal kunnen verzoenen met de moderne tijd. Ja ze ker, hij bezat een auto, een goed en solide En gels merk, want, hoe internationaal je als En gelsman kunt denken en misschien zelfs wel kunt voelen, je vertrouwt nu eenmaal niet je le ven toe aan een stukje techniek, waarin ande ren dan zuivere Britten de hand hebben gehad. Zijn auto was inderdaad een stukje verfijnde techniek; betrouwbaar als de „Bank of England", zoals men pleegt te zeggen; ofschoon ook daaraan in sommige kringen alweer hard wordt getwij feld. Mr Peck gebruikte zijn auto echter slechts, wanneer hy er eenvoudig niet onderuit kon; wan neer hij naar een officiële geschiedenis moest, waar hij „stand op moest houden", of wanneer hij er op uitging om in de heerlijke stilt& van de tropennatuur het geroezemoes en de lawaaien de drukte van de havenstad te vergeten. En dan met een snelheid van niet meer dan 30 mijl. Maar wanneer hij, bijna als een geest, door de enerverende drukte van Singapore's handelsstad gleed, rolde hy voort in een ouderwetse „ghar ry" met gesloten houten zonneluikjes, als ware hij een haremvrouw, wier gezicht niet aan de menigte mocht worden getoond. Zijn oude Klin- lese koetsier was al een dikke vijftien jaar in zijn dienst en had het nog nooit verder ge bracht dan een gescheurd singlet en een sarong. Vaak zat Mr. Peck in zyn oude rammelende „gharry", zich afvragend waaraan Singh Ali toch zijn geld wegsmeet. Hij leefde in de bijgebouwen op zijn erf, was zich nooit aan vrouwen te bui ten gegaan, genoot voor een Singalese „syce" een vorstelijk inkomen en toch stak hy maar steeds in bittere armoede en in monstrueuze voorschotten. Singh Ali, zo dacht Mr. Peck vaak moest 'n verborgen ondeugd hebben, maar wel ke, daar was hij nog nimmer achter gekomen. Zoals Singapore Mr. Peck kende, zo kende men Singh Ali en wanneer iemand wilde weten, waar de oude advocaat uithing, zochten ze niet naar Mr. Peck, maar naar de aftandse „ghar ry", waarop Singh Ali, alle lawaai en drukte ten spijt, rustig en onverstoorbaar zat te dutten. Waar Singh Ali was, was Mr. Peck. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5