Uw probleem is het onze Lutherse assemblee aan slotverslagen begonnen Opgave vakantieadres MIL kan nu selecteren uit 31 vocalisten iBxeUcf Een woord voor vandaag Vier Nederlanders naar de Zuidpool Predikant spreekt zich uit tegen de Maffia 2 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 ANDERZIJDS VROUW IN HET AMBT In de Amsterdamse kerkbo de" wijdde prof. dr. K. Dijk en kele artikelen over het vraagstuk van de vrouw in het ambt. Zijn mening is. dat op grond van de bijbel geen gegronde bezwaren kunnen worden ingebracht tegen de plaats van de vrouw in het dia kenambt. Prof. Dijk zegt voorts: ZEKER, ik weet wel (en ik ben begónnen met dit te erkennen) dat de Heilige Schrift geen vrou welijke ambtsdragers in het alge meen kent. al is Febé de diakonos uit Kenchreae, dan toch een uit zondering; ik weet ook wel dat dia konos gewoonlijk dienaar (of diena res) betekent, maar dit is ook mo gelijk in Filippenzen 1 2: de opzie ners en hun dienaren; mij is ook niet onbekend, dat in kleine ge meenten de diakenen vaak hulp- ouderlingen zijn, zoals van de ze ven uit Handelingen 6 Stefanus en Filippus veel mee bekend zijn als predikers van het Evangelie; ik kan ook niet ontkennen, dat uit de opsomming van de vrouwen in Ro meinen 16 en Filippezen 4:2 e.v. geen allen-overtuigend pleidooi voor de vrouwelijke diakenen (behalve dan Febé) is te ontlenen, maar houdt dit alles in, dat Gods Woord het verbiedt? dat de apostelen het niet willen dat het niet mag. dat de invoering van deze vrijheid voor de kerk donkere dagen zou betekenen en een breuk met de kerk zou wettigen? Op welke gron den wil met het afwijzen? We zijn hier op heilig terrein in de Kerk van Christus, en in Hem is noch man noch vrouw. Heeft zij geen Save om te regeren? Mag zij niet e ambtelijke waardigheid dragen alsof zij «het gaat om de dienst van Christus) daartoe geen geeste lijke gave zou ontvangen? Is zij. met haar diepere gevoelsleven dan dat van de man, en haar fijnere in tuïtie, niet uitnemend geschikt voor de dienst der barmhartigheid? Peilt zij niet dieper dan wij man nen dit kunnen, wat een gezin no dig heeft, waar de nood dringt, waar ingegrepen moet worden? En stu ren wij niet, als er diaconaal moet worden opgetreden, wijkverpleeg sters of gezinsverzorgsters of moe derhulp er op uit, opdat door haar Christus' Kerk ook in deze tijd met zijn A.O.W. en Weduwenpensi- oen en Bijstandtoelage (alles prachtige Overheidszorg!) in meer dan en opzicht haar priester lijke roeping volbrenge? De diake nen zijn toch niet alleen opdracht gevers. maar zelf de uitvoerders van de taak en de dienst der barmhar tigheid en der ontferming. Ik meen dat dit alles ligt in de lijn van mijn stelling uit de genoemde dissertatie in 1912, waartegen mijn vriend Harrenstein toen een schijn- oppositie voerde, en ik zie nu dui delijk in dat eerst (ook door mijzelf) te overwinnen was de mening dat de zuster der gemeente geheel van de ambtelijke dienst moeten worden uitgesloten. Wanneer nu iemand zal opmerken, dat deze hele redenering een gees teskind van deze eeuw is, antwoord ik twee dingen: a. dat zulk een bewering in dit opzicht niet juist is, omdat bijv. een man als prof. L. Lindeboom al eerder heeft ge pleit voor het toelaten van de zus ters der gemeente tot deze taken, en b. dat we dankbaar mogen en moeten zijn voor de betekenis van de vrouw niet alleen in het politieke maar ook in het geestelijke en kerkelijke leven. En worden dan ook. zo vroeg mi] een bezorgde broeder, de zus ters als diakenen afgevaardigd naar de meerdere vergaderingen? Dan zouden, zo vreesde een pastor, de ouderlingen en diakenen nog veel meer invloed krijgen dan de predi kanten en zou him getal aanmer kelijk groter zijn! Mag ik met dit laatste beginnen? Het is mij wel bekend, dat voor meer dan een dit argument een van de voornaamste oorzaken is. waarom de zaak van de diake nen op de meerdere vergaderin gen" zo lang traineert en van Sy node naar Synode wordt verscho ven, in Assen (1958) gaf ik hierover reeds een uitvoerig rapport; in Utrecht (1959) was de zaak in de particuliere Synoden nog niet klaar; in Apeldoorn (1961) werd deze be langrijke aangelegenheid weer uit gesteld; hoe het in Groningen (1963) worden zal, weet ik niet, maar men houdt toch deze ern stige kerkzaak niet op uit vrees voor een verzwakking van de po sitie der predikanten of voor een te sterke invloed van ouderlingen en diakenen? Dit kan haast niet waar zijn. Evenmin als ik kan aannemen, dat de zelfstandigheid der broeders zou wankelen door de aanwezigheid der zusters. Zó slap zijn onze predikanten en ouderlingen toch niet! Ze duchten toch niet de entée van onze zusters in de eerwaarde krin gen van classes, particuliere en ge nerale synoden? Hebber we van het actieve stem recht der zusters soms verlende recht der zusters soms vervelen Prof. Dijk waarschuwt ten zeer ste deze zaak niet op de spits te drijven, zodat er onenigheid zou ontstaan. De belangrijkste vraag is niet, aldus prof. Dijk, of de zusters als diakenen mogen die nen, maar of iedere diaken van nu getrouw is in de taak, die God hem heeft opgelegd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREFORMEERDE KERKEN te Elim: R. De zestienjarige Gerrit Tijhof uit de Buurtschap Eisen (gemeente Markelo) is op weg naar huis op de Markelose- weg in Rijssen met zijn bromfiets tegen een treintje van een steenbakkerij gere den. De jongen werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Almelo is overleden. 15.35 Vocaal •nding: Surinü irgelbespeling; 18.30 Met 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws; nnastiek: 7.20 Lichte gram- 8.00 Nieues; 8.15 Lichte gram- Steun aan de negerkerken in Zuid-Afrika De vierde algemene vergade ring van de Lutherse Wereld federatie is gisteren haar laatste beslissende fase ingegaan na een week van plenaire zittingen, discussies en verslagen. De tien verschillende afdelingen van de vergadering zijn begonnen aan het uitbrengen van hun slot verslagen. In de ochtendzittingen kwamen aan het woord de groepen voor de zending, Latijns-Amerika, het leven der ge meente en de dienst aan de wereld. De vergadering van bijna 300 afgevaar digden en 400 officiële bezoekers werd voorgezeten door de scheidende pre sident van de LWF. dr. Franklin Clark Fry. De beleidsverklaring van de zendings- groep en de aanbevelingen inzake een heid der kerk werden aanvaard. Ook een aanbeveling een studiecommissie in te stellen voor een bilateraal ge sprek tussen lutheranen en anglicanen werd aanvaard. Een rapport van de commissie zal ter behandeling naar het bestuur van de LWF worden ge zonden. De aanbevelingen inzake coördinatie van zendingsactiviteiten zijn doorgezonden naar de nieuwe commissie voor we reldzending. De aanbevelingen voor ontwikkeling van de gemeenten lokten zoals werd ver wacht debat uit in de vergadering de paragraaf over Zuid-Afrika. wordt in aanbevolen dat het bestuur van de LWF financiële steun zal orga niseren voor de kerken in Zuid-Afri ka die vele gemeenten moet verplaat sen door het streven van de regering naar apartheid, waarbij een aantal woongebieden voor negers is aange- Een aantal afgevaardigden, voornamelijk van de Afrikaanse en Aziatische ker ken, leverde scherpe kritiek op df rassenscheiding ln Zuid-Afrika. Klassieke gewijde muzit genwijding; 10.00 Lichte 11.00 Even bijpraten, p vrouw; 12.00 Elektroriis ■n t.b.v. land- tteland; 12.40 3.00 Nieuws: 17.30 Pianospel: lichte Dringend verzoek uw vakantieadres vla de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de advertentiepagina plaat sen, zo vroeg mogelijk op te geven. Indien deze schriftelijke opgave niet MINSTENS ÉÉN WEEK voordat u met vakantie gaat in ons bezit is, kan de toe zending ernstig worden vertraagd. De Directie. Het Europees Verdi-concours Kunstprogramma van de VPRO het Utrechts Stedelijk Orkest eerste Nederlandse gitarist met een c servatoriumdiploma. Julian B. Coco is 37 jaar oud en werd geboren op Curasao, waar hij al jong in orkestjes speelde en arrangementen schreef. Zijn belangstelling ging vooral uit naar de volksmuziek van de Antil len. In 1953 verwierf hij een beurs aan het Amsterdams conservatorium contrabas te studeren. Nadat hij zijn diploma had behaald begon hij zijn gi- jj-liJJc taarstudde en in twee jaar tijds had hij ook daarvoor een conservatoriumdi ploma in de zak. Julian Coco is inmid. dels getrouwd met een violiste. Het echtpaar heeft twee zoontjes, zes en een van twee jaar. Na dit programma zendt de VPRO opname "jgeggp In vele bij de Europese Radio Unie aangesloten landen bestaat grote belangstelling voor bet door deze intërnationale organisatie uit geschreven Verdi-concours. Bij de Ned. Radio Unie kwamen tot nu toe 32 aanmeldingen van jonge vocalisten binnen. De in schrijving is nu gesloten en de voorselecties worden van 16 t/m 19 september a.s. in Hilversum ge houden. Verdi-herdenking. Elk deelnemend land mag twee jonge zangers of zangeressen die nog in opleiding zijn of hun oplei ding juist hebben voltooid afvaardigen om van 23 tot 25 februari 1964 in een nog nader te bepalen Italiaanse stad mee te doen aan de grote wedstrijd, waarbij het gaat om het zingen van aria's uit opera's van Verdi. Aan de beste acht vocalisten zullen studiebeurzen worden gegeven om cursus van drie maanden te volgen de Vlaamse televisie de Venetiaanse Operaschool, Théatre La uit, dat enkele maanden geleden moest Venetië. Deze cursisten zullen gratis wijken voor een voetbaluitzending. De het programma is „Denkbeel- tuinen". Hugo Claus treedt op en zal antwoord moeten geven op de vraag ,,Wat is poëzie?" Voorts hoort men de stemmen van Ton Lutz, Julien Schoenaerts en Jeanne Geldof. huisvesting en verzorging krijgen ge durende deze studietijd. Met dit plan heeft de ERU groot geboekt. Uiteraard loopt alles morgen I, 402 m. NCRV: 8.00 Nieuws :lcht; 8.15 Alles was lhr tut. 0.15 Swee- KRO muziek; 9.55 Inleiding hoogmis; 11.30 Medaillon t^klassieke en romai :ick; 12.50 Buitenlands ieuws en mededelln- lanken (gr): 13.45 We- ie (België); 13.50 Kamerorkest: mod nuzlek; 14.36 Blokfluit en clavecim jude muziek; 15.00 De vliegende Hollar ezlng: 15.10 Zondagmiddagklanken: 11 ïrammofoonmuziek, afgewisseld met s; -eportages, commentaren en uitslagen, Wereldkampioenschappen jjgfl10H Vespers. IKOR: 17.00 Helsinki i Schip; 18 30 De kerk jrdlng. NCRV: 19.00 Nlei orde Een Confer r Geloof Montreal. KRO: 19 45 Nieu ■ond ln België: 21.30 .ichte gram ziek; 22.20 22.25 Boekbesprt Nieuws; 22.40 Avondgebed: 22.50 Cascade: licht orkest en zangsolibicn, Noorse orkestwerken (gr); 23.55—24 00 Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Ni< HedtdU8V18 Weer of g< programma; 9.45 Geestelijk 1. VPRO: 10.00 Voor de klnderi Doopsgezinde kerkdli lodleë gehndsomroepen in de diverse landen. De Italiaanse omroep (RAI) zal het ge hele internationale concours verzorgen. Er zijn daar aanmeldingen tot deel neming binnengekomen uit Nederland, Engeland. Frankrijk, West-Dults- land, België, Denemarken, Noorwe gen, Zweden, Finland, Italië, Zwitser land en Israël. Een internationale jury zal de pres taties beoordelen en de prijzen toeken- IN NEDERLAND gaan bij de voorselectie, opdat de bes te jonge zangers en zangeressen hen in Italië zullen vertegenwoordigen. In Nederland hebben de gezamenlij ke omroepen de organisatie opgedra gen aan de Ned. Radio Unie en de heer G. N. Pijper, medewerker aan de mu ziekafdeling van de NRU, is de man die de touwtjes in handen houdt. Van hem vernamen wij, dat na de op roep in maart 81 aanmeldingsformulie ren zijn aangevraagd. Daarvan zijn er 31 ingevuld teruggekomen. Deze 31 ge gadigden voldoen dus aan de gestelde voorwaarden: men moet geboren zijn tussen 1933 en 1943 (beide genoemde ja ren gelden ook mee) en bewijzen kun nen overleggen van vakopleiding of vak studie. Onder degenen die zich aanmeld den zijn meer zangers dan zangeressen. Er zal een voorselectie, een halve fi nale en een finale worden gehouden, al eer er (indien mogelijk) twee deelne mers voor de Italiaanse wedstrijd wor den aangewezen. de beide omroepen zenden ieder de helft in het programma' uit. Bij dit optreden zal de jury vier deel nemers (sters) aanwijzen die elkaar in de finale zullen bekampen. Ook deze finale, te houden op dins dag 1 oktober, kan vla de radio be luisterd worden. De NCRV, die op de ze dag geen zendtijd heeft, legt het eerste gedeelte van de wedstrijd vast op de band en zendt die opname op woensdag 2 oktober utt, d< maakt van de tweede helft v nale een directe uitzending. In deze finale zullen twee gegadigden moeten afvallen, zodat er dus twee over blijven, die in februari d.a.v. Nederland gaan vertegenwoordigen bij de inter nationale wedstrijd in Italië. De jury behoudt zich echter het recht voor om, indien er niet voldoen de talent en kunde wordt getoond, éér of zelfs geen Nederlandse deelnemer toe te staan naar Italië te gaan. Maar laten we hopen, dat het niet komt en de Nederlandse jury het integendeel zeer moeilijk krijgt bij het bepalen van haar keuze. Zenden alle deelnemende landen inderdaad twee jonge vocalisten naar de eindstrijd, dan zullen er 24 zangers en zangeressen in Italië moeten kampen om de acht studie beurzen en ook dat zal geen peule- schil zijn voor de jury. Acht predikanten naar het leger Acht predikanten hebben gevolg gege- ?n aan de oproep van hoofdlegerpredi- kant ds. B. A. Bos, zich beschikbaar te stellen voor de geestelijke verzorging van het leger. De hervormde predikanten ds. C. G.,Bons uit Zeist en ds. P. L. J. Wa penaar uit GrijpSkerke, de gereformeerde predikanten ds. E. Groenenberg uit Op penhuizen, ds. 'T. W. Penning uit Dirks- horn en ds. I. Vergeer uit Tzum en de vrije-evangelisohe predikant ds. J. H. Pijlman uit Meppel zullen per 1 septem ber een jaar en zes weken als reserve- legerpredikant onder de wapenen komen. Bovendien zal ds. C. Langbroek, chr. geref. predikant uit Veenendaal, opnieuw rserve-legerpredikant in dienst tre in heeft ds. J. G. H. Schout, geref. predikant uit Bant (N.O.P.), zich als legerpredïkant in lang verband beschik baar gesteld. Commentaar (Advertentie) 21.40 Operetteklan- 22.20 7 7 7 V 7 22.25 Boekbe 22.30 Nieuws; 22.40 Wij lulden di godsdienstig prog: Soebandrio ontvangt studentendelegatie Soebandrio. de Indonesische minister in buitenlandse zaken, heeft gisteren op Nederland een beroep gedaan om een frisse en niet-kolonialistische houding aan te nemen tegen Indonesië ter ver zekering van nieuwe vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee landen. Hij zei tegen een delegatie van Ne derlandse studenten dat hij geen reden zag waarom Nederland en Indonesië geen goede betrekkingen kunnen onder houden op basis van gelijkheid waarbij de belangen van beide landen in aan merking worden genomen. De delegatie van 39 studenten is dé eerste niet-zakelijke delegatie die Indo nesië bezoekt sedert de diplomatieke be trekkingen zijn hersteld. Soebandrio noemde een aantal wegen voor nauwe re banden tussen de twee landen, zoals de hervatting van het vervoer en van andere verbindingen. De wederopvattmg in de handelsbetrekkingen is slechts ;n kwestie van tijd, zei hij. De kloof tussen Nederland en Indone sië kan sneller worden overbrugd door bezoeken in de geest van die van de studentendelegatie, die een goodwili- bezoek van vijf weken brengt. De studenten zijn zondag in Djakarta aangekomen. Charmant Als Jezus verder trekt langs steden en langs dorpen, predi kende en reizende naar Jeruzalem, wordt Hem de vraag gesteld, die de eeuwen door miljoenen mensen heeft bezig gehouden: Here, zijn het weinigen, die behouden worden? Het is een vraag, waaruit in de grond van de zaak meer angst dan nieuwsgierigheid spreekt, angst vooral om het eigen heil. Zijn het weinigen die behouden worden, zo weinig, dat ik er niet bij ben? Het antwoord van de Here op de vraag direkt is afwijzend. Hij zegt niet ja en Hij zegt niet nee. „Hij zeide tot hen: Strijdt om in te gaan door de enge poort, want velen, zeg Ik u, zullen trachten in te gaan, doch het niet kunnen" (Lucas 13:24). In feite gaat het om de eerste woorden: Strijdt om in te gaan. De Here zegt hier tot de mens van alle eeuwen: Bemoeit u zich niet met dingen, die u niet raken, die alleen Mij betreffen. Blijft daar buiten. Wat gij hebt te doen is te strijden. De rest moet gij aan Mij overlaten. Strijdt om in te gaan. Het binnentrekken van het Koninkrijk der Hemelen gaat niet vanzelf. Het zal strijd kosten, elke dag weer. Strijd tegen de zonden, die ons van nature aankleven, strijd om de wil Gods te doen. Guido Gezelle heeft het zo treffend gezegd: Het leven is: geen vreed' alhier, geen wapen stilstand vragen. Het leven is: de kruisbanier tot in Gods handen dragen! Niet vragen: Here, zijn het weinigen die behóuden worden? Maar strijden tot de dag, waarop we onze kruisbanier in Gods handen kunnen leggen. Marika Rökk, de stralende Hon gaarse die voor de oorlog een van de meest gevierde sterren van de Duitse amusementsfilm was, heeft televisie kijkend Nederland gisteravond laten dat zij na haar 50ste verjaardag nog niets aan charme heeft ingeboet, dat zij nog even vlot ter been is in snelle dansen, dat zij nog kan stuin en olijk ronddartelen in de show dat haar liedjes uit het verlden het nog heel best doen in deze tijd. De AVRO vertoonde ons dit aardige soms wat ondeugende maar over het geheel geestige en niet met te veel ef fect opgesierde programma als ge schikt vertier voor de vrijdagavond. Gelukkig vergaten wij daardoor gauw de Ripcord die te pas en te onpas met parachutes uit vliegtuigen plegen te springen en dan een of ander onwaar schijnlijk avonuur beleven. Hopelijk duur deze vervelende serie niet al te lang. De tweede reportage uit Israël lere- de ons dat Nederlandse joden zich in het nieuwe vaderland wonderwel we ten aan te passen, zich er thuis len, maar niettemin contact met el kaar houden. Wij zagen iets te weinig van het leven in de kibboets (dat ove rigens heel wel wordt geaccepteerd) en hoorden allerlei wetens waardighe den over arbeid, eetgewoonten en naamsverandereingen. Want de heer Van Amerongen heet in Israël Arnon, omdat zijn uit het buitenland komen de bekenden de Nederlandse naam niet kunnen uitspreken. En zo zijn zeer veel namen uit allerlei landen aan de Hebreeuwse uitspraken aange past. Een betere reportage dan de eerste, met wat beleefdere ondervragingen KAMERLID STELT VRAGEN OVER COMMISSARIS Het Eerste Kamerlid de heer Van Meeuwen (kvp) heeft schriftelijk de minister van justitie, mr. Y. Schol ten, gevraagd of de bewindsman kennis heeft genomen van de volgende mede deling, die oud-commissaris van poli tie de heer Voordewind, volgens een in terview in de Haagse Post van 3 de- zer. heeft gedaan: ,,Ik herinner me nachtelijke vechtpartij in een bordeel op de Reguliersgracht, waar de pooier een bekende jonkheer was. Elke nacht werd er keet gemaakt en dan móest "de politie er weer op af. Goed, we had den. h?t hele ..zootje eruit gejEag.ej een vari hen, ook een 'jonkheer, kwam in de gracht terecht. We hadden 'm er best op tijd uit kunnen halen, hoor, maar we hadden al zo'n last van die vuile patser gehad. En toen hij op de wal kwam was-ie dood. Daar was de burgerij van af, en wij ook. Zulke din gen ga je natuurlijk niet rapporteren, dat begrijp je wel". Het Kamerlid vraagt voorts of de minister bereid is te doen onderzoeken of het in deze mededeling bedoelde voorval een voor vervolging in aanmer king komend strafbaar feit oplevert. Te vens vraagt hij de minister het resul taat van dit onderzoek ter kennis de kamer te brengen. Na de 250 liefhebbers Samen met 9 Belgen Negen Belgen en vier Nederlanders zullen op 1 januari van het volgend Jaar de reeds aangekondigde geza menlijke expeditie naar de Belgische basis Koning Boudcwijn" in het Zuidpoolgebied gaan maken. En voor de vier plaatsen, die in de groep aan Nederlanders zullen worden toebe deeld, zijn alleen uit kringen van de Koninklijke Marine 250 sollicitaties binnengekomen bij de commissie voor het Antarctisch Onderzoek van de Koninklijke Ned. Academie van Wetenschappen, die; speciaal in het leven is geroepen om de Nederland se kant vaji de zaak te regelen. Het Belgische comité voor Antarctica werd bij ministereel besluit ingesteld, r de Nederlandse deelneming zal uit de wetenschappelijke sfeer wor den georganiseerd. De Stichting voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek zal de benodigde gelden (650.000 gulden) fourneren. De Belgische bijdrage is on geveer twee maal zo hoog en boven dien zullen de Belgen de instrumenten -/aarde van 400.000 gulden beschik- Procureurs-generaal Ditmaal streng toezicht op ontgroening ISbh Tf»frT0ll=n9ÏJ&}'J«GT.t De procureurs-generaal bij de vijf Ne derlandse gerechtshoven hebben iéder voor hun ambtsgebied aan de studenten verenigingen en andere instanties laten weten, dat zij er dit jaar nauwlettend op zullen toezien, of zich bij de ont groening niet soortgelijke excessen voor doen als vorig jaar. Dit heeft de Am sterdamse procureur-generaal mr. H. R. de Zaaijer medegedeeld. De procureurs generaal hebben de politie-autoriteiten opgedragen in voorkomende gevallen onmiddellijk proces-verbaal op te ma ken. Mr. De Zaaijer heeft de instructie aan de politie in zijn ambtsgebied vrij dag verzonden. Voor het eerst heeft de dreigementen van de dere ondergrondse daden een Italiaanse kerk zich misdadigers die nog da- van deze Maffia te ver- enho-rr. gelijks hun bloedvetes hinderen. uitvechten. Op alle plaat van de stad Palermo scherp uitgesproken te gen de praktijken de „Maffia". Deze dadigersorganisatie heeft heeft hij aanplakbiljetten de laatste tijd weer van opgehangen waarin hij De eenvoudige daad van ds. Panascia heeft plotseling de aandacht - van de bevolking wak- zich doen spreken door zich niet alleen richt tot her geroepen. Zelfs de vele moordaanslagen. e nabestaanden van de Het opmerkelijke is dat moordaanslagen, maar het niet de Rooms Ka- 00k de leden van de geïnteresseerd, tholieke Kerk was die Maffia zelf. De Rooms Katholieke De plakaten bevatten Kerk heeft nimmer een n oproep tot menselijk' officieel woord tegen de zijn heid en een vermaning Maffia durven spreken de Sicilianen die fami lieleden hebben verloren -- een troostwoord heeft een oproep tot menselijk. toegesproken, en zijn heid en een vermaning openbaar medeleven toch het vijfde gebod un angst voor vergel- heeft geschonken. (Gij zult niet doden) te dingsmaatregelen. In- Een protestantse pre- eerbiedigen. De oproep middels heeft ds. Panas- „KALME ZON" De Belg Cabes zal de leiding van de expeditie hebben. De vertrekdatum (1 januari 1964) zal samenvallen met het begin van het nieuwe geofysisch jaar: het internationale jaar van de „kalme ton". Het vorige geofysisch jaar (1957- 58) stond in het teken van de verhoog- ie zonne-activiteit. Ditmaal zullen de wetenschappelijke onderzoekingen juist worden gebaseerd op de waarnemin gen tijdens een kalmere periode van de zon. Het zal van de resultaten afhan gen, hoe lang de expeditie op de Zuid pool blijft. Nederland heeft voorlopig voor één jaar zijn medewerking toege zegd, maar het is niet uitgesloten, dat de eerste expeditie over een jaar door i twe'ede wordt afgelost. INGESNEEUWD j Boydewijn", di« dóór de expeditie zal worden gebruikt, is enkele jaren geleden door de Belgen verlaten. Het station is?'intussen door een .metersdikke 'èneeuwlaag bedekt, maar men verwacht, dat de bestaande ondergrondse ruimten nog wel voor de opslag van goederen kunnen worden ge bruikt. Voor hQt vervoer van de expe ditie is een speciaal Deens Poolschip gehuurd, dat ook zeven pre-fab. gebou wen, vele instrumenten, van rupsban den voorziene vervoermiddelen, stroom voorzieningsaggregaten, voedsel- en brandstofvoorraden en radio-apparatuur meeneemt. Dit schip kan de basis al leen in de Zuidpoolzomer bereiken. SELECTIE assistent-meteoroloog, een radio-te legrafist en een medicus) zal kapitein- W. Langeraar, de chef hydrogra- i de Koninklijke Marine, verant woordelijk zijn. Dat er nu reeds 250 sollicitanten zijn, bewijst wel, dat de vooruitzichten van eenzaamheid en kou liefhebbers niet al te afschrik wekkend zijn. Ondanks het feit, dat het enige contact met de buitenwereld een radiotelefoonverbinding zal kunnen zijn. (Advertentie) 2 jaar gratis verzekerd lallstlsch mplot i ges] rek. VPRO: 11.45 Flit- ichapper 1963; 13.07 De concertpodium JHL - .00 Lichte m *14 40 Voordracht; H 55 Omroeporki i planosolistModerne muziek: 15.40 Eigen ..v.- ir nn t,ichte grammofoonmv VPRO: 17.00 Bèti (gr); 13.50 Boekbespreking: ziek; 18.30 Sport ichapper uit de reld n land. g 17.15 Stad t 17.30'Voor de Jeugd; 17.50 Niej uitslagen ?L45* J liedjes; 19.25 Plar I Nieuws: 20.05 1 1 ten: 20.40 Kolderk 21.10 Amu: 19.00 Boeketje •k. VARA: *S' Lichte ;r) AVRO* en zang- lcerd pro- DE JURY land Festival 1963: Ne- 1 1813 (III); 22.30 Nws; mededelingen: 23.00 •rkest; 23 55-24.00 Nieuws. De Nederlandse jury wordt gepresi deerd door Manus Willemsen. hoofd van de muziekafdeling van de KRO. Leden mevrouw Ruth Horna, Paul Pella, Guus Hoekman en Leo Ketelaars. In een van de Hilversumse studio's wordt van 16 t.m. 19 september de voor selectie gehouden. De jury zal dan 8 deelnemers voor de halve finale uitkie- De gegadigden hebben allen twee aria's van Verdi en twee aria's van andere componisten (naar keuze) moe ten opgeven. Bij de voorselectie mogen zij er twee kiezen uit deze opgave om voor te zingen bij pianobegeleiding. Op zaterdag 28 september volgt dat voor de gekozen acht de halve finale, waarin zij de andere twee aria's moe ten zingen met begeleiding van het Pro menadeorkest onder leiding van Lichtenstein. Deze halve finale wordt door de KRO en de VARA via de radio uitgezonden. Het zal een directe uitzending zijn en Vraag: Wij hebben appelbomen staan, zo tig oud doch huis, dat oorspronklijk voor de doch ter bestemd was. Antwoord: Inderdaad want de man en tiental ster- beste toestand verkerend. Hoogstammen zijn het, die was de enige erfgenaam elk jaar flink bloeien. Het is mijn be- Ju>~- - doeling deze bomen om te enten. Zou dit gaan? En welke appels kan ik er het beste op zetten? Antwoord: Voor i de leden dochter en diens nalatenschap ii weer naar zijn familieleden gegaan. Vraag: In een rokerige kamer linker- plaatst men wel eens een brandende goede vrucht- kaars. Naar mijn gevoel geeft dit dan is het dringend aanbevelenswaar dig scni daarmede te veel moeite heeft. Het beste is het te tikken op één kant van het papier met grote ruimten aan rechterzijde. U dient stens één handschrift of meer zelf te houden voor het geval het origineel zetting vraagt de sterappel bruisbestui- geen enkel^ resultaat. Wellicht Jioopt verloren raakt. Door de afwijzing Brieven, die niet zUn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gnlden aan post zegels te worden Ingesloten- met de kaarsstank de rooklucht één uitgever behoeft men zich niet uit vertrek van verschillende broers te verdrijven. Is :t nut van zulk Antwoord: Dat wel degelijk te verklaren. Sl- enig bewijs voor i methode? kaars rook wei»- sigarenrook bestaat uit gegevens ontvangen gaard op komt. Beter nog is het deze het nut gezonde en nog krachtig groeiende bo- men om te enten of te laten omenten door een goede vakman. Dit kan het garetten- beste in het vroege voorjaar geschieden. nr.«/.n«.<4t- Voor de liefhebber is het dan het bes- te er enkele rassen in volgorde van oogst op te laten zetten, In volgorde van rijpheid bijvoorbeeld yellow trans parente, James Grieve, cox orange v pippin. Jonathan, golden delicious, derden bladzijden. Gaarne wil ik dit maanden duren. het veld te laten slaan. Men kan zich ook wenden tot de vereniging van christelijke uitgevers in Den Haag. Vraag: Gaarne onvolledig verbrande gassen. Door het - ir van de kaars ondergaan deze gas- i een verdere, volledige verbranding zij verliezen hun rook-kracht. r centrale verwarmings-installateurs. ik er op, dat Antwoord: De algemene vereniging heeft bestaan i zusters bleef ik met één zuster achter van en besloot toen commensaals te hou den. De verhuurder is van oordeel dat wat het een gunst is, dat ik dit „bedrijf" school mag uitoefenen. Tot goed begrip wijs Vraag: De laatste maanden heb ik verzorgt cursussen verhaal geschreven i het huis nog steeds twee of drie minder is dan toen mijn vader de huur aanging. Indertijd heb ik reeds een ze- Wanneer u voor elk ras twee bomen oment, heeft u een goede opvolging en ook geen last van onvruchtbaarheid. Het beste is in het voorjaar enten door kroonenting. Vraag: Een vader laat bij zijn ster- En op welke ven een huis achter. De boedel wordt zoeken met i voorlopig niet verdeeld. De kinderen hebben dus ieder "2'- J- |g enige hon- warmings-techniek, die ongeveer negen kere huurverhoging moeten ,„ii iu JU J._ ...or deze vorm van onderhuur- nieuwe eigenaar mij het hou- welke manier kan dit geschieden? Vraag: Zou t len doen om i te vragen of oct het geheel getikt zijn of mag zich het lied kan herinneren, Ti ij een genoegen wil- Kan uw rubriek de lezers den nog iemand is, die het ook in schrift worden aangeboden? lier moet uitgever? Antwoord: Indien u een verhaal gelijk deel in de een uitgever ter beoordeling, wilt toe commensalen verhinderen? Antwoord: Afgezien van de vraag of het gehuurde de bestemming ik alleen nog maar de eerste regels veranderd, kan de eigenaar, dus ook contact ken: Met de Heiland voor ogen, Met de Heiland in 't harte. Met de Heiland in 't binnenst, de boedel zitten. Een dochter sterft, wel- zenden, is dit mogelijk op de manier, Wij geven deze vraag graag door. dra gevolgd door haa.r NTS: 22.40—22.45 Jc Bwenst. Er zijn goede uitgevers geen testament en beiden hadden geen die gaarne goed werk zullen willen ont- huurde mijn kinderen. Hebben nu de erfgenamen vangen. Is net niet mogelijk het_ ver- gezin bestond van de eigenaar zich niet verzetten tegen het hebben van commensalen als de eerste eigenaar daarmede genoegen - huurverhoging heeft (- dergelijke Vraag: Ongeveer 25 jaar geleden huurverhoging tegenwoordig niet !gstaan, zodat er kans is dat u te si huur betaalt. Dit kan de huur- ader een woning. Ons toegstaan, zodat toen uit negen personen, veel huur betaa uj :I_ J adviescommissie nagaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2