JEN ZOON BEGRAAFT ZIJN VADER" Boeiend schouwspel als het donker wordt Wat is er allemaal te filmen MOTIEVEN GENOEG OP WAD EN STRAND ZONDAGSBLAD ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 Nu wü thans, na een vol komen ongestoorde samen werking met onze hoofd redacteur dr. E. Diemer, met een korte herinnering aan een roman van H. M. van Randwijk, deze serie „Vijfentwintig jaar gele den" gaan beëindigen (want ook in zijn 'serie moet een krant afwisseling kennen, iets waaraan zowel een ko mende als een gaande man actief medewerken), willen wij vooraf nog enkele op merkingen maken over de vraag: wat boeit ons zo in de geschiedenis? George Trevelyan Wat veroorzaakt dat wij soms persoonlijk getroffen worden wan neer wij de historie beoefenen, of een enkele keer met haar resulta ten in aanraking komen? De vorig jaar overleden, be roemde Engelse historicus George Macaulay Trevelyan (1876 1962) heeft het antwoord daarop in zijn intreerede ,,The Recent State of History" in 1928 te Cam bridge als volgt geformuleerd: ligt de poëzie der ge schiedenis in dat haast wonder baarlijke feit, dat eenmaal op de ze aarde, eenmaal op deze ver trouwde plek. andere mannen en vrouwen zich bewogen, even waar achtig als wij heden zijn, bun eigen gedachten denkend, be heerst door hun eigen hartstoch ten, maar nu allen weg, de éne generatie verdwijnende na de an dere, weg even volslagen als wij eenmaal verdwenen zullen zijn, gelijk de spookverschijningen bij het hanengekraai". Wij en die andere mannen en vrouwen in hun tegenstellingen en verbindingen wij worden c DE WERELD 25 JAAR GELEDEN <ioor G. PUCHINGER „En plotseling herkent Philip het als een beeld van een waanzinnige onder gaande tijd, waaraan zij allen schuldig staan. En dan weet hij dat wat liier door,hem begraven wordt veel meer is dan een mensch, het is een wereld, het is de zekerheid en de triumf van allen, die, vroom of onvroom, niet voor de decors getuimeld zijn, waannee deze wereld haar afgronden camoufleert." H. M. VAN RANDWIJK „Een zoon begraaft zijn vader" (19381 (pag. 221) „Men heeft er dan slechts aan te denken, dat ook achter conventioneele vormen is een diep en edel leven staat, en dat inspiratie slechts gevoeld wordt door degeen wiens ziel de vonk heeft vlam gevat." PROF. DR. C. J. DE VOGEL „Een keerpunt in Plato's denken" (diss. 1936) (pag. 115) ^Qanclwijkó roman komsten en wonderbare verschil len. De geschiedenisstudie openbaart ons zowel lets van de constante menselijke structuur als van de oneindige variatie waarin de mens zijn werkelijkheid kan beleven. De werkelijk serieuze historicus heeft er daarom weinig belang bij of de geschiedenis in een ge geven kring of gedurende een be paalde periode in tel is, dan wel dat zij wordt verwaarloosd. Hem is voldoende dat de geschiedenis één der bronnen is waarin de mensheid zich zelf, vla anderen uit een indere tijd, de spiegel voorhoudt: dan tot schrik dan tot geruststelling, nu eens om verbin dingen te leggen voor het heden, dan weer om scheidingen te fun deren of weg te wissen, die hij in zijn hart zeker weet. of waaraan hij eindelijk gaat twijfelen. Het is deze gedachte die Groen van Prlnsterer diep doorleefd heeft, dieper misschien dan diver se ziiner geesteskinderen in de tweede helft van de twintigste eeuw. Groen doorleefde de ge schiedenis zo intens, dat hij eens aan de jonge Kuyper schreef: ..Door historie versta ik de toe lichting van hetgeen ik beleetd heb. Aan de poUtieke of kerkelijke schermutselingen van het heden kan ik geen deel nemen". Uitgaande van de geestelijke, religieuze band tussen sommigen van zijn eigen tijd en „andere mannen en vrouwen" stond voor Groen de Identiteit voorop, waar aan Kuyper later de gedachte van de antithese verbond. Voor vandaag is daar een nieu we vraag naast gekomen, die in de komende jaren om beantwoor ding vraagt: kan men een zélfde beginsel vandaag op de zélfde wij ze beleven als vroegere geslach ten gedaan hebben? Wie hier direct met JA of NEEN antwoordt, heeft misschien de hedendaagse ingewikkelde pro blematiek oppervlakkig verwerkt, want veel wordt hier mede be paald door de merkwaardige ont dekking, dat het begrip en de func tionering van de evidentie in de geschiedenis, en in feite in iedere faculteit van wetenschap, inge wikkelder ligt dan wij voor een vijftig jaar meenden. De centrale moeilijkheid is ge legen in het feit dat gebleken is dat in de loop der eeuwen de evidentie, als begrip en werke lijkheid. zélf aan verandering on derhevig is. zelfs soms binnen één mensenleven. Het is mogelijk gebleken dat de mens van middelbare leeftijd in kerkelijk en politiek opzicht thans zaken evident acht. die hij dertig jaar geleden niét evident achtte, en evenzo dat 'hij zaken, die hij vroeger verwerpelijk acht te. thans een tweede onderzoek waard vindt. Dit raakt de verhouding die Trevelyan aangaf tussen de wij en andere mannen en vrouwen. Het raakt uiteindelijk het pro bleem dat Socrates en Plato reeds met klem stelden: dat wij ons, via anderen over de eeuwen heen soms, op ons zelf kunnen en moeten bezinnen, willen wij niet ln het heden verdwalen, wil len wij ons niet definitief in ons zelf vergissen! De Kuyperiaanse wereld Die bezinning is hoog nodig, niet alleen voor de individuele mens. maar ook voor de mens in groepsverband. De vijfentwintig jaar geleden verschenen roman „Een zoon be graaft zijn vader" door H. M. van Randwijk heeft aan die be zinning binnen en rondom de oude Kuyperiaanse wereld een bijdra ge willen leveren, en ook na vijf entwintig jaren is deze bijdrage tot bezinning van belang voor wie zich rekenschap wil geven van de Kuyperiaanse levensstijl, zoals deze zich in diverse organisaties en acties door de arbeid van dr. Abraham Kuyper in Nederland had gevormd. De mens van vandaag zal de ze roman van Van Randwijk met andere ogen lezen dan die van de dertiger jaren. Van Randwijk schreef destijds onder invloed van de theologie van Karl Barth, en wekte mede daarom binnen de Kuyperiaanse kring veel ver- Wij weten thans dat sindsdien binnen de oude Kuyperiaanse we reld veel is gebeurd. Niet alleen ontviel deze kring in politicis fi guren van formaat als Colljn, maar in theologicis vond in de afgelopen vijfentwintig jaar het optreden plaats van K. Schilder. Schilder blijft een boeiende fi guur: hoezeer hij in dogmaucis U'EN krant, het nieuws brengend, van alle dag, vraagt soms ook naar haar opzet om vernieuwing. Dat betekent het openen van nieuwe rubrieken hier, het beëindigen van andere rubrieken weer elders. Dit artikel van drs. G. Puchinger zal het laatste zijn in de lange reeks die hij voor onze bladen heeft geschreven en die zich over een aantal jaren uitstrekt. Het betreft hier een besluit dat genomen is in volledig wederzijds begrip en in dezelfde vriendschap die de medewerking van de heer Puchinger ook voor ons tot een genoegen temeer heeft gemaakt. T~iE kennis onder ons ook van de jongste geschiedenis is gering. Zozeer wordt vandaag de mens in beslag genomen door het heden, dat de bekendheid zelfs met het jongste ver- leden te wensen overlaat. Niettemin blijft ook voor het heden het verleden een uitermate belangrijke kenbron. Drs. Puchinger heeft met zijn artikelen onze lezerskring zeer aan zich verplicht. Telkens weer wisten wij niet waar over ons méér te verbazen over de breedheid der keuze van zijn onderwerpen of over de nimmer aflatende gedegen heid der behandeling. Zijn persoonlijke bekendheid met velen, zijn enorme belezenheid, zijn toegang tot nog nauwe lijks ontsloten bronnen maakten, naast de verantwoorde aanpak van het onderwerp, elk artikel van zijn hand tot iets opmerkelijks. TY/IJ prijzen ons gelukkig, dat drs. Puchinger zich tot meer incidentele medewerking aan onze bladen, wanneer een onderwerp zich daartoe meer in het bijzonder zou lenen, bereid heeft willen .verklaren. tegenover Karl Barth stond, met al de polemische scherpte hem eigen, wij zien ten aanzien van de georganiseerde gereformeerde wereld thans ook duidelijke over eenkomsten tussen Barth en Schilder. Niet alleen waren beiden in hun denken aanvankelijk sterk beïn vloed door Kant en Kierkegaard, maar beiden oefenden scherpe etlsche crltiek op de georgani seerde Kuyperiaanse wereld: Barth deed dat als verre buiten staander, Schilder deed het voor al na een scherp conflict met' de -Synode van de Gereformeeide Kerken binnen de Kuyperiaanse Het door niemand verwachte voltrok zich in de veertiger ja de hecht aaneengesmede lereerst kerkelijk uiteen, en on dervond odk op ander gebied moeite om aloude standpunten en posities te handhaven. Diverse volgelingen van Barth en Schil der hebben in de loop der jaren de politieke organisatie der Kuy- perianen verlaten: de Anti-Revo lutionaire Partij liep sinds Co- lijn terug tot twee derde van het vaste stemmenaantal, en wat bin nen de oude Kuyperiaanse ver banden blééf doorleefde tot op he den een crisis, zodat velen zich verontrust achten over de gang van zaken. Of hier uiteindelijk een evolutie, een bezinning op een nieuwe tijd, een correctie plaats vindt, dan wel een afbraak, een prijs geven, van de oude Kuyperiaanse grond motieven. een verraad zelfs daar aan, laat zich vandaag moeilijk uitmaken, omdat noch het bezin ningsproces van de Kuyperianen noch dat van de Barthianen en Schilderianen, ten aanzien van de betekenis van de arbeid van Kuy per en de wezenlijke grond voe gen van de Kuyperiaanse wereld voor deze tijd, voltooid schijnt. Van Randwijk De auteur van de roman „Een zoon begraaft zijn vader" heeft zich na dc Tweede Wereldoorlog bij de doorbraak-Christenen ge voegd. en nog vandaag treedt hij in hun kring als een bekend schrijver op. Mede daardoor is het vandaag van belang te weten wat hij in zijn jonge jaren, in 1938. over de oude Kuyperiaanse wereld te zeg gen had. het rijk der caricaturen ezen, en in zekere mate laat zich dat verstaan: de figuur van de oude heer Hagendoorn, die in deze roman niet onder enige stille spot beschreven wordt als de rotsvaste Kuyperiaan van de der tiger jaren, is eenzijdig getekend, en wordt beschreven met een pen die ter hand werd genomen om te veroordelen en te verwerpen. Over één der gereformeerde pre dikanten merkt Van Randwijk op: was hij als zooveel jon ge dominee's van zijn kerk de theologische geniepigheden ont vlucht in een soort idealistische evangelisatie", (pag. 97). Kwalifi caties als deze zijn kenmerkend voor dit boek, en konden 'oinnen de Kuyperiaanse wereld van de dertiger jaren moeilijk waarde ring oogsten. Maar na vijfentwintig jaar telt het iets minder of een roman, die kennelijk als strijdschrift bedoeld was. eerder slóég dan trachtte te genezen: na vijfentwintig iaar mag men de vraag stellen of dc diagnose van de auteur voor van daag nog énig bestaansrecht lieeft —en met de blik op de afgelopen vijfentwintig jaren kan men de ze vraag moeilijk ontkennend be antwoorden! De hedendaagse waarde van de roman van Van Randwijk is, dat hij iets gezien heeft wat de mees te Kuyperianen in de dertiger ja ren vrijwel niét gezien hebben: dat deze hecht aaneengesloten schijnende wereld minder solide en minder bestaanszeker was dan toen algemeen vermoedde. bedreigden die men des tijds nauwelijks inzag, en hij heeft deze gevaren trachten te ontleden met het scherpe ontleed mes van een die deze wereld uit innerlijke noodzaak reeds had vaarwel gezegd Kan men Van Randwijk het verwijt voorhouden van het Ara bische spreekwoord: „Werp geen steen ln de put waaruit ge eens gedronken hebt"? Maar men zal hem thans in ieder geval moeten toegeven, dat hij tijdig onderkend heeft dat de oude Kuyperiaanse wereld voor een ernstige crisis stond, en in zijn critiek is Van Randwijk niet de enige gebleven. Niet alleen Van Randwijk, maar steeds meerde ren hebben de oude Kuyperiaanse wereld "va ar wel gezegd, 't zij door in eigen kleine kring opnieuw een kleine Kuyperiaanse wereld op te bouwen (zoals vele volgelingen van Schilder deden) dan wel door met de doorbraak zich juist als Christen te onttrekken aan levens verbanden, die zich op het le venspatroon van Kuyper zouden kunnen beroepen. Vader en zoon De roman bestaat in feite uit een aanhoudende critiek die een zoon, opgevoed in een Kuype- riaans gezin, uitoefent op zijn vader. De vader sterft, maar daarmee wordt het probleem slechts persoonlijker en mense lijker gesteld. De vader was een volbloed Kuyperiaan, die door Van Rand wijk aldus wordt getekend- „Het wereldbeeld van den ouden heer Hagendoorn werd behoerscht door een lijn en snede, die ont- sprongen aan de eeuwigheid, een even scherpe en onverbiddelijke scheiding maakte tusscnen de menschen als het Woord des Heeren dat deed op de derde scheppingsdag tusscnen land en Aan de eene kaht wist hij zich zelf met de geloovigen van alle eeuwen, de kerk. de christelijke politiek en school, met alle actie en organisatie die, zooals hij het noemde „de banier des kruises" voerde. Aan de andere zijde woelden de heidenen, de vijanden van Gods kerk, de farao van Egypte. Pila- tus, Nero. Alva. Marx. Lenin. so cialisme. bioscoop en speciaal in zijn branche coöperatieve in- en verkoopvereenigingen. Hagendoorn noemde zijn kant het Koninkrijk Gods of het heilig erf. de andere zijde heette kort weg wereld" (pag. 17-181. Voor de zoon gold: „Maar wat de vader vanzelfsprekend vond, was voor den zoon krankzinnige willekeur" (pag. 134). Het gelukte de vader niet zijn zoon met zijn overtuiging te be reiken. Over „het honderdmaal vastgeloopen gesprek" (pag. 54) laat Van Randwijk de vader tij dens zijn jubileum peinzen: „Phi lip! In gedachten monsterde hij in de aanwezigen de maatschap pelijke en kerkelijke formaties, zoekend naar één. waarin hij zijn zoon thuisbrengen kon. Hij wist er geen. Mijn eigen bloed is mij vreemder dan zij allen h'®r. peinsde de oude man smartelijk. En nog heb ik geen gelegen heid gehad om een woord van hart tot hart met hem te spre ken, dacht hij met een menge ling van verlangen, wrok en schuldbesef, onderwijl geplaagd door een duister halfbewust voor gevoel van haast te moeten ma ken" (pag. 95). De zoon vond zijn vader „een uniform in plaats van een mensch" (pag. 53). en hij wan trouwde de levensdécors die zijn vader %'ercerde, maar bij dieper nadenken vroeg de zoon zich wel af: Kan het zonder? (pag. 80). De zoon kon het Kuyperiaanse levenspatroon van de vader on mogelijk aanvaarden, hij wilde vrij zijn van de banden die voor zijn hart niet weggelegd schenen, al moest hij erkennen dat de Kuyperiaanse wereld ook in klei ne kring mensen van stijl en for maat had geschapen. „Dc Hagen doorns Senior hadden Nederland groot gemaakt, ondanks Zondags wet, radiosectarisme en bijzonde re school. Men kon het met hen eens zijn of niet. ze waren sterk en ze hadden stijl. Misschien niet klassiek in de ruimste zin des woords, het was dan toch klas siek Nederlandsch". (pag. 105- 106), zo laat Van Randwijk een liberale arts zijn oordeel formule- ren. Pijnlijk ondergaat de vader de scheidslijn binnen zijn gezin, die hij onderkent in de loopbaan van zijn beide zonen: de één mi litair in hart en nieren, de ander pacifist: „Maar nooit zal de va der vergeten dat in dezelfde week waarin tweede luitenant Conrad Hagendoorn, God tot getuige, plechtig trouw zwoer aan koningin en vaderland. Philip ze alletwee verried. Bij de herdenking van een nationalen zeeheld weigerde hij met zijn leerlingen een kerkdienst met gezang op te luisteren, waar in, zoals hij het zelf spottend noemde, de toga met een gene raalsuniform verwisseld werd en het Evangelie met de geschiede nis der Nederlanden." (pag. 114- 115). Alles samengevat formuleert Van Randwijk de verhouding al dus: „Mijn vader... hij heeft wei nig angst gekend in zijn leven, of het moest om zijn afvalligen zoon zijn en om de zaak, voor de rest w.st hij de antwoorden al eer hij aan het vragen toe was." (pag. 189-190). Traditie en inspiratie lil! Op iedere pagina van deze ro man laat Van Randwijk zijn aan klacht horen tegen de binnen de Kuyperiaanse wereld opgekomen, en volgens de schrijver overleef de traditie, de eens levende, maar later dood geworden vorm. die hém alleen een symbool kon zijn „van een waanzinnige ondergaan de tijd." (pag. 221). Slechts in één gedeelte van het boek is het alsof Van Randwijk zijn critiek tempert, alsof hij ge voelt dat hij onrechtvaardig is door de Kuyperiaanse wereld als één van enkel overleefde vorm te be- scmijven. Het is het gedeelte waarin, na de dood van de oude Kuyperiaan Hagei.doorn. het gesprek be schreven wordt van de moeder met de kinderen. Met het weer- Sïven van dat gesprek heeft Van anawijk..^ljn analyse van het Kuyperiaans cultuurpatroon enorm versterkt, zoals iedere cri ticus zijn aanval versterkt, wan neer hij ook de positieve kanten van wat hij bestrijdt duidelijk durft aan te geven. Op heel sympathieke wijze laat de auteur dé bedroefde moeder, na het heengaan van haar man, aldus tot de kinderen spreken: „Er zijn heel wat dingen die jullie van je vader nooit geweten hebben, zei ze. Nu hij van ons heengegaan is zal ik er jullie nog veel over spreken, als God me de tijd laat. Hij zal daardoor al dich ter bij ons komen.... Misschien had ik het al eerder moeten doen, maar jullie weten hoe onnodig vader het vond dat men hem prees en ook hoe bang hij was voor zwakheid. Ik bedoel dat zo: hij was altijd bang dat de menschen niet aan hem zou den gewaar worden dat hij een kind van het Koninkrijk was. dat hij wist wien hij toebehoorde en wicn hij te gehoorzamen had.... Hij heeft mij vaak zijn nood ge klaagd wanneer hij hard en streng moest zijn, terwijl zijn hart hem d-ong toe te geven en mild te zijn.... Daardoor is hij weieens Phi- 115) Kuyper, Schilder, Barth lip?. k h toen glimlachte ze hem weemoedig leen tegen hem te spreken. Misschien dachten jullie dat niet. hij heeft veel zegen in zijn leven ontvangen, en hij is velen tot een zegen geweest: Een stad op een berg kan niet verborgen blijven, staat er immers.... en toch is zijn leven niet gemakkelijk geweest. Er zijn twee dingen uit zijn leven die me nu vanavond zoo helder voor de geest staan en die ik jul lie daarom zeggen moet, hoewel het eigenlijk veel te laat is. jullie zijn ook moe en we moeten nu gaan slapen, de dominee heeft ge lijk.... maar het is of ik het opge dragen krijg, nu.... Toen we pas getrouwd waren, ie vader en ik, hadden we het minder breed dan ste begr.'lpen n et waf dat was en dat heeft me wel eens gespeten. Ik heb er zelf wei eens naar terug verlangd, maar dan bestrafte va der me en zei dat het een mis kennen van Gods zegen was. Maar het leek me soms toe dat ik hem af moest staan aan aller lei dingen. waarvoor ik hem eigenlijk niet missen wilde. Ik er ken het tot mijn schande. Hij moest me weieens terechtwijzen en zeggen dat onze tijd niet van ons was. ook daarin zijn we rent meesters, niet wat wij graag wil len, maar de eere Gods beslist.... Hij was streng in die dingen.... Maar ik wilde dat weieens anders be- RUIMTE VOOR ONS Zoals het een mens betaamt, zijn ook wij (herinner je je ons stukje van vorige weck nog?) een poosje aan 't luieren. Even weg ln de zon, voor de komende winter. Je had toch niet verwacht, dat wij door zouden blijven schrijven, wanneer j|j al lang en breed ln Spanje ligt? Stuur ons een ansicht! Zelfs stadsgezichten van DEN HAAG of ROTTERDAM zijn welkom. Als we ln september de redaktlezaal binnenkomen en we zien die grote, labiele stapel kaarten, die ons doet denken aan een ergens (maar waar?), geziene toren, dan zullen we weten dat de waarde ring alle grenzen te buiten gaat. Wijzelf hebben ons op de meest uiteenlopende manieren uit het dagelijkse leven teruggetrokken. Eén werkt er in Drente op een ruikende hoeve, om het landleven te leren kennen. Een ander wil op de flets naar Berlijn (je zult wel van hem horen ln de dagbladen, ..als het doorgaat), maar nu zit hij nog op het muurtje van zijn vader's tuin. En om te besluiten: wéér een ander bleef thuis lezen, omdat hij vindt, dat je dat nooit te veel kunt doen. Maar waarom schrijven wij dit allemaal? Niet voor jou. die ln Spanje ligt. Ruimte-redactie (nog steeds op vakantie) Kleur bij avond film-onderwerpen op het strand vroeger meer gelegenheid tot pra tendan zat hij 's avonds in die ouwe rieten zorgstoel die nu nog op zolder staat (ik heb hem nooit weg kunnen doen).... hij was vaak erg moe, vooral in da winter, weer of geen weer, 'hij moest er op uit en de wegen wa ren toen nog niet wat ze nu zijn.... Als hij thuis kwam vertelde hij hoe hij soms achter de kar psal men had loopen zingen, zooveel ruimte maakte de Heere dan voor hem, en later heeft hij me wel èen» gezegd, toen was de uitbrei ding er alen van het één kwam het ander.... toen zei hij wel eens het is in het kantoor moeilijker zitten dan ooit het loopen achter de handkar geweest is.... Maar dan schaamde hij zich weer om zijn zwakheid en ondankbaarheid Moeder sprak zacht, haar inge houden ontroering bleef ze moei lijk meester, ze deed het bijna plechtig en het enkele gebaar dat ze maakte was breed en nadruk kelijk. Toen ze zweeg, bleven de anderen stil. Dat is het eerste en dan dit' in gebed voor jullie, voor jullie le drie en.... ik mag het zoo wel zeggen, voor één van jullie het meest.... want die had het ook het hardst noodlg. Van jul lie geboorte af deed hij het, en toen Philip Tine leerde kennen en jij, Piet, er bij kwam, voor jullie ook.... Het is vanavond de eerste avond dat dat gebed niet meer gebeden wordt.... hij kon zitten met andere dingen hij vergat het nooit... En het is vooral daar om dat ik jullie nou zooveel een zamer zie dan voorheen... Het gebed des rechtvaardigen vermag veel.... de Schrift zegt het.... Het was twee uur in de nachtl (pag. 205-206». De roman van Van Randwijk, die qua uitgewerkte problematiek onvoltooid gebleven is, is mede door dit gesprek waardevol ge worden, omdat hij een zeer men selijke apologie heeft opgenomen ten bate van de Kuyperiaanse vroomheid in de dertiger jaren. Daarmee is geen afdoend ant woord gegeven op de hartstochte lijke vragen die Van Randwijk heeft gesteld inzake de Kuyperi aanse wereld, noch heeft hij daar mee zijn aanklachten gelegiti meerd. maar hij heeft, mede door de opname van dit gesprek, in zijn roman materiaal gegeven waarover ook in deze jaren een discussie op niveau mogelijk zou zijn over de invloeden van KUY PER. BARTH en SCHILDER bin nen de Nederlandse gereformeer de wereld. Van Randwijk heeft in dit ge sprek van de Moeder aangestipt, dat ook traditie onderzocht moet worden op haar morele zuiver heid. terwijl waar blijft wat prof. dr. C. J. de Vogel in haar disser tatie opmerkte: „dat ook achter conventionele vormen soms een diep en edel leven staat, en dat inspiratie slechts gevoeld wordt door dengeen In wiens ziel de vonk heeft vlam gevat", (pag. De kleurenfotografie staat ln haar ontwikkeling niet stil, maar gaat gestadig vooruit. Was de gemiddelde gevoelig heid van de kleurenfilm enige ja ren geleden nog niet hoger dan 15' Dln, thans ligt deze al op 17- 18° Din. Daarnaast zijn nu. even als ln de zwart-wltfUmgToep ook ln kleur hogere gevoeligheden aan de markt gekomen. Thans kunt u kleurenfilms krij gen die liggen ln de groep van 21-24° Dln. Wat zijn de mogelijkheden van de nieuwe gevoeliger kleuren films? Levendig effect Het moderne stadsbeeld biedt bij avond dikwijls een boeiend schouwspel. Neonlichten, etala ges. straatverlichting enz. geven ook de gewoonste straten een le vendig effect. Waar de moderne camera vaak een lichtsterk objectief heeft (gemiddeld 2,8-3.5) kunnen we daarmee momentopnamen van zo'n stadshoekje maken. Op straten waar veel licht is. verlichte etalageruiten enz. stelt u de sluiter op 1/30 sec. en diafragma f: 2,8-3.5, bij een snelle kleurenfilm van 24° Din. Plaatsen waar minder uitbundig licht aanwezig is. kunt u nemen met een tijdopname Op statief hoeft u overigens slechts een en kele seconde te belichten bij f: 8-11 met bovengenoemde gevoe ligheid. Daglichtkleurenfilm Misschien denkt u de stadsver- lichting is kunstlicht en dus neem ik voor zulk werk een kunstlichtfilm. Dat is juist min- Camera op der gewenst, avondfoto's mogen gerust een wat warmere tint hebben en dus kunt u gewoon met een daglichtfilm in het toe stel 's avonds de stad ln gaan. Circus Theater en circus bieden ideale mogelijkheden voor dit soort films. Zoek echter vooralsnog de rustige bewegingen uit. want u zult niet met snelle sluitertijden kunnen werken. Overtuigt u van tevoren of fotograferen is toege- Vuurwerk i statief, sluiter op B (tijd) draadontspanner in het toestel. Dat is het eenvoudige recept voor de mooiste foto's. U richt het toestel op de plaats waar de meeste pijlen omhoog f aan en houdt de sluiter enige IJd open. Zijn er een paar goe de stukken geweest, dan doet u de sluiter weer dicht en.... klaar is Kees. Bliksem Ook een bliksemfoto is in klem- een prachtig object. Hetzelfde recept als boven. Wel zorgen dat u en uw camera droog blijven.:., on natuurlijk niet onder een boom gaan staan fotograferen of in het vrije veld. lang: die van C. Rijnsdorp: „Mijn Vader, mijn Vader...", die han delt over dc persoonlijkheid van prof. dr. K. Schilder en zijn in vloed op de theologische leerlin gen. en deze roman van H. M. van Randwijk. Beide romans handelen over de geestelijke vader-zoon-verhou- ding: beide romans gaan grondig in op diverse aspecten van het gereformeerde leven. Is het een uiting van discussie moeheid of van discusslearmoede dat deze beide romans, de één handelend over de Invloed van Barth, de ander over de invloed van Schilder binnen de Kuype riaanse wereld, zo weinig betrok ken zijn ln de discussie aangaan de de ontwikkeling binnen de ge reformeerde wereld? Men kan dit verschijnsel waar deren zo men wil. maar de ro man van Van Randwijk blijft, voor wie interesse heeft voor de invloeden van Kuyper en voor de ontwikkelingen binnen de gere formeerde wereld, een nuttige ro man, een roman die vijfentwintig jaar geleden én thans nog iets te zeggen heeft. Dat is de reden waarom wij met het wijzen op dit boek, dat vijfentwintig jaren geleden ver scheen. deze serie over „Vijf en twintig jaar geleden" afsluiten. Er zijn genoeg mensen met een filmcamera, die echt niet weten wat ze filmen moeten. Er is ech ter in ons land geen gebrek aan onderwerpen. Vliegvelden Wie naar Zestienhoven of Schip hol gaat, kan er staat op maken dat hij met een levendig filmpje thuiskomt. Per saldo zijn vlieg tuigen en alles wat er om heen is nog altijd in staat ons te boeien. Het is altijd de moeite waard van een bezoek. Wie zo'n onder werp pakt. moet er om denken, dat de film aan waarde wint als ze zoveel mogelijk van instelling wisselt. Totaal opnamen van het vlieg veld afwisselen met shots van passagiers, bagagewagentjes, kij kende mensen, enz. Laat op een opname van een binnenkomend vliegtuig een shot volgen van een draaiende radarantenne. Zwaai niet met uw toestel! Volg ook geen vliegende toestellen in hun vlucht zonder een telelens, het is nutteloos. Houdt uw camera rustig ge richt op het onderwerp en draai dus niet al filmend naar een andere plek. Verander als ijzeren gewoonte na elke opname van standpunt, loop dus een paar passen verder en film door, dat voorkomt sprin gers. Madurodam De miniatuurstad is een dora do om te filmen, ook al gaat u zonder kinderen u zult u al fil mend vermaken. Probeer hier eens op korte af stand te filmen, als uw camera niet instelbaar is. neem dan een voorzetlens van b.v. 2 dioptrie. waarmee u tot op 50 cm kunt fil men. mik uw zoeker hoger dan nodig, want u heb? nu te maken met de parallax. Als u 2cm ho- Film de kleine trein zo eens, als hij over de spoorbrug dendert, en de havens met de pont. De kermis is ook een lang shot lykt. .Eilm jn kleur als het ka^i, ook bij regen doet. kleur het veel en veel Br' beter dan zwart-wit. Dieren Er zijn vele mooie dierentui nen in ons land. Probeer het daar ook eens te filmen. Als u geen gezin hebt. geeft niets, er is ge noeg te zien. Volg een groot ge zin maar als Leitmotiv, film de verrukte gezichten van de kinde ren in close up en laat in het volgende shot zien wat zij zagen. Meren Weer zo'n onderwerp dat vraagt om gefilmd te worden, zeilboten scherend over het water, ook met ruw weer. Er is licht genoeg. Of u nu wel of niet zeilt, het is prachtig. U kunt er een heel filmpje aan wijden. Begin maar met een paar scenes te nemen van het optuigen van een bootje, film het als het uitvaart, de wind in de zeilen komt en ze doet bol len. Film de wolken boven de plas en het wuivende riet Neem een stukje van een een zame hengelaar als afwisseling. Een pafcr eenden die langs zwem men, een jongetje met een klomp je als boot, enz. U vindt zulke motieven bij el ke flinke plas waar gezeild wordt. Plak later een titeltje ervoor met iets als „Water en Wolken" of ..Holland in de zomer". U krijgt een film die u rustig eens aan anderen kunt laten zien. Het slot van een dergelijk film pje is b.v. een tegenlicht opname met een boom in de voorgrond. donker het beeld heel langzaam af. door uw hand om de lent dicht te knijpen, duim en wijsvin ger dus. Sluit dan de lens hele maal af met uw volle hand. Deltawerken De Deltawerken kunt u eens bezoeken. Uw film krijgt later beslist historische waarde, vooral als u zo'n tocht het volgend jaar ook maakt en dan de vorderingen opneemt. Ook de werkzaamheden aan de nieuwe polders in het IJs- selmeer kunt u als onderwerp nemen. Wie er zin ln heeft maakt een kleine documentaire van de strijd van ons land tegen het water. Wilt u een klein idee? Een polder met een windmolen. Een vaart met bruggen. Een zeedijk aan het IJsselmeer met dikke keien. Een oude „doorbraak" in zo'n zeedijk. Een dichtbijopname van het klot sende water. De polder in zijn weidsheid, vei lig achter de dijk. De afsluitdijk zich uitstrekkend naar de horizon. Een bordje „Noordoostpolder" Een opname van een botter in de haven van b.v. Volendam. Een ploegende boer. Een nettenboetende visser. Het werk aan een dorsmachine. Uit een botter worden manden paling geladen. Klotsende golven tegen een dijk. Koren op het land. Boven het land wolken... afdonke- U merkt de trant wel, de af tocht van het water kunt u sym boliseren door de herhaalde terug keer van de boer en zijn werk zaamheden. Dat u dit filmpje niet in een dag maakt is duidelijk, mits u maar steeds bij dezelfde filmsoort blijft kunt u er best de tijd voor nemen, het mag in twee vakanties zijn. doen zich te goed aan de schelp- slotopnamen zijn bv. de gevonden dieren die er als voedsel klaar- schatten, uitgestald op een tafel liggen. In de kleine kreken langs of tentzeil, het strand schieten garnaaltjes heen en weer. kwallen liggen als slappe puddingen op het zand. Dode dingen Wieren zijn e- in verschillende soorten, de bekende balaswieren zijn iets voor de kinderen die ze graag onder hun voet plattrappen, wat een knal eeft. Een camera met kleurenfilm er in geeft u kans op foto's van een soort dat u zelden maakt. Aan de slag Schrik niet beste foto- of film amateur, we willen niet direct ccn wadloper van u maken, dat Is een speciale sport. Wol willen wc u toch „langs" strand of wad sturen, omdat het zo'n rijk ge bied is voor leder die zich voor dc natuur Interesseert. Voor de foto- of fllmcamerabezitters is er een heleboel te doen, en cr Is geen speciale apparatuur nodig om goede opnamen te maken. Wel raden we u het gebruik van een voorzetlens je aan, waarmee vooral fotocamera's (en moder ne zoomlenzen) tot op een af stand van 2550 cm zijn in te stellen. Denkt u er wel om, dat bij zulke korte afstanden dc zoe ker altijd enige centimeters ho ger wordt gericht dan normaal, dit om de parallax te vermijden. No de vloed Wie goed oplet, ziet dat de vo gels na de vloed meestal druk lo pen te pikken, bonte pieten, strandpleviertjes er ken voor anderen, dus mensen die niet met u op vakantie wa ren. maakt een soort verhaal. We maken dus een fotoserie, die la ter netjes in volgorde in het al bum worden geplakt, of dia's die in een bepaalde volgorde op het doek komen. Voor de filmers spreekt dit vanzelf, zij vooral kunnen winnen bij een verhaal De opbouw is heel eenvoudig. U neemt uw vrienden, kinderen of reisgenoten mee en gaat ze met de camera schotklaar volgen op hun strooptocht. We krijgen eerst een totaalopname waarin de karavaan vertrekt, lekker san dalen en windjac als ons zomer- tje weer kuren heeft. Daarna neemt u de figuranten in gebuk te houdingen bij het „biologisch onderzoek" ter plaatse. De de tailopnamen met voorzetlens to nen ons ten slotte wat zij vin den. Tussen uw opnamen door komt af en toe een plaatje van het landschap met de tochtgeno ten als kleine figuren er in en de Het hoeven natuurlijk niet de schelpen en kwallen te zijn die on derwerp vormen, u kunt u ook richten op de t .lloze andere voor werpen die tie zee aanvoert. Er )s een studie te maken van de tal loze flessen, met allerlei etiket ten. die aanspoelen. Een smal- filmer zou zelfs een kort filmpje kunnen maken van een man die gaat „jutten" op flessen en uit el ke fles iets proeft (neem maar een paar kurken mee) of er aan ruikt. Naarmate zijn tocht vor dert, wordt zijn gang onzekerder. Ten slotte belandt V-ij in kenne lijke staat in zijt tent en zijn vrouw wil niet geloven, dat hij slechts een strandwandelingetje heeft gemaakt. Onder dode dingen kunt u ech ter ook verstaan, de vogels, of vissen enz. Als onderwerp voor fo to of dia echter ongemeen boei end. Slib en zand bieden dus meer dan u wellicht dacht. Het wad ten slotte is een plaat:- waar bepaalde typische zoutwatervegc- tatie voorkomt. Het is daarom al tijd nuttig u een boekje aan te schaffen waarin precies staat wat u eigenlijk kunt vinden langs on ze kust. Wie een paar keer achter el kaar de kust bezoekt kan uitein delijk een boeiende beelderreeks opbouwen, die bv. voor het on derwijs enz. uitermate nuttig is. Nogmaals, aan de slag, van Zeeland tot aan Rottumeroog ligt een rijk jachtgebied klaar voor av camera.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13