^Barbecue BENT E OOK ZO N MAN 0pen briel KAMPVUUR TOT De Ster van Bethlehem in zomertooi aldus de* ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 X--X-*X-XX:* A- Barbecue wonderlijk woord dat doet denken aan de plezie rige buitenfeesten, waarvan gezellige familieromans uit Amerika ons verhalen, of aan de eigenaardige vorm van goeddoen, aan de overkant van de Oceaan, waarbij het zichzelf te goed doen eerst komt en daarnaast de liefdadigheid gediend wordt, zoals wij een bazaar of fancy fair organiseren. Barbecue: romantisch, grappig, lekker. Het verhaal wil, dat de naam barbecue zou zijn ontstaan op de eerste West-Amerikaanse ranch, waar een openluchtkeuken in het groot gebouwd werd: hier werd het vlees voor de cowboys geroosterd. Deze boerderij heette Bar-B-Q hetgeen fonetisch wordt uitgesproken Bar-Bie-Kjoe (Bar betekent streep). Typisch Amerikaans eetfestijn SAUS-RECEPTEN SCHERPE BARBECUE SAUS (voor 3 a 4 kippen of kalkoenkuikens) 1 grote ui ge raspt, 2. eetlepels bruine sui ker, 1 eetlepel mosterdpoeder, 1 eetlepel zout, 1 theelepeltje peper. theelepel tabasco, 2 3 lepels engelse saus, 1 to matensap, 2 dl afzijn, 50 gr. slaolie of boter. Doe achtereenvolgens alle in grediënten in de pan waarin de saus zal worden gemaakt. Beng ze aan de kook en houdt ze warm tijdens het barbecu en. Voeg voor het grillen in de oven ongeveer 2 dl water kalkoenkuikens) 2 in plakjes gesneden uien, Vz dl slaolie, I IVz dl ketchup, 1 groot blik (300 gr.) tomatenpuree, 3 eet- lepels azijn, 2 eetlepels engel se saus, 1 grote theelepel zout, I 1 grote theelepel paprika, Vz theelepeltje peper, 1 theelepel chilipoeder. Smoor de uien tot ze zacht zijn in de olie. Voeg de an- dere ingrediënten toe en laat dit alles in 1 uur zachtjes sud- I deren. Zorg dat er ongeveer Vz 1 saus overblijft en laat deze niet te veel indikken. Als deze saus wordt gebruikt voor barbacue in de oven. maak I dan de halve kippen/kalkoe- nen vlug bruin, giet de saus erover in de braadslee en laat ze afgedekt zachtjes smoren tot ze gaar zijn. De naam vond weerklank, het initiatief werd door andere Ame rikaanse boerderijen overgeno men en vond ten slotte zijn weg naar particulieren. Barbecue ging behoren tot de typische Ameri kaans folklore, het werd een ge zellige manier om zijn gasten een smakelijke maaltijd voor te zetten. We behoeven echter niet met vakantie naar Amerika om dit avontuur mee te beleven. Het lekkere luchtje van zacht jes brandend geurig hout, de pitti ge geur van bradend vlees dat we voor onze ogen een lekker bruin korstje zien krijgen en dat ver wachtingen opwekt om de inwen dige mens te verwarmen, het kan in deze tijd van het jaar buiten, maar op koude winterdagen ook bij u thuis verwezenlijkt worden. Origineel U zult uw gasten een bijzonder origineel onthaal bieden dat be slist niet bewerkelijk behoeft te zijn en wat prettig i^: niet kost baar. Wat is er van uw gading: kip, kalkoen of eend? Het kan al lemaal en het is in de meeste gevallen dankzij de diepvries pan klaar en in elk gewicht te koop. De bereidingstijd varieert van één tot anderhalf uur als het braadkuikens betreft, kalkoenkui- kens van twee tot drie kg zijn in twee tot tweeënhalf uur gaar. De constructie van een barbe cue kan uw kleuter organiseren: voor de familiebarbecue van twee tot vier personen zet men vier bakstenen in hun lengte omhoog, deponeert er het rooster uit uw oven op en klaar is kees. Is uw picknick in een mooi brokje na- VAN BLOEM'EN PLANT Als het een beetje wil is de Ster van Bethlehem in deze tijd van het jaar over dekt met een Weelde van witte bloemen, die sierlijk langs de pot omlaag han gen. De witte sterren, waar aan ze haar Hollandse naam te danken heeft, zetten dit overigens onbeduidende plantje werkelijk in een bij zonder licht. Soms zie je wa re pronkjuwelen voor de ra men hangen, soms ook schijnt het of ze een moei zame strijd om haar be staan levert, deze klokjes bloem, die eigenlijk Campa nula isophylla alba heet. Vooral in een vochtige zo mer is het resultaat wel eens bedroevend, terwijl daarente gen in een zonnige zomer ook wel exemplaren, die te veel aan de zon blootgesteld wor den, ontijdig verdrogen. De Ster van Bethlehem verlangt een niet te vochtige atmos feer, noch felle zon in de zo- vroege ochtendzon en zelfs op het noorden, mits met veel frisse lucht, kan de plant maanden lang bloeien. Gauw te veel De meeste planten houden van regenwater, maar deze klokjesbloem, afkomstig van de rotsen aan de Middelland se zeekust kan het kalkhou- dende leidingwater best waar deren. Hoewel de kruidachti ge plant er dorstig uitziet, krijgt ze toch gauw te veel van het goede en ze mag dan ook niet begoten worden als de aarde nog donker van kleur is en vochtig aanvoelt. Om op peil te blijven krijgt ze wekelijks of om de 14 da gen kamerplantenmest. We sproeien niet over blad en bloemen en controleren de plant dagelijks even op uitge- In haar natuurlijke staat is de Ster tan Bethlehem een hang plant, maar de bloemist ver koopt alleen opgebonden planten. bloeide bloem, die we er di rect uitknippen. We hebben wel eens mooie resultaten gezien, buiten op een overdekte veranda, maar over 't algemeen zijn onze zo mers te wisselvallig om ze ge héél buiten te kweken. Dus in huis maar veel frisse lucht ge ven. Een vaste standplaats wordt ook zeer gewaardeerd, met daarbij veel licht. Ingesnoeid Is de bloei eenmaal ten ein de, dan wordt de Ster van Bethlehem kort ingesnoeid en koel overwinterd, hetgeen de volgende bloei bevordert. Een temperatuur van 5-8 gr. C is voldoende, waar ze aan de droge kant gehouden en niet bemest wordt. In februari, maart als de nieuwe groei begint, geven we verse aarde, bijv. bladaarde, oude koemest, kleizodengrond of fijne klei en wat scherp zand. En als er goed de groei in zit kunnen jonge scheutjes van 6-10 cm gestekt worden in bladaarde mol scherp zand (metselzand). Het is het béste om ze na het snijden even on der water te houden tegen het uitstromen van melksap. Door meerdere stekjes te sa men in één pot te zetten ont staat eerder een volle plant Ze worden een keer getopt om vertakken te bevorderen. Een temperatuur van 13 gr. C. veel licht en lucht, maar geen felle zon bevorderen de groei en de jonge plantjes kunnen de eerste zomer al bloeien. Hangplant tuur, waar geen steen te vinden is en vergat u ze mee te nemen? Vier stevige jonge takken kunnen uitstekend ais steun dienst doen. Hebt u de beschikking over een grote tuin en wilt u daar een ste vige permanente barbecue bou wen? Het kan, doe het zelf is de leuze. De enige ingrediënten die u nodig heeft zijn stenen en ce ment. Slim is het. de barbecue zo hoog te bouwen, dat u niet be hoeft te bukken (een pijnlijke rug is niet plezierig). U kunt er een schoorsteen aan fabrieken, dan wel een ingebouwde oven en spit. Is de grond niet stevig, denk dan om een lichte fundering die het gewicht van de stenen kan dra gen. Te omslachtig allemaal? Er zijn tegenwoordig barbecues in de handel die u zo in de auto mee naar buiten kan nemen. Verschil lende soorten, van eenvoudig roos ter tot electrische barbecue voor gebruik binnenshuis of op het ter ras in uw tuin, kunt u aanschaf fen, de kleine voor gebuik op ta fel, de grote op metalen drie poot voor een mooi plekje in het bos waar vuurtje stoken is toege staan. Hebt u een electrische grid, dan bent u al klaar voor de start. Romantisch De romantische bezigheid van vuurtjes stoken versieren we met droog hout, en als dit ontbreekt, houtskool of houtskoolbriketten. De houtskool of dito briketten be sprenkelen we met spiritus, liefst een tijdje van tevoren, zodat de spiritus erin kan dringen. Toch ook weer niet té vroeg, want dan is de spiritus al verdampt, als u er een lucifer bijhoudt, de be zitsters van een primus kunnen er over meepraten. De kunst is nu, om voor een dikke gelijkmatig gloeiende laag brandstof te zor gen zodat het hele barbecueproces zonder onderbreking kan verlo pen. Het vlees zou verschroeien bij fel brandend vuur of uitschie tende vlammen. Onnodig er op te wijzen, dat brandgevaar niet denkbeeldig is en men na afloop het vuur grondig uit dient te ma ken, het kleinste vonkje kan een bosbrand veroorzaken. Het Pris- makampeerboek vertelt ons nog, dat de houtsoorten berk, beuk, eik en alle harshoudende naald houtsoorten veel hitte en weinig rook geven. Wilgen, abelen, po pulieren en elke houtsoort die langdurig aan zon, wind en zout (wrakhout van het strand!) is blootgesteld geweest, geven veel rock en weinig hitte. Vuur kan gedoofd worden met water of zand; zijn die niet in voldoende mate aanwezig» dan kan het vuur worden „uitgeslagen" met blader rijke twijgen, b.v. berketakken. Saus Het persoonlijke tintje, dat u. toekomstige barbecuers aan uw gevogelte gaat geven ontstaat door de barbecue-saus, een saus die enige eigenschappen dient te bezitten, nl. geurig en goed ge kruid. De een houdt van zacht- zuur, de ander van pittig zonder Oplossing voor zilverpoetsproblemen Tafel- en gebruikszilver geven cachet aan uw manier van leven, het is wat minder practisch dan het metaal, dat niet gepoetst be hoeft te worden, dat is waar. Sinds kort is er echter een prettig spul in de handel, verkrijgbaar bij uw juwelier; het heeft een Engelse naam en bestaat uit schuim. Dit schuim nu vervangt hel tijdrovende poetsen door was sen. Heel eenvoudig even wassen, afspoelen, afdrogen en uw zilver glanst u weer tegen. Vlekken en vuil worden door het schuim ge wassen, het is snel en veilig voor uw edele metalen spulletjes.... en uw handen blijven schoon. maar de kwekers leveren haar meestal af in opgebon den staat. We kunnen haar ook leiden langs een bloemen rekje of een piramide van ijzerdraad, het gaat het meeste waarderen. Campanula fragilis. klokjesbloem. is de lilablau- variatie, meestal wat moei lijker over te houden en niet zo weelderig bloeiend. Campanu la mayi onderscheidt zich door wit viltig blad en blau we bloemen in september. Wie deze blauwe ster kan overhou den verdient zeker een pluim! A. C. MULLER-IDZERDA scherp te zijn, er zijn duizend en een variaties mogelijk. De saus kunt u thuis alvast bereiden, u zet hem ter plaatse op het bar- becuerooster, waarop de kip of kalkoen wordt gebarbecued: de saus is dan warm bij de hand. De gehalveerde, gewassen en goed gedroogde vogels worden met de saus bestreken en op het rooster gedeponeerd, met de bin nenkant naar beneden. Ze behoe ven niet gezouten te worden! Zo om de tien minuten wentelt en draait u het geval, ondertus sen de kwast hanterend met de saus Voor dat draaien gebruikt u één, liever twee, lange vlees vorken. Prik maar niet in het gevogelte: dan loopt het sap er uit en komt in het vuur terecht. U kunt een platte kwast met een lange steel gebruiken, maar ook een houten lepel ls geschikt, dan wikkelt u er een schoon dun doekje omheen. De kunst is nu het vuur langzaam en gelijkma tig gloeiend te houden; de vogels moeten gaar én bruin én met saus doortrokken raken, maar niet schroeien. Is uw karweitje gelukt? De resterende barbecue saus kookt u wat in. Zó van het rooster wordt het gebraad op de picknickborden gevlijd en met de saus begoten. Geef er brood bij, bij voorkeur stokbrood, en een lekkere ge mengde salade. Pommes frites of aardappelchips, in zakken ver krijgbaar, zijn ook niet te ver smaden. Kleine. doorgesneden broodjes aan beide kanten ge bakken doen het goed bij een barbecue. Voelt u voor een Reuzen-Bar becue? In Amerika doen ze het zo: de gasten, soms honderden, kopen van te voren kaarten te gen vastgestelde prijs. Bij inleve ring van de kaart wordt het me nu verstrekt, bestaande uit bij voorbeeld een halve kip. geroos terde gehalveerde broodjes, sala de en natuurlijk een ijsje toe. Pot ten met zoetzuur en frissigheid- jes staan op tafel, zodat ieder zich naar eigen smaak kan bedienen. Een zorgvuldig gemaakt plan en een goede organisatie zal. dat spreekt vanzelf, tot het welslagen van uw liefdadigheids-barbecue bijdragen. Gegevens voor het organiseren van grote-gezelschappen-barbe- cues verstrekt het Institute of American Poultry Industries, Aert van Nesstraat 3, Rotterdam, die u ook een gezellig boekje gra tis op aanvraag thuisstuurt. De twee briefschrijfsters die de vorige keer niet aan bod geko men zijn: één met een harts vriendin die haar teleurstelde en één met een relaas over stands verschil, hebben inmiddels per soonlijk antwoord van mij gekre gen. Dat wil niet zeggen dat daar mee het geval van de baan ls. Integendeel. Juist na ontvangst en beantwoording van een brief loop ik dikwijls nog een tijdje met de gedachte om. En van die gedachte nu wil lk een paar zin nen hardop zeggen. En met reden. Want het komt vrij vaak voor in onze brief schrijfsterskring dat iemand me schrijft over een hartsvriendin. Veel meer dan ik vermoedde hebben velen een vriendin met wie ze 's zondags optrekken, in de vakantie uitstapjes maken, met wie zij samen concerten be zoeken, kortom, van wie ze toch wel zó onafscheidelijk zijn dat de een de ander kwalijk neemt als zij eens iets doet zonder haar. En ook in die mate aan elkaar ver kleefd dat ernaast eigenlijk niet nog meer vriendschap kan Wor den genoten. Je gaat wel uit met de reisvereniging of de -kerk maar je blijft met je tweetjes. Ben je op visite geweest dan laat je je nooit ieder apart thuisbren gen, en mocht dat ooit toch gebeu ren, dan ren je de dag erna naar elkaar toe om je avonturen uit te wisselen. Tenminste, zo stel ik me dat voor. Ik moet bekennen dat ik uit eigen ervaring zo'n leven niet ken. En ik moet eraan toe voe gen dat iets in zo'n vriendschap me irriteert. Natuurlijk kan dat fout zijn. Maar voor mij is vriendschap in de allereerste plaats vrijblijvend. Het moet niet, het mag. Elk moment kun je naar de an deren gaan, naar de wereld, naar de samenleving vol schakeringen. Want je bent niet van één mens. Gewapend met een barbecue- schort en een gewatteerde want hanteert pa de kwast: hij be strijkt de bout met de saus uit het kommetje. Onder de roos ter z(jn gepofte aardappels, waar zoonlief al trek in heeft, te oor delen naar zijn gretig snuitje. TIP PARADE Boven deze aflevering van de rubriek zou beter: „Was u ook zo'n man?" kunnen staan, want vandaag gaan we een punt zetten achter de doe-het- zelf aktiviteiten. Nog één le zer ziet zijn Idee gepubliceerd en dan wordt „Blad-Zij" weer een complete vrouwenaange legenheid. Maar daarover vol gende week mét de uitslag van de derde ronde iets meer. Nu uw aandacht gevraagd voor de inzending van de hek- keslulter in de persoon van de heer Joh. Maan te Delft. Zijn suggestie ls een variatie op een voor deze rubriek al bekend thema: het ophang- rek. Daar keukenkasten over het algemeen best wat extra bergruimte kunnen gebruiken, leek ons deze praktische en vrij gemakkelijk na te maken oplossing de moeite waard om U kunt, zoals de heer Maan. beginnen de planken van de keukenkast in de lengte door midden te zagen en de op die manier verkregen extra halve planken tussen de bestaande aan te brengen. De zo ontsta ne loze ruimte kunt u met de afgebeelde rekken van ver schillende breedte prachtig benutten. De maten van de rekken vindt u op de werkte kening; u kunt deze uiteraard naar eigen keus laten afwij ken. Voor de bak is dunne ge perforeerde plaat heel ge schikt; u kent die plaat met vierkante gaatjes wel, je ziet er tegenwoordig allerlei wand rekken, telefoonplankjes e.d. van. Door die perforatie is de HET RECEPT VAN JUSTINE Kussa a la Gerry Koop voor 4 personen 1 mooie stevige kussa. Was, schil en snijd hem in de lengte door. Haal de zaadjes eruit en verdeel in niet te kleine blokjes. Laat in een pan niet teveel water aan de kook komen en hierin de blokjes kussa nauwelijks gaar word en. Ze moeten een stevige beet houden. Deponeer in een vergiet en Iaat uitlekken. Maak een gebonden witte saus van half melk, half stoofvocht met boter en bloem, peper, zout en een tikkeltje pa prikapoeder. Laat 10 minuten zachtjes doorkoken. Roer van het vuur af erdoorheen: 100 g in slierten gesneden ham en 100 g geraspte kaas. Giet over de blokjes kussa en serveer met aard appelen. plaat nl. zeer eenvoudig te zetten, zonder speciaal ge reedschap. Voor de binnen- werkse maat kunt u even als de inzender een stuk hout nemen, dat u vast schroeft, waarna u voorzich tig de randen omklopt. Om een stukje lasdraad van 3 mm dikte, waarvan ook de op- hangbeugels worden gemaakt, buigt u de aangegeven stuk jes van de opstaande lange kant om. De gebogen ophang- beugels worden er door gesto ken en omgebogen en klaar is uw rek, op een verfje na. Voor alle volledigheid: de tus sen haakjes geplaatste maten op de tekening geven aan wel ke diepte voor de grote voor- raadbussen en welke voor de kleinere is bedoeld. en zo n vrouw Inhakertje. Al weer gerui me tijd geleden hebben we een tip meegenomen, die het alsmaar bladeren in het van verschillende gemeenten voor ziene plaatselijke telefoonboek moest voorkomen. Mevrouw J. de Bruyn-Olleman uit Schip luiden heeft er ook een een voudige oplossing voor. Zij plakte n.L een stukje stevig papier op de bladzijde waar haar eigen plaats begint en is op die manier van het gezoek af. Met tandpasta. We weten het allemaal: vlekken van oost-indische inkt zijn reuze vervelend en er maar moeilijk uit te krijgen. Toen mevrouw Timan-Sterrenburg uit Loos duinen die inktvlekken dan ook op een gekleurd overhemd van een tekenende zoon tegen kwam, was ze niet bepaald in haar schik. Tot ze op het idee kwam de plekken goed met tandpasta in te smeren, ze daarna met een nagelborsteltje te lijf te gaan en vervolgens uit te spoelen. Resultaat: geen spoor meer te beken- Vlekken 2. Een ander be- kalender aktueel. den of waar dan ook op de huid er gemakkelijk afhaalt met wat levertraanzalf. Schrobben en meestal schrale plekken zijn er bij gebruik van deze zalf dus niet meer bij. Vlekken 3. We blijven op hetzelfde chapiter doorgaan, want ook de volgende brief in de map heeft betrekking op het zelfde onderwerp. Dit maal gaat het om oude ballpoint- ongerechtigheden op kleding, ook al geen pretje. Volgens mevrouw L. Loopik-Vlasblom uit Alblasserdam gaan die er uit met melk en zout Eerst de bewuste plaatsen met melk vochtig maken, dan zout er over en tenslotte uitwrijven met spiritus. Deze lezeres heeft er in ieder geval succes ymee geboekt. Voor oma. Van het puur huishoudelijke naar iets gezel ligs door middel van een brief uit Den Haag, verzonden door mevrouw N. Deurloo-Thorc- naar. Uitgangspunt: een aar dige verrassing voor oma. zo maar of als zij jarig is. Voor dit geschenkje wordt een ver jaardagskalender gekocht (prettig geheugensteuntje...) en waar de plaatjes zitten plakt men foto's van kinderen of kleinkinderen. Als voor het bevestigen van de kiekjes nog een zogenaamde plakpen wordt gebruikt, kunnen de fo to's na een jaar of wat eens vernieuwd worden en blijft de mej. F. van Horssen uit Dordrecht. Zij geeft door dat u verf en ballpointvlekken op uw han- Niemand heeft „recht" op je. Al- schap. Het doet krampachtig leen je eigen genegenheid brengt het doet denken aan slikken je telkens uit vrije wil, rijker verrassender terug naar vriend, je vriendin. Persoonlijk heb ik veel vri den en vriendinnen, heeft „Nou, dat kind vroeg: Moeder, koopt u straks een gebakje van me? en weet u wat die mevrouw zei: Kind, doe niet zo gek, ik loop voor schut!" en hierbij keken de mijnen de dame peinzend na. n Hoe kun je. Ik zag in hun ogen de herinnering aan de vele. v.» «n schelp, .oen, zij de* status" quo* de ogen houdt wat je hebt, voor mijn ge- genoten- et. Het beant- Het, 21Jn maar kleinigheden de zucht: je waardoor wij iets voor onze kin- want anders deren betekenen. (Echter ook heb je niks en dat heb ik op Weinigheden waardoor wij voor het verkleefd-zijn tegen, dat het gemene huichelaars en oude dom- de opvulling is tussen jou en oren worden versleten). n*e*S- Maar die kleinigheden maken Dat je in de kou staat als de dat het leven voor hen door ons partner verstek laat gaan. Kijk toedoen verrassingen bergt. Zo maar naar de briefschrijfster. m°et het overal zijn, zo moet het Jong genoeg om te gaan kampe- ook in vriendschap zijn. groter verband, jongelui Dan, geloof ik. kan een vriend- i- schap_ h deux bestaan. Maar dan ledepop leren kennen, contacten ken. zelfstandig te leren zijn valt niet de maar nee, zo onzelfstandig als het ineen als de ander 'i op de koop toe on- zinking heeft of het partner- schap voor een keer of voor al- goed: ik ben er tijd op losse schroeven zet. Daar- de eigen inbreng aan fan- aan geestelijk bezit, te Daarom doet dat wat mijn troostbaar. Begrijp IflH heus niet op tegen dat miin doch ter met een dikke vriendin gaat tasie. trekken. Maar als ze hetzelfde groot, tien zomers achtereen doet en bo- r>e vendien die vriendin een heel keerz'Jde van een sterk ge- jaar op kantoor ziet en ze elke "°nden genegenheid is me ook gc- zondag om beurten bij elkaar presenteerd: een briefschrijfster SStj?."'. i' .ik toch di« vriendin heeft (bei- wel zacht gezegd fantasieloos vin- den. En als de vriendin ziek wordt ongehuwd) die wel eens bij of er ineens geen trek aan heeft, faaar logeert, heeft al een keer en mijn dochter is daardoor on- de vraag gesteld gekregen of zij DaTS^d^dltïa'mfn'n'pJioh: vindt". He. wil ken al een situatie ontstaan waar- miJ voorkomen dat dergelijke door^eikaars gezelschap vragen altijd wellen uit een brein Vriendschap leeft in vrijheid. "'Heel^veel mensèn^denke Nu weet ik best wat mijn Open overkomt mij nooit. Toch Brief vriendinnen van zo'n 35, 40 bij mij in de buurt ™- jaar zullen zeggen: jij praat die hun enig kind Jij hebt vroeger natuurlijk laten optrekken inplaats leuke jonge kend, en een ruime vrienden- kring behouden. Bovendien heb je pakken, of het, al denken: dat verstouwd maar deze niet heeft e ik verwerkt. Ze zijn maar in één praat dié hun enig kM aiüjd mïï "cS J»*» *«ta» in urliik laten optrekken inplaats van het volgroeide persoon fijn jongenskamp te stop- lijkheid. pen, of bij een boer te laten aan- Wie hunkert naar genegenheid, En die zul je ook wel leeftijd, op een zeilschool doen. niet al te oud hebben opgedui keld. Maar als je mij kende, mijn jeugd, en wist hoe ioo!ar<k>ene staat altijd 2wak- Wic echter rijk geest kent geen doet geen eigen ervaring vroeg van school, thuis hel- op, oefent nergens zijn fantasie. de enkele kennisjes de buurt die je nog eens sprak, getrouwd, dan zou je weter blij iemand kan zijn met „oervaste" vriendin. En hoe haar best doet zo'n vriendschap gen: fantasie. te behouden. Ja. En toch houd „Ziet u die ik niet van je best doen en vriend- pen met dat snoezige kindje?" Soms vraag je je wel at in deze tijd een volwassene, je weten hoe nog voor een kind betekent. vast punt, antwoord. toe willen Raad van grootvader. Na de verrassing voor oma een wijze raad van een grootva der. de heer K. M. J. te L. Toen hij ontdekte dat zijn acht tien maanden jonge kleinzoon niet in de zandbak wilde spe len, die zijn vader met veel enthousiasme in de tuin had gemaakt, kwam hij op het vol gende idee. Eerst de hummel in de box buiten laten spelen, dan met box en al de zandbak in en dan maar afwachten of mijnheer ook buiten zijn „box muren" zich in het zand wilde vermaken. Trotse conclusie aan het eind van de brief: „Hij speelt nu uren in die bak en je hoort hem niet". Iets voor andere moeders, vraagt deze inzender? Smokkelen.... Toen een le zeres uit Rhoon haar doch tertje zag tobben met een op dracht van de handwerkonder- wijzeres heeft zij haar uit eindelijk maar een beetje ge holpen. Smokkelen.... noem den wij dat vroeger thuis, 't Ging om het omhaken van een katoenen zakdoekje met pen nr. 13, u weet wel, dat he le fijne priegelwerk, wat in het vrij stugge katoen niet meeviel. Het lapje werd der halve even met papier er on der zonder draad in de naald onder de naaimachine gelegd. U begrijpt het gevolg: door al die kleine gaatjes, al lemaal op gelijke afstand van elkaar, werd het haken van een nare taak tot een wat prettiger bezigheid. Niet alleen voor tobbende dochters, maar wellicht ook voor ander hand- f Is jammer, maar... Niet voor plaatsing in aan merking komen de ideetjes van mevr. D. te Den Haag; mevr. E. H. B.-W. te Delft; Tilly L. te Den Haag; mevr. B. uit Rotterdam; mej. L. B. te Scheveningen; mevr. J. V. te Barendrecht en mevr. H. B. te Rotterdam. Voor Iedere tip en elk doe-het-zelf idee it deze rubriek ontvangt a een van onze tipboeken: „Dat zit zo" of „Tippa- rade Twee" (naar ken- *e).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11