UIT HET VUISTJE Kernstoppact is bij de Senaat 't zit in Sanovite Nederland tekende n°g niet Nasser naast alle takken van handel in Egypte Volgende zitting V.N. een Afrikaanse „zaak" Belastingvoorstellen van Kennedy in het Congres lil Israël is zout goed bruikbaar in duinzand Ongeluks-diamaut Opgave vakantieadres s VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 Kennedy noemt 10 punten President Kennedy heeft gister- ren het gedeeltelijke kernstopak- koord ter ratificering aan de Ame rikaanse Senaat gezonden Hij deed het vergezeld gaan van een speciale boodschap, waarin* hij zegt, dat het verdrag van nationaal belang is. Hij noemde tien re denen. Kent Mort Chou, Kernhemse kaas, St. Paulin? Wees niet ééji- kennighoud van méér kazen! „Rode lijn V.S.- Moskou werd doorgesneden Een Finse wegwerker heeft gisteren met een graafmachine de ondergrondse telefoon- en telexkabel van Helsinki naar Moskou vernield, waarlangs de zogenaamde „rode lijn" tussen Washington en de Russische hoofdstad op het ogenblik tot stand wordt gebracht. De Fin was bezig bij Esbo, aan de rand van Helsinki, een ter rein te egaliseren voor een nieu we autoweg, toen hij zonder het te weten de kabel doorsneed. Gealarmeerd door telefoon- en telexabonnees wier verbinding met Moskou plotseling was ver broken, gingen technici van de PTT op onderzoek uit. Toen de plaats van de breuk eenmaal was ontdekt duurde het nog vier uur eer de verbindingen waren her steld. Verwacht wordt dat de „rode lijn" als noodverbinding tussen de hoofdsteden van de VS en de Sowjetunie volgende maand voor gebruik gereed zal zijn. als de werkzaamheden aan de Moskou- se kant zullen zijn beëindigd. Maatregel treft half miljoen handelaren Egypte heeft besloten alle tak ken van handel in het land te nationaliseren en het openen van nieuwe zaken te verbieden. Tege lijk en eveneens met onmiddel lijke inwerkingtreding is het elke ondernemer, hoe klein zijn be drijf ook is, verboden zijn zaak te sluiten of te verkopen. In een officiële verklaring van de Egyptische minister van voorraad- voorziening, dr. Kamel Ramzi Stino, wordt ,,in het belang van de consu menten" een „volledige reorganisatie van de handelsinrichtingen" aange kondigd, alsmede de hergroepering ervan in „grote economische eenhe den onder toezicht van de staat." In elke stad, of in elke wijk van grote steden, worden de handelaars sa mengebracht in coöperatieve organisa ties, die gecontroleerd worden door de staat vla een „algemene organisatie van verbruikscoöperaties", die binnen enkele dagen zal worden opgericht. In coöperaties Het woord „nationalisatie" wordt in de hele verklaring niet genoemd maar de commentaren van de voornaamste Egyptische dagbladen evenals die van de minister laten geen twijfel bestaan over de omvang en de strekking van de aangekondigde reorganisatie, die volgens niet-officiële ramingen onge veer 450.000 handelaars raakt. De Egyptische autoriteiten hebben hun plannen nog niet tot in bijzonder heden bekendgemaakt maar het blad Al Ahram (semi-officieel) heeft de eer ste maatregelen van de regering be kendgemaakt: 1. Totale en onmiddellij ke opheffing van de zaken die zich ge deeltelijk met de groothandel bezig hou den; 2. Telling van alle handelaars in In één dag milj. voor Skoplje De Britten hebben In één dag tijd het beoogde bedrag van 100.000 pond (1.000.000 gld.) voor hulp gehaald en dus besloten r de tweede 100.000 pond Skoplje streven Skopl- ,6'd 'PJtóto"Sr-SÏoplie teruggekeerd. De ploeg is dinsdagmorgen vroeg uit Bel grado vertrokken, nadat de maandag besteed was aan het onderhoud van de wagens, die op de slechte wegen in en om het rampgebied enige kleine man kementen hadden opgelopen. De ploeg, die oververmoeid maar in goede gezondheid aankwam bestond uit de heer C. van Dijkhuisen, hoofdin specteur van de Wegenwacht en de We genwachten H. J. van Horik. L. G. van Oorschot, B. J. M. van den Belt, de heer A. W. Koene van de technische af deling en de heer R. E M. Maas van de persdienst van de ANWB. alle categorieën; 3. Een verbod tot het openen van nieuwe winkels; 4. Ver plichting van alle neringdoenden zich te laten opnemen in een van de grote eco nomische groeperingen die de Egypti sche regering op het oog heeft en die tot zestien beperkt zullen blijven. Geen Russen weg uit Oost-Duitsland In communistische diplomatieke krin gen in Oost-Berlijn is gezegd, dat Oost- Duitsland „de laatste plaats" zou zijn waaruit de Sowjetunie eenzijdig haar troepen zal terugtrekken.- Deze verklaring werd gegeven naar aanleiding van westelijke berichten, dat de Sowjetunie binnenkort wellicht troe pen uit Oost-Duitsland zou kunnen te rugtrekken om deze naar de Chinees- Russische grens te zenden. Van genoemde zijde is verder gezegd, dat de ontruiming van Oost-Duitsland door Russische troepen slechts zou kun nen geschieden als hetzelfde gebeurde met de Amerikaanse troepen in West- Duitsland. Weer staken Franse zeelieden De zeelieden in Marseille hebben In hun loonconflict met de rederijen gis teren de tegenvoorstellen van de scheep vaartdirecties verworpen en vervolgens een nieuwe staking voor 24 uur afgekondigd, die zou duren tot van daag het middaguur. In de tussentijd zullen zij zich op de hoogte stellen van het standpunt der zeelieden in de an dere Franse havens en daarna besluiten over een eventuele voortzetting van de staking. De staking heeft tot gevolg dat op nieuw duizenden passagiers, voorna melijk voor Noord-Afrika en Corsica in Marseille worden opgehouden. Intussen is met militaire vliegtuigen een luchtbrug ingesteld tussen Istres. in Frankrijk, en Corsica, voor het over brengen van als gevolg van de staking in Marseille gestrande reizigers. Op ee Emmen i niet beveiligde overweg s gisteren een bejaarde goederentrein gegrepen er Het verdrag staat op zichzelf; het kan de wereldvrede bevorderen en de bewa peningswedloop tegengaan; het maakt een eind aan de verontreiniging van de dampkring door radio-actieve stoffen; het laat de mogelijkheid open. dat Ame rika zich terugtrekt, als het zijn helan- gen in gevaar gebracht acht; het kan niet leiden tot erkenning van landen, die thans niet erkend worden: het zal de vooruitgang van de V.S. op het ge bied van de kernbewapening niet tegen houden. omdat de ondergrondse proeven normaal doorgaan; het verandert niets aan de noodzaak van de westelijke mo gendheden. hun militaire kracht op het zelfde peil te handhaven om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn; het ver sterkt de sterke positie van Amerika op kernwapengebied meer dan bij een onbeperkte voortzetting van de proeven het geval zou zijn geweest; de risico's van schendingen in het geheim van het verdrag zijn veel kleiner dan die van proefnemingen in onbeperkt aantal: het verdrag is tenslotte het resultaat van de voortdurende inspanningen van twee Amerikaanse regeringen, zodat mag wor den verwacht, dat zowel Democraten als Republikeinen het met de grondslagen ervan eens zullen zijn. Nederland behoort niet tot de landen, die gisteren in Washington, Londen of Moskou het kernstopverdrag hebben me de-ondertekend. Het Nederlandse besluit zou in principe al genomen zijn. De kwestie zou echter nog in de wekelijks vergadering van de ministerraad ter sprake gebracht moeten worden. In Washington tekenden 31 landen, met Australië als eerste. In Londen wa ren 26 landen vertegenwoordigd. Daar te kende Canada als eerste. In Moskou kwamen afgevaardigden van 22 landen hun handtekening zetten. India opende de rij. Ook vandaag zouden nog enkele landen het verdrag mede-ondertekenen. In Moskou waren het vooral de landen van het communistische blok, die zich achter het verdrag schaarden. Ook Oost- Duitsland heeft het akkoord getekend. Zoals men weet Is zulks voor West- Duitsland aanleiding geweest, de onder tekening van het pact voorlopig uit te stellen, totdat met Amerika en Engeland voor dit probleem een oplossing is ge- Chroesjtsjef De Amerikaanse senator Humphrey heeft bij zijn terugkeer in Washington enkele uitspraken van Chroesjtsjef geci teerd. De Russische premier vergeleek de koude oorlog met de taaiheid van een machtige eik, die niet met een slag kan worden omgehakt, maar stukje voor stukje. Het kernstopakkoord noemde hij het recept van een dokter voor een zie ke maatschappij. Zij die er zich tegen verzetten, moeten zich door een psychia ter laten behandelen. Over de Duitse kwestie zei hij tot Humphrey: „Als u het wint is het kapitalistische overwinning, als wij het winnen een socialistische zege. Maar in beide gevallen zou het een dwaze oplos sing zijn, die tot oorlog zou lelden". Al achtte hij het Duitse probleem zeer be langrijk, de Chinese kwestie is voor Chroesjtsjef van nog veel groter beteke- Rusk speelde in de Peterhof met kinderen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft gisteren een korte adem pauze genomen in zijn diploma tieke werkzaamheden en pret ge maakt met Russische kinderen in de tuinen van het Peterhof het fabelachtige paleis van Leningrad, dat door tsaar Peter de Grote aan de Finse Golf werd gebouwd. De voornaamste attractie van het Peterhof vormen de uitge strekte tuinen met hun tientallen fonteinen, waarvan sommigen spe ciaal bedoeld zijn om op de lach spieren te werken. Een fontein is bijvoorbeeld achter een bank ver borgen en spuit met ongeregelde tussenpozen, waardoor Iemand die toevallig op de bank zit natgespo ten wordt. Na gekeken te hebben hoe de kinderen er een spel van maakten om de krachtige stralen van de fonteinen te ontwilken, besloot Rusk ook mee te doen. HU nam een loopje en sprongmaar werd nog net door een straal ge raakt. Na het bezichtigen van een fon tein, die uit stenen naast een tuin pad sproeit, zei Rusk grinnikend „Ik zou er best z© eentje op mün kantoor kunnen gebruiken om van bezoekers af te komen". In het Peterhof wisten sommige Russische bezoekers wie hij was. ZU stootten elkaar zachtjes aan met de elleboog en zeiden „Dat is Ben Bella: Staatshoofden komen 1 Geen grap meer Eerst Afrika dan akkoord-Evian Driekwart van de bevolking van het eiland Penida, tussen Bali en Lombok, wordt bedreigd met hongersnood als gevolg van droogte en hete winden, zo blijkt uit in Djakarta ontvangen berich ten. De plaatselijke autoriteiten doen po gingen 60 ton maïs boven het gebied uit te werpen. Ook -tracht men 1200 gezinnen naar veiliger plaatsen over te brengen. Volgens premier Ben Bella van Algerije wordt de komende zit ting van de Algemene Vergade ring van de Ver. Naties een Afrikaanse zitting, omdat de meeste Afrikaanse regerings leiders hebben besloten acte de présence te geven. Zij zullen gaan om te demonstreren tegen het kolonialisme, in het bijzonder zullen Zuid-Afrika en Portugal aan de kaak worden gesteld. Ben Bella verklaarde dit na bezoek van twee dagen aan Ghana. Hij zei dat het Westen uiteindelijk zal moeten kiezen tussen vriend schap voor Portugal en Zuid-Afrika enerzijds en de Afrikaanse landen anderzijds. De Afrikanen zijn vast besloten Angola en de inheemse vol ken in Zuid-Afrika te bevrijden van het slavenjuk, aldus de Algerijnse premier die al eens eerder zeer mi litante redevoeringen over dit onder werp heeft gehouden. Ben Bella zei te geloven dat de wezigheid van Afrikaanse leiders New York de stem van Afrika zal sterken en de Amerikaanse negers zal steunen in hun strijd tegen rassendis criminatie. Door persoonlijk contact wist Ben Bella dat de presidenten Nasser van Egypte. Nyerere van Tanganyika, Mo- dibo Keita van Mali en Bourguiba van Tunesië naar New York zullen gaan. Ook president Nkroemah zou toegezegd hebben te komen. Alle problemen van de wereld, aldus Ben Bella, moeten ondergeschikt Gisteren heeft het Amerikaan- en ook de rente-egalisatiebelas- se ministerie van financiën de voorstellen van president Ken nedy, die ten doel hebben het tekort op de betalingsbalans der Verenigde Staten te verminderen 's Werelds grootste verjaardags taart was ongetwijfeld het 150 meter lange baksel, waarmee het 67-jarig bestaan van de stad Miami in Florida werd gevierd. Duizenden inwoners en toeris ten) kwamen de taart, die 3000 gulden heeft gekost, bekijkenen er van snoepen. Op de foto zien we het historische" ogen blik, waarop burgemeester Ro bert King High het eerste van de twaalfduizend stukken, waarin de taart werd verdeeld, mocht opeten. ting op buitenlandse effecten omvatten, voorgelegd aan de commissie financiën van het Huis van Afgevaardigden. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie bekendgemaakt. De wetsvoorstellen houden alleen vrijdom van de rente-egalisatie belasting in voor nieuwe uitgif ten van Canadese fondsen, maar dit is volgens de woordvoerder de enige uitzondering. De Amerikaanse onderminister t tanciën, Robert Roosa, die een groot aandeel heeft gehad in de bereiding van de voorstellen, verklaar de onlangs dat de belasting zonder zal moeten worden betaald bij aankoop nieuwe buitenlandse fondsen. Hij ook het gebruik van een „switch- dollar" van de hand: deze zou inhou den dat Amerikaanse houders van bui tenlandse effecten zouden kunnen over gaan van het ene op het andere fonds, zonder dat op de nieuwe aankoop be lasting zou worden betaald. De woordvoerder verklaarde dat het standpunt van het ministerie dat var de heer Roosa is en dat het ongewij zigd blijft. Hij voegde hieraan toe dat onderminister Roosa indertijd alleen duidelijk had gemaakt dat het ministe rie van financiën tegenstander is van alles, behalve één dollar voor alle doel- In de commissie financiën van het Huis van Afgevaardigden zullen de voor stellen worden verwerkt tot een wets ontwerp. dat op de gewone wijze aan het Huis zal worden voorgelegd en daar- •eer zal worden teruggezonden de commissie. Dan zal zij beslis- anneer de maatregelen van kracht moeten worden en regelingen treffen het houden van openbare „hea- den gemaakt aan de bevrijding vai koloniën in Afrika. Een leger van 10.000 Algerijnse strijders staat klaar om naar Angola en Zuid-Afrika te gaan. als de tijd daar is. Evian Ben Bella gaf te kennen dat als een pan-Afrikaans lichaam zal worden ge- vormd om het aardgas en de andere natuurlijke rijkdommen van Algerije te exploiteren. Frankrijk automatisch zijn rechten daarop zou verliezen. AlgerUe dergelijk geval^ niet aarze-jHet „nieuws" werd donderdag op grote schaal verspreid totdat de di- In Parijs wordt een onderzoek inge- gteld naar aanleiding van een „grap" over een „sensationele ope ratie" waarbij het been van een overledene met succes zou zijn overgeplant op een patiënt in een ziekenhuis in de Franse hoofdstad. In de nacht van woensdag op don derdag waren persvertegenwoordi gers in kennis gesteld van het wel slagen van een „operatie van uit zonderlijk belang'. De journalisten werden in het ziekenhuis Beaujon ontvangen door een „chirurg" in witte jas, die hen in de gehoorzaal confronteerde met de „patiënt". Ook fotografen en radioverslagge vers waren uitgenodigd. ien de voorzieningen vzn Evi&n, waai bij Frankrijk het recht van exploitatie is gegeven, te herroepen. De Algerijn se regering stelt de rijkdommen ter be schikking van Afrika, omdat „Afrika het eerst komt". Inmiddels heeft Tunesië de Angolese regering in ballingschap onder leiding van Holden Roberto erkend en gelijktij dig de diplomatieke betrekkingen met Portugal verbroken. recteur van het bewuste ziekenhuis liet weten, dat hem van de „ope ratie" niets bekend was. Ambte naren van het ministerie van volks gezondheid verklaarden dat disci plinaire straffen zullen worden op gelegd, als blijkt dat leden van de ziekenhuisstaf zich aan de „grap" hebben schuldig gemaakt. Irrigatie-pionier in Nederland Dr. Hugo Boyko, Israëls irri gatie-pionier, dankzij wiens initiatief thans grote delen van de dorre Negev-woestijn met zee water vruchtbaar worden maakt, is gisteravond met het Sabena-lijnvliegtuig uit Stock holm op Schiphol aangekomen. Hij zal in de internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort een inleiding houden over de doelstellingen van de door Albert Einstein opgerichte in Israël gevestigde, Academy of Art en Science, waarvan hij als algemeen secretaris in Stockholm zojuist een con gres heeft bijgewoond. Deze Academy staat, zonder enige politieke of finan ciële oogmerken na te streven, o.a. de ontwikkelingslanden ten dienste met ad- Op Schiphol werd dr. Boyko, die voorts vice-president is van de interna- tinal society of biometeorology, afge haald door dr. S. W. Tromp van het biometeorological research centre te Leiden. Voor de bijeenkomst in Amers foort zijn behalve een aantal personen uit het bedrijfsleven vele specialisten uitgenodigd, die bemoeienis hebben met de ontwikkelingslanden. „Men heeft steeds gedacht dat met zout water voor irrigatie niets was te bereiken, maar dat ia een vergissing ge bleken. In Duinzand is het zeer goed bruikbaar," aldus dr. Boyko. Op de Is raëlische proefvelden is aangetoond dat het zout daarin met het water zo snel wegzinkt, dat zich in de eerste lagen nergens zoutconcentratles vormen en zo zijn vele soorten planten In staat zich te voeden met het snel wegzinkende vocht. Van het daarin aanwezige zout ondervinden ze geen nadeel. Navolging (Advertentie) de vitaliserende vitamine E, de vitaminen van het B-complex, de essentiële eiwit-bouwstoffen, een hoog gehalte aan mineralen. Eet daarom dagelijks ENKELE SANOVIETJES VOOR UW GEZONDHEID besmeerd en/of belegd. Heerlijk I Sanovite, uit volle tarwe bereid, regelt de spijsvertering en bestrijdt "overwicht". HOGE VOEDINGSWAARDEI KERNVERS! SLECHTS 52 CT. PER PAK! (Ook zoutarm overal verkrijgbaar.) Jjd eeft Kij, I Toen vanmorgen in Brussel de zon opging betekende dat het begin van de duivenoorlog. Dat heeft niets te maken met de kippenoorlog tussen de EEG en de Ver. Sta ten, die de Brusselaars vrij koud laat. De dui venoorlog verhit de ge moederen echter sterk. De duiven bevuilen standbeelden en openba re gebouwen cn zij ver spreiden ook ziekten. Aanvankelijk luidde het gemeentelijk bevel dat de dieren gedood moes ten worden, maar dit leidde tot zulke hevige protesten dat het besluit moest worden herzien. De beesten zullen nu ge vangen worden in net ten. Daarna zullen ze vrij gelaten worden in een natuurreservaat. I Frankrijk heeft een nieuw statussymbool een diep gebruinde ge laatskleur, waarin dui delijk de omtrekken van een skibril te zien zijn. Steeds grotere aantallen skiërs trekken de laat ste jaren in de zomer hoog de Alpen in om de ze wintersport bij uit stek te gaan beoefenen. Er is in Val d'Isère nu al een lift die de liefheb bers tot een hoogte van 3300 meter brengt. I Rita Hayworth wordt oud. Anders had zij nooit een filmcontract getekend voor het ver vullen van een bijrol in de nieuwe film van Sam Bronston, Circus. Rita is de moeder van Claudia Cardinale die de hoofd figuur is. I Het hof van cassatie heeft uitgemaakt dat het een strafbare overtre ding is als mannen naar meisjes fluiten en hard op commentaar leveren op hun uiterlijke char mes. Er is een juridi sche strijd van vijf Jaar nodig geweest om tot de ze uitspraak te komen. I Op een station in En geland dwarrelde een papiertje uit het raam van de trein met een adres en daaronder ge schreven: „Hebben ketel op gas laten staan. Licht alstublieft politie in". De politie werd ingelicht, die toog op onderzoek uit en vond de ketel op het gas. De gaskraan was echter dichtgedraaid... 1284. Aan de uit Voor-Indië stam mende Hope diamant zijn talrijke legenden verbonden, waardoor de steen de naam kreeg ongeluk aan te brengen. Volgens de verhalen zou in de 17de eeuw een Franse avonturier deze saffierblauwe diamant in India gekregen hebben, een mededeling die we zonder bewijs van overdracht moeilijk kunnen aanvaarden, aange zien de steen in het land van her komst als heilig werd beschouwd en zeker niet aan de eerste de beste avonturier zou wor den meegegeven. Maar goed, voor de destijds formi dabele som van 20.000 pond kwam de diamant In het bezit van Lodewyk XIV, die de avon turier in de adelstand verhief uit dankbaarheid voor de matige prijs die hij hem had berekend. U ziet, alles is betrekkelijk in deze wereld. Willen we de bijgelovige sugges ties dienaangaande geloven, dan be gonnen de ongelukken aan het Fran se hof toen de blauwe diamant daar haar intrede deed. De eerste die getroffen werd, was de raadsman van Lodewijk XIV, die de steen ter gelegenheid van een hoffeest had ge bruikt. Hij viel in ongenade, werd de volgende dag reeds in de kerker ge worpen en bleef daar tot bij 19 jaar later stierf. De koninklijke geliefde, madame de Montespan was het vol gende slachtoffer, want ook zij viel in ongenade, nadat zij de steen eens gedragen had. Het treurige einde van Marie Antoinette behoeven we wei nauwelijks in herinnering te brengen om u te doen beseffen hoe ongelukkig het met de dragers van de blauwe diamant is afgelopen. Toch zijn we zo vrij te veronderstellen dat deze nare geschiedenissen zich ook zonder de siersteen zouden heb- TOCH IS HET ZO! ben voorgedaan, want het milieu en de tijd waarin de dames en heren leefden leende zich daar nu eenmaal We zouden erg onvolledig zijn, in dien we vergaten te vermelden dat de blauwe diamant in de Franse revolutietijd uit de kroonschat werd gestolen, een feit dat we eigenlijk als een gelukje zouden moeten aan merken. In 1830 werd vervolgens door de bankier Hope in Londen een blauwe diamant van aanzieniyk lichter gewicht gekocht en men vermoedt dat dit een stuk is van de steen uit de Franse kroonschat. Hoe het ook zü, deze door Hope ge kochte splinter staat als de Hope dia mant bekend. Het enige ongeluk dat bij al die transacties valt te vermel den, is wellicht de schommelende prijs van het ding, waardoor welcens 4/5 van het daarvoor betaalde be drag er bij kon inschieten. En dat is een héél verlies Indien de koop som 80.000 pond heeft bedragen (1908). Inmiddels heeft de Hopediamant het grootste deel van onze ruimte op geslokt hetgeen we eveneens als een ongeluksteken zouden kunnen be schouwen en daarom geven we als sluitstuk het leukste verhaal dat we van diamanten kennen. Frederlous Rex kocht in het jaar 1742 de „groe ne diamant" voor 200.000 taler en droeg hem gewoon als ge«p op zijn nocd. Dat kon hij doen. want hij stond als een hoogst bescheiden man bekend! Zonder noemenswaardige schokken kunnen we nu op valse parels over stappen. Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden). H. Pétillon. Reeds heeft men in Israël het expe rimentele stadium achter zich. Dankzij steun van de Unesco worden thans gro te projekten uitgevoerd, waarbij de ir rigatie geheel steunt op zout zeewater. In het regenarme Israël is dat van uit zonderlijk belang. Het Israëlische voorbeeld heeft navol ging gevonuen in Spanje en op een eilandje in de Duitse bocht, waar thans soortgelijke experimenten worden uit gevoerd. Morgen vertrekt dr. Boyko, die zich met zijn echtgenote op een Europese rondreis bevindt, naar Brussel. Franse vliegtuigen niet langer onder NAVO Frankrijk heeft eenzijdig de bevel- status van enkele van zijn lucht machteenheden binnen de NAVO veranderd en besloten, zich het ge bruik van deze eenheden ook in ge val van oorlog voor te behouden. Volgens een bekendmaking van d« Franse ambassade in Bonn betreft het hier eenheden die tot dusver in Alge rije waren gestationeerd. Tot op heden lag de zaak zo. dat ze bij een oorlog automatisch onder NAVO-bevel zouden zijn gekomen. De vliegtuigen zullen nu worden toegevoegd aan de Franse strijdkrachten in Oost-Frankrijk. De Franse ambassade heeft erop gewezen, dat zowel de Westduitse regering als de NAVO van dit begin juli genomen besluit op de hoogte is gesteld. In de bevelsverhoudingen voor wat betreft de reeds ter beschikking van de NAVO staande Franse luchtmachteenheden komt door het besluit van de Franse regering geen verandering. Berichten volgens welke Parijs de in Oost-Frankrijk en West-Duitsland ge stationeerde eskaders van de Franse tactische luchtmacht aan het recht streekse NAVO-bevel heeft onttrokken, sprak de ambassade tegen. Conrad Ahlers (Der Spiegel) krijgt prijs Twee Westduitse journalisten die de laatste maanden door hun berichten in ternationale bekendheid verkregen zijn in Neurenberg begiftigd met de Joseph Drexelprijs (ongeveer 1800 gul den). Een van hen is Conrad Ahlers, re dacteur van het Duitse weekblad Der Spiegel, wiens berichten over de NAVO- oefening „Fallex 62" een gerechtelijke actie tegen het blad tot gevolg hadden. De televisie-verslaggever Jürgen Ne ven-Du Mont kreeg de prijs voor zijn uitzendingen onder de titel „Polen" die vel kritiek ontmoetten in vluchtelin- genkringen. De Drexelprijs werd in 1956 inge steld voor bijzondere publikaties. Dringend verzoek uw vakantieadres vl* de uit de krant geknipte bon, die wij regelmatig op de advertentiepagina plaat sen, zo vroeg mogeiyk op te geven. Indien deze schrifteiykc opgave niet MINSTENS ÉÉN WEEK voordat u met vakantie gaat in ons bezit is, kan de toe zending ernstig worden vertraagd. Devaluatie Finnmark „dwaas gerucht'' Finse functionarissen hebben een be richt tegengesproken, dat de Finse re gering voornemens is de Finnmark te devalueren. Een deskundige noemde het een „dwaas gerucht". De nationale bank van Finland ver klaarde, dat zij besloten had niet te reageren telkens wanneer dit bericht in circulatie kwam daar herhaalde ontken ningen de neiging hebben voedsel aan het vermoeden te geven. Een woordvoerder van de bank her innerde er aan. dat de directeur van de bank eerst vrijdag jl. een overzicht van de situatie had gepubliceerd waar in hij tot de slotsom kwam, dat deva luatie niet de oplossing zou zijn voor men*5188"^ Fins« financiële proble- De groep Britse grotonderzoekers die tien dagen geleden in de Bergergrot bij Grenoble afdaalde om haar diepterecord vani 1.222 meter te verbeteren, is te recht. Gisteravond kwamen drie van de dertien Britten uit de grot. De ove rige tien worden vrijdag verwacht. Over het lot van de Britten was enige ongerustheid ontstaan, toen het gebied het afgelopen weekeinde door hevige

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5