Nieuwe Leidse Courant Scotland de naar Yard speurt treinrovers Commentaar Nauwkeurig werk bende van grote Voor tips beloning van 350.000 gulden Nederlands gezin in Australië vermoord Drs. Zijlstra voorzitter van CBTB? Aardschokken in Italië Duistere terreuractie in Eemnesserpolder Rouw in Witte Huis: Patrick overleden CHRISTELIJK-NATIONAAL OAGBIAD Vrijdag 9 augustus 1963, 44ste jaargang Minister hakl graag op „knopi en Pagina 7 bezorging 18—19 uqr De ontkoppelde wagons van de Engelse posttrein, die door een bende is overvallen. De buit wordt geschat op dertig miljoen gulden Vieuws in één oogopslag Scotland Yard en de po litie in veertien Engelse graafschappen stelt koorts achtige pogingen in het werk om de daders te vin den van de brutale trein- roof, die gisterochtend in alle vroegte in Chedding- ton nabij Londen heeft plaatsgevonden. Er is een beloning van 350.000 gul den uitgeloofd voor tips, dit tot aanhouding van de bende kunnen leiden. President Kennedy heeft gisteren het gedeel telijke kernstopakkoord ter ratificatie aan de Ame rikaanse senaat gezonden. Hij deed het vergezeld gaan van een speciale boodschap, waarin hij zegt, dat het verdrag van natio naal belang is. Een jongeman van zes tien jaar is gisteravond het huis binnengedrongen van het gezin Thomassen, dat in november 1958 uit Nieuwenhagen naar Aus tralië emigreerde, Vader en moeder Thomassen en het dochtertje werden ver moord. President Nasser van Egypte heeft maatregelen genomen, die neerkomen op naasting van alle tak ken van handel in zijn land. Maniakken zwerven door de polder van Eem- nes en mishandelen des nachts het vee. In Eemnes bestaat grote onrust. De politie staat voor de moei lijke taak de onverlaten in de grote polder op te sporen. In de komende algeme ne vergadering van de Verenigde Naties zullen alle Afrikaanse regerings leiders aanwezig zijn. Ze zijn van plan dan met kracht te protesteren te gen het kolonialisme van Portugal en Zuid-Afrika. Jonge dader meldde zich Een Nederlands emigranten-echt paar en hun tienjarig dochtertje zijn gisteravond in hun woning te Char leston, 58 kilometer ten oosten van Adelaide, doodgeschoten zo heeft de Australische politie meegedeeld. Het echtpaar is de 36-jarige Nico- laas Thomassen en zijn 34-jarige vrouw Lammechicn Hofman uit Heerlen. De naam van het dochter tje is Roxane Vivian, Maria. Vanmorgen reeds is een jongeman aange houden die van de moord wordt ver dacht. De woordvoerder van de politie vertelde als toedracht: Roxane en haar twaalfjarige broer Thomas waren me vrouw Thomassen aan het helpen met het afwassen van de vaat na de warme maaltijd, toen de jongen binnenkwam die een 0.22 geweer droeg. „Hij wilde geld hebben", aldus de politie. „Me vrouw Thomassen gaf hem een pond (sterling) en sprong toen op hem af. Hij schoot haar door het hoofd". De woordvoerder zei dat de heer Tho massen zijn vrouw hoorde roepen en daarna naar de keuken rende uit de zit kamer. waar hij naar de televisie zat te kijken. Roxane vluchtte naar een slaapkamer en kroop tussen de kleren kast en de muur. Haar lijkje werd op deze plaats dood aangetroffen. Thomas slaagde erin te vluchten en sloeg alarm. Later meldde zich een jongeman bij de politiepost die niet ver van de woning ligt en bekende de moorden te hebben gepleegd. De woordvoerder zei voorts dat de jongen in een lade in de keuken nog een bedrag van ongeveer tien shilling had gevonden. Hij liet dit geld echter liggen en gaf mevrouw Thomassen op dracht zich uit te kleden. Daarna schoot hij haar met twee kogels dood. De heer (Van onze soc. econ. redactie) Het bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond is gisteren in Amersfoort bijeen geweest om zich te beraden over de keuze van een nieuwe voorzitter. Zoals bekend is de tot dusver optredende voorzitter mr. B. W. Biesheuvel, benoemd tot minister van landbouw en visserij. Naar wij dit uit betrouwbare bron vernemen heeft het bestuur thans drs. R. Zijlstra, algemeen secreta ris van de C.B.T.B. verzocht het voorzitterschap op zich te ne Drs. Zijlstra heeft gevraagd dit verzoek in beraad te mogen hou den tot de eerstvolgende bestuurs vergadering, die over twee weken gehouden wordt. De definitieve verkiezing een nieuwe voorzitter zal t z.t ten geschieden door de algemene vergadering, waarbij de provincia le organisaties van de C.B.T.B. het recht hebben ook zelf nog tegen kandidaten te stellen. Deze alge mene vergadering wordt hiertoe waarschijnlijk op korte termijn bijeengeroepen. Geen Rus naai de maan De Britse astronoom sir Bernard Lo- vell heeft in een brief aan Amerikaanse ruimtefunctionarissen gezegd dat de Sowjetunie de plannen heeft opgegeven om een bemand ruimtevaartuig naar de maan te zenden. De Russen zouden wel geïnteresseerd zijn in een gezamenlijke poging hiertoe, zo heeft de Amerikaanse senator Clinton Anderson, voorzitter van de senaatscommissie voor ruimteonder zoek verteld. Sir Bernard Lovell heeft geschreven dat de Russen nog geen middelen heb ben gevonden om de ruimtevaarders te beschermen tegen de dodelijke uitwer king van intensieve uitbarstingen van zonnestraling. Verder kunnen zy niet genoeg materiaal lanceren voor een bruikbare bemande vlucht met redelijke ïtie voor een veilige terugkeer op aarde en tenslotte zijn zij ervan over tuigd, dat de problemen met betrekking tot het maanonderzoek goedkoper en sneller kunnen worden opgelost door het zenden van instrumenten naar de maan. Twee hevige aardschokken hebben vandaag in de Italiaanse stad Forli schoorstenen naar beneden doen vallen en de gehele Povlakte doen trillen. De bevolking van deze stad met 60 000 in woners vluchtte in paniek de straat op- Forli ligt ten noorden van San Marino. Er zijn geen berichten over slachtoffers. De schokken werden geschat op een kracht van tussen de vijfde en zesde graad op de MercalLi-schaal. Dit is sterk genoeg om paniek te veroorzaken muren te vernielen. De eerste schok werd gevoeld om 7.05 uur en duurde acht conden. Minder dan twee seconden later schudde de stad op zijn grondvesten door een tweede schok die zes seconden aanhield. Thomassen zou zijn doodgeschoten na dat hij na een worsteling met de jongen op de grond bleef liggen. De woordvoer- zei ook dat nog een vierjarig zoon- :n een vijf maanden oud dochtertje de familie Thomassen, die, ook in het huis waren, ongedeerd waren. Het geweer waarmee de jongen de moorden heeft begaan, was voorzien van geluiddemper. De familie Thomassen vijf jaar geleden naar Australië ge- emigreerd. Het gezin Thomassen is in november 1958 uit Nieuwenhagen naar Australië geëmigreerd, aldus het bureau van de Nederlandse consul in Adelaide. De jongen, die ervan verdacht wordt de moorden te hebben bedreven, is zestien De Duite televisie heeft giste ren op een Rijnschip in Rotter dam een programma gemaakt met enkele Nederlandse arties ten. Bij het laatste liedje, dat de Blue Diamonds zongen, sprongen zij aan het einde in een zwt bad. maar... de charmante Corry Brokken en Greetje Kauf- feld zorgden er later voor, ze weer heelhuids „voet i wal" konden zetten. SCOTLAND Yard en de politie in veertien graafschappen stellen koorts achtige pogingen in het werk om de daders op te sporen van de bru tale treinroof, die gisterochtend in alle vroegte in Cheddington in de buurt van Londen heeft plaats gevonden. Er is een beloning van ongeveer 350.000 gulden uitgeloofd voor aanwijzingen, die kunnen leiden tot opsporing van de daders. De PTT stelt een ton beschikbaar en de verzekeringsmaatschap pijen hebben er een kwart miljoen gulden voor uitgetrokken. En daarmee hoopt men de rovers uit te roken. Men zal speciaal opletten bij de paar denrennen en speelgelegenheden wa kelijk met geld omgaan. Het voornaamste slachtoffer van de overval is de National Provincial Bank die een verlies van vijf miljoen gulden heeft geleden. Een andere bank stelde haar verlies op 550.000 gulden. De buit bevat een aantal gebruikte aar nog geldige bankbiljetten die door de Schotse banken naar Engeland werd gezonden om er pulp van te maken. Functionarissen van de Bank of Engeland zeiden dat het verlies door de afzonderlijke banken of de verzekeraars zal worden gedragen daar de bankbiljetten nog niet aan de centrale bank waren overgedragen. Geen uitkering ïige aangetekende stukken be vatten ook diamanten. Het postkantoor zal hier waarschijnlijk geen schadever goeding voor uitbetalen omdat de maxi mumvergoeding voor aangetekende stukken 200 gulden bedraagt Wat de diamanten betreft, zullen de betrokke nen zonder twijfel verzekerd zün. Mi nister voor posterijen Bevins zei een onderzoek te zullen instellen waarom de getroffen voorzorgsmaatregelen zo on voldoende konden zijn. Speurtocht Het gehele Britse speurapparaat werkt thans op volle toeren om de daders te achterhalen. Scotland Yard heeft grootse jacht ingezet. Iedere beschik bare rechercheur van de afdeling Flying Squad heeft dienst en is bezig met het controleren van plaatsen waar de derwereld zich ophoudt Misdadigers - mensen komen, die verdacht mak- worden ondervraagd en geheime agen ten stromen Soho binnen om de drank en gokgelegenheden van Soho uit te kammen. De treinroof in Cheddington steekt sommige van de grootste geldroven uit de geschiedenis naar de kroon. De grootste tot nu toe was een Ameri kaanse bankroof in 1878, toen ruim 10 miljoen gulden uit de bank van Man hattan werd gestolen. Verleden jaar augustus werd voor bijna 6 miljoen gulden uit een postwagen buiten de Amerikaanse stad Plymouth gestolen. De politie is er van overtuigd, dat de bende verteld werd wanneer en waar zij moesten toeslaan. Dit is ge beurd door een beambte van de spoor wegen en van de posterijen. De rest van de trein, waarin ongeveer 70 on gewapende postsorteerders zaten, werd met rust gelaten. De rijkste buit werd gevonden in de tweede wagon, die samen met de eerste wagon en de lokomotief werden losgekoppeld om een mfjl verder uitgeladen te worden. De overval werd uitgevoerd met een *r grote precisie. Dit is waarschijnlijk gebaseerd ge weest op maandenlange waarnemin gen met de chronometer en verken ningen langs de spoorbaan. Pas na de overval herinnerden de mensen in Cheddington zich, dat zij wel mannen hadden gezien, die filmopnamen van voorbijdaverende treinen maakten. Maniakken verminken vee Politie heeft het moeilijk of meerdere maniakken. Men is bang, dat deze lieden evengoed hun zonder linge aandacht op mensen zouden rich ten. als zU 's nachts in de polder even tueel anderen bij het vee zouden aan treffen. rvNLANGS op 30 juli was het hon- derd jaar geleden, dat de grote onder nemer Henry Ford geboren werd. Men heeft hem gerangschikt onder de grootste „industriekapiteins van alle tij den". En dat zeker niet geheel ten onrech te. Hij vond nieuwe arbeidsmethoden uit. En hij liet zich bij dit werk ook leiden door sociale overwegingen. Het moet, zo schreef hij, het streven zijn van iedere werkgever, hogere lonen te betalen dan zijn concurrenten, en het stre ven van zijn werknemers, hem dit mede mogelijk te maken. Wanneer men het juist acht, aldus Ford, dat de leider van een onderneming zich bemoeit met de dividenden en zich inspant om deze op een redelijk peil te brengen, dan moet men het hem ook niet euvel dui den, wanneer hij bijzondere aandacht schenkt aan de lonen der arbeiders en deze tracht op te voeren. Niet de vakbondslei ders alleen, maar niet minder de werk gevers behoren aan de lonen bijzondere aandacht te schenken. Ze moeten er een eer in stellen, onder de beste werkgevers genoemd te worden. Van Ford wordt getuigd, dat hij ook in de praktijk gehandeld heeft overeenkomstig de denkbeelden die hij in zijn geschriften heeft verkondigd. Dat kan niet van ieder worden gezegd. Er is nogal eens verschil tussen theorie en praktijk, tussen woorden en daden. Wij zijn het niet altijd geheel eens geweest met de beschouwingen van Ford. Hij leefde en werkte in de Verenigde Staten, waar vele toestanden anders zijn dan in het oude Europa. Maar wij prijzen zijn streven om de arbeiders te doen delen in de vooruitgang, die vooral het resultaat is van de technische ontwikkeling. QtlTA) Zouden we niet eens in de kelder moeten gaan kijken, wat Rita daar precies uitvoert?" In tien dagen tijds zijn drie aan slagen op koeien in de Eemnesser polder gepleegd. Een koe van vee houder N. Schouten bloedde dood, nadat het dier met een hooivork was bewerkt Een stier van veehou der C. Groenesteyn was op diverse' plaatsen, ook in de bek, geschoten. Het beest was er zo naar aan toe, dat het moest worden afgemaakt. Vier koeien van veehouder N. Brouwer werden waarschijnlijk met hagel op de korrel genomen. Een van deze beesten verkeert in levensgevaar. De politie in Eemnes onder leiding van de districtscommandant van de rijks politie in Utrecht staat voor de schier onmogelijke taak de moordenaars het vee in de kraag te vatten. De houders in de tweeduizend bunder grote polder begrijpen dit maar al te goed. Het is niet te controleren wie in polder komt, die door vele wegen wordt doorsneden. De eerste aanslagen op het puike vee gold een koe van N. Schouten. De koe werd door de eigenaar op zondag 28 juli 's morgens, toen hij zijn vee wil de melken, dood in de wei langs de Ervenweg aangetroffen. De koe bleek te zijn doodgebloed. Een onderzoek toon de aan. dat het beest met een hooivork was afgemaakt. Donderdag 1 augustus werd veehou der Groenesteyn geconfronteerd met de gevolgen van de mysterieuze terreur actie. Hij vond, eveneens in de wei langs de Ervenweg. een deerlijk verwonde stier. Het beest was getroffen door een aantal kogels. De politie vond in de vier hulzen en de bevolking haal de nog twee hulzen uit het polderland. Eergistermorgen werd een aanslag ondernomen op het vee van N. Brou- neef van veehouder Schouten. Vier koebeesten kregen schotwonden. De veehouders vrezen, dat de terreur og niet ten einde is. Zij durven even- el niet 's avonds en 's nachts de pol- er in om een oogje in het zeil te houden. Aanvankelijk dachten ijj dat de eer ste aanslag een wraakneming kon zyn. Deze gedachte heeft, nu meerdere aan slagen z(Jn gepleegd, plaats moeten ma ken voor de idee, dat de terreur wel eens kon worden uitgeoefend door een Europa veel regen gevallen. De grootste hoeveelheden vielen ditmaal in het noorden van Dene marken en het zuiden van Noorwegen. Plaatselijk werd er 40 tot 50 mm afge- Ook in zuidwest Duitsland, in Oost België en in Oost Frankrijk kwamen aan zienlijke hoeveelheden regen naar bene- ln ons land brachten enkele onweers buien gistermiddag plaatselijk 10 tot 15 mm regen. Ten zuiden van IJsland bevond zich De Bilt verwacht tot zaterdagavond: vanochtend een nieuwe OceaandepressieWisselend bewolkt met plaatselijk die in de richtingen van Schotland koers- bui. Overwegend matige wind tussen ♦- Voor onze omgeving betekent dit noordwest en zuidwest. Aanhoudend koel (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon wisselvallig e Hoogwater Schevenlngen 10 augustus: 6.13 v.m.; 18.40 n.m. maan: Zaterdag 10 augustus: zon op 5.14. onder 20.16, maan op 22.50, onder 11.19. maandag 12 augustus: laatste kwartier. Strandverwachtiiig I Een kleine rug van hogedruk passeert met enkele opklaringen. Morgen toenemende bewolking met in de middag of avond weer een storingsfront met wat regen. Matige wind, krimpend van noord west naar zuidwest. Iets te koel strand- In de middag 17 a 18 graden, zee. vater 18 graden. Vooruitzichten: stroming van de Oce- lan houdt het strandweer de komende a 3 dagen wisselvallig en iets te koeL HET WEER IN EIROPA ippurieti hedenmorgen zeoen uur Tem „r. rMttkUL If fcr k li De pas geboren baby van presi dent en mevrouw Kennedy is van morgen om vier minuten over negen overleden, zo heeft het Witte Huis vanmorgen bekendgemaakt. Patrick Bouvier was juist in een grote over- drukkamer overgebracht, waar het gevecht om hem een normaal ge bruik van zijn longen te geven werd voortgezet. „De strijd van de kleine jongen om te blijven ademhalen is teveel voor zijn hart geweest", zo zei Salinger. De toestand van het kind, dat 2,1 kilo woog toen het woensdag werd geboren, werd reeds donderdag avond slechter. De president, die de nacht in het zie kenhuis heeft doorgebracht, werd van morgen om tien over zeven gewekt. Van dat tijdstip af. zo zei Salinger, de pers chef van het Witte Huis, verslechterde de toestand van de kleine Patrick Bou vier. De broer van de president, minis ter van justitie Robert Kennedy, werd twee minuten later in zijn hotel van de stand van zaken op de hoogte gesteld. Hij vertrok onmiddellijk naar het zie kenhuis. Toen de baby stierf waren Ro bert Kennedy en David F. Powers uit Boston, een assistent van Kennedy, by de Amerikaanse president. Salinger verklaarde dat de president vandaag naar de vliegbasis Otis zou gaan om zijn vrouw te bezoeken. Hij zou vanmiddag om kwart over twee ver trekken. Woensdag is Patrick door mid del van de keizersnede ter wereld ge bracht Dit was vijf en een halve week te vroeg. Het was de medici onmiddellijk duidelijk dat het kind ademhalingsmoei lijkheden had, omdat zijn longen niet volledig waren ontwikkeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1