Nieuwe leidse Courant Export uit Nederland wellicht buiten schot Commentaar Geweldige slag als plannen doorgaan De Gaulle: wel hulp, maar geen enkele voorwaarde r Amerikaanse tegenmaatregelen OE' Antwoord op aanbod van Kennedy Inhoud brief nog geheim Negentien gezinnen na brand dakloos Binnen twee weken president Duvalier ten val gebracht Woensdag 7 augustus 1963, 44ste jaargang CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD Kantoren Leiden -Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Welke BUTS is de grootste Zie pagina 5 .in.' f 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst' bezorging 1,8 lüeuws in één oogopslag Het dak van een flat gebouw in Slikkerveer bleek gistermiddag zeer brandbaar te zijn. Het ge volg was: een grote vuur zee en 61 personen dak loos. In de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties wordt gesproken over de rassenpolitiek van Zuid- Afrika. Op tafel ligt een voorstel tot een interna tionale boycot van het Cap Haitien, de twee de stad van Haiti, is door de ballingen bezet, die met succes een invasie pleegden in het land van Duvalier. Ingewijden be weren, dat zijn bewind geen twee weken meer zal De dooi in de koude oorlog zet kennelijk door. De Amerikaanse minis ter van landbouw is na melijk bijzonder hartelijk in Bulgarije en Roemenië ontvangen. In een •ommentaar op de Amerikaanse repres- saillemaatregelen tegen de hoge invoerrechten op Amerikaans slachtpluim- vee, hebben Nederlandse regeringsautoriteiten ver klaard te geloven, dat hun land er niet door getrof fen zal worden. Mocht dit wel het geval zijn, dan zal dat een geweldige klap zijn, zo werd in Den Haag medegedeeld. Frankrijk is niet van plan, het kernstopver- drag te ondertekenen, zelfs niet tegen de prijs van Amerikaanse hulp voor het Franse kernwa penprogramma. Wel wil het Amerikaanse steun aanvaarden, als daaraan geen voorwaarden ver bonden zijn, aldus De Gaulle in een (geheime) brief aan Kennedy. TN EEN COMMENTAAR op de Amerikaanse repressaille-maatregelen -®- tegen de hoge invoerrechten op Amerikaans slachtpluimvee, hebben Nederlandse regeringsautoriteiten verklaard te geloven, dat hun land er niet door getroffen zal worden, omdat die hoge rechten niet van Neder land zijn uitgegaan. Mocht echter de Nederlandse export van bloembol len en bloemwortelstokken worden getroffen, dan zal dat een geweldige klap zijn, aldus verklaarde men in Den Haag. Andere Nederlandse pro- dukten, waartegen Amerika maatregelen denkt te nemen zijn: aardappel meel en dextrine. De Nederlandse autoriteiten hebben echter vertrouwen te kennen gegeven, dat „hearings" van de Amerikaanse tariefcommissie niet besloten zullen worden, voordat op 23 september de ministers van de zes EEG-landen weer in Brussel bijeenkomen. De autoriteiten zeiden, het nog steeds mogelijk te achten, dat de zes tot een andere beslissing komen, hoewel de hoop op een wijziging klein is. Dit laatste werd ook verklaard door de Belg Jean Rey, lid van de EEG-commissie. Hij zei: „het is be treurenswaardig, dat men niet de voorstellen heeft aanvaard, die onze commissie sedert verscheidene maanden heeft gedaan en die het de EEG ongetwijfeld mogelijk zou den hebben gemaakt, het onderha vige conflict te vermijden. Een en ander neemt niet weg, dat wij onze pogingen om tot een voor alle par tijen bevredigende oplossing te ko- Advertentie) Mr. De Block naar buit. zaken als staatssecretaris (Van onze parlementsredactie) Naar een woordvoerder van bui tenlandse zaken meedeelde zal binnenkort mr. L. de Block wor den voorgedragen als staatssecre taris van buitenlandse zaken. Over zijn taak konden nog geen bijzon derheden worden verstrekt, doch naar men zegt zou hy zich spe ciaal met Europese zaken gaan bezighouden. Een tweede staatssecretaris zou belast worden met internationale organisaties als de V.N. Mr. De Block, die naar wordt aangenomen 1 september in func tie treedt, is vice-president van de K.L.M. en geldt als een finan- cieel-economisch deskundige. Hij is 58 jaar en was voordat hij bij de luchtvaartmaatschappij in dienst trad. ambtenaar bij finan- oiën en economische zaken. VERFHANDEL IJ OEGSTGEES1 KEMPEN A ER STR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Zr LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe R||n 45 Het grasveld voor de uitge brande woningen was een grote opslagplaats voor in boedel, die gered kon worden. men. onverminderd zullen voort zetten. Rey betreurt de huidige gang van zaken omdat zij geen bijdrage levert tot het scheppen van een gunstig kli maat voor de thans in voorbereiding zijnde onderhandelingen, die van veel groter belang zijn. Ook heeft hem de omvang van de aangekondigde maat regelen verrast, waardoor de ondcr- handelingsrcchten waarop de V.S. aanspraak kunnen maken, op grond van de door de gemeenschap aange gane verplichtingen ver overtroffen Volgende maand zal de Amerikaanse tariefcommdssie een openibaar onderzoek instellen met het doel, een keus te ma ken uit een lijst van produkten, waar voor de V.S. handelsconcessies kan In trekken, die aan de EEG-landen zijn verleend. Tot die produkten behoren be halve bloembollen, bloemwortelstokken. aardappelmeel en dextrine: vrachtauto's en autobussen, wijn en cognac, fotopa pier, films, gelatine, cafeïne, theobromi ne, stijfsel, gewalst staaldraad, sigaret tenpapier, roestvrij staal, textiel, scha ren, schoenen, kunstvezels. Roquefort- kaas en elektrische 6öheerapparten. De maatregelen moeten tegen half oktober Amerika zal gaarne de gehele proce dure stopzetten, als de EEG van stand punt mocht veranderen. Het optreden van de V.S. is slechts een handelsmaat regel. die als represaille bedoeld is, om dat er geen oplossing door onderhande ling kon worden bereikt. Intussen heb ben Duitse (handelsdeskundigen ver klaard, dat op het eerste gezicht de pro dukten, waaraan Amerika denkt, meer karakteristiek zijn voor Frankrijk dan voor Duitsland. Dit wordt als fair be schouwd, omdat de grote druk die ach ter de hoge EEG-rechten schuilgaat, af komstig is van Frankrijk, dat zijn eigen kippen aan Duitsland wil verkopen. Niettemin zal de klap voor de Duitsers ook behoorlijk aankomen, omdat de Amerikaanse maatregelen zouden neer komen op een verhoging van de invoer rechten op Duitse auto's. De koersen van de aandelen Volkswagenwerke zijn reeds gedaald. Deze fabriek exporteerde vorig jaar 300.000 auto's naar de V.S. In Bonn geeft men toe, dat West-Duits- land verreweg de voornaamste afnemer is van Amerikaanse kippen. Maar daar staat tegenover dat deze invoer slechts één percent bedraagt van de totale im port uit Amerika. Frankrijk zal voornamelijk worden ge troffen wat betreft zijn export van wijn. cognac, fotopapier, films etc. België en Italië blijven echter ook niet buiten Prinses Margaret, gekleed ii ski's in Sonning, Berkshire. Zij Barry O'Connell. een rubberkostuum, op de waiter- I ordt begeleid door haar instructeur Frankrijk is niet van plan, het kernstopverdrag te ondertekenen, zelfs niet tegen de prijs van Ameri kaanse hulp voor het Franse kern wapenprogramma. Wel wil het Amerikaanse steun aanvaarden, als daaraan geen voorwaarden verbon den zijn. Vuur bleek niet te stuiten Bij vele gezinnen in de nieuwe i brand, die ooit in het plaatsje heeft meente Ridderkerk) heerst onge rustheid, nu politie en brandweer na de grootste en merkwaardigste de brandveiligheid van de daken van enkele complexen. De brand in de negentien galerij woningen aan de Reijerweg, die een enzestig personen dakloos maakte, kreeg namlijk zijn enorme omvang doordat het vuur (tegen de wind in. een lengte van zestig meter van ene perceel naar het andere kroop het met zg. Lionexplaten afge schermde dak. Deze platen zijn ge maakt van afval van vlas. De brand is, volgens een eerste con clusie van de politie, waarschijnlijk om streeks kwart voor vier ontstaan door dat de bewoonster van een der boven woningen bij de Beatrixstraat met een brandende sigaret in bed in slaap is gevallen. Politieagenten in een surveil lancewagen zagen als eersten de vlam men en gaven direct groot alarm. Maar toen de brandweer van Ridderkerk om tien over vier met drie wagens en twin tig brandweerlieden arriveerde^ ston den al drie van de veertien bovenver diepingen (maisonnettes) in lichterlaaie (Voor vervolg zie pagina 7) Dit heeft De Gaulle in een tot dus ver geheim gehouden brief aan pre sident Kennedy medegedeeld, zo meldt Ass. Press. Kennedy had op 25 juli een boodschap aan de Franse president doen toekomen, waarin hij Frankrijk uitnodigde, het kernstop verdrag te tekenen en in verband daarmede zei, dat Amerika de Fran sen zal helpen hij de verwezenlijking van hun kernwapenprogramma. De Gaulle zou nu tevens te verstaan hebben gegeven gekant te zijn tegen het non-agressie-pact, dat Chroesj- tsjef thanes wil sluiten met de landen van de NAVO. Mede naar aanleiding hiervan heeft de Amerikaanse onderminister Ham man medegedeeld het hoogst onwaar schijnlijk te achten, dat er een niet- aanvals-verdrag tot stand zal komen, zoals Chroesjtsjef dat wenst Over de weigering van Frankrijk en China, het verdrag te tekenen zei Hamman, dat geen der drie ondertekenaars de hou ding van Frankrijk een gevaar vindt Frankrijk zal nooit een grote kern- mogendheid worden. De kans dat China er een wordt is volgens Ham man veel groter en China schijnt ook bereid te zijn. een atoomoorlog te ris- Initussen waren in Moskou de ministère van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Rusland bijeen. Zij beraad slaagden over de volgende stap in de betrekkingen tussen oost en west. Men meent te weten, dat voornamelijk ge sproken is over een niet-aanvals-verdrag tussen de landen van de NAVO en het Warschaupact over maatregelen tegen verrassingsaanvallen en tegen de ver spreiding van kernwapens. De Ameri kaan Rusk zou Gromyko hebben mede gedeeld, dat zijn land eerst de NAVO- bondgenoten moet raadplegen, zodat het geen zin had, er nu al over te onder handelen. Ook werd over Berlijn ge sproken. De standpunten aan beide zij den hadden echter geen wijziging onder gaan, zo meldt Reuter. Toen Rusk en Home omstreeks het middaguur het Russische ministerie van buitenlandse zaken verlieten om de lunch te gaan gebruiken, werden zij door honderden Russen spontaan toegejuicht. Westelijke correspondenten geloven niet dat een dergelijke hartelijke bejegening van Westelijke staatslieden door gewone Russische burgers eerder is voorgeko- FR is vorig jaar door de industrie, door de bouwnijverheid en door de open bare nutsbedrijven in totaal voor ƒ3.588 miljoen geïnvesteerd in machines, appara ten. vervoermiddelen, grond, bedrijfsge bouwen en andere bouwwerken. Dat was 120 miljoen meer dan in 1961. Dit blijkt uit de zo juist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorlo pige cijfers van de investeringen in vaste activa. Het leeuwedeel van de investeringen werd ingenomen door machines en overige ac tiva. Deze investeringen in de diepte vroe gen ƒ2 miljard, hetgeen 575a pet van het totaal is. Kijken wij naar de industrie alleen, dan komen wij op een percentage van 62'/a. Op de tweede plaats komen de investerin gen in bedrijfsgebouwen, met andere woorden de investeringen in de breedte, die 22Vi pet opeisten. En om nog een voor beeld te noemen, de vervoermiddelen na men 5 pet van de totale investeringen voor hun rekening. Het begrip industrie is nogal veelomvat tend. De belangrijkste sector is de metaal industrie. Dat blijkt ook uit de investe ringen: in totaal 903 miljoen, waarvan in machines enz. 500 miljoen. Een stuk lager op de ladder komen achter elkaar de voedings- en genotmiddelenindustrie met een totale investering van 459 miljoen en de chemische industrie, die vorig jaar 444 miljoen investeerde, waarvan niet minder dan bijna 80 pet in machines. Deze industriële sector is typisch kapitaalinten sief: naar verhouding veel kapitaal en weinig werknemers. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is verder gegaan dan alleen maar registreren voor hoevee! geld er vorig jaar is geïnves teerd. Het heeft een groot aantal bedrijven ook gevraagd voor hoeveel geld zij naar verwachting dit jaar, dus in 1963. aan investeringsgoederen zullen bestellen. De uitkomsten zijn vervolgens voor de gehele industrie berekend. Bij de totale industrie was vorig jaar voor 2.756 miljoen geïnvesteerd terwijl men dit jaar voor 2.212 miljoen denkt te in vesteren. Dat is een achteruitgang van ruwweg 20 pet. Bij de bouwnijverheid zakt men terug van 215 miljoen tot 137 mil joen (een vermindering van 36 pet). Bij de openbare nutsbedrijven komt er echter een stijging tevoorschijn van 617 mil joen tot 826 miljoen. Het kan heel goed dat de resultaten aan het eind van dit jaar afwijken van de ver wachtingen (dat deden zij vorig jaar ook) maar het is tekenend, dat men in onder nemerskringen thans een stuk minder denkt te investeren dan vorig jaar. Wij zullen de plank wel niet ver mis slaan, als wij veronderstellen dat de stijgende kosten en de daardoor dalende winstmar ges hier een belangrijke rol bij spelen. Nieuwe investeringen zijn niet winstge vend genoeg en dat zet een rem op de in vesteringslijst. Een produkt van de Sikkens Groep jyOVEN het vasteland van Europa be vindt zich een vlak lagedrukgebied dat aanleiding heeft gegeven tot talrijke onweersbuien. In de omgeving van Keu len, Frankfort, Bazel zuidwesten van Frankrijk viel veel re- Een oceaandepressie naderde vanoch tend Schotland. Het erbij behorende frontensysteem bewoog met enige regen over Schotland en Ierland langzaam naar het oosten. Dit frontensysteem zal mor gen de Noordzee bereiken en het kan later ook in ons land plaatselijk wat re gen brengen. De temperatuur zal morgen normaal zijn voor de tijd van het jaar. Strandverwachting Een depressie nadert Noord-Schotland en stuurt een zwak frontje morgen via Engeland naar onze omgeving met een kleine regenkans. Ook nog opklaringen onder~8.39. Maandag 12 augustus:^laatste en een zwakke tot matige, naar west tot kwartier, zuidwest draaiende wind. In de middag 18-20 graden, zeewater 18 graden. Hoogwater Scheveningcn Vooruitzichten: aanvoer van wat voch- 8 augustus: 4.56 vun.; 17.23 i tiger oceaanlucht met perioden van vrij goed strandweer, maar iets minder be stendig. rendent De Bilt verwacht tot donderdagavond: Enkele opklaringen, maar hier en daar ook enige regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon en maan: donderdag 8 augustus: 5.Ht onder 20.20; maan op 22.07. Ballingen in Haiti voorspellen: De ballingen die Haïti zijn binnen gevallen om het bewind van presi dent Duvalier omver te werpen zou den in hun eerste opzet om Kaap Haïtien, de tweede stad van het land, te bezetten, zijn geslaagd. Dit deel de dc kontaktman van de ballingen, de schoonzoon van generaal Canta- ve, die de leiding heeft van de groep van 500 officieren en soldaten, in Washington mee. Volgens deze zegsman zouden de bal lingen geen twee weken nodig hebben om een einde te maken aan het bewind van Duvalier. De ballingen zouden veel steun van de bevolking ondervinden, terwijl het leger van Duvalier weinig of geen tegenstand biedt. Intussen zou een andere groep ballin gen zich opmaken om elders in Haïti een tweede invasie uit te voeren. Op een spoedbijeenkomst van de OAS, de organi satie van Amerikaanse staten, heeft de Haïtiaanse vertegenwoordiger de Domini- kaanse Republiek, die grenst aan Haïti, er van beschuldigd, steun te verlenen aan de invallende tegenstanders van Duvalier. De Dominikaanse afgevaardigde ontkende deze beschuldiging. De Raad van de OAS heeft een speciale commissie opdracht gegeven deze beschuldiging van Haïti te onderzoeken. Amerikaanse vlootcenheden zouden voor de kust van Haïti patrouilleren om de eigendommen en levens van Ameri kaanse staatsburgers te beschermen. U 4* S3 Twente Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Genève Wenen Innsbruck Belgrado

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1