Internationaal conflict in Arkels „Pinksterblom" ASPIRIN® Uw probleem is het onze Stoplichten deden aantal ongevallen stijgen Hervormde Wereldbond zendt weer drie waarnemers Een woord voor vandaag Twee keukens op „Shalom" oorzaak van controverse Krijgt Engeland eindelijk een christelijk dagblad? MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 Merkwaardig geval bij Oudenrijn Kettingbotsingen op aanvoerweg De statistische research van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek op het gebied van de ver keersongelukken heeft zich op een merkwaardig geval gericht, na melijk dat van het verkeersplein Oudenrijn, misschien wel het drukste plein van Nederland, waar geconstateerd moest wor den, dat na de plaatsing van ver keerslichten het aantal ongeval len bijna verdubbelde. Terwijl de verkeersintensiteit op dit plein in 1960 fop 11 januari 1960 werden de verkeerslichten in gebruik genomen) met nauwelijks drie procent toenam, steeg het aantal ongevallen in vergelij king met het vorige jaar evenwel van 144 tot 259. Naar aanleiding van dit verschijnsel is de situatie onderzocht en heeft het C.B.S. getracht de omstandigheden op te sporen, welke tot deze toeneming aan leiding kunnen geven. Uit dit onderzoek, dat is geschied aan de hand van de door de politie ingevulde verkeersonge vallenformulieren voor het C.B.S., is ge bleken, dat ten eerste het aantal ver keersongevallen op het plein verminder de en ten tweede, dat er een sterke toe neming viel te constateren op de direct aansluitende weggedeelten, waar de aan voer van het verkeer naar het plein plaatsvond en wel voornamelijk door ket tingbotsingen. Ten derde bleek, dat de verkeerslichten op het aantal ongevallen op de afvoergedeelten geen invloed heb ben gehad en in de vierde plaats, dat der^ ernst der ongevallen niet is gewij- Een opmerkelijk verschijnsel Is, aldus het C.B.S., dat het percentage der onge vallen in de ochtenduren groter is dat in de middag. Nagegaan wordt h -erband nu of de zonnestand wellicht loed heeft op de zichtbaarheid der lichten. Voorsorteren Wat de aard der ongevallen betreft, bleek in de eerste plaats, dat de kop- staartbotsingen vooral voorkomen bij het springen van het licht op geel. resp". rood. Daarentegen blijkt, dat dit genre botsingen op het plein is afgenomen, ter wijl de flankbotsingen daarentegen niet afnamen, hetgeen waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan het voorsor teren, dat nog steeds op het plein plaats vindt. De eenzijdige ongevallen namen daarentegen door de vermindering der genomen, blijkt uit het feit. dat tot 1959 gemiddeld nul tot vijf van dit genre botsingen voorkwamen, terwijl in 1960 22 botsingen van dit type werden ge registreerd. Daarbij waren dan meestal 3 voertuigen betrokken. Opvallend is ook. dat het slippen een grotere rol is gaan spelen: van 1957 tot 1959 kwamen gemiddeld 4 tot 5 slipgevallen voor, in 1960 echter 27. Ook hier speelt het af remmen voor de lichten waarschijnlijk een belangrijke roL Een effect van de lichten is ook geweest, dat het aantal daglicht-ongevallen op het plein is af genomen. In de avonduren branden de lichten als regel niet. Opnieuw in oktober naar concilie NED. HERV. KERK Keuze Wat deze toeneming van het aantal ongevallen als gevolg van het Ingrijpen in de verkeerssituatie (door het plaatsen van verkeerslichten) betreft, dient vol gens het C-B.S. te worden bedacht, dat het om een afweging van belangen gaat. De lichten op het plein waren nodig om een betere afwikkeling van de ver keersstroom te verkrijgen. Als prijs daar- heeft men nu in de eerste plaats aantal kettingbotsingen voor de lich- jln moeten aanvaarden. Hopelijk zal dit door betere voorwaarschuwing kunnen orden voorkomen, zo zegt het C.B.S. (Van onze kerkredactie) Het uitvoerend comité van de Hervormde Wereldbond, dat in Princeton vergadert, heeft drie nieuwe waarnemers benoemd die het rooms-katholieke Concilie in Rome zullen bijwonen. Slechts een van de waarnemers die tijdens de eerste zittingsperiode aanwezig was, zal in oktober weer naar Rome gaan. Het is de Franse predikant, ds. Hebert Roux, waarnemers aanwezig waren. Hij noemde het een unieke kans om de mensen op de hoogte te brengen van de huidige ver schillen tussen Rome en Reformatie. Prof. Nichols zei dat hij onder de in druk was gekomen van de kracht van de rooms-katholieke oecumenische be weging en van het feit dat de rooms- katholieke theologie zo bewegelijk blijkt te zijn. „Vooral in Amerika", zei hij. „zullen de protestantse kerkelijke leiders eerst nog heel wat moeten studeren eer zij in staat zijn deel te nemen aan het gesprek dat nu op gang begint te komen." Prof. Nichols deelde mede dat h(j zich In het bijzonder onbehaaglijk voelde over het feit dat hij bijzonder sterk de j indruk had gekregen dat de wijze waar- Ti- u-:j op het evangelie verward wordt in reac- vaagheid die MEn het grootse het Amerikaanse protestan tisme. de Italiaanse Waldenzenkerk blijft r-vaaT de vervanger van deze waarnemers. gevaar Prof. Brown doceert systematische theologie aan de Stanforduniversiteit in Californië. Hij neemt de plaats in van prof. dr. James H. Nichols van Princeton. Ds. Morrison vervangt de Schotse predi kant ds. Douglas Shaw. Hij is nog jong en werd in 1959 in het ambt bevestigd. Daarvoor was hij enige tijd hulpprediker Rapport Tijdens de u aarnemers verslag uitgebracht van hun werkzaamheden tijdens de eerste zit tingsperiode van het Vaticaanse concilie. In zijn rapport deelde ds. Shaw mede dat er in zijn land grote belangstelling was voor het concilie, hoofdzakelijk door het feit dat er presbyteriaanse In jeugdherberg ,,De Pinksterblom" te Arkel, is het zaterdag nacht tot een conflict gekomen tussen de leiding van het huis en die van de 56 man sterke Canadese jeugdband, de Ottawa Technical High School Band. De Canadezen, die na in Gorinchem te hebben geconcerteerd, daar het weekend zouden doorbrengen, weigerden halsstarrig de regels van de Jeugdherberg te aanvaarden. Het ge volg was dat de Band de biezen pakte en midden in de nacht ver trok. Het werd een nogal pijnlijk drama dat zich daar in het rustieke hoekje aan de dijk, onder de rook van Gorinchem afspeelde. Canadese jeugdband wilde zich niet aanpassen Genoemde band, op toernee in Neder land, gal zaterdagavond in het kader van de Gorkumse Vakantiefeesten een concert op de Grote Markt. Aanvanke lijk zouden de jongens bij particulieren worden ondergebracht. Daar echter het organiserend comité niet aan voldoende adressen kon komen, werd na weder zijds overleg met de beheerders, beslo ten de gehele groep in de Jeugdherberg onder te brengen. Daar arriveerde de Vuur uit Bayeux naar Eindhoven Dit jaar, in september, vertrekt een groot aantal vertegenwoordigers van de Eindhovense bevolking naar het Normandische plaatsje Bayeux om ei het bevrijdingsvuur te halen. Het bevrijdingsvuur, dat in tegen woordigheid van de Eindhovenaren ir de avond van de zestiende september te Bayeux wordt ontstoken, wordt door een ploeg wielrenners van Bayeux naar Brussel gebracht, atleten van Eindhovense gymnastiekverenigingen brengen het vuur dan verder naar Eind hoven. waar het in de vooravond van 18 september zal arriveren. Burgemees ter ir. H. B. J. Witte ontsteekt met het vuur de vlam van de bewerkte koperen zuil. die zich nabij het bevrudings- monument op de Wal bevindt. Behalve de Eindhovense ploeg wiel renners vertrekken ook naar Bayeux leden van de Rollerclub Victory, afge vaardigden van buurtverenigingen, het orkest van Tony Vos, verschillende le' den van de stichting bevrijdingsherden- king Eindhoven, een team journalisten en anderen. Zij volgen dezelfde route, die ht tweede Engelse leger aflegde na d doorbraak in augustus 1944 bij Caen. Vondsten uit eerste eeuw na Chr. bij Assendelft voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort opgravingen verricht, waarbij bewoningsresten uit de eerste eeuw na Chr. werden aangetroffen. Reeds onmiddellijk onder de grasmat werden vele aardewerkscherven gevon den. terwijl men iets lager op vele paal- resten van huizen stootte. Buiten de re gelmatig voorkomende gebruiksvoorwer pen van aardewerk en natuursteen als slijpstenen etc.. vond men als grote bij zonderheid vier kleine gave smeltkroes- Jes en een gietvorm, beide vermoedelijk voor brons gebruikt. De opgravingen ge schiedden door de archeologische werk gemeenschap voor westelijk Nederland, onder leiding van de heer M. V. Hoog straten te Dordrecht, algemeen voorzit ter van deze werkgemeenschap. Prof. v. d. Veen verlaat Philips-Duphar Op 1 september zal prof. dr. R. van der Veen zijn funktie van adjunkt-direk- teur van de N.V. Philips-Duphar neer leggen. Hij heeft dit besluit moeten ne men. gezien de uitbreiding van zijn werkzaamheden, verbonden aan het ambt van hoogleraar in de plantenfy siologie van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Wel zal hij als adviseur aan de n.v. verbonden blijven. De jeugdherbergen in ons land heb- en nu eenmaal bepalingen en enkele daarvan zijn, dat men 's avonds om tien binnen moet zijn; men 's morgens zeven uur gewekt wordt, teneinde jur later aan tafel te kunnen gaan. Bovendien zijn de gasten verplicht cor- veedienst te verrichten, zoals het pitten van aardappelen, wassen van eetgerei, bed opmaken en het aanvegen van de Dispensatie maar Omdat de Band een nogal zwaar toer ee achter de rug had. werd op bepaal de regels dispensatie verleend en zo be hoefden de leden hiervan pas half elf bin- n te zijn en werd de corveedienst be perkt tot alleen het eigen bed opmaken. Na het concert in Gorinchem. dat om lur eindigde, zou men rechtsstreeks de jeugdherberg vertrekken, maar de leiding van de band scheen zich van de afspraken niets aan te trekken en faf de jong ens nog een uurtje vrijaf om de stad te passagieren. Het gevolg 5 dat men met veel kabaal omstreeks half twaalf bij de jeugdherberg arri veerde waar ze werden opgevangen door de vader van het huis, de heer Walet. Deze gaf te kennen eerst met de leiding te willen spreken en verzocht tevens om de rust te bewaren, met het oog op de andere gasten. De heer Walet trachtte deze leiding duidelijk te maken, dat hij zozeer geen bezwaar had tegen de late binnenkomst, maar dat de regel van om zeven uur opstaan gehandhaafd zou blijven. Dit was de Canadezen, die echt wilden uit- ar de zin en weldra ont- conflict. Hoewel de heer tolk nog van alles probeer- orde te brengen ble- slapen, niet spon zich Walet via de om de zaak ven de gasten koppig. Wel gingen zij de jeugdherberg in. doch alleen om hun spullen op te halen en er zo gauw mo gelijk weer uit te komen. Ze zouden dan wel in de bus slapen, gaven ze te kennen en plaatsten de meest vernede rende uitlatingen aan het adres van het ouderpaar, dat alles had gedaan om het zo aantrekkelijk mogelijk voor de jon gens te maken. Om een uur in de nacht stonden de bussen weer in Gorinchem. waar goed gelovige burgers te horen kregen dat ze in de jeugdherberg waren geweigerd. Dat was aanvankelijk ook de mening van de promotor van de Band. de heer Fritschi, van de afdeling Promotion van de K.L.M. In werkelijkheid was er van weigeren geen sprake, want tot diep in de nacht is het ouderpaar op gebleven, hopende op de terugkeer van de jon gens. Ook de Inspecteur van politie, die de zaak onderzocht, kreeg te horen, dat Chinese actie tegen sterke aanwas van de bevolking In China wordt sinds enige tijd opnieuw een actie gevoerd om de bevolkingsaan was enigermate tegen te gaan. Volgens officiële schattingen telt communistisch China momenteel 650 miljoen inwoners. In de ziekenhuizen van Peking worden de mensen door middel van aanplakbiljet ten attent gemaakt op het gebruik van middelen, terwijl in de kranten uitge breide artikelen zijn verschenen over sterilisatie. Begin juni is in Peking een conferentie van medici gehouden, waarop enkel en alleen het vraagstuk van steri lisatie is besproken. Volgens waarnemers in de Chinese hoofdstad is het welhaast zeker, dat de actie dezelfde afmetingen gaat aannemen als die van 1957. die echter geen lang leven was beschoren. De campagne werd destijds na een jaar stopgezet toen men met de uitvoring van het conomische programma in het kader van „de grote sprong voorwaarts" begon. Een reddingsploeg heeft zaterdag het lichaam gevonden van de Neder landse alpinist, de Amsterdamse stu dent Gerbrand van der Lech, die don derdag bij een poging in de Fi Vse Alpen de Dru te beklimmen een val in 400 meter maakte. Ook vond dezelfde reddingsploeg het lichaam van een onbekende berg beklimmer, die ongeveer twee weken geleden moet zijn omgekomen. geen kwestie weigeren Naar Hilton hotel John. P. Murdie en zijn jongens dach ten daar echter anders over en vertrok ken naar Rotterdam, waar men zich in het Hiltonhotel inkwartierde. De Band voelde zich wel zwaar de benadeelde, want het verblijf daar van twee dagen zou ruim twee en een half duizend gul den kosten, een bedrag dat voor net budget van de Band wel wat bezwaar lijk ligt. Zondagavond nog verklaarde de vader van het huis. de heer Walet, dat de jongens alsnog terug zouden kunnen ke ren en dan weer welkom geheten zou den worden. Overigens betreurde hij do gang van zaken, temeer daar de sa menwerking met het vakantiecomité ,n Gorinchem zo voortreffelijk was ge weest. Wat betreft de Band zelf, nad hij de indruk gekregen dat hij te maken had met een groep door drukte over spannen jongens, die zeer prikkelbaar en niet meer voor rede vatbaar waren. De narigheid hebben zij aan zichzelf te wijten, aldus de heer Walet. En... daar heeft het dan ook alle schijn van. Wens van de industrie: Gemeentekantoor zou op zaterdag open moeten Aangenomen naar Tilburg (vac. J. A Steenbakker Morilyon Loysen): P. B. W. Polvliet. vJi. pred. Evang. Chr. Kerk op Nieuw-Guinea. te Hilversum; naar Schoonrewoerd: G. F. Smaling. kand. te Amersfoort: naar Ernst: J. Bogaard, kand. te Baambrugge, die bedankte voor Tholen. Bedankt voor Bleiswijk ttoez.l: H. F. Wolgen, te Vollenhove; voor Vlaardingen (vac. S. v. d. Bos): W. Hoekstra, te j Noordwijk aan Zee. GEREF. KERKEN Beroepen te Kapelle-Biezelinge: E. C j Kim te Reitsum (Fr); te St.-Annaparo- chie: J. W. de Roo, te Peilingen; te Tijnje (Fr.) en Zwartemeer: R. Pluim. kand. te Meppel. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Koningin aanvaardt het beschermvrouwschap Unie Oranjesteden Mr. J. van der Hoeven, particulier secretaris van de Koningin heeft het pafcronagecomité „Unie van Oranjeste- j den" te Breda namens de Koningin mee- gedeeld, dat koningin Juliana het be- sohermvrouweschap van de Unie. die j Orange (Frankrijk), Dillenburg (Duits land), Dieet (België) en Breda (Neder land) omvat, wil aanvaarden. Het patronagecomité had daartoe Hebt geloof in God." (Marcus 11 :23). Het is een woord van Jezus. De vijgeboom is verdord. De vijgeboom, zo zegt Petrus tot de Here, die Gij vervloekt hebt. Ligt er in de opmerking enige verbazing besloten omdat is geschied wat Jezus ver ordineerde? Hebt geloof in God. En de Here vervolgt: „Voorwaar, Ik zeg u, wie tot deze berg zou zeggen, hef u op en werp u in zee, en in zijn hart niet zou twijfelen, maar geloven, dat hetgeen hij zegt geschiedt, het zal hem geschieden. Geloof hebben in God. Dat is het waar de mens mee ivorstelt. We willen aan iedereen ons vertrouwen en ons geloof geven aan politieke leiders, aan de directeur van het bedrijf waar wij werken, aan onze buurman, aan noemt uzelf maar op. Doch geloof in GodIs het niet een tikkeltje te veel gevraagd? De tragiek van de mensheid ligt hierindat zij God in haar leven maar het liefst op een zijspoor zet. Het is haar allemaal te vaag. Hebt geloof in God. Als het schip waarmee Paulus naar Rome afreist in nood geraakt, gelooft de Romeinse officier eerder de schipper dan Paulus door wie God spreekt. Tot hem de schellen van de ogen vallen. Hebt geloof in God. Niet met een greintje twijfelde twijfel van: Zou het echt waar zijn? Nee, met een hart dat in vollelige overgave kan zeggen: Here, Gij alleen kunt het en weet het en doet het. Geloof hebben in God, dat is zich helemaal op Hem verlaten, zelfs als het leven door de diepste diepte gaat. Niet uitsluitend kosher voedsel Oppeirabijn ging niet aan boord (Van een onzer medewerkers) Er ging een schok door de rijen Franse St. Nazaire de fles wijn wj die mevrouw Vera Ben Goerion de verlangens van de passagiers te vol- Zo is het bij een koshere keuken bijv. verboden om melk- en vleeskost in de maaltijd te gebruiken. Dit impliceert, dat na een diner de gasten geen koffie met melk zouden kunnen krijgen. Ook op andere wijze zijn er bij de koshere keuken beperkingen. Volgens de "direc- de Zim worden hierdoor tal van ten. Om hen te be thans twee keukens koshere. Dit is een doorn in het oog van velen, die van mening zijn dat op een joods schip de venoek lot de Konijn sericht. Here I tegen de boeg liet kletteren bij de joodse passagiers moeten kunnen eten J. V.„ (.„r.terl.Hrr v.„t li nnn drinken zonder op te reven, dat rij p tewaterlating van het 24.000 ton;st<diBro|™tee°Pb"re?deV™rfs" metende Israëlische vlaggeschip weigerde kapot te slaan. Voor hen die bijgelovig waren beloofde het niet veel goeds. Maar toen de naam van het schip zichtbaar werd en het in zijn element gleed was de ongerustheid verdwenen. Sjalom (Vrede) heet het trans atlantische scHip van de Zim Israel Navigation Company Ltd. Majesteit zal ach bij de officiële be vestiging van deze Unie op 31 augustus in de Grote Kerk van Breda laten ver tegenwoordigen. omdat zij zelf op die dag verhinderd is. De burgemeesters van de vier par ticiperende oranjesteden zullen op de be- vestigingsdag inaanwezigheid van vele autoriteiten de protocollen onderteke nen, waarbij een historische verantwoor ding van de unie wordt gegeven elk der deelnemende steden. Een folkloristisch festival waaraan de i dat zal worden ingezet op de oranjesteden hun bodragen leveren. route Haifa—Napels—Marseille— v.v. zij prijs der dat zij bevreesd behoeven te zijn voor vergissingen. Men is de mening toegedaan, dat het beter is het schip niet exploitabel fe kun nen houden met behoud van de prin cipes, dan te streven maar een winstge vend objeot. Dit laatste is overigens nog te bezien. Want het Israëlische op perrabbinaat heeft te verstaan gegeven de koshere keuken aan boord van de Shalom niet onder oontrole te zullen stellen als de niet-koshere gehandhaafd blijft. Dit zou inhouden dat joden die prijsstellen op handhaving van de spijs wetten geen gebruik van het schip zul len maken. Het laatste woord in deze kwestie is thans aan de regering van Israel. Indien de directie van de Zim niet zwicht zal zij er voor moeten zorgen 400 koppen dat d? Shalom inderdaad vrede brengt. 1100 pas- Scheuring bij Italië's neo-fascisten daar staat BAYER achter Advertenties vragen om abonnees van 80.000 vaste lezers is een Quaker en iemand gekozen „Daily Leader". Het doel van deze nieu we krant zal zijn om i het Leger des Heils. De advertenties ver schenen in de Engelse Een bemanning van rui zal dan ten dienste staan sagiers. van het meest luxe passagj'ers- I sahip van de Israëlische koopvaardij- j vloot. Maar het is de vraag of het schip ooit zoveel passagiers zal vervoeren, i want de Sjalom heeft geen vrede maar onrust gebraoht. Kort na de tewaterla- I ting was de controverse reeds te be-Het nationale congres van de „Italiaan- spSfren- ise sociale beweging" (MSI) de neo-fas- Opperrabijn M. Jais van Parijs wei- cisten. is na heftige tonelen in twee gerde aan de lunch aan te zitten die de genodigden werd aangeboden. In Israel zelf is grote beroering ontstaan niet al leen bij de Joodse orthodoxie, maar ook in vele andere kringen. In het parlement zijn reeds vragen gesteld en het moet niet uitgesloten worden geacht, d'at de regering die de meerderheid der aande len van de betrokken maatschappij be zit de directie van de scheepvaartmaat schappij zal gelasten wijziging in haar beleid tie brengen. Hoewel in Israel een ieder vrij is de religieuze joodse wetten na te leven resp. te veronachtzamen en de regering ook particuliere hotels en restaurants uiteraard volkomen vrij laat al dan niet een zgn. koshere d.w.z. volgens de jood se spijswetten, keuken te onderhouden, hebben alle staatsinstellingen uitsluitend een keuken waar ritueel geoorloofde spijzen worden verstrekt die volgens de soijswetten worden bereid. Dit is niet alleen gedaan om de nationale eenheid te bewaren, maar tevens omdat het juist wordt geacht dat een groot deel van de Israelisohe bevolking geen ge- bruik van deze keukens zou kunnen ma ken hoewel hun belastinggelden wordeiT aangewend. morele maatstaven". fumo-affaire begon te Tot chefredacteur van lopen en schandaalbe- deze krant is reeds be- tot een eigen christelijk n0emd de anglicaanse dagblad. In verschillende geestelijke ds. Harold S. ties verschenen waarin weest, eer hij zich waag- t dr studie theolo- bonnees gevraagd ien voor deze nieuwe titgave. De abonnees verplichten zich de krant o drie jaar lang te zullen té hebben verder zitting richten de kolommen van de dagbladen be gonnen te vttllen in ver band met het proces te gen de zojuist overleden dokter Ward. In de jongste serie ad- lezen - betalen. iaam voor het blad, gie en tot priester werd vertenties wordt nu dui- aewijd. delijk gemaakt dat de In het stichtingscomi- plannen om te komen een cfoigtgiijk dag blad niet het directe ge volg zijn van deze 'affai- De plannen waren genomen vertegenwoor digers van de methodis- dat zal ten en de congregationa- gaan verschijnen zodra listen, voorts de bekende reeds lang in voorberei- een basis is gevonden dirigent sir Adrian Boult, ding. de bedrijven en voor de werknemers, ieder verzuim dat vermeden kan worden ook inderdaad te vermijden, lijkt de on dernemers een dusdanige dienstverlening door gemeentelijke bedrijven op zater dagmorgen zeer nuttig. „En met wat goede wil ook best mogelijk". In industriële kringen leeft de wens, dat de overheidsdiensten naar het voorbeeld van Duitsland zaterdags weer zullen worden ge opend. De vrije zaterdag bij de overheidsdiensten heeft namelijk als consekwentie, dat het publiek daar op die dag niet terecht kan en verzuim tijdens de werktijd voor formaliteiten vuura» uy uc ge-, Twee en twintig onafhankelijke Afri- meenteljjke instanties in de kaanse landen en Kenia hebben in Khar toem een overeenkomst getekend, waarbij de eerste Afrikaanse ontwikkelingsbank wordt opgericht De bank zal op 19 juli 1965 in werking treden met een kapitaal van 250 miljoen dollar. Tien andere Afri kaanse landen, die aan het overleg deel namen maar waarvan de delegaties niet bevoegdheid hadden de overeenkomst te tekenen, zullen dit tot 31 december van dit jaar alsnog in het gebouw van de VN. te New York kunnen doen. Eerste Afrikaanse erzuim tijdens ae werKïga *111* 1 1 hel vervullen van allerlei OntWlkkelingSbatlK aliteiten - vooral b« de ge- #n „„„nSik.hik. Afr hand wordt gewerkt. Met name de organisatie van de me taalindustrie en de electrotechnische in dustrie heeft de wens geuit, dat de ge meentebesturen dit in overweging nemen. Voor het werken op zaterdag door ge meente-ambtenaren zouden de kantoren dan bij wijze van compensatie op een bepaalde middag in de week gesloten kunnen zijn. Men kan in winkels, bij kappers enz. toch ook op zaterdag terecht, zo merkt de federatie metaal- en electrotechnische industrie (FME) in haar orgaan op. Maar juist bij gemeentelijke diensten, waar en dikwijls persoonlijk moet verschü- »n, is dit niet het geval. Omdat het van groot belang is, en voor Frankrijk en de Verenigde Staten, die als waarnemer op de conferentie aanwezig waren, dat hun regeringen aan de bank daadwerkelijke steun zullen verlenen. Volgens de overeenkomst wordt sec taris-generaal Oe Thant gemachtigd geld en goud voor de bank in ontvangst I te nemen zolang deze nog niet in wer- Vier Engelse soldaten zijn gedood king is getreden. Binnen zes maanden en drie anderen ernstig gewond toenzal een bijeenkomst worden gehouden hun legertruck gisteren op een overweg om een bestuur van negen leden te kie- bü Lübeck door een sneltrein werd aan- zen. de vestigingsplaats van de bank aan gereden. 'te wijzen en een president te benoemen. Verbod her voedsel tot zich te nemen. Voorts spreekt voor deze houding van de Israë lische regering mee, dat het volgens een rabbinale wet joden verboden is andere joden eten te verstrekken dat niet kos- Op de Shalom, die de ster van David als vlag trots over de wereldzeeën laat wapperen, is met deze stelregel gebro ken. Naast de koshere keuken, heeft men een gewone keuken ingericht tot ontzetting van velen. Van de zijde van de directie van de Zim is verklaard, dat naast betrouwbaarheid de dienst verlening een der belangrijkste zaken is bi.l het rgndabel maken van de reizen. De koshere keuken zou echter voor de dienstverlening te beperkt zijn om aan groepen uiteengevallen. De ene groep, die geleid wordt door Giorgi Almirante, is voorstander van de vooroorlogse fascistische methoden en omvat 500 leden. Zij verlieten het con- g:es, omdat dit te „gematigd" zou zijn. e leider van deze „gematigden" Is de partijsecretaris Arturo Michelini, die on geveer 300 medestanders op het congres heeft. De MS Kamer. Michelini werd als partijsecretaris her kozen In een slotresolutle werd de MSI onmisbaar genoemd voor de strijd tegen het communisme. De partij pleit voor >- de vorming at". Agent in Breda neergeslagen Enkele vechtersbazen onder de dui zenden bezoekers, die dit weekeinde aan de viering van het Bredase bier festival en de botermertfeesten heb ben meegedaan, hebben de politie tot het oproepen van versterking genood zaakt. Een agent is mishandeld, toen hij in de grote feesthal met een inspecteur een bij ^(M^ec.h,parS jongeman hulp wilde gaan bieden. De jongeman was iHf bl"glas zeer ernstig aan het hoofd gewond en had veel bloed verlo- ren. De agent werd door de broer van de jongeman, die meende, dat de ge wonde werd gearresteerd, tegen de grond geslagen. Naar aanleiding van de rumoerigheden in de feesthal heeft de politie laten om roepen. dat het met het feesten gedaan zou zijn, als het publiek niet rustiger zou worden. Naar schatting hebben ongeveer 25.000 personen tot dusver de feestelijkheden Vraag: Wat was de inkomstengrens an een kleine zelfstandige met drie kinderen beneden zestien jaar in de jaren 1958. 1959 en 1960 om in aan merking te komen voor kinderbijslag? Indien het inkomen beneden die grens bleef, is er dan nog gelegenheid om over die jaren alsnog daarvoor in aanmerking te komen? Antwoord: Deze grens is ƒ3500 ge weest. Alleen voor het jaar 1962 is nog met terugwerkende kracht kinder- een drakacel met lichtblauwe tijk bijslag aan te vragen. Over 1958, 1959 Hoe krijg ik deze waterkring er uit? 1960 kunt u deze niet meer krijgen. Als ik laat stomen, ben ik bang Antwoord: Het bedoelde gezang is van Johann Crüger (1598-1662) en is o.m. te vinden als nr. 234 in de ge zangbundel van de N.H. kerk. In het mie gezangboek «as als maaksler ge- plekken is slechts "dan'"moiriUk.""ü'-" noemd Lousie Hennette, maar zij was dien deze ple'-1- de maakster niet. ook al is haar zijn ontstaan d'J gfz,a,ng verbonden, plaatsen doorstomen het zitvlak weer door kering? Antwoord: Vvwijdering van gllm- de kleer- oorstel snel en uchtig opborstelen. Vraag: Over enkele maanden ga ik trouwen en voorlopig blijf ik nog door werken. Krijg ik dan mogelijk na een »c belasting terug of aan de inspectie Brieven, die niet s(Jn voorsten van naam en adres, kannen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten In afzondcr- L". b/,even worden gesteld Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. krimpen. In de zon leggen durf ik ook Vraag: Kunt u mij inlichten hoe scheur in de schoorsteen, die loopt niet érg vanwege het schuimrubber van het plafond tot de schoorsteen- het verschieten an kleur, mantel blijvend dicht gemaakt kan Antwoord: De op worden zodat het behang niet meer ontstane vlek kunt Antwoord: Indien nog blijft werken, valt loonbelasting in de groep II, de groep kan scheuren? Antwoord: U zal i de schoorsteen eens 1 goed Antwoord: De op het damast(tijk) der gehuwden. Men behoort waarschijnlijk salaris voor de berekening loonbelasting 50 per maand af te trekken en dan pas de loonbelas* eerst eens de verschillende bedragen aan inspectie van de belastingen belastingadviseur voor te leg- huwelbk gen. Dan kan men u vertellen wat u voor de ongeveer aan de belasting zal betalen ,«pi=4 niet_ plotseling een aanslag verwijderen met alcohol. Deppen i doen trekken, zodat de stof vrij komt van laten onderzoe- de vulling. Werk vooral schoorsteendeskundige. tenkant van de vlek naar binnen toe De commandant kan u wel raad geven. Het wel zeker, dat er iets aan de school steen mankeert en dat zal moeten de brandweer anders krijgt u nog de berekening van de het algemeen is het bedrag betrekke- J 'i* hoog en het is goed iedere maand iets apart te leggen. Als men dit be drag op de spaarbank stort, geeft het lezer: Een lezer schrijf: te verdienen. Aan het ons antwoord het jaar ontvangt ting te berekenen. Dit geschiedt dat een gehuwde vrouw het recht tevens rente, heeft per jaar ƒ600 belastingvrij einde worden onderzocht. De scheuren in de notis: Als teler vermoed ik dat dit boven de haard tot aan het pla fond kunnen valse trek doen ontstaan. Vraag: Kunt u mij ook mededelen. wie de dichter is van het gezang of zich daarover lied dat in mijn bijbel voorkomt en Zo nodig, kan Iaanslagbiljet zastukie zaadvrucht is. Dit komt zeider maar ik heb het zelf óók eenr gezien. De bewuste lezers behoeven ongerust te maken een teler eens begint met „Jezus is mijn toeverlaat, ten kijken. (Onze hartelijke dank Hij mijn Heiland is in leven, Zou ik de schrijver.) Vraag: Weet u waar ik in een van de werken van Louis Couperus een pro zastukje over „een koe of de koe" kan O, ivj# vinden? inkomen en dat van uw man sa- dt ^!arvan wor<len Antwoord: Onze informaties ook bil en de 600 gulden die van uw een van de «rootste bihiWKii?. blj vrij zijn de 100 gulden die den niets op en Wj d^ bMtoeranhtoi /an zijn inkomen mag aftrek- van de werken van t ?*8 p mogelijk andere aftrekposten, was de titel niet te vimltn Dan berekent men de inkomstenbelas- thans veel werken over oordat op de inhoudsopgave na te zien misschien kan een lezer helpen! >ok een middel om loonbelasting af. Het overblijvende ken op dé inhoudsodm-^T terlenka waarvan moet u bijbetalen. Het kan geen kwaad maar misschien kin Mn l

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2