Meluwe Lekke Courant Water teistert delen Frankrijk en Spanje Kernstopakkoord thans in Moskou ondertekend Kampeerterreinen werden ontruimd Nederlander onder de slachtoffers Windhoos bij Appingedam Gewonde soldaat in water na ongeluk Soldaat Visser overleden Jarige Prinses in Italië Aantal verdrinkingen dit weekeinde groot |s li II ll CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Maandag 5 augustus 1963, 44ste jaargang Stenen uit de ruimte Zie pagina S Vieuws in één oogopslag Indonesië, Malakka en de Philippijnen zijn het toch nog eens geworden over de vorming van de federatie Maleisië. Het ak koord is bereikt na een overleg van vijftig minu ten achter gesloten deuren tussen premier Rahman van Malakka en minister Soebandrio van Indonesië. Het kernstopakkoord is vanmiddag door de minis ters van de Verenigde Sta ten, Engeland en Rusland getekend. Via de televisie was een groot deel van de wereld, Nederland inbe grepen. getuige van deze gebeurtenis. In tegenstelling tot de Verenigde Staten blijft Engeland wapens leveren aan Zuid-Afrika. Deze wa. pens mogen echter niet worden gebruikt voor de doorvoering van de apart heidspolitiek. Als gevolg van het drukke verkeer op de weg en het zomerweer, waar door veel werd gezwom men, zijn in ons land het afgelopen weekeinde weer tal van doden te betreu ren. Dr. Stephen Ward, die door een Engelse jury be schuldigd was van zaden- misdrijven en die het mid delpunt was van het Pro- fumo-schandaal, is zater dagmiddag overleden. Op het bekende ver keersplein Oudenrijn on der Utrecht zijn enige tijd geleden verkeerslichten geplaatst. Het gevolg was, dat het aantal ongelukken op het drukste plein van Nederland is verdubbeld, zo blijkt uit een onderzoek van het Centraal bureau voor de statistiek. Kantoren van de over heid moeten op de vrye zaterdag geopend zijn. Deze wens leeft in indus triële kringen. Op het ogenblik moet het publiek immers door de week op het werk verzuimen, om dat het 's zaterdags niet bij de overheid terecht kan. TTET zuiden van Frankrijk en liet noorden van Spanje werden in de J-J- afgelopen dagen door noodweer geteisterd. Rivieren traden buiten haar oevers en liet kolkende water sleurde alles mee, wat het op zijn weg vond. De overstromingen vonden plaats in gebieden, w zich veel toerieten bevinden. En er zijn dan ook nogal wat kamp* terreinen, die het hebben moeten ontgelden. Dat was ook liet geval met het terrein, waar de 23-jarige Guust Nyst uit Zeist kampeerde, nl. in Tournon, zeventig km. ten zuiden van Lyon. Zaterdag werd hij door het kolkende water van de buiten haar oevers getreden Doux (een zijrivier van de Rhone) meegesleurd, toen hij hielp bij pogingen, een auto in veiligheid te brengen. Guust was de oudste zoon van gezin Nyst, dat met nog enige vriend jes van de kinderen in twee auto's een vakantiereis maakte. Het gezelschap bestond uit totaal tien personen. De ene auto werd door de vader gereden, de andere door de oudste zoon. Om de thuisreis te kunnen maken, heeft de vader een chauffeur van de A.N. W.B. gevraagd. Door de hevige regens kwam het wa ter van de rivier zo hoog te staan, dat vijf kampeerterreinen moesten worden ontruimd. Er heerst daar nu een chaos van weggespoelde tenten en ander kam- peermateriaal. F.en boerderij stortte als gevolg van de overstroming. De hoer en de boerin kwamen hierbij om. Ook een zesjarige jongen ls om het leven gekomen. Een aantal kampeerders moest in het ziekenhuis van Tournon worden opgeno- Ook in Zuidwest-Frankrijk in de om geving van Limoges, Bordeaux en Mar- mande hebben overstromingen gi;ote schade aangericht. Te Beaufort moest ook een kampeerplaats het ontgelden. Een vrouw op een luchtbed werd met enige tenten meegesleurd. De brandweei wist een vrouw in veiligheid te bren gen. Elders kwamen twee mensen door blikseminslag om het leven. In het dorn Valeille vonden twee vrouwen en jongen van vijf jaar de dood doordat hun primitieve woning werd wegge slagen. In de Spaanse streek Catalonië is ten zuiden van de Pyreneeën de r: de Ribagorzana buiten haar oevers treden na een zware wolkbreuk. Volgens het persbureau Cifra zijn een Frans echtpaar en een Spaanse vrouw dronken. Grote schade werd aangericht Langzaam maar zeker normaliseert het leven zich in de geteisterde stad Skoplje. Nog steeds worden er gen puin doorzocht en nog steeds spelen er zich verschrikkelijke tafe relen af als slachtoffers worden op gegraven. De overlevenden echter dwingen zich tot werken en als het kan worden de normale werkzaam heden weer hervat. Hier een karpper, die zijn klanten hij gebrek aan een salon in de openlucht helpt. in de dorpen Pont de Suert, Villaler, Bono, Arties en Senet Vijf grote elek trische centrales zijn vernield. Intussen duurde in Italië en Oost-Eu ropa de hittegolf voort. In Wenen was het 34 graden Celsius. In Warschau smolt het asfalt In Moskou wees de thermometer 27 graden aan. Tijdens een kort onweer, gepaard gaande met een bijna tropische regen val en hagelbuien, ontwikkelde zich za terdag -ten zuiden van Appingedam een windhoos. Deze trok juist langs het Schildmeer in de richting van Appinge dam. Op haar weg werden hier en daar grote bomen ontworteld' en moesten de te velde staande gewassen het ontgelden. Op het Nieuwe Marktplein in Appinge dam woei een grote tent, die gebruikt wordt voor het houden van evangeli satiesamenkomsten. geheel in. Kort te voren was men gewaarschuwd voor he vige rukwinden. De kinderen, die juist deelnamen aan een kindersamenkomst, werden ijlings uit de tent gestuurd. En kele ogenblikken daarna knapten de tou- de tent was vastgezet. N.S.: extra treinen voor weekeinde Het weekeinde, waarmee voor vele Nederlanders de vakantie eindigt, is voor de spoorwegen begonnen met een bijzonder drukke zaterdagochtend. Al vanaf half acht 's morgens waren de vaak versterkte treinen in het ge hele land zwaar bezet. Extra treinen werden onder meer ingelegd op de tra jecten Groningen-Zwolle v.v., Eindho ven-Amsterdam Gesprek wordt voortgezet Het kernstopakkoord is vandaag plechtig in Moskou ondertekend. De plechtigheid werd rechtstreeks via de tv uitgezonden. Ook de NTS nam de reportage uit Moskou over, tus sen kwart over twee en drie uur. Aan de ondertekening waren talrijke besprekingen voorafgegaan tussen Amerikanen en Britten en tussen Russen en Amerikanen en Britten afzonderlijk. Ook Oe Thant, de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, was bij de ondertekening aan wezig. Onder invloed'" achter stuur De 22-jarige dienstplichtige sol daat C. Commissaris uit Rucphen be landde in dc nacht van zaterdag op zondag met zijn auto bij de Claudius Prinsenburg in Breda in het water de Singel, nadat hij in botsing geweest met een combi-auto, bestuurd door J. M. uit Kampen. De laatste zou hebben verzuimd voor rang te verlenen. De twee zusjes van dc soldaat, die bij hem in de auto za ten, konden onmiddellijk door enkele mensen, die het ongeluk zagen ge beuren, uit het water worden ge haald. De militair, die onder meer ernstige hoofdwonden had opgelo pen is zondag in het ziekenhuis in Breda overleden. De bestuurder van dc ander auto is gearresteerd. Uit een bloedproef is gebleken, dat de man, die met grote snelheid had gereden, onder invloed verkeerde. M. kwam van de kermis in Tilburg, die hij met zijn verloofde en twee kennis sen had bezocht. Het gezelschap had daarna verscheidene café's bezocht. De verloofde van M. werd uit de auto geslingerd en daardoor ernstig gewond. Beide auto's waren ernstig beschadigd. In het ziekenhuis te Winschoten is zondagmiddag overleden de 48-jarige bakker M. Bos uit Nieuwe Schans. Zater dag 27 juli werd de heer Bos, toen hij per bromfiets op de rijksweg Groningen Nieuwe Schans reed, door een personen auto aangereden. Hierbij liep hy een schedelbasisfractuur op en fracturen aan arm en benen. Bij Aken zijn vrijdag een Neder landse en een Duitse personenauto met elkaar in botsing gekomen. De 65- jarige gemeenteambtenaar C. F. Rooke uit Amsterdam werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij op weg naar een zie kenhuis overleed. De overige drie in zittenden van de Nederlandse auto er de vier Duitsers uit de andere auto werden allen ernstig gewond. De Nederlandse wagen werd stuurd door de schilder M. Las Bennekom uit Den Haag. Naast hem zat zijn zwager, de heer Rooke. In de wagen reden hun echtgenoten mee, mevr. Las van Bennekom-Hüber en mevr. Rooke-Las van Bennekom. De Nederlandse auto werd aan de linker zijde geramd. De heer Rooke werd uit de wagen geslingerd. De gewonden werden in het ziekenhuis van Jülich opgenomen. Zaterdagavond zijn in België bij een botsing tussen een personenauto en een bestelauto zes personen om het leven gekomen en drie zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg van Dinant naar Cincy, dicht bij de Franse grens, toen de bestelauto twee andere wagens wilde inhalen. Vier der slacht offers waren onmiddellijk dood, terwijl de twee anderen kort na opname een ziekenhuis overleden. De soldaat Visser uit Oud-Beijerland die vorige week bü het verlaten van de Van der Palm-kazerne in Bussum ern stig gewond werd, is vannacht om half een overleden. Visser werd door een kogel In de lies getroffen, toen de op wacht staande sol daat op zijn benen richtte na een waar schuwingsschot. De heer Thant was gisterochtend op doorreis naar Moskou even op Schip hol. Hij verklaarde desgevraagd, in Moskou overleg te zullen plegen met Chroesjtsjef en diens minister van bui tenlandse zaken Gromiko over verdere stappen ter vermindering van het oor logsgevaar. Hij noemde in dit verband uitbreiding van het verbod voor kern proeven en algehele ontwapening. Hij werd verwelkomd door D. W. baron Van Lynden, plaatsvervangend chef directie internationale organisaties van het ministerie van buitenlandse zaken. In de komende dagen zullen verdere besprekingen worden gevoerd. De Russen verwachten blijkbaar, dat gesproken zal worden over de voorstellen van Chroesj tsjef betreffende een niet-aanvals-verdrag tussen oost en west. garanties tegen ver rassingsaanvallen en het Duitse vraag stuk. Amerika en Engeland zullen moge- lijk twee problemen ter sprake brengen: schendingen van de akkoorden inzake de neutraliteit van Laos en de Russische troepen op Cuba. Intussen zou West-Duitsland bereid zijn. zich aan te sluiten bij het kernstop- verdrag, dat vandaag in Moskou is onder tekend. Helemaal zeker is dit nog niet. Wellicht staat het feit, dat de Amerikaan se minister van' defensie, McNamara, on verwacht naar Bonn is teruggekeerd na een rondreis door de bondsrepubliek, daarmee in verband. McNamara zou aan vankelijk rechtstreeks naar Amerika zijn teruggekeerd. Ook is bekend gemaakt, DEAN RUSK Londen zal vliegen om met de Britse regering besprekingen te voeren over dc consequenties van de ondertekening van het kernstopverdrag ten aanzien van de Duitse kwestie. De Sowjetunie heeft in een spottend antwoord aan China laten weten, dat iedereen uitgezonderd China toe geeft dat het kernstopakkoord een gun stig klimaat voor ontwapening heeft ge schapen. De gehele wereld zou dus onge lijk hebben en alleen de Chinese rege ring zou dus weten wat juist is. Of deze houding van Chroesjtsjef succes zal heb ben, moet echter worden afgewacht Want China maakt veel propaganda met een voorstel tot vernietiging van alle kern wapens, de ontmanteling van alle mili taire bases en het instellen van atoom- Geslaagde ontvangst via Syncom twee Zondagavond zijn de eerste televisiebeelden overgebracht met bèhulp van de telecommu- nicatie-'kunstmaan Syncom 2. die veertien da gen geleden werd gelanceerd. De eerste foto's waren die van president Kennedy en de gou verneur-generaal van Nigeria, dr. Namdi Azi- kiwe, die via het Amerikaanse radiostation Lake-Hurst te New Jersey en het radiostation ir. de haven van Lagos over en weer werden uitgewisseld. De ontvangst aan beide zijden was uitstékend, zo deelde de woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart mee. In Korea opnieuw schermutselingen Vandaag zijn voor de tweede maal binnen 48 uur in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea schoten gewisseld tus sen Amerikaanse en Noordkoreaanse soldaten. Dit heeft het commando van de Verenigde Naties in Seoel meegedeeld. De schermutseling duurde ongeveer drie minuten. Een Ameri kaanse patrouille was maandagochtend ten zui den van de demarcatielijn op een aantal Ko- reanen gestoten. Het incident wordt niet ern stig geacht. Er waren geen doden en gewonden. Gearresteerd tiental wordt vastgehouden De tien bemanningsleden van een Nederlands schip, die vrijdag op Schiphol zijn gearresteerd onder verdenking bij herhaling kleine dief stallen aan boord te hebben gepleegd, zitten nog altijd in hechtenis bij de rivierpolitie in Rotterdam. De mannen zijn inmiddels wel ver hoord. maar het onderzoek is nog niet „rond". Of ze vervolgd zullen worden is nog niet bekend. De aard der gepleegde onregelmatig heden is niet ernstig, maar dat zü zich aan andermans eigendommen vergrepen hebben staat intussen wel vast. Prinses Irene viert vandaag haar ver jaardag in huiselijke kring in het Italiaanse vakantieverblijf van het koninklijk gezin in Porto Ercole. Zij is hiertoe van Barce lona naar Porto Ervole gereisd. De Prinses is reeds in de afgelopen week in Porto Ercole aangekomen. Zij zal nu niet meer naar Barcelona terugkeren. invloed van storingsgebieden welke zich langs de flank van een gebied met grote warmte boven Duitsland en het Middel landse Zeegebied naar het noorden be wogen en uiteindelijk aanleiding gaven tot een depressie, welke maandagmorgen aangekomen was op de Noordzee bij de Engelse oostkust. Het passeren van de verschillende sto ringen gaf op uitgebreide schaal aanlei ding tot onweer en zware regenval. Verschillende plaatsen in ons land, Engeland, Schotland, Frankrijk en het Alpengebied melden 40 millimeter of meer. Inmiddels heeft belangrijk koelere lucht de warmte verdreven tot in Polen en Joegoslavië. Op de Oceaan nadert nu een krachtige rug van hogeluchtdruk welke zich in oostelyke richting over 5*" England en dc Col/ van BiSMpe uil.- deren het lo' Tendens stationair Strandvenvachting Het weekeinde heeft plaatselijk ook aan de kust veel regen gebracht. In Re- nesse werd 37, zondagmorgen op Texel 42 mm regen gemeten. Van zaterdagmor gen tot vanmorgen bracht Zeeuws-Vlaan- a 105 mm. Morgen aan het strand overwegend brerd, weerbU de depressie toen J. d me, enkele opklari Zwakk. Noordzee z,ch ia ongeneer ooordelpke matige mees, 2uidekjke wind ,n d, richting verder van ons load zal ver- middag ongeVeer 20 graden, zeewater 18 wijderen. De regenkansen worden dan ook geringer en er zullen weer opklaringen gaan voorkomen, het in het zuidoosten van het land. graden. Vooruitzichten: wat wisselvallig, goed strandweer. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: In het noordwesten van het land in het al gemeen zwaar bewolkt met plaatseiyk wat regen of motregen en een matige tot - - vrij krachtige zuidwestelijke wind. EI- auff" laatste kwartier, der* ook opklartogoa en overwegend Hoogwater Seheventogen droog weer en een zwakke tot matige 6 wind in hoofdzaak tussen zuid en west. 6 augustus: 3.38 v.m.; 16.07 n.m. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zon en maan Dinsdag 6 aug.: zon op 5.08, onder op 21.18, onder 6.01. Maandag Op het strand van het Eurorecreatie centrum te Westerhoven is zaterdag het stoffelijk overschot van de twaalf jarige padvinder Jackie Kivit uit Hel mond. aangespoeld, die sinds donder dagmiddag werd vermist. De jongen maakte deel uit van een groep Hel- mondse padvinders, die onder leiding van een Vaandrig een bezoek brachteD aan het Eurostrand. 0 Zondagmiddag is het anderhalfjarig dochtertje van de familie N. F. Hazen- broek uit Den Haag in het water rondom gemeentelijk kampeerterrein Woerden geraakt en verdronken. Het ge zin bracht daar de vakantie door. De bijna 30-jarige Amsterdamse chauf feur Chr. J. Boeree is zaterdagnacht door onbekende oorzaak in het water van de Schinkel ter hoogte van de Rietwijker- straat gevallen en verdronken. De dertienjarige Andries van Dijk uit Rozenburg, die sinds 1 augustus werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Zater- 's zijn stoffelijk overschot opgehaald uit het Brielse Meer. 0 De 22-jarige mevr. Bruil uit Steende- ren is zaterdagmiddag bij het zwemmen in de IJssel verdronken. Haar stoffelijk overschot kon na een uur dreggen worden geborgen. Bij het zwemmen in de IJssel is zater dagmiddag de 21-jarige mevrouw Lich- terink uit Olburgen, gemeente Steende ren, verdronken. 0 Sinds vrijdagavond wordt de zesjarige Hendricus van Tilburg vermist Het kind woont met zyn ouders op het sleepschip Binnenvaart 27. dat in de Merwehaven in Rotterdam ligt De jongen speelde al leen in een van de slaapkamers in de roef. Toen zijn vader naar hem kwam kijken, stond het raampje, dat eerst dicht was, open en was Hendricus nergens te vin den. Men vreest dat het kind verdronken is, maar ondanks dreggen is het nog niet gevonden. Zaterdagmiddag is in Oudesluis (N.H.) tweejarige Henny Bakker, in een sloot de ouderlijke woning geraakt en ver dronken. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uui Temper. Weer*. EMteldh. k d Den Helder VH s"in gen Zd.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen Nice 18 14 24 22 14 10 wzw 3 27 19 windstil 23 14 windstil 26 16 12 windstil 3 •Indstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1