Skoplje: alleen „harde mannen" Bestaan er redenen voor ernstige ongerustheid? Nederlanders geven geld voor Skoplje Geen voorspel van topconferentie Zwijgend werk op puinhopen Bliksem ketste af op medaille Soekarno dreigt Manilla te zullen verlaten Veranderende stoffen Uitvoer van aardappelen sterker aan banden? WOENSDAG SI JULI 1963 De Nederlandse vriendenkring; va Joegoslavië heeft een actie ondernomen om gelden in te zamelen voor het door de aardbevingsramp getroffen Skoplje in Joegoslavië. De gelden zullen een speciale bestemming krjjgen. Onder de naam „Hulp aan Skoplje" is een giro rekening onder nummer 580 in Tilburg geopend. De organisatoren van deze inzame lingsactie z(jn er van uitgegaan, dat ieder, die een onvergetelijke vakantie in Joegoslavië heeft doorgebracht, doorbrengt of door zal brengen, een deel van de reissom op giro 580 stort. Gedacht wordt aan een bijdrage tot vyf procent van de reissom. Vorig jaar bezochten meer dan 40000 Nederlan ders Joegoslavië en dit jaar is hun aantal naar schatting verdubbeld. BU de gedachte „vrienden in de nood" wordt ook aangeknoopt met de her innering aan de zeer belangrijke bij drage van Joegoslavië nadat een storm ramp in 1953 ons land had getroffen. De actie loopt parallel met de actie van het Rode Kruis. zy wordt onder steund door tal van bekende Neder landers, onder wie Anton van Duin kerken, Mies Bouman, prof. dr. T. Eekman, Sjoukje Dijkstra, aalmoeze- ^Groenendijk, Berhard Washington en kernstop Ook Oe Thant naar Moskou kelen. Hieruit blijken vooral de zorgen die de militaire deskundigen van het Amerikaanse ministerie van defensie zich maken. De verdediging tegen raket ten zou het zwakste punt in de Ameri kaanse defensie zyn. China heeft vandaag voorgesteld, eer topconferentie van alle staatshoofden ter wereld te houden om een volledig bod en vernietiging van alle kernwapens te bereiken. Het kernstopakkoord wordt opnieuw een „grote zwendel" genoemd, die de drie kern mogendheden in staat stelt, hun monopolie te consolideren. Oostenrijk. Denemarken. Finland Japan hebben laten weten, dat zij het In Washington is verklaard dat de op handen zijnde besprekingen van Rusk, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, in Moskou geen voorspel zullen vor- men tot een topconferentie, zoalsverdrag willen ondertekenen. Secretaris door de Britse premier Mac- generaal Oe Thant van de V N. heeft millan is verondersteld. Ook Lord Home, de Britse collega van Rusk, vertrekt aan het eind van de week naar Moskou om het kernstopakkoord te ondertekenen. matige raket-afweer-raket te ontwik- Hard Zij hadden in het rampgebied een bivak opgeslagen en hebben wel enige individuele hulp verleend. Ze hoefden echter niet in actie te komen. Het werk in het rampgebied is op het ogenblik dan ook niet erg geschikt voor 13- tot 18-jargen. Het is in Skoplje werk voor harde mannen geworden. Een doordrin gende geur doet weten dat zich in de ruïnes nog slachtoffers bevinden. Mas kers en grote handschoenen beschermen de zwijgende werkers op de puinhopen van Skoplje. Af en toe klinkt er een kreet en kunnen de leiders van de red dingsactie een nieuwe naam toevoegen •an de dodenlijst. Ontivricht In het centrum van de stad staan hier en daar nog rijen huizen overeind, maar niemand durft ze te betreden of er maar langs te lopen. Vaak zijn ze totaal ont- wrioht en ieder moment kan een instor ting nieuw gevaar opleveren. De inwo ners, die de stad verlaten, lopen dan ook angstvallig in het midden van de straten. De grote openbare gebouwen zijn ook onveilig terrein geworden. Op de pleinen in het centrum staan tenten kampen waar ambtenaren hun vaak droevige taak verrichten. Buitenlanders zijn er niet meer te vin den. De hulpcolonnes zijn vertrokken. De inwoners van Skoplje hebben hun lot in eigen handen genomen, maar zij worden bijgestaan door jonge militairen van het Joegoslavische leger, die in en buiten de stad zijn geconcentreerd.; Vrachtwagens met roerloze, ernstige! mannen rijden door de stad. Bulldozers! komen in grote aantallen hun werk lichter maken. Opgeblazen Veel zal er in Skoplje niet behouden blijven. Gisteren is reeds het zwaar ge havende station o^eblazen met aan de voorkant de klok, die vrijdag om 5.14 uur het fatale uur stil bleef staan. Een nieuwe tijd begint, zelfs voor Skoplje, een tijd die eerst in het teken van de afbraak zal moeten staan. Gisteren verscheen er weer een een zame stadstram in het gehavende cen-i tram. Enkele kiosken gingen open en een papierprikker verrichtte zijn een voudige arbeid temidden van het zware opruimingswerk. De apathie, die vier dagen lang heerste in de Macedonische dodenstad, verdwijnt. Skoplje gaat ver beten een nieuwe, maar onzekere toe komst tegemoet grondverschuivingen. Meer dan 6.000 kinderen zijn de afgelopen dagen naar andere steden en dorpen geëvacueerd. nD de medalie Ongeveer 66,OM mensen leven in tenten been de Irond Padvinders naar Jamboree De ploeg van de ANWB-wegen- wacht die dinsdag in de Macedo nische hoofdstad Skoplje is aange komen, heeft een kamp opgesla gen bij de uitvalsweg naar Grie kenland. In de loop van dinsdag zijn de mannen in actie gekomen om uit te zoeken waar de 550 Ne derlandse padvinders die op weg zijn naar de Wereldjamboree in Griekenland, zijn gebleven. De alarmcentrale in Den Haag vroeg om een spoedig antwoord. Enkele uren later konden de ANWB-men- sen aan Den Haag berichten, dat de Nederlandse verkenners veilig en wel op weg zijn naar de Jam boree. inmiddels laten weten, op 5 augustus Moskou te willen zijn om bij de onder tekening van het kernstopakkoord aan wezig te zijn. De ontwapeningsconferen tie in Genève, die tijdens het overleg te Moskou was opgeschort, is weer hervat, De 16-jarige Marco Lombardo heeft naar de mens gesproken zijn le ven te danken aan het feit, dat hij dins dag een skimedalje won. Lombardo en de even oude Mario de Fermo namen op 2.000 meter hoogte op de Grand Sas- so deel aan een slalomwedstrijd voor Italiaanse tieners. Lombardo werd der de. De jury speldde hem zijn medalje op. De twee jongens skiden na de prijs uitreiking naast elkaar toen zij getrof fen werden door een bliksemflits uit een laaghangende donderwolk. De Fermo was op slag dood. Lombardo bleef in leven. De elektrische ontlading ketste af ging via zijn linker schakel over op Gulfpride SELECT SINGLE-G Nu demonstratie van kinderen in New York Demonstranten tegen dc rassendiscri minatie hebben gisteren in hun vreed zame strijd voor betere werkgelegeheid voor negers in de bouwvakken in New York gebruik gemaakt van kinderen. Willie Brinson, een 35-jarige negerkap per, leidde een groep van 10 kinderen naar de ingang van een bouwterreiy Brooklyn. Zij gingen daar zitten en w gerden weg te gaan. Vijf kinderen v ren van Brinson zelf, de anderen wai familieleden. De kinderen, in leeftijd verlerend v twee tot 13 jaar, werden onmiddellijk Bemanning verliet brandend toestel Een superconstellaticm van de Ame rikaanse marine is op de luchthaven van Gander over de landingsbaan heen- geschoten en in brand gevlogen. Alle bemanningsleden hebben het toe stel veilig kunnen verlaten. De brand werd bestreden door de brandweer van de luchthaven, de Canadese bereden politie en vrijwilligers. De superconnie was bezig met oefenlanding. Het toestel scheen vankelijk goed te rullen landen, r plotseling dook het met de neus in de grond en vloog in brand. zijn volgeboekt: het toeristenverkeer loopt ondanks de ramp in Skoplje maal. De Joegoslavische voetbalbond heeft alle clubs opgeroep wedstrijden te organiseren om geld voor de slachtoffers van de ramp bijeen te brengen. Trein terecht De Athene-express, die volgens de dienstregeling op het moment J- ramp Skoplje had moeten pas niet verongelukt. De trein had tijdens de aardbeving enkele uren vertraging en was dus op dat moment -nog vele kilometers ten zuidoosten van Skoplje. Later is de tr*in aan een andere gekop peld en door Oostenrijk naar Duitsland gereden. In West-Duitsland is de trein, die toen al niet meer „Hellas-express" heette met een vertraging van meer dan dertig uur aangekomen. Dit laatste vorm de de oorzaak van het misverstand over het lot van de trein. Wereldraad vraagt hulp voor Skolpje De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft gister morgen van de Wereldraad van Kerken een telegram ontvangen, waarin voor Skoplje geldelijke bijdragen gevraagd worden voor de herstel- en opbouwperlo- de. In de onmiddellijke materiële be hoefte, zo wordt uit Belgrado gemeld, is ten naaste bij voorzien. De omvang rijke evacuatie maakt echter, dat hulp op langere termijn niet minder belang rijk is. De berichten uit Belgrado verkreeg de Wereldraad van Harald Hans Lund, Joegoslavië leiding geeft aan een omvangrijk schoolvoedingsprogramma. dat kerkelijke hulpverleningsinstanties overleg met de regering uit- Naar aanleiding van het uit Genève ontvangen verzoek, heeft de Stichting „Toenkoe schond zijn belofte President Soekarno van Indone sië heeft gisteren, de dag waarop de „Aziatische topconferentie" over de vorming van de federatie van Maleisië werd geopend, reeds ge dreigd, de bijeenkomst te zullen verlaten als er geen verandering komt in de houding van de premier van Malakka, zo werd gisteravond bekend. Soekarno en Abdoel Rachman hadden naar buiten toe niets van hun onderlin ge onenigheid laten merken en elkaar voor en na de openingsbijeenkomst la chend een hand gegeven, maar volgens een officiële Indonesische woordvoer der zal de Indonesiche president mor gen vertrekken als op de besloten bij eenkomst van vandaag blijkt, dat de :oe nog steeds ,,de geest schendt" het onlangs tussen beiden in To kio bereikte akkoord en van de over eenkomst tussen de ministers van bui tenlandse zaken van de vorige maand. De verhouding tussen Indonesië en Malakka, is naar bekend, de laatste aanleiding van de plannen tot vorming van de federatie van Maleisië, waarvan Malakka, Singapore en Brits- Borneo deel zullen uitmaken, zeer ver slechterd. President Soekarno verzet zich met hand en tand tegen dit voorstel, heeft een confrontatie "-politiek aange kondigd. een semi-mobilisatie van zijn strijdkrachten afgekondigd en oefenin gen van de Indonesische marine laten houden voor de kust van Malakka. Infecties Gisteren begonnen in Skoplje op straat de massa-inentingen tegen tyfus en andere infectieziekten. Er hebben zich nog geen gevallen van tyfus voor gedaan. maar volgens een plaatselijke krant zouden verscheidene gevallen van infectieziekten in de voorstad Karpós zijn voorgekomen. De betrokkenen wer den onmiddellijk geïsoleerd. In verband met de stank, die zich thans als ge volg van de nog niet geborgen lijken en de gesproeide ontsmettingsmiddelen over de stad begint te verspreiden, zijn alle deelnemers aan de redding-;- en op ruimingswerkzaamheden met gasmas kers en rubberhandschoenen uitgerust. Ook aan de journalisten in de stad zijn deze beschermende middelen uitgereikt. Al deze mensen verrichten hun werk onder zware stofwolken, die onder grote hitte op de stad neerdalen. Breuken Geologen hebben twee breukstructu- ren ontdekt in de bodem onder Skoplje. De breuken zijn bijna twee honderd meter lang en een tot tien cm breed. Gevreesd wordt voor bet optreden van 1276 Door het onstabiele karakter der zware atoomkernen, zijn alle kernen, zwaarder dan die van zil ver, van nature radio-actief en gaan door uitzendig van straling geleide lijk over in lichtere kernen. Elemen ten, waarvan U het zeker niet zoudt verwachten, zoals jodium, goud, kwik en lood zijn radio-actief. Dat wil echter geenszins zeggen dat zij een zelfde halveringstijd hebben als ra dium, waarvan zoals U weet, na 1590 jaar nog maar de helft over is. Een hoeveelheid lood die duizend ja- ons werd neerge legd, zullen we (af gezien van chemi sche veranderin gen die zich vol trokken kunnen hebben) in bijkans onverminderde staat aantreffen. Precies dezelfde hoeveelheid zul len we echter niet vinden, want misschien zullen in de loop van iedere eeuw enkele loodkernen spontaan gespleten zijn, zodat een onberekenbare hoeveelheid van dit metaal door straling is ver dwenen. Maar de rest is on veranderd gebleven. De radio-activi teit van deze stoffen is dan ook al leen theoretisch en kan zelfs met de meest gevoelige instrumenten niet worden vastgesteld, zodat dergelijke elementen die een onmogelijk lange halveringstijd hebben, in de prac- tijk als volkomen stabiel te boek Alleen de allerzwaarste kernen vertonen radio-activltelt die op waar neembare schaal verloopt, maar ieder element heeft weer zijn eigen tempo. En ook de kernen van het zelfde element kunnen aanzienlijke verschillen vertonen. Immers, wan neer de kernen van een element op verschillende manleren kunnen splij ten, dan zal ook het tempo wisse lend zijn, al naar gelang de kern splijting zich op de ene, of op de an dere manier, voltrekt. Laten we ons daarin echter niet verder verdiepen, want de snelheden waarmee verschillende stoffen ver- TOCH IS HET ZO! anderen lopen toch al voldoende uit een. Uranium en thorium leven wel erg zuinigjes, want hun halverings tijden bedragen resp. 4,5 en 16 mil jard jaren. In vergelijking met deze elementen, verloopt de energiepro- duktie van radium dus wel zeer snel, echter nog lang niet vlug genoeg om als record te gelden. Er zijn stoffen, die zo snel stralen (we zouden beter kunnen zeggen: die zó onstabiel zijn) dat hun halveringstijd slechts enkele dagen, soms zelfs enkele mi nuten of secon den bedraagt. Radon heeft een halve ringstijd van ruim 3.8 dagen en uraan x2 doet er 1,14 mi nuut over om tot de helft van de oorspronkelijke hoe veelheid uiteen te vallen. Leerzaam, maar verwarringwek kend, gaat het toe met thorium, dat zoals gezegd een halveringstijd van 16 miljard jaren heeft. In die tijd heeft de helft zich In Mesothorium 1 veranderd, waarvan de helft in 6,7 jaar in Mesothorium 2 overgaat. Na 6,5 seconden is de helft hiervan tot Rad. Thorium geworden, waaruit na 1.9 jaar Thorium x komt. Voor de helft komt hieruit na 3,64 dagen tho rium emanatie voort, een radioac tief gas van de thorium familie. Na 54,5 seconden is hieruit voor de helft Thorium A voortgekomen, na 0,14 sec. gaat dit voor de helft over in Thorium B en deze laatste stof valt voor de helft na 10,6 sec. in Thorium C. Hieruit ontstaat het waarlijk spookachtige Thorium Cl, een stof die bestaat, maar er niet is. Want de halveringstijd hiervan be draagt nog geen honderdduizendste seconde! Wanneer een onderzoeker er dus in geslaagd zou zijn van deze zeldzame slof een kilo bijeen te bren gen, zou die hoeveelheid op hetzelf de moment dat hij er naar kijkt, weer verdwenen zijn. Onnodig te zeggen, dat de tijdelijke aanwezig heid van dergelijke vluchtige stoffen met andere dan chemische middelen moet worden aangetoond. (Nadruk verboden). H. Pétillon. D© leiders van Malakka en Indonesië hebben elkaar beschuldigd van kwade trouw. Volgens president Soekarno heeft de toenkoe hem beloofd, de vorming van het ,,neo-kolonialistlsche" Maleisië uit te stellen tot er een volksstemming on der toezicht van de Verenigde Naties in Borneo is gehouden. De toenkoe heeft daarop echter geantwoord dat hij de president had verzekerd dat Maleisië, wat er ook mocht gebeuren, op 31 augus tus een feit zal worden. Zowel de toenkoe als de Indonesische president zagen er gisteren van af. op de openingsbijeenkomst het woord te voeren. Vandaag zullen *ii met nresi dent Macapagal achter geslotei Deze besloten JQQMBBMM naar verwachting drie dagen in beslag nemen. De conferentie zal zaterdag- Vliegtuig verloor raketten (Van een onzer redacteuren) Een militair vliegtuig verloor zeer onlangs twee raketten, toen het ter hoogte van Ede vloog. Via de radio werd een waar schuwing doorgegeven alsmede de oproep een eventuele vondst onmiddellijk te melden. De radioboodschap had succes, want de volgende dag reeds kwam de melding binnen en konden de raketten worden weggehaald door mensen die ermee om om kunnen gaan. Een en ander, waarvan ook melding werd gemaakt in de kranten. kan enige ongerustheid hebben doen ont staan. Zo in de zin van: die raketten hadden maar eens een woning moeten raken... Ja, misschien hebben som migen misschien wel gedacht aan ra ketten met een atoomkoppen erop of iets van dien aard, waardoor hen de rillingen over de rug liepen. Kapt. A. P. de Jong (luchtmachtstaf) gaf commentaar Enkele ongeruste reactie* als mede een ingezonden «chrijren dat we in één der bladen over dit onderwerp laaen hobben ons naar de Luchtmachtstaf in Den Haag gevoerd, waar de kapitein A. P. de Jong ons nader com mentaar gaf op het gebeuren van verleden week, toen een Thnn- derstreak in de omgeving van Ede enkele rakenen kwijtraakte. Hij heeft ons verteld over de veiligheidsmaatregelen die wort den genomen en vervolgens ge memoreerd wat er precies is g»« beurd. Ten slotte Is hij ingegaan op de vraag of er In het alge meen redenen tot ongerustheid over niet te voorziene gebeurlijk heden als deze moet bestaan. Dat laatste blijkt gelukkig niet het geval te «ijn. Het valt gelukkig allemaal nogal mee. Om te beginnen waren de raket ten waar hier sprake van was dezelf de als die welke gedurende de afge lopen wereldoorlog reeds werden ge- bruikt en waarvan er zestien onder de dor, die vleugels van een jachtbommenwerper Dit gebeurde, naar ook verwacht kou worden, niet: het schokbulsje dat de explosie moet veroorzaken bleef heel en het kwam er dus allen maar op aan de proJecUelen zo snel mogelijk op te spo ren en niet in verkeerde handen (bijv. van spelende kinderen te doen geraken. uit veiligheidsoverwegingen gemaakt van een special© Volkel en Eindhoven is de factor die de versnelling der zwaartekracht bij bepaalde manoeuvres van het toestel aangeeft) wees het cij fer 4.5 aan, terwijl de raketten er huiselijk gezegd nog niet bij het cij fer 5 af mogen rollen. Materiaalfout? Vandaar dat thans door de sectic .wetenschappelijk onderzoek" wordt na gegaan of latente materiaalvermoeid- heid de oorzaak van dit gebeuren ia geweest. In het verleden gijn wel eens méér ophangpunten (met raketten) af gebroken het gold daarbij steeds ra ketten zonder explosieve koppen en het onderzoek dat daarnaar door bo vengenoemde sectie werd ingesteld re- gebruik sulteerde toen telkens in materiaalver- speciale Iuchtcorrl - moeidheld. de voorlopige balan* Noord- van dit gebeuren gaat opmaken dan In dc komt men tot de CODClUSle dat er wel beston- omgeving van Harderwijk bereikt deze een aantaal aanwijsbare omstandlghe- worden gerustgesteld. 't Grootste deel van deze raket, die De piloten worden op de hoogte gesteld Wellicht dat het materiaalonderzoek ongeveer 12»£ kg weegt, bestaat uit het voortstuwingsmechanisme. Daarop be vindt zich een z.g. brisantkopje dat, op scherp gesteld, kan exploderen als het met grote kracht een doel raakt, bijvoorbeeld een vijandelijk tank. die dan eerst wordt doorboord waarna de ontploffing volgt. De explosieve lading van zo'n raket ten is betrekkelijk gering, want in tegen stelling met een bom zijn het bij zo'n raket primair de snelheid en de sta biliteit waarmee op het doel wordt af gegaan en in mindere mate explosieve kracht die de waarde van uitmaken. name vanuit de vliegbases Vol- Eindhoven wordt met deze pro jectielen geoefend boven de Wa< de omgeving -- -- - an eventuele „tegenliggers" in de c ridor evenals van de onderweg te s wachten weersgestelddheid. over da» laatste uitsluitsel zal gev. In het onderhavige geval was sprake worden ep de speciale luchtoórrtdor die van een formatie van vier Thunder- over dunbevolkte delen van het land streaks, die op scherp gestelde raket- voort. De kans dat een afgevallen 1 meevoerden. Drie zijn brevet, was minder geoefend. Do hten devier pilo- ket een woning raakt is. gezien fViUB* de omvang van de raket als- vueg- mede gezien de geweldige are* waar feen enkel huls staat, gerust 1 op de 00.000 en nog meer te stellen. Darbij komt dan nog, dat de kans ontploffing van een afgevallen [berichten die het viertal meekreeg ren gunstig. Eenmaal bovm d. Wlddm. als wapen oefenterrein aangekomen werf het Idle -ta, fcovradlen n„ „op licht slechter dan was ooorspald. De geoefende vliegers wisten desondanks ».r_at a hun doelen te vinden, doch de ene minder geoefende, niet Het gevolg - - kwijf Vlieland én Ter- geoefem t hij zijn rakettenlast niet i schelling. Aanvankelijk bestaat het raakte, die dus na afloop van de oefe oefenmateriaal uit z.g. dummy kets: het normaal met explosieven ge vulde raket „kopje" bevat dan zand. Maar precies als bij de oefening van iedere soldaat: op een gegeven ning Op de [corridorL I gunstig z.g. visual flight op 500 me ter. Men was er van op de hoogte een andere formatie, eveneens van vier Thunderstreak9 tegen te zullen komen, geval dus gaan Niet boven zee maar in de corridor, n kans van 1 op 50. -X.WH vs. Natuurlijk, niemand bij de terug werd genomen. Luchtmacht zal ontkennen dat ,,er helemaal niets aan de hand was", toen de projectielen wer den verloren. Niet voor jiiet» heeft men een massamedium ingeschakeld. Maar bij de be- luchtmachtkoingen heet i de Wad- liggers" in zicht kwamen gaf de ■vodUafg« «hte w« oordeling van dit gebeuren dient -I-L. amen de feiten te laten spreken en deze geven, dat moge na het bovenstaande wel duidelijk zijn, géén reden tot ernstige onge- de thuisvliegende forma- Speciale corridor De vierde (minder geoefende) vlie- rnctboid »p (rnV Ti in Irtcf (ode ahmntar nm. UöUlcHI ger trok zijn kist iets abrupter hoog dan de anderen en door deze kracht braken enkele ophangpunten, Duitse boeren zijn ongerust beneden dwarrelden. Minieme kans De Duitse boerenbond heeft de minister van landbouw, Schwarz, gevraagd het invoerverbod van aardappelen, dat op 11 augustus zou eindigen, te verlengen tot 15 september. Slechts de invoer van tweeduizend ton aardappelen voor industriële verwerking zou vol gens de bond toegestaan moeten worden. De boerenbond stelt dat de toestand op de aardappel- markt aanleiding geeft tot grote ongerustheid. Nu de bondsregering subsidies voor het vervoer van aardappelen naar Ber lijn en andere afzetbevorderende maat regelen geweigerd heeft, zon alleen een handelspolitieke maatregel nog enige rust op de aardappelmarkl kunnen be werkstelligen. Ieder jaar sluit Duitsland van het be gin van het vroege-aardappelenseizoen tot 11 augustus zijn grenzen voor de aardappelinvoer. Vorig jaar, toen er gro te schaarste was. ging de grens al voor 11 augustus open. Nu is er overvloed: overal in Europa waren zowel het areaal als de hectare-opbrengsten groter dan vorig jaar. De prijzen in ons land liggen op het ogenblik iets hoger dan die in Duitsland, zodat bij het opengaan van de grens op de normale datum niet direct een enorme uitvoer verwacht hoeft te worden, maar het produktschap zou toch sterk tegen een voortzetting van de grenssluiting ge kant zijn. Duitsland is voor onze aard- Koeweit en SBoedi-Arabië zijn het eens geworden over de verdeling van de neutrale zone in het grensgebied. De bodemschatten blijven gemeenschappe lijk eigendom en de opbrengst wordt ge- ogst 1961, groot waal_ 1 twintigduizend ton, ging bijvoorbeeld ne- sprake genduizend ton naar Duitsland. De kans dat de conisch gevormde raketkopjes, die zoals gezegd op scherp stonden gesteld, tot ontploffing zouden komen als ze de grond raakten was uiterst klein. Want daarvoor moet het wapen, voortgestuwd door raketkracht, die in dit ^eval uiteraard n i e t in wer king trad immers met grote kracht een doel raken. Bij het „neerfladderen" |het afbreken van de vleugel was bestond theoretisch al leen de kans dat de punt ketkopje de aarde het eerst zou raken. Ook gisteren hebben de boeren uit de Een kans van ongeveer 1 op 50. omgeving van München de huisvrouw van deze stad een plezier gedaan door in ruime mate nieuwe aardappelen en gToenten aan te voeren en deze op drie verkoopplaats in de stad aan de vrouw te brengen. zy boden de gewassen tegen voordelige prijzen aan omdat deze an ders op de velden zouden verrotten. Op deze wijze worden de raketten onderaan de vleugels van een vlieg tuig meegevoerd. Zoals men ziet is de omvang van de projectielen niet groot. Jjt een, donfce hij I Georgia's kandidaat-astro naute, mevrouw Walter Cagle, zal haar verlangen naar het ruimtepak tijde lijk moeten onderdruk ken: zij heeft namelijk zojuist een positiepakje gekocht. „Ik verwacht mijn kind in het begin van het nieuwe jaar", zei mevrouw Cagle, een van de 13 Amerikaanse vrou wen die gesolliciteerd hebben voor een opleiding tot astronaute. De NASA denkt dat het nog wel vijf jaar kan duren voor een vrouw de ruimte inge schoten zal worden- I Een Australische eige naar van renpaarden heeft in Syney een aan vraag ingediend een een jarig paard de naam Kee- ler te mogen geven. Het dier is een dochter van het paard dat „Love to all" heet. premier dat de pijp ge maakt is van steen uit de groeven van Minnesota, waar Indiaanse krijgers hun geschillen regelden door het roken van de vredespijp. „Ik rook niet", zei Chroesjtsjef lachend, „maar ik aanvaard het als symbool." I Premier Chroesjtsjef heeft gisteren van de Amerikaanse minister van Een postduif heeft landbouw Freeman een Indiaanse vredespijp ge kregen. Freeman maakt een reis van drie weken door Rusland en werd op het Kremlin door Chroesj tsjef ontvangen. Freeman vertelde de Russische langs alle records gesla gen door vanuit België een afstand af te leggen van 4500 kilometer. Uit geput streek het dier neer op een Amerikaanse torpedoboot jager die vlak voor de Amerikaanse kust koerste. Waarschijnlijk is het dier door een storm uit de koers geslagen. Nabij de Noorse kust is maandag een vissers- bootje tot zinken ge bracht door een gehar poeneerde walvis. Het bootje werd finaal omver gezwommen. De vissers konden zich redden, de walvis kwam om. In bijna acht uur Is een Engelse Ingenieur er ln geslaagd het Kanaal over te steken pertrak- tor. De trekker is speciaal voor moerasland ontwor pen en drijft op grote ballonbanden. Weer schorsing voor Zuid-Afrika De Economische en Sociale Raad der Ver Naües heeft gisteren beslist, dat Zuid-Afrika tot nader order zal worden uitgesloten van de werkzaamheden van de economische commissie voor Afrika Een desbetreffende Argentijnse resolutie werd goedgekeurd met zes tegen twee •'«romen, bij tien onthoudingen. Zuid- Afrika zal pas weer deel van de eco nomische commissie voor Afrika kunnen uitmaken wanneer de raad tot de be vinding komt, dat de voorwaarden voor constructieve samenwerking zijn her steld door een wijziging in de rassen politiek i dat Brazzaville-groep gaat verdwijnen De Brezzavillegroep. een unie van rranasprekende Afrikaanse landen en Madagascar die drie jaar geleden in Brazzaville werd gevormd, zal v*rdwi> nen. De leiders van deze landen die se dert zaterdag in Cotonou in Dahomey geconfereerd hebben, maakten dit gis teren in een communiqué aan het ein» de van hun conferentie bekend. Het be sluit is een gevolg op de topconfèrerv enheid te stichten. Amerikaanse interesse voor Concordes Na Pan American heeft thans ook de Amerikaanse "uchtvaartmaatschappij Continental Airlines het supersonische Brits-Franse Concorde straalpassaglers- vliegtuig besteld. De maatschappij maakte gisteren bekend, dat zij een order voor drie ♦oestellen met een to tale waarde van dertig miljoen dollar heeft getekend. Pan American Airways heeft reeds een bestelling lopen voor zes van deze toestellen, die 104 passa giers kunnen vervoeren en een snelheid van ruim tweeduizend kilometer halen. Rus en Amerikaan krijgen vredesprijs De in 1955 door de Ford-stichting in- Sestelde „Atoom voor de vrede"-prijs i gisteren toegekend aan een Russische en een Amerikaanse geleerde. Zowel Cfessor Wladimir Weksler. die ver- den is aan het instituut voor atoom onderzoek te Moskou, als professor Mattison McMillan vain de universiteit van Californlë. krijgen een medaille en ongeveer vijfendertigduizend dollar. De onderscheidingen zijn bedoeld als beloning voor hen die in de loop van een jaar de grootste bijdragen hebben geleverd aan de vreedzame toepassing van atoomenergie. Enkele uren a de bomontploffing m eergisteren in het hoofdbureau van de Spaanse veiligheidspolitie ln Madrid, ontplofte een tweede bom voor de cen trale van de gemeenschappelijke verte genwoordiging van d? Spaanse werkge vers- en werknemersorganisaties. Bij deze aanslag zouden .chter geen slacht- vallen rijn. i gewonden. aanslag

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5