Strandvoogd Toxopeus is boos op „Baflo" „Veertien vette jaren" voor Elten en Zelfkant straks voorbij Op 1 augustus rood, wit en blauw omlaag Middenstand vreest daling van omzet Benthuizer woningbouw kan voortgang vinden Hoger omzet Hoogovens lagere deelnemingsbaten Ruit gebroken; dader gepakt Eilandje wordt verwaarloosd NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG JULI 196S (Van een onzer verslaggevers) A LS straks op 1 augustus het f*- rood-wit-blauw in de twee Ne derlandse grensgebieden Elten en Dc 1Zelfkant omlaag gaat, zal geen Ne derlander, zelfs geen Duitser, de vlag hijsen. Geruisloos zal Nederland de 'twee drostambten, die tot 1949 bij Duitsland behoorden en daarna on der geallieerde dwang aan Nederland werden toegekend, teruggeven. Maar geen inwoner zal daar gelukkig mee rijn. Want algemeen wordt gevreesd, dat dit het einde zal betekenen van j de „veertien vette jaren", die het Nederlandse bewind deze beide grenscorrectie-gebieden heeft gele- verd. Jarenlang Is er over gesproken. Op regeringsni veau zijn confe- renties belegd en nu na 14 jaar, 18 jaar na de oorlog, komen de enclaves weer „heim ins Reich". Duitsland heeft zijn wensen vervuld gekregen. Straks zullen de Nederlandse be stuursambtenaren verdwijnen. Voor lopig worden ze op wachtgeld ge steld, maar al ge- ji ruime tijd wordt £•- met de hulp van 3 het Rijk getracht andere functies voor hen te vin- den. Een metamorfose zullen de beide drost- schappen echter niet ondergaan. Elten en De Zelfkant zullen zich in hun vredig bestaan niet laten storen. Althans zo zal dc buitenwacht bet zien. Want Eltenaren en Zelfkanters zullen tegenover c vreemdeling geen standpunt innemen. Officieel immers mogen zij tegen hun terugkeer naar het vaderland geen be zwaar hebben. Ze waren ten slotte Duit sers toen 14 jaar terug de Nederlanders kwamen. En Duitsers zijn ze altijd ge bleven. Maar in leder vertrouwelijk gesprek klinkt toch de teleurstelling j aanstaand© wisseling van bestuur. En men geeft grif toe dat de materiële nade- len, hieraan verbonden, hiervan de be langrijkste reden vormen. Onder het re gime van de Nederlandse gulden hebben 1 zij het goed gehad. Beter dan in de tijd daarvóór. Het „Deutsch bleibt Deutsch", vroeger met zoveel hartstocht op de mu- i ren geschilderd, is al lange tijd niet meer te zien en te horen. Het is nog slechts de wens van de enkeling. De grote meer- i derheid zou de bestaande toestand liever bestendigd zien. Want zij weten: van vaderlandsliefde alleen kan men niet leven en terugkeer naar dc „Heimat" zal geen dikker belegde boterham leveren, Nederland is de afgelopen 14 jaar een goede rentmeester" geweest, er wordt zelfs gesproken van een klein „Wirt- schaftswunder" in deze gebieden. Geruisloos Landdrost H. G. baron van Tuyll van Serooskerken. die de laatste twee jaar Eltens burgervader is, zegt: de over dracht zal geruisloos plaats hebben. De meeste inwoners van het drostambt blij ven, ook de Nederlanders, die 35 procent uitmaken van de 3400 mensen tellende bevolking van Elten. Zeker tweederde deel van deze Neder landers heeft er de voorkeur aan gege ven zich ondgr Duits bestuur te laten stellen. Vrijwel alleen het Rijks- en ge- "meentepersoneel (waarvan de douane mensen een belangrijk deel uitmaken) zal vertrekken. Per 1 augustus zullen zij weggaan evenals de landdrost zelf. Voor hem was .het bestuur over het drostambt overi gens geen „full-time"-functie. Baron van Tuyll van Serooskerken kwam tot nu toe slechts enkele dagen in de week naar Nog staan cr Nederlandse wegwij zers in het drostambt'Elten. Straks na 1 augustus zal dat veranderen. Ook de straatnamen zullen worden gewijzigd. Op de achtergrond het Drostambt, waar binnen enkele weken een Duitse commissaris de plaats zal innemen van de Neder landse landdrost. Elten om er de lopende zaken af te han delen en inwoners, die met problemen zaten, te woord te staan. Voor de rest verbleef hij op het gemeentehuis var de zeven kerkdorpen omvattende ge meente Wisch, waarvan hij burgemees ter is. In de overgangsperiode zal een Duitse commissaris worden aangesteld en ir het najaar waarschijnlijk zullen verkie zingen voor een gemeenteraad worden gehouden. Alle Nederlanders die blijven, blijven Nederlander, zegt de landdrost Zo is het trouwens altijd geweest. Ook in de Duitse tijd waren er Nederlanders in Elten. Zich naturaliseren wilden zij niet Dat schept rechten, maar ook verplich tingen, wist men maar al te goed. Een voordeel aan het Nederlanderschap bonden is bijvoorbeeld dat men niet in militaire dienst hoeft Investeringen De landdrost geeft toe dat er onder Nederlands bestuur veel is verbeterd In Elten, dat voor dc komst van de Nedei landers min of meer een vergeten hoek van Duitsland was. De bestrating was werkt in Duitsland, het allergrootste slecht, evenals de verlichting. Er waren in totaal negen lichtpunten. Niet zonder trots, zegt de landdrost, nu zijn er 160 en Elten is veranderd in een modern dorp, met een groot aantal nieuwe woningen, o.m. 100 woningwetwoningen. Het Rijk heeft er in de afgelopen 14 Jaar ruim vijf miljoen gulden in geïn vesteerd. Om dan nog maar niet te spre ken over de particuliere investeringen. Twee flinke Nederlandse fabrieken zijn er verrezen; een textiel- en een papier fabriek, waarin een groot aantal Eltena ren hun brood verdienen. De Rijksinvesteringen zullen echter Landdrost H. G. I. baron van Tuyll Serooskerken van Elten; de overdracht zal geruisloos verlopen. tot de laatste cent worden terugbetaald door Duitsland. Dat is vastgelegd in Duitsland voorlopig de uitbetaling op het Nederlands-Duits Verdrag. Evenals zijn rekening zal nemen aan de A.O.W.- trekkers totdat hiervoor een definitieve oplossing zal zijn gevonden (bij de oos terburen kent men geen A.O.W.). Achteruitgang dat zij er economisch op achteruit zullen gaan als straks het rood-geel-zwart on boog gaat. De reden is duidelijk: het Duitse kostenpeil ligt aanzienlijk hoger dan het Nederlandse, vele Eltenaren zul len straks met een Nederlands loon zakje in de hand uitgaven op Duits niveau moeten gaan doen. Want vele inwoners van Elten werken aan deze kant van de Nederlandse grens. Na tuurlijk, er zijn er ook die in Duits land werken. Maar ook voor hen be tekent de overgang naar Duits be stuur een achteruitgang. Jarenlang hebben zij kunnen profiteren van naar verhouding hoge Duitse lonen en lage kosten in de Nederlandse enclave. Dat voordeeltje valt nu straks weg. Vcioral voor de middenstand zal de overdracht financieel nadeel met zich brengen. „Es hat uns hier gut gegan- gen", zegt Heinz Nielbock, voorzitter van de plaatselijke middenstandsvereni ging, waarom dan deze wisseling, „was hat es fllr Zweck?" „Voor ons betekent het meer na- dan voordelen. De grootste klap zal vallen bü de kasteleins en levensmiddclenzakeh. Die zijn ook meteen hun grenstoeristeu kwijt, de mensen die in de week-ends de Nederlandse grens overkwamen hier hun inkopen te doen. Het prijsver schil door de bank dertig procent was daarvoor een belangrijke stimulans. Dat toerisme zal Elten nu binnenkort missen en voor de middenstand betekent dat een gevoelige klap. „Met onze welvaart zal het spoedig gedaan zijn", zegt de heer Nielbock. „Die gaat straks naar Zevc- naar". toog éénmaal echter hopen de midden standers in Elten te kunnen profiteren van het prijsverschil. Nu al zijn er, verluidt, velen die hamsteren en hele voorraden tegen Nederlandse prijs in slaan om deze straks tegen de hogere Duitse prijzen te kunnen verkopen. Tal huisvrouwen doen hetzelfde in de hoop het goedkope bestaan nog even t( kunnen rekken. De douane houdt ech ter terdege een oogje in het zeil om dit te voorkomen. Wisseling In De Zelfkant, (een gebied van z kerkdorpen) waarvan het grootste Tud- deren en zeven kleinere woonkernen ten oosten van Sittard, staat men voor het zelfde probleem. 6100 Zielen telt de be volking in deze streek, waarvan 84 pro cent de Dnitse en 16 procent de Neder landse nationaliteit bezitten. Slechts tien procent van de Duitsers deel van de Zelfkanters is in Limburg werkzaam, in de kolenmijnen of in de Industrie. Vandaar ook de sterke bin ding van de Zelfkanter met de Lim burger, ondanks de Duitse nationaliteit Juist voor de mensen die aan deze kant van de grens werken, zal de be- stuursoverdracht een stap terug beteke- Met hun Nederlandse lonen zullen zij, evenals in Elten het geval is, straks een veel hoger kostenpeil terecht komen. Ook de Duitse boeren in dit gebied zullen de regime-wisseling van Holland se gulden naar Duitse Mark aan de lijve voelen. Konden zij tot nu toe hun pro- dukten tegen Nederlandse kostprijzen verbouwen en tegen Duitse prijzen op de markten afzetten, over enkele weken zal daarin verandering komen, waarom men ook in De Zelfkant weinig enthousiast 'er het totstandkomen en de uitvoe ring van het Nederlands-Duits verdrag. Ook hier voorziet het verdrag in te rugbetaling door Duitsland van Neder landse investeringen in dc afgelopen 14 jaar. Forse bedragen zijn daarmee ge moeid geweest In kapitaalswerken is ongeveer twee miljoen geïnvesteerd, daarnaast ook een bedrag van drie-en-een-half miljoen gul den aan woningbouwleningen, waarvoor 800 nieuwe premiewoningen zijn ge bouwd. Na de ondertekening van het verdrag in 1960 is daar nog eens twee miljoen bijgekomen, een bedrag dat eens verrekenbaar is en door Duits land tot op de laatste cent zal worden terugbetaald. Twee walletjes Het was de inwoners van de beide grenscorrectiegebiedcn liever geweest als het altijd had kunnen blijven, zoals >u nog is. Want er wordt van twee walletjes gegeten: van het Duitse cn in het Nederlandse. Duitsland doet alles om dc dorpelin- :n er van te overtuigen dat zij door Elten tuil zijn bussen vol toeristen, die het regelmatig op bezoek kreeg, behouden, ook als straks de Duitse driekleur omhoog is gegaan. Er zijn al stemmen opgegaan het dorp de titel Kurort te geven, die een ma gische klank schijnt te hebben voor vele Duitsers. Een „Kurhotel" is er in ieder geval al. hun landgenoten niet zijn vergeten. Zo kunnen zij onder bijzonder voordelige voorwaarden geld lenen voor de woning bouw. En aan de andere kant wordt ge profiteerd van de Nederlandse miljoe nen-investeringen. Als extra-voordeel kwamen daar de „Kaffee-und Butterfahrten", nog bij waarmee grote winsten werden gemaakt Er zijn tijden geweest, dat in Elten bij voorbeeld, meer koffie werd omgezet dan in de rest van Gelderland. Dat toe risme zal men per 1 augustus kwijt raken, zowel in Elten als in De Zelfkant Maar Elten heeft al weer plannen om deze streero door de rekening ongedaan tie maken. Men wif het toerisme behouden daarom zUn er al stemmen opgegaan om Elten na de bestuursoverdracht de titel „Kurort" te geven, een magisch woord dat velen in Duitsland pleegt te trekken. Het „Kurhotel" is er ln ieder- Vette jaren Maar of het weer zo zal worden als vroeger? De mensen uit de Drostambten betwijfelen het Allemaal weten ze: we gaan er materieel op achteruit En velen zeggen: waarom is niet eerst de mening in de bevolking gevraagd? Dan had en geweten hoe wij erover denken Want al lokt de gedachte weer „helm ins Reich" te komen, men beseft wél dat het met de „veertien vette jaren" ge- Helnz Nielbock, de (Duitse) voorzit ter van de plaatselyke middenstands vereniging in Elten: onze welvaart gaat er aan kapot, wat heeft dat voor doel? Ontsnappingen (na opstand) uit gevangenis in Caracas BU een hevige opstand in de Planta- gevangenis te Caracas (Venezuela) heeft een groot aantal van de 800 gevangenen kans gezien te ontsnappen. Een zegsman ontkende dat aan de opstand een aanval van een groep gewapende aanhanger» van een uiterst linkse organisatie zou zijn voorafgegaan. Pas na enkele uren slaagden leden van de politie en de na tionale garde er in de toestand meester te worden. Er zouden acht doden en een vijftigtal gewonden zijn. Volgens de politie heeft geen enkele politieke gevangene aan de opstand deel genomen. De actie zou uitsluitend een aangelegenheid van de gewone gevange nen zUn geweest Eén van hen, met de bijnaam ,,de gorilla", slaagde er in de deur van zijn cel te forceren. Vervolgen» lokte hij achtereenvolgens zes bewakers naar zijn cel, die hij allen ontwapende cn in de cel opsloot. Daarop stelde hij andere gevangenen in vrijheid, aan en kelen van wie hU wapens verstrekte. OVDE WETERING Bllndenpennlng De collecte voor Blindenperming te Amsterdam heeft in Oude Wetering e.o. dit jaar door verschillende omstandighe den maar weinig opgebracht, namelijk 79.25. De raad heeft aan de bouwvereniging „Algemeen Belang" een grond-voorschot verleend voor do bouw van acht wo ningwetwoningen ln het uitbreidingsplan „Zuid". Kreeg Benthuizen aanvankelijk in de woningwetaeotor «een woningen uit het provinciale contingent toegewezen, ach teraf werden op venzoek toch 8 woning wetwoningen gegeven. Na het vaststel len van de eurveprij» bleef nog de vraag welke aannemer togen die prijs wilde bouwen. Het is de bouwvereniging „Al gemeen Belang" gelukt de aannemer D de Graaf te Moerkapelle hiertoe bereid te vinden. Na de bouwvakantie kan di- rect worden begonnen. (Advertentie) OUDE WETERING Met ingang van vandaag treed» als agent van ons blad op de Heer J. COSIJN Plantage 26 Oude Wetering Tel. 01713-262 De omzet van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken was in het tweede kwartaal aanmerkelijk hoger dan in het vorige kwartaal en een jaar tevoren en het overschot na kosten en voorzieningen was groter. De opbrengst van deelnemingen was echter veel lager dan een jaar tevoren, zodat de zuivere winst iets kleiner was dan vorig jaar ook al werd het eerste kwar taal met een flink bedrag overtroffen. De produktle nam krachtig toe. De verschillende kwartaalcijfers waren ln miljoenen guldens: 2de kw. 1ste kw. 4de kw. 3de kw. 2de kw. 1963 omzet aan derden 181,4 kosten en voorzie ningen 148,2 overschot baten deelne mingen overige baten 1963 1962 165 157 belasting 17,2 15,5 20.1 27,5 winst voor ver deling ln duizenden ton»: produktie: ruwijzer 423 stalen blokken 527 Verheugend was ook de mededeling van burgemeester Steenbakker dat nog eens 8 woningwetwoningen voor 1963 zijn toegewezen. Ongetwijfeld ral het bestuur van de woningbouwvereniging weer al het mogelijke doen om de bouw snel te verwezenlijken. Het vermelden waard is nog dat Tan de 8 woningen uit het contingent *61-"W thans 4 stuks z(Jn betrokken. Er 1» enige kritiek gehoord over de late aflevering, maar de voorzitter van de vereniging „Algemeen Belang" deelde one desge vraagd mee dat de strenge winter en moeilijkheden met onderaannemers par ten hebben gespeeld. Aan de extra-toewijzing is de voor waarde verbondesn, dat drie krotwonin gen worden afgebroken. VOORHOVT Broeder greep de uil... Met grote verwondering deed gisteren een broeder van de Bisschoppelijke NfJ- verheldsehool de ontdekking dat een grote dubbele ruit van een leslokaal stuk was. Zijn gedachten waren dtrekt: „Hoe kan iemand nu zo maar ruiten Ingooien", want de glassplinters lagen door de hele klas. „Zou het Cornells In gedachten verzonken zag hij een volwassen Ransuil op een kast zitten. Het dier zag er wat beduusd uit, maar mankeerde na vangst en onderzoek niets de uil had een ring aan. In contact gebracht met de heer J. F. M. Warmen- hoven, deed deze een aardige ontdekking Hijzelf had deze uil een tiental jaren ge leden als jonge vogel gevangen in het Over bos en geringd. Het dier verblijft dus al Jaren in het Overbos. Men is van mening dat de uil een prooi volgend, door de ruit is gevlogen. Hij vliegt thans weer in het Overbos. D« heer Warmenhoven is voorzitter van de plaatselijke Jeugd natuurwacht en een groot dieren- en vogelvriend. OEGSTCEEST Burgerlijke stand Geboren: Frank Robert, z v M H van der Hoeven en I W van Leeuwen; Geert, z v H de Vries en S Boonstra; Jacomijntje Janine. d v M W van Hof en J van Duin; Pepita Elizabeth, d v R David en B L Verden Ondertrouwd: J Smit en M Dreef. Getrouwd: D A van Driest en H J Veldhuijzen; A R Kramer en M C Ver- lind; J van der Wagt en F Cloesmeijer; A J Oostergetel en T Laurentius; L A A M van Noort cn J D Overdijk; O Stegeman en J M Dronken. Overleden: J C Veltman w v J Koors man; C W Kater w v J W Blaauw- J LagaaU. Toekomst Rottumeroog bedreigd Het kleinste van de zes Nederland se Waddeneilanden, Rottumeroog, is ten dode opgeschreven. Dat is de me ning van de strandvoogd-kustwach ter Jan Toxopeus, die de toekomst van „zijn" eiland een wandelend brokje zand en slik met een opper- lakte van nauwelijks vier vierkan te kilometer somber inziet. Hjj is de overtuiging toegedaan, dat dit paradijsje in de Waddenzee een „lost paradise" is een verloren stukje Ne derland dat z.l. verwaarloosd wordt. „Er gebeurt niet wat er gebeuren moet", aldus de heer Toxopeus. Onomwonden verklaart hij, dat men Rottumeroog laat wegspoelen. Die „men" zijn dan de men sen van Rijkswaterstaat en m de dienst landaanwinningswerken, die zetelt in het Groninger Baflo en die ressorteert onder de directie Groningen en Drenthe van Rijkswaterstaat. Strand voogd Jan Toxopeus meent, dat .Baflo" de zandplaat Rottumerplaat tussen Schiermonnikoog en Rottumeroog be langrijker acht dan zijn Rottumeroog er dat dit eiland in de toekomst letterlij:; en figuurlijk plaats moet makeh voor de westelijker gelegen plaat, die in tegen stelling tot Rottumeroog wel be schermd wordt en voor de instandhou ding en uitbreiding waarvan wel gelden beschikbaar zijn, in ieder geval in rui- iere mate dan voor Rottumeroog. De hoop van strandvoogd Toxopeus is j gevestigd op Staatsbosbeheer, dat hel eiland broedplaats voor duizenden vogels naar zijn mening zal kunnen en willen exploiteren als natuurbescher- mingsgebied Bovendien zal z.i. Rottu meroog meer nog dan Rottumerplaat, van betekenis kunnen zijn voor de land aanwinningswerken in de Wadden en als - natuurlijke golfbreker voor de ku«t van Groningen en Friesland Vandaag bracht mr. C. L. W. Fock, commissaris der Koningin in Groningen, een werkbezoek aan Rottum. Het echt paar Toxopeus en hun twee nog op het eiland wonende kinderen Hendrik Jan en Wiepkje onvlngen hun gast, zo8ls zij ook andere gasten ontvangen: in hogo mate verontrust en ook verontwaardigd omdat de toekomst van Rottumeroog voor hen aao onzeker is. Onzeker omdat de zee hier meer neemt dan geeft. Strandvoogd Toxopeus in de zesde graad nog familie van de huidige (demis sionaire) minister van binnenlandse ken mr E. H. Toxopeus. windt er geen doekjes om als hij spreekt over Rottu meroog. „Men laat het wegspoelen er dat is echt iets voor Nederland", zo stelt hij. zonder overigens deze stelling te verduidelijken. Sinds 1936 oefent hij zijn huidige functie uit. Hij volgde in dat Jaar zijn vader op. die in de periode 1903 tot 1936 strandvoogd en kustwachter van Rottumeroog is geweest. Of zijn zoon Hendrik Jan (18) ooit zijn vader zal opvolgen, is een open vraag. Een vraag, die de gehele „bemanning" van Rottumeroog, want zo spreekt de voormalige stuurman op de grote vaart over de huidige bewoners van het eiland, bezig houdt en die hen ongerust doet zijn. Onrust dus op Rottumeroog. het meest oostelijke en minst belangrijke van de zes Waddeneilanden, Het behoort onder de Groningse gemeente Warffum. ligt 22 kilometer uit de kust ten noord westen van het Uithuizer wad en bestaat uit lage met helm dichtbegroeide duin- gronden en In het oosten uit een plaat, die zich langzaam naar het oosten uit breidt. Dit „wandelen" geschiedde tot voor enkele Jaren met een „snelheid" van slechts drieëndertig meter per jaar, want zo groot was aan de westzijde van het eiland de afslag en aan de oostzijde dc aanwas De laatste zes k zeven Jaar u de afslag, volgens strandvoogd Toxopeus minder groot. Nu verplaatst het eiland zich ingeveer 15 tot 20 meter per jaar. Niet alleen de snelheid van dit wande len ook de richting waarin gewandeld wordt, is veranderd Was de koers tol voor enkele jaren oost, thans richt het eiland zich zuid-oost en koerst het aan op de Groninger Waddenkust. Veranderingen Dc verminderde afslag enerzijds en een gewijzigde afstroming van het Wadden water bU eb naar de Noordzee doet de heer Toxopeus veronderstellen, dat grote veranderingen voor Rottumeroog moge lijk zijn. Een handhaving van de huidige geografische positie van het eiland zit er naar zijn mening dik in. „Maar wat Je niet onderhoudt, gaat achteruit" zo voegt hij hieraan toe. Dat dc dienst landaanwinningswerken de Rottumerplaat als de opvolger van Rottumeroog ziet cn. naar strandvoogd Toxopeus met nadruk zegt, zich meer gelegen laat liggen aan het onderhoud en de Instandhouding van de plaat en Rottumeroog verwaarloost, acht hy in hoge mate betreurenswaardig. Voor het eiland, voor zijn gezin en voor zijn ge voel voor traditie: hij had graag zyn zoon Hendrik Jan ook eens gezien als strandvoogd.kustwachter, belast met het onderhoud en de instandhouding van Rottumeroog

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9