GEDRAGSPATROON met A nglo-A merikaans karakter Verrassing van Capucci: vrouwen met kniekousen Jyfff-.. «ssftrtsi sruszrii ■•Sar' bzriri'X' de hT°"di"9 Lifters gooien fles op weg: vier gewonden 7 MA A.N DAG 29 JULI 196.» „Wij scheppen jaar na jaar een nieu we gemeenschap in Australië een merkwaardige nieuwe gemeenschap!" De woorden zijn van ce federale mi nister-president Sir Robert Menzies. toen hij de vorige maand in Canberra de jaarlijkse ..Australian Citizenship Convention'- toesprak, welke dit keer aan de. immigranten-jeugd was toege wijd. „Wij moeten ons ervan bewust zijn", zo voegde de „man met de zil veren tong" er nog aan toe. „dat hoe wel velen van ons als individu niet veel veranderd zijn, de gemeenschap aan zienlijk veranderd is". Sir Robert, die overigens als behou dend te boek staat, doelde zonder meer op de bevolkingssamenstelling, zoals deze zich na de oorlog ontwikkeld heeft Van de ongeveer elf miljoen inwoners, die Australië thans telt, is iets meer dan een vijfde deel sinds 1945 als im migrant binnengekomen. Omdat de helft hiervan uit Britten bestaat, betekent dit een aanzienlijke versterking van het Angelsaksische element. Dit neemt echter niet weg dat continentaal Euro pa eveneens zijn stempel op het Austra lische leven is gaan drukken. Aan de oppervlakte en in het bijzonder in de grote steden merkt men hier reeds het nodige van, maar in de roekomst zullen deze buitenlandse stempels bepaald veel zwaarder worden. Op de hierboven genoemde Burger schap Conventie kan volgens de me ning van waarnemers van een soort doorbraak worden gesproken. Met een flair en een openhartigheid de jeugd eigen werd frisse, opbouwende kritiek geleverd op het Australische conserva tisme en chauvinisme. WAT DAN? Wat Is' dan zo opmerkelijk en zo waardevol in die geadoreerde en zo zwaar bezongèn ..Australian way of life"? vroegen talrijke, jeugdige gedele geerden zich af. Moet het gedragspa troon van morgen niet tevens worden bepaald door de gewoonten en opvat tingen van de mensen, die uit andere landen naar Australië zijn gekomen? Ware integratie is een tweerichtings verkeer van •wederzijdse kennismaking en aanpassing. Aan de ene kant moet de immigrant positief tegenover de leef gewoonten van de ontvangende gemeen schap staan: aan de andere kant dient de ontvangende gemeenschap een deel van de maatschappelijke eigenaar digheden van de immigrant als richt snoer, of zelfs als norm voor het eigen gedragspatroon te aanvaarden. 1UCU uai w-aien iiöIJZonaer Uit een van de studiegroepen: die interessant" in feite beleefdheidsfrasen zljn> geen enkele werkelijke be Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen SYDNEY, juli Elk volk heeft een eigen gedragspatroon; elk land heeft z'n eigen leefgewoonten en eigenaardigheden. Zo ook Australië, dat, in geografisch opzicht, zo ver van de Westerse wereld vandaan ligt, terwijl het, in politiek opzicht, er zo nauw bij betrokken is. In 'f algemeen kan van dit aan de andere kant van de wereld liggende con tinent gezegd worden dat zijn „way of life" typisch Angelsaksische stigma's draagt. Vooral de laatste jaren kan echter ook van een zekere „Amerikanisering" worden gesproken. Verwonderlijk is dit niet, daar de voor uitgang zowel als dc ontwikkeling in stadia van steeds hoger opgevoerde snolheden zijn gekomen. feestjes en picnics, terwijl zij uitnodi gingen rondsturen om op bezoek te ko men. en introducties uitschrijven voor clubs en andere organisaties. De ..Good Neighbour Movement" werkt overigens niet alleen onder de „nieuwe Australiërs-' (een veel becriti- seerde term. omdat hij discriminatie in zou houden). Hij probeert ook de Australische bevolking te overtuigen van de wenselijkheid om mee te hel pen aan de immigranten-integratie. Uitgangspunt hierbij is het belang dat Australië heeft bij een snelle bevol kingsgroei, daar de natuurlijke aanwas ten enenmale onvoldoende Is om de ontplooiingsmogelijkheden uit te buiten van een 'continent, dat tweehonderd keer zo groot als Nederland is. Emigrant zal zich dienen aan te passen ■I Wol, wol, wolAustralië is de grootste wolproducent persoonlijke, of huiselijke problemen te van "e Stille Oceaan. koop te lopen. Noch de „baas", noch z'n collega's zullen zich hiervoor in teresseren, hoewel niet iedereen dit on middellijk zal bevroeden. Beheerst men het Engels wat beter, dan zal spoedig geconstateerd kunnen worden dat ter- als ,,Is dat waar?" en „Bijzonder minimum welke zich bezig hield met de deelne ming van de immigranten-jeugd aan het sociale leven, kwam zelfs de merk waardige betiteling „Australiër plus" tevoorschijn. Met deze term werd de jonge man of vrouw bedoeld, die niet alleen vloeiend Engels spreekt, maar ook de taal van het land van 'herkomst van de ouders in ere houdt. Wat dan is de „Australian way of De minister van immigratie, A.R. Downer life"? Het is in het begin van dit ar tikel al min of meer gesteld: een meng sel van Angelsaksische eenkennigheid en Amerikaanse zakelijkheid. Het weekend-leven bijvoorbeeld door de veertigurige werkweek heeft vrijwel iedereen de zaterdag voor zichzelf is een buitenleven, waarin de tuin, het uitje (strand, picic. barfecue en de beoefening of bijwoning van deze of gene tak van sport centraal zijn ge steld. Het glaasje bier na afloop van de dagtaak is voor de meeste Austra liërs een soort geloofsbeginsel gewor den. Het gezinsleven en ook het par ticuliere leven dragen een onwaar schijnlijk privé karakter, zo onwaar schijnlijk zelfs dat bij de eerste ken nismaking de woorden „koud" en „ongezellig" op de lippen branden. NIET AANTASTEN De emigrant doet er goed aan de ei genwaarde van de Australiër niet al te zeer aan te tasten. De man. die vindt dat een bepaald soort werk in Nederland beter of efficiënter wordt gedaan, zal eerst moeten tonen wat hij waard is, als hij ten minste niet voor een betweter wil worden versleten. Kritiek van buitenstaanders ligt de Australiër In 't algemeen niet. Als men hem vraagt waarom een genomen maatregel, of een zekere leefregel on dersteund moet worden, krijgt men heel vaak ten antwoord: „Omdat het Australisch fa!'' langstelling inhouden. Tijdens de werk uren is de Australiër alleen maar in datgene wat hij doet geïnteresseerd, of, misschien beter uitgedrukt: in de pegulawten, die in z'n loonzakje komen. Zo vlug als de emigrant voor een be paald soort werk aangenomen is. zo snel is hij datzelfde werk weer kwijt. Hij kan op staande voet ontslagen wor den, zonder enig verhaal te hebben „Ik heb geen werk meer voor je", of Je deugt niet voor datgene, waarvoor Je bent aangenomen!" zijn dikwijls alle woorden, die er aan worden vuil ge maakt. Hiertegenover staat dat de werknemer op dezelfde abrupte wijze het dienstverband kan beëindigen. NIET VERKIJKEN Zodra de emigrant voet op Austra lische bodem zet, zal hij merken dat het huurkoopsysteem hem in staat stelt binnen enkele dagen of weken een auto een ijskast, een televisietoestel en veel andere statussymbolen aar. schaffen Hij moet zich hier echter op verkijken. Het totale crediet, dat door het bedrijfsleven aan de ment is verschaft, mag dan m buurt van de drie miljard gulden lig gen, de maatregelen, welke genomen worden, als niet aan het afbetalings- contract k3n worden voldaan, zijn uit zonderlijk hard Legio zijn de gevallen van mensen, die hun auto voor drie kwart hebben afbetaald en deze toch kwijt r^ken, omdat de wekelijkse of maandelijkse cheque stagneert. En de manier waarop is ook al niet om over naar huis te schrijven. Heel vaak wordt de watfen, als hij ergens gepar keerd staat, weggehaald. Doet nier aangifte van vermissing, dan is het eerste wat de politie vraagt: „Bent u soms achter met de betaling?" Is Australië dan zo koud, zo bikkel hard? Ik geloof het- niet alleen het gedragspatroon is zo anders. Voor kre- peergevallen, die over 't algemeen veel publiciteit krijgen, wordt diep in de beurs getast. Hetzelfde kan gezegd worden voor alle mogelijke doelstellin gen. welke in de charitatieve sfeer lig gen. De burenhulp ten slotte is, vooral op het dunbevolkte platteland als een heilige wet. Zit iemand werkeijk in de mist, dreigt er ergens een calamiteit, dan zal geen Australiër een ander in de steek laten. De uitdrukkingen „betere stand, middenstand en arbeidersklasse beteke nen niet veel voor een Australiër. Wel iswaar zijn er wijken met vrijwel uit sluitend dure huizen, en mensen met inkomens, die ver boven het gemiddel de liggen, maar het begrip „klasse" als een aparte categorie en met een bepaalde levenswijze is in Australië onbekend. Een uitzondering moet mis schien worden gemaakt voor de „gra zier". de hereboer, die door de grond- speculaties en de gunstige wol- en vleesprijzen niet alleen in het geld. maar ook in de pretenties is gaan Om de succesvolle integratie van nieuwkomers in de Australische ge meenschap te bevorderen, werd in 1950, tijdens de eerste Burgerschap Conven tie. de „Good Neighbour Movement", opgericht. Deze beweging, die uniek in de wereld is, werkt met duizenden vrijwilligers, en wordt voortbewogen door o.m. de kerken, de vakbonden, de werkgeversorganisaties en de irnmi granten-verenigingen. Op de plaatselij ke afdelingen rust de belangrijke taak de emigrant bij het vinden van gelukkige en waardige plaats In het nationale gezin behulpzaam te zijn. warmte en vriendschap te doen gevoe len. GOEDE BUREN De „Good Neighbours" („Goede Bu ren--. letterlijk vertaald) bieden hun bemiddeling aan bij de aankoop van land, of een huis, en bij het herenigen van gezinnen, familieleden en vrien den. Zij zorgen voor ziekenbezoek, ge ven advies in juridische zaken en hel pen de emigrant op de hoogte te ko men van de wetten en de gebruiken in zijn nieuwe vaderland. Zij organi seren contactavonden, verwelkomings- LANGE TENEN Ik heb het al eerder gesteld: de Australiër heeft ietwat lange tenen, wat om verschillende reden niet he lemaal onbegrijpelijk is. De emigrant, die in de termen valt genaturaliseerd te worden (na v()f jaar verblijf nog slechte een kwestie van procedure), doch dit niet doet, staat er meteen bo venop. In Canberra gaat men van he moeilijk aan te vallen standpunt uit dat een gezonde emigratie uiteindelijk In het verkrijgen van het ataatsburger- schap uit moet monden. Niet voor niets heeft de federale mi nister van immigratie, Alexander R. Downer, dan ook ae vorige maand aan gekondigd een diepgaand onderzoek in te stellen naar de beweegredenen die emigranten, die nog steeds geen Australiër zijn geworden. En het zijn er nogal wat! Volgens de officiële tel lingen gaat het om een kwart miljoen personen, die Australië dus al langer dan vijf jaar voor het (Europese) va derland hebben verwisseld. Italië spant de kroon. Van de 255.000 Italianen, die na de oorlog naar Australië zijn gekomen, hebben er 87.000 nog geen aanvraag voor natura lisatie ingediend. Griekenland komt er procentsgewijs eigenlijk- nog slechter af. 31.000 van een totaal van 95.000 emigranten worstelt nog op de oude nationaliteit. Wat Nederland betreft zijn de cijfers respectievelijk 29.000 van de 131.000. Duitsland komt met 23.000 van de 94 000 uit de bus. Polen met 15.000 van de 80.000 en Zuidslavië met 12.000 van de 41.000. ,ee studenten uit Nijmegen, de 20- jarige J. L. en de 18-jarige J. T. die langs de weg bij Soulac (Gironde, Fr) stonden te liften, hebben door een fles op de weg verpen een autobotsing veroorzaakt vier gewonden tot gevolg had. Een automobilist die de fles voor zich op het lek zag terecht komen, remde na- |k krachtig waardoor twee achterlig gers op elkaar botsten. Het parket in Bordeaux heeft zich ter plaatse over de toedracht georiënteerd. (Van onze moderedactrice) Parijs, maandagochtend /^APUCCI, de jonge Italiaanse ont- werper, die Parijs toch ver koos als modecentrum boven Tu rijn of Milaan, wil de vrouw er deze winter kordaat bij laten stap pen. Hij geeft haar wollen knie kousen. Kleurige kousen met op de plaats van de naad een gewe ven bandje en met een elastieken randje om de knie. Rode kousen, zwarte kousen, groene kousen en dan is de in kleur constrasterertde band toch zeker een anderhalve PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK 56 „Ja, maar kap'tein", protesteerde Rinus, „Ik heb het van dichtbij gezien. Weet u, wat die jongens daar voor een risico lopen? Voor zover ik het heb kunnen uitmaken hebben ze midden in het brede deel van de typhoon-staart gezeten en dat ze niet weg zijn is een raadsel. Ze heb ben natuurlijk de bibber gekregen en wie zou de bibber niet krijgen. Neen, voor die cap en de paar kerels, die nog aan boord zit ten, neem ik mijn petje af. Stuk voor stuk een Dorus Rijkers, al hebben ze nog maar pas een baardje van een paar dagen. De „ouwe" heeft dat zal wel zo gegaan zijn waarschijnlijk toestemming gegeven om in de boten te kla- basteren. Dat kan je hem niet kwalijk nemen want dat moet een verloren zaak hebben gele ken. En de mannen die geprobeerd hebben zich ln de boten te redden nou, daar geef ik ook geen cent voor. Het bestaat niet. dat ze nog ergens ronddrijven. Beunders dacht na; eindelijk zei hij: „Goed Rinus, laten we dan maar gaan. Heeft ie nog stoom op zijn winches?" Westra haalde zijn schouders op. „Hoe zou het? De ..meester" zal het in de tussentijd wel uitgevlooid hebben, maar bij de achterluiken ligt de boom er dwars over. dus daar hoeven we helemaal niet over te praten". „Nou, roep je mannetjes dan maar bij el kaar; dan gaan we En neem een bottle cog nac mee voor die „ouwe". Kapitein Winfield van de „Kweichow" was een beetje opgelapt door Simon Kuinders, die blijkbaar niet alleen machines wist te repare ren. Wel had hij een paar kreten geslaakt, toen de „meester" met een ruk. die een medico hem niet had verbeterd, een uit de kom geschoten knie cureerde, nadat hij de gebroken arm. die er als een lamme vleugel by hing, had ge spalkt. Hij ontwaakte min of meer uit zyn lethargie en bleek weer in staat een kort ver slag uit te brengen van de bittere stryd tegen de stormaanval van de oceaan. Westra's veronderstelling bleek juist te zijn. Elk ogenblik dachten ze met man en muis naar de kelder te gaan. Reeds bij het begin van de storm was één van de reddingsboten aan gruze lementen geslagen en toen de lading was gaan ONDER VALSE VLAG werken onheilspellend gerommel naar bakboord-zijde was geschoven, waren ze er zeker van, dat hun laatste uur geslagen had. Reeds dadelijk was de slagzij zo ernstig, dat de boten aan stuurboord niet meer gestreken kon den worden. Toen de kapitein eindelijk het „in de boten" had doen opklinken, was de eerste boot, al voor ze het water had kunnen berei ken, door een torenhoge zondvloed bedolven, zo dat ze in enkele seconden was verdwenen. Op de tweede dag was de bootsman, een Madoe- rees, door een zware golf opgenomen en op de achtersteven neergesmakt, zodat zijn hoofd tot brei werd geslagen. Een tweede golf ontfermde zich over de ongelukkige en sleurde hem mee naar de diepte. Geen van de vier matrozen, die met de kapitein op het schip waren achterge bleven, was er zonder een of andere ernstige wond afgekomen. Maar zy hadden althans hun vier ledematen nog. Van eten of drinken was natuurlijk geen spra ke geweest en zelfs nu voelden ze zich nog zo onwerkelijk, dat aan honger of dorst niet kon worden gedacht. Maar bij het zien van die vreemde gezichten drong het eerst tot hen door, dat de redding er was. Nu realiseerden ze zich het pijnlijk knagen van hun hongerige magen, de droogte van hun mond en keel. dc droogte van hun lippen, die door het zoute wa ter gebarsten en rauw waren. Als kinderen dreinden ze om koffie, hete koffie Het logboek van de „Fairy Queen" vermeld de, nadat de positie nauwkeurig was vastge legd, als volgt. „Vandaag contact gemaakt met „Kweichow", hulpeloos met gebroken slagzij van 45 gr. naar bakboord. Dc „Kwei chow" heeft bestemming Port Swettenham voert een lading van ongeveer 2000 ton rijst. Merendeel der bemanning had het schip gedu rende hevige storm verlaten. Hun lot is onbe kend. Aan boord slechts aangetroffen gezagvoef- der R. A. Winfield, eerste stuurman en 3 kop pen scheepsvolk. Met behulp van eigen beman ning zal getracht worden lading zoveel moge lijk om te stuwen, totdat slagzij tot minstens 30 gr. teruggebracht. Bij afwezigheid van reders, die te Singapore gevestigd, veilig gesteld voor bergloon door schriftelijke overeenkomst met gezagvoerder, die, voor zover my bekend, on der deze omstandigheden gerechtigd reders wet telijk te verbinden. Zal hulpbemanning op „Kweichow" plaatsen, zodra tros uitgebracht. Bij aankomst te Penang, waar „Kweichow' naar toe te slepen, mij onmiddellijk met Neder landse consul in verbinding stellen". De schriftelijke overeenkomst, die kapitein Beunders van zijn collega Winfield los wurmde, had nogal wat voeten in dc aarde gehad eerste instantie wilde kapitein Winfield verklaren een zogenaamde „derelict" te zyn. omdat volgens hem, het schip dan geabandon neerd behoorde te zijn. Beunders kon zich daar mee echter helemaal niet verenigen en stelde zich op het standpunt, dal de „Kweichow' voor zover het de praktijk betrof, even goed door de bemanning verlaten had kunnen zijn. „Gelooft u, dat u op eigen kracht verder kunt komen?" vroeg Bart, terwijl hij de deer lijk gehavende Winfield een fors glas cognac inschonk. Captain Winfield liet zich niet noden. Hij smeet met één ruk de inhoud van het glas in zijn keelgat. Het leek wel of hij het in een gootsteen leeg smeet. Bart liet hem niet sme ken, maar vulde het glas onmiddellijk weer tot aan ae rand. Winfield slaakte een zucht van tevredenheid. „Man, wat knap je daarvan op". De „Fairy Queen" had koffie meegebracht Potten, zoals slechts een weeshuis ze kent. Nu kwam één van de mannen binnen en schonk een kroes voor kapitein Winfield in, waaruit een stoomwolk steeg. Onmiddellijk gooide hy zijn glas cognac er in. (Wordt vervolgd) centimeter breed! Krijgt Emilio Capucci zijn zin, dan zullen dus gekleurde kousenbenen niet meer het voorrecht van de teener zijn. Deze kousen behoren bij de sportieve uitrusting van de vrouw, die er dan •en korte reohte rok bij draagt in de zelfde kleurcombinatie Er behoren lage schoenen bij met ronde tenen en een wat vlerkante hak van drie centimeter hoog. En om van de benen meteen maar naar het hoofd te gaan De mannequins droegen een soort helm hoeden, die achter op het hoofd ge dragen worden. Veel driekwart man tels pasaend bij de rok. De schouders zijn wat rond, de mantel gesierd dooi horizontale naden. Als extraatje dik wijls mouwloze vesten van slangen- leer. Bij de japonnen overheerste de four- reaustijl. Deze japonnen hadden een grote V- van bont, reikend van de taille tot de schoudertoppen. Het' plas tron, dat dus verkregen wordt,, is Emilo Capucci PUNT EEN: kleurige kniekousen versierd met bandjes op de kuit. TAILLEURS EN ENSEMBLES: rok net over de knie. Veel drie- kwart mantels. Kleurcombina ties met de sportkousen. MANTELS: ronde schouders, ho rizontale naden. JAPONNEN: veel Jourdeaustijl. Heel korte aangeknipte mouw tjes: bij lange japonnen, lange meestal V3n een andere kleur vi japon. Niet alleen slangenleer werd als i materiaal geïntroduceerd, ook wissewasjes op de japon gedragen moesten worden. Onze indruk was echter, dat zulke jasjes slechts ecn- dagsvlinders zijn. want de veertjes zijn erg kwetsbaar. Veel Japonnen hadden slechts een miniseul klein aange knipt mouwtje. 'oor ons was het glanspunt van zijn collectie echter een witte wollen tot de grond reiken fourreau, aan de hals even gedrapeerd met een opstaand kraagje en lange mouwen. Man steekt zijn echtgenote dood Zaterdagavond heeft dc 67-jarlge ge pensioneerde J. G. in Apeldoorn, zijn twee jaar Jongere echtgenote met eet. broodmes van het leven beroofd. Daar- heeft h|j getracht met een stompe .schaar zichzelf eveneens te doden, doen deze poging Is niet gelukt. Het drama werd eerst zondagmiddag door buren ontdekt De oorzaak van G.'s wanhoopsdaad ls volgens de politie, dat hij vreesde dai zijn geestelijk gestoorde vrouw in ecu inrichting zou worden opgenomen. D« heeft een bekentenis afgelegd. Militair overleden na Vierdaagse Dc dienstplichtig soldaat eerste klas i. J. Rijks uit Echt 'Limburg), die op de tweede dag van de Vierdaagse bewusteloos raakte, is in het St. Rad- boudszlekctvhuig in Nijmegen overleden Hij liep de mars mee ln een detache ment van het 101 technische dienstbatal- Jon uit Soesterberg. De 83-jarige heer F J van Olmen uit Baarle-Nassau is zaterdag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen Het ongeluk gebeurde op dc Chaams- weg. toen dc heer Van Olmen met zijn fiets wilde oversteken. Hij werd daarbij geschept door een uit Breda komende auto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7