Nieuwe Leidlse Courant In Skopjle mogelijk nog duizenden onder puin Egyptisch toestel in zee: 62 doden Perzen boos over jamboree-idee VRESELIJKE LUCHT BOVEN DE STAD Verpleegsters uit Nederland bieden hulp De Gaulle geeft zijn visie op problemen ham°^weer vandaag'- Duitse grenzen nog dicht voor komkommers Bomaanslagen in Zuid-Tirol (Tüta) CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD Maandag 29 juli 1963, 44ste jaargang „Swntrartiflk i> ghabUvM Zie pagina 2 mijn hert in t«gh»ntpo«f" Bewijs jaar nul Klachtendienst bezorging 18—19 uur Vuil, dood en zinderende zomerhitte drijven duizenden uit de door aard bevingen zwaar getroffen Joegoslavische stad Skoplje. De regering heeft de evacuatie gelast van de gehele bevolking op die mannen na, die kunnen helpen bij het puin ruimen en het bergen van de talrijke doden en even tuele overlevenden. Het gevaar voor epidemieën wordt met het uur groter. De riolen zijn door de vernietigende aardbeving opengebarsten. De stank van vuil en afval wordt langzaam maar zeker ondraaglijk. Zij vermengt zich met de ziekmakende geur van lijken, die onder de bergen puin in staat van ontbinding verkeren. De toestand wordt verergerd door de grote hitte: gisteren steeg het kwik in de stad tot 90 graden Fahrenheit. Totdusver zijn ruim 700 lijken geteld, maar de steeds erger wordende lijkenlucht onder streept de vrees van de autoriteiten, dat nog velen onder het puin liggen. Honderden, wellicht duizenden lijken liggen onder de ingestorte huizen te vergaan. Ruim 70.000 vrouwen, kinderen en bejaarden hebben de stad verlaten \ieuws in een oogopslag Vanmorgen waren onder het puin van de Zuidsla- vische stad Skoplje 750 lij ken gevonden. Gevreesd wordt, dat velen van de duizenden omgekomenen niet meer gevonden zul len worden of dermate ontbonden zijn, dat ze niet meer herkend kunnen worden. Op deze pagina en op pagina vyf brengt onze speciale verslaggever, Link van Bruggen, die in het rampgebied is, verslag uit van de gevolgen van deze vreselijke aardbe ving. Op pagina vijf publl. ceren wij tevens een serie foto's, die hij in de ver woeste Zuidslavische stad maakte. Op de grote renbaan bij Dortmund waren gisteren 300.000 christenen bijeen, die onder begeleiding van een orkest van 5.000 ko perblazers hun liederen zongen, samen de aposto lische geloofsbelijdenis zei den en luisterden naar on der andere de preek van dr. Ernst Wilm. Het was het onvergetelijke slot van de Duitse kerkedag, die dit jaar zeer sterk van zich heeft laten spreken. Met spanning heeft de wereld vandaag de pers conferentie afgewacht, die de Franse president De Gaulle vanmiddag zou houden. Wat zou zijn re actie zijn op de boodschap, die hij van president Ken nedy van de Verenigde Staten ontving? De internationale Simp- lon- en Chiasso-spoorlij. nen waren gisteren ge blokkeerd als gevolg van twee explosies. Extremis tische voorstanders van eert grotere zelfstandig heid van de Duits-spre kende bevolking van het Italiaanse Bolzano moeten weer bezig zijn geweest. Ter hoogte van Bombay is een Egyptische Cornet met 62 personen aan boord in zee gestort. Alle inzit tenden moeten zijn omge komen. Vannacht om twaalf uur is de Duitse grens ge sloten voor de Nederland se komkommers en bonen. De aanvoer aan de Neder landse veilingen was van morgen geringer. De gro te doordraai wordt mor gen verwacht. Een jong meisje geeft haar klei ne zusje een slok water temid den van de puinhopen in Skoplje de verwoeste hoofdstad van het door aardbevingen getroffen Macedonië. Men vreest dat het totale aantal doden de 1500 zal naderen. Verwacht wordt dat vele slachtoffers gevallen zijn in een trein die ten tijde van de (Van speciale verslaggver Belgrado, zondag. Twee Nederlandse verpleegsters, beiden in Zwitserland werkzaam, be hoorden tot de eersten, die zich in Skoplje voor hulp aan gewonden meldden. Dit bericht is afkomstig de broers Groot die niet een motor fiets van Athene naar Nederland on derweg waren en uitgerekend in de rampnacht op de camping van hoofdstad van Macedonië logeerden. „Er was wat paniek," vertelden de uit Heemstede afkomstige broers, die van avond in de buurt van Belgrado logeer den. „Dit was niet verwonderlijk, daar óe bodem van de camping hier en daar scheuren vertoonde en de aardschokken bepaald hevig waren." De verpleegsters, beiden 23 jaar. had den de broers langs de weg ontmoet, toen de camping als gevolg van de aard beving leegstroomde. Ook zij hadden er overnacht. Ze waren per auto naar Griekenland onderweg om daar hun va kantie door te brengen. De naam van de ene verpleegster, die nog altijd in Skoplje werkzaam moet zijn, werd door de broers als Tiny Faat opgegeven. Ze zou uit Naarden afkom stig zijn. De naam van de andere ver pleegster was de jongemannen onbekend Volgens de informaties, die ze kregen, zou ze uit Gouda komen. Koningin Juliana weer naar Italië Zaterdagmiddag is koningin Juliana vanaf de vliegbasis Soesterberg ver trokken naar Italië, om zich in Porto Ercole te voegen bij de daar aanwezige leden van het koninklijk gezin. Koningin Juliana onderbrak haar va kantie om o.m. de nieuwe ministers in het kabinet Marijnen te beëdigen. Zware zee bemoeilijkt speurwerk Er wordt op het ogenblik bg zwaar weer gezocht naar de wrak stukken van een Egyptische Comet die met 62 personen aan boord ter hoogte van Bombay in zee is gestort. Een fregat van de Indische ma heeft intussen delen van het vermiste toestel ontdekt. Men acht het niet waarschijnlijk dat er nog overleven den zullen worden gevonden. Onder de passagiers bevonden zich Philippijnse verkenners die op weg waren naar de jamboree in Grieken land. Padvinders mogen niet naar Skoplje (Telefonisch van onze speciale verslaggever) De Nederlandse padvinders, die zich op doorreis naar de Jamboree in Grie kenland in Joegoslavië bevinden, blijven bij Titowelles op 50 km va door aardbevingen geteisterde stad Skoplje, waar zij enkele dagen inge schakeld zijn bij het verzorgen van rijke vluchtelingen. Zij mogen niet naar de stad omdat dit allerlei begrijpelijke redenen niet juist wordt geacht. De mogelijkheid be staat dat nog meer padvinders, die op weg naar Griekenland zijn, in de buurt Sopklje hun diensten zullen aanbie- Het is bekend, dat ook groepen Oosten rijkse en Duitse padvinders al bij Skoplje gearriveerd* zijn en ook aan het werk zijn geslagen. Wellicht zullen binnenkort enkele duizenden jonge mensen aan het hulpverleningswerk meedoen. De leiding van de Jamboree zal dan ook rekening moeten houden met het feit, dat de ope ningsplechtigheid wel eens niet op het vastgestelde tijdstip zal kunnen plaats vinden. Er wordt reeds gewerkt aan plannen, die het hulpverleningswerk als een on derdeel van de Jamboree beschouwen iet een latere openingsdatum reke ning houden. Vandaag persconferentie Hamsteren in Ellen wordt „belast" Elten en de Zelfkant, die teveel „gehamsterd" lebben, zullen na 1 augustus aan Ie belasting over het teveel inge- tochte een navordering moeten «talen, zo heeft de belastingdienst Keulen laten weten. De minister n financiën v il dit nog in juli ^ettelijk regelen. Hiervan zal voor zaken vr(jgc- teld zijn koffie, thee en brande- deze hoeveelheden liet boven de omzet van het eerste alfjaar van 1962 uit'-omen. Voor •articulieren wordt tien kilo suiker, kilo thee en tien liter alcohol oegestaan. Wie meer heeft, moet 7 augustus bij de douane pgeven. In de namiddag zou de Franse pre sident zijn inzichten kenbaar maken ten aanzien van allerlei internatio nale problemen. Hij zou dat doen op een persconferentie, die ongeveer een uur zou duren. Uiteraard is men overal benieuwd, wat De Gaulle te zeggen heeft over het pas gepara feerde kernstop verdrag. Frankrijk heeft al laten weten, dat het wil voortgaan met het ontwikkelen van atoomwapens om het land een eigen onafhankelijke kernmacht te ge ven. Intussen heeft president Kennedy zijn Franse collega een boodschap ge zonden, waarin hij ongetwijfeld een beroep op de generaal doet, het kern- stopverdrag eveneens te ondertekenen. Vorige week heeft De Gaulle veel van zijn tyd besteed aan het voorbereiden van zijn antwoorden. De vragen kende hij al. Waarschijnlijk zou de generaal ook com mentaar leveren op de toekomst van Europa, de betrekkingen met de Verenig de Staten en de kloof tussen de commu nistische partijen van de Sowjetunie en rood China. Intussen hebben zowel Egypte als Is raël laten weten, dat zij wensen toe tc treden tot het verdrag voor een gedeel telijke kernstop. dat vorige week te Mos kou werd geparafeerd- Zoals bekend be schuldigen beide landen elkaar over en weer van pogingen, kernwapens tot ont wikkeling te brengen. In Israël ziet men het kernstopakkoord als een eerste stap in een reeks vérstrekkende overeen komsten, die van invloed kunnen zijn op de toestand in het Midden Oosten. Ook India, dat zich opnieuw door China be dreigd voelt heeft laten weten, dat het het verdrag wil ondertekenen. Direct na het bekend worden van de vermissing van het vliegtuig werd grootscheepse reddingsactie op touw gezet, die evenwel werd bemoeilijkt' door storm en een ruwe zee. Eerst uren zoeken vond een marine-vaartuig stukken van een rubberboot. Het vliegtuig, dat van Tokio kwam. zal voorlopig het laatste zijn dat op deze lijn vliegt, daar de autoriteiten in Kairo der opgave van redenen hebben bekend gemaakt, dat de lijn voorlopig zal wor den stopgezet Men vermocht dat de .on derneming niet over voldoende toestellen beschikt om zowel het Europese als het Aziatische net te vliegen. Het toestel had een geslaagde tussen landing gemaakt in Bangkok. Toen het het tijdsschema kwam. kwamen berichten binnen van mensen die boven :e een felle lichtflits hadden waargeno- ien en een daverende explosie. Gisteravond laat zijn de eerste ernstig verminkte lichamen van passagiers op het strand aangespoeld. Toen heeft men ook delen van de motor gevonden, een Rolls beving in een tunnel van het station stond. De express Athene-Dortmund bevond zich op dat moment op een af stand van 50 kilometer van de stad. Het Amerikaanse leger voerde per vliegtuig een compleet hospitaal var bedden aan. Rode Kruis-organisaties uit 22 landen hebben tot dusver gezorgd voot medische uitrusting tot een bedrag var 800.000 gulden. Franse experts zijn onder weg met instrumenten, die hulpgeroep tot op een diepte van acht meter kunnen op vangen. (Onze speciale verslaggever Link van Bruggen bevindt zich in het ramp gebied en belde het volgende verslag door:) Skoplje leeft, maar is tegelijkertijd on. natuurlijk dood. In de straten, die met puin en glas zijn bezaaid, trekken dui zenden mannen, vrouwen en kinderen. In geen huis en dan ook geen huis be. vindt zich een mens, met uitzondering van de half ingestorte, of totaal inge storte woningen, waar honderden handen koortsachtig aan het graven zijn. De sfeer in de hoofdstad van de fede rale staat Macedonië is er een van stille droefheid en nog stillere gelatenheid. Als ik, jachtend om deze vreselijke calamiteit te beschrijven, mijn eerste treden tussen het puin en de kraters zet, grijpt deze realiteit mij als het ware bij de keel. Ik had tranen verwacht, klagende mensen, mannen en vrouwen, die in de ruïnes naar hun geliefden of hun bezittingen zochten. In plaats van dat zie ik lange rijen daklozen door de straten gaan, in de richting van het eveneens zwaar bescha digde station, waar de evacuatietreinen wachten. Het is erger, veel erger dan ge lamenteer. Leed, dat stil, maar toch ge- Haar wereld om haar heen stort te in. Een oude vrouw izit stil voor haar verwoeste huis in Skoplje. Zij is een van de 100.000 I die dakloos zijn na de rampzalige aardbeving. dragen wordt, is zo moeilijk met woor den tc compenseren. Skoplje, hoofdstad van een arme staat, die dit jaar al door overstromingen oogstmislukkingen geteisterd is. Dat juist daar het epicentrum van een aard beving moest worden geregistreerd 't lijkt onredelijk, het lijkt unfair. Buiten de stadsgrenzen is zo goed als niets gebeurd. Achter het vliegveld, nog geen v-yf kilometer van het centrum van daan, z(jn de hoogste en dunste fabrleks- schoorsteenpijpen blijven staan. In de di recte omgeving is geen ruit gebroken er geen tabaksplant beschadigd. Vierhonderd jaar geleden is de hoofd stad van Macedonië (toen van heel Ser vië) ook door een aardbeving vergaan. En 1500 jaar geleden moet er in Skoplje geen steen op de andere zijn blijven staan. Maar aardbevingen lagen tot voor de 16e juli 1963 niet meer in de lijn van de ge dachten van de Macedoniër, wiens staat eigenlijk tussen Griekenland, Bulgarije Albanië ingeklemd ligt Men leefde niet meer bij, zoals rond het bekken v de Middellandse Zee en in Perzië, waar elk jaar weer aardschokken worden ge voeld. Het zal van nu af aan wel anders zijn. Het is al anders. Een trilling, waar van ik mij pas later realiseerde dat hij bij een aardschok behoorde er zijn na derhand nog verschillende zwakke ge voeld deed mij plotseling alleen in de kamer van een gebouw achterblijven. De Zuidslaven die me te woord stonden, waren met een panische schrik in de ogen naar buiten gevlucht Scheepsramp voor Terschelling; alle opvarenden gered Het Zweedse schip Kalmarsund XL is zaterdagmiddag bij helder weer voor de Nederlandse kust in aanva ring gekomen met het Duitse schip Ilona. Binnen een paar minuten was de Ilona gezonken en de vijf passa giers en vijf bemanningsleden werden onmiddellijk door de Zweed overgeno men. De laatste was nog maar net op het Zweedse schip, of de Ilona ver dween in de diepte. De Kalmarsund wijzigde haar koers en kon tegen middernacht de geredden in Den Helder aan land brengen, waar in middels alles in gereedheid was gebracht. De aanvaring Ihad plaats enkele mijlen ten noordwesten van Terschelling. De Duitse regering heeft nog niet geant woord op het Nederlandse aanbod, do hand having van minimumprijzen bij export van komkommers te garanderen, en om twaalf uur zaterdaganacht zijn de Duitse grenzen dicht gegaan voor komkommers, augurken en bo nen. Op de grote kom/kommerveillng in Delft konden zaterdag, doordat de aanvoer zeer klein was, de meeste komkommers nog afge zet worden voor het binnenland en En-geland, tegen prijzen die tussen tien en twaalf cent per stuk lagen, dus slechts weinig boven de minimumprijs van tien cent Vijftien k twintig procent van de aanvoer vond geen afeet en draaide door. De grote doordraai verwacht men pas dinsdag of woensdag. Dan zal, als de Duitse maatregel in stand blijft, tachtig pro cent van de aanvoer doordraaien, dat is tien- 4 vijftienduizend kisten per dag. Voor die enor me door de Duitse maatregel overtollig ge worden hoeveelheid zoekt de veiling nu een plaats bij de veehouders.' Voor het transport worden speciale maatregelen genomen. Er zal daarbij gebruik worden gemaakt van trans portbanden en kiepauto's. Op de centrale komkommerveiling in Kwinte- heul was zaterdag geen aanvoer. Daar is don derdag al een wiling gehouden om nog zoveel mogelijk naar Duitsland te kunnen afeetten. Twee explosies hebben gisteren de inter nationale Simplon- en Chiasso-spoorlijnen geblokkeerd. Het spoorwegverkeer kon pas na uren ingespannen werken worden her vat. Een derde ontploffing vernielde een langs de spoorbaan staande elektriciteits- mast, waardoor het treinverkeer nog eens enkele uren stagneerde. De politie gelooft dat'de aanslagen het werk zijn van extremistische voorstanders van gro tere zelfstandigheid voor de Duits-sprekende bevolking van Bolzano. Twee jaar geleden werden eisen voor grotere zelfstandigheid voor dit gebied kracht bijgezet door een golf van aanslagen. „Als de bel gaat, dan zal ik wel even open doen. Ik heb nog iets met Tommy goed te makenals hij straks komt". J?En hogedrvkgebied dat zaterdag van de oceaan komend de Noordzee had bereikt, heeft zich gedurende het week. einde over Skandinavië en Finland uit gebreid. Het hogedrukgebied beheerst nu het weer in geheel Europa. In de koele en droge lucht waarmede het hogdruk- gebied gevuld is, kwamen lage nacht- temperaturen voor. Op enkele plaatsen in ons land werd nachtvorst waargeno men. In Zweden kwam zelfs óp de nor male waarnemingshoogte van ongeveer twee meter een graad vorst voor. De lucht wordt nu echter geleidelijk war- mer. Boven Zuid-Zweden cn Noord- Duitstand is in de hogere luchtlagen een depressiegebied achtergebleven, waarin overdag enkele buien voorkomen. Hrt ziet er echter niet naar uit, dat deze buiigheid zich tot ons land zal uitbrei den. Hier te lande wordt aanhoudend mooi zomerweer verwacht. Tendens stationair ZON EN MAAN Dinsdag 30 juli: zon op 4.57, onder 2035; maan op 15.29, onder 0.20. Maandag 5 augustus: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 30 juli: 9.48 v.m.; 22.20 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog en zonnig weer met een matige atatloa oostelijke wind en iets hogere tempera turen dan vandaag. (Opfcmaskt te 11.15 oor). n,„ Strandverwachting Met VliMingcr Eclde De Bilt meer oorieiyke wind wordt Twente langzaam warmere lucht aangevoerd. Eindhoven onbew Ook morgen fraai zonnig strandweer. In 5SilVi!2ib' or,bew de middag 22 tot 24 graden. Zeewater 18 Stockholm w'b£? graden. Vooruitzichten: sterk en gezond c*io onbew hogedrukgebied brengt komende dagen ^yp'nha«en bew volop zomers strandweer. LoSST MEER dan 11.000 padvinders deeld is in elf slokken voor «Lsche reeerinj. die de Griek- Periisehe padvinders om aan naar de Jamborer: onreveer Ujt 8o landen worden ver- elk ongeveer 1200 padvinders, se padvinders voorzichtig liet de jamboree deel te nemen. 1500. Frankrijk staat op de w« m i ?"e,djam- fweten dat zij niet zo gelukkig Om in stijl te blijven begeven tweede plaats met 1200 deel- boree. die van 1 tot 11 augus- Deze onderafdelingen zijn ge- was met deze verwijzing naar zij zich naar Marathon langs nemers en Griekenland is lus in Marathon, ongeveer noemd naar de verschillende de veldslag die in zo'n zware dezelfde route die koning derde met 1000 afgevaardig- no®,rdoos<fn yan strijdmachten die 25 eeuwen nederlaag voor de Perzische Darius legers destijds volg- den. Naast de padvinders zul- Athene, zal worden gehouden, geleden bij de slag van Mara- legers eindigde. Pas nadat van den. Jen waarschijnlijk zo'n 40.000 thon betrokken waren. Hier- Griekse zijde was verzekerd, familieleden en kennissen tii Langs de kust is een kamp van door zijn overigens nog moei- dat men hiermee geen bepaal Groot Britlannië zendt het dens de jamboree in Grieken vyf km ingericht, dat ver- lijkheden ontstaan met de Per- de bedoeling had, besloten de grootste aantal padvinders land vertoeven. Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice BerlHn Frankfort MUnchen Zurich Genève Locarno 1. bew. windstil Zt 11 wi nek lil ZO 1#

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1