Habsburg's historische zending Snelste vrouw ZONDAGSBLAD TER WERELD HEET JACQUELINE jaar [ucWtmacWt H' ZATERDAG 27 JULI 196S Nieuwe Leidse Comramil Amerikaanse en Frangaise strijden om hegemonie in de lucht Maar haar wisselt achternaam steeds luchtvaartmedewerker) Mocht u ooit tijdens een quiz de vraag gesteld krij gen: ,,Wie is de snelste vrouw ter wereld?", dan kunt u altijd antwoorden „Jacqueline". Haar achter naam? Daar vertellen wij hieronder iets over, want wij lopen alle kans dat op het ogenblik, dat de drukinkt van dit nummer is gedroogd, een andere Jacqueline de snelste vrouw ter wereld is geworden. De bekende Amerikaanse vlieg- ster mevrouw Jacqueline Co chran heeft begin mei met een Lockheed TF-104G Starfighter boven Edwards Air Force Base in de V.S. twee nieuwe wereld snelheidsrecords voor dames ge vestigd. Zij verbeterde het reeds op haar naam staande wereldsnel heidsrecord over een rechte baan van 15 tot 25 km op 2048.67 kilome ter per uur, terwijl zij over een ge sloten circuit van 100 km een snelheid behaalde van 1937,5 km per uur. Het record over een af stand van 100 km was sedert juni 1962 in handen van haar Franse rivale mevrouw Jacque line Auriol, de schoondochter van Frankrijks ex-president, die in mei 1951 voor het eerst beslag legde op een vrouwelijk snelheids- Mevr. Cochran is eigenaresse van een fabriek in cosmetische artikelen en woont met haar echtgenoot Floyd Odium op een ranch bij Indio in Californië. Zij leerde in 1932 vliegen op het vlieg veld Roosevelt Field op Long Island, omdat zij van mening was. dat een vliegbrevet haar prestaties als zakenvrouw zou verhogen. Sinsdien heeft zij meer dan honderd vliegrecords op haar naam gebracht. Tijdens de twee de wereldoorlog vloog zij als lid van het vrouwelijke hulpkorps van de Amerikaanse luchtmacht (de zgn. WASPS). Mevrouw Co chran was ook de eerste vrouw, die de geluidssnelheid over- Het pittigste De Lockheed TF—104G is een tweezitsuitvoering van de beken de Starfighter, die op het ogen blik door een grote groep Euro pese fabrieken in licentie wordt gebouwd. Het toestel is bedoeld als overgangstrainer, maar heeft tevens een volledige operationele uitrusting, zodat het ook als ge vechtsvliegtuig dienst kan doen. De beide vliegtuigtypen zijn in gebruik bij onze jubilerende Ko ninklijke Luchtmacht. De vlieger, die mevrouw Co chran met dit toestel vertrouwd maakte, was kolonel Charles „Chuck" Teager, die in 1947 als eerste de zgn. geluidsbarrière doorbrak. Mevrouw Cochran zei na haar recordvluchten: ..Het is het pittigste vliegtuig waarmee ik In mijn hele vliegerscarrière heb gevlogen!" ger(ster) de rust gegund van het bewustzijn, zijn titel voor het le ven veroverd te hebben. Zo ging het ook ditmaal en op 14 juni j.l. stapte de Franse rivale mevrouw. Jacqueline Auriol in een Mirage III om het Amerikaanse record nog scherper te stellen. Reeds een dag te voren had zij een poging gewaagd, maar een snelheid van 1995 km over een gesloten circuit van 100 km vond ze nog te weinig. De volgende dag legde ze er nog een schepje op en bereikte toen een snelheid van 2030 km. per uur, hetgeen bijna tweemaal de ge luidssnelheid is. Dit was voor de vijfde maal in successie, dat zij een bestaand vrouwelijk snelheidsrecord brak. wat voordien meestal op naam van haar Amerikaanse collega-vlieg- ster stond. Voor deze vlucht had zij een normale operationele jager ge leend van de Franse luchtmacht, die in geen enkel opzicht afweek van de produktiemachlnes die de Dassaultfabriek afleveren. De Mi rage III Is een éénpersoons jacht vliegtuig en met deze vlucht stel de zij dus haar rivale meer dan honderd kilometer ten achter. Als we deze snelheid in vergelijkende zin zouden gaan gebruiken, dan zou deze Franse recordvliegster in staat zijn in een kwartier tijds over de Benelux-landen te vliegen. De tengere, elegante Frangaise madame Jacqueline Auriol-Douet, die moeder is van twee zoons, maakte in het voorjaar van 1947 voor het eerst kennis met de zweefvliegsport. Vanaf dat ogen blik kreeg zij een ongeneeslijke liefde voor de luchtvaart en nog hetzelfde jaar verkreeg zij de be voegdheid een zweefvliegtuig zelf standig te besturen. Tevreden was zij echter nog niet, want ook het brevet voor motorvliegen was één van haar wensen en in 1947 haal de ze dat er dan nog maar even bij. Haar aard liet het er evenwel niet bij om rechte stukken te vlie gen en het volgende jaar volgde zij een cursus in luchtacrobatiek. Op dit gebied blonk zij uit en in het voorjaar van 1949 zou zij voor het eerst aan een vliegfeest hebben deelgenomen, als een ernstig ongeluk dat haar niet had verhinderd. Ernstig ongeluk Een week vóór dat vliegfeest overkwam haar in de V.S. een ernstig luchtvaartongeluk en zij keerde zwaar gewond aan gezicht en borstkas in Frankrijk terug. Een jaar lang heeft zij zich niet in het openbaar vertoond en wa ren tweeëntwintig operaties van plastische chirurgen noodzakelijk om haar verminkingen enigszins te herstellen. Zodra zij een beet je in staat was te vliegen kroop zij weer in een vliegtuig. Het on geluk had haar liefde voor de luchtvaart niet kunnen breken en in de herfst van 1950 haalde zij met glans haar militaire vlieg- Nog niet tevreden volgde zij dat zelfde jaar een. cursus voor ver- keersvliegster en het volgende jaar verwierf zij als eerste vrouw de bevoegdheid om hefschroef- vliegtuigen te besturen. Voor me nigeen zou toen de hartewens zijn vervuld, maar direct na het beha len van deze certificaten trok zij op recordjacht. Naast het vestigen van records, maakte zij er een sport van zoveel mogelijk ver schillende vliegtuigtypen aan de tand te voelen. Haar prestaties trokken ook in het buitenland de aandacht en zo ontving de Amerikaanse ex-presi dent Eisenhower de Franse Jac queline in het najaar van 1953 op het Witte Huis. Bij die gelegenheid werd zij onderscheiden met de Aviation Achievement Award, als erkentelijkheid voor haar bijzon dere luchtvaartprestaties. En on danks al deze glorie is het wel bij na zeker, dat zij binnenkort, naast haar normale routinevluchten. weer van start zal moeten gaan voor nog snellere vluchten. Het vliegtuig, waarmee haar Amerikaanse rivale de vlucht vol bracht. kan in de éénpersoons uitvoering immers snelheden be reiken, die boven de 2400 km-u. liggen. Daardoor kan een nieuwe recordpoging niet achterwege blij ven, het is uiteindelijk zo'n 400 kilometer sneller, en dan zal ook de Franse Jacqueline haar beurt weer moeten hebben. jeugdige leeftijd wees werd en nooit heeft geweten wie haar ouders waren, een uiterst be kwame zakenvrouw. Als schoon heidsspecialiste heeft zij een zaak van formaat opgebouwd. O, zult u denken, dergelijke grapjes haalt zij uit als een „stunt"' voor haar bedrijf. Dat is nu juist niet het geval, want in dat opzicht verschilt zij heel erg met haar Amerikaanse soortgenoten, die iets dergelijks als reclamemiddel zouden gebruiken. Reeds in 1934 nam zij voor het eerst deel aan een snelheidsrace, die voor ons allen bekend is als de „Melbour ne Race" van de Uiver. Zeven jaren later werd zij de eerste vrouwelijke transatlantische pilo te van een bommenwerper. Zij bracht zo'n gevaarte van Ameri ka naar Engeland. Later richtte zij tijdens de tweede wereldoor log een school op voor vrouwe lijke piloten en haar oorlogsver richtingen hebben erkenning ge vonden in Amerikaanse en Fran se decoraties. Veel, zou er nog over haar te vertellen zijn, zoals over haar hobby: het verzame len van miniatuur schilderijen, haar farm en haar fabriek van cosmetische artikelen, maar ook haar Franse rivale mevrouw Jac queline Auriol willen wij in het zonnetje zetten. Grote rivale Recordvliegers zijn rusteloze mensen, na hun prestaties altijd weer opgejaagd door anderen, die het dan nog een tikje sneller, ho ger of verder halen, wat dan weer de „verplichting" schept het nog eens opnieuw te doen. Slechts zel den wordt aan een recordvlie- VOOR EUROPA'S EENWORDING I ET nationalisme behoort tot „Die Welt von Ges- tern", het is de Haagse his toricus J. J. Mos- tard, die met deze woor den zqn liefde voor de Europese bewustwording belijdt. Geboren in 1929 onderging hij in zijn jon gensjaren welbewust de tragische verscheurdheid van de volkeren van Euro pa, die weer eens opnieuw in hun eeuwenoude ge schiedenis de nationale tegenstellingen hadden la ten prevaleren boven wat hen als Europeanen ver bond. Later geschiedenis studerende werd hij in het bijzonder geboeid door het huis Habsburg, dat de eeuwen door aan zijn Euro pese zending getrouw was gebleven. Hij ontdekte, dat met na me de Oostenrijks-Hongaarse Dubbelmonarchie, waarin het huis Habsburg tot in on ze eeuw toe de verbindende factor was geen volkeren- kerker was, zoals de vijanden haar graag afschilderen, maar veeleer een klein Pan- europa, een voorbeeld van een vruchtbare samenwer king, van volkeren van ge heel verschillende oorsprong, ja zelfs van verschillend ras. De studie van deze historische zending van het huis Habs burg werd zijn grote liefde. Het is geen wonder, dat de heer Mostard reeds in 1952, 23 jaren oud benoemd werd tot bestuurslid van de Vereniging Nederland-Oosten rijk, welke vereniging hij sinds 1957 als secretaris dient. Het is ook geen wonder, dat men als men met de heer Mostard in gesprek komt in de kortst mogelijke tijd diep- gedoken zit in de betekenis van Habsburg en onder aanvoering van dit aloude vorstenhuis ook van Oos tenrijk voor de culturele en De oude Keizer Franz Joseph met de tegenwoordige Aartshertog Otto van Habsburg. staatkundige historie van Eu ropa. Met de Amerikaanse historicus Christenson kan hij volmondig zeggen: „The sto ry of Habsburg is the story of Europe". Nu nog Europa is een nationaliteiten probleem en Habsburg heeft voor de oplossing van dit pro bleem in het verleden aan- wijzigingen gegeven, die ook nu nog bij de eenwording van Europa van de allergroot ste betekenis zijn. Reeds eerder heeft de heer Mostard, in zijn boek over Wenen „Smeltkroes van Eu ropa" op deze betekenis ge wezen, maar sindsdien heeft hij de tijd gevonden dieper en speciaal op dit probleem in te gaan. Vol trots haalt hij zijn jongste boek tevoorschijn: „Een familie dient Europa. roem en tragedie van het Huis Habsburg." Zojuist zag het met vele waardevolle il lustraties verlucht het licht bij de Europese Bibliotheek te 's-Gravenzande. Dit boek van ruim 350 pa gina's belicht van de eerste tot de laatste bladzijde deze his torische zending van Habs burg. Het is het eerste grote Habsburgdjoek, dat ooit in de Nederlandse taal het licht zag en men begrijpt dat de schrijver die voor zijn We- delijke Nederlanden is door Habsburg bepaald. maar vooral is het Oostenrijk, waar over dit huis van 1282-1918 heeft geregeerd, dat Habs- burgs naam heeft groot ge maakt. Realisten Deze familie afkomstig uit de Elzas en Zwitserland is door de eeuwen heen merk waardig cosmopolitisch inge steld geweest. Merkwaardig is ook de realistische karak tertrek, die bijna alle Habs- burgers vertonen, daarbij hun oprecht christelijke vroom heid (de laatste Keizer van Oostenrijk Karl I is in balling schap als een heilige gestor ven), en bovendien hebben zij zich altijd gevoeld als scha kels van een machtige fami- shertog Otto tan Habsburg Karl. nen-boek met de hoge Ween- se onderscheiding, de Golde- ner Rathausmann als eerste buitenlander begiftigd werd, niet weinig trots is op zijn nieuwe boek. Niet zozeer om dat hij begerig is naar „lof en roem", maar omdat hij van mening is, dat een histo ricus in de samenleving een hoge taak heeft en dat het hem nu reeds is mogen ge lukken zijn ideaal: de Euro pese bewustwording, op deze wijze te mogen dienen. Een historicus moet wegen helpen zoeken in de wildernis van de tijd en de heer Mostard is er van overtuigd, dat hij een van de belangrijkste wegen in de geschiedenis van Europa op het spoor is gekomen. Een lijn Het is natuurlijk niet zo, dat iedere Habsburger zijn roeping heeft begrepen of bekwaam tot deze roeping was, maar toch is er een lijn te ontdekken van de eer ste Habsburger. die tot kei zer van het Heilige Roomse Rijk gekozen werd: Rudolf I (12731291) tot de tegen woordige aartshertog Otto van Habsburg toe. Ja, dit te genwoordige hoofd van het Huis Habsburg, die in 1912 geboren werd en in 1961 offi cieel de rechten op de Oosten rijkse keizerskroon prijsgaf (maar desondanks tegen alle recht en wet in uit Oosten rijk geweerd wordt) heeft wel licht als geen van zijn voor vaderen de Habsburgse roe ping begrepen. Hijzelf een zeer bekwaam economeen so cioloog heeft zijn Europa- bouwende gedachten in vele werken neergelegd. Juist in de Donaumonarchie heeft het Huis Habsburg kun nen bewijzen hoe het in staat geweest is vele eeuwen lang volkeren van de meest uiteen lopende oorsprong bij elkaar te houden: 12 nationaliteiten, verdeeld over vijf rassen, hebben Wenen als K.-und K.- Residenzstadt tot een smelt kroes van alle rassen en stammen gemaakt en al wa ren er uiteraard vele botsin gen en twistpunten, deson danks vormde deze Dubbel monarchie een hechte econo mische en culturele eenheid. Met lede ogen werd dit aan gezien door alle Pan-Germa- nen, Pan-Slavisten en Pan- Romanisten en allen, die ei gen nationaliteit en ras hoger stelden dan het ideaal van samenleving der volkeren op de basis van recht en wet. Het is geen wonder, dat Hitier de felste vijand was van Wenen en het Habsburg se Huis. Juist door het weg vallen van de Donaumonar chie heeft Hitier en hebben andere vijanden van Europa in de droeve twintiger jaren van deze eeuw hun kans ge kregen. Door hun toedoen is Europa in een tweede we reldoorlog gestort, feller en afschuwelijker dan ooit tevo- Toekomst Nu Europa door schade en schande wijs geworden is. leert het in de historie, dat het ideaal der Habsburgers, het samenleven der volkeren, het enige ideaal is, dat Euro pa nog een toekomst geeft. Juist nu zijn wij het Huis Habsburg met andere ogen gaan zien. Vanuit deze visie heeft de heer Mostard zijn boek geschreven. Een enorm rijk boek want de geschiede nis van Habsburg is fabelach tig rijk geschakeerd. Tot haar geschiedenis behoren Keizer Maximiliaan en Karei V. Ko ning Philips II en de Spaanse Habsburgers. Een groot deel van de geschiedenis der Zui- lie. Het was alsof zij altijd de tijd hadden: hun wereldrijk bouwden zij op stap voor stap. Tu felix Austria nube! (Gij gelukkig Oostenrijk trouw!) was lange tijd als het ware hun zinspreuk, want niet door oorlogen breidden zij hun macht uit, maar door te trou wen met de belangrijkste erf dochters der uitstervende Eu ropese vorstenhuizen. Daar naast vertonen de Habsbur gers een buitengewoon gevoel voor consolidering van hun macht. Zij zijn cohservatief Koning Philips II van aard, maar niet star, van tegenstanders maken zij per soonlijke vrienden en bescher men de individuele vrijheid tegenover de vaak revolutio naire vrijheidsdrang der na tionaliteiten. Met volken heb ben zij niet te maken, maar met mensen en juist door hun persoonlijk, menselijk optre den dwingen zij autoriteit af. Bovendien zijn de Habsbur gers de eeuwen door zeer con sciëntieus geweest. Het zijn deze karaktertrek ken, die bij voorkeur deze fa milie hebben geroepen om Eu ropa te dienen. Opnieuw staan de volken van Europa voor de keuze om te blijven verstarren in de oude tegenstellingen of om in onderlinge samenwerking Eu ropa op te gaan bouwen tot een familie van volken. Dat zij dit mogen doen in de geest van de „Familie, die Europa diende", het is met deze wekroep, dat de heer Mostard zijn nieuwe boek ge schreven heeft en met dit

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9