wm Prachtig resultaat van trawler „Bremerhaven Noordwijkse politie en artiesten gelijk op Kroningsfeest Noordwijk Huwelijk in Katwijk NIEUWE I.EIDSE COURANT 4 DONDERDAG 25 JULI V isserijgolfjes T~\AT men met vriestrawlers goede successen kan boeken op de verre vis U serij is het doel geweest van een reis van de hektrawler „Bremerhaven' van de rederij „Nordsee" naar de schelvi9gronden bij New Foundland. Tot nu toe visten de Duitse vriestrawlers uitsluitend op de westelijke wateren van Groenland, waar men goede vangsten aan rode poon en kabeljauw boekte. Toch was al in 1953 door onderzoekingsreizen aangetoond, dat de schelvisgronden zeer rijk waren. De Bremerhaven heeft bevredigende re sultaten geboekt. De eerste reis bracht namelijk 350 ton schelvis op, waar van men 290 ton heeft diepgevroren. De Bremerhaven is een eenheid, die de gehele vangst kan invriezen. Het zuster schip, de „Mtlnchen" is onlangs op eer klip gelopen en gezonken. De Bremer haven heeft een reis gemaakt van 6f dagen over bijna zeshonderd mijL Nor maal duren de reizen 45 dagen, in welke tijd men vangsten boekt tot 380 ton diep gevroren visprodukten. De „München" was topscorer. Dit schip heeft tijdens een reis van 37 dagen 376 ton diepgevroren visrepen geproduceerd, benevens vijftig ton vis en twintig ton visolie. De totale produktie van de „Nordsee" was In 1962 8250 ton diepgevroren vispro dukten, hetgeen 37 pet van de Westduitse produktie in beslag neemt De maatschap pij zal dit seizoen nog twee nieuwe vrles- trawlcrs-hektrawlers bestellen, die nog1 tien meter langer zullen zijn dan de nu nog geëxploiteerde eenheden, met een bruto-tonnage van 2000 ton. De rederij Is nog steeds druk bezig de verouderde eenheden te vervangen. De vloot bestaat thans uit 42 trawlers. Haringcampagne De heer Finn Devoid, baringexpert uit Noorwegen, heeft verklaard wat de eigen- 'uke oorzaken zijn van de volledige mis lukking van de Noorse haringcampagne. Hy vermeldt dat de klasse 1959 minder groot was dan ln eerste Instantie mocht a orden verwacht en dat er ook minder baring is aangetroffen dan werd voor zien. Dit is evenwel nog niet alles: de zuidwestenwind, die ging heersen op het ogenblik dat de haring de kustwateren bereikte heoft de eerste dagen, die steeds de beste zijn, volkomen te niet gedaan. Hierbij komt nog dat de hydrografische omstandigheden de reeds slechte toestand nog aandikten. De koudere wateren heb ben dc banken in dc nabijheid van Sun- móre volledig geblokkeerd en de haring verdreven naar het noorden, verder van de kust al Het Belgische Visserijblad vermeldt, dat de baringcampagne toch het normaal ver wachte verloop heeft gehad, in de eerste plaats op de banken van Nordmöre. Als men er in geslaagd is haring te vinden op deze zeer noordelijke gebieden als Sklinna, hetgeen zich vroeger nooit heeft voorgedaan, dan dient dit in de eerste plaats te worden toegeschreven aan de hydrografische toestanden. In aansluiting hiermee dient te worden gezegd, dat, indien de klasse 1959 dan al ontgoochelend was, dit nog niet betekent lat ze niet rijk was. De eerste haring van deze klasse, die op dc kuststreken moet lankomcn. is die van de meridionale groep. Het is logisch, aldus Finn Devoid, dat de groep minder omvangrijk was dan •nen verwachtte, maar dit wil niet zeggen dat de noordelijke groep van deze klasse, -lie dc totaliteit van de klasse uitmaakt niet talrijk was. Van deze groep maakte men tot heden de meeste studie en men vermoedde dat zij belangrijk was. Deze haring wordt «venwel pas volwassen als hij zes of teven jaar oud is. Men mag dan ook hopen, aldus de heer Devoid, dat dezr klasse belangrijk zal worden, al zal zij toch wel niet die invloed krijgen als dc klasse 1950 bijvoorbeeld. Wat er was ln IJmuiden hebben achttien scheper, aangevoerd 4460 kisten vis. waarvan 1080 schelvis. 380 wijting. 120 gul en kabel jauw, 1280 haring. 220 kleine haring. 1250 makreel 160 schol. 120 varia. 580 stuks kabeljauw en 2500 kilo tong. In Scheveningen was de aanvoe schelvis, 90 makreel, 150 schol. 200 kilo tong. Op zee De haringtrawlers hebben zich gecon- ?entreerd aan de westzijde van het Zand. De meeste schepen kwamen tot trekken van twee of drie pakken. Deze haring moest echter uit toters en sardien worden gezocht De SCH 22 Magnolia haalde een trek zeven last haring op. De vloot ving woensdagmorgen ev beneden de 55 graden 40 tot 150 kisten makreel in een trek. Ook een enkel kantje haring werd er gevangen. Haring De vlectloggers vingen: KW 7-50 uit halve vleet. KW 170-70. KW 141-17. IJmuidenaar stal tong Dc Haarlemse politierechter heeft een IJmuidenaar. die in de vishal twee kisten lappentong had gestolen, veroordeeld tot ïen maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar onder toezichtstelling van het genoot schap voor reclassering en een boete honderd gulden of dertig dagen. De verdachte had op 6 mei naar zeggen „in zijn onderbewustzijn" de twee kisten tong op een karretje naar buiten gekruid. Het totale gewicht van de tong was tachtig kilo. Tijdens de zitting bleek dat de verdachte al viermaal eerder veroordeeld, tweemaal wegens diefstal tweemaal wegens mishandeling. De officier van justitie, mr. Wiarda. merkte op dat er zeer veel wordt gestolen in de IJmuider vishallen, maar da slechts zelden daders worden gepakt „Per laar wordt er voor duizenden kilo's gc- sneesd" zei hij. De eis van de officier was twee maanden, waarvan één voorwaarde lijk. Viswinkels Er is sprake van een sterke verminde ring van het aantal viswinkels in Neder land. In 1950 kon men nog 4618 winkels vinden, maar in 1963 waren het er nog maar 3271. De sterke daling is zeer op vallend bij de ondernemingen, die uit maar één vestiging bestaan, inclusief de markt-, straat- of rivierhandel. In 1950 waren er 4540 van deze zaken, in 1954 3877, in 1958 3805. De teruggang was ook daarna niet te stuiten. In 1960 waren er 3619, in 1961 3480, in 1962 3241. in 1963 3134. De terug gang bij vestigingen met één of meer finalen is veel geringer, omdat er blijk baar sprake is van 'n sterke centralisatie. De grote ondernemingen, inclusief filia len. leveren de volgende getallen op: 1950-78. 1954-127, 1958-176, 1960-167, 1961- 137, 1962-135, 1963-137. Voor Noordholland daalde het aantal kleine ondernemingen van 1308 in 1950 tot 884 in 1963. Het aantal grotere zaken liep op van 24 tot 33. In Zuid-Holland daalde het aantal kleine winkels van 1216 in 1950 tot 855 in 1963. Het aantal grote winkels liep op 29 tot 35. KATWIJK AAN ZEE Klokkenspel aterdogovond van 8 tot 9 uur geeft de heer H. H. de Harder een carilloo- Hoog en laag water Vrijdag 26 juli: hoog water 649 en 19.10 u.. laag water 2.39 en 14.55 uur. Feeërieke lichtstoet in Katwijk aan Zee Gisteravond zijn in Katwijk een cisserijtaptoe en een lichtstoet ge houden, die duizenden belangstellen den op de been brachten. De lampionnen voorziene praalwagens vormden een feeërieke lichtstoet. Behalve door particulieren werd er- deelgenomen door tal van fir ma's op visserijgebied, door de vis- serijschool en de gymnastiekvereni ging Hercules. De gymnastiekvereni ging kwam uit met twee groepen, die linten met zich meevoerden, waarin haringen waren verweven. De muziekkorpsen Uni, de drum band Amicitia en het Katwijkse tamboer- en pijperkorps zorgden voor de muzikale begeleiding. Op de foto ziet men de groep van de Kat wijkse visserijschool die veel waar dering oogstte. Foto D. Kruyt KATWIJK AAK ZEE Vanavond 15.000ste op de Katwijkse visserijexpositie Het blijft goed gaan met de Katwijk se vlsserjjtentoonstelllng. Vanmorgen had men reeds 12.000 bezoekers geno teerd en vanavond omstreeks vijf uur verwacht men de 15.000ste, die met het nodige feestvertoon zal worden inge haald. Spreekbeurt Hedenavond half acht hoopt voor Geref. Gemeente. Remisestraat, voor gaan ds. Vogelaar van Zoetermeer. HILLEGOM Tweelingbroers veertig O jaar in bollen Gistermiddag werd in de kantine van N.V. van Waveren en Zn. (Leeuwensteinj het feit gevierd dat de tweelingbroers Willem en Karei Langeler veertig jaar in dienst waren De feestelijkheden con centreerden zich om de heer W. Lange ler, omdat zijn broer K. Langeler zich van 1938 af in dienst van de firma ir. Amerika bevindt. Nadat zij in 1923 op 14-jarige leeftijd bij de N.V. waren gekomen, bekwaamden zij zich door zelfstudie en cursussen. Op 18-jarige leeftijd werden zij bevorderd tot verkoper. Willem bereisde Europa en Karei stak de oceaan over. Bij de huldiging voerde eerst hef woord mede-directeur B van Waveren Namens het personeel sprak de heer C. de Vries; hij bood een marmeren schrijf- set met toebehoren aan. De heer Langeler dankte mede namens zijn broer voor de waarderende woor den en het geschenk van het personeel. Op de receptie kwamen veel personen uit het bloembollenvak hun gelukwen sen aanbieden. balwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de Noordwijkse politie dn één van radio- en televisieartiesten. Natuurlijk ging het hier niet om top voetbal, maar om een vriendschappelijke, sportieve ontmoeting. Wie naar het sportpark waren gekomen om een gezellig partij voetbal te zien met nog wat spanning toe, zijn niet teleurgesteld. Bovendien brachten de hon derden toeschouwers langs de lijn nog wat bijeen voor een goed doel. De baten van de wedstrijd waren bestemd voor het Rode Kruis. Aanvoerder Akkerman van het po litie-elftal bood de eerste man der ar tiesten een Rode-Kruisplaquette aan De radio- en'TV-lieden presenteerden een vaantje. De elftallen verschilden maar weinig in kracht, al gaf het spelbeeld een ze ker overwint van Hennandads diena ren te zien. In de eerste helft kwam dit echter niet tot uitdrukking in doelpun ten. Met een blanke stand ging de rus in. i de Oranjevereniging Noordwijk Binnen op de bijeenkomst met de commissieleden in De Beurs besloten de jaarlijkse Kro ningsfeesten te houden op 3. 4 en 5 sep tember. Over het voorstel tot het houden var een etalage-wedstrijd door de plaatse lijke mödd'enstand, waren de mendmgen r.ogöl verdeeld. Door een dier bestuur ders werd voorgesteld een speciale op roep tot de middenstanders te richten deelneming aan deze wedstrijd er aan de deelnemers te verstrekken eer grote foto van het koninklijk gezin er deze te plaatsen in hun etalage. De eta lages waarin de foto het aantrekkelijks! lot uiting komt zullen in de prijzen val lën. Bij voldoende deelneming zal deze wedstrijd worden gehouden van augustus tot 6 september. Ook voor de grootste attractie. Ronde van Noordwijk. was een aparte bespreking noodizakelijk. Door de pas aangelegde nieuwe riolering in Noord wijk is de bestrating van de Wiüielmina- straat nog zodanig, dat het niet verant woord is de ronde op dit gedeelte te doen plaats hebben. Besloten werd het gemeentebestuur te vragen of het gelijk is deze straat vóór 5 september voldoende te repareren. Zo dit niet i gelijk is, zal naar een andere roste ten worden gezocht. Na deze besprekingen werd het vol gende programma vastgesteld: zaterdag middag 31 aug. een attractie-rit bromfietsers op een terrein aan de Van de Mortelstraat en een viswedstrijd vooi de jeugd aan de Leidsevaart, opgeluis terd met muziek, onder leidiinig van De Sportvisser: dinsdag 3 sept. opening var de vermakelijkheden op het Linden- plein, 's middags en 's avonds ringrijden per fiets en kussenslaan; woensdagavond 4 sept. tobbetjesteken en serveerwed strijd: donderdag 5 sept. de gehele dag volksfeesten: 5 uur vm. viswedstrijd: 8 uur klokluiden; 10 uur ringrijden met paard en wagen: 9 uur puzzelrit met fiets: 14 uur ronde van Noordwijk: 16.30 uur kruiwagenrace: 19 30 uur touwtrek ken en 21 uur stoelendans. Het fanfare korps Excelsior en de harmonie Cres cendo zullen de feestelijkheden opluis teren. Katwijkse boulevard als schetsboek Achim Tschacher en Micha Me nard hebben gisteren de Katwijkse boulevard met een paar leuke teke ningen versierd. Deze studenten aan de academie voor beeldende kunsten in Keulen maken een reis door Euro pa, waarbij Nederland het eerst wordt aangedaan. Om in hun onder houd te voorzien, vervaardigen Zij straattekeningen, waarnaast zij met krijt een cirkel trekken, waarin min naars van deze schone kunst een fi nanciële bijdrage kunnen deponeren. Zoals op de foto is te zien, was de cir- in Katwijk al spoedig gevuld. Foto D. Kruyt. LISSE Tour cle Lisse Aan de Tour de Lisse 1963. die op augustus zal starten, nemen de volgende ploeger, deel: Bronkhorst-ploeg, licht groene shirts, ploegleider C. Boot: 1 G. Wassenaar. 2 D. Straathof. 3r~" Noort, 4 H. van Dongen. 5 J. Veek. 6 B. Walraven. Allen Lisse. Ons Weekblad-ploeg, lichtgele shirts, ploeg leider Wim Aarts: 11 H. Wesseling. 12 J. Langeveld, 13 F. Groenewegen; 14 P Be- melman, allen Lisse; 15 J. Boll en 16 Chr. de Vos, beiden uit Hillegom. Beijersber- gen-ploeg. witteshirts, ploegleider Hr Slingerland: 21 Th. van der Vlugt, 22 Mi van der Vlugt, 23 R. Meijers, 24 K. der Zwart, allen uit Sassenheim: 25 H. van der Meij en 26 C. van Waveren, bei den uit Lisse. Tissing-ploeg, oranje shirts,' ploegleider Cok Stroombergen: 31 H. Lierop, 32 A. van der Salm, 33 H. Neder- stigt, 34 K. Rusman. 35 N. Teeuw G. van Beek, allen Hillegom. Gez. melk handelaren-ploeg, zwart-blauwe shirts, ploegleider Jan Aarts: 41 Th. van Rooijen, 42 E. Hoogkamer. 43 D. Faas. 44 F. Stem- bert, allen uit Lisse; 45 J. Nederpelt 46 J. Duijzers, beiden uit Hillegom. Vlinder-ploeg. donkerblauwe shirts, ploegleider Siem van der Ham: 51 G. van Rooijen; 52 H. van der Bent, 53 J. van Velzen; 54 G. Sanders, 55 H. Smit, 56 D. van der Voort, allen Lisse. Graficus-ploeg, rode shirts, ploegleider J. van Dijk: 61 W. van der Lans, 62 P. van Kampen, Dofferhoff, 64 N. van der Zijden, 65 R. Bisschops, 66 H. Berbee; allen uit De Engel, Lisse. Gez. kolenhandelarenploeg, lichtblauwe shirts, ploegleider Co Oele. 71 H. Frauenfelder, 72 L. van der Lans, 73 A. Oosterhof. 74 M. Onos, 75 J. Onos. 76 J. Zeinstra. allen uit Lisserbroek. Algemene reserve: J. Lamboo. Duiven vlogen Postduiven houdersvereniging De Lucht- klievers. Uitslag wedvlucht oude duiven van Orleans af, 520 km. Gelost met mooi weer, 108 duiven. Snel is het niet gegaan want het duurde van 16.56 tot 19.37 aleer alle prijzen eruit G. 't Hort 1. 4; Chr. de Bruin 2, 16; M. de Vreugd 3, 15, 17, 25; Roodenburg 5. 21. 22, 25; Van Kestercn 6; K. van Diest 7, 8, 10, 19. 24; Jac. van Es 9. 14: P. Bersee 11. 13, 18; C. van der Laan 12; Th. de Haas 23. 27; Duivenvoorden 26. De Luchtklievers hield voor jonge dui ven een wedvlucht van Vilvoorde af, af stand 149 km. In concours 385 duiven. Ge lost 8 uur met noordenwind. Uitslag: Joh. de Kuijper 1, 43, 55; K. van Diest 2, 6, 7, 13. 19. 21, 23. 26. 30. 32, 34, 38, 42. 47, 52. 56. 68; P. Bersee 3; Th. de Haas 4, 20; G. 't Hort 5. 25, 36, 72; P. A. Opdam 8. 16, 63. 77; J. van Diest 9. 41. 48; C Koot 10, 50; H. van Kesteren 11, 44, 76; C. Laan 12. 39: Jac. van Es 14. 70; D. van Ruiten 15, 29, .35, 66, 67; S. van der Poel 17. 27, 28, 31. 37, 49, 54; G. Mens 18. 45; Chr. de Bruin 24. 51. 59; J. Duivenvoorde 40; Roodenburg 46. 58, 60, 71; G. Paardc- kooper 53. 73; B Reigersberg 57, 64. Th. Schoone 61. 62; G. de Haas 65, 69, 74: J. in der Hulst 75. Het concours duurde van 10.34 tot 11.45. Grootste snelheid Was 962 meter per mi nuut. De laatste prijsduif vloog met een snelheid van 659 Jneter per minuut School voorzieningen Het bestuur van de Geref. School aan de Schoolstraat heeft een verzoek bij W. ingediend om in aanmerking ie komen voor gelden, nodig om de grenen houten vloer, die bijna 60 jaar dienst doet te kunnen voorzien van een naad loze vloerbedekking. W. stellen voor de nodige gel den beschikbaar te stellen, eveneens voor nbrengen van een wastafel ten be hoeve van de schoolarts. Het bestuur van de kleuterschool van de Mariaparochie verzoekt gelden beschikking te stellen voor aanschaffing van meubilair voor werklokalen en een zand-werktafel werklokalen, voorts voor een „kleuter keuken", het aanschaffen van ontwik kelingsmateriaal. het aanbrengen van marmoleum op de houten vloeren en het inrichten van de leidsterskamer en een nieuwe zandbak op de buitenspeelplaats Het bestuur van de Geref. Ulo-school n de Hyacintenstraat heeft een ver zoek ingediend om de rijwielbergplaats bij deze school, die thans ruimte biedt 45 rijwielen, uit te breiden tot een bergplaats voor 100 rijwielen aangezien thans reeds 83 leerlingen de school per fiets bezoeken. Na de thee ging de politie duidelijk uit een ander vaatje tappen. Aanval oo aanval golfde naar de veste van Chris Veer (Spotlights), tot R. Barendse kans zag uit een fraaie voorzet van Oldersmn de artiestepdefertsie te doorbreken. Met een keihard schot gaf hij doelman Veer het nakijken. (10). Een kwartiertje later was het Siebers, die zijn fjVer beloond zag en vergassend snel inknalde. (20). Eindspurt Met 20 voor scheen de zege de .po litiedienaren niet meer te kunnen ont gaan. Men vergiste zich echter in de mentaliteit van de toch lang niet alle maal jeugdige antiesten. Deze zijn ge woon naar een climax te werken. Ook ditmaal en niet zonder succes. Met nog een kwartier te spelen, werd Mertens geslagen (21). In de laatste minuten van het spel werd de achter stand bij een schermutseling voor het politiedoel door de gasten geheel weg gewerkt. (2—2). De voetbalwedstrijd werd opgeluisterd door de drumband van het kadetten- korps van het Rode Kruis, dat in de pauze op het veld een indrukwekkende show presenteerde. Na de wedstrijd begaven de elftallen zich naar hotel Zeerust, waar men in het overdekte zwembad van het hotel weer wat op adem kwam. In gezellige sfeer bracht men daar enige tijd door. Het kadettenkorps gaf voor het hotel show, die veel publieke belangstet- 1-- 4 het nen van strafschoppen e artiesten ln het bezit dc wisselbeker. Sfeer in 't gezin De Nieuwe Leidse" er HORLOGES GOUDEN RINGEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN Vrijblijvend zichtzending aan huis G. KOELEWIJN A.R. Kam erf ractie J. Smallenbroek vice-voorzitter Van onze parlementsredactie) De anti-revolutionaire Tweede Kami fractie heeft gisteren de heer J. Sm» lenbroek gekozen tot haar vice-voorzitj 1 in de vacature-Biesheuvel. De h» t Smallenbroek zal in plaats van fracU leider Von Eijsden, die ziek is. volgeij week namens de A.R.-fractie het woij 1 voeren bij het Kamerdebat over.de rej l ringsverklaring. Mr. Biesheuvel heeft t middels bedankt voor het Kamerlidmal schap. Mr dr N. G. Geelkerken te Li den zal zijn plaats in de A.R.-fractie nemen' 1 i Bijzondere eregeld»j toegekend aan zes schrijvers Evenals over 1962 heeft de Staatss] 1 retaris van O K en W. mr.'Scholten, sloten ook over 1963 aan een aan) 1 letterkundigen, die een belangrijke U drage tot de Nederlandse literatuur hq ben geleverd, een bijzpnder eregeld j f te kennen. Op advies voor de Raad va t de Kunst heeft de Staatssecretaris d) I bijzondere eregelden voor dit jaar v] v leend aan de letterkundigen: ïna Bi 1 dier-Bakker, Jacques Bloem, F. Bori wijk. Jan Engelman. Adriaan Rola Holst en aan Simon Vestdijk. r h Emissie Mulder 1 Bij de emissie van 525.000 5% 11 aandelen converteerbare obligaties Mi - ders Fabriek van Rollend Materiaal Landbouwmachines hebben alle aande en obligatiehouders van hup insch vingsrecht gebruik :gemaakt. (Adi'ertentj De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor haar agent te KATWIJK-RIJN ENKELE BEZORGERS 43 Katwijk—RUn. IN Katicijks Oude Kerk zegende pis Jermiddag een vader het huwelijk van zijn zoon en st/hooudochter in: dc heer J. P. Mackaah (zoon van ds. P J. Mackaaxj die secretaris is van de Hervormde Raad voor de Zending. Oegstgeest) trouwde met mejuffrouw M. L. E. van Eybergen (dochter van het Hd van Provinciale Staten S. H van Eybergen). Burgemeester H. Dui ker van Katwijk had in het raadhuis het huwelijk voltrokken: bruidsvader en burgervader zijn goede vrienden en beiden zijn lid van de Rotaryclub. Vit de wereld van het onderwijs was er veel belangstelling voor dit huwelijk. De bruid was namelijk tot haar huwelijk onderwijzeres aan de Prinses Beatrixschool in Katwijk. Haar vader is hoofd van de De Savomin Lohmanschool en haar moeder geejt nog steeds les aan de Rehobothschool. Mejuffrouw C. J. van Eybergen. zus ter en getuige van de bruid, hoopt De bruidegom is onderwijzer a de Prinses Beatrixschool in Devenl Als getuige had hij een collega Deventer uitgenodigd, de heer J. C. Hartgers. Bruid en bruidegom hebben elke leren kennen op de christelijke k\ school in Leiden. Het paar, dat ii dels op huwelijksreis naar het büitt land is. zal zich in 't Joppe bij Devt ter) gaan vestigen. KATWIJK Auto legen paal Terwijl een vrachtauto door de bo< Rotonde-3 - Plassenweg - Parklaan Katwijk reed rolde een in de cab staand flesje onder het gaspedaal chauffeur wilde het obstakel verwijt ren, maar verloor daarbij de macht o) het stuur. De wagen reed tegen t mast van de openbare straatverlichtid die geheel afknapte. De vrachtauto ki telde en werd ernstig beschadigd kraanwagen heeft het voertuig i sleept Niemand liep letsel op. Afscheidsreceptie Ds. H. de Valk en zijn vrouw hebb gisteravond in de zaal achter de Gen kerk een bijzonder druk bezochte scheidsreceptie gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4