Nieuwe Leiclse Courant Kernstopakkoord in principe gereed Commentaar Pastorie van Mastland blijft in ere RODE TOP IS OOK BIJEEN Thans zijn „andere zaken" aan de orde „Kanker wordt door virussen veroorzaakt" Roolvink onderminister af Kabinetsvergadering alles naar wens Verwachting van exporteurs Komkommerstop zal van korte duur zijn hamo\ *eer vandaag- li kill li CHRJSraiJK-NATIONAAl DACBIAD mijn Kerf in teghwupoet" Woensdag 24 juli 1963, 44ste jaargang Strandwandeling: 20 meter per jaar Zie pagina Postbus 76 Telefoon 31441 Nieuws in één oogopslag Vandaag is het kabinet- Marijnen gestart, tien we ken na de verkiezingen. Mr. B. W. Biesheuvel is benoemd tot vice-minis- ter-president, tijdelijk be last met het onderhouden de betrekkingen met de West. De heer B. Rool vink keert niet terug als staatssecretaris van socia le zaken. Dr. Veldkamp wil wel een staatssecreta ris, maar dan voor volks gezondheid. Algemeen wordt aan genomen dat de tekst voor het kemstopverdrag thans gereed is. Men neemt aan, dat er nu nog gesproken wordt over andere zaken, zoals het niet-aanvals- verdrag. Harriman zal ver moedelijk nog deze week naar de Verenigde Staten terugkeren. Onder de Nederlandse exporteurs heerst enig op timisme over de duur van het verbod van West- Duitsland komkommers in te voeren. Als het verbod een paar dagen van kracht is, zullen de Duitse con sumenten zulke hoge prij zen moeiten betalen, dat ze op hun beunt opstandig zullen worden. Prof. dr. J. Zijlstra, oud minister van financiën, juicht het toe dat de Ver enigde Staten maatregelen hebben genomen die dui delijk de strekking heb ben het batalingstekort van het land te vermin deren. In de Verenigde Staten zijn gisteren weer massale arrestaties verricht. In het hartje van New York trachtten demonstranten de aanvoer van bouwma terialen voor een zieken huis te verhinderen, daar zij van mening zijn dat de bouwondernemer rassen discriminatie pleegt bij 't in dienst nemen van per soneel. Tegen de drie beklaag den in het proces te Karls ruhe is uitspraak gedaan De 45->jarige Felfe werd veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf. Cle ment kreeg tien jaar. De tekst van het kernstopverdrag, waarover vertegenwoordigers vai Sowjetunie, Amerika en Engeland in de afgelopen weken hebben onder handeld, zou thans definitief zijn opgesteld. Er zou nu nog slechts worden gesproken over andere zaken, die door de Russen aan de orde zijn gesteld, zo meldt Ass. Press. Het voornaamste punt hiervan is het met-aanvals verdrag tussen de Navo en de landen van het Warschaupact, dat Chroesjtsjef aanvankelijk aan het kernstopakkoord heeft willen koppeli Volgens niet bevestigde berichten zal Harriman nog deze week naar de Ver enigde Staten terugkeren, klaarblijke lijk met een geparafeerd verdrag i zak. Ook werd gemeld, dat Rusk, de Amerikaanse minister van buitenland se zaken zich naar Moskou zou willen begeven om het verdrag te onderteke nen. Desgevraagd verklaarde Rusk, dat hieromtrent nog generlei beslissing genomen. ,,Er bestaat een kans op overeenstemming, maar er is nog niets definitiefs", aldus Rusk. De besprekin gen zullen naar zijn mening nog een dag of twee duren. Kernwapenvjij Intussen heeft de Christian Scienc» Monitor een denkbeeld gepubliceerd van Harold Statten die Eisenhowers adviseur in ontwapeningszaken is weest. Statten bepleit de instelling een kernwapenvrije zone in Siberië Alaska als een van de eerste stappen om de bewapeningswedloop af te rem men. Na de instelling van deze zont zou ook in Midden-Europa een kernwa- penvrij gebied moeten worden gevormd. Hierdoor zouden de beide Duitslanden als leden van de Ver. Naties aanvaard kunnen worden De Braziliaanse vaste afgevaardigde bij de VN heeft secretaris-generaal Oc Thant verzocht het voorstel om van Kleren vatten vlam: jongen overleden Werklieden hebben gisteren de 13-ja- rige J. W. Boedeltje uit Scheemda, brandende kleren gevonden in een betonnen werkplaatsen van zijn vader. Hij werd per ambulance met zeer ernsti- ge brandwonden overgebracht naar 't zie kenhuis te Winschoten, vanwaar hij werd doorgestuurd naar het academisch zie kenhuis te Groningen. Kort na aankomst aldaar is hij over iiniiiiiniiiiiiininiinminiiiininminniniiiiinnniiiininnnir Nijmegen de dag is nog jong een eenzaam militair marcheert ijverig zijn krantje lezend, over de afrit van de Waalbrug, het gemoe delijk begin van een broeiwarme Vierdaagse tocht. tijns-Amerdka een kernwapenvrije zone te maken op de agenda van de komende Algemene vergadering van de VN te plaatsen. Dit voorstel was vervat in een verklaring van 30 april afgelegd door de presidenten van Mexico, Brazilië, Bolivia, Chili en Ecuador. De Engelse medische onderzoeksraad heeft gemeld het bewijs te hebben dat virussen die in het menselijk lichaam morden aangetroffen een potentiële oor zaak van kanker zijn. Tegelijkertijd sprak de raad de hoop uit een methode te kunnen ontwikkelen van het onderzoeken van het kankerpo- tentieel van virussen zonder ze op Gui- nese biggetjes te hoeveen proberen. De raad, die onder auspiciën staat van de Engelse regering is een van dc voor aanstaande instituten op het gebied van het kankeronderzoek in Engeland. Het rapport van de raad luidde, dat men reeds jaren weet dat virussen bij kippen oorzaak zun van kanker, maar dat men nog niet had aanvaard dat dit ook bij zoogdieren het geval was. Daar werd aan toegevoegd: De laat ste jaren edhter heeft het concept van virale neoplasisa een stimulans gekre gen door de ontdekking van een reeks virussen die leukemie en een aantal soorten tumor bij muizen en hamsters veroorzaken Van twee virussen die natuurlijk in het menselijk lichaam voorkomen is aan getoond dat zij tumor veroorzaken bij hamsters, aldus het rapport (Van onze parlementsredactie) de verkiezingen, is het kabinet- Marijnen gestart. Vanmorgen bracht de nieuwe minister-president op Huis ten Bosch aan Koningin Juliana eindrapport uit over zijn formatie- arbeid. Vanmiddag beëdigde de Vor stin de debuterende ministers. In de loop van de dag werden op tien de partementen de portefeuilles overge dragen. De antirevolutionaire minis- ter van landbouw, mr. B. W. Bies- geput" heuvel, is benoemd tot vice-minister- president. In deze functie zal hij (tij delijk) worden belast met het onder houden van de betrekkingen met de rijksdelen in de West. De Koningin is gisteravond om kwart voor zeven op de vliegbasis Soesterberg uit Italië teruggekeerd Zij zal enkele dagen in Nederland blijven en daarna naar haar vakan tieverblijf terugkeren. De Vorstin reisde gisteren met hetzelfde rege ringsvliegtuig, waarmee eerder op de dag de nieuwe minister van maat schappelijk werk, mevrouw drs. J. F. In de Trèveszaal aan het Binnen, hof in Den Haag is het nieuwe kabinet gistermiddag voor de constituerende vergadering bij eengekomen- Mr. J. M. A. H. Luns, die weer op Buitenlandse zaken zal zetelen, ontbrak toe- pens zijn verblijf in Kameroen. Op deze foto v.l.n.r zittend: mr. H. Toxopeus, mr. J. van Aart- sen, mevrouw drs. J. F. Schou- wenaar-Franssen, mr. V. G. M. Marijnen (premier), mr. B. W. Biesheuvel, mr. Y. Scholten. dr. G. M. J. Veldkamp. Stqande v.l.n-r: P. J. de Jong, mr. Th. H. Bot, drs. J. Middelburg (secreta ris ministerraad, half zichtbaar), prof. dr. H. J. Witteveen, prof dr. J. E. Andriessen en drs. P C W. M. Bogaers. Dronken jongen reed met auto op man in De Amsterdamse politie heeft de 20-ja- rige magazijnbediende J. A. T. A. van P. aangehouden en als verdacht van poging doodslag ingesloten. De jongeman volgens getuigenverklaringen gister nacht dronken achter het stuur van een auto hebben gezeten. Verscheidene auto mobilisten trachtten de auto klem te rij den, waarbij de jongeman om aan zijn achtervolgers te ontkomen dwars door plantsoenen reed. Op een moment dat iemand voor zijn wagen ging staan, gaf de magazijnbediende, hoewel zijn auto reeds stilstond, opnieuw gas met het ge volg dat deze man een aantal meters werd meegesleurd. Het letsel dat de man hierbij opliep beperkte zich tot een dik ke knie en een wonde aan het scheen- In de Roer. In de omgeving van Mülheim (Duitsland) is gisteren de 17- jarige L. J. J. Boschker uit Lichten voorde verdronken. Hij kampeerde met twee vrienden in de omgeving. Het plaatse was verboden. Schouwcnaar-Franssen, op Ypenbur? was gearriveerd. De constituerende vergadering van het nieuwe kabinet heeft gistermiddag van twee uur tot even over half zei geduurd. Na afloop verklaarden de be windslieden (van wie enkele door auto- grammenjagons werden bestormd), alles naar wens was venlopen. Ook de compromis-oplossing voor de edeen minister Veldkamp heeft dus niet tot moeilijkheden aanleiding gegeven, zou neerkomen op een afspraak binnen het kabinet dat er. indien zulks bud gettair mogelijk is, uit de schatkist zal de A O W. tot eer sociaal minimum (ongeveer 3200) U verhogen, aangenomen dat die verho ging niet via premieheffing kan wordcD gerealiseerd Staatssecretarissen In de oprichtingsvergadering is uiter aard ook gesproken over de benoeming van nieuwe staatssecretarissen. Deze zul len de komende dagen en weken wor den aangezocht. Twee onderministers uit het vorige kabinet dr. Van den Berge (Financiën) en dr. Van Houten (Bui tenlandse zaken), zullen in ieder geval aanblijven. Staatssecretaris Roolvink daarentegen keert niet terug op Sociale zaken. Dr. Veldkamp wil wei een on derminister, maar alleen voor de afde ling volksgezondheid. Naar verluidt zul len echter twee antirevolutionaire staats secretarissen worden benoemd, één voor Onderwijs en één voor Defensie. Kan didaat no. 1 voor onderwijs is het oud- Kamerlid dr. A. Veerman, rector van het Christelijk Lyceum in Delft De eerste taak van het nieuwe kabi- st is nu het opstellen van een rege ringsverklaring. Deze zal vermoedelijk volgende week woensdag in de Tweede Kamer kunnen worden afgelegd, want as. dinsdag vindt in Brussel een E .E.G.-ministersconferentie plaats, waar de ministers Biesheuvel en Luns moeten deelnemen. De bedoeling is, dat de Kamervergadering van woensdag vroeg begint om de fractieleiders 's mid dags en 's avonds nog de gelegenheid te geven hun rede-voeringen uit te preken. Minister-president Marijnen zal de Ka- er donderdag antwoorden. De ax. Tweede-Kamerfractie zou van daag een waarnemend voorzatter kiezen. De heer Roolvink maakt de meeste kans Wondt hij gekozen, dan is hij tevens een serieuze kandidaat voor het definitieve fractieleiderschap indien de heer Van Eysden wiens gezondheidstoestand te sen overlaat van deze functie af stand zou doen. (Zie vervolg pagina 6) TYE NEDERLANDSE kwekers worden de dupe van de beschermende maatrege len, welke de Wcstduitse regering thans neemt wat betreft de invoer van komkom mers, augurken cn sperziebonen. De prij zen mogen in het binnenland dan mis schien wat lager worden, het ziet ernaar uit, dat grote hoeveelheden van de ge noemde produktcn naar de mestvaalt rul len verhuizen cn dat is dan het resultaat van dc grote inspanning der tuinders, die met hun kwaliteitsprodukten nu geen raad meer weten. Dc Wcstduitse regering schijnt formeel praktisch geheel correct te hebben gehan deld. liet E.E.G.-verdrag laat dc moge lijkheid tot het sluiten van de grenzen voor bepaalde tuinbouwprodukten open. En zo gezien, zal het niet mogelijk zijn de Duitsers tot de orde te roepen en hen te dwingen de getroffen maatregelen on gedaan te maken. Nederland, voor een belangrijk deel voor dc export van zijn tuinbouwprodukten op het Duitse achterland aangewezen, onder vindt niet voor de eerste maal welke rampzalige gevolgen een sluiting van de oostelijke grenzen kan hebben. Zelfs nu, terwijl men dacht, dat in E.E.G.-verband deze risico's aanmerkelijk kleiner waren geworden, blijkt, dat de slechte kansen nog levensgroot aanwezig zijn. Want hoe men het ook keert of wendt: de Westduitsers handelen niet naar de geest, maar zeer strikt naar de letter van de E.E.G.-bepalingen. De in Bonn getrof fen maatregel is mede genomen onder de druk van de Duitse boeren en tuinders, die in het geweer zijn gekomen, toen bleek, dat de Duitse markt werd overstroomd met goedkopere natuurknmkommers uit Italic. Polen en Joegoslavië en die in navolging van hun Franse collega's al plannen tot protestdemonstraties hadden. Omdat tussen de partners in de E.E.G. niet gediscrimineerd mag worden, moest ook Nederland het gelag betalen: het in voerverbod werd ook voor onze tuinders van kracht Bij dat alles komt (cn in wezen ligt daar de voornaamste oorzaak), dat het warme weer van de laatste dagen de oogst op zeer snelle wijze heeft doen rijpen. Daar door konden enorme hoeveelheden tuin bouwprodukten worden aangevoerd. Laten wij hopen, dat het invoerverbod slechts korte tijd van kracht zal zijn. De strop is. ook na enkele dagen, toch al groot genoeg. Op een der onbewaakte overwegen ln de Noordendijk bij Dubbeldam, is gis teravond een bromfietser, de 62-jarige A. Verhoef uit Dordrecht, tegen een uit de richting Dordrecht komende trein ge reden. De man moet op slag dood ge weest zijn. In kringen van Nederlandse ex porteurs heerst enig optimisme over de duur van het verbod van West- Duitsland aan de E.E.G.-landen om komkommers in te voeren. Men ver wacht dat de maatregel maar zeer tijdelijk zal zijn. Als ze een dag of vier, vijf van kracht is zullen Duitse consumenten voor het pro- dukt op eigen bodem zulke fantas tische prijzen moeten betalen dat ze, na de boeren, op hun beurt op standig worden. Bovendien wil de Nederlandse rege ring trachten te bewerkstelligen, dat de komkommerexport naar Duitsland toch door kan gaan, door van haar kant de handhaving van minimumprij zen bij deze uitvoer te waarborgen. Ze heeft zich terzake gewend tot de Duit se regering en de Europese commissie. In West-Duitsland is de komkommer- produktie, waarop de consumenten daar volgende week Bullen zijn aangewezen, klein. Per seizoen bedraagt ze achttien a twintigduizend ton glaskomkommers tienduizend ton natuurkomkommers. En dat terwijl er vorig jaar alleen al uit Nederland 92.000 ton werd ingevoerd. t een opleving van de handel bij dc Nederlandse veilingen heeft de aankon diging van dc maatregel, die zaterdag za) ngaan tenzij de E.EG.-Commissie anders beslist, niet kunnen leiden Het heeft voor de handel geen zin nu ineens grote hoeveelheden komkommers te gaan in slaan. want langer dan een dag of twee. drie zijn ze niet goed te houden. Ook hebben de exporteurs geen goede erva ring met het bewaren van deze produk- ten in koelhuizen tot het prijsniveau weer wat hoger ligt. Bü de veilingen verwacht men wel dat de telers zullen trachten vrijdag nog zoveel mogelijk komkommers te oogsten maar veel groter dan onder normale om standigheden zal de aanvoer daar niet van worden: de komkommer heeft zijn bepaalde tijd (10 k 14 dagen) nodig om rijp te worden en de mogelijkheid om het tijdstip van oogsten te vervroegen is maar gering Lagere prijzen Wat de prijzen betreft, kan worden opgemerkt dat deze gisteren lager wa ren dan op voorafgaande dagen. In Loos duinen bracht de eerste kwaliteit een gemiddelde prUs van 14,4 cent per stuk op, terwijl de minimumprijs 10 cent U. (Voor vervolg zie pag. 6) oceaandepressie waarvan de druk- dalingen sich over West-Europa uit breiden, is voor de Ierse kust afgezwenkt naar het noordoosten en bereikte van morgen Schotland. Het koufront dat de warm vochtige lucht afsluit, verplaatst zich met een matige snelheid over En geland naar de Nocirdzee en zal dc warmte in ons land verdrijven. Na dc frontpassage die morgen overdag wordt verwacht, draait de wind naar richtin- gen tussen west en noord en stroomt aanzienlijk drogere en koelere lucht bin- MfaUto. op nader, alweer y>e, bcwo,ku,f ,IJdrM|k een hoo,-d™ko«bt«<i dot het altelopev of mot takel, opklaringen. etmaal mek In amvang toenam e» ia, Mlll„ tot vr|) krachtl,. euldwo.toWko later mogelijk weer een herstel in dc w|n(j morgen ruimend naar noordwest. temperatuur teweeg zal brengen. Langs Aanvankelijk nog warm. later een aan hef naderende koufront komt wat regen zienlijke afkoeling, en motregen voor. De afgelopen nacht ZON EN MAAN zijn enkele buiencomplcxen met onweer i land getrokken. Hierbij is langs Tendens dalend De Bilt verwacht tot donderdagavond: Donderdag 25 juli: zon op 4.49, onder 20.42; maan op 9.56, onder 23.05. de Zuid-Hollandse kust plaatselijk meer 28 juli: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVEN1NGEN 25 juli: 6.00 v.m.; 18 24 n m. dan 20 mm regen gevallen. Strandvertvachting Morgen zonnige perioden, maar ook HET WEER f/V EUROPA een plaatselijke onweersbui. Matige wind tussen zuid en zuidwest. In de middag Rapporten hedenmorgen zeven uur 20 tot 23 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: voorlopig licht onbe stendig, waarbij ook vrij lange perioden met zonnig en goed strandweer. (Van een onzer verslaggevers) TYE bevolking van Westmaas grondige opknapbeurt te heb- pastorie te slopen. De vrij- er zich een kandidaat aan- Koetsveld heeft gewoond en -L' haalt verlicht adem. Het ben, maar dat is meer een komende grond zou dan be- diende, die na aankoop bet waarover hij een eeuw ge- is nu definitief, dat de pastorie kwestie van vernieuwing. stemd worden voor bunga- pand in de huidige staat zou leden een beroemd geworden van Mastland in zijn oorspron- Er is indertijd nogal wat lowbouw. Westmaas toonde handhaven. Voor de kerk- boek schreef, kan straks vol kelijke staat behouden zal stof opgewaaid, toen er spra- zich echter geenszins blij met voogdij was er toen geen be- trots aan de vreemdelingen blijven. De heer en mevrouw ke was van de verkoop van deze gang van zaken. Ook de letsel meer om de koop niet worden getoond. J. J. van Oostendorp uit Rot- de pastorie van Mastland. Het kerkvoogdij van de hervorm- door te laten gaan. Inmiddels is de nieuwe pas- terdam hebben het historische zag er naar uit, dat het histo- de kerk was niet gelukkig met Het is de bedoeling van de torie voor de hervormde pre- pand gekocht met de duidc- rische gebouw zou moeten deze ontwikkeling. familie Van Oostendorp om dikant, ds. J. Stevense, onder lijke bedoeling om de pastorie verdwijnen. De eerste ge- Dit college heeft geprobeerd het pand, na een grondige ver- de kap. zodat binnenkort de onaangetast te laten. Wells- gadigde wilde het gebouw ko- (en niet zonder succes) de bouwing, zelf te betrekken. De predikant met zijn gezin zich waar dient de pastorie een pen met de bedoeling om de boot steeds af te houden. Tot pastorie, waar eens ds. Van in Westmaas kan vestigen. Eindhoven Zd -Limb. Helsinki SioCkholm Aberdeen Partje Bordeaux Grenoble Nire MUru-hen ZUrich Genéve 23 19 1 2 :s wtndetli 20 1« 13 AO 4 33 17 0 wtndmii j: :s o w 2 W w1n<*til 30 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1