Engels bezoek aan Parijs m \i fc: DE WERELD 25 JAAR GELEDEN door G. PUCHINGER ZONDAGSBLAD ZATERDAG 20 JULI 1963 „Mijn grootvader ktvam hier in 1903, en hielp de grondslag leggen voor de overeenkomst tussen Frankrijk en Engeland. Mijn vader kwam hier in April 1914 om deze. overeenkomst te bevestigen, welke korte tijd later de vuurproef onderging en vandaag ben ik gekomen en heb ik gemerkt dat de overeen komst niets Heeft verloren aan kracht en levensvatbaarheid." (KONING GEORGE VI VAN ENGELAND Rede lift Pir woensdag 20 juli 1938. „Het volk, dat de Britse vorsten zó ontvangen heeft, is geen angstig volk, dat zich met blijde verrassing onder de vleugel van een machtige buurman bergt. Het is een geest driftig volk, opgewekt en vol vertrouwen in zijn toekomst. De Engelse vriendschap ver tegenwoordigt voor dat volk méér dan een beslissende hulp: de hoop. dat Groot-Britannië en Frankrijk verenigd de mensheid zullen kunnen leiden tot een ware rechtvaarige (LÊON BLI M 1 Artikel in de „Populaire" vrijdag 22 juli 1938.) ProfOallaa verschijnt elke veertien dagen In het Mendmgshlad. Alle Engelse souvereinen van de laatste anderhalve eeuw be zochten Frankrijk, en ondanks zoveel wat Frankrijk en Enge land door de eeuwen heen had gescheiden, waren de ont vangsten steeds allerhartelijkst. Wanneer men bedenkt dat En geland en Frankrijk nog in 1813-'15 tegenover elkaar op de slagvelden stonden, Engeland met de voornaamste Europese mogendheden verenigd, ver staat men dat Engeland onder koningin Victoria een gewichti ge politieke wending nam in de verhouding tot de oude vijand Frankrijk. Koningin Victoria Die wendinj» moest voorzichtig het met overtuiging. Koningin Victoria bezocht Frankrijk reeds als 24-jarig koninginnetje, in ge zelschap van haar gemaal prins Albert, haar minister van buiten landse zaken, lord Aberdeen, en een gevolg van veertig personen, maar. ze bracht geen bezoek aan het befaamde Parijs, dat eeuwen lang het centrum van ver zet tegen het vijandige Engeland geweest. Koningin Victoria iette de Franse koning, Louis Philippe, op het kasteel van Eu, waar vele feesten werden ge houden. en waar door de harte lijke ontmoeting aan beide volke ren getoond werd. dat althans voor de staatshoofden een nieu we verhouding was begonnen. In september 1845 vond een tweede ontmoeting tussen de staatshoofden op het kasleel plaats. Maar tien jaar later de den koningin Victoria en prins Albert met hun veertienjarige zoon Edward hun triomfale in tocht te Parijs: Het was voor het eerst sedert 1422 dat een Engelse souverein Parijs betrad. Frankrijks nieuwe koning. Napoleon III. reisde het koninklijk echtpaar tegemoet, en na aankomst aan het Gare de l'Est. vond de intocht plaats langs de wegen die een ieder kent. die ooit in Parijs is geweest: de Rue Royale en de Champs Elysées, die als het ware aangelegd zijn voor vorstelijke intochten. Het geheim van het geslaagde bezoek scheen te zijn gelegen in het feit dat koningin Victoria en Parijs elkaar bekoorden, en dus was er ware hartelijkheid lussen de insulaire koningin en de stad die toen nog de hoofdstad van het westelijk continent was. Op haar verzoek bracht de ko ningin tevens een bezoek aan de Döme des Invalides, waar het graf van Napoleon is. Dit echter wekte de verontwaardiging van de gouverneur van de Dóme des Invalides, die aanvankelijk wei gerde de hekken van het grafmo nument van de banneling van St. Helena te ontsluiten voor de klein dochter van koning George III. Maar het bezoek ging door. en de koningin begreep de reacties, doch zij wist met fijne tact de tegenstand door een aangrijpend moment te doen wijken. Toen ze met gebogen hoofd het graf van geschonken uit de geboortejaren zijn gi der beide koninklijke gasten. landen soms langzaam geweest in Ondanks een lichte ongesteld- het waarderen van eikaars kwal.- heid van koning George zondagavond 10 juli officieel oe- kend werd gemaakt, ging de reis precies op tijd door. Op 19 juli 1938 begaven zich president Lebrun en zijn echtge note naar het station bij de Por te Dauphinc, om de vorsten ontvangen, die pi teiten. Dit is thans niet langer het geval. Een langdurige en nau- slaagd te bewijzen, dat wij bezield worden door hetzelfde ideaal, dat onze volken dezelfde gehechtheid aan democratische beginselen heb ben, welke het best beantwoor- 10 mi- den aan hun nationale geest. nuten voor 5 's middags aankwa- dat wij hetzelfde geloof bezitten men per trein, na te Boulogne in de weldaden van de individuele te zijn geland. vrijheid. Wij zijn trots op dit po- Langs een onoverzien'.iiice me- litieke geloof, dat wij delen met nigte ging het koningspaar per andere grote naties, auto naar het Quai d'Orsay, waar Wij zijn er ons echter ten volle het op de stoep ontvangen werd van bewust, dat dit zware ver door de minister van buitenlandse antwoordelijkheden met zich mee- zaken Georges Bonnet en zijn brengt. En in de periode, waar- echtgenote. President Lebrun in wij leven, eist het van ons al- schonk aan koningin Elisabeth het len in hoge mate de edele eigen grootkruis van het Legioen van schappen van moed. wijsheid en Eer. koning George schonk aan vastberadenheid. tegelijkertnd president Lebrun The Order of echter is er. gelijk Gij. Mijnheer the Bath. de President, gezegd hebt. niets Reeds om zes uur arriveerde exclusiefs in de tussen ons be- het Corps Dcplomatique op het staande overeenstemming. Onze Quai d'Orsay, cn om 6.30 des vriendschap is tegen geen andere avonds stelde de Engelse ambas- mogendheid gericht, sadeur Sir Eric Phlpps de diverse Integendeel, het is de vurige gezanten en ambassadeurs aan wens van onze regeringen om door het koningspaar voor, te beginnen middel van internationale overeen- met de deken van het corps, komsten een oplossing te mgr. Valcrlo Valeri te vinden door die politieke pro- Om acht uur vond het statie- blemen. die den wereldvrede be- diner plaats op het Elysee. waar dreigen en van de economische 280 gasten aanzaten, en waarDij moeilijkheden, die het menselijk president Lebrun, de senaatsvoor- welzijn beperken zitter Jeanneney. de kamervoorzit- Het optreden onzer regeringen ter Herrlol en de premier Dala- is aldus gericht op een gemeen» dier de voornaamste gastheren schappelijk doel het geluk te verzekeren van de volken der we reld door middel van ware samen werking. A.„ an ainer ,leï p° £?ïr''J;ïr Staatsredevoeringen Aan dit diner vonden de staats oorden. President Lebrun sprak Ik ben zeer gelukkig voor L Hare Majesteit de Koningin te gen getuigen van de oprechte blijd- jjield de de nadruk te leggen op de c .1 banden van vriendschap, die ,bne. Frankrijk en Groot-Britannië ver enigen". Na afloop van het diner onder- ;else koning zich ge- aankomst sloeg de gereserveerd heid van het Franse publiek om in hartelijkheid: men waardeerde zijn moedige bezoek en zijn ga lante houding, waarvoor de Pa- rijzenaar zo gevoelig is. Vooral dank zij zijn persoonlij ke besprekingen met president Loubet kwam een toenadering tot stand tussen beide landen, die zo van belang is geweest voor Frankrijks positie in de tweede wereldoorlog. En dat is niet te verwonderen, want Edward VII haatte zijn Duitse neef keizer Wilhelm II. Er is geen Fransman geweest ;te wereldoorlog die niet ruime tijd met diverse Franse staatslieden als Jeanneney. Her- riot. Millerand. Gaillaux. Blum en Flandin. Plechtigheden De volgende dagen vonden de j doorgezfette statiebezock George V Napoleon naderde, Fransen zoveel eerbied gevoelen, sprak ze tot haar zoon: Ik had graag dat je knielde voor het graf van de keizer der Fransen". Tijdens dit bezoek woedde een hevig onweer, waarbij de toch reeds schemerduistere Dóme des Invalides soms fel verlicht werd door de flitsen van de bliksem: en knetterende donderslagen schenen te herinneren aan de ka nonnen van Waterloo en zoveel andere plaatsen waar Naooleon tegen de Engelsen streed. Maar geen Fransman van die dagen heeft de sympathieke woorden van koningin Victoria aan het duistere graf van Napoleon ooit vergeten: Ik had graag dat je knielde Nog twee maal. in augustus 1868 en in maart 1899 bezocht de koningin, thans reeds weduwe, in cognito Frankrijk, waar ze voor goed een geziene figuur bleef. Edward VII Haar zoon Edward VII. wiens leven zozeer getypeerd werd door zijn langdurig kroonprinsschap, kende Parijs als kroonprins reeds door en door. Hij beminde Parijs als de stad van de ontspanning, en hij wist er het leven te genie ten. Toen hij de troon besteeg zag men in hem een ..roi trés pa- Toch was juist zijn bezoek in mei 1903 een klein risico: de Boerenoorlog had Engeland ook in Frankrijk impopulair gemaakt, en men vreesde die demonstra ties. waardoor een koninklijk be zoek reeds bij voorbaat als mis lukt mag worden beschouwd. Maar juist dié situatie zag Ed ward VII als een uitdaging, en hij ging, om te tonen dat hij Frank rijk kende, vertrouwde en lief had. Bekend gebleven is de opmer king die hij maakte, toen men hem het ontwerp van het bezoek- programma toonde. waarop „Ach nee, alsjeblieft niet. de ..Misanthrope" heb Ik al tien keer gezien. Liever zie ik nu eens een stuk van het moderne repertol- Dc scherpzinnige vorst had "in middels juist gezien: zijn bezoek met koningin Alexandra werd een groot succes, en waarlijk niet al leen voor dat jaar! Reeds bij zijn Minder spectaculair dan zijn vader, was toch ook de zoon Ge orge V een populaire persoonlijk heid In Parijs, aangezien hij met zijn stijlvolle vrouw koningin Ma ry herhaaldelijk als kroonprins Parijs bezocht, onder.de naam lord en lady Killarney Het en thousiasme was onbeschrijfelijk toen dit koninklijk paar in april 1914 voet op Franse bodem zette. Wellicht was het meest typeren de dat het Franse volk. toen het statiebezoek was geëindigd, niet geloofde dat de koning en de ko ningin van Engeland werkelijk weer op zee waren: het heette dat zij nog enkele dagen incogni to in Parijs zouden vertoeven. Drie maanden later brak de grote wereldoorlog uit, en als soldaten- koning zou George V nog menig maal zijn troepen komen inspec teren op de slagvelden van Frank rijk George VI Achteraf heeft het bezoek aan Frankrijk méér in het teken gestaan van het bezoek dat zijn vader in april 1914 aan Parijs bracht dan men reeds vermoed de: wij wéten thans dat Frankrijk opnieuw voor zijn grootste be proevingen stond, de oorlog op zijn grondgebied. Om die reden heeft het statie- bezoek van George VI voor dc gehele wereld een grote betekenis gehad: het vormde een menifes- tati van de vriendschap die bei de landen verbond. Reeds premier Chautemps en zijn minister van buitenlandse za ken Yvon Delbos hadden in no vember 1937 het Engelse konings paar uitgenodigd naar Parijs te komen, zeer tot ontstemming van Mussolini, die in verband met dc Abbessijnse kwestie zeer verbol gen was op Engeland, cn hoopte Frankrijk van Engeland te kun nen aftrekken. In april 1938 bezocht de Franse premier Eduard Daladler met zijn minister van buitenlandse zaken Georges Bonnel Londen, en op 29 april werd een communiqué ge publiceerd dat sprak ever ,.de nauwe belangengemeenschap die Frankrijk en Groot-Britannië ver enigt". Aangenaam was het niet voor Duitsland en Italië, maar él hech ter verbonden Frankrijk en Enge land zich aaneen. En daar was alle reden toe. zowel voor Frankrijk als Enge land: men vreesde een nieuwe oorlogsuitbarsting in Europa, en wat men de toenmalige Engelse minister-president Neville Cham berlain achteraf ook moge verwij ten, niét dat hij geen rekening hield met de kans op een nieu we wereldoorlog. Men kan slechts van mening verschillen over de wijze waarop hij deze oorlog heeft trachten te voorkomen, en over de voorbereidingen die hij trof om in geval van oorlog wer kelijk gereed te zijn! Het is de aanhoudende zorg van Chamber lain geweest de gehele mensheid wakker te schudden voor dc waanzin van een nieuwe oorlog! Nog kort voor het koninklijk be zoek aan. Parijs sprak Neville Chamberlain in een rede (e Ket tering (Northamptonshire) op za terdag 2 juli: \,Ik acht het mijn eerste plicht alles In het werk te stellen om een herhaling van de grote oorlog in Europa te vermij den. en ik kan niet geloven, dat iemand, die niet blind is door par tijvooroordelen. en die beseft, wat een nieuwe oorlog zou betekenen, het niet met mij eens zou zijn. en niet zou wensen, dat ik mijn po gingen voortzet." In het teken van deze woorden heeft Europa gedurende het jaar 1938 geleefd, in het teken van de ze woorden ook reisde het Engel se koningspaar in juli 1938 naar Frankrijk, maar tegelijk weten de dat sterke bondgenoten tévens nodig waren om de vrede te be waren. opdat geen vijand in de zwakte van Engeland M Frank rijk een reden zou zien om een krachtmeting aan te gaan. De verhoudingen tussen Enge land en Frankrijk stonden dus gunstig Dit bleek nog eens uit een vriendschappelijke briefwisse ling die kort voor het statiebe zoek plaats vond tussen de be.de premiers Neville Chamberlain en Eduard Daladier. De Engelse minister van bui tenlandse zaken Lord Halifax reisde, zoals gebruikelijk is, met het koningspaar mee. !n Parijs zou hij besprekingen voeren met zijn Franse collega Bonnet ever de twee meest actuele ounten van de buitenlandse politiek: de Spaanse kwestie, die haar einde, de Tsjechoslowaakse kwestie, die haar tragisch hoogtepunt lang- De intocht Komt het omdat Frankrijk een republiek is, terwijl alle Fransen trots blijven op hun koningen? Maar het is een feit dat de Fran sen zich altijd graag voorbereiden op het bezoek van vorsten. Dat bleek ook in 1938: met koortsachtige ijver bereidden zich Parijs en Versailles thans voor op het bezoek van George en Elisabeth. In het Quai d'Orsay, het Fran se departement van buitenlandse zaken, zou het vorstenpaar loge ren, in vertrekken waar de mooi ste meubelen en kunstschatten ge plaatst waren. De regering reken de voor de officiële maaltijden op driehonderd gasten, waarvoor nodig waren 5000 borden en 500 schalen, terwijl men rekende op tien glazen per couvert. Er zouden champagnes worden het bevriende volk ontvan gen heeft. Geboren uit een lange traditie van wederzijdse hoogachting cn eerbied, bevestigd door een voort durende toenadering in daden en gedachten, bezegeld door dc gebruikelijke plechtigheden plaats: zwaarste beproevingen. bezield de Koning legde een krans op door gelijke idealen van vrijheid het graf van de onbekende soldaat en vrede, heeft de vriendschap die aan de Are de Triomphc, cn te- onze landen verenigt een kracht kende het gulden boek van Pa- gekregen, die alleen ontleend kan i-ijs Daarna begaf hij zich met worden aan een gelijke waarde- de Koningin per Seineboot naar ring van menschelijke waarden het Parijse Stadhuis. waar hij en een gelijk gericht streven de plechtig werd ontvangen 's Mid- probkmen van het nationale en dags werden diverse Engelse in- het Internationale leven te zien stellingen bezocht, 's Avonds vond met een ruime blik. De Brits- een luisterrijk feest plaats in de Franse ..Entente", geschapen door Parijse Opéra. Uw doorluchte grootvader heeft De volgende dag begaf zich het tijdens de regering van zijne ma- gezelschap naar Versailles, waar jesteit koning George V haar een grootse legerrevue plaats kracht bewezen in de donkere vond, terwijl daarna in de schil- Haa: de donkere kon terende Spiegelzaal, ir de Duitse keizerrijk eens was uit bel geroepen en de vrede van timer Versailles werd getekend. een was maaltijd plaats vond, waarbij het dode paleis weer voor een enkele dag tot leven scheen gewekt. oorlogsjaren, daarna nog veranderen, eensgezindheid, gesmeed uur der veldslagen heeft nimmer gefaald, wanneer het zaak was meer voorspoed onder de mensen en meer eenheid in de harten te brengen. In de staat van morele Het was een ongestoord bezoek, ontreddering, waarin de wereld waarbij van beide zijden werd zich bevindt, drukken zware ver- uiting gegeven aan de wil bond- plichtingen op onze volken, die genoot te zijn voor het heden en beide even oprecht dc vooruit- de toekomst, een bondgenootschap gang der mensheid nastreven. Het dat in de komende maanden zou behoud van de vrede met eerbie- bewezen worden, een bondgenoot- diging van de internationale wet- schap ook dat in de komende ja- ten verdraagt aarzeling ten aan- ren zwaar beproefd zien van de te vervullen plicht Europa het at dit betreft toe de Duitse ..Völkische Beobachter" schreef tijdens dit bezoek zuur zoet: „Het enthou se inspanning. eende gedachten moeten onverzet telijk daarnaar streven. Tijdens zoei; iriei c„mWi„„..- wool 11IC. Uw te korte verblijf in ons land de )ie{ republikeinse Frankrijk de zal Uwe majesteit liefde voor de Brjtse souvereinen ontvangt, is vrijheid vinden, gepaard aan zin ook een ujyng van ecn gevoel voor maat en toewijding voor het van veiligheid nu de zo lang ge- openbaar welzijn, gevoelens die wenste overeenstemming tussen het hart van Frankrijk hebben beide westelijke mogendheden vol doen kloppen in zijn historie en |edlg een feit is geworden. Vol- thans met zoveel meer kracht, nu gens ons is dit gevoel van veilig- het in het Britse volk zijn eigen hejd Kesproten uit een niet-recht- ideaal bewondert en in dit volk vaardigd gevoel van onrust, want een prachtig voorbeeld ziet van Frankrijk wordt door geen bui- sinds eeuwen aan de dienst der tenlands vijand bedreigd. Toch be- natie gewijde tucht groeten wij met voldoening dit ge- Uw aanwezigheid hier vormt de voel dat op den langen duur hoogste en kostbaarste getuigenis Frankrijk ertoe zal brengen niet voor die gemeenschappelijke wil. meer vrienden tc zoeken, die die dagelijks de sympathie vol ver- vreemd zijn aan zijn natuur. Wij trouwen tussen beide landen en de zien ;n de7e overeenstemming een nauwe samenwerking hunner ver- natuurlijk verschijnsel tussen twee tegenwoordigers versterken Meer landen die buren zijn en dan ooit verschijnt de volkomen z6 verzadigd dat zij niet meer in overeenstemming tussen beide de verleiding zullen komen tegen volken als een essentieel element anderen op te trekken. van veiligheid en eendracht tot 2jj door verstandige - beschaving en vrede geleid worden" endhe:J C 0 me ff Geen enkele mogei hierdoor te kort gedaan kunnen voelen, aangezien onze eendracht geen enkele vriendschap uitsluit. Ik ben er van overtuigd, dat Uwe Majesteit en Haar regering, evenals ik en de regering der Re publiek. ernaar zullen streven de ze levende werkelijkheid steeds ac tiever en weldadiger te doen uit stralen. Uit naam van Frankrijk uit ik deze wens en ik hef het glas ter ere van Uwe Majesteit, van Hare Majesteiten de Konin gin, Koningin Mary, van de Prin- egeringen .illinium»' Politieke propaganda Politieke propaganda, door J. M. Domenach. Uitgave C. de Boer Jr, Paul Brand, Hilversum. j" - Dit is ae vwwiimi ui HS! de gehele Konlnk- deriands door p Groot i Ik drink op de het boekje, oorspronkelijk ver- schenen in de bekende Franse serie ..Que sais-je". Het biedt een goede inleiding in hetgeen er op Hierop antwoordde Koning Geor- het gebied van de politieke pro- ge VI van Engeland onder meer. paganda zoal te koop is. En dat ..Ondanks de strook zee die ons ig, zeker in onze eeuw. niet wei- scheidt. hebben onze landen in de nig. Kennis van de materie is loop der eeuwen gezien, hoe hun niet overbodig, wil men als lotsbestemmingen onvermijdelijk mens en als burger niet geheel tot elkander getrokken werden weerloos staan. Dit boek. waar- Het is thans niet mogelijk zich van dc Nederlandse uitgave een een periode in het geheugen te royaler indruk maakt dan de roepen, waarin onze betrekkingen oorspronkelijke Franse, kan hier- intiemer waren. In het verleden bij diensten bewijzen. de vertaling in het Ne- lijke Familie. grootheid en de voorspoed Verenigd Koninkrijk en het Ge menebest der Britse Naties." teerde Inzending Ie er een poetnrleeel. etnnr s.v.p.f taia*e tekeningen, gedichten, verhalen, commentaren. Ideeën at tent je neg meer heht naar de re- daktle „Kalmte reer an*van dese krant p- woensdagavond Vanmorgen vertelde iemand mij dat ik Jarig was, alsof soiets belang rijk is. Ik heb hem gefeli citeerd en spottend ge lachen om lijn verbaasde geticht. Juist op dat mo ment overviel die ondefi nieerbare pijn mij weer: voorbijgangers wapperden met veelkleurige doeken en opstandig, maar tege lijk machteloos, klemde ik mij vast aan v.en heg of een struik. Nooit heb ik, be halve aan Jia, verteld van die pijn, maar ze moeten het van mijn gezicht kun nen lezen: ze lopen zo ex tra ontspannen langs mij been. Het was gelukkig snel over en ik liep verder, vriende lijk lachend tegen ieder die ik niet kende. En nu zit ik aan mijn bureau en luister naar een kerkdienst, terwijl ik zuig op een metalen ba lein. Ik zie mijn handen en herinner me Hugo. Maar ge noeg hierover. Ik moet lo gisch doorvertellen en mij vooral niet opwinden. donderdagmiddag Is het mogelijk, dat Jia iets gemerkt heeft van mijn ver anderde houding gisteren? Ze keek vreetnd naar mij: een blik vol ontstemming en ach terdocht. Op -mijn vraag of er iets was. antwoordde zij niet. maar liep langzaam, weg met haar rug naar mij toe. ..Mijn broer is vannacht niet thuisgekomen", hoorde ik haar zeggen, ala sprak ze voor zichzelf alleen. ..Nu. en?", antwoordde ik. ..dat heeft hij wel meer ge daan Hij zal nu wel ergens zijn sokken aantrekken." Jia keek mij vernietigend ..Idio ..En hij niet? donderdagavond Eigenlijk zou ik moeten lachen Lachen. Ik leef. Jia leeft. Ik ben een beest. De luidspreker drenst: ook u parkeert verkeerd zaterdagmiddag Gistermorgen was ik te ziek om iets te doen. Over stoe len, over trapleuningen heb ik gehangen, stompzinnig lachend tegen iedereen, zelfs tegen Jia. De mensen uit mijn omgeving meden mij. als was ik een ziek dier, on nuttig om mij nog verder in te spannen voor het al gemeen welzijn. Alsof ik dat Er uit gelicht c. G. J. de G. (Utrecht). Nee. hier zat ook niets voor de kunst redactie by. Post wissel inmiddels ontvangen? A. A. (Noord- wijk): De „Ruim te-redactie" be staat voor het grootste gedeelte uit mannen (jon gens, als je wilt). Zou dat de oor zaak zijn dat we je verhaal niet al te best snappen? J. S. (Delft): Je bent typisch net van vakantie terug. Er is trou wens net een hele pagina aan ge wijd, We kunnen niet aan de gang blijven. Ze zou den gaan denken dat we iets tegen ze hebben. A. de J. (Vlaar- dingen): De vol gende keer iets korter. Dan ne men we het mee. ik de stad in gevlucht. De breedste straten zochten we op. waar auto's drie rijen dik geparkeerd stonden en waar toch nog vol doende ruimte overbleef om te lopen. Geleidelijk waren we in een gedeelte van de stad geko men. waar slechts afzonder lijk huizen voorkwamen. Gro te bomen van een onbestemd soort vulden de gaten op als verkleurd cement. Er hing een soort atmosfeer die mij direct onbehaaglijk aan deed. Het zonlicbt. gefilterd door de bomen, opgevangen en teruggekaatst door de huizen, viel in wazig ge kleurde vlekken op de grond Een immens stuk spatwerk. dat op mijn netvlies vibreer de. Sterk, bijna irritant en zeker beangstigend omdat ik mijn ogen er niet van kon afwenden. Hijgend rustten we tegen een muur. op een plaats waar de grijze baksteen terugweek qn een soort nis vormde Groen gekleurd en vijandig Ik keek zwijgend toe. hoe Jia steun zocht tegen de muur. waarbij ze herhaalde lijk haar handen moest af vegen. We liepen snel dooi Mijn rechtervoet begon te slepen: te rebelleren tegen het gekombineerde systeem bewegen. Het beangstig de mij niek toe. Met één been en één arm kon ik mij slechts met be hulp van mijn kin de trap opslepen. En ook dat ging steeds moeilijker. Toen ik in mijn stoel voor het raam zat, kon ik alleen nog mijn hoofd bewegen Het had tot ge volg. dat ik dingen zag. die ik nooit had gezien: mensen die doelloos over straat lie pen. Minder gehaast, minder met zichzelf ingenomen dan tot et Robert foil ette ik altijd had gedacht. Een meisje lachte. Op de hoek van de straat waren de hui zen afgebrokkeld. De straat zelf was sterk hellend, bijna trapsgewijs aflopend. Voor het eerst sinds jaren huilde ik De hele nacht zat ;k in mijn stoel en nog steeds huilend, zag ik mijn lichaam, uiteen- zakken tot de gestalte van een gemiddelde zestiger Toen Jia kwam. smeekte ik haar mij te masseren. Mijn %'oeten. mijn armen, mijn handen; het voornaamste. zondagavond Mijn hand de rechter kon ik weer bewegen. Die middag bracht rij mij een rolstoel. Na een half uur had Jia mij er in gezet Met veel moeite kreeg zij mil de trap af. dc beugel van zich af en bewegend, d mogelijk ,„ci. mijn hand het ge wicht tegen te houden, door om de meter de leuning te grijpen en hard te duwen Regelrecht stuurde Jia mij naar de rivier. Zonder een woord te spreken. Ik lachte vriendelijk naar alle mensen die medelijdend naar ons ke ken. telde de afgevallen bla deren voor mijn voeten, voor dat zij door de banden ver nield werden en neuriede Waar wc reden weken de mensen uiteen en ik voelde mij gelukkig. Vlak aan dc oever stopte zij. Het water was spiegelglad. Ik vroeg Jia wat steentjes, witte of hele n a lp 7u I munrl nr.t - mij platte. Zwijgend gaf er drie. vier. Met mijn goeae hand gooide ik ze één voor een in het water en keek zo lang mogelijk naar de krin gen die ze maakten, tot mijn ogen schitterden van inspan ning. HANS VAN DEN HOUTEN Kartoans

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13