Nieuwe LeMse Courant Voorstel Kon. Olies van Kennedy treft het zwaarst Commentaar Slangen worden gevoed met slang VAKANTIE BELASTING OP BUITENLANDSE EFFECTEN I Bescherming van dollar bedoeling van president Nederland betaalt VS kwart miljard Landbank koopt 250 lia natuurgrond te Arnhem Vrouw gewurgd in donker Amsterdam Aardbeving in Z.-Europa Formateur worstelt nog met zetelproblemen hamolweer ft li! CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stontvartigh u ghablavM Zie pagina mijn hart In teghenipoet" Vrijdag 19 juli 1963, 44ste jaargang N 7.000.000 Giro 58936 Abonnementsprijzen J Het voorstel van president Kennedy aan het Amerikaanse Congres een belasting van (maximaal) vijftien procent te heffen op aankopen door Amerikanen van niet-Amerikaanse effecten, heeft grote invloed uitge oefend op de transacties van tientallen ondernemingen, welker aandelen voorkomen in de notering van de Newyorkse effectenbeurs. De koersen tan de aandelen van vele dezer maatschappijen zijn reeds gedaald. Hiertoe be horen die van de Kon. Olie, Unilever en K.L.M. De koers van Kon. Olies is het zwaarst getroffen door het voorstel van Kennedy. Bij grote omzetten de aandelen waren op drie na de meest verhandelde daalde de note ring met niet minder dan twee dollar. Vroegtijdige schuldaflossing ONZE regering heeft besloten op 22 juli voortijdig zeventig miljoen dollar dit wil zeggen een kwart miljard gulden schuld af Je lossen aan de Verenigde Staten, namelijk 21,1 miljoen dollar res tant van de Exim-banklening van 1945 en 48,9 min. op de E.C.A.- I lening, waarvan op het ogenblik 114.42 min. uitstaat. De rente op deze leningen is 2 procent De Nederlandsche Bank zal deze trans actie financieren door overneming van schatkistbiljetten en promessen ter Het doel van de Amerikaanse maat regel is, een halt toe te roepen aan het .egvloeien van gouden dollars uit de Verenigde Staten. Krachtens het voor stel van de president zal de belasting met onmiddellijke ingang worden ge heven. De regering rekent er op, dat het Congres de nodige wetten snel zal goedkeuren. De maatregel geldt niet voor obligaties van leningen met een looptyd, korter dan drie jaar. Aanko pen door Amerikaanse houders van buitenlandse aandelen zouden ook niet onderworpen zijn aan de voorgestelde heffing. De belasting op buitenlandse effecten, „rente egalisatie belasting" genaamd zal, als zü door het Congres wordt goedge- Nieuws in één oogopslag Het voorstel van presi dent Kennedy, belasting te doen heffen op de aan koop van buitenlandse ef fecten, heeft niet nagela ten invloed uit te oefenen op de transacties in de aandelen van ondernemin gen als Kon. Olie, Unilever en KLM, die zeer in trek waren bij Amerikaanse beleggers. P-emier Salah el Bitar van Syrië heeft verklaard, dat de Nasseristische staatsgreep in zijn land (die volledig mislukt is) elke hoop op totstandko ming van de VAR tussen Egypte, Syrië en Irak heeft verijdeld. De naaste medewerker van bondskanselier Aden auer, dr. Heinrich Krone, minister zonder portefeuil le, heeft zich gekeerd te gen het voorstel van pre mier Chroesjtsjef inzake een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Warschaupact. Dit zou een erkenning inhouden vart de Russische gebiedsuit breiding in Europa. Drie aardschokken heb ben vandaag paniek ge zaaid in Italië's vakantie centra van de Rivièra tot Aosta in de Alpen. Er zijn geen berichten van doden- Ook de materiële schade blijkt mee te vallen. In Amsterdam is giste ren een achttienjarige prosituée gewurgd. De dader heeft zich vanmor gen bij de politie gemeld. Van de formatiepoging- Marijnen was vandaag weinig nieuws te melden. Er blijkt niet, of er schot in zit. Men tracht nog steeds tot een oplossing van het probleem-Veld kamp te komen. De regering zal maandag een kwart miljard gulden schuld aan de Ver. Staten voortijdig aflossen als een kleine bijdrage in het te kort van de Amerikaanse betalingsbalans. f 250 min, waarvan jaarlijks f 50 min vervalt Voor het Rijk betekent dit dus ook met het oog op de rente slechts een verwisseling van crediteur. De Ned. Bank heeft ach bereid ver klaard het jaarlijks vervallende schat kistpapier onder aftrek van de bedragen, die het Rijk op de oorspronkelijke schuld aan de V.S. zou hebben moeten betalen, te verlengen, mits het Rijk niet gaat tot inflatoire voorziening. Dat wil zeggen: op voorwaarde dat het Rijk zijn begrotingsuitgaven blijft bestrijden uit belastinggelden en andere vaste dek- kingsmiddelen. Het Rijk kan altijd tot vervroegde aflossing overgaan. De achtergrond van deze transactie is dat Nederland een bijdrage wil leveren in de Amerikaanse betalingsbalans, die een tekort vertoont van 3 miljard dollar. Amerika kan dit tekort weliswaar ruim dekken, maar groot goudverlies is psy chologisch ongewenst. (Voor vervolg zie pagina 4) De populaire voormalige Indië- vlieger ir. D. J. Asjesdie tot voor kort president was van de Mexi can Eagle Oil Co., zal toetreden tot de hoofddirectie van Verolme Verenigde Scheepswerven, zoals elders in dit blad uitvoeriger De groep-Zwolsman (Landbank) heeft aan de Apeldoornseweg te Arnhem een terrein van 250 hectaren gekocht, dat in het onlangs door provinciale staten aan vaarde streekplan RJjn en IJssel de be stemming van natuurgebied kreeg, het geen inhoudt dat er op deze terreinen niet gebouwd mag worden. Hierover loopt nog 'n beroep op de Kroon. Mocht 't in de bedoeling liggen op dit terrein een recrea tiecentrum te stichten, dan zal namelijk het uitbreidingsplan gewijzigd moeten worden, waarvoor toestemming van de Kroon vereist is. Voorts heeft de groep plannen om in de buurt van de Rijn een groot kantoor met wooncomplex te stichten. Belangheb benden zijn hierover reeds in contact ge treden met de gemeente Arnhem. Volgens de Volkskrant behoort het terrein grotendeels aan mevrouw Van Pallandt geboren del Court van Krim pen, die op kasteel Rozendaal woont. Er zou f 6.5 miljoen zijn betaald. De koop is in alle stilte geschied. Ingewijden wij zen veronderstellingen, dat Zwolsman een recreatiecentrum wil stichten, van de hand als pure speculatie. De gemeent wil de gronden op den eit Opslag burgemeesters In het Staatsblad is een Konink- be- lijk Besluit geplaatst op grond waarvan de bezoldiging van burge meesters wordt verhoogd. De sa- van de burgemeesters va- volgens dit besluit van 641 734 gulden per maand in ge- •nten tot en met duizend in woners en van 2.479 tot 2.626 gul- i in gemeenten van 250.001 tot met 375.000 inwoners. OPRUIMING 200 x 300 245,- 315 van 295,— bouclé vast tapijt 100 cm breed van 13,90 nu verzet bouclé van 17,90 nu Speciale aanbieding Haargarcn super tapijt van 23.50 voor BULTHUIS botermarkt 23 duur bebouwen, daar er naar het geen uitbreidingsmogelijkheden zijn. De gekochte gronden vormen geheel met de natuurterreinen ten /an kasteel Rozendaal. Van deze Ro- zendaalse grond, waarop zeker voorlopig nog niet gebouwd mag worden, zou geen meter zijn verkocht, hoewel dit vooi afronding van een te stichten recreatie centrum verwacht mag worden. Op het gemeentehuis te Arnhem gaf en toe dat Zwolsman op de gekochte gronden straks zou mogen bouwen. In de gemeenteraad is er onlangs op gezin speeld. dat Arnhem ook in de woonwijk Presikhaaf iets met Zwolsman op bouw- gebied zou willen gaan doen. Bovendien bouwt Zwolsman flats nabij de Oude Bij werkzaamheden aan het viaduct over 'de rondweg, nabij de Willem vaii Oranjelaan te Breda, is gisteren de 38- jarige G. J. Visser uit Breda onder een omslaande kraanwagen klem geraakt. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Een personenauto, bestuurd door de 36-jarige M. A. M. uit Duiven, is gisteren op de oude rijksweg Zevenaar-Arnhem met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Een broer van de bestuurder, de 38-jarige G. H. M uit Zelhem, was otp slag dood. Hij was gehuwd en vader van acht kinderen. keurd, gelieven worden bij elke nieuwe rwervlng van alle aandelen, waarden obligaties, die door buitenlandse over- heids- of particuliere geldopnemers op de Amerikaanse markt worden aangebo den. De president wijst er in zijn boodschap m het Congres op dat de afvloeiingen m kapitaal op lange termijn, die in hoofdzaak veroorzaakt worden door de buitenlandse leningen op de Amerikaanse kapitaalmarkt, Jussen 1959 en 1962 vrij- el dubbel zo groot geworden zijn en dat et er naar uitziet, dat zij in 1963 boven de_l,5 miljard dollar uit zullen komen. nieuwe belasting, waarvan het ta rief zal variëren van 2-t tot 15 procent komt neer op een verhoging van een procent van het rentetarief voor buiten landse geldopnemers. De president deelt het Congres mede, dat deze belasting r zal vervallen, zodra het evenwicht de Amerikaanse betalingsbalans her steld zal zijn, wat hij in 1965 verwacht De eerste plaats onder de door presi dent Kennedy aan het Congres voorge legde financiële maatregelen wordt klaar blijkelijk ingenomen door een snelle aan vaarding van het door hem reeds voor gestelde programma van belastingver lichting. De andere maatregelen betref fen: vergroting van de Amerikaanse ex port, vermindering van alle uitgaven in het buitenland, militaire zowel als n iet- militaire, van de Amerikaanse regering, grotere deelneming van buitenlands ka pitaal in de Amerikaanse ondernemingen de Verenigde Staten en versterking i de monetaire samenwerking tussen de landen der vrije wereld. Dader meldt zich De achttienjarige prostituee Sonja H. G. K.-van der M. is gisteravond ge wurgd op haar bed in een woning aan de Oude Zijds Achterburgwal in Am sterdam gevonden. Ze vertoonde toen nog tekenen van leven, doch bij aan komst in het ziekenhuis was zij over leden. De 47-jarige onderhoudsmonteur K. uit Utrecht heeft zich vanmorgen om half twaalf bij de Utrechtse politie ge meld als de dader. Hij is op transport naar Amsterdam gesteld. Hij was de laatste bezoeker van de vrouw. De jonge vrouw had haar kamer pas sinds veertien dagen gehuurd. De politie heeft de echtgenoot van Sonja (ze was reeds een jaar getrouwd en werd Jacque line genoemd) nog niet kunnen vinden om hem op de hoogte te stellen. De man die officieel in Landsmeer woonde, doch op de walletjes een slaapadres had, is bloemenkoopman. Nauwkeurig heeft de politie kunnen vaststellen wat Sonja tussen zes uur en zeven heeft gedaan. Kort na zes uur zij even naar een café gegaan om cognac te halen. Toen de misdaad om half zeven werd ontdekt, was de gesig naleerde bezoeker zojuist verdwenen Wel had men een dasklem in de kamer aangetroffen, die mogelijk van hem was. Vanmorgen vroeg heeft zich aan de Middellandse-Zeekust een aardbeving voorgedaan, die is waargenomen in Mar seille. Hyeres, Nice, Corte (Corsica) en Turijn. In Nice werd de aardbeving vooral waargenomen door bewoners van de ho gere verdiepingen, waar meubels ver schoven en klokken bleven stilstaan. In Marseille was de schok op verschei dene plaatsen goed voelbaar. In Hyeres en Corte werden twee schokken waarge nomen, de tweede heviger dan de eérste. Er waren geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht Tezelfdertijd werd de aardschok in Tu rijn, in Coni en in het dal van Aosta geregistreerd. De schok duurde verschei dene seconden. De schokken werden vooral aan de Rivièra gevoeld, onder meer in Turijn en Genua. Aan de Italiaanse Rivièra werden drie aardschokken waargenomen. In Genua renden de mensen de huizen uit in Ventimiglia raakten er een paar bewusteloos. In deze laatste plaats viel de kalk van de muren. Tot in Carrara en Pisa werd de aardbeving waarge- 4al GELUKSF ONTEIN D0USMX) Mevrouw Ahmad Zahir, echtgenote van de Iraanse ambassadeur, heeft gistermiddag in de Scheveningse miniatuurstad Madurodam een „ge- luksfontein" ten bate van dc actie Dousadj ingewijd door er een hand vol munten tn te werpen. Net als in de beroemde Romeinse Trevifontein moeten de bezoekers geld in het water gooien: van de opbrengst zal in het Perzische dorp een waterleiding worden aangelegd. Het miniatuur paartje Wim (6) en Ingrid (5) gooit met groot plezier het geld van wederzijdse familie in het water. (Van onze parlementsredactie) De formatiepoging-Marijnen vol trekt zich tot dusver in een sfeer van geheimzinnigheid. Gistermiddag heeft de formateur op zijn departe ment de heren Biesheuvel (a.r.) en Witteveen (lib.) ontvangen, maar ver der voert hij het overleg in hoofd zaak per telefoon. Daardoor onttrek ken zijn activiteiten zich uiteraard aan elke waarneming. Ogenschijnlijk zit er in zijn pogingen weinig of geen schot. Men meent te weten, dat hij nog steeds bezig is de verschillende mogelijkheden af te tasten en voor geen enkel probleem reeds een con crete oplossing heeft gevonden. Waarnemers kregen gisteravond sterk de indruk,, dat mr. Marijnen wachtte op de uitslag van het aan de gang zijnde beraad in eigen kring over het probleem- Veldkamp. De K VP.-leiding tracht nog een oplossing te vinden, waardoor mi nister Veldkamp voor het kabinet be houden blijft zonder dat dit tot een uit tocht van andere kandidaat-ministers zal leiden. Over de mogelijkheid van compromis is men echter in poli tieke kringen nog steeds niet optimis tisch gestemd. Als de formateur weet hoe hij ten aan zien van zijn collega van Sociale zaken moet handelen en als hij met kandidaat ster van landbouw, mr. Biesheuvel, tot overeenstemming is gekomen, kan hij de hele ploeg proberen samen te stellen. Zonder verschuivingen in de ze telverdeling zal dat niet gaan. Helaas heeft mr. Marijnen, wat dit betreft, niet veel bewegingsvrijheid meer. Hij wil namelijk vasthouden aan het zetelscher van de vorige formateur. Dat bete kent, dat hij de door prof. De Quay aangezochte kandidaat-ministers hand haaft op de hun aangeboden posten. In de anti-revolutionaire Tweede-Kamer fractie, die gistermiddag vergaderde, is daartegen bezwaar gemaakt. De fractie meent, dat mr Marijnen beter met een volledig schorfe lei had kunnen begin- en zowel de zetelverdeling als de en van de formatieperiode-De Quay moeten vergeten. Nu hij dat heeft nagelaten, blijven de verschuivingsmoge lijkheden beperkt tot drie of vier minis teries. De AR.P. wil niet „vastgepind" zijn op Onderwijs en zelfs niet op „Land bouw" In plaats van Onderwijs zou ze b.v. graag Binnenlandse zaken of Justitie willen hebben, maar dat kan niet meer. omdat deze portefeuilles al aan dc V.V.D 'mr. Toxopeus) en de C.H U. (mr. Scholten) zijn „verkocht". Veel anders dan Verkeer en waterstaat (even tueel Defensie) blijft er dus voor dc A.R. niet over. Evenals de c h. voelen de a.t. niets voor een uitbreiding van het aan tal K.V.P.-zetels tot zeven (wat het ge val zou zijn als de K.VP. Defensie erbij krijgt en ten behoeve van de V.V.D. een veertiende zetel. nL voor Europese za ken, wordt gecreëerd). Zeven K.V.P.- ers in het kabinet zou betekenen, dat als de stemmen staken, dc stem van de (katholieke) premier de doorslag geeft. Anderzijds staat de K.VP. weer afwij zend tegenover het denkbeeld om De fensie als extra-zetel aan één der pro testantse partijen te geven. Afgewacht moet worden of de ontknoping van do affaire-Veldkamp het nog mogelijk zal maken om Sociale zaken als ruilmiddel te hanteren (Voor vervolg zie pagina 4) T\E KONINGIN benoemt de ministers naar welgevallen. Zo staat het in onze Grondwet Nu moeten deze woorden al dadelijk worden uitgelegd naar de actuele staatkundige situatie. Dat betekent dat bij de benoeming zal worden aangenomen het vertrouwen bij de volksvertegenwoordiging in de benoemde. Anders immers wordt hij weggestemd en heeft, achteraf gezien, de benoeming weinig zin gehad. Wat ook bij de huidige kabinetsformatie weer in het gedrang komt, is het eigen benoemingsrecht van de Koningin. In dit verband is het nuttig, acht te geven op plaats cn functie van een formateur. Deze is in ons staatsbestel een figuur van eigen aardig karakter. Hij is belast met een speciale opdracht van de Koningin. Hij staat daarom tot de Koningin in een bijzon dere verhouding. Zijn opdracht draagt in belangrijke mate een vertrouwelijk karak ter. Dit laatste is niet volledig te hand haven bij de publiciteit waarmee allengs een kabinetsformatie wordt omgeven. Van die publiciteit wordt als regel niet veel goeds gezegd, al neemt ieder er met een zekere gretigheid kennis van. Inderdaad kan zij een ongunstige uitwerking hebben. Moet zij, gesteld dat het mogelijk ware. geheel worden vermeden? Hierop Is wel geantwoord, dat de Koningin zelf In be ginsel de formatie in de openbaarheid brengt door de aanwijzing van de forma teur met zijn opdracht te publiceren. Wij achten een redelijke publiciteit rond om de kabinetsformatie wenselijk en ver antwoord. Maar dan onder voorbehoud dat men bedacht is op de gevaren die hier schuilen. In het bijzonder geldt dit het ge vaar, dat ieder gaat meeformeren. Naar mate dc formateur anderen inschakelt, naarmate ook een formatie moeilijk ver loopt, in die mate doen wij allen mee. Het heeft iets van een kettingreactie. De for mateur raadpleegt dc voorzitters van de fracties, de fractievoorzitters raadplegen hun fracties, het sijpelt door naar de partij besturen en van de partijbesturen komt hel bij de kiesverenigingen. De gang van zaken rondom een mogelijke benoeming van de heer Veldkamp bewijst liet. lilt kiesverenigingen van de K.V.P. komen nu al vermaningen binnen bij het partijbestuur, waarvan sommige van een strekking om deze bewindsman toch vooral niet te laten vallen. Dan is het benoemings recht dus al bij de kiesverenigingen terecht gekomen. De afstand van dc Grondwet is op deze wijze wel bijzonder groot gewor- De ditmaal blijkbaar wederom erg moei lijke kabinetsformatie werkt zo ontwik kelingen In de hand, waarvan men welis waar mag zeggen dat ze van politiek mee leven getuigen, maar die tegelijk In poli tiek opzicht niet onbedenkelijk moeten worden genoemd. Ook in de politiek wreekt zich een verkeerd hanteren van de verant woordelijkheden. hetzij bij de formateur hetzij elders, altijd. depressies nu een noordelijker baan vol gen. In verband daarmee is de kans op regen in ons land belangrijk kleiner ge worden. Voor morgen wordt overwegend droog weer verwacht met iets hogere temperaturen, .Hoewel de storingen op grotere afstand voorbijtrekken, worden met een zuidwestelijke bovenwind nog wel af en toe wolkenvelden aangevoerd. De perloden met zonneschijn zijn daar bij voor het oosten en zuidoosten over het algemeen van langere duur dan elders in het land. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met tUdelUk HFT IE F F li I FI KOP A opklaringen. Over hot .la.m.en IrU CVKItrA hogere temperaturen. Zwakke tot matige Happorten hedenmorgen zeven uu» wind tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). Tendens stationair Hoogwater Scheveningcn 20 juli: 2.18 v.m.; 14.51 n m. Zon en maan Zaterdag 20 juli: zon oj 20 49 u.. maan op 4.03. ond Zaterdag 20 juli: nieuwe gWt.ldh. Strand verwachting L) Helder Ypenburj Vllssingen Belde De Bilt Morgen matig tot goed strandweer, Eindhoven met een langzaam oplossende bewolking. zd.-Limb. Zwakke tot matige wind tussen zuid cn Helsinki zuidwest. In de middag ongeveer 20 gra- ojJ}^thol,n den, zeewater 16 graden Kopcnh Vooruitzichten: luchtdruk boven West- Aberdeen Europa gaat langzaam wat stijgen, waar- A^dam" door een rustiger weertype met gelet- Brussel delijk wat meer opklaringen is te ver- Luxemburg wachten. Parijs lottregen gh bew gh bew TWEE van de drie bijna volwassen koningspy- het eten zijn te krijgen. Met deze lange vastenperiode te laat men 20 centimeter naar slaagd. doch de methode thons (1.20 meter lang), die een van de koningspythons kunnen behouden, werd he- binnen glijden, waarna via heeft niet r*»—voldaan. Artis in Amsterdam zeven ging het van het begin af sloten de hongerstakers te een trechter het vloeibare Mochten de pythons na deze maanden geleden ten ge- vrij goed, althans eenmaal voeden door een slang, een voedsel naar binnen wordt "vering niet uit zichzelf schenke kreeg van een re- per 14 dagen. De beide an- plastic slang dan, waardoor gegoten. Men koos een licht gaan eten. dan zal de dwang- latie in West-Afrika, worden deren vertikten het de dode ze een speciaal in een mixer te verteren kostje, omdat voeding worden herhaald. In sinds enige tijd op kunstma- muizen en ratten het da- klaar gemaakte voeding men na de lange vasten- ArtLs gelooft men dat het tige wijze gevoed. De dieren gelijkse slangenvoer in Artis (stuk geslagen runderhart, periode de pythonmaag geen werkje gemakkelijker kan -laan er om bekend dat ze in op te eten. een rauw ei en lauw water) geweld wilde aandoen. worden verricht met een gevangenschap moeilijk aan Om de koningspythons na kunnen toedienen. Dc slang Het experiment is ge- kiysmaspuit Nice Berlijn Frankfort München ZUrlch Genève Locarno Wenen Innabruck Belgrado Athene Rome AJaccio i Madrid Mailorca Liaaabon windstil 32 .9 olgende «tatlona zijn door Making In I crljk niet ontvangen: Bruaael, Luxem- I Parijs. Bordeaux, Grenoble, Nlca en

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1