Géén reden voor ongeduld bij kabinetsformatie North State NIEUWE AANVOER Sunkist 't is weer tijd voor Blanken in V.S. schieten negerjongen neer Rebellen dringen binnen in Portugees Guinea V.S. minder optimistisch dan Engeland Paard, laat huisdier Ta eeft DONDERDAG 18 JOU 198» - Niet aan lange duur te ontkomen zo zacht zo geurig Brits-Guyana vraagt om onafhankelijkheid De regering van Brits-Guyana heeft gisteren een verklaring uitgegeven waar in zij zegt de Britse minister van kolo niën. Duncan Sandys, om onmiddellijke onafhankelijkheid te hebben verzocht en waarin zij de Britse regering de schuld geeft van de crisis in de kolonie. De re- gering-Jagan deelde mee, na het be reiken van de onafhankelijkheid bereid te zijn tot het sluiten van een verdrag met de grote mogendheden dat de soeve reiniteit en neutraliteit van het land waarborgt. Minister Sandys is maandag uit Georgetown vertrokken na een onder zoek te hebben ingesteld naar de toe stand in Brits-Guyana na de algemene staking aldaar die elf weken heeft ge duurd. Tijdens deze staking zijn. naar bekend, rassenonlusten voorgekomen en werden Britse troepenversterkingen naar het gebied gezonden. Dr. Jagan en de voornaamste oppositie leider, Forbes Burnham. zouden elkaar intussen vandaag opnieuw ontmoeten voor besprekingen over de vorming van een coalitieregering, die een einde zou kunnen maken aan de onrust in het land. Sandys heeft overigens reeds ge dreigd met maatregelen van de Britse regering, ingeval zij niet tot overeen stemming zouden kunnen komen. Na 2 uur in ziekenhuis overleden Rassenintegratie op enkele scholen TN de stad Marion, in de Ameri- kaanse staat Arkansas, is gistermiddag «en negerjongen, de zeventienjarige Andrew Lee An derson, door een groep blanken omsingeld en door geweerschoten zo ernstig aan het been gewond dat hij twee uur later in een zie kenhuis overleed. De blanken zet ten een achtervolging in nadat een vrouw had beweerd, dat zij Andrew betrapt had toen hij haar Reeds vanaf januari infiltraties De Portugese minister van de fensie, generaal Gomes de Arau- jo, heeft gisteren verklaard, dat gewapende groepen het zuidelijk deel van Portugees Guinea zijn binnengedrongen. Zij zouden in ongeveer vijftien procent van het betreffende gebied de macht in handen hebben. In de rest van het land is de situatie normaal, hoewel de terroristen trachten hun actieterrein naar het Noorden en het Oosten uit te breiden. Na de eerste alarmerende berichten werd van Portugese zijde mee gedeeld, dat het hier gaat om een geleidelijke infiltratie die sinds januari van dit jaar heeft plaats gehad. Generaal Gomes de Araujo ver klaarde dat de terroristen zich aan ernstige wreedheden jegens de be volking hebben schuldig gemaakt. De mensen werden gedwongen de rebel len kleding en voedsel te verschaf fen. ZU lieten zich de strategische we gen aanwijzen en richtten dan ver sperringen op. Contact met troepen die ter ontzetting werden gezonden, werd vermeden. De minister beschreef de invallers als talrijke en goed bewapende gToepen die over een bepaalde voorbereiding voor een ondergrondse oorlog moeten be schikken, opgedaan in Noord-Afrika en communistische landen. Zij zouden het land binnenvallen vanuit de voormali ge Franse republiek Guinea. In de afgelopen twee werd reeds mel ding gemaakt van gevechten in Portu gees Guinea. Afrikaanse bevrijd ings- groepen" hebben reeds herhaaldelijk be weerd successen te hebben geboekt. Er zijn twee bewegingen, de Fling en de Paige, die elkaar te vuur en te zwaard bestrijden. De Fling beweert sinds half januari 36 Portugezen te heb ben gedood en 117 gewond. De Paigc geeft voor dezelfde periode op 650 do den en een groot aantal buiten gevecht gestelden. achtjarig dochtertje poogde aan te randen. Volgens de commissaris van politie van Marion, Cecil Goodwin, was Andrew van plan het grasveld voor het huis van de blanke vrouw te maaien. Toen het tijd was om te lunchen bemerkte zij dat zowel haar dochtertje als Andrew waren verdwe nen. Met haar auto ging zij het twee tal zoeken. Op enkele tientallen me ters afstand van haar huis kwam het meisje op de wagen toesnellen met de jongen achter haar aan. Nadat het kind. had verteld wat Andrew in zijn schild voerde, waarschuwde zij de politie. Intussen was een groepje om standers de jongen te lijf gegaan. De politie wilde niet zeggen wie het do delijke schot had gelost. Van het front van de rassenstrijd valt ook wat goeds te melden. De federale rechter te Baton Rouge i Louisiana) heeft gelast, dat op de scholen in de stad aan het begin van het nieuwe schooljaar in alle klassen rassenintegratie moet worden toegepast. Tevens heeft hij bepaald dat de negerleerlingen zelf hun maand voorgesteld, dat de integratie pas in september 1964, en dan nog slechts in één klas. zou worden ingevoerd maar daar had de nationale vereniging voor de vooruitgang van ge- kleurden kritiek op uitgeoefend. President Kennedy heeft ook gisteren tjjdens zijn wekelijkse persconferentie weer uitvoerig aandacht besteed aan de rassenonlusten, met name in Cambridge (Maryland), waar men eenheden van de nationale garde met de handhaving van de orde heeft moeten belasten. In antwoord op een vraag of hij vond dat de betogingen een nadeel betekenden voor zijn eigen streven, om de negers onverkort in het bezit van hun burger rechten te stellen, verklaarde Kennedy dat hij onderscheid maakte tussen demonstraties, die tot wanordelijkheden leiden en de verantwoorde en vreed zame mars naar Washington, die voor woensdag 28 augustus op het program- De president ontkende dat er bij het organiseren van betogingen tegen het rassenonderscheid communisten betrok ken zijn. Onderzoekingen in Zuid- Carolüia en Missisippi hebben dit uit gewezen, aldus Kennedy. Bus stort in de Seine: 3 doden Drie mensen zijn om het leven ge komen toen een Parijse bus, in de voorstad Courbevois door het hek van een brug reed en in de Seine stortte. Duikers wisten twee personen onmid dellijk boven water te brengen. De ove rige vijf inzittenden werden bewusteloos uit het wrak van de autobus gered. Het voertuig stortte ruim 20 meter naar be- Van de bewustelozen overleden drie later in het ziekenhuis, waaronder de chauffeur. Het ongeluk gebeurde waarschijnlijk doordat de bus een stoeprand raakte, waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor. (Van een onzer redacteuren) In tal van commentaren na de laatst gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer was het te lezen: .Nederlandse volk kiest duidelijk vóór voortzetting van het huidige regeringsbeleid". On danks die „evidente" keuze is er echter tot nu toe van een nieuw kabinet nog niet veel terechtge komen, zodat menigeen zich ver bijsterd kan afvragen: waar ligt dat nu aan? Aan verdeeldheid in de KVP? Aan de VVD? Aan de kwaliteit van de mensen die met informatie dan wel met formatie werden belast? Aan een veeleisende kandidaat-minister? Aan apathie, politiek onvermogen aan de top wellicht, waar de chronische on verschilligheid voor de politiek van de grote massa gaat doorwerken? Misschien is het 't beste om eerst eens die zelfbewuste uitspraak: .Ne derlandse volk kiest vóór voortzetting van bestaande regeringsbeleid" kri tisch onder de loep te nemen. Want hééft het Nederlandse volk dat eigen lijk wel gedaan; sterker nog: kan het Nederlandse volk zich überhaupt via de verkiezingen over gevoerd rege ringsbeleid uitspreken? Om hier maar meteen een antwoord op te geven, neen, onder de huidige verhoudingen is dat volslagen onmogelijk. Dit kan men natuurlijk gaan ontken nen, waarbij met verwijzing bijvoor beeld naar de WD. die de verkie zingen inging als fervent voorstandster I der commerciële televisie, de opmer king hout lijkt te snijden: welnu, hier kon men toch heel duidelijk zijn standpunt over een belangrijk fa cet van het regeringsbeleid door mid del v%n zijn stem tot uitdrukking bren- Vraag: maar hoeveel mensen zullen louter om deze reden hun stem op de WD hébben uitgebracht? Want iemand die zich zijn verantwoordelijkheid als kiezer bewust is, moet toch ook nog zoiets als liberaal zijn, wil hij zijn stem aan de WD geven? Heel duide lijk heeft de socialistische voorman, de heer Suurhoff, dat nog betrekkelijk Prof. Schlichting gaf commentaar Waarom moet die kablnelsfor- malie toch *o lang duren? I» het „een belachelijke, een onwaardi ge vertoning" geworden, aoala onderhandelen niet kunnen wor- Vragen die tham ongetwijfeld bij velen leven en die we hebben voorgelegd aan prof. tnr. L. G. A. Srhlichting, hoogleraar in de we tenschap der politiek en publi cistiek, aan de universiteit te Nij- schafte bouwt meer) waarmee we bijgaand ar tikel naar eigen inlicht hebben geformeerd. Het ging vlugger dan kabinet. Maar is het tikel v Het gesprek in Moskou Kennedy blijft voorzichtig In Moskou is opgevallen, dat de Amerikanen minder optimis tisch zyn dan de Britten, wat de uitkomst betreft van de kernstop- besprekingen, die sedert maan dag in de Russische hoofdstad aan de gang zijn. Niettemin zijn er aanwijzingen, dat er vorderin gen worden gemaakt en dat de Russen nog niet hebben aange drongen op een non-agressiepact. Het overleg werd vandaag voort gezet. (Advertentie) „Russische psychiater" blijkt Zwitser te zijn Alles wijst erop dat Louis von Wart burg, de man die zich enkele dagen ge leden bij de Milanese politie meldde met het verhaal dat hij een Russische psychi-1 ater was en aan boord van een vliegtuig uit Moskou was gevlucht nog maar kort feleden een psychiatrische kliniek in witserland heeft verlaten. Zoals gemeld, beeft von Wartburg in Italië politiek asiel gevraagd. De vreemdelingenpolitie in Triest. waarheen de man werd over gebracht om voorlopig in een vluchtelin genkamp te worden geplaatst, heeft ont dekt dat de ..vluchteling" tal van identi teitspapieren bij zich had. waaronder een bewijs van Zwitserse nationaliteit en een ontslagcertificaat van een kliniek te Basel. Men twijfelt er nu nauwelijks meer aan, dat von Wartburg. die een nog al opgewonden indruk maakt en zich verward uit. geestesziek is. Burgerluchtvaart in '62 veiliger Het jaar 1962 heeft voor de geregelde J burgerluchtvaart een nieuw veiligheids record op zijn naam gebracht: het per centage der dodelijk verongelukte passa giers zakte vergeleken met 1961 opnieuw en bereikte met 0.58 per 100 miljoen passagierkilometers het laagste cijfer uit de geschiedenis van de burger luchtvaart. Dit wordt bekendgemaakt in een bul letin van de ICAO. de internationale or ganisatie der burgerluchtvaart. De ver mindering van het 0.69 percentage van 1961 wordt statistisch beschouwd op zichzelf van weinig betekenis genoemd, omdat zij het gevolg kan zijn van toe val. maar aangezien in de grafiek der vliegtuigrampen het aantal verongelukte Sassagiers al sinds de oorlog een gelei- elijk dalende lijn vertoont, mag er toch uit worden geconcludeerd dat ook tij dens het afgelopen jaar is voortgebouwd aan de verhoging der veiligheid in de lucht. 1265) Het paard ls waarschijnlijk eerst vrij laat huisdier geworden. De mens uit het Midden-Stenen Tijd perk beschouwde het in ieder geval nog uitsluitend als jachtdier toen honden, runderen, schapen en gei ten reeds lang huisdieren waren. Waarschijnlijk heeft de eerste do mesticatie van het paard dan ook pas omstreeks 3500 v. Chr. plaats gevonden en wel in Centraal-Azië. waar het Przewalskipaard werd aangetroffen. Dit bruine, tot isabeila- kleurige dier, dat een schofthoogte van 1.30 m heeft, leeft thans nog in kleine kudden van 150 a 200 die ren in de onher bergzame Dzjun- garischc steppen en in de dorre Berg- steppe van Zednlk Nor in Mongolië. Chinese bronnen vermelden het paard voor het eerst als huisdier omstreeks 3000 v. Chr. onder de regering van koning Fo Hi en de Assyriërs maken er pas 1000 jaar later melding van, ter wijl de Egyptenaren omstreeks 1800 v. Chr. met het gedomesticeerde paard kennis maakten toen de Hyk- sos met hun met paarden bespan nen strijdwagens het land binnen vielen en met deze nieuwe strijd middelen een gemakkelijke overwin ning behaalden. De Hyksos hebben ons overigens di rect gebracht waar wc wezen willen, want het paard werd aanvankelijk niet als r!jdler. maar uitsluitend als trekdier gebruikt, naar het schijnt het eerst voor de ploeg, maar la ter ook voor wagens. En dit was niet alleen in het oosten het geval maar ook in het noorden, zoals blijkt uit een paardje met een zes- wielig wagentje dat bij Trundholm In Denemarken werd gevonden en welk kunstvoorwerp uit de 14de eeuw v. Chr. stamt. De oudste afbeeldin gen van een ruiter zijn van veel la ter tijd en dateren uit de 8ste eeuw v. Chr. (Merkwaardigerwijs betreft deze afbeelding een Libische vrouw- op een paard van Arabisch type.) Daarna schijnt de ruitersport snel aan populariteit te hebben gewon nen, want reeds in 648 v. Chr. wer den in Olympia de eerste ruiterwed- strijden gehouden, zonder beugels en op ongezadelde paarden uiteraard. Maar goed, het paard fungeerde in de mensenmaatschappij dus eerst als trekdier en we kunnen gerust aan nemen, dat dit geen onverdeeld ge noegen is geweest. De dieren wer den nl. aangespan nen met behulp van een op de schoft liggend Juk, waar de hals liep. In feite trokken zjj de last dus met de hals, waardoor de lucht pijp werd af gesnoerd zodra de vracht wat zwaar werd. Door deze bespanning waren paarden slechts in staat gerin ge lasten te trekken en de Griekse en Romeinse schrijvers vertellen dan ook dat de maximale trekkracht van een paard in die tijd 490 kg bedroeg. Als trekdier heeft het paard in de oudheid ongetwijfeld een vrij povere Indruk gemaakt. Onze tegenwoordige paarden zijn in staat 1000 tot 1500 kg te trek ken. Niet omdat zij zoveel potiger zijn geworden (of moeten we beni ger" zeggen, in verband met het feit dat paarden benen hebben in plaats van poten?) maar omdat men in het begin van de middeleeuwen door de uitvinding van haam en borstgareel ertoe is overgegaai het paard met borst en schouder te la ten trekken, waardoor de luchtpijp niet meer wordt afgeknepen. Wist u overigens dat de hoefijzers in onze streken zijn uitgevonden? H. Pétlllon. (Nadruk verboden) Verse SUNKIST of "SK" citroenen zijn overal weer volop verkrijgbaar. ten er toch andere problemen orde komen, dan moeten die eerst de bondgenoten van de Ver. Staten den voorgelegd. Bovendien moet ook de Amerikaanse Senaat nog zijn goedkeu ring hechten aan een eventueel kern- stopakkoord in Moskou. Anderen Van Franse zijde wordt intussen ver nomen, dat de Sowjetunie, Amerika ei Engeland na het sluiten van een kern- stopakkoord „de ogen zullen sluiten voor Franse kernproeven". In het ont werp van het verdrag, waarover thans in Moskou wordt onderhandeld, rpeds een desbetreffende' clausule zijn opgenomen. Anderzijds zou men het verdrag als zinloos kunnen verklaren, wanneer landen als Frankrijk of Rood China de nucleaire suprematie va: grote mogendheden zouden bedreigen. China Men heeft Kennedy gisteren ook vra gen gesteld over een serie andere onder werpen. Wat het conflict Rusland— China betreft verklaarde hjj in ant woord op de vraag of hij gelooft, dat de breuk nog kan worden geheeld: ..Ik heb het altijd onverstandig gevonden, commentaar te leveren op zaken, waar op de Ver. Staten weinig of geen invloed kunnen uitoefenen". De maan Over de ruimtevaart zei de president: „Ik heb gelezen, dat de Britse prof. Lovell in de Sowjetunie heeft verklaard, de Russen er wellicht van zullen af- een man op de maan te doen lan den. De Sowjets hebben een voorsprong op dit gebied, dat van groot belang is voor de Amerikaanse veüigheid. Daarom zullen de Ver. Staten maanlandingen blijven nastreven. Misschien komen we over een jaar al tot de slotsom, dat de gegevens van prof. Lovell niet juist zijn geweest De rest Voorts verklaarde Kennedy: geen sa menleving op gelijke voet te wensen met het regiem op Cuba; gekant te zijn tegen het streven, Zuid-Afrika uit de Ver. Naties te werken en niet van Dlan zijn, zich uit de strijd in Zuid-Viet- m terug te trekken, omdat dit niet slechts de ineenstorting van dit land, maar die van geheel Zuidoost-Azië tot gevolg zou hebben. kortgeleden naar voren gebracht, toen hij in dit verband (terecht) zoveel zei als: Belachelijk; je stemt niet op een partij vanwege die tv-kwestie; je stemt op een partij vanwege haar be ginselen! Alleen wensen Een maar al te waar woord. Want de kiezer in Nederland kiest uitslui tend ..ideologisch"; alle partijen, be halve dan een enkele (tijdelijke) splin terpartij roepen haar aanhangers op tot een algemeen getuigenis. Door deze ideologisering van ons par tijstelsel, die weer voortvloeit uit ons kiesstelsel met zijn evenredige verte genwoordiging, kan de kiezer zich een voudig niet uitspreken over het beleid van zijn partij ln een bepaald kabi net. Die kiezer kan hoogstens wénsen in dat verband hebben, maar die wen sen kan hij niet vla zijn stem kracht bijzetten. Dat onze partijen uitsluitend ideolo gisch bepaald zijn. is ten over vloede gebleken bij de laatst gehouden verkiezingen, toen de hele Nieuw-Gui- neakwestie waarover zoveel te doen is geweest eenvoudig niet meer in het ge ding bleek te zijn. Wil men het nog duidelijker? In het in 1954 verschenen boekje van prof. Romme Katholieke politiek" geheten, wordt amper ge handeld over een kwestie als de sou- vereiniteitsoverdracht aan Indonesië, een toch nogal ingrijpende gebeurtenis in het bestaan onzer natie, zou men zeggen... Dit betekent, dat een kiezer dus weinig alternatief heeft. Hij kan eens heel erg ontevreden zijn en dan zijn stem bij wijze van experiment uit brengen qp €en splinter(belangen)par- tijtje. maar dat is dan ook al. Teke nend en alweer wijzend in de richting van beginselpartijen is het feit dat de grote en middelgrote partijen minder beducht zijn voor elkóér (dat zit wel p«rti)ïn'!an We' VO°r dle 'P"111"- r dl' -.duidelijke" vcrkle. ïlnpsuitslag ls er derhalve In leltc he- lemaal niet en dat staat om te begin nen al het voorspoedig tot stand ko men van een kabinet In de weg, als- 7~, n,let minder belangrijk! het ontwikkelen van het politieke bewust- ons volk po,it,eke belanK*tHllng Van t oorzichtige oppositie meer worden geconstateerd al zouden er het voert in dit verband tc ver ongetwijfeld historische en volkspsy- chologische gronden voor zijn aan te Feit is dat de politieke carrière bij ons niet als bijzonder eervol geldt Eerder ziet men ten onzent dat ven, dan bijvoorbeeld omgekeerd zoals dat in vele landen het geval is. waar het in de politiek gaan juist als een bekroning van een carrière wordt be schouwd. Niet zozeer door hogere salarissen van Kamerleden als wel door een ade quate politieke opleiding van jongeren (een wolkje als een mans hand is er in dit opzicht thans aan enkele univer siteiten). gevolgd door verdere vor ming in de praktijk zou hier op den duur iets aan gedaan kunnen worden. Veredelde zaakwaarnemers Een politieke carrière in ons land is echter bovendien nogal onaantrekkelijk, omdat topfiguren zoals ministers zo weinig macht hebben. Immers: het be staan van een Nederlands kabinet be rust doorgaans op al of niet formele afspraken tussen fractieleiders der asn de regering deelnemende partijen, die zelf niet in zo n kabinet zitting heb- Op deze wijze worden de ministers globaal genomen alleen uitvoerders van zo'n akkoord, een akkoord, dat dus door anderen is gesloten en alleen door die anderen gewijzigd kan worden! De ministers worden daardoor gedegra deerd tot een soort veredelde zaak waarnemers. als men het heel cru wil zeggen. Akkoorden zoals die van„)Jr""5,,"r ver-onpersoonlijken onze politiek in he vige mate. terwijl politiek en personen juist niet gescheiden kunnen worden. Voorbeeld: Het Wassenaarse «kkoord was iets. zolang prof. Bee het hanteerde; het was zijn persoonlijkheid die het gestalte gaf en droeg. Met zo dra werd dit akkoord lós gemaakt van de persoon die het concipieerde en werd het als een soort examenopgave voorge legd aan prof. De Quay, of het was niets meer. het was „weg' het werd dóódgepraat. Ongetwijfeld zouden de papieren voor het ministersambt stijgen indien aan dit ambt veel meer eer tc behalen zou zijn indien het ministerschap de nio- gelijkheid in zich borg dat de bewinds. man veel meer persoonlijke invloed ten goede uit kon oefenen. Samenvattend: tengevolge van on« evenredige kiesstelsel kan de kiezer zich niet uitspre ken over het gevoerde beleid; kan een oppositiepartij eigenlijk qimmer volledig oppositie voe- kan een nieuwe regering alleen maar met de grootst mogelijke moei te worden gevormd en dan nog alleen na bereikt akkoord door anderen; v.cumu uci gevoig van ons De- staande kiesstelsel, alsmede daaruit voortvloeiend van de nogal ongeluk kige kwantitatieve politieke verhoud in- gen m ons land. Gedoeld wordt op het feit dat een felle (èn heilzame) opposi tie van een grote partij in Nederland eigenlijk niet geheel mogelijk is. Want een partij in de imomentele) oppositie zal er, zoals élke volwassen partij. n*« willen streven ook te zijner tijd eens aan een regering deel te ne- Maar dat betekent in onze Ne derlandse constellatie, dat zo'n voor malige oppositiepartij dan altijd ge doemd is samen te gaan werken met de vroegere tégenstander(s). De nadelen werken naar twee kan ten: zo'n partij kan niet te zwaar in de oppositie gaan, omdat zij „de vol gende reis" wel weer eens mee zal moeten (willen); deze opposanten moe ten derhalve steeds voor ogen hou den: „Voorzichtig zijn voor later".... hetgeen de helderheid van de politieke hemel bepaald niet bevordert. Anderzijds moet een grote regerings partij als de KVP, waarvan de kie zers tussen haakjes hoogstens kunnen raden (zie eerder) welke haar toe komstige regeringspartners zullen zijn, het aan die kiezers weer trachten te „verkopen" waaróm ze bijvoorbeeld met een partij als de PvdA gaat sa menwerken en niet met de voormalige partner (s). Het moge duidelijk zijn ook dit verschijnsel heeft tot gevolg dat er zo weinig dynamiek in ons binnenlandse politieke leven valt aan te wijzen. Met alle gevolgen van dien. óók voor een te vormen nieuw kabinet... Als een ander belangrijk remmend element moet genoemd worden het feit dat de politiek-als-zodanig in ons land niet zo hoog genoteerd staat en nim- hééft gestaan. Dit feit kan zonder Dit alles kan de vraag doen opko men of ons land niet meer gediend zou zijn met een meerderheids- of districtenstelsel, waarbij aan boven genoemde bezwaren goeddeels kan worden ontkomen. Want doordat er dan minder politieke partijen komen worden de krachtsverhoudingen veel eenvoudiger en daardoor overzichtelij ker; de kiezer kan zich mede daar door veel duidelijker uitspreken over het gevoerde kabinetsbeleid; een „ech te" oppositie Is mogelijk en het zal weer veel meer gaan om personen In de politieke arena. Dat een en ander ook zijn uitwer king niet zal missen op de kiezer die ongetwijfeld meer politieke belang stelling zal gaan tonen, om te begin nen al voor ..zün" afgevaardigde, be hoeft geen betoog. (Overigens zou een uitwerking van dit onderwerp weer een ander artikel vergen). Weinig animo Men behoeft echter geen doorgefour neerde pessimist te zijn om te veron derstellen, dat de Nederlandse politie ke partijen, ja ook de grote, daar niet aan willen. Immers, zo'n meer derheidsstelsel zou voor alle partijen niet alleen een totale verandering van karakter betekenen, maar eveneens een geheel ander beeld van hun inu toch altijd vrij stabiele) verkiezings uitslag. Die ..onzekere toekomst" vormt waarschijnlijk het grootste struikelblok, want er kan geen enkele, maar dan ook geen enkele voorspel ling over de te verwachten ontwikke ling voor de verschillende partijen worden gedaan. Maar ils wc dan niet veranderen, dienen we ons neer te leggen bij het feit, dat het zwaartepunt van ona po litieke systeem zal blijven rusten op de kabinetsformatie, waarbij aan een maandenlange duur hiervan beallst niet kan worden ontkomen. Om de eenvoudige reden, dat bij zo'n forma tie een periode van vier Jaren beleid objectief moet worden vastgelegd! Ongeduld, dat vroeger we denken daarbij aan de politieke verhoudingen van vóór de oor log op zijn plaats zou zijn ge weest past derhalve in de huidi ge situatie geenszins. Daarvan dienen we goed doordrongen te zijn. wettig gedeponeerd Een Russische immi grant stapte gisteren een arbeidsbureau in Sydney binnen en ging, in gezel schap van zijn zeer ste vig gebouwde vrouw, in de rij werkzoekenden staan. Ambtenaren ver zochten de vrouw buiten te wachten terwijl haar man aan een medische keuring zou worden on derworpen. Maar op dat moment kwam de man tussenbeiden. „Een ogen blik, u hebt de verkeer de voor. Mijn vrouw zoekt werk". Men vertel de hem toen dat het hier om grondwerk ging. „Dat is precies wat zij wil", was het antwoord van dc Rus. Men bracht hem echter aan het verstand dat er geen vrouwelijke grondwerkers gezocht werden en zichtbaar te leurgesteld verliet de man met zijn potige eega het arbeidsbureau. In een dierentuin in Vancouver heeft een man die zich Tarzan noemde, een groot aantal slangen, panterkatten, hagedissen en apen de vrijheid her geven. Na een lange jacht door de dierentuin kon de man, die schreeuwde dat hij Tar zan was en een breek ijzer gebruikte om kooien en bokken te openen, worden gegrepen. In Japan zal 23 juli de eerste volautomatische door turbines aangedre ven olietanker van stapel lopen. Het schip kost ruim 26 miljoen gulden en heeft een ketelruim dat onbemand Ls omdat bet geheel automatisch werkt. Het 30.000 ton me tende schip heeft een bemanning van 31 kop pen of ongeveer de helft van het aantal mensen dat gewoonlijk nodig is voor een schip van deze klasse. I Voor een Amerikaans gerechtshof zijn onlangs bezwaren aangevoerd te gen de levenswijze van een hond, Star genaamd, die zijn eigen Cadillao beeft, van zilveren bor den eet en in een peper dure kennel woont. De kosten worden betaald uit de nalatenschap, groot 63.000 dollar, van zijn overleden bazin, die had bepaald dat tot diens dood voldoende middelen aan de hond moesten worden besteed. De drie erfgenamen die na Star» dood het overgebleven geld zullen krijgen, eisen dat de executeur-testa mentair uit zijn functie wordt ontheven omdat hij misbruik van het hem geschonken vertrouwen maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5