Roulette en baccarat voor buitenlandse gasten nodig Inrichting tentoonstelling te Katwijk vordert goed Alleen elite in Noordwijk? V.V.V. is bezorgd over toekomst badplaats Rioolbelasting onvermi, NTEUWT LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 18 JULI 1963 /"NP de eerste openbare vergadering van de „nieuwe" Stichting V.V.V.- VJ Noordwijk, die gisteravond in Het Hof van Holland werd gehouden, stelde de directeur van het Palace Hotel, de heer L. van Sterkenburg, een aantal vragen aan het bestuur. De heer Van Sterkenburg vroeg wat het bestuur dacht te doen aan het teruglopen van het gehalte der gasten in Noordwijk. Als alternatief stelde hij dat het bestuur niet in de kwaliteit, maar in de kwantiteit moest gaan zoeken. Gasten van een zekere standing voelen zich momenteel niet meer in Noordwijk thuis, aldus de heer Van Sterkenburg. Hij stelde dat de hoteliers in de jaren na de oorlog de fout hadden begaan zelf gasten bij particulieren onder te brengen. Die particulieren hebben de smaak toen tc pakken gekregen en nu is er vrijwel geen particulier meer of hij ver huurt De gasten die daar logeren zijn anders dan wij in Noordwijk gewend zijn cn waar Noordwijk op ingesteld was. Hij vroeg zich af of de hotels door invoering van het camping-systeem moe ten trachten nog een lonende exploitatie te krijgen. Wat eens een bijverdienste van particulieren was, wordt nu hoofd zaak en zowel door het gemeentebe stuur als door de V.V.H.K. wordt daarop gewerkt, zodat de beroepsexploitatie in gevaar komt. De heer Van Sterkenburg zei niet eigen parochie te preken, want zijn eigen bedrijven zijn gemakkelijk aan te passen aan de kwantiteit, maar hij was beducht voor de toekomst van Noord wijk. Hij lanceerde de Idee zich tot de re- reging te wenden om een speciale at tractie voor Noordwijk te verkrijgen in de vorm van een speelvergunning voor roulette, baccarat enzovoorts- Deze zou alleen toegankelijk moeten zijn voor buitenlanders en voor land genoten met hoge inkomens, waardoor een selectie wordt verkregen en v door de hotels reden van bestaan hou den. Ons klimaat is al een grote han dicap in vergelijking met andere lan- slechts Nederland ls het enige ls. geen vergunning tot spelen De heer Van Sterkenburg vond het een tekenend feit dat geen nieuwe hotels meer worden gebouwd langs de kust dat de exploitatie niet lonend is. De oude hotels draaien nog omdat ze afgeschre ven zijn, maar hoelang zal dit nog du ren De heer Van Sterkenburg vroeg ook aandacht voor het bromfietsenvraag- stuk en voor het euvel van het baden zonder toezicht op het strand. De voorzitter, de heer F. W. graaf Limburg Stirum vond het moeilijk op deze vragen een concreet antwoord te geven. Natuurlijk moeten we steeds blij ven pogen de kwaliteit van de gasten op te voeren, maar we mogen niet der meer iemand, die „particulier lo geert", als minderwaardig kwalificeren. Het zogenaamd sociaal toerisme neemt met het jaar toe en het zou een vechten tegen de bierkaai zijn dit te willen te- Niet massaal Wel kunnen we waken tegen een massaal toerisme, daardoor zou het ka rakter van Noordwijk verloren gaan. Ge lukkig kunnen we hier beide categoriën plaatsen en we moeten proberen de kwaliteit van beide te verhogen. De penningmeester, de heer D. Alge- ra, meende dat dit een kwestie is van aanpassing aan de veranderde omstan digheden. Hij meende dat een bromfiet senverbod op bepaalde plaatsen en uren wel op zijn plaats zou zijn. De burgemeester van Noordwijk, mr. G F. W. van Berckel, zei dat het voor alles noodzakelijk zal zijn de kwalita tieve betekenis van Noordwijk te hand haven. Het gemeentebestuur heeft de huidige ontwikkeling zien aankomen en maatregelen genomen die gericht zijn op het scheppen van mogelijkheden om belde vormen van toerisme tot hun recht te doen komen. KATWIJK Politie-nieuws De 7-jarige B. v. O., tijdelijk gelo geerd te Katwijk, is in de Uitwatering in moeilijkheden geraakt.-Het kind werd in bewusteloze toestand uit het water gehaald. Met het toepassen van kunst matige ademhaling konden de levens geesten weer worden opgewekt Het meisje werd daarna op advies van een arts opgenomen in het academisch zie kenhuis te Leiden. Op de Provincialeweg, ter hoogte van de noordelijke ingang van het Vlieg kamp Valkenburg, wilde een 69-jarige wielrijder zich naar de andere zijde van de rijbaan begeven. Hij stak daartoe zijn hand uit en begaf zich naar links, zonder op het hem achteropkomende verkeer te letten. De man werd gegrepen door een hem achteroprijdende bestelauto en tegen het wegdek geslingerd. Hij kreeg een flinke hoofdwond en werd door een militaire arts behandeld. De man werd per am bulance naar zijn woning vervoerd. HORLOGES GOUDEN RINGEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN Vrijblijvend zichtzending aan huis G. KOELEWIJN liet begrip „sociaal toerisme" houdt niets denigrerends in, aldus de burge meester, want alle vormen van toerisme kunnen goed zijn. Bij het gemeentebe stuur heeft steeds de gedachte voorgeze ten dat Noordwijk de aangewezen plaats is om beide sectoren te bevredigen, om dat onze ligging gunstig is. Zeer bewust hebben we een scheiding bevorderd en daarbij steeds gestreefd naar handhaving van de kwaliteit. Wat het baden buiten de badinrich tingen betreft, dit is een moeilijke aan gelegenheid die het gemeentebestuur en de politie veel hoofdbrekens heeft ge- Lacune Aan het begin van de vergadering zei de voorzitter dat deze vergadering in! een lacune voorziet, daar een stichting geen ledenvergadering kent Daarom is besloten jaarlijks een openbare vergade ring te houden. De financiële grondslag van de nieu we stichting bestaat uit: bijdrage van de aangesloten organisaties, subsidie van het gemeentebestuur en donaties. Er is ook nog een sluimerende bron. die bin nenkort gaat vloeien: de inkomsten van het gebouw. De inkomsten van de Horeca en de V.V.H.K. zijn op f 17.000 gesteld voor i 1963. De heer Van Stirum roemde de goede geest in het bestuur. Gelukkig heeft de gemeente Noordwijk de subsi die aanzienlijk verhoogd cn het bestuur heeft alle waardering hiervoor. Het zorgenkind is de kwestie van de donateurs. Noch in aantal, noch in bij dragen is dit getal voldoende. De tijd dringt, aldus de voorzitter, langer afzij dig blijven brengt de opzet van de stich ting in gevaar. Wij zitten in een vicieu ze cirkel: we moeten veel doen maar we kunnen niet omdat we dc middelen missen, aan de Noordwijkers is het daarop een antwoord te geven I De voorzitter kenschetste het werk van het verkeersbureau als „fantastisch", want met zeer beperkte middelen wordt vaak het vrijwel onmogelijke gepres teerd. Een centrale figuur in de vorm van een competente directeur is drin gend nodig, maar helaas zijn we er nog niet in geslaagd een geschikt persoon aan te trekken. De heer Van Stirum had evenwel goe de hoop zeer binnenkort een geschikte kracht te zullen vinden. De penning meester gaf een overzicht van de finan ciële situatie. Door het bezit van het gebouw is een vermogen ontstaan vao ongeveer f 50.000. De dagelijkse dienst is het zorgenkind omdat met de bestaan de middelen niet voldoende propaganda kan worden gemaakt De heer Algera zelde dat naar schat ting het vreemdelingenverkeer 20 mil joen gulden aan Noordwijk oplevert. Om dit te kunnen handhaven is een inten sieve propaganda-actie nodig, waarvoor echter slechts f 3600 beschikbaar is. De begroting vermeldt een bedrag van f 76.000 in inkomsten en uitgaven- De secretaris, de heer D. Kleyn, schets te de gang van zaken in de stichting ge durende het afgelopen jaar. Er zijn mo menteel vier informatrices in dienst en uitbreiding zal binnenkort nodig zijn. Ook hij pleitte voor verruiming van de mogelijkheden van propagandavoe- ring. De voorzitter deelde ten slotte mee dat in Essen en München propaganda is gevoerd in het afgelopen jaar, met goe de resultaten. Vele plannen staan op het program maar alles staat of valt met de financiële medewerking van de Noordwijkers. Ivatwijkse haven Zo komt de Katwijkse haven er uit te zien. Op de visserstentooh- stelling te Katwijk zal deze ma quette van het havenplan zijn te bewonderen. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 1.33 en 14.07 uur; laag water 9.45 en 22.16 uur. NOORDWIJKERHOUT Burgerlijke Stand GEBOREN: Benjamin D., z. v M. C van Keeken en A Schouten; Johannes, z v J. Lemmers en J A van der Meer; An- toine JMH, zvJLAMde Werd M C C Planken- Silvia M, d v J Kamps en J J van der Metr; Erwin M, z v J A Simons en H C Kuiper; Arnoldus C. z v A L Koelewijn en J G C Duivenvoorde; Franciscus H M z v C van Steijn en C J M van Haaster; ILoolaas J J, z v J Duin dam en W M S Geerlings; Richard M, z v W A van N&belen en D J van Güls- ONDERTROUWD: J I Warmerdam en C M L Keijzers: 1. J van der Lans en E M Lengers. GETROUWD. J A van Resteren en G Teeuwen; W P Anthoiissen en G M Geerlings. Zaterdag begint het feest ^OALS gemeld, wordt de nationale visserij tentoonstelling te Katwijk zaterdagmiddag om drie uur geopend door de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Zoals men op de foto ziet, is men aan de voet van de duinen, even over dc brug van de Buitenwatering aan het einde van de Zuidboulevard, druk bezig geweest met dc bouw van drie uitneembare tentoonstellingshallen, die een gezamenlijke oppervlakte hebben van 2180 vierkante meter. Men is inmiddels toegekomen aan de inrichting van de expositie. Voordat zaterdag de opening kan worden ver richt, moet er nog heel wat werk worden verzet. Het doel van deze grootse expositie, die een week zal duren, en de daaraan ver bonden festiviteiten is de visserij in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen en om de noodzakelijkheid van een eigen Katwijkse zeehaven te accen tueren. De tentoonstelling geeft een zo goed mogelijk beeld van alles wat ver band houdt met dc moderne uitoefening van de zeevisserij. Ruim dertig stands komen er. Het gedender van de scheeps motoren zal niet van de lucht zijn, men kan er demonstraties aanschouwen van scheepsschroeven, radio-telefonische ver bindingen worden tot stand gebracht, de werking van radar kan men zien. het breien van netten wordt gedemonstreerd cn natuurlijk ontbreken de reddingsmid delen niet Bakken Een aantrekkelijke stand is ook die Waarin de bezoekers kunnen kennis ma ken met allerlei vissoorten, die de Kat- wijkers dagelijks op zee vangen. Het fi leren en bakken van vis in reukloze bak ovens is tevens een belangrijk onderdeel en voorts kan men zich in het visrestau rant te goed doen aan een smakelijke (vis)maaltijd. Het gemeentebestuur van Katwijk komt met een historische stand over de visserij en door middel van een maquette laat de Stichting Zeehaven Katwijk zien hoevei men reeds is gevorderd met dc haven plannen; die men met particulier ka pitaal over enkele jaren hoopt te kun nen realiseren. Er zijn rond deze nationale visse rijtentoonstelling vele andere eve nementen, onder meer een cineac met de visserijfilms ,,'t Schot te boord" en „Vieren maar", een visse- rij-puzzelrit voor auto's, motoren, scooters, en bromfietsen (dinsdag avond 23 juli), een lichtstoet met vis serijtaptoe (woensdagavond 24 juli), strandfeesten en bridge-drive don derdag 25 juli), een vlootschouw voor de kust (vrijdag 26 juli) en een wan deltocht, de voetbalwedstrijd Quick BoysFortuna '54 en een groot vuur werk (zaterdag 27 juli). Katwijk hoopt door deze visserijweek het belang van de visserij en van een haven voor deze vissersplaats met de grootste vloot te kunnen aantonen. Dat de organisatoren de twee rederijver enigingen. het gemeentebestuur en de V.V.V daarin zullen slagen, is zeer waarschijnlijk. De tentoonstelling is dagelijks be halve op zondag geopend van 10-6 en van 7-11 uur. Op de openingsdag heeft het publiek van 4 uur af toegang. Visserijgolfjes De haringvisserij heeft een wisselval lig verloop gehad. Het was nu druk op 55 graden, waarheen veel schepen waren gegaan op zoek naar zuidelijker gronden. Veel netten werden op deze gronden echter beschadigd. Enkele Scheveningers zijn nog verder naar het zuiden gegaan en hebben daar redelijke resultaten boekt. Men kon trekken van 35 tot 40 kistjes melden. De VL 73 Elly had dagvangst van 350 kisten haring. Dit schip wil vandaag nog aan de markt zijn. Aan boord zijn 480 kantjes gezouten haring, 520 kisten verse haring, 80 di versen en 70 stuks kabeljauw. Op 55 graden hebben de kotters matige vang sten geboekt. De kotters, die op tong en schol zijn gebleven, hebben geringe In maart daalde de aanvoer van visserijprodukten Volgens het C.B.S. was de totale aan voer van visserijprodukten in maart 21 miljoen kilo met een waarde van 10.1 miljoen gulden. In maart 1962 was de aanvoer 213 miljoen kilo (11,7 miljoen gulden). Bij de rondvissoorten kan voor koolvis en wijting een stijging, voor schelvis en kabeljauw een daling in de aanvoer worden waargenomen De plat- visproduköie nam toe door grotere aan voeren van schol en vooral tong. Prijs dalingen veroorzaakten een teruggang in de opbrengst. De aanvoer van verse ha ring verminderde met 1.2 miljoen kilo. de opbrengst bleef vrijwel onveranderd. De verzending van mosselen verminder de met 1.6 miljoen kilo. Van garnalen bleef de aanvoer vrijwel ongewijzigd. De opbrengst steeg met 0.1 miljoen gul den. De uitkomsten van de zoetwater- .'isserij waren onbevredigend. In het eerste kwartaal 1963 bedroeg de totale aanvoer van visserijprodukten 41.5 miljoen kilo. de waarde beliep 26.4 miljoen gulden. In maart 1962 werd aan gebracht 54.9 miljoen kilo (29.5 miljoen gulden) De totale aanvoer toonde, in vergelij king met 1962, vrij grote wijzigingen. Zo steeg de aanvoer en opbrengst van rondvis door een grotere produktic van kabeljauw, koolvis en wijting. De stij gingen hielden echter geen gelijke tred. Over de gehele linie ligt de gemiddel de prijs per kilo voor het eerste kwar taal 1963 lager dan voor komstige kwartaal 1962. De platvis steeg met 2,4 miljoen kilo door stijging in de produktie van schol en tong. Door daling van de prijzen voor de genoemde vissoorten verminderde de opbrengst met 1,2 miljoen gulden. De hoeveelheid aangebrachte verse haring verminderde met 1.9 miljoen kilo, de opbrenst steeg van 3.2 tot 3,4 miljoen gulden. Van makreel bleef zowel de aanvoer als de opbrengst vrijwel onge wijzigd. De slechte weersomstandighe den deden in het eerste kwartaal de mosselverzending sterk teruglopen, na melijk van 22.1 tot 4.6 miljoen kilo. Ook de garnalenaanvoer verminderde enigs zins, maar de opbrengst was iets hoger De aanvoer van voor consumptie be stemde IJsselmeervis was nog steeds zeer gering. Het prijsindexcijfer voor de visserij (1950/1952 100) bedroeg in maart 123 tegen 127 in februari 1963 en 153 in maart 1962. De daling ten opzichte van maart 1962 houdt verband met lagere I zitter sprak prijzen voor rondvis, platvis, gezouten1 haring, mosselen en zoetwatervis. De teruggang ten opzichte van februari 1963 werd veroorzaakt door vermindering in de prijzen van rondvis. platvis, verse ha ring. gezouten haring, oesters en zoet watervis. vangsten geboekt; de achol werd beter gevangen. In IJmuiden hebben achttien schepen aangevoerd 430 schelvis. 180 wijting, 100 gul en kabeljauw. 200 haring, 400 kleine haring, 120 makreel, 50 schol. 90 varia. 140 kottermakreel, 520 stuks gladde ka beljauw en 1500 kilo tong. In Scheveningen was de aanvoer 20 schelvis, 30 wijting, 40 gul en kabeljauw, 60 schol. 1500 haring, 60 makreel en 300 kilo tong. Weekstaat NedBank Uitverkoop: gezwollen papieromloop De weekstaat der Nederlandsehe Bank van 15 juli laat een voor het midden der maand zeer ongewone vermeerdering van de bankbiljettenomloop met ruim t 75 miljoen tot f 5995,1 min. zien. Kennelijk Is dit een gevolg van vakantle-opvragln- gen en het begin van de lomeruitverkoop. Voorts zijn de voorschotten in rekening courant liefst met f 122 min. opgfclopen tot f 126.6 min., terwijl het saldo der ban ken van f 189,3 min. tot f 298,3 min. toe genomen. Deze cijfers wijzen erop hoe zeer de banken in nood zaten, cn zü zijn nog steeds beneden het vereiste gemiddelde van f 326 min. Het saldo der schatkist daalde f 49 min. tot f 584,6 min. Goud en deviezen daalden f 6.5 min tot f 6443 min., waarvan goud onveranderd f 5697,5 min., terwijl convertibele deviezen van f 869,3 min. afnamen tot f 861,2 min. en het dekkingspercentage van 94,35 ver minderde tot 92,47. De geldmarkt is nog steeds zeer krap. Daggeld is officieel 2(4 pet maar men betaalt reeds 3 pet Het ziet er niet naar uit dat er nog deze week een verruiming komt Blijkbaar is het wachten op het nieuwe kasreservetijdvak, waarin het rijk op 25 juli f 400- a 450 miljoen zal uit keren aan gemeenten. Pas dan is er kans op zekere verruiming. De voornaamste posten waren in mil joenen guldens op 15 (8) juli; Activa: Goud 5697.5 5697.5), vorderingen in goud 892 902.2), guldensvorderingen op bui tenland 3,5 (3,5), papier in disconto 24.2 papier door Bank gekocht 402.2 (406,9), voorschotten 126,6 (4.6), Ned munten 15,5 (16,1); passiva: Bankbiljetten 5995,1 (5919,5), schatkist 584,6 634,1). banken in Ned. 298,3 (189,3), andere in gezetenen 95,2 96,4), banken in buitenl. 116,8 (117,9), andere niet-ingezetenen 2.4 (2,8), saldi buitenl. geld 30,8 (33). SASSENHEIM Gisteravond kwam de Sassenheimse rand bijeen. Als eerste puht stond op de agenda de beëdiging van het nieuwe KVP-raadslid. P. J A. de Nennie. In een kort welkomstwoord sprak de voor zitter de wens uit dat het raadslid zich spoedig thuis zal voelen ln de kring van raadsleden die zonder uitzondering met enthousiasme de Sassenheimse belangen behartigen. In de vacature die ontstond door het verscheiden van de heer Van der Geest in de commissie voor de straf- strafverordeningen werd ook de heer De Nennie benoemd. Met ingang van 1 september a s wordt in gemeente-ontvanger G. M. Baggen eervol ontslag verleend. Gisteravond werd de nieuwe gemeente-ontvanger.de heer B. G. J. Bernlzen. beëdigd. De Leiderdorp gaat grond onteigenen Gisteravond hield de Leiderdorpse gemeenteraad een extra vergadering naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om te komen tot een voorlopige goedkeuring van een plan tot onteige ning van enkele percelen grond, nodig voor de uitvoering van het uitbreidings plan in onderdelen „Zijllaan en Meye- polder". Raadslid Kleisz kon door plot selinge ernstige ziekte niet aanwezig zijn. Bij de toelichting op het voorstel zei burgemeester Gallas dat er redenen zijn om aan te nemen dat de gemeente niet de enige belangstellende ls in de gron den, eigendommen van mevrouw M. Ouwehand-Bockee te Katwijk cn van gravin M. E. M. A. Aldonburg Bcntinck. weduwe van baron dr. R. F. van Heecke- ren van Wassenaer te Delden. De gron den hebben oppervlakten van respec tievelijk 8.02.55 ha en 5.00,70 ha. Hangende de onteigeningsprocedure zullen de onderhandelingen worden voortgezet, zodat het niet onmogelijk ls dat alsnog een minnelijke schikking wordt bereikt. Op voorstel van de heer Los ging de raad in besloten zitting. Daar na werd het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Evers naar de toestand van de voor de Indus trie beschikbaar gestelde grond. De bur gemeester zei dat er een „waslijst van gegadigden" was voor het Industrieter rein, dat in het plan geheel vastligt. KATWIJK Schadebotslng Op de Provincialeweg ontstond een botsing tuaeen een bestelauto en twee bromfietsen. De bestuurder van de auto wilde linksaf slaan een oprijlaan op. Hij reed echter te ver en moest achteruit rijden. Tijdens het gemanoeuvreer reden bromfietsers tegen dc bestelauto 'oeiiuigcn liepen schade op. de beëdiging zijn vreugde over uit dat een en ander ron der moeilijkheden was verlopen. De raad ging akkoord met de aanvaar ding van een lening van de N V. Bank voor Ned. Gemeenten ad f 650 000 voor de consolidatie van de vlottende schul den die momenteel ca. f 900.000 bedra gen. In de loop van dit Jaar zal In de raad een voorstel worden gebracht terzake Invoering van rioolbelasting. Volgens B. en W. zal men hieraan In verband met de nieuwe zuiveringsinstallatie niet kunnen ontkomen. De relnlglngsbelasting zal worden verhoogd tot f 9 per emmer per jaar. Verder zal voor een tweede of nog meer emmers in de toekomst geen verlaagd tarief meer gelden. De raad besloot kredieten beschikbaar tc stellen voor de bouw van 33 woning wetwoningen en 4 garages. Aannemer is de heer P- Hulsbos Jzn. te Nieuw-Ven- De gemeente zal overgaan tot onteige ning van gronden van H. Bekebrede. M Th van der Hoorn en C. L. van Rijn Aan hen wordt dc getaxeerde waarde plus eventueel te lijden belastingschade vergoed De heer C. P. van Nieuwkoop te Alkemadc zal weer gedurende zes jaren Sassenheims viswater pachten. Dc raad besloot de huurprijs to verhogen. VOORSCHOTEN Met lof geslaagd Aan de Hogce Zeevaartschool te Rot terdam zijn voor het examen scheep»- werktuigkundige geslaagd plaatsgenoten J. Ouwehand (A.M. me: lof) en J H. C Viertelhausen (B.M. mei lof) Beiden ontvingen een piesUtiepriJs van de school Gids over de kerk in Den Briel Het markantste gebouw ran Den Briel is ongetwijfeld de Grote of St. Catharinakerk. eertijds rooms-katho- lieke kapittelkerk, later ingericht voor de Hervormde eredienst. Zij is een grootscheeps aangelegde maar onvoltooid gebleven kruisbaseliek, waarvan alleen het dricbeukigc. van zijkapellen voorziene schip en de in gebouwde foren zijn tot stand ge komen. De kerk en de toren hebben Langdurige restauraties ondergaan en vooral de toren is schoner uit de stei- gers te voorschijn gekomen dan ooit De Nieuwe Brielse Courant heeft een boekje met tekeningen en foto's van de kerk uitgegeven dat is bedoeld als gids voor een- bezoek aan het imposante ge bouw. De llustraties, de tekst en da technische verzorging stimuleren be paald, om een dergelijk bezoek in zijn vakantie-overwegingen te betrekken. Wie in zo'n kerk rondloopt cn na zijn rondwandeling niet het gevoel wil heb ben. een vluchtig bezoek aan een wille keurig gebouw te hebben gebracht om dat men zijn tijd nu eenmaal moet be steden. moet iets van haar bouw en historie, haar plaats in de lokale en re gionale samenleving weten. Dat pas kan het oog openen voor het detail. Deze gids nu is daartoe een uitstekend middeL Wij meenden er goed aan te doen, in deze vakantietijd de aandacht op dit handzame boekje te vestigen. Er zijn nog altijd vele vakantiegenieters wier voornaamste plezier bestaat in het trek ken van dorp tot stad en stad tot dorp en het met opmerkzaam oog dwalen door onze oude centra van historie en cultuur. U trouwt met uw moordenaar De 28-jarige Haarlemse Josephine Th. S. wil trouwen met de 39-jarige inmid dels gescheiden typograaf J. Th. K. uit de Spaarnestad, met wie zij ruim zes jaar een verhouding had en die haar ln okto ber van het vorig jaar van het leven pro beerde te beroven. „Ik hou nog erg veel van hem", verklaarde de vrouw voor het gerechtshof in Amsterdam, die het door de typograaf aangetekende appel tegen de door de Haarlemse rechtbank wegens poging tot moord opgelegde straf van vier jaar behandelde. De procureur-generaal eiste vijf Jaar Dezelfde magistraat weigerde kortgele den toestemming voor het huwelijk in het huis van bewaring, omdat hij K. een gevaarlijk man vindt. Het drama speelde zich op 21 oktober af in K's auto in Aerdenhout. De vrouw wilde de verhouding verbreken, omdat deze uitzichtloos was. K. was getrouwd en vader van vijf kinderen. Op 21 okto ber zou de laatste ontmoeting plaatsvin den. De typograaf ging van huis en had onder de stoel in zijn auto een zware engelse sleutel klaar gelegd. „Het was mijn bedoeling haar te doden,'* verklaar de hi). Hevig bloedend liet hi) de vrouw- achter. Hij dacht dat ze dood was. Met een knipmes probeerde hU daarop de hand aan zichzelf te slaan. „Een egocentrische figuur, niet volledig toerekenbaar," werd de verdachte in het psychiatrisch rapport genoemd. De procureur-generaal mr. H. J. Kern- per wees het beroep van de raadsman op de vrijwillige terugtreding van zijn cliënt van de hand, omdat het voornemen en de uitvoering geheel volgens de plannen is verlopen. „Ze wachten op elkaar, laat die kwel ling niet te lang duren." antwoordde de raadsman, die een aanzienlijk lichtere straf bepleitte. Op 30 Juli zal het Gerechtshof arrest wijzen. HILLEGOM avond een concert in De Hoftuin, laatste van deze zomer. De volgende wer ken staan op het programma: Punjaub- mars van Payne-Mol. Elvira-ouverture van J. Werkman, Isidora - Fantasie van Bedouin. The Jonker van Moss cn Brown. Troilus and Cressida van H. M. Altink. Groot Rotterdam van Willy Schoote- meyer. Oklahoma selectie van R Ham- merstein, The Teddy Bears-Picnic van Bratton, Koning Voetbal van Willy Schootemeyer, L'Entudlant Passe van Damez-Stalmeyer en Over de Top mart van Crosby. Jenrdcentrale Wegens vakantie van de concierge zal De hypotheekbanken voor onroerend goed hebben volgens het Centraal bu reau voor de statistiek in 1962 (1961) voor f 643 549) miljoen hypothecaire lenin gen. overboekingen en inhoudingen af gesloten. een vermeerdering van f94 178) min. De bedrijfsresultaten waren ondanks daling van de rentemarge be- 10% KORTING HALF JAARLIJKSE OPRUIMING bij J. v. d. DOES MET VELE SPOTKOOPJES DAMESVESTEN vanaf iM PULLOVERS kleine maat vanaf 7_$q DAMES TWEEDELIGE PAKJES sterk verlaagd in prijs. NOG ENKELE MEISJES TRICOT NYLON BLOUSES halve prijs KINDERJURKJES, spotprijzen RESTANTEN ZOMERSTOFFEN 2t4 met: 7.» LAATSTE JONGENSBLOUSES 1.50 en IM NOG VELE ANDERE KOOPJES en 10*7 korting. V KT 'Rif- !(KE VISSERSTRAAT 254.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11