Binnen vijf jaar „liotel" van Russen in ruimte Z.-Afrika mogelijk niet naar Veiligheidsraad Kunstoren voor Griekse jongen Europa's geurige lichte pijptabak Bonn bereid „eventueel" graanprijs te verlagen Loonsverhoging in E.E.G. in '62 aan ruime kant cat hij, Arrestatie in Griekenland Wonder van regeneratie 1* WOENSDAG 17 JULI 19*5 Britse regering lijdt nederlaag in het Hogerhuis De Britse regering heeft gister avond een nederlaag geleden in het Hogerhuis, dat met 105 tegen 25 stemmen een amendement aannam T-vg Sowietunie I* van nlan een wets'™ "Tl' "e"lne i"*edl*n<1 j Sir Bernard zag „unieke zaken Het wetsvoorstel hield in dat de le den van het Hogerhuis afstand kunnen hun titel zodat zij zich kan- het Lager- onmogelijk doen didaat kunnen stellen .w. huis. hetgeen tot dusve; was. Volgens het regeringsvoorstel deze mogelijkheid eerst worden ge- opend voor leden van het nieuwe par lement, na de volgend jaar te houden algemene verkiezingen. Het amende ment beoogt echter de inwerkingtre ding van deze bepaling te stellen op het tijdstip waarop de parlementaire behandeling van het wetsontwerp zal I zijn voltooid. Een Labour-amendement van dezelf de strekking was reeds eerder door het Lagerhuis verworpen. Dit zal zich nu weer moeten uitspreken over deze zaak. Bij aanvaarding zou bijvoorbeeld Lord Hailsham zich spoedig kandidaat voor het Lagerhuis kunnen stellen en daar mee een van de „favorieten" worden voor de opvolging van premier Mac- Proefneming vervoer oorlogstuig over Atlantische Oceaan Een Amerikaans maTlnevaaTtuig en een vrachtvaarder zullen van 15 juli tot 1 oktober deelnemen aan een proef neming. die tot doel heeft vast te stel- schepen in geval ~~t doelmatige wij len met welk van oorlog op de ze militaire voertuigen over de Oceaan kunnen worden vervoerd. De snelheid op "Vs belangrijk, maar ook de snelheid bij het laden en lossen van het oorlogsmaterieel zal een vc rol bij de proefneming spelen. de aarde cirkelend ruim teplatform te bouwen dat veel zal gaan lijken op een vliegend hotel. Binnen vijf jaar zouden deze plan nen volvoerd moeten zijn. Vanaf het platform willen zij dan ge bruik gaan maken van een grote optische telescoop. Dat heeft sir Bernard Lovell die een bezoek van drie weken aan de Sowjetunie heeft gebracht. ver klaard nadat hij reeds eerder over de Russische vorderingen had ge sproken. Sir Bernard is ,.de grote eer bewezen dingen te hebben mo gen aanschouwen die geen wester ling voor hem ooit heeft gezien". Lovell zei dat het platform in de ruimte zal worden gevormd door een aantal ruimteschepen die op de Wos- toks lijken aan elkaar te koppelen, waardoor een soort hotel wordt ge vormd. Hij verklaarde dat dit zou wor den bemand door een aantal astronau ten die voor perloden van vijf tot dagen boven blijven. Het is bijna ker dat er ook vrouwen aan zullen deelnemen. Hij verklaarde dat het Russische stre ven in de ruimtevaart zich op het ogen blik in de eerste plaats richt op de techniek van een ruimte rendez-vous. Hij verklaarde te geloven dat kolonel Valerie Bykofeky en Valentina Teresj- dat zij hadden gefaalc. Sir Bernard zei dat de betrokken Russische geleerden er thans lang en breed over beraadslagen of het eigen lijk wel aanbeveling verdient naar maanlandingen te streven. Dece ge- Als beschuldigingen aanhouden De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Eric Louw, heeft gisteravond bekend gemaakt dat zijn land niet zal deelnemen aan de bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties wanneer er be schuldigingen tegen de republiek zullen worden besproken. Tezelfdertijd heeft de Zuidafrikaanse minister van arbeid, Trolllp, meege deeld dat zijn land geen delegatie ui •turen naar de vergadering van de oommissie voor de ijzer- en staalbedrij ven van de internationale arbeidsorga nisatie. die In Cardiff wordt gehouden. De vijandigheid onlangs In Genève je gens Zuld-Afrlka geuit is de aanleiding tot dit besluit. Dit is de vierde keer binnen de afge lopen 24 uur dat Zuid-Afrika bekend maakt dat het zich zal onthouden van internationale kontakten De minister van buitenlandse zaken Nieuwe film over ~jWinston Churchill Met de opnamen van een nieuwe film over sir Winston Churchill is dezer dagen een begin gemaakt. De film omvat de periode van de Eerste Wereldoorlog tot Churchill's aftreden als minister-presi dent in 1945. De acteur, die de stem van Churchill moet vertolken, is nog niet gekozen, i In deze documentaire film zal de na druk meer gelegd worden op de mens Churchill dan op de gebeurtenissen van zijn tijd. De film zal begin 1964 in roula tie worden gebracht. De regie van de film is In handen van Jack le Vien, een 44 jarige Ameri kaan, die ook de tv-serie „Winston Churchill: the valiant years" heeft ge maakt. Vraag over gesprek KLM-Lufthansa De heer Posthumus, lid van de Twee de Kamer voor de P.v.d.A. meent te we ten. dat er mislukte pogingen zijn ge daan tot een samenwerkingsovereen komst te geraken tussen de K.L.M. en de Lufthansa. In schriftelijke vragen aan de minister van verkeer en water staat signaleert de heer Posthumus, dat er nu een samenwerkingsovereenkomst is gesloten tussen de-Lufthansa en de S.A.S. Waarom, zo vraagt de heer Post humus, (zijn de onderhandrielingen tus sen de K.L de Lufthansa mislukt. te kennen dat Zuid-Afrika misschien ook afwezig zal zijn op de volgende Al gemene Vergadering van de volkeren organisatie. Een uiteindelijke beslissing over de vraag of Zuid-Afrika de assemblee al dan niet zal bijwonen, moet nog wor den genomen, zo verklaarde Louw. Louw verklaarde dat de Afro-Aziaten tegenwoordig de volledige macht bezit ten in de Verenigde Naties en dat er geen twijfel over bestaat dat de orga nisatie ongunstig staat tegenover de westelijke landen. Daarbij komt nog dat de volkerenorganisatie insolvent is. Hij beweerde dat de meeste blanke Zuidafrikanen zich reeds enige tijd af vragen of het voor de republiek nog wel de moeite waard is lid van de organi satie te blijven of deel te nemen aan bijeenkomsten van zijn onderafdelingen waaraan Zuid-Afrika met zijn techni sche kennis in de afgelopen jaren waar devolle bijdragen heeft geleverd. Macmillan: zaak-Philby verder laten rusten Premier Macmillan van Engeland heeft de Lagerhuisleden verzocht de zaak-Philby niet meer in het openbaar aan te roeren. Het was strijdig met het nationaal belang als de parlementsle den weer vragen zouden stellen over de achtergrond van deze zaak. Macmillan zei. dat hij de zaak gron dig had onderzocht en uitvoerig had be sproken met Harold Wilson, de leider van de Labour^oppositie. Wilson gaf toe dat Macmillan hem ..een volledig en openhartig verslag had gegeven van de- zaak". Ook hij vond dat men het ge- nu maar in het parlement moest laten rusten. Zoals bekend is Harold Philby. die •erbonden is geweest aan het Britse ninisterie van buitenlandse- zaken en later journalist werd. op 23 januari uit Beiroet verdwenen. Volgens de Britse regering was hij de „derde man" in de zaak-Burgess-MacLean. Hij had de Brit se diplomaat Donald MacL'ean via Guy Burgess ervoor gewaarschuwd dat de Britse geheime dienst op hem loerde. MacLean is naar de Russen overge- leerden menen namelijk dat zij in staat zijn negentig procent van de gegevens, die zij over de maan willen hebben, •erkrijgen met behulp van instru- ten. voordat zij erin geslaagd zou den zijn alle vraagstukken op te los sen. die samenhangen met het doen landen van een ruimtevaarder op dit hemellichaam en het verzekeren van zijn veilige terugkeer op aarde. Mislnkt Sir Bernard Lovell zei ook dat hel bij de jongste Russische ruimtevaart- proef Inderdaad de bedoeling was ge weest dat de ruimtevaarders luitenant- kolonel Bykofskl en Valentina Tcrcsjko- va zich met elkander in verbinding zou den stellen. Dit was echter niet ge lukt. Belastingambtenaren België in staking In het grootste deel van België is gisteren gestaakt door de belasting ambtenaren, die goals gemeld meer salaris willen. In Brussel hadden honderden ambtenaren sich dinsdag morgen versameid voor het hoofd kantoor van de belastingen. De om geving was door de politie afgezet. De stakers zwaaiden met borden waarop onder meer stond: ,,Er kleeft bloed van stakers aan de gum miknuppels van de Brusselse politie mannen". Bij een vechtpartij met de politie zijn maandagavond twee ambtenaren van het ministerie van financiën ge wond geraakt. In Antwerpen en Luik trokken de stakende ambtenaren dins dagmorgen door de straten. Uit solida riteit met hun collega's van de belastin gen en het ministerie van financiën staken ook de douane-beambten. De ge volgen van deze staking worden vooral gevoeld in de Antwerpse haven en langs de grens tussen België eo Frankrijk. Reorganisatie in Britse defensie De admiraliteit en de ministeries van luchtmacht en oorlog in Engeland zul len in april van het volgende jaar ver dwijnen. De drie onderdelen van de strijdmacht komen dan te ressorteren onder een minister van defensie, bijge staan door driejj Vraagstukken op lange termijn zullen worden behandeld door een defensie commissie onder voorzitterschap van de premier. Behalve deze hebben hier in zitting de minister van defensie en zijn drie ministers van staat, alsmede de chefs van de generale staven. De Koningin krijgt de titel „lord groot-admiraal". De zesjarige Griekse jongen Arlstide Goumelio, die zonder oren werd gebo ren, is thans in staat te horen dankzij een verbazingwekkende operatie, ver richt door Britse chirurgen. De artsen vervaardigden „kunstoren" voor Aristide tijdens een serie operaties die over een periode van negen maan den werd verricht. Stukjes huid en kraak been, die elders uit het lichaam van de jongen werden verwijderd, werden op de plaats van de oren aangebracht en vormen de oorschelpen. Vervolgens werd de gehoorgang geopend en Aristide kan nu, met behulp van een gehoorapparaat. Als de zon een paar dagen schijnt, moet de vorm van dis criminatie, die in de Amerikaan se stad Savannah (Georgia) wordt toegepast, toch wel heel moeilijk uitvoerbaar zijn. Toch gebeurde dit deze week op het alleen voor blanken toeganke lijke strand van dezee stad. Drie jonge negers (een meisje en twee jongenshadden de euvele moed gehad zich te begeven tussen de bruingebrande blanken voor een verfrissend bad. Ze werden door een strandwacht uit het water gehaald en later gearresteerd.... Nu in Europees jasje Uit vier continenten komen 2e naar Groningen, «Je achttien kostbare tabakken waarvan Niemeyer Voor trekkers maakt. Voortrekkers: de geliefde tabak van alle Europese pijprokers die van licht en geurig houden. Sowjet-psychiater vraagt asiel Een vijftigjarige Russische psychia ter heeft in Milaan politiek asiel ge vraagd. Dit heeft de Milanese politie dinsdag meegedeeld. De Rus had verklaard dat hij twee da gen tevoren als verstekeling aan boord van een Russisch vliegtuig Moskou had verlaten. Volgens de politie heet de man Ma nuel Louis von Wartburg en is hij in Johannesburg geboren maar Russisch staatsburger. Hij had gezegd, dat zijn vrouw en kinderen zich nog in Moskou bevinden. De Rus zou de politie verder nog verteld hebben dat hij. toen het vliegtuig waarmee hij uit Moskou was vertrokken in Genève was geland, het toestel ongezien had kunnen verlaten. De Zwitserse autoriteiten hadden hem echter geen politiek asiel willen verle nen en toen waS hij naar Italië geko- JQE Westduitse regering is bereid een verlaging van de Duitse graanprijs te overwegen, als er een bruikbare oplossing kan wor den gevonden om een verminde ring van het inkomen der Duitse boeren te vermijden. Dit deelde de Westduitse minister van land bouw, Werner Schwarz, gisteren in Bonn mee. De verlaging van de Westduitse graanprijs is onderwerp van gesprek m0et zijn. Frankrijk had er bv. "niets geweest tijdens het bezoek van de op tegen, als de Duitse boeren compen- Franse president aan Bonn. Eerder satle zouden krijgen vla het Europeae hadden de graanprijzen geleid tof I^ndtwwfozads. verschil van mening tussen de West duitse delegatie enerzijds en de Fran se en Nederlandse delegatie naar de EEG-besprekingen in Brussel ander zijds. Schware herhaalde dat onder de hui dige omstandigheden geen lager komstenpeil voor de Duitse boeren kan worden aanvaard. Het zou echter dwaas zijn vast te houden aan de huidige graanpris als aan een dogma, vooral als een bruikbare oplossing voorhanden is. Schwarz verwees naar een recente verklaring van zijn Franse collega Pl- sanl, dat een verlaging van de Duitse graanprijs zonder verlaging van de in komsten der Duitse boeren mogeUjk Welvaartsstijging was minder gaaf DE stijging van de welvaart heeft zich vorig jaar in de E.E.G. minder gaaf voltrokken dan het jaar daarvoor, zo blijkt uit het verslag over de sociale toestand in de gemeenschap, dat de E.E.G.- commissie gisteren aan het Euro pese parlement heeft toegezonden. Ondanks de enigszins vertraagde economische groei heeft 1962 opnieuw 'Het Europese" sociale fonds besloot •-12 miljoen geweest dan de cijfers suggereren. Sociale en economische harmonie moet in de eerste plaats op het gebied van de werkgelegenheidspolitiek worden bereikt, aldus het verslag, In dit ver band moeten arbeidspolitiek en regiona le ontwikkeling hand in "hand gaan. Een passend systeem van vooruitzichten moet het bovendien mogelijk maken de onontbeerlijke verbinding te leggen met een passend loonbeleid. Het verslag geeft in elf hoofdstuk ken een beeld van de gehele ontwikke ling op sociaal gebied Een deel Een verlaging van de Duitse graan prijs tot EEG-niveau zou de Duitse boe ren ongeveer één miljard gaan kosten. Schwarz meende er niet op te kunnen vertrouwen, dat deze som door het land bouwfonds van de EEG alleen zou kun nen wórden opgebracht. De EEG-com- missie heeft rich weliswaar tot bijstand bereid verklaard, doch het Europese fonds zou slechts een deel van de in komstenderving voor haar rekening kun- Voor een deel zou de compensatie dus uit Duitse overheidsmiddelen moe ten worden betaald. De Duitse boeren ontvangen nu al subsidies uit de staats- van ongeveer 2.5 miljard mark per jaar. sterke loonsverhogingen te zien gege ven. Deze zijn, evenals bepaalde werk- tijdverkoringen. weliswaar groten deels mogelijk gemaakf door hogere produktiviteit. maar vergeleken bij de economische mogelijkheden zijn ze toch wel wat aan de ruime kant ge weest zodat ze ook prijsverhogend hebben gewerkt. Aangezien de prijzen toch al flink zijn gestegen, is per saldo de stijging van het reëele arbeidsinkomen hoe wel op zich aanzienlijk minder groot Baard heeft weer brugwachter In Baard zit men niet langer met de handen In het haar. Het brugwachters- probleem. dat zo urgent was, is in zo verre opgelost, dat mevrouw Bljlsma- Jager, de echtgenote van een chauffeur van de reinigingsdienst, bereid is gevon den voorlopig de brug in voorkomende gelegenheden te draaien. Wel heeft me vrouw Bijlsma-Jager gezorgd voor een plaatsvervanger, voor het geval zij niet thuis zou zijn als een schip door moet. Ook heeft zij als ultimatum aan het (gemeentebestuur gesteld, dat zij het draaien van de brug alleen wil blijven volhouden, wanneer het honorarium weer van 4 op 8 wordt gebracht, zoals dat voorheen hert geval was. Vaders thuis in Boekei Praktisch alle huisvaders van Boekei hadden gisteravond huisarrest. In het raam van de viering van het 650-jarig bestaan van Boekei werd alle huismoe ders een bijzonder feestelijke avond aangeboden m het gemeenschapshuis .,Nia Domo". 660 moeders hadden ge hoor gegeven aan de uitnodiging. Er waren ook enkele niet babysittende he ren en genodigden. Denemarken hoopt op contacten met da EEG via de Westeuropese unie. zc blijkt uit een communiqué dat woens dagmorgen vroeg na afloop van beraad •lagingen tussen de WestduHae mlnis- ter van buitenlandse zaken. Schröder. j en diens Deense ambtgenoot Haekkerup in de Deense hoofdstad werd uitgege ven. I Zo erg veel mag men niet belastingvrij invoe ren ln Zwitserland, maar wel sneeuw en water. Wintersportplaatsen aan de Frans-Zwitserse grens importeren in het nasei zoen dikwijls sneeuw vanuit Frankrijk ten be hoeve van skiërs en de vorige zomer werden gro te hoeveelheden water naar plaatsen in de Jura gebracht toen deze van droogte te lijden hadden. Nu heeft de Zwitserse re gering bepaald dat dit voortaan belastingvrij mag gebeuren. publiek met spanning hoe dierentemmer Tom my Diabolo zijn boofd in de bek van een krokodil stak. Ontzet hield men de adem in toen de kro- kodillebek dichtklapte en Diabolo's hoofd vasthield. Assistenten snelden te hulp en bevrijdden de man. Zijn toestand was ernstig maar gelukkig niet levensgevaarlijk. I Voor het Amsterdamse gerechtshof is gisteren een week gevangenis straf geëist tegen een student in de medicijnen uit Utrecht die door de Utrechtse rechtbank reeds tot drie dagen was ver oordeeld. De student vond dit te veel en ging in hoger beroep. Met een smoesje was hij de zaal binnengedrongen waar het Utrechtse boekenbal werd gehouden. Hij vond het daar een „saaie boel" en dacht de feestvreugde te verhogen door een brandslang op de feest vierenden te richten. Geen helder leidingwa ter kwam uit de slang, maar roestwater. Resul taat: schade 1100 gul- I Een duiker uit Frank rijk die gedurende 20 dagen 25 meter onder wa ter heeft geleefd, heeft verklaard dat er zich Wisselen geen enkele moeilijkheid den. varkens voorgedaan of het moes ten de haaien zijn die om hem heen zwommen. Verder at en sliep hij net als thuis.... per 31 december dollar uit te keren voor herscholing 183.000 werklozen. De bevolking van de gemeenschap is vorig jaar met 1.4 procent geslegen tot 174 141 000 zielen fstijgingspercenta ge in Nederland eveneens 1.4 procent). Het brutoprodukt van de gemeen schap is vorig jaar met 5 procent ge stegen (Nederland 2.5 Italië 6 procent). Ondanks de stijgende kosten van levensonderhoud (1 tot 1.5 procent In Luxemburg en België. 5 tot 6 procent in Frankrijk en Italië stegen de re- ele maandlonen met 3 tot 4 procent In Italië en Luxemburg en met meer dan 6 procent in Duitsland en Nederland (waar nog hogere kinderbijslag bij kwam in België en Frankrijk en In Ne derland bovendien nog belastingverla ging. Overal in de Europese gemeenschap is een tekort aan onderwijzend perso neel en scholen. Alleen in Italië zijn vorig Jaar meer huizen gebouwd dan in 1961. Hartkleppenbank in Engeland Dr. Carlos Duran. een Spaanse arts, die lid is van de staf van een zleken- huls in Oxford heeft op de jaarlijkse conferentie van de Britse medische ver eniging, die thans te Oxford wordt ge houden. verklaard dat in Engeland hart kleppen worden opgeslagen van jeugdi ge slachtoffers van verkeersongevallen In Groot-Brlttannië, die worden gebruikt I voor het vervangen van deze orga- nen bij oudere personen, wanneer dit tengevolge van ziekten noodzakelijk is. 1 In bet afgelopen jaar zijn in zieken huizen in Oxford en Londen de hart kleppen van ongeveer twintig personen op deze wijze vervangen. Voordat men hiertoe overging zijn bijna twee jaar proeven genomen met het overplanten van hartkleppen bij honden. Dr. Duran verklaarde ten slotte dat chirurgen in Britse ziekenhuizen thans proeven nemen met het onderling ver- ---'— de hartkleppen van hon en kalveren. schakel s over op Gulfpride SELECT SINGLE-G ife M iwhlHm In verband met het onderzoek naar de omstandigheden waaronder het link se parlementslid Gregorius Lambrakia om het leven is gekomen, is dinsdag ln Saloniki de politie-officier Emanouel Kapelonis gearresteerd. Lambrakis is zoals bekend door een motorrijder doodgereden toen hij op 22 mei terugkeerde van een „vft-desbij- eenkomst". Kapelonis was hoofd van een afdeling van het politiedistrict waar in de motorrijder en diens duopassagier woonde. De motorrijder en de duopas sagier zijn al op beschuldiging van moord gearresteerd. Zaak Leibbrand terugverwezen Het federale hof in Karlsruhe heeft Sisteren de strafzaak tegen de 49-jarige r. Kurt Leibbrand. verkeersdeskundige en hoogleraar aan de technische hoge school in Zuerich, die vorig jaar te recht heeft gestaan op de beschuldiging hulparbeiders, voor nieuwe behandeling terugverwezen naar de rechtbank van gezworenen in Stuttgart, die hem in eerste instantie had vrijgesproken. Het hof overwoog, dat het vonnis van de rechtbank „niet geheel vrij van te genstrijdigheden" was en dat de recht bank geen voldoende onderscheid heeft gemaakt tussen alle mogelijkheden die zich voor de beoordeling van deze zaak hadden voorgedaan. Avondklok verwacht in Cambridge Geconfronteerd met een menigte bo ze zakenlieden heeft de commandant van de 400 man nationale garde in Cambridge gisteren meegedeeld dat de avondklok met onmiddellijke ingang is verzacht. De avondklok was ingesteld om de rassenstrijd in de stad te ver minderen. De winkels mogen nu tot 21.00 uur open zijn in plaats van tot 19.00 uur en de mensen mogen tot 22.00 uur op de straat zijn. in plaats van tot 21.00 uur. Het verbod tot verkoop van sterke drank blijft echter gehandhaafd. Aan de menigte werd ook meegedeeld dat een verdere verzachting van het mili taire bewind in overweging ia. Nationale front contra Maleisië ,mir _nr, Birrn.,, nationale front, waarin de mees- le Politieke partijen van Indonesië ver- bereikbaar was voor sche- en)gd zjjn heeft ,aten weten dat het Pen van ongeveer 4 me- Zodra president Soekarno het sein geeft, ter diepgang is plotse- zal meehelpen „de neo-kolonialistische ling toegankelijk gewor- federatie Maleisie te verpletteren" den voor schepen van De tweede secretaris van het front zeven meter. Een voor de noemt premier Abdoel Rahman van haven ll,,ende zandbank *?,11.'£L*.."MO v»n dc ™Pe- ï.ire™A™'e3eLf An*.n I D' '"don.el.che marine heeft een welk merkwaardig na- aanvalsvloot van lichte, snelle vaartui- tuurverschijnsel dit moet Ren gevormd in het kader van haar an- worden toegeschreven Ls timalejsië-politiek. zo is officieel in DJa- nog niet opgehelderd. Ikarta meegedeeld. Onder regeneratie verstaat men het vermogen dat levende organis men In staat stelt verloren gegane organen weer op te bouwen en daardoor het lichaam te complete ren. Verliest de mens een vinger, dan groeit die niet meer aan, om dat onze lichaamscellen zó sterk ge specialiseerd zijn dat het regenera tievermogen daardoor In bet ge drang Is gekomen en grotendeels verloren is gegaan. Maar wordt van een zeester één van de vijf armen afgesneden, dan vormt ileh op het sneevlak van het lichaam een klein weefaelknopje. dat langsaam uitgroeit en al spoedig de vorm èn de samen stelling van de af gesneden arm gaat vertonen, zij het dan In verkleinde vorm. Geleidelijk wordt d e nieuwe arm groter en gro ter, tot ze geheel de afmeting van de afgeaneden arm heeft gekregen en een volkomen harmonisch geheel met het overige lichaam van het dier vormt. la aan de afgesneden arm zelf een stukje van het lichaam blijven zitten, dan groeit dit weefsel ver der uit. gaat vier kleine ultsteekaels vertonen die de aanleg vormen van de vier ontbrekende armen, zodat tenalotte uit de afgeaneden arm een nieuwe zeester is ontstaan met ze nuwen en gangliën, met het juist bij deze zo samengestelde kopdarmstel- sel. kortom met alle organen en In richtingen die ook andere zeester ren bezitten. Aanvankelijk ls het opgebouwde lichaam met de vier nieuwe armen te klein ln vergelijking met de af geaneden arm. maar tenslotte ont staat een vrijwel normaal dier. Nog wonderlijker vertoont zich de regeneratie bij de Clavelllna. een ongewerveld dier van een samenge stelde bouw dat door zijn organisa tie dicht bij de gewervelde dieren •tut. Dit dier heeft een zg. klew- TOCH IS HET ZO! korf, te vergelijken met het kop. borst gedeelte van een gewerveld dier. Wordt nu deze klewkorf van het voorste gedeelte van het llrhum afgesneden, dan gut het zich ver vormen, evenals het overige deel van het lichaam. De stukken schrom pelen ineen, verliezen hun organisa tie en gun tenslotte over In kogel ronde klompjes levende stof. AUe organen die het dier bezat zijn ver dwenen en het heeft er alle schijn van dat elke organisatie ontbreekt. Maar dat la inderdaad slechts schijn, omdat we alleen de stoffelijke bui tenkant kunnen waarnemen. Na verloop van lijd gun de cellen van het gedesorga niseerde dier zich opnieuw groeperen, er ontstaan nieuwe differentiaties en de kogelronde vorm lost zich op ln een nieuwe vorm van hel oorspronkelijke dier. Binnen korte UJd heeft zich een nieuw klein wezen gevormd, volkomen gelijk aan het oorspronkelijke dier, maar veel kleiner. Het lijkt wel. of bij bet boetseren de kunstenaar zijn model heeft teniet gedaan en met de helft van de kiel een gelijkwaardig kunst werk heeft vervaardigd. En we kun nen ons dan ook voorstellen dat een onderzoeker ala prof. Boeke hier over zei: „Ik ken geen andere reeks van verschijnselen, waaruit de heer schappij van het geheel over de sa menstellende delen ons zo duidelijk blijkt, waardoor we telkens weer zo diep doordrongen worden van het ondoorgrondelijke levensmysterie, van de goddelijke drang naar har monie die de gehele natuur beheerst, als bij deze verschijnselen der rege neratie." We zullen hier r paarden driemaal zulke zware laa ien kunnen trekken als In de oudheid. (Nadruk verboden). H. PétlUon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7