Nieuwe leidis e Courant Nieuwe (in) formate ur(s) weer uit KVP-kring? Commentaar "Overleg ook over andere zaken" Volgend jaar tv kijken in volle zee P.v.dA. BLIJFT NOG BUITEN SPEL Marijnen premier als kandidaat- gehandhaafd ei Verband tussen topspion en zaak-Profumo? Din»d«K 16 juli 1963. 44rt» jaspin* CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Wft.it ij, i, ^.«t 9 Zie pagina 7 mijn hert in teghentpoet" y Drie plus twee CONGRES Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 -r Telefoon 31441 .w. 0,65, 'p.m. 2,80, p.kw. 8,25 f Klachtend. (Van onze parlementsredactie) 1VTA prof. De Quay van zijn formatie-opdracht te hebben ontheven, heeft b N H.M. de Koningin gisteren op Huis Ten Bosch de gebruikelijke advi- seurs ontvangen: de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonk man en mr. Van Thiel, de vice-president van de Raad van State prof. Bccl, en de voorzitters van dë vijf grote Tweede-Kamerfracties, de heren De P Kort (kath. v.), Vondeling (soc.), Toxopeus (lib.), Van Eysden (a.r.) en Beër fd nink (c.h.). Daarna reed de vorstin terug naar Soestdijk om de adviezen te bestuderen. Zij zal hoogstwaarschijnlijk vandaag nog een nieuwe formateur of informateur aanwijzen. Ondanks de gebleken onmacht van de grootste partij om binnen afzienbare tijd een kabinet tot stand te brengen, neemt men in politieke kringen aan, dat opnieuw een K.V.P.-er met een formatie opdracht zal worden belast. Het is niet uitgesloten, dat de Koningin dit maal twee formateurs zal aanwijzen. Dit is wel eerder voorgekomen (o.a. in 1945 en 1951. tair beschikbaar zijn, uiteraard onder af-i weging van prioriteiten, het kabinet hem| terzake deze middelen te zijner tijd zal; ■erschaften. Indien dit onverhoopt niet( zal geschieden, zal hij zich alsdan vrij heid van handelen voorbehouden". Dr Veldkamp heeft tegenover de Volkskrant zijn verbazing uitgesproken het accent dat op de persoonlijke tegenstellingen wordtgelegd, vooral als die in verband gebracht worden met zijn persoon. Ook na afloop van de I KVP-fraetievergadering hoorde men de( mening verkondigen, dat prof. De Quay het bestaan van persoonlijke tegenstel lingen niet als motief voor het terugge- van zijn opdracht had mogen aan- tn. De formateur, zo werd gezegd, is te vroeg gestopt. Gezien de instem ming van dr. Veldkamp met de formule- Aalberse lag een oplossing in het zake lijke vlak voor het grijpen. Prof. De Quay had het als zijn plicht moeten be schouwen de persoonlijke animositeitcn te apaiseren. (Voor vervolg zie pag. 9) MR. AALBERSE .formule. Gistermiddag zijn de Kamerfrac ties van K.V.P. en A.R.P. bijeen ge weest om zich te beraden over de adviezen van hun voorzitters aan de s Niet alleen kernstopgesprek 33 Nieuws in één oogopslag De oorzaak van de mislukking van de forma tie-De Quay ligt in 't per soonlijke vlak. Want voor de opdracht was terugge geven zou er een zakelij ke overeenstemming heb ben bestaan tussen de kandidaats-ministers. Van daag wachtte Den Haag weer eens op de aanwij zing van een nieuwe for mateur of informateur. In een goede stemming zijn gisteren in Moskou de besprekingen begon nen tussen de Ver. Staten, Engeland en Rusland over 'n kernstopverdrag. Chroesjtsjef, die de Rus sische delegatie leidde, wilde zelfs direct al tot ondertekening van het nog niet bestaande verdrag overgaan. In Engeland heeft men het de laatste tijd bijzon der druk met spionages- affaires. Volgens de laat ste berichten zou de over gelopen Russische top spion, die van Amerika naar Engeland is over gebracht, te maken heb ben met de zaak-Profumo. De Italiaanse natuur kundige dr. Martelli, die zich voor een Engelse rechtbank moet verant woorden, is door een jury vrijgesproken. Hij zou geen voorbereidingen heb ben getroffen voor het doorgeven van waarde volle inlichtingen aan de vijand. De kansen voor het Evangelie in Indonesië lig gen voor het grijpen. Vooral tot deze conclusie zijn prof. Bergema en ds. Richters gekomen tijdens hun bezoek aan Indonesië. De kansen zijn zelfs uit zonderlijk. zo vertelden ze na hun aankomst op Schip hol. Er bevinden zich in het M.-Oosten vermoedelijk kernwapens. Deze alar merende mededelingen deed gisteren de Britse minister van buitenlanse zaken Heath in 't Lager huis. Hij wilde niet zeggen, waar deze wapens zijn opgesla gen. Het is echter bekend dat de V.A.R. zich met ra ketten heeft bewapend. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft meege deeld, dat zijn land zich terugtrekt uit de V.N.- commissie wegens de vij andige houding van de an dere Afrikaanse landen. IN Moskou wordt niet alleen over een te sluiten kernstopverdrag ge sproken. Op de eerste dag van de be sprekingen tussen de Ver. Staten, Engeland en de Sowjetunie werd ook gesproken over „andere kwesties van wederzijds belang", zoals het c muniqué vermeldde. De bijeenkomst van gisteren duurde ongeveer drie en een half uur. Van vandaag af zal minister van buitenlandse zaken Gromiko als lei der van de Russische delegatie op treden. Zoals men we?t, deed Chroesj tsjef het gisteren zelf. In het feit, dat Gromiko namens de Sowjetunie zal spreken, ziet men een bevestiging van liet grote belang, dat de Russen hech ten aan dit gesprek, zulks in schrill® tegenstelling tot de Russisch-Chinese besprekingen, die elf dagen geleden in Moskou begonnen. De zitting van gisteren werd door Chroesjtsjef geopend. Glimlachend vroeg hij aan de westelijke onderhandelaars Harriman (V.S.) en Hailsham (Enge- land): „Zullen we maar meteen begin nen met het ondertekenen van de over eenkomst?" Harriman nam de grap vro lijk op en schoof de grinnekende Rus een blok papier en een potlood Gromiko stelde zijn chef daarop „Teken maar. dan zullen we het daarna wel invullen". Chroesjtsjef droeg hetzelfde grijze pak, waarin hij 's ochtends Hailsham had ont vangen. Hij schudde Harriman de hand en zei: „U bent begonnen met het terug tellen van uw jaren". Waarop de 71- jarige Amerikaan vlot antwoordde: „U ook". „Daar ben ik al een hele tijd ge leden mee begonnen", zei de 69-jarige Chroesjtsjef. Terwijl hij tussen de wes telijke algevaardigden doorliep, die bij de portretten van Lenin en Marx ston den, grapte de Rus: „Ik ben omgeven door kapitalisten". Ongeveer 15 Britse. Amerikaanse Russische Journalisten waren getuige van de openingszitting in het Kremlin. Nadat zij weer naar buiten waren ge leid, begon het eigenlijke werk. Tot de Russische onderhandelaars behoren be halve Gromiko ook Valerian Zorin, (de man die zo n verraderlijke rol heeft ge speeld in de affaire-Cuba van vorig jaar) en Semyon Tsarapkin, degene die de westelijke mogendheden bij de ont wapeningsbesprekingen in Genève al bijna vijf jaar bezig heeft gehouden, zonder dat ooit vooruitgang werd ge boekt Communistische landen winnen bijna de helft van de steenkool In 1962 werd bijna de helft van alle in de wereld gedolven steenkool, of 49,4% in communistische landen gewon nen, aldus meldt het Westduitse indus triële instituut. De kolenwinning ii wereld nam met 3% tot 2,1 miljard ton toe. In 1938 was de produktie 1.2 mil jard waarvan 17,3% in communistische landen. In 1962 wonnen de Verenigde Staten 19,1% of 396 min. ton, (in 1938 30,7%), in West-Europa 20,9 (40,3%). In rood China was de produktie in 1962 515 min. ton, in de Sowjetunie 378 min. In deze landen steeg de produktie, i xn de Europese gemeenschap daalde zij met 1,3% tot 227 min. Koningin. De fracties van P.v.d.A.J V.V.D. en C.H.U. vergaderden niet. Naar verluidt hebben gisteren de vier niet-socialistische groeperingen bij monde van hun aanvoerder onge veer hetzelfde standpunt ingenomen. Zij menen, dat er op het ogenblik geen aanleiding bestaat de P.v.d.A. bij de formatie te betrekken. De po gingen tot vorming van een confes sioneel-liberaal kabinet zullen dus worden voortgezet. Dat is ook logisch. Als de drie con fessionele partyen (of één van hen) zou den hebben besloten het nu maar eens met de P.v.d.A. te proberen, zou dit de uitschakeling van de liberalen hebben betekend (een vüf-partyen-kabinet is namelijk niet mogeiyk)- Een dergelijk besluit zou in strüd a£n geweest met het verloop van de informatie-Beel en de formatie-De Quay. Immers, de V.V.D. heeft over het program géén, en over de zetelverdeling ternauwernood moeilük- heden gemaakt. Men kan de liberalen dan ook in geen enkel opzicht de schuld geven van het échee van prof. De Quay. ex-formateur zélf wijt, blijkens zijn verklaring, de mislukking van zijn for matie primair aan tegenstellingen in de persoonlijke sfeer, ontstaan tijdens de besprekingen tussen de kandidaat-minis ters. Het ontbreekt er nog maar aan, dal hij in dit verband de K.VP.-minister Veldkamp niet met name noemt. Het is echter voor iedereen duidelijk, dat diens wijze van optreden de directe aanleiding geworden tot prof De Quay's besluit i zijn opdracht terug te geven. De ex-informateur nam dit besluit op n moment, dat dr. Veldkamp zich reeds had verenigd met een compromis-oplos sing, voorgesteld door K.V.P.-voorzitter Aalberse. De formule-Aalberse hield dat dr. Veldkamp zich bij de sociale paragraaf van het Wassenaarse akkoord H neerleggen, maar tevens de vrijheid krijgen uit het kabinet te stappen als hij tijdens de rit zijn zin niet zou krijgen op het punt van de financiering val A.O.W.-verhógingen uit de algemene middelen. Volgens de Volkskrant van heden luidde de tekst van de formule-Aalberse als volgt: „De minister (dr. Veldkamp) zal vertrouwen opbrengen, dat indien het ter verwezenlijking van de optrekking de AOW tot een sociaal minimum noodzakelijk is algemene middelen te wenden en zodanige middelen budgc-t- Om f 360.000 Onregelmatigheden bij bankkantoor in Katwijk De Twentsehe Bank deelt mede dat haar interne accountantsdienst onre gelmatigheden heeft ontdekt bij haar kantoor Katwijk die, naar lxet zich Iaat aanzien, een bedrag van ca. f 360.000 belopen. De directie van de Twentsehe Bank heeft hierin aanlei ding gezien de directeur van het kan toor, de 64-jarige P. T. Z. uit Katwijk op staande voet te ontslaan, zo deelt zij mede. Gisteravond heeft de directie van de Twentsehe Bank bij de recherche in Katwijk aangifte gedaan. Tot dus verre is bij de bestudering van de door de directie verstrekte gegevens volgens de recherche nog niets van strafbare handelingen gebleken. Wel zouden interne voorschriften niet in acht genomen zijn. Het onderzoek wordt echter voortgezet en vanmiddag zo\i ook de van onregelmatigheden betichte directeur worden gehoord. De recherche verwacht eerst morgen ochtend nadere mededelingen over dt zaak te kunnen doen. (Voor vervolg zie pag. 9) Lord Hailshamdie Engeland vertegenwoordigt bij de kern- stopbesprekingen in het Krem lin, is in een beste bui. Want Chroesjtsjof heeft stralend tegen hem gelachen en zelfs grapjes met hem gemaakt. Althans de eerste minuten. Daarna konden de persfotografen uiteraard vertrekken. Naast Lord Hails ham op de achtergrond de Britse ambassadeur in de Sowjetunie. die de Lord vergezelde Sir Humphrey Trevelyan. Dr. Gutseppc Martelli. de 39-jarige Italiaanse atoomgeleerde, die gis teravond door de Old Bailin Londen is vrijgesproken van negen aanklachten wegens voorbereidingen van spionage voor de Sowjetunie krijgt een stralende glimlach van de vrouw, die zich Pamela Martelli noemt, doch niet zijn vrouw is. Ze wachtte op hem tot hij gisteravond het gebouw verliet. Martelli werd vrijgesproken na een proces van elj dagen, waarna de jury nog tien uur vergaderde over de negen hem ten laste gelegde punten. (Verslag zie pagina 5). Wilde geruchten in Engeland Amerika's CIA zeer verstoord Met verrassende snelheid volgen de gevallen van spionage elkaar op. In Londen heeft een zegsman van de Russische ambassade meegedeeld, dat de naar het Westen overgelopen Sowj et-agent beslist niet de Dol- nytsin kan zijn die in '61 aan de En gelse ambassade was verbonden want dat deze Dolnytsin in Moskou woont Hoe het geval ook in elkaar zit, dui delijk is wel dat de Amerikaanse veiligheidsdienst bijzonder boos is over de wijze waarop de naam van de agent door de Britse regering ter kennis van de pers is gebracht In Engeland doen de wildste geruch ten de ronde. Men wil beslist verband leggen tussen de Profumo-affaire veiligheidsaspecten van deze zaak en de affaire Dolnytsin. De overloper gehoord worden door lord Denning, die op last van premier Macmillan een oi derzoek naar de Profumo-zaak instelt Amerika hoopt nog enige jaren pro fijt van de overloper te hebben omdat deze de stappen van de Russische spio nagedienst kan interpreteren. Teveel ruchtbaarheid zal de zaak echter geen goed doen; er wordt nu al gevreesd dat pogingen zulen worden gedaan Dolnyt sin, of hoe hij ook heten mag, te ont voeren of te doden. De vraag blijft waar om de Britse regering het nodig heeft gevonden de zaak openbaar te maken. (Zie verder pagina 9) DEN VOOR IIET ogenblik gelukkig wat ontspannen wereld maakt het getob ten onzent rondom de kabinetsformatie niet tot een ramp. Een verdrietige zaak blijft het niettemin. En dat deze lange for matie zowel mogelijk als nodig is, geeft geen hoge dunk van de plaats die Neder land in het geheel der volkeren inneemt. In het buitenland moet men wel de indruk krijgen, dat het bij ons stuntelig en pro vinciaal toegaat Wat moet op deze wijze terecht komen van wat we zo gaarne aan duiden als onze nationale roeping in de wereld? Het beeld dat de kabinetsformatie vertoont is er een van machteloosheid. In de krin gen van de K.V.P. betreurt men het nu. dat formateur De Quay naar het heet alsnog te haastig zijn opdracht heeft teruggegeven. Met dit verwijt echter doet men hem onrecht. De heer De Quay is destijds als minister president opgetreden met weinig geest drift en op aandrang van anderen. Zijn bewind is niet ongelukkig uitgevallen, maar hij is niet los kunnen komen van zijn betrekkelijke besluiteloosheid. Zijn fonna- tiepogingen van thans hebben dat opnieuw bewezen. Voor ons staatkundig bestel geldt, dat wie een opdracht tot formatie in overweging neemt, daarmee als met een persoonlijke opdracht ernst behoort te maken. Maar de lieer De Quay is gaan formeren en te gelijk niet gaan formeren. Met het gevolg, dat naast hem een zich steeds uitbreidende groep mee aan het formeren sloeg. Dat was fout. De formateur gaf het heft uit handen. Daarnaast is er de machteloosheid binnen de K.V.P. Het lijkt wel, of zij machtelozer wordt naarmate zij groter wordt. Maar hoe machtelozer, tegelijk wordt het be geren sterker om zich naar de mate van haar grootte te laten gelden. Een situatie die, gemeten ook naar 's lands belang, be denkelijk moet heten. De organisatorische verscheidenheid, die onder de protestanten op politiek gebied wat te zeer aan de hoge kant is, zou onder de rooms-katholieken beter verwezenlijkt kunnen worden dan thans het geval is. l'iterlijke eenheid heeft alleen waarde wanneer en in zover zij innerlijke een heid dekt. De machteloosheid van de K.V.P. heeft zich gewroken in een tweeslachtige poli tiek met betrekking tot de verkiezingsuit slag. Die uitslag strookte duidelijk niet met de persoonlijke voorkeur van deze en gene. Voor de teleurstelling daarover kan men respect hebben, niettemin is, temidden van het getob waarin we terecht zijn ge komen, die uitslag nog bij uitstek het ob jectieve gegeven waarvan behoort te wor den uitgegaan. De uitslag luidde: bevestiging van het be leid met verlies voor zowel de liberalen als de socialisten. Is het wonder, dat de socialisten, het geleden verlies ten spijt, weer duidelijker gaan solliciteren? Gistermorgen is in Harderwijk een marechaussee door een vallende garage deur gedood. Het gebeurde in de W.G.F.- kazerne. De marechaussee vierde klas C. J. Kooyman uit Son (N.Br.) werd daar aan zyn hoofd getroffen door een vallende garagedeur. Hij overleed op slag; Marechaussee Kooyman was 21 jaar. Hij diende bij de 41ste marechaussee compagnie. In het Friese dorpje Molenend (Tjie- tjerksteradeel) is zondagavond plotseling overleden mevrouw Loltje Oostenbrug- Laurman, die donderdag 103 jaar was geworden. TIE depressie, die gisteren ten westen van Schotland was gelegenverplaat, ste zich langzaam in noordelijke richting. Randstoringen veroorzaken af en toe in ons land nog wat regen. Intussen nadert nu van de oceaan een gebied van wat hogere luchtdruk, dat morgen in de loop van de dag het weer gaat beïnvloeden. Aanvankelijk kan hier en daar nog een bui vallen maar later zal het overwegend droog zijn met opklaringen, vooral in de kuststreken. Met westelijke winden wordt echter wat koelere lucht aange voerd, waardoor de temperaturen in het binnenland over het algemeen iets lager zullen zijn dan vandaag. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Enkele tydeiyke opklaringen en plaat- seiyk 'n regenbui. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets lagere. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Strand verwachting Rug van hogedruk nadert van Enge land en brengt morgen vrij zonnig en droog strandweer. Zwakke tot matige zuidwesten wind. In de middag 19 i 20 graden, zeewater 10 graden. Vooruitzichten: luchtstroom Tendens stationair ZON EN MAAN Woensdag 17 juli: zon op 4.39, onder 20.52; maan op 1.41, onder 1732. Zaterdag 20 juli: nieuwe maan. Hoogwater Schevenlngen HET WEER l/V EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur foil* h Dsn Helder ÏËSS?- houdt de komende dagen het Lelde andere de France zijn uit- televisieontvangstinstallatie is via een gesloten circuit gerust met televisie. technisch geen eenvoudige gesloten worden op de film de „Rotterdam" zal De werkzaamheden zullen zaak. Vele nieuwe leidingen projector in de bioscoopzaal, de vaart is, technisch uitste- worden verricht tijdens de zullen moeten worden aan- zadat ook in volle zee beelden kend voldaan. Wanneer het grote vijfjaarlijkse onder- gelegd. Maar gelukkig heeft op het scherm verschijnen, „chip begin november in het houdsbeurt, die het schip van men daarmee tijdens de bouw dok gaat heeft het 84 trans- toestellen in enige luxe hut- 2 november tot 11 december vijf jaar geleden al De bijzondere toestellen atlantische reizen gemaakt as- J--11SjfifidfiB geschikt voor elk lijnenste» drie rond-de-wereld en zes- scl e.d. zijn ontworpen tien andere cruises. In totaal door een Nederlandse fabn- werden 90.800 passagiers ver- de landen, die kant (n i e t de bekende gloei- straal van bon- Iamp,nfabri,k in auid,n dra ,0"d »''frijvin„n ,n lands). Totale kosten: zestig- andere kosten zijn dan ook ten, de lees- en recreatie- ondergaat op dc werf van de rekening gehouden ruimten voor de passagiers Rotterdamse Droogdok Maat- De passagiers zullen van de eerste klasse en de schappij, hetgeen noodzakc- boord dc programma's toeristenklasse, en in de be- lijk is voor het opnieuw ver- manningsverblijven aan boord krijgen van een certificaat hebben. Ook andere moderne van zeewaardigheid. :ij binnen derd kilometer passeren Bo- passagiersschepen onder Het aanbrengen van een vendien zullen de toestellen duizend gulden. ruimschoots terug verdiend.... De Bilt Twen the Eindhoven Zd.-Lbnb. Kopenh i Aberdeen j Londen i Bruwcl Luxemburg Pa rijs Bordeaux Nlee Ber'.JJn Frankfort MOnchcn Zurich Genève Locarno Wenen windatil 20 windatl! 19 9 zw 4 :9 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1