Nieuwe LeMse Courant Veldkamp wil geen duimbreed wijken Commentaar Dolnytsin gaf vele waardevolle tips Ooievaars vliegen ons land voorbij Prof. Versteeg weigert onderwij sportef euille Petroleum goedkoper Opstand misdadigers in gevangenis Singapore Zaterdag 13 juli 1963, 44ste jaargang Oiractcwri f. DIEMER Hoofdr*d*ct*un Or. I. OIEMER Kantoren Leiden CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGB1A0 „Stofitvcttigh it gttabUvMi mijn h.r» in t#gh»n»po«t" GIGANTISCH CONTINENT Postbus 76 Telefoon 31441 Donkere wolken boven formatiepoging Vieuws in één oogopslag De kans dat de forma tie-De Quay zal slagen is gisteren kleiner geworden, daar het prioriteitenge- sprek niet tot overeen stemming schijnt te heb ben geleid. Minister Veld kamp zou namelijk zijn eisen onverkort hebben gehandhaafd. Bovendien heeft de a.r. kandidaat voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. mr. Th. A. Versteeg de forma teur laten weten dat hij om persoonlijke redenen van het aanbod afziet. Op een eilandje bij Singapore waar zwaar ge strafte gevangenen in een „open gevangenis" verble ven is een opstand uitge broken. De directeur (die geen wapens dacht nodig te hebben) en enige bewa kers werden op beest achtige wijze vermoord. De A.N.W.B. is geheel paraat om de enorme stroom kampeerders die dit weekeinde over ons land uitzwermt goed op te vangen. De bezetting van de achthonderd kampeer terreinen wordt van uur tot uur bijgehouden. Voor wie rust zoekt: het oosten des lands zal nog wel een plaatsje bieden. In het westen is men gematigd optimistisch over de conferentie die maan dag in Moskou begint over een verbod op het experi menteren met kernwapens. Men hoopt op een zekere soepelheid bij de Russen. Rusk heeft intussen ver klaard dat er geen enkele overeenkomst zal worden gesloten die ten koste van de bondgenoten gaat. In een opmerkelijk ge matigd hoofdartikel in het Volksdagblad te Peking wordt de broederhand uit gestoken naar de Russi sche communisten. In het artikel wordt erkend dat de huidige situatie zeer ge vaarlijk is. De schrijver spreekt de hoop uit dat de Russen zich van iedere overhaaste actie zullen onthouden. In Den Bosch heeft een 26-jarige moeder tegen over de politie bekend dat zij haar dochtertje van twee jaar heeft verdron ken in een kanaal. Als mo tief voor haar daad gaf zij dp dat zij bij haar echtge noot een ondraaglijk leven leed. Als gevolg van dalingen in de aanvoerprijzen, zullen op 15 juli de verkoopprijzen hier te lande van een aantal aardolieprodukten worden verlaagd. De prijs petroleum voor verlichting en warming wordt cent per liter lager. Voor tractorpetroleum geldt een prijsverlaging van f 0.20 per 100 liter. Autogasolie uit pompen gasolie voor andere doeleinden er huisbrandolie I worden f 1 per 100 liter goedkoper en de prijs dunne stookolie en huisbrandolie II gaat met f 0.90 per liter j beneden. (Van onze parlementsredactie) TNONKERE wolken pakken zich samen boven de formatie-De Quay. De kans dat de formateur zal slagen, is gisteren weer kleiner geworden. Het „prioriteitengesprek" tussen de kandidaat-ministers Marijnen (pre mier), Witteveen (financiën), Veldkamp (sociale zaken) en Andriessen (economische zaken) schijnt namelijk niet tot overeenstemming te hebben geleid. Minister Veldkamp, zo werd vernomen, heeft zijn eisen vrijwel onverkort gehandhaafd. Daar echter zijn aspirant-ambtgenoten geweigerd hebben voor hem door de knieën te gaan, staat de KVP-bewindsman nu op het punt voor de portefeuille van sociale zaken te bedanken. Voor de for matie kan dit nare gevolgen hebben, want het overgrote deel van de KVP gelooft nog steeds in de mythe, dat een kabinet-zonder-Veldkamp onbe staanbaar is. Prof. De Quay moest gisteren nog een andere tegenslag incasseren. Het anti-revolutionaire Tweede Kamerlid prof. Versteeg kwam hem namelijk meedelen dat hij geen minister onderwijs, kunsten en wetenschappen wil worden. Prof. Versteeg heeft louter en alleen om persoonlijke redenen het aanbod bedankt. Politieke c wegingen speelden bij zijn besluit geen enkele rol. De formateur kaï» nu naa a.r. kandidaat voor O.. K. e Er werden gisteravond al genoemd, oa. die i W. uitzien, 'erschillende de 46-jarlge rector van het Chr. Lyceum in Delft dr. A. Veerman, tot voor kort lid van Tweede Kamer. Er is echter nog tweede mogelijkheid. Prof. De Quay de A.R. eventueel een andere zetel kun nen toewijzen. Hij heeft nog wel enige bewegingsvrijheid om verschuivingen in z(jn zetelschema aan te brengen, al zal dat misschien met moeilijkheden gepaard gaan. Drie posten zijn thans nog ver schuifbaar: onderwijs, verkeer en water staat en defensie. Onderwijs kan naar d« K.V.P. worden geschoven en verkeer en waterstaat naar de A.R., óf defensie naai de A.R. en verkeer en waterstaat naar de V.V.D. (onderwijs mag niet in liberale handen komen). Andere ruilmogelijk- heden zijn er bij de huidige stand zetelverdeling vrijwel niet. Tussen haakjes: de kans dat één der protestantse partijen defensie ten ge schenke zou krijgen van de V.V.D. en dus drie zetels in het nieuwe kabinet zou gaan bezetten, zit er niet meer in. De K.V.P. heeft daarover haar veto uitgesproken, omdat ze het in strijd acht met het „ak koord van Wassenaar", dat uitgaat een zetelverdeling 613-2-2. Dit schema zou ook worden verstoord als op defensie een partijloze vakminister zou worden benoemd. Probleem-Veldkamp Uiteraard heeft het schuiven met de drie nog openstaande zetels geen enkele zin meer als blijkt dat de formatiepoging- De Quay gaat afspringen op het probleem- Veldkamp. Het weekeinde zal hierover klaarheid kunnen verschaffen. Ongetwij feld wordt er vandaag, morgen en schijnlijk ook nog overmorgen druk leg achter de schermen gevoerd o veeleisende KLV.P.-bewindsman alsnog tot rede te brengen. Lukt dat niet dan zou de formateur moeten proberen een andere K.V.P.-kan didaat voor sociale zaken aan te trek ken, die minder noten op zijn zang heeft Dat zou een alleszins juiste hand liggende beslissing zijn, maar het is zeer de vraag of prof. De Quay er su mee zal hebben. Inderdaad vinden tal leidinggevende K.V.P.-ers het optreden van dr. Veldkamp niet redelijk meer. Ook realiseren zij zich zeer wel, dat de K.V.P.- fractie gebonden is aan haar goedkeuring van het Wassenaarse akkoord, waarmee dr. Veldkamp's eisen in strijd zijn. En verder geven zij toe dat het ridicuul zou zijn de formatiepoging-De Quay te laten stranden op de te hoge K.V.P.-er, terwijl de katholieke fractie leider dr. De Kort de P.v.d.A vanwege haar minder hoge sociale kant heeft gezet Maar dat alles neemt niet weg. dat de K.V.P. er voor terugdeinst die zjj als haar „matchwinnaar" bjj de verkiezingen beschouwt, het bos in te sturen. Dr. Veldkamp weet dat maakt er gretig gebruik van. Hy weet, dat Scheerlijn-aan-scheerlijn op Nederlandse campings Dit weekeinde zal de grote stroom van vakantiekampeerders als een onstuitbare lawine over Nederland vloeien. De ANWB is op alle fronten paraat om de toeristen een zo goed mogelijke service te bieden. De bezetting van de achthonderd vaderlandse kampeerterreinen wordt bij de ANWB in Den Haag van uur tot uur bijgehouden. Verwacht wordt, dat de campings aan de kust, op de Veluwe, Zuid- Limburg, de Waddeneilanden en Walcheren reeds in dit weekeinde I ..scheerlijn-aan-scheerlijn" met tenten zullen staan. Die drukte zal on- afgebroken tot 13 augustus voortduren. I Speciaal voor de buitenlandse kampeerders heeft de toeristenbond bij alle belangrijke grensovergangen verwijzingsborden geplaatst naar rk.VVV- en ANWB-bureaus. die inlichtingen over kampeerterreinen kun nen geven. nD Er is voor de rustzoekende vakantieganger nog één lichtpunt: de campings van Overijssel, Drenthe en de Gelderse Achterhoek zullen EN voldoende ruimte blijven bieden. Ook als het overal elders zeer druk is... als de K.V.P. hem laat vallen voor minder veeleisende figuur op so zaken, een opstand van de K.A.B.-vleugel dreigt. Mr. Biesheuvel De tweede a.r. kandidaat-minister, mr Biesheuvel, die gisteren officieel is aan gezocht voor landbouw, zal hoogstwaar schijnlijk vandaag een beslissing nemen Gistermiddag sprak hij met prof. Witte veen en mr. Marijnen over de financiële mogelijkheden voor het toekomstig land bouwbeleid. Daarna ging hij samen mei prof. Versteeg naar formateur De Quay 's Avonds zette hij zich aan de bestudering van de verkregen gegevens. Mr. Biesheuvel wil een redelijke mate van zekerheid, dat hij voldoende finan ciële armslag krijgt om, binnen de be schikbare ruimte, een goed, sociaal land bouwbeleid te voeren. Het boerenvraag- stuk zal een kernpunt vormen in het regeringsbeleid van de komende vier jaar. De situatie van de kleine agrarische on dernemers met hun 60- tot 80-urige werk week is een enorm sociaal probleem, dat om een oplossing schreeuwt, maar blijkbaar aan dr. Veldkamp's eenzijdige aandacht voor uitbreiding van de alge mene sociale voorzieningen ontsnapt. Kandidaat-premier Marijnen heeft j teravond verslag uitgebracht aan de for mateur over de besprekingen, die onder zijn leiding plaats vonden. De omstreeks 63-jarige gepensioneerde adjudant van de gemeentepolitie en lid van de gemeenteraad van Opheusden voor de SGP, de heer D. Verhulst is gisteravond om het leven gekomen, nadat de door hem bestuurde auto op een niet beveiligde overweg tussen Kesteren en Opheusden door een goederentrein was gegrepen. De auto werd omstreek^ 500 meter meegesleurd. Drie mensen in stukken gehakt Een strafeiland voor Singapore' meest geharde misdadigers is na ee gruwelijke gevangenenopstand in ee pinhoop veranderd. De directeur e: twee bewakers zijn met messen aa stukken gehakt en 29 andere bewa kers zijn levensgevaarlijk gewond. Vrijdag hebben de gestraften met vlijmscherpe parangs (kapmessen) en tuigereedschappen een uur lang ongehinderd op het eiland kunnen huishouden, totdat een zwaar bewa pende politiemacht met een vloot kclinc bootjes op het eiland aan kwam. Een radeloze vrouw op de puinhopen van wat wat eens haar woning was. Haar huis werd verwoest door de aard verschuiving, gevolgd door zware regens en stormen in Toline, aan het meer Iseo, in noord-Italië. Het gebeurde gis teren in de vroege ochtenduren. De wolkbreuk, met hevige winden en hagelstenen zo groot als eieren beukten op het strand, van het door toeristen druk bezochte meer Iseo. Vijf personen verloren het leven als gevolg van dit verschrikke lijke noodweer. Vermoord is de 47 jaar oude gevange nisdirecteur D. S. Dutton, een Engelsman, die van mening was dat voor de reclas sering van de gevangenen merendeels leden van de geheime verenigingen van Singapore geen vuurwapens nodig De ge^raften rookten hem uit een radiokamer, waar hy het alarm in wer king had gesteld. Vervolgens staken zij hem de ogen uit en hakten hem in stuk ken. Twee bewakers, die eveneens on gewapend waren, ondergingen een zelfde lot. De strafkolonie op Poelau Senang werd drie jaar geleden gesticht als reclasse- ringscentrum zonder muren en zonder vuurwapens. In een regeringscommuni qué is bekendgemaakt, dat de gestraf ten zich plotseling tegen hun bewakers keerden. Zij sloegen houwden en hakten met hun tuingereedschap als wilden om zich heen. toen zij van hun midaagtaak terugkeerden. Vervolgens holden zij naar het administratiegebouw en de slaapzalen, die zij in brand staken Gisteren is op Bronbeek bij Arnhem het jubileumgeschenk, ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het in stituut, officieel overgedragen. Het is een monumentale bank. waarvoor gelden bijeenge bracht zijn door (oudjmili- tairen van het KNIL en de koninklijke marine en hun we duwen. Volgens onbevestigde persberichten zyn enkele van de gewonde bewakers de brandende gebouwen ingegooid. Zij werden er door reddingsploegen uitgehaald. Een helikopter van de Britse luchtmacht heeft heen en weer gevlogen om gewonden naar een ziekenhuis Singapore over te brengen. De gestraften hebben ook nog e^ gevochten met vissers die als eersten het eiland aankwamen. Zij gaven z echter onmiddellijk over toen de politie met bootjes op het eiland landde. Volgens de Straits Times heeft Dut ton enige tijd geleden verklaard: geloof, dat ik hen met beleefdheid overredingskracht kan veranderen niet met vuurwapens. Ik weet dat zij In een kwaadaardige horde kunnen veranderen, maar ik geloof dat dat nooit zal gebeuren. Er zit iets goeds in hen en ik ben van plan dat naaf buiten te brengen". Naam overgelopen Rus bekend De hoofdofficier van de Russische inlichtingendienst, die naar het Wes ten overgelopen Is, heet Anatoli Dol nytsin. Hij is een communistische be roepsambtenaar van middelbare leef tijd. Verondersteld wordt, dat hij in 1961 negen maanden op de Russische ambassade te Londen gewerkt heeft en dat hij de ambassade van een satelliet- daat diende, toen hij de wijk naar het Westen nam. In het begin van 1962 nam hij de benen en bracht ongeveer een half jaar door in Amerika, waar hij door de centrale inlichtingendienst onder vraagd werd. Hoewel men er naar streefde de naam van de overgelopen Rus geheim te hou den. is dat niet gelukt De Londense „Daily Telegraph" onthulde, dat de naam van Dolnytsin donderdagavond aan alle kranten is doorgeseind met het verzoek noch de naam, noch iets over de affaire te publiceren. Dat verzoek kwam van de Britse commissie, die aan de kranten ad vies geeft wat over veiligheidskwastics kan worden gepubliceerd. ..Die kennis geving werd over geheel Engeland ver spreid". schreef de „Daily Telegraph". En het blad was van mening, dat de naam reeds daardoor zo bekend was geworden, dat wel tot verdere publicatie kon wor den overgegaan. Men meent dat Dolnytsin de man is ge weest. die heeft onthuld, dat de Britse ambtenaar van buitenlandse zaken Ha rold Philby de derde man in de affaire Burgess-MacLean is geweest. Philby werkte, zoals men weet, als Journalist in het Midden-Oosten, voordat hij in januari van dit jaar in Beiroet ver dween. Hij is vermoedelijk in een com munistisch land. Dolnytsin heeft ook inlichtingen ver strekt, die tot neutralisatie van minstens één belangrijke spion in de Verenigde Staten hebben geleid, zo schreef de ..Daily Express". Het wordt tevens waarschijn lijk geacht, dat zyn onthullingen tot de arrestatie van William Vassall. de Britse ambtenaar bij de admiraliteit, hebben ge leid. Vassall werd schuldig bevonden aan spionage voor Rusland en tot 18 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. prijzen, dat hij bij het scheiden van de (bouw-)markt zo uitvoerig heeft ge antwoord op de vragen van het kamerlid Van Dis. Hem blijken geen feiten bekend te zijn, op grond waarvan kan worden ge concludeerd, dat ambtenaren van volks huisvesting en bouwnijverheid op de loon lijst van bepaalde bouw- en beleggings maatschappijen staan. Het zou ook wel een vreemde toestand zijn. Ons ambtenaren corps geldt als volstrekt integer. Wij zul len dan ook de laatstcn zijn, die er een blaam op willen werpen. De heer Van Dis heeft dit natuurlijk even min willen doen. Integendeel, het gaal hem juist om het hooghouden van de goede, naam, die de ambtenaren hebben. Intussen is echter niet komen vast te staan, dat de aanwijzingen of geruchten, die de fractieleider van de S.GaP. bereik ten, inderdaad van alle grond ontbloot zijn. Een minister kan bezwaarlijk op loon lijsten van alle bouw- en beleggingsmaat schappijen er op laten nakijken, of er ook namen van ambtenaren op staan. Hier is slechts het antwoord terzake, dat de minis ter heeft gegeven: wie daaromtrent iets weet of meent te weten, moet zijn inlich tingen doorgeven, opdat een onderzoek kan worden ingesteld. Wel is gebleken, dat niet alle ambtenaren van het betrokken departement voor ne venwerkzaamheden ten behoeve van par ticuliere ondernemingen de vereiste toe stemming hebben. Deze zaak wordt nader onderzocht. De vragen van de heer Van Dis zijn dus niet tevergeefs gesteld. Ondanks allerlei technische vernieuwingen op woningbouwgebied blijven de ambte naren in een glazen huisje wonen. Op het departement wordt dit gelukkig beseft. Drama in Den Bosch Moeder verdronk tweejarig kind in kanaal Een afschuwelijk drama heeft zich, naar de recherche heeft ontdekt, deze week dinsdag in Den Bosch afgespeeld. De 26-jarige mevrouw J. van der V.-V. heeft op gruwelijke wijze een einde gemaakt aan het leven van haar twee jarig dochtertje Fanny. Zij heeft het meisje verdronken in het Drongelens Kanaal. Toen de vrouw zich bij de politie meldde met het onwaarschijnlijke ver haal, dat haar kindje was ontvoerd door ccn man in een grote donkere auto en dat zij eerst boodschappen was gaan doen. voordat zij die ontvoering was komen melden, kregen de rechercheurs al ter stond argwaan. Dat zou in de altijd zeer drukke Vugh- terstraat gebeurd zijn. Nadat de vrouw donderdag had ver klaard. dat kinderen een kindje in het water hadden zien drijven en vrijdag het stoffelijk overschot van het meisje inderdaad uit het kanaal was opgehaald, bekende zij haar kind van het leven te hebben beroofd. Als motief voor haar daad gaf zij op. dat zij bij haar echtgenoot een ondraag lijk leven had. Een tweede kind (een meisje van elf maanden) ligt in het zie kenhuis. Mevrouw v. d. V. verklaarde, dat zij ook zichzelf had willen verdrin ken. Op het terrein van het gemeentelijk energiebedrijf in Hilversum is gistermid dag een deksel van een verwarmings installatie. waarbij aardgas werd ge bruikt, in de lucht gevlogen. Van de vier omstanders werden drie man licht ge wond. De installatie liep schade op. Tendens stationair HET WEER IN EVROPA J~^E afgelopen week is vooral zien van de temperatuur, de tempe. raturen van 16 a 17 graden leleurstellen-t gebleven. Het komende weekeinde blijft ook wisselvallig. Een kleine storing bo ven de Noordzee veroorzaakt vandaag op enkele plaatsen een regen-, of Er komen echter ook opklaringen voor maar een nieuui Oceaanfront zal mor genmiddag de bewolking van het westen uit al weer doen toenemen. Dit betekent dat het juli-weer ook de komende dagen een sterk wisselvallig karakter houdr. waarbij de middagtemperaturen, die t maal tussen 20 en 22 graden dienen te liggen hier voorlopig nog enkele graden Rapporten hedenmorgen zeven beneden blijven. De Bilt verwacht tot zondagavond: Enkele opklaringen, maar ook plaatse lijk een bul. Wind uit zuidelijke rlchtln- gen. aanvankelijk zwak tot matig, later I) Helder zw matig tot vrij krachtig Dezelfde tem- Yperiburg gh peraturen als vandaag of iels hogere. Y".*flngen (Opgemaakt te 11.15 uur). De Bilt zw Twente h! Zon en maan Eindhoven Zondag 14 juli: zon op 4.35. onder 20.55 maan op 0.23 onder 13.31. Stockhc.— Maandag 16 juli: zon op 4.36, onder °*l° 20.54; maan op 0 45, onder 14.51. 2555?" Zondag 14 juli: laatste kwartier. Londen nkl DE. Nederland geworden, die nog komst zijn beslist verontrus- uit 312 t vooruitzichten de toe- land in 1929 uit 1939 rustend achteruit. Uit Zwit- slechts in acht van de elf Ne derlandse provincies komt broeden. Een naoorlogs diep- i 1950 uit 85 pa- seriand zijn bestond, meent dat zelfs maal verdwenen, i en ander staat te lezen niet hij benadering de ach- Het initiatief artikel van de heer K. teruitgang van de ooievaai te trouwens geen Nederlands daarvoor" geschikte plaatsen trekkelijk primitieve land land nestelden. Wclis- Amsterdam. De heer Zweeres, verschijnsel, want ook elders ooievaarsnesten te bouwen, bouw (Oost-Europa, Zuid herinnert dat de in Europa gaat het aantal leidde welisw - broedende ooievaars veront- stijging van I maar de heer Zweeres zelfs al hele- gelooft dat zonder deze maat regelen de achteruitgang nog de Ne- groter zou zijn geweest. Op- 'allend Is dat het aantal ooie landen met i steeg het aantal vorig Jaar weer tot 50, de ooicvaarsbevolking wnw 2 25

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1